• <

Wynik wyszukiwania - "statki rybackie" - Wiadomości

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

Sztuczna inteligencja i satelity pokazują skalę działalności ludzkiej na morzach

Działalność człowieka coraz wyraźniej widać na morzach i oceanach – wynika z najnowszych badań. Trzy czwarte dużych statków rybackich nie jest śledzone przez żadne publiczne systemy monitoringu, wiele z nich łowi na wodach chronionych. Lawinowo wzrasta też liczba morskich farm wiatrowych i platform wiertniczych.
10.01.2024

Duńczycy wciąż poszukują zaginionych kontenerów

W poniedziałek rano od wybrzeży Danii odbiły dwa statki, które będą poszukiwać 42 kontenerów, które spadły w grudniu z kontenerowca płynącego do Gdańska.
08.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Prysmian zamówił kablowiec w norweskiej stoczni Grupy Fincantieri

Vard, norweska spółka należąca do Grupy Fincantieri, otrzymała zamówienie od Prysmian Group na projekt i budowę nowego kablowca.
21.12.2023

Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach udostępniając rosyjskim kutrom swoje porty

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
11.12.2023

Chiński masowiec staranował filipińską jednostkę rybacką

Chiński masowiec Tai Hang 8 uderzył w zacumowaną do gromadzącego ryby urządzenia filipińską łódź rybacką. Masowiec popłynął dalej, a pięciu ocalałych rybaków uratowały inne rybackie jednostki.
07.12.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Stocznia Marine Projects ukończyła kolejny częściowo wykończony statek rybacki

Gdańska stocznia Marine Projects poinformowała, że do Norwegii wypłynął budowany przez nią częściowo wyposażany trawler Jarle Berg.
23.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Otwarte dla publiczności wodowanie w gdańskim Karstensenie

Już w najbliższy piątek odbędzie się otwarte dla publiczności wodowanie statku rybackiego na historycznych terenach stoczniowych, obecnie należących do Karstensen Shipyard Poland.
17.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel II: wciąż budujemy kompetencje, zbudujemy też statki [RELACJA]

Pierwszy dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. wieńczył panel dyskusyjny dotyczący tego, czy i jak transformacja energetyczna, na czele z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, może stać się motorem napędowym dla sektora morskiego w Polsce.
01.10.2023

Filipiny oskarżają chińskich rybaków o niszczenie koralowców

Konflikt filipińsko-chiński z każdym dniem zdaje się coraz bardziej eskalować. Po zakłócaniu przez Chiny misji zaopatrzeniowych do filipińskiego garnizonu na mieliźnie, czy użyciu armatek wodnych przeciwko filipińskim statkom, przyszedł czas na oskarżenia wobec chińskich interesów rybackich. Filipińskie siły zbrojne zarzucają im nielegalne niszczenie koralowców na ogromną skalę na rafie Iroquois, spornym obszarze lądowym na wyspach Spratly.
20.09.2023

Liberyjska straż przybrzeżna ratuje łodzie rybackie przed atakami pirackimi

W ostatnim czasie zanotowano ponowny wzrost liczby przypadków piractwa w zachodnich częściach Afryki i Zatoki Gwinejskich. Liberyjska straż przybrzeżna poinformowała o kolejnej udanej operacji we współpracy z sąsiednimi krajami Wybrzeża Kości Słoniowej i Sierra Leone w celu schwytania piratów atakujących chińskie statki rybackie.
02.08.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
23.07.2023

Chiny stworzyły największą na świecie straż przybrzeżną, która przypomina marynarkę wojenną

W ciągu zaledwie dekady od objęcia władzy przez przewodniczącego Xi Jinpinga Chiny stworzyły największą na świecie flotę straży przybrzeżnej. Służby są bardziej zmilitaryzowane i agresywne w sporach międzynarodowych, a mniej zaangażowane w standardowe działania, czytamy w analizie na łamach poniedziałkowego "NYT".
14.06.2023

Wyspy Owcze ograniczą rosyjskim statkom dostęp do swoich portów

Rząd Wysp Owczych ogłosił w czwartek po długich dyskusjach decyzję o ograniczeniu dostępu do swoich portów rosyjskim statkom. Nie zerwano całkowicie współpracy z Rosją, obawiając się negatywnych skutków gospodarczych.
01.06.2023

Bezpieczeństwo morskie: nowe wnioski wspierające czystą i nowoczesną żeglugę

Komisja Europejska przedstawiła dziś pięć wniosków ustawodawczych służących unowocześnieniu unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa morskiego i zapobiegających zanieczyszczeniu wód przez statki. Biorąc pod uwagę, że 75 proc. handlu zagranicznego UE odbywa się drogą morską, transport morski należy traktować nie tylko jako ważny element krwioobiegu zglobalizowanej gospodarki, ale również podstawowy czynnik rozwoju wysp, regionów peryferyjnych oraz oddalonych regionów przybrzeżnych UE.
01.06.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

Projekt: nowela rozporządzenia ws. kar za naruszenia przepisów o rybołówstwie morskim

Projekt zmiany rozporządzenia ws. wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o rybołówstwie morskim został opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
17.05.2023

Norwegowie zmieniają zasady. Porty na północy dostępne dla Rosjan tylko w konkretnych przypadkach

Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło przepisy, na mocy których rosyjskie kutry mogły zawijać do trzech północnych portów w kraju. Rosyjskie jednostki nie będą już mogły m.in. przechodzić w Norwegii napraw.
16.05.2023

Karstensen. Zobacz wodowanie dwóch kolejnych statków

Stocznia Karstensen zwodowała w Gdyni kolejne statki rybackie.
20.04.2023

Rosyjskie "statki-widmo" na Bałtyku i Morzu Północnym

Rosyjskie "statki-widmo" przygotowują plany sabotażu farm wiatrowych i kabli telekomunikacyjnych poprowadzonych przez Bałtyk i Morze Północne - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy mediów publicznych w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Według reporterów plany te szykowane są na wypadek, gdyby doszło do wojny Rosji ze światem zachodnim.
19.04.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
27.03.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Baltic Operator zbudował sekcję statku dla stoczni Karstensen

W piątek 24 lutego rano, na Nabrzeżu Kaszubskim w Gdańsku odbył się załadunek sekcji statku rybackiego.
26.02.2023

Rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły ryby o wartości 175 mln euro

Norwescy dziennikarze zajmujący się gospodarką wyliczyli, że w zeszłym roku rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły 110 000 ton ryb o łącznej wartości 175 milionów euro (1,88 miliarda koron norweskich). To aż o 42 proc. więcej niż w 2021 roku.
19.02.2023

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowelizacja ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
26.01.2023

Czy Rosja szmugluje elektronikę na statkach rybackich?

