• <

Wynik wyszukiwania - "bandera " - Wiadomości

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Marynarka Wojenna świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Marynarka Wojenna RP w swoich mediach społecznościowych opublikowała film z uroczystości z nim związanych.
02.05.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Konferencja poświęcona morskiej flocie handlowej pod narodową banderą w murach Wydziału Nawigacyjnego UMG

24 kwietnia 2024 roku na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod auspicjami Uczelni z udziałem reprezentantów świata nauki, biznesu oraz gospodarki morskiej odbyła się konferencja pn. „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”
24.04.2024

Do rosyjskiej marynarki wojennej są dostarczane kolejne okręty

Mimo sankcji, ponoszonych strat, zakłócenia łańcucha dostaw jak i problemów kadrowych i finansowych, Rosja wciela do swoich sił morskich kolejne okręty i jednostki pomocnicze. Choć ustępują one tym budowanym w państwach NATO, to specjaliści podkreślają, że największym błędem byłoby lekceważenie stwarzanego przez nie zagrożenia.
13.02.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Cywilny statek pod banderą Panamy uszkodzony przez rosyjską minę na Morzu Czarnym

Cywilny statek pod banderą Panamy został uszkodzony na skutek wybuchu miny na Morzu Czarnym będąc w drodze do jednego z ukraińskich portów nad Dunajem – poinformowały w czwartek Siły Obrony Południa Ukrainy.
28.12.2023

Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym statek pod banderą Liberii

Wspierani przez Iran Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym kontenerowiec pod banderą Liberii, jednostka zapaliła się po trafieniu pociskiem wystrzelonym z kontrolowanej przez Huti części Jemenu - przekazał w piątek amerykański urzędnik, cytowany przez agencję Associated Press.
15.12.2023

Bandera na nowych holownikach WUŻ wciągnięta. Ares, Mars i Pax oficjalnie powitane

We czwartek około południa spacerowicze, którzy wybrali się na Nabrzeże Ziółkowskiego w Gdańsku, mogli być świadkami nie lada uroczystości: w obecności oficjeli i gości oficjalnie podniesiono polską banderę na trzech nowych holownikach firmy WUŻ Port and Maritime Services: Aresa, Marsa i Paxa.
19.10.2023

Głosowanie na polskich statkach oraz platformach wydobywczych i wiertniczych

Na czterech polskich statkach i czterech polskich platformach będzie można oddać głos w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym. Pod koniec września Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu i Senatu RP, która odbędą się w niedzielę.
14.10.2023

Wybory do Sejmu i Senatu na polskich statkach

Dnia 29 września 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2023 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polski.
14.10.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

ORP Błyskawica w remoncie. Wyjątkowy, historyczny okręt jest poddawanym zabiegom konserwacyjnym i modernizacyjnym

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentowało zdjęcia wnętrza okrętu-muzeum podczas prac remontowych. Jak zapewnia placówka, nie zakłóca to możliwości jego zwyczajowego zwiedzenia.
13.09.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Ryzyko kolizji na morzu – klasyczny „Peril of the seas”

Mimo że dzisiejsze urządzenia nawigacyjne są zaawansowane technologicznie, nadal spotykamy się z kolizjami statków na morzu. Tego typu zdarzenia obejmują zwykle wypadek lub uszkodzenie statku lub jego ładunku w czasie transportu, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla ludzi, mienia i środowiska.
13.06.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Fairplay-90 w Świnoujściu

W piątek, 12 maja w Świnoujściu zostanie podniesiona bandera na jednym z dwóch nowych holowników Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym Fairplay-90 jest Szczecin, a jednostka będzie wykorzystywana głównie do obsługi portu w Świnoujściu.
08.05.2023

Iran przejął tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla

Siły morskie irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej przejęły w czwartek w Zatoce Omańskiej, na wodach międzynarodowych, tankowiec Advantage Sweet pływający pod banderą Wysp Marshalla – poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
27.04.2023

Remontowa Shipbuilding S.A. gotowa na nowe Kormorany. Niebawem rusza budowa

W Sali Narad budynku zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA zebrało się osiemnastu najlepszych spawaczy. Prezes zarządu Marcin Ryngwelski pogratulował im i podziękował za dotychczasową współpracę/ Podkreślił, że kolejne lata w stoczni będą równie pracowite, m.in. ze względu na rozpoczynającą się niebawem budowę kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran 2.
13.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

Polska załoga po 50 latach weźmie udział w legendarnych regatach The Ocean Race

Po 50 latach przerwy biało-czerwona bandera wraca na trasę wyścigu The Ocean Race. W legendarnych regatach weźmie udział polska ekipa WindWhisper Racing Team, która popłynie na jachcie klasy VO65.
13.12.2022

Strażak-28 ochrzczony i z banderą [FOTO]

Nowa jednostka pożarnicza Portu Szczecin, Strażak-28, została oficjalnie ochrzczona. Po raz pierwszy podniesiono na niej także polską banderę.
06.12.2022

Mewa się dozbraja

Na niszczycielu min typu Kormoran 2, przyszłym ORP Mewa, dokonano próbnego montażu okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Docelowy ma zostać przeprowadzony na początku 2023 roku.
12.11.2022

Farmy wiatrowe – wielomilionowe inwestycje w warunkach luki prawnej?