Norwegowie alarmują, że rosyjskie statki rybackie, które zawijają do portów w północnej Norwegii, mogą stanowić lukę umożliwiającą przemyt objętej sankcjami elektroniki do Rosji.
10.01.2023

Walka z nielegalnymi połowami. Komisja Europejska uznaje Kamerun za państwo niewspółpracujące

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o uznaniu Kamerunu za państwo trzecie niewspółpracujące w walce z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (połowy NNN), przyznając mu tzw. „czerwoną kartkę”. Od tej pory państwa członkowskie UE nie będą importowały produktów rybołówstwa z Kamerunu, nawet jeżeli produkty te będą posiadały zatwierdzone przez władze krajowe świadectwa połowowe.
05.01.2023

To statek rybacki uszkodził podmorski kabel na Szetlandy

Uszkodzenia dwóch podmorskich kabli, które poważnie zakłóciły komunikację na archipelagu Szetlandów - będącym najbardziej na północ wysuniętą częścią Wielkiej Brytanii - zostały prawdopodobnie spowodowane przez statki rybackie - oświadczył w piątek operator kabla.
21.10.2022

Latarnie Gospodarki Morskiej wręczone. Kogo docenili internauci?

Po raz trzeci wręczyliśmy Latarnie Gospodarki Morskiej, nagrody promujące działalność firm z branży morskiej. Tegoroczne statuetki do laureatów powędrowały podczas gali konferencji "Rejs z GospodarkaMorska.pl" 4 października. Dzięki głosom internautów w tegorocznej odsłonie konkursu laureatami zostały spółki: Hydromega z Gdyni oraz biuro projektowe Seatech Engineering z Gdańska, natomiast wyróżnienie otrzymała firma Eleship z Gdańska.
06.10.2022

Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online

Do 20 września potrwa głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W kolejnej odsłonie naszego plebiscytu chcemy docenić firmy proponujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, budujące nowoczesne statki, przygotowujące spektakularne projekty, jak i rozwiązania organizacyjne na światowym poziomie. Każdy może pomóc zdecydować, kto zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
01.09.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego" [WIDEO]

Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.
26.07.2022

Breeze i Seatech razem dla jednostek SOV dedykowanych dla polskiego offshore wind

Dwa biura projektowe - norweskie Breeze Ship Design i polskie Seatech Engineering - podpisały 27 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy i rozwoju wspólnych projektów statków operacyjnych typu SOV. Jednostki będą oferowane firmom pracującym na rzecz polskiej morskiej energetyki wiatrowej.
01.07.2022

Dwa wodowania statków rybackich w Karstensenie [WIDEO]

Kolejne statki rybackie zwodowano w ostatnich dniach w stoczni Karstensen w Gdyni. To jednostka Gollenes o numerze #168 oraz Stødig o numerze #467.
19.06.2022

Porty morskie Bałtyku i Morza Północnego ożywi Incone60. Stepnica, Władysławowo i Elbląg na morskim szlaku

W samo południe do nabrzeża polskiego portu we Władysławowie dobił sprawnie duński statek Anita Hagedorn pod niemiecką banderą. To silny akcent projektu Incone60, którego liderem jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego, a partnerami są małe porty z Polski, Litwy i Belgii.
18.05.2022

Norweskie porty zamknięte dla ruchu rosyjskiego

Norwegia zamknęła porty morskie dla rosyjskiego ruchu towarowego, wyjątkiem są statki rybackie, które będą mogły funkcjonować na starych zasadach.
04.05.2022

Norwegia. Premier: nie obserwujemy wzmożonej aktywności wojskowej Rosji w Arktyce

Nie obserwujemy wzmożonej aktywności wojskowej Rosji w Arktyce - poinformował w czwartek premier Norwegii Jonas Gahr Store. Media odnotowały natomiast obecność w porcie w Narviku jachtu Władimira Strzalkowskiego, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina.
24.02.2022

Seatech Engineering stawia na ludzi. „Projektowanie statków to coś więcej niż linia produkcyjna”

Firma Seatech Engineering powstała w 2003 roku w Gdańsku i od samego początku stawia na sukcesywny i stabilny rozwój, którego jednym z kluczowych filarów jest zespół zaangażowanych i wykwalifikowanych ludzi, gdyż projektowanie statków, to coś więcej niż linia produkcyjna.
03.11.2021

Ekwador. Operacja przeciwko przemytnikom narkotyków, przejęto dziewięć statków z kokainą

Marynarka wojenna Ekwadoru ogłosiła w poniedziałek sukces wielkiej operacji morskiej przeciwko przemytnikom narkotyków. Przejęto m.in. dziewięć statków z kokainą. Wojskowi zapewniają, że operacja sparaliżowała przemyt narkotyków szlakiem morskim do Meksyku i USA.
02.11.2021

Francuzi zatrzymali dwa brytyjskie statki rybackie. Trwa spór między Francją i Wielką Brytanią

Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki „zaostrzenia kontroli” w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
28.10.2021

Muehlhan współpracuje ze stocznią Karstensen przy malowaniu statków [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wiosną tego roku firma Muehlhan Polska rozpoczęła współpracę ze stocznią Karstensen Shipyard Polska w zakresie malowania "na gotowo" statków rybackich.
19.10.2021

Polski przemysł stoczniowy. Wizja Rozwoju. Innowacje na eksport, dla administracji i obronności

Kontrahenci zagraniczni, urzędy morskie i Marynarka Wojenna RP to główni odbiorcy polskiej produkcji stoczniowej – to najkrótsze podsumowanie sesji „Perspektywy i ograniczenia w przemyśle stoczniowym” w czasie Forum Wizja Rozwoju Gdynia 2021.
01.09.2021

Globalne piractwo spadło do najniższego poziomu od 27 lat

Piractwo i napady z bronią na morzu spadły do najniższego poziomu od 27 lat w pierwszej połowie 2021 roku. Nie dajmy się jednak zwieść liczbom - ostrzega Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB).
16.07.2021

Wieje ze Wschodu, ryby chodu. Nielegalne połowy chińskich rybaków

Od wód Meksyku aż po Indonezję, nielegalne połowy chińskich statków rybackich stały się stałym elementem morskiego krajobrazu. Trzebienie zagranicznych łowisk, wspieranie chińskiej armii oraz brak obaw o potencjalne konsekwencje sprawiają, że chińska flota rybacka stanowi poważny problem dla globalnej gospodarki morskiej.
28.06.2021

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

Jak donoszą media branżowe, francuskie statki rybackie po raz kolejny otoczyły statek pracujący na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji. Jej deweloperem jest hiszpański potentat Iberdrola. Rybacy obawiają się o ryby i ich populację, co może się odbić na ich branży.
28.06.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

Seatech Engineering opracowuje koncepcję ultranowoczesnego katamaranu badawczego dla MEWO

Seatech Engineering opracowuje koncepcję i wstępny projekt katamaranu badawczego dla firmy MEWO S.A. (Subsea Solutions). Wyposażona w szereg nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań jednostka to prawdziwe pływające laboratorium dla 35 osobowej załogi.
19.04.2021

Wielka polityka Chin wokół malutkich wysepek a aspekt prawny

Ostatnie zintensyfikowanie działań Chińskiej Straży Przybrzeżnej (CSP) wokół wysp Senkaku w prefekturze Okinawa, będących częścią archipelagu Nansei (Riukiu), powinno budzić zainteresowanie całej społeczności międzynarodowej. Dodatkowo działania te poprzedzone zostały wejściem w życie 1 lutego 2021 r. nowych przepisów, które po raz pierwszy wyraźnie określają okoliczności, w których CSP będzie mogła używać broni palnej w stosunku do statków pływających pod inną niż chińską banderą.
18.02.2021

Pierwsza po brexicie dostawa ryb z Wielkiej Brytanii do Portu Gdańsk (foto, wideo)

Przetwórstwo rybne w Polsce to jeden z najbardziej rozwiniętych, a zarazem szybko rosnących sektorów branży spożywczej. Nasz kraj jest coraz częściej obieranym punktem przez zagranicznych przewoźników, ze względu na dynamicznie rosnące lokalne rynki konsumenckie i produkcyjne. Do portu w Gdańsku zawinął właśnie pierwszy po brexicie chłodnicowiec z rybami z Wielkiej Brytanii.
28.01.2021

Na miejsce wypadku na Morzu Barentsa przybyły cztery kolejne statki

W rejon zatonięcia statku „Onega” na Morzu Barentsa przybyły cztery kolejne statki rybackiego kołchozu, powiedział dziennikarzom pierwszy zastępca szefa głównego departamentu Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu archangielskiego Aleksander Bachtin.
28.12.2020

Naukowcy alarmują: Morze Kaspijskie wysycha. Może stracić ponad jedną trzecią swojego obszaru

Według szacunków niemieckich i holenderskich naukowców poziom wody w Morzu Kaspijskim do 2100 roku będzie o 9-18 metrów niższy niż obecnie. Uczeni twierdzą, że spowoduje to szereg problemów w ekologii, gospodarce i stabilności politycznej regionu.
28.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Czy w roku 2030 będą jeszcze w Europie budowane statki?

24 listopada 2020 roku odbyło się spotkanie SEA Europe - europejskiej organizacji zrzeszającej narodowe stowarzyszenia pracodawców przemysłu okrętowego członków Unii Europejskiej - z przedstawicielami rządów krajów członkowskich UE.
02.12.2020

25. Rocznica opłynięcia przylądka Horn przez ORP „ISKRA” [foto]

18 kwietnia 1995 roku ORP „Iskra” z podchorążymi na pokładzie wyszedł w rejs dookoła świata. Barkentyna powróciła do portu w Gdyni po 300 dniach, 10 lutego 1996 roku. Dokładnie 25 lat temu załoga mogła na trawersie okrętu podziwiać przylądek Horn. Poniżej wspomnienie kadm. Czesława Dyrcza, dowódcy ORP „Iskra” w latach 1984-1997 oraz kilka zdjęć wraz z obrazowaniem sytuacji meteorologicznej.
27.11.2020

Księstwo Monako powiększy się o 6 hektarów

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to w 2025 roku zakończona zostanie realizacja projektu „Extension en mer de Monaco” - nowej, luksusowej dzielnicy mieszkalnej i wypoczynkowej na 6 hektarach zabudowanego dna Morza Śródziemnego. W jego realizacji wykorzystano NB 56 „Marco Polo” - unikalny, innowacyjny dok wybudowany przez stocznię CRIST z Gdyni.
19.10.2020

Alarm w związku z wykryciem setek chińskich statków rybackich w pobliżu strefy ochronnej Galapagos

Ekwador wszczął alarm po tym, jak jego marynarka wojenna odkryła około 260 statków rybackich pływających głównie pod banderą chińską na oceanie otaczającym wyspy Galapagos. Flota znaleziona tuż poza strefą chronioną stwarza ryzyko zniszczenia różnorodnego ekosystemu i życia morskiego w chronionym regionie.
31.07.2020