Ostatnio tocząca się dyskusja na temat farm wiatrowych koncentruje się głównie na kwestiach tzw. local content, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy lokalizacji portów instalacyjnych i serwisowych. Ja jednak skupię się na tematyce, o której mówi się znacznie mniej, a która będzie miała także poważny wpływ na decyzje biznesowe podmiotów zaangażowanych w budowę i serwis farm wiatrowych – szczególnie tych zajmujących się finansowaniem tego przedsięwzięcia.
02.11.2022

OMSA: Holownik pod obcą banderą zauważony na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej

Stowarzyszenie Offshore Marine Services Association (OMSA) dokonało niezwykłego odkrycia: holownik pod holenderską banderą i z holenderskim kapitałem przepłynął przez Atlantyk i wykonał przynajmniej jedno zadanie na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej. Obecność tego statku wydaje się przeczyć oczekiwaniom, że sektor statków roboczych objętych Jones Act będzie miał wyłączny dostęp do kontraktów na holowanie i obsługę projektów związanych z morską energią wiatrową na amerykańskim szelfie kontynentalnym - jeśli niekoniecznie na
01.11.2022

"Przywrócić polską banderę". Książka kapitana Tadeusza Hatalskiego już dostępna

– Nie mając polskiej bandery, tracimy ekonomicznie. Jeśli państwo ma być traktowane na forum międzynarodowym poważnie, musi mieć flotę pod swoją banderą – przekonuje kapitan Tadeusz Hatalski, autor właśnie wydanej książki "Przywrócić polską banderę".
22.08.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

Żegluga pod banderą protekcjonizmu. Amerykanie wzmacniają kontrole nad żeglugą oceaniczną

Prezydent Joe Biden podpisał niedawno przepisy mające poprawić kontrolę państwa nad żeglugą oceaniczną. Zdaniem amerykańskich organizacji prawodawców wprowadzone regulacje pomogą ograniczyć inflację i złagodzić zaległości eksportowe. Kryzys gospodarki amerykańskiej Kongres stara się ratować naciskami na operatorów żeglugowych.
23.06.2022

Maxar: Statki pływające pod rosyjską banderą dostarczają ukraińskie zboże do Syrii

Zdjęcia satelitarne udostępnione w czwartek przez amerykańską firmę Maxar Technologies pokazują statki pod rosyjską banderą transportujące do Syrii zboże zebrane na Ukrainie w zeszłym sezonie - poinformowała agencja Reutera.
17.06.2022

TSS Pioneer będzie obsługiwał farmy wiatrowe Greater Changhua pod banderą Tajwanu [WIDEO]

Do stoczni VARD Vung Tau w Wietnamie, należącej do norweskiej grupy VARD Group, dostarczono 8 marca nowy statek serwisowy SOV (service operation vessel) zbudowany przez Ta San Shang Marine, wspólną spółkę Mitsui O.S.K. Lines (MOL)i Ta Tong Marine.
15.03.2022

Rosjanie trafili statek pod banderą Mołdawii

Jak podają źródła, rosyjski pocisk trafił na Morzu Czarnym mołdawski tankowiec.
25.02.2022

Francja. Żaglówka pod polską banderą zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle

W piątek (12 listopada) ok. godz. 7.30 10-metrowa żaglówka zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle na około 40 milach morskich (70 km) na południowym wschodzie Wysp Hyères. Żaglówka zerwała maszt, nikomu nic się nie stało.
13.11.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

Inżynier Kazimierz Bielski, wychowawca morskich mechaników, uhonorowany w Zespole Szkół Technicznych Tczewie

W Tczewie, w Zespole Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego, 22 października br. odbyła się uroczystość zasadzenia dębu upamiętniającego inż. Kazimierza Bielskiego, bliskiego współpracownika por mar. Garnuszewskiego, organizatora Szkoły Morskiej w Tczewie, kmdr por. kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego, referenta szkolnictwa marynarki handlowej w Departamencie dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, kontradmirała Kazimierza Porębskiego, szefa Departamentu dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
27.10.2021

Gaz w cenie - grecki armator wpasowuje się w rynek i odbiera nowoczesne statki do przewozu LNG

W ramach nowej serii naszych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. Tym razem opiszemy jednostki stosowane do przewozu ładunku skroplonego gazu ziemnego, w ciekłym stanie skupienia, tzw. LNG (ang. liquefied natural gas), które niedawno zostały odebrane przez greckiego armatora z azjatyckiej stoczni i weszły do bieżącej eksploatacji.
25.10.2021

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W sobotę, 9 października 2021 roku, na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
12.10.2021

Romowicz: "Polska bandera to pilna potrzeba biznesowa, a nie kwestia sentymentów" [WYWIAD]

- Uważam, że to właśnie teraz jest świetny czas, żeby dynamicznie zabrać się za tworzenie drugiego nowoczesnego rejestru polskiej bandery - mówi radca prawny Mateusz Romowicz.
05.10.2021

Najwięcej tankowców zarejestrowanych jest w Liberii

Pod banderą Liberii pływa obecnie największy tonaż brutto tankowców na świecie.
04.10.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
06.09.2021

W/NOR w 2021 roku - ubezpieczenie społeczne marynarzy pracujących pod banderą norweską

Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez marynarzy zatrudnionych na statkach podnoszących banderę norweską było przedmiotem już kilku porozumień pomiędzy właściwymi instytucjami Norwegii i Polski.
12.07.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny [wideo]

25 placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowe i przedszkola z województwa zachodniopomorskiego objętych zostało w bieżącym roku szkolnym portowym programem edukacyjnym pod nazwą „Dni portu w szkole. To autorski projekt realizowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Obejmuje on cykl prelekcji wśród dzieci i młodzieży poświęconych funkcjonowaniu portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz ich znaczeniu dla regionu, kraju i świata.
01.06.2021