Statki widmo na japońskich wybrzeżach - pełne martwych ciał

Północne wybrzeże Japonii przez lata było miejscem makabrycznego zjawiska: łodzie rybackie wyrzucające na brzeg ciała martwych mieszkańców Korei Północnej, ponad 1000 kilometrów od ich ojczyzny.
30.07.2020

Topnienie lodowców spowodowało duży wzrost transportu przez Arktykę

Według Rady Arktycznej morski transport towarów przez Arktykę wzrósł o 25% w latach 2013-2019.
20.04.2020

Skompensowana Pojemność Brutto - CGT określa stopień skomplikowania statku

System CGT tzw. skompensowanych GT został wprowadzony przez organizację OECD w 2007 roku, jako jednostka miary, która w zobiektywizowany sposób pozwoliłaby na odzwierciedlenie relatywnych zdolności produkcyjnych aktywności stoczniowej realizowanej w różnych stoczniach i w różnych rejonach świata. Wartość CGT jest wyliczana dla określonych typów statków, a nie dla wszystkich obiektów pływających.
17.04.2020

Działalność połowowa wobec stanu epidemii

W związku z sytuacją wprowadzenia w naszym kraju stanu zagrożenia epidemicznego, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uprzejmie informuje, że statki wychodzące w morze i niezawijające do obcych portów, w tym statki rybackie operują normalnie, bez obowiązku odbycia 14 dniowej kwarantanny.
25.03.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Marine Projects Ltd.

Stocznia Marine Projects Ltd. powstała w 1989 roku. Specjalizuje się w budowie gotowych jednostek: masowców, kontenerowców, promów typu ro-ro, holowników portowych oraz pontonów do transportowania ładunków wielkogabarytowych. Jest też kooperantem stoczni dostarczającym częściowo wyposażone kadłuby statków, sekcje i bloki kadłubów oraz kompletne nadbudówki. W 2019 postawiła na statki rybackie, z naciskiem na jednostki LFC o najwyższym poziomie innowacyjności na rynku. Jej technologie i wykonanie docenili armatorzy na całym
19.02.2020

Rada Bezpieczeństwa ONZ: piractwo morskie zagraża pokojowi i stabilności

Podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego problemom piractwa morskiego, przyjęła ona rezolucję, przedłużającą mandat państw i organizacji regionalnych współpracujących z Somalią do walki z procederem, który - jak podkreśliła - stanowi zagrożenie dla pokoju i stabilności.
05.12.2019

Gróbarczyk apeluje do KE o kompleksową ochronę Bałtyku

O kompleksową ochronę Morza Bałtyckiego zaapelował do Komisji Europejskiej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jego zdaniem czasowy zakaz połowu dorsza ze wschodniego stada nie poprawi dobrostanu tego gatunku.
24.07.2019

KE wprowadza zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego

KE wprowadziła we wtorek zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma na celu ratowanie będącego w złym stanie stada dorsza atlantyckiego w tej części Bałtyku. Zdaniem resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, decyzja KE jest niewystarczająca.
23.07.2019

UE wycofuje żółtą kartkę dla Tajwanu w sprawie nielegalnych połowów

UE wycofuje „żółtą kartkę” dla Tajwanu, którą pokazała za prowadzenie nielegalnych i nieuregulowanych połowów ryb. Stwierdziła, że Tajwan w ciągu ostatnich 3,5 lat przeprowadził niezbędne reformy prawne i administracyjne w tym względzie.
28.06.2019

Przegląd eksportu polskich stoczni produkcyjnych

Mimo światowego kryzysu polskie stocznie produkcyjne umiejętnie znajdują swoje miejsce na rynku. Wysoka jakość usług, specjalistyczne produkty oraz kooperacja z europejskimi liderami stały się receptą na trudne czasy. Wartością polskich stoczni jest wykfalifikowana kadra pracownicza, coraz większy dostęp do nowych technologii oraz doskonałe zaplecze projektowe. Połączenie wieloletnich tradycji stoczniowych i doświadczenia z nastawieniem na innowację, ekologię i wysoką specjalizację powoduje, że Polska jest dostawcą w pełni
01.06.2019

Targi POLFISH w Gdańsku: Przetwórstwo ryb w Polsce dynamicznie się rozwija (foto, wideo)

Przetwórstwo ryb w Polsce dynamicznie się rozwija. Szacuje się, że na koniec 2018 r. wartość produkcji osiągnęła 12,2 mld złotych – wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, największej ogólnopolskiej organizacji skupiającej firmy związane z branżą przetwórstwa ryb. Obecny na targach POLFISH, które w środę rozpoczęły się w Gdańsku, prezes tego stowarzyszenia, Jan Safader, podkreślił, że polski przemysł rybny jest ambitny.
30.05.2019

KE ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami brexitu dla rybołówstwa

KE zapowiada, że jest przygotowana na scenariusz nieuporządkowanego brexitu, w którym statki rybackie UE będą musiały opuścić wody W. Brytanii, a statki brytyjskie - wody UE. Podkreśla zarazem, że to najgorszy scenariusz, godzący w gospodarkę.
05.04.2019

Szczecin: Nowe tablice w Alei Żeglarzy

Nowe tablice - upamiętniające rejs dokoła świata żaglowca "Zew Morza" i złote lata polskiego rybołówstwa dalekomorskiego - zainstalowano na szczecińskiej Alei Żeglarzy. To ostatnie z 25 tablic, nawiązujących do morskiej historii miasta.
27.11.2018

Bardzo dobre wyniki połowowe floty bałtyckiej w I połowie 2018 r.

Polskie połowy ryb na Bałtyku w I półroczu 2018 r. wyniosły 112 tys. ton i były o 20% większe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim większe połowy ryb pelagicznych (głównie śledzi). Znacząco wzrosły również połowy stroni o 32%. O 5% więcej niż rok wcześniej złowiono szprotów. Nieznacznie niższe natomiast były połowy dorszy (-1,6%). Jeśli tendencje z pierwszych sześciu miesięcy utrzymają się w drugiej połowie roku można prognozować, że połowy w całym 2018 r. mogą osiągnąć rekordową
16.11.2018

Wiceprezes ARP: polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok, podczas Kongresu 590, który odbywa się w Jasionce k. Rzeszowa powiedział, że "polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle".
15.11.2018

Budżet UE: Komisja proponuje nowy fundusz, który umożliwi inwestycje w gospodarkę morską i wspieranie społeczności rybackich

W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja proponuje przeznaczyć środki w wysokości 6,14 mld euro na prostszy, bardziej elastyczny fundusz na rzecz europejskiego rybołówstwa i gospodarki morskiej.
13.06.2018

Źródła Reutera: Rosyjskie tankowce dostarczają ropę Korei Północnej

Rosyjskie tankowce co najmniej trzykrotnie w ostatnich miesiącach dostarczyły Korei Płn. ropę, przekazując ją na morzu - powiedziały agencji Reutera dwa źródła w europejskich siłach bezpieczeństwa.
30.12.2017

Najważniejsze postanowienia z 30 sesji Zgromadzenia IMO

W Londynie w dniach od 27 listopada do 6 grudnia br. odbyła się 30 sesji Zgromadzenia IMO. Uczestniczyło w niej 1400 osób, ze 165 Państw Członkowskich, jak również obserwatorzy z rządowych i pozarządowych organizacji oraz przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Prawa Morskiego (IMLI).
20.12.2017

W Stoczni „SZKUNER” pracowita jesień (foto)

Obecnie stocznia „SZKUNER” realizuje 10 remontów klasowych oraz 2 przebudowy dla klientów z Danii, Holandii, Finlandii oraz Polski – poinformował Marcin Ryngwelski, dyrektor stoczni „SZKUNER” we Władysławowie. Największym remontem klasowym jest teraz, realizowana we współpracy z Zakładem Remontów Urządzeń Okrętowych, modernizacja 4 jednostek patrolowych dla Straży Granicznej.
17.10.2017

Unia Europejska przewodzi ambitnym działaniom na rzecz czystości i bezpieczeństwa mórz i oceanów

Podczas konferencji „Nasz Ocean” na Malcie (w dniach 5–6 października) Unia Europejska, która jest gospodarzem tego wydarzenia, zobowiązała się do podjęcia 36 konkretnych działań, mających na celu poprawę stanu zdrowotnego, czystości i bezpieczeństwa oraz poziomu ochrony mórz. Zobowiązania te, o wartości powyżej 550 mln euro i obejmujące działania na całym świecie, stanowią wyraz zdecydowanego dążenia UE do poprawy stanu mórz. Stanowią one zachętę dla reszty świata – zarówno dla rządów, jak i dla sektora prywatnego – do zmierzeni
06.10.2017

Hafborg ze Szczecina już w Danii

Szczecińska stocznia Kedat przekazała częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego duńskiej stoczni Hvide Sande Shipyard, Steel & Service, gdzie trwa jego wyposażanie. Armatorem statku jest islandzki Hafborg. Kuter trafi do właściciela pod koniec tego roku.
23.08.2017

Podwójne wodowanie w Naucie

Themis i Ocean Star już na wodzie. W piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku z pochylni B1 zwodowano dwa statki rybackie. To dopiero druga taka operacja w ponad 40-letniej historii tej pochylni. Podwójne wodowanie w Naucie ostatni raz miało miejsce w lipcu ub
28.07.2017

W SR Nauta zwodowano dwa statki (foto, wideo)

Themis i Ocean Star już na wodzie. W piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku z pochylni B1 zwodowano dwa statki rybackie. To dopiero druga taka operacja w ponad 40-letniej historii tej pochylni. Podwójne wodowanie w Naucie ostatni raz miało miejsce w lipcu ubiegłego roku.
28.07.2017

Irańskie MSW wzywa Arabię Saudyjską do uwolnienia trzech rybaków

Irańskie ministerstwo spraw wewnętrznych wezwało w czwartek Arabię Saudyjską do uwolnienia trzech pojmanych irańskich rybaków. Teheran żąda również wypłaty odszkodowania za rybaka zabitego przez saudyjską marynarkę wojenną.
23.06.2017

Ustawa o rybołówstwie morskim z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o rybołówstwie morskim - poinformowała w środę jego Kancelaria. nowe przepisy zakładają m. in. zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot.
21.06.2017

Senat za nowelą ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych

Senatorowie opowiedzieli się w czwartek za nowelizacją ustawy o rybołówstwie morskim, zakładającą zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych.
01.06.2017

Senacka komisja za nowelą ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych

Senacka komisja rolnictwa poparła we wtorek nowelizację ustawy o rybołówstwie morskim, zakładającą zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych.
30.05.2017

Statki rybackie ciągną do Remontowej na modernizacje

Jednostki rybackie z różnych typów z Europy Wchodniej, w tym z Rosji, są częstymi goścmi w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. I zostają w tu przez dlugi czas, gdyż przeważnie przechodzą zaawansowane modernizacje.
26.05.2017

Sejm przyjął nowelę ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych

Zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych zakłada rządowa nowelizacja ustawy o rybołówstwie morskim, którą przyjął w czwartek Sejm.
25.05.2017

Stabilność, niezawodność oraz profesjonalizm na rynku stoczniowym. Rozmowa z Arturem Nastkiewiczem, prezesem NAVIRETECH, oraz Marcinem Wyciszkiewiczem, prokurentem i dyrektorem oddziału francuskiego tej firmy

Wysoka jakość, ciekawe projekty i ogromne doświadczenie na francuskim rynku. To firma NAVIRETECH zajmująca się budową i remontami statków oraz konstrukcji offshore i lądowych. O realizowanych projektach i zadaniach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Arturem Nastkiewiczem, prezesem NAVIRETECH, oraz Marcinem Wyciszkiewiczem, prokurentem i dyrektorem oddziału francuskiego tej firmy.
25.04.2017

Sejm: wszystkie kluby za zniesieniem możliwości przekazywania kwot połowowych

Wszystkie kluby poparły w czwartek rządowy projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim, zakładający zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych.
06.04.2017

Szkuner najlepszym pracodawcą 2016 r.