Fairplay Towage – holowania w portach i nie tylko

Grupa Fairplay Towage jest europejską marką żeglugową wyspecjalizowaną w eksploatacji holowników. Jednostki pływające tej organizacji są obecne w czołowych europejskich portach. Ich aktywność jest również bardzo widoczna w Polsce, ponieważ obsługiwane są tutaj porty w Szczecinie, Świnoujściu, Policach oraz Gdyni.
31.05.2021

Położono stępkę pod drugi hybrydowy prom ro-ro dla Finnlines

W Chinach położono stępkę pod drugi z trzech hybrydowych statów ro-ro zamówionych przez fińskiego armatora Finnlines. Ceremonia odbyła się12 maja w stoczni Nanjing Jinling.
17.05.2021

ORP Hydrograf. 45 lat pod biało-czerwoną banderą

408 tysięcy przebytych mil morskich i 2900 dni na morzu to efekt 45 lat służby ORP Hydrograf pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji, w piątek, 7 maja, na okręcie odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. ORP Hydrograf to jedna z dwóch jednostek rozpoznania radioelektronicznego służących w Marynarce Wojennej. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
07.05.2021

91. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Wielka gala banderowa na wszystkich okrętach danego dywizjonu może oznaczać jedno – święto jednostki. W czwartek, 1 kwietnia, gdyński 13. Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety obchodzi swoją 91. rocznicę utworzenia.
02.04.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Flota grecka liderem na świecie i w UE

Grecy zarządzają flotą ponad 5600 statków o nośności 427 mln t. Jej wartość to ponad 100 mld dol. Średni wiek statku to około 9,17 lat. Średnia nośność prawie 76 tys. t. Nawiązanie współpracy polskich zarządców statków z operatorami tak dużej floty może być szansą dla rozwinięcia aktywności polskich absolwentów uczelni morskich i ekonomicznych.
19.03.2021

COSCO Shipping – chiński gigant przybywa do gdyńskiego portu z kolejną partią śmigieł

W niedzielę 14 lutego około godziny 14:20 do gdyńskiego portu wpłynął statek „Tian Xi”, należący do chińskiego giganta żeglugowego firmy Cosco Shipping. Przywiózł on ładunek aż 114 śmigieł. Była to największa w historii Polski jednorazowa partia ładunku śmigieł turbin wiatrowych, które zostały zasztauowane, czyli odpowiednio umiejscowione i umocowane na pokładzie jednostki aż w 5 warstwach. Obsługą agencyjną zajęła się specjalizująca się w obsłudze takiego rodzaju towaru Morska Agencja Gdynia.
16.02.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Łeba - Port otwarty. Nie tylko dla żeglarzy

Łeba, znana powszechnie z Słowińskiego Parku Narodowego i ruchomych wydm. Powierzchnia największa wydmy ma 500 hektarów, a najwyższa Łącka Góra jest wysoka na 42 m. Wielu żeglarzy może więc być zaskoczonych cumując w urokliwej, otoczonej lasami marinie. Cumujący tu żeglarze mogą naprawdę czuć się komfortowo, bo jachty nie sąsiadują z dużym czy małym portem. Jakie są zalety mariny w Łebie mówi Julia Tomicka, Prezeska Zarządu Portu Jachtowego w Łebie w rozmowie dla GospodarkaMorska.pl z Markiem Grzybowskim.
06.02.2021

Łeba ma swój pierwszy jacht!

Spółka Port Jachtowy wzbogaciła się w tym roku o swój pierwszy jacht rekreacyjny. Nosząca do tej pory imię Shaffy to jednostka rekreacyjna jednokadłubowa o długości 8,5 metra i zanurzeniu max 1,4 m. Jej głównym celem to edukacja morska dzieci i młodzieży.
04.02.2021

„Green Italia” – norweski chłodniowiec zarządzany przez polską spółkę

Przedstawiamy kolejny z artykułów dotyczących analiz flot armatorów, których statki przypływają do polskich portów. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na pokład m/v „Green Italia” - chłodniowca, czyli statku do przewozów ładunków chłodzonych i mrożonych z floty Green Reefers. Oprócz tego, że jednostka tego armatora zawinęła do polskiego portu, to powiązanie z naszym krajem jest jeszcze większe niż mogłoby się wydawać. Otóż zarządzającym tym statkiem jest spółka Green Management z Gdyni.
31.01.2021

Czy W/NOR obowiązuje w roku 2021? - ubezpieczenie społeczne marynarzy pracujących pod banderą norweską

Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez marynarzy zatrudnionych na statkach podnoszących banderę norweską było przedmiotem już kilku porozumień pomiędzy właściwymi instytucjami Norwegii i Polski.
20.01.2021

Właściwość prawa a dochodzenie marynarskich roszczeń odszkodowawczych

Kluczowym elementem towarzyszącym procesowi dochodzenia marynarskich roszczeń odszkodowawczych jest ustalenie właściwego porządku prawnego, którego przepisy znajdować będą zastosowanie w konkretnej i zindywidualizowanej sprawie. Praktyka branży morskiej wskazuje, że jedynie w nielicznych przypadkach obowiązujące będzie prawo polskie. Nie oznacza to, że dochodzenie przez marynarzy odszkodowań z tytułu doznanych wypadków przy pracy jest niemożliwe, bądź niecelowe. Niewątpliwie każda sprawa odszkodowawcza dotycząca marynarza wymagać
11.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Podatki marynarskie: co czeka marynarzy w 2021 roku?

Rok 2021 będzie rokiem wielu zmian w prawie podatkowym dla marynarzy. W poniższej publikacji przybliżymy zakres tych zmian i skutki z nich wynikające dla środowiska marynarskiego.
10.12.2020

Spliethoff – ekspert w morskich przewozach ładunków ponadgabarytowych

Spliethoff to jeden z potentatów przewozów ładunków ciężkich i ponadgabarytowych – liczący się gracz w światowej czołówce tego typu przewoźników. Firma powstała w Amsterdamie w 1921 roku a jej założycielem był shipbroker Johan Frederik Spliethoff, specjalizujący się w przewozach drewna z krajów leżących nad Bałtykiem. Dziś Spliethoff to wielka grupa żeglugowa, obejmująca kilka marek i zależnych od spółki-matki przedsiębiorstw. Są one aktywne w segmencie ciężarowców, statków wielozadaniowych, ale również statków ro-ro, con-ro i
07.12.2020

Wykryto ognisko infekcji koronawirusa na polskim statku w Argentynie

Z Argentyny napłynęła wiadomość o zarażonych koronawirusem na pokładzie polskiego statku Regalica.
24.11.2020

Projekt „Bandera i TSUE”

Polski świat żeglugowy boryka się z wieloma problemami, m.in. takimi jak brak elektronicznego rejestru statków, brak nowoczesnych regulacji dotyczących hipoteki morskiej, nadmierna i mało przyjazna żegludze biurokracja, skomplikowane przepisy rejestrowe itd.…. Niemnie podstawowe problemy, od których rozwiązania należy rozpocząć naprawę stanu rzeczy, są dwa:
16.11.2020

BBC Chartering – globalny potentat z polskim pierwiastkiem

Statki niemieckiego operatora tonażu wielozadaniowego i masowego – firmy BBC Chartering z Leer są częstym gościem naszych polskich portów, w tym również i stoczni. Jednym z ostatnich zawinięć było pojawienie się w połowie października br. jednostki wielozadaniowej m/v „BBC Volga”. Wizyta w gdyńskim porcie wiązała się z załadunkiem bardzo często eksportowanego stąd sprzętu do obsługi ładunków na placach terminali kontenerowych całego świata. W tym przypadku były to określane w języku specjalistycznym - bramowe kontenerowe wozy pię
02.11.2020

TSUE i marynarze, czyli o tym jak Unia zjada własny ogon

O co chodzi? Chodzi o pracę na statkach pod wygodnymi banderami. Otóż – o czym nie jest zbyt powszechnie wiadomo – marynarze zatrudnieni na tych statkach, nie mają ubezpieczeń społecznych. Armator na statku pod wygodną banderą może zatrudnić załogę statku płacąc gołe wynagrodzenie, bez tzw. uzusowienia. Które to uzusowienie, tak przy okazji, jest zmorą pracodawców a źrenicą oka związków zawodowych.
04.10.2020

„Zawisza Czarny” do remontu. Wesprzyj zbiórkę

Jest ikoną polskiego żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. To flagowa jednostka Związku Harcerstwa Polskiego i największy żaglowiec skautowy na świecie. „Zawisza Czarny” zakończył właśnie sezon żeglarski. Teraz czeka go remont. Aby kontynuować morskie przygody, jednostka musi przejść szereg prac, które są niezbędne do utrzymania klasy żaglowca. Niektóre elementy należy wymienić lub odświeżyć. Koszty remontu „Zawiszy Czarnego” to ponad milion złotych. Dla armatora jednostki - Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
04.09.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Pierwszy katamaran serwisowy do morskich farm wiatrowych pod polską banderą ochrzczony! (foto)

W sobotę, 18 lipca w Szczecinie odbyła się ceremonia chrztu katamaranu Baltic Jet. Katamaran należący pierwotnie do niemieckiego Ministerstwa do spraw dróg wodnych sprowadziła i przebudowała pomorska firma Baltic Diving Solutions. Jest to pierwszy katamaran serwisowy do morskich farm wiatrowych pod polską banderą.
20.07.2020

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą [foto]

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
29.06.2020

Ulga abolicyjna: Urzędy Skarbowe lawinowo wzywają marynarzy

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wielokrotnie sygnalizowaliśmy o wzmożonej aktywności organów podatkowych względem marynarzy. Niestety w ostatnich tygodniach, pomimo pandemii Covid-19, mamy do czynienia z coraz większą ilością wezwań polskich marynarzy, którzy rozliczyli swoje zeznania podatkowe z ulgą abolicyjną w latach 2014-2016.
18.06.2020

„Adam Asnyk” - statek Chipolbroku przywozi kolejny ładunek elementów wież wiatrowych (foto, wideo)

25 maja do gdyńskiego portu zawitał „Adam Asnyk” - wielozadaniowy statek Polsko Chińskiego Towarzystwa Okrętowego „Chipolbrok”, który przywiózł kolejną partię elementów wież wiatrowych. Główna operacja wyładunkowa została przeprowadzona przy nabrzeżu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w ciągu zaledwie jednej doby, po czym jednostka została przeholowana na nabrzeże Rumuńskie celem przeprowadzenia dalszych operacji przeładunkowych. Wyjście statku z portu nastąpiło 27 maja późnym wieczorem tak, aby około północy minąć Hel i
01.06.2020

BigLift - armator wagi cięzkiej. Ostatnia partia suwnic wypłynęła z Portu Gdynia do USA