Podczas Gali Evening Pracodawców Pomorza, która obyła się 24 lutego, Szkuner sp. z o.o. odebrała nagrodę „POMORSKI PRACODAWCA ROKU 2016” w kategorii średnie przedsiębiorstwo. W imieniu spółki wyróżnienie odebrał prezes Michał Hernik.
28.02.2017

Szczecińska stocznia zbuduje kadłub statku rybackiego dla islandzkiego armatora

Kolejny polski projekt doceniony zagranicą. Tym razem szczecińska stocznia Kedat zbuduje częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego dla islandzkiego armatora Hafborg. Jednostka ma zostać przekazana do końca przyszłego roku.
13.12.2016

Stocznia CRIST nabiera rozpędu

Innowacje, współpraca z inwestorami w kraju i zagranicą oraz kolejne wyjątkowe budowy statków. Gdyńska stocznia CRIST rozwija się bardzo dynamicznie, a jej jednostki coraz częściej doceniają światowi potentaci. O planach na przyszłość i dotychczasowych, jedynych w swoim rodzaju projektach rozmawiamy z Grzegorzem Różańskim, wiceprezesem stoczni CRIST.
24.10.2016

Chcemy projektować okręty dla polskiej marynarki wojennej - rozmowa z Adamem Ślipy z Seatech Engineering

O projektowaniu Oceanografu i planach na przyszłość rozmawiamy z Adamem Ślipy, prezesem biura projektowego Seatech Engineering.
21.06.2016

W Naucie startuje budowa trawlera dla Szkotów

26 kwietnia w obecności armatora w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta odbyła się ceremonia cięcia pierwszych blach do budowy statku Ocean Star. Tym samym oficjalnie zainaugurowano budowę kolejnej jednostki.
26.04.2016

Projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych przyjęty przez Radę Ministrów

5 kwietnia 2016 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych („Projekt”). Wśród przepisów projektu, istotną część stanowią regulacje dotyczące aspektów podatkowych wykonywania, na terytorium Polski, szeroko rozumianej działalności stoczniowej. Zawarte w Projekcie rozwiązania dotyczą przede wszystkim takich obszarów polskiego systemu podatkowego jak podatek od towarów i usług, opodatkowanie dochodu przedsiębiorców stoczniowych oraz specjalne strefy ekonomiczne.
11.04.2016

Polacy z DNVGL w ciągu 5 lat wprowadzą zdalnie monitorowaną siłownię statku

Po wprowadzeniu symulatora i dronów do inspekcji statków, specjaliści z polskiego oddziału DNVGL pracują nad zdalnie monitorowaną siłownią - rozmawiamy z Inacio Golebskim, Wiceprezesem Zarządu DNVGL.
28.02.2016

Rok 2016 w rybołówstwie. Czeka nas dużo zmian

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) będzie miało bardzo pracowity rok. Resort planuje zasadnicze zmiany dotychczasowej polityki państwa w odniesieniu do rybołówstwa morskiego. Dotyczyć one będą zasad podziału kwot połowowych, reformę funkcjonowania organów administracji rybackiej, jak i realizację postulatów przedstawicieli sektora rybackiego.
09.02.2016

Greccy armatorzy odrzucają propozycję reform

Greckie lobby armatorów odrzuciło w tamtym tygodniu wezwanie Komisji Europejskiej do przeprowadzenia reform w systemie podatkowym żeglugi tłumacząc, że zaszkodzi to głównej silne napędowej gospodarki, która i tak zmaga się już z ekonomicznym kryzysem.
26.01.2016

Nauta zbuduje statek rybacki dla Szkotów

13 listopada Stocznia Remontowa Nauta zawarła kontrakt na budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego. Klientem stoczni jest armator szkocki.
18.11.2015

Podział dodatkowych kwot połowowych

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że zgodnie z zasadami określonymi w § 8 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 września 2015 r., w sprawie szczegółowego sposobu podziału ogólnych kwot połowowych i dodatkowych kwot połowowych (Dz. U. poz. 1486), dokonał podziału dodatkowych kwot połowowych następujących gatunków organizmów morskich możliwych do odłowienia w Morzu Bałtyckim.
21.10.2015

Rybacy chcą zakazu połowów na 5 lat. Naukowcy: winna natura

Część polskich armatorów postuluje wprowadzenie zakazu połowów na Bałtyku przez pięć lat. Rybacy są zdania, że za słabą kondycją dorsza stoją połowy paszowe. Chcą oni również zmian dotyczących złomowania kutrów i nowego programu pomocowego. Rybacy zawiązali komitet protestacyjny we Władysławowie.
13.10.2015

Co z tym dorszem?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło czasowe zawieszenie działalności połowowej dla jednostek poławiających w strefie przybrzeżnej. Powodem wprowadzenia ograniczenia jest ochrona żywych zasobów dorsza bałtyckiego. Sytuacja związana z występowaniem dorsza w Bałtyku jest zła, to wiedzą wszyscy. Nikt za to nie wie do końca dlaczego.
05.10.2015

Pomoc finansowa dla rybaków przybrzeżnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje uruchomienie w zakresie § 16b rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 1 - Środki na rzecz dostosowania floty rybackiej, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".
29.09.2015

Indonezyjskie rybołówstwo i przemysł stoczniowy oczekują na polskie inwestycje

Możliwości współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa to główny temat spotkania sekretarza stanu Kazimierza Plocke z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti.
26.08.2015

Remontowa Holding rozwija się dzięki modernizacjom i zamówieniom na statki pasażersko-samochodowe

Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem wielkości przemysłu stoczniowego. Cały czas ma on dobre perspektywy – pomimo spadku zapotrzebowania na statki i platformy wiertnicze szanse na rozwój cały czas są m.in. w segmencie statków pasażerskich i remontów. Korzysta na tym lider rynku – Remontowa Holding.
19.06.2015