29 kwietnia z gdyńskiego portu wypłynął statek armatora, którego jednostki o charakterystycznych żółtych burtach z napisem BigLift są już dość regularnymi gośćmi naszych portów. Ostatnio wizytujący Gdynię „Happy Buccanner” zabrał ładunek 6 suwnic placowych dla kontenerowego terminalu Norfolk International Terminal (NIT) w Virginii, w USA. Do portu docelowego statek ma dotrzeć płynąc poprzez Cieśniny Duńskie oraz niebezpieczną Cieśninę Pentland Firth, oddzielającą Orkady od północnej Szkocji. Dalej trasa biegnie przez Ocea
05.05.2020

90. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Wykonywanie zadań obrony przeciwminowej, stawianie zagród minowych, a także oczyszczanie akwenów morskich oraz śródlądowych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych to tylko niektóre z zadań, które już od 90 lat realizują siły 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. W środę, 1 kwietnia, gdyński dywizjon obchodzi 90. rocznicę utworzenia. Z okazji święta jednostki na okrętach dywizjonu podniesiona została wielka gala banderowa.
08.04.2020

Żeglarze polonijni spotkali się w Belize

Dla upamiętnienia setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, Polish Yacht Club Chicago zorganizował zlot żeglarzy polonijnych w Placencji w Belize. Główną atrakcją zlotu była wizyta żaglowca STS Fryderyk Chopin z uczestnikami „Niebieskiej Szkoły” na pokładzie.
20.02.2020

Brexit a ubezpieczenie społeczne polskich marynarzy

Decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest związana z rozpoczęciem obowiązywania od 1 lutego 2020 roku tak zwanego okresu przejściowego, który trwać będzie do końca grudnia 2020 roku i ma zapewnić kontynuację relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Jednocześnie przewidziano możliwość wydłużenia okresu przejściowego za obopólną zgodą Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa.
19.02.2020

ORP Nawigator 45 lat pod polską banderą

W ciągu 45 lat służby pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 350 tys. mil morskich, wykonał setki rejsów bojowo-rozpoznawczych i spędził ponad 2000 dni poza macierzystym portem. Dzisiaj, 17 lutego, okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator obchodzi 45. rocznicę wcielenia do służby.
17.02.2020

MON: wkrótce podniesienie bandery na pierwszym z sześciu nowych holowników

Zakończyły się próby zdawczo-odbiorcze pierwszego z sześciu nowych holowników dla Marynarki Wojennej; wkrótce będzie się mogło odbyć podniesienie bandery na holowniku Bolko – poinformowało MON.
13.01.2020

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Błaszczak: ORP Ślązak jest dowodem, że polskie stocznie mogą budować okręty

ORP Ślązak jest dowodem, że polskie stocznie mogą budować okręty - powiedział w czwartek w Gdyni szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też, że wkrótce do służby zostaną włączone kolejne niszczyciele min oraz mniejsze jednostki - śmigłowce przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych.
28.11.2019

Uroczyste podniesienie bandery i proporca MW na ORP Ślązak [foto]

Na ORP Ślązak w czwartek w Porcie Wojennym w Gdyni została podniesiona bandera wojenna i proporzec Marynarki Wojennej. Banderę i proporzec przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
28.11.2019

Szef MON na podniesieniu bandery na ORP Ślązak: proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa

Proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa. To ważne, by marynarze ramie w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak na obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej.
28.11.2019

Jak „przywrócić polską banderę” w polskich realiach prawnych?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiło się wiele wypowiedzi i publikacji dotyczących projektu „Przywrócić polską banderę”. Sprawa staje się przedmiotem coraz szerszej dyskusji, która niestety w moje ocenie jest oderwana od realiów obrotu prawnego w Polsce, a w szczególności od licznych problemów systemowych, które trawią polski aparat urzędniczy, a to właśnie te kwestie będą miały kluczowy wpływ na ewentualną „reaktywację” polskiej bandery.
17.10.2019

Od 01.01.2020 roku zwolnienie z PIT dla niewielu marynarzy

Dnia 12.09.2019 roku Prezydent RP podpisał ustawę nowelizującą ustawę o PIT, która wprowadza zwolnienie z PIT dla polskich marynarzy pracujących u zagranicznych armatorów pod określonymi obcymi banderami.
27.09.2019

Lata 2019 i 2020: Zmiany w PIT a sytuacja podatkowa marynarzy

W 2019 oraz 2020 roku planowane są zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Najważniejsze dotyczą planowanego zwolnienia marynarzy z PIT oraz osób do 26 roku życia z PIT, a także zmiany stawek oraz podwyższenia zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Przepisy w znowelizowanym kształcie, dotyczące daniny solidarnościowej obowiązują od 1 stycznia 2019 roku, przepisy dotyczące zwolnienia z PIT dla podatników do 26 roku życia od 1 sierpnia 2019 roku natomiast przepisy dotyczące zmiany stawki w podatku dochodowym od osób f
08.08.2019

Irańska telewizja: Przejęty tankowiec to Riah z ZEA (wideo)

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. To Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek zaginął w regionie cieśninie Ormuz w weekend.
18.07.2019

Iran: Strażnicy Rewolucji przejęli obcy tankowiec w cieśninie Ormuz

Siły irańskich Strażników Rewolucji przejęły w cieśninie Ormuz podejrzany o przemyt ropy zagraniczny tankowiec z 12-osobową załogą - poinformowała w czwartek irańska telewizja państwowa.
18.07.2019

Sezon Żeglarski 2019 ZOZŻ otwarty!

Najpierw padły tradycyjne komendy – „Poczet sztandarowy! Proszę o przygotowanie Bandery do podniesienia!”, następnie - „Żeglarze baczność! BANDERĘ staw!”, i na koniec, gdy Biało-Czerwona znalazła się na topie Masztu Maciejewicza - „Sezon Żeglarski Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego 2019 uważam za otwarty!” Tym razem - w niedzielę 5 maja - uroczystość zorganizowana wspólnie z Żeglugą Szczecińską, po raz pierwszy odbyła się na Bulwarze Gdyńskim, na terenie przywracanej na mapę morskiego Szczecina historyc
07.05.2019

Zakończenie Rejsu Niepodległości. „Złożyli wspaniały hołd obrońcom Rzeczypospolitej”

„Cieszę się, że w Gdyni, po trudach tak długiej wyprawy, znów możemy powitać piękny żaglowiec, który blisko rok niósł całemu światu wspaniałą wieść o odzyskaniu przez Polskę przed stu laty niepodległości”- napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników czwartkowej uroczystości powitania żaglowca „Dar Młodzieży”.
31.03.2019

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarki Morskiej z wizytą studyjną w Turcji

25 lutego podczas wizyty studyjnej w ramach TEBD (Turkey – EU Business Dialogue) odbyło się spotkanie w TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği – Związku izb i giełd towarowych) z przedstawicielem tureckiej Chamber of Shipping panem Farukiem Doĝanem – zastępcą Sekretarza Generalngo. Pan F. Doĝanem zaprezentował profil działalności swojej izby oraz przedstawił prezentację dotyczącą tureckiej gospodarki morskiej.
18.03.2019

Podatki marynarskie: Zwolnienie marynarzy z PIT– projekt z dnia 18.02.2019 r. – krytyczne stanowisko

Niedawno pojawił się projekt z dnia 18.02.2019 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu, którego głównym celem, jak czytamy w Ocenach Skutków Regulacji, jest wprowadzenie środka pomocowego polegającego na zwolnieniu z PIT dochodów marynarzy uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności wykonywanej łącznie przez okres przekraczający 183 w roku podatkowym, w żegludze międzynarodowej na statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów. KE z
27.02.2019

52. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu. Tym razem z USA (foto)

52. dostawa do Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. We wtorek zacumował tam metanowiec Flex Rainbow. W ramach transakcji spotowej na jego pokładzie przypłynęło z USA ok. 64 tys. t skroplonego gazu ziemnego, co po regazyfikacji da ok. 90 mln m3 surowca.
12.02.2019

Dar Młodzieży zmierza do Panamy - relacja z pokładu

Rejs Niepodległości to jedna z największych i najważniejszych inicjatyw przygotowanych przez Polskę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, wpisujących się rządowy program „Niepodległa”. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
14.01.2019

Gala Sportu Polskiego Związku Żeglarskiego 2018

Uroczysta Gala zwieńczyła kolejny rok działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. W piątek 7 grudnia w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie wręczono nominacje do kadr narodowych oraz podsumowano sukcesy polskich żeglarzy. Wręczono także nagrody specjalne PZŻ.
07.12.2018

Gdańsk: Wystawa o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Około 100 eksponatów można oglądać na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku poświęconej marynarzom rzecznym z Flotylli Wiślanej i Flotylli Pińskiej, działających w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja będzie czynna do 1 grudnia 2019 r.
01.12.2018

Znamy laureatów konkursu, realizowanego w ramach programu Polska Bandera 2018!

Znamy laureatów konkursu, realizowanego w ramach programu Polska Bandera 2018! Kulminacja programu miała miejsce 15 sierpnia i miał on na celu pokazanie jak środowisko żeglarskie i wodniackie włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
11.11.2018

Sołdek kończy 70 lat – zapraszamy na urodziny

19 października 2018 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" zaprasza na 70-te urodziny rudowęglowca. Doniosła okazja wymaga stosownej oprawy, dlatego podczas uroczystości poświęcona zostanie nowa bandera statku, a także odnowiony akt poświęcenia jednostki. Uroczystość odbędzie się o godzinie 13.00 na nabrzeżu Ołowianki, przy jubilacie – czyli "Sołdku". Zapraszamy!
10.10.2018

100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej

W Warszawie w sobotę odbyły się uroczyste obchody 100-lecia utworzenia Ligi Morskiej i Rzecznej.
01.10.2018

Szczecin: Inauguracja programu I love Poland

Program "I love Poland", w ramach którego jacht o tej samej nazwie ma promować Polskę na świecie i brać udział w prestiżowych regatach, zainaugurowano w sobotę w Szczecinie. Przedsięwzięcie Polskiej Fundacji Narodowej ma na celu stworzenie polskiej szkoły oceanicznego żeglarstwa regatowego.
29.09.2018

ORP Pułaski: Rakiety w celu

Po raz kolejny marynarze 3. Flotylli Okrętów udowodnili swój profesjonalizm. Załoga fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski pełnym sukcesem zakończyła strzelanie rakietowe do celów powietrznych z faktycznym wykorzystaniem uzbrojenia - rakiet SM-1.
31.08.2018

Polska Bandera – zapraszamy do udziału konkursie

Punkt kulminacyjny Programu „Polska Bandera” już w środę. Jego celem jest pokazanie, jak środowisko żeglarskie i wodniackie włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polski Związek Żeglarski serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie i aktywnego wspierania Programu.
13.08.2018