Badanie wypadków morskich w Polsce - część II

Pod koniec października 2012 r. weszła w życie Ustawa o Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich („UPKBWM”). Ustawa ta stanowi fundamentalną zmianę w dotychczas obowiązującym systemie polskiego prawa regulującego sprawę badania wypadków morskich. Niniejszy tekst jest kolejnym z cyklu artykułów mających na celu omówienie i przybliżenie zasadniczych zmian oraz dokonanie charakterystyki nowych rozwiązań prawnych w zakresie badania wypadków morskich w Polsce.
14.06.2015

MSR Gryfia - przewagę konkurencyjną budujemy na możliwościach serwisowania różnego typu statków - rozmowa z Hanną Hanć, prezes Stoczni Gryfia

Potencjał firmy najlepiej odzwierciedla różnorodność remontów jakie wykonujemy. Obsługujemy masowce, kontenerowce, statki rybackie, jednostki serwisowe czy służące do budowy infrastruktury morskiej. Nie ograniczamy się wyłącznie do jednego typu jednostek, ale mamy wiedzę i potencjał potrzebne do tego, by obsługiwać zarówno niewielkie specjalistyczne statki, jak i duże jednostki floty handlowej.
09.06.2015

20 lat stoczni Safe - rozmowa z Markiem Siemaszko, prezesem spółki

SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Firma działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach.
27.05.2015

Grecki prom został zepchnięty na mieliznę. Od środy czeka na pomoc

Poważne problemy promu Vitsentzos Kornaros. Grecki prom utknął w pobliżu portu Kasos po tym, jak uderzył w falochron. Jednostka została uziemiona nieopodal wybrzeża, a próby jej uwolnienia nie przyniosły do tej pory rezultatów.
27.03.2015

Kary dla armatorów za przewinienia szyprów

W środę weszła w życie ustawa o rybołówstwie morskim. Choć dostosowano ją do obowiązującego w Unii Europejskiej prawa, nie wszystkim się podoba. Nowe rozwiązania wzbudzają szczególne niezadowolenie rybaków. Nosami kręcą i armatorzy, i kapitanowie. Jednych i drugich bulwersuje nowatorski system respektowania wymogów Wspólnej Polityki Rybackiej. Chodzi o przyznawanie punktów karnych za jej naruszanie. System jest nieco podobny do nakładania punktów karnych na kierowców łamiących przepisy drogowe. Różnica polega jednak na tym
09.03.2015

Unia Europejska w walce z nadmierną emisją dwutlenku węgla przez statki

23 października 2014 r. Rada Europejska uzgodniła, przedstawione przez Komisję w styczniu 2014 r., ramy polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030. Wśród celów Unii znalazły się: ograniczenie wewnętrznych emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% w porównaniu z poziomem z roku 1990, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w energii zużywanej w UE do co najmniej 27%, osiągnięcie w pełni funkcjonującego wewnętrznego rynku energii.
01.02.2015

Rybacy pytają: dla kogo ta ustawa?

Nowa ustawa o rybołówstwie morskim, która ma wdrożyć unijne przepisy, budzi ogromne emocje nie tylko wśród rybaków. Projekt krytykują również organizacje ekologiczne. Zainteresowanym środowiskom nie podoba się zarówno jego treść, jak i sposób procedowania. W nadchodzącym tygodniu ma być drugie czytanie projektu ustawy w Sejmie.
19.12.2014

Rząd przyjął projekt ustawy o rybołówstwie morskim

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rybołówstwie morskim, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
13.11.2014

Podział ogólnych kwot połowowych na Morzu Bałtyckim w 2014 roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że dokonany został podział kwot połowowych i wydane zostały decyzje administracyjne – specjalne zezwolenia połowowe uprawniające armatorów do prowadzenia połowów w 2014 roku na Morzu Bałtyckim. Decyzje zostały w dniu 23 grudnia br. przekazane do Okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, skąd za pośrednictwem inspektoratów trafią do armatorów.
02.01.2014

Kazimierz Plocke o zwiększeniu kwot połowowych

Przedstawiciele resortu rolnictwa chcą wspólnie ze środowiskami polskich rybaków ustalić kryteria podziału kwot połowowych. To bezpośredni skutek wieści napływających do nas z Brukseli: Komisja Europejska zaproponowała właśnie zwiększenie kwot połowowych. Polscy rybacy będą mogli w 2014 roku łowić więcej dorszy i śledzi. Ogółem unijne statki rybackie będą mogły wyłowić z Bałtyku o 10 procent więcej ryb niż dotychczas. Według wiceszefa ministerstwa rolnictwa Kazimierza Plocke w przyszłym roku powinniśmy mieć także więcej św
26.08.2013

PBP Enamor: Przekazanie symulatora Full Mission do Ośrodka Szkoleniowego Rybołówstwa w Kołobrzegu

W lutym 2013 roku nastąpiło przekazanie przez PBP Enamor Sp. z o.o. nowego symulatora Full Mission do Ośrodka Szkoleniowego Rybołówstwa Bałtyckiego w Kołobrzegu.
24.04.2013

Coraz trudniej być rybakiem

Źle pojęta ekologia oraz nietrafione pomysły ochrony Bałtyku mogą sprawić, że nie będzie na nim miejsca dla rybaków.
24.10.2012

Safe Engineering Services- wielka przeprowadzka

Safe od 16 lat budował swoją pozycję na rynku krajowym i zagranicznym. Już wkrótce cała produkcja stoczniowa przedsiębiorstwa zostanie przeniesiona na teren należący do byłej Stoczni Gdańskiej. Poskutkuje to skupieniem produkcji na jednym obszarze, wzrostem możliwości oraz dywersyfikacją produkcji. O wynikających z tego korzyściach opowie Marek Siemaszko- prezes przedsiębiorstwa.
30.09.2012