Wspólne świętowanie na wodach Polski i całego świata. Wystartował program Polska Bandera 2018

Polski Związek Żeglarski zaprasza środowisko wodniackie do włączenia się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – To wspaniała okazja do pokazania żeglarstwa jako formy aktywności o charakterze patriotycznym i edukacyjnym – podkreśla Tomasz Chamera, prezes PZŻ.
07.08.2018

Podniesienie bandery ZHP na nowym jachcie CWM ZHP

Na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku w najbliższą środę podczas Zlotu Stulecia Związku Harcerstwa Polskiego w zlotowej przystani żeglarskiej odbędzie się uroczystość podniesienia Bandery Związku Harcerstwa Polskiego na nowym jachcie CWM ZHP s/y Delphia III. Tego dnia każdy chętny będzie mógł odwiedzić jednostkę, zapoznać się z jej rozkładem, urządzeniami i poczęstować się zimnymi napojami z jachtowej lodówki. Początek uroczystości o godz. 11:00. Wstęp wolny.
06.08.2018

Ahoj 10. Sail Świnoujście

Przy Wybrzeżu Władysława IV w dniach 17-19 sierpnia 2018 r. zacumują międzynarodowe jednostki, nabrzeże zamieni się w tętniący życiem jarmark, a dookoła zabrzmią szanty. Wszystko to za sprawą 10. edycji Sail Świnoujscie oraz 34. Pływającego Festiwalu Piosenki Morskiej Wiatrak.
06.08.2018

Załoga polskiego Agath wypompowała toksyczne chemikalia do Morza Północnego?

Jak poinformował portal Täglicher Hafenbericht, policja i prokuratura z Hamburga, wszczęła śledztwo dotyczące wypompowywania do morza zanieczyszczeń powstałych przy płukaniu zbiorników z polskiego chemikaliowca Agath. Zarzuty zostały postawione kapitanowi i pierwszemu oficerowi.
03.07.2018

Wyróżnienia dla marynarzy z okazji Święta Marynarki Wojennej

Odczytaniem rozkazu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z okazji Święta Marynarki Wojennej, marynarze 3. Flotylli Okrętów rozpoczęli w piątek uroczyste obchody rocznicowe z okazji 100-lecia morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych.
24.06.2018

Gdynia: ORP Sokół kończy służbę w Marynarce Wojennej (foto)

W piątek w Porcie Wojennym w Gdyni wieloletnią służbę zakończył okręt podwodny ORP Sokół. Pływał pod banderą Marynarki Wojennej RP przez 16 lat.
08.06.2018

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Sokół

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą, w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył prawie 26000 mil morskich, wykonując 174 zanurzenia. W piątek, 8 czerwca, odbędzie się ostatnie opuszczenie bandery na okręcie podwodnym ORP Sokół.
05.06.2018

Japonia: wykryto przeładunek ze statku chińskiego na północnokoreański

Władze Japonii oświadczyły we wtorek, że wykryto odbywający się na pełnym morzu przeładunek ze statku najprawdopodobniej bandery chińskiej na statek północnokoreański, co oznacza naruszenie sankcji nałożonych na Koreę Północną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.
29.05.2018

Dwie dekady Nawigatora XXI

W roku 2018 mija 20 lat odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie – Nawigatorem XXI.
18.05.2018

Bandera z MS Piłsudski na Dzień Flagi

Tradycyjnie z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje eksponaty wpisujące się w ideę obchodów tego święta. W tym roku w holu w siedzibie głównej NMM można podziwiać fragment bandery z polskiego transatlantyku MS Piłsudski.
30.04.2018

Dar Młodzieży popłynie w rejs dzięki Polskiej Fundacji Narodowej

Polska Fundacja Narodowa zadeklarowała, że wesprze finansowo Rejs Niepodległości Daru Młodzieży. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w rotacyjnych załogach kilkaset młodych osób z całej Polski odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
25.04.2018

Gdynia: Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła bandera i proporzec ORP Kondor

Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła we wtorek bandera i proporzec ORP "Kondor" – okrętu podwodnego typu Kobben, który w grudniu ub.roku został wycofany ze służby w Marynarce Wojennej. Muzeum posiada w sumie ponad 50 bander pochodzących z polskich okrętów.
27.03.2018

Bandera z ORP Kondor dla Muzeum Marynarki Wojennej

We wtorek, 27 marca o godzinie 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej (sala konferencyjna na parterze) odbędzie się uroczystość przekazania bandery i proporca z ORP Kondor do zbiorów Muzeum MW. Gośćmi muzeum będą: dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych MW, dowódcy ORP Kondor oraz członkowie załogi. Wstęp na uroczystość jest wolny.
22.03.2018

Część III – Bezpieczeństwo statków pasażerskich – ważne zmiany unijnych przepisów

Część III – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemu inspekcji statków pasażerskich typu ro-ro i szybkich jednostek pasażerskich.
08.02.2018

Bezpieczeństwo statków pasażerskich – ważne zmiany unijnych przepisów, część I

Część I - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reguł i norm bezpieczeństwa statków pasażerskich.
23.01.2018

Tworzyli polską politykę wodną, gdy nieznane były jeszcze granice Polski. Liga Morska i Rzeczna ma już sto lat

W 1918 roku zostało powołane Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi Bandera Polska, które było pierwszą w historii Polski organizacją społeczną o profilu morskim i rzecznym. Stowarzyszenie, które przerodziło się później w Ligę Morską i Rzeczną, w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętuje 100 lat istnienia.
18.01.2018

ORKIESTRA na 62 stopniu szerokości S. (wideo)

Pozdrowienia dla Wszystkich z pokładu Katharsis II. Warunki mamy dzisiaj wyjątkowo trudne, ale tak to na oceanie czasem jest. Nie można się poddawać. Tymczasowo zdecydowaliśmy się obrać kierunek na północ, opływając rozległy pak lodowy, tak aby w trakcie sztormu nie mieć kry ani przed dziobem, ani za rufą. Fale kilkumetrowe, jachtem targa na wszystkie strony, przeciwny wiatr zmusza nas do sztormowania, ale nie poddajemy się…
15.01.2018

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor

W Porcie Wojennym w Gdyni w środę odbędzie się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Kondor. To pierwsza z czterech jednostka typu Kobben, które zostaną wycofane ze służby w Marynarce Wojennej na przestrzeni najbliższych lat. W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42 000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.
19.12.2017

Za dwa lata polska bandera wróci na polskie statki

Polska bandera wróci na polskie statki w ciągu dwóch lat – powiedział dla Radia Szczecin kpt. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego. Jego zdaniem, „cała materia została zrobiona”. Nowe przepisy mogą zostać wprowadzone do końca kadencji obecnego rządu.
16.12.2017

80 urodziny ORP Błyskawica już za nami

W sobotę, 25 listopada, mija 80 lat od pierwszego podniesienia polskiej bandery wojennej na niszczycielu ORP „Błyskawica". W przeddzień tego wydarzenia na okręcie-muzeum odbyły się uroczystości rocznicowe. Jutro będzie można go zwiedzić bezpłatnie.
24.11.2017

80 lat ORP Błyskawica

W sobotę, 25 listopada, mija 80 lat od pierwszego podniesienia polskiej bandery wojennej na niszczycielu ORP „Błyskawica". W przeddzień tego wydarzenia na okręcie-muzeum oraz w Muzeum Marynarki Wojennej odbędą się uroczystości rocznicowe.
22.11.2017

Port State Control – uwarunkowania prawne

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa morskiego jest kontrola przeprowadzana przez państwo portu (Port State Control, w skrócie PSC), którą można zdefiniować jako inspekcję obcych statków w innych portach krajowych w celu sprawdzenia, czy kompetencje kapitana i oficerów na pokładzie oraz stan statku i jego wyposażenia są zgodne z konwencjami międzynarodowymi i czy obsada załogowa jednostki i jej eksploatacja są zgodne z obowiązującym prawem międzynarodowym.
14.11.2017

Marynarka Wojenna rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości

Morze i polska niepodległość są nierozłączne. Zgodnie z marynarską tradycją Marynarka Wojenna rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości od podniesienia Wielkiej Gali Banderowej.
11.11.2017

Macierewicz: misja ORP Czernicki przykładem na polską ochronę południowej flanki NATO

Polska potrzebuje obecności wojsk NATO, ale Polska będzie uczestniczyć także w obronie flanki południowej; misja ORP „Czernicki” jest tego koronnym przykładem – powiedział w poniedziałek w Świnoujściu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
10.07.2017

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży (foto, wideo)

Odbył 211 podroży, przepłynął około 565 000 mil morskich, a na jego pokładzie przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. To Dar Młodzieży. Jeden z najpopularniejszych żaglowców świata obchodzi 35-lecie podniesienia biało-czerwonej bandery. Uroczystości z tej okazji odbyły się we wtorek przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na polskiej fregacie podniesiono nową, wielką banderę.
04.07.2017

Kolizja na Baltic Sail

Na paradzie Baltic Sail jak zwykle było tłoczno. Niestety dla wycieczkowca Danuta zbyt tłoczno.
02.07.2017

Urodziny Daru Młodzieży - 35 lat pod banderą biało-czerwoną

„Dar Młodzieży” – jedna z ikon Gdyni obchodzi 35 urodziny. Po raz pierwszy podniesiono banderę na nowym żaglowcu 4 lipca 1982. Gdynia i Akademia Morska zapraszają we wtorek 4 lipca na Nabrzeże Pomorskie gdzie od godz. 13.00 rozpoczną się rocznicowe obchody.
27.06.2017

Dar Młodzieży otrzyma nową banderę. Od prezydenta Bydgoszczy

Jest biało-czerwona i ma 5 x 8 m. To nowa bandera, którą 4 lipca, w 35. rocznicę wejścia do służby, podniesie Dar Młodzieży. Jak poinformował portal zaglowce.info, ufundował ją prezydent Bydgoszczy.
20.06.2017

ORP Mewa – okręt zwany „papieskim”

Jan Paweł II w swojej trzeciej pielgrzymce do Polski 11 czerwca 1987 roku odwiedził Gdynię, gdzie spotkał się z setkami tysięcy wiernych. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, a także w historii okrętu ORP Mewa, na pokładzie którego Ojciec Święty udał się w dalszą apostolską podróż. Z okazji tego wydarzenia w weekend ORP Mewa został udostępniony zwiedzającym.
11.06.2017

Święto Flagi RP

Marynarze wzięli udział w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godzinie 12:00 przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni uroczyście została podniesiona Flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów oraz defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
02.05.2017

Nowe certyfikaty dla marynarzy na Cyprze

Od 1 stycznia 2017 roku marynarze powinni stosować nowe certyfikaty kompetencyjne wg standardów określonych