SAFE stawia na zrównoważony rozwój

Jeszcze dziesięć lat temu w mediach było głośno o problemach, które dotknęły duże, państwowe stocznie. Liczni komentatorzy skupiali się głównie na społecznych i ekonomicznych następstwach plajty. Bardzo rzadko pojawiał się natomiast temat restrukturyzacji przemysłu stoczniowego i pomysłów na wykorzystanie doświadczeń i renomy zdobytych przez największe polskie stocznie. Tymczasem popyt na statki wytwarzane przez krajowe przedsiębiorstwa wcale nie zmalał. Upadek dużych przedsiębiorstw pozwolił rozwinąć skrzydła małym i średnim pod
03.04.2012

Łowimy coraz dalej, bo ryb jest coraz mniej

Jak wynika z raportu WWF przygotowanego w ramach projektu „Nasze morza”, dalekomorskie statki rybackie masowo poławiają ryby w coraz bardziej odległych rejonach świata. Każdy z nas może działać, aby chronić nadmiernie łowione gatunki, przyłączając się w Dniu Wody, który obchodzimy 22 marca, do kampanii „Więcej ryb” – przypominają ekolodzy.
29.03.2012

Wystawa prac na gdańskiej ASP: przesuwanie granic wyobraźni

Pracownia Projektowania Architektury Okrętów na Wydziale Architektury i Wzornictwa w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych istnieje od 1997r. W swoim obecnym kształcie uczelnia dąży do tego, by studenckie projekty odpowiadały realnym zapotrzebowaniom przemysłu stoczniowego. Co dwa lata realizowany jest cykl projektów architektonicznych statków i jachtów wg. założeń projektowych ustalanych przez firmy z branży morskiej.
23.03.2012

Studenci ASP jako jedyni w Europie projektują statki

Pływające centrum ekumeniczne, katamaran żaglowy i ambulans wodny zaprojektowali dyplomanci Pracowni Projektowania Architektury Okrętów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. To jedyna artystyczna uczelnia w Europie z takim kierunkiem.
09.01.2012

Rybołówstwo przemysłowe na Morzu Bałtyckim

Rybołówstwo przemysłowe stanowi ważną dla Morza Bałtyckiego działalność, której celem jest przede wszystkim pozyskiwanie śledzia i szprota jako surowca do produkcji mączki rybnej i oleju, bądź paszy zwierzęcej tzn. ryb, które nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Rocznie przetwarza się ok. 300 tys. ton tego surowca.
05.01.2012

Rybacy złapali Unię Europejską na niekonsekwencji w przepisach

Polscy armatorzy karani za to, że w 2007 roku łowili dorsze mimo unijnego zakazu, intensywnie studiują prawo europejskie i odwołują się do sądów. Twierdzą, że mają dowody, iż nie oni, ale to wobec nich łamane jest prawo.
26.10.2011

Więcej dorszy, mniej łososi

Komisja Europejska przedstawiła w ub. tygodniu swój wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2012. Proponuje ich zwiększenie w przypadku dorsza bałtyckiego i dwóch stad śledzia, a ograniczenia mają dotyczyć łososia i szprota.
19.09.2011

Rybołówstwo: Komisja przedstawiła wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2012

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj swój wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2012. W oparciu o opinie naukowe Komisja proponuje zwiększenie całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) zarówno stada dorsza bałtyckiego, jak również dwóch stad śledzia (zachodniego stada śledzia i stada śledzia w Zatoce Botnickiej).
16.09.2011

KE chce chronić dzikiego łososia w Bałtyku

Komisja Europejska chce odbudowania stad dzikich łososi w Bałtyku i zaproponowała w piątek nowy wieloletni plan zarządzania zasobami tej rzadkiej ryby. Naukowcy wskazują, że zagrożonych jest 30 stad rzecznych, poławianych w Bałtyku.
16.08.2011

Bezpieczeństwo morskie. Komisja wzywa także Polskę

Komisja Europejska zwróciła się do Belgii, Estonii, Francji, Węgier, Austrii, Polski, Portugalii, Finlandii i Zjednoczonego Królestwa o przyjęcie prawodawstwa krajowego, które umożliwi wdrożenie unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na morzu. Chodzi o ustanowienie systemu monitorowania i informacji o ruchu statków.
27.06.2011

Bezpieczeństwo morskie

Komisja wzywa Polskę i osiem innych państw członkowskich do przestrzegania przepisów w zakresie unijnego systemu monitorowania i informacji o ruchu statków.
17.06.2011

Polska znów nie nadąża z wdrożeniem dyrektywy UE

Komisja Europejska wezwała dziewięć państw członkowskich, w tym Polskę, do wdrożenia systemu monitorowania i informowania o ruchu statków oraz wprowadzenia odpowiedniej kodyfikacji krajowych przepisów.
17.06.2011

Stocznie pełne zleceń

Po upadku Stoczni Szczecińskiej mało kto wierzył w to, że polski przemysł stoczniowy stanie kiedyś na nogi. Choć wizji na budowę nowych 40-tysięczników na razie nie ma, małe statki jednak powstają. Na likwidacji molocha zyskały bowiem niewielkie prywatne stocznie, które wyspecjalizowały się w remontach i budowie od podstaw niewielkich jednostek – głównie rybackich.
14.02.2011

Przemysł okrętowy na nowym kursie

W panelu Gospodarka Morska podczas X Jubileuszowego Międzynarodowego Forum Gospodarczego przewidziano prezentację i debatę "Europejski Przemysł Stoczniowy - przewagi i wyzwania". To ważki temat w naszym regionie. Mimo upadku dwóch z trzech największych stoczni produkcyjnych, jakimi były Stocznia Gdynia SA i Stocznia Szczecińska Nowa, polski przemysł okrętowy nadal stanowi istotny sektor okrętownictwa w Europie. Tworzą go stocznie budujące i remontujące statki, ośrodki naukowo-badawcze oraz edukacyjne (wydziały okrętowe politechni
06.10.2010

Komunikat – ponowne otwarcie połowów śledzi stada zachodniego

Ponowne otwarcie połowów śledzi stada zachodniego, dla polskich armatorów statków rybackich.
29.04.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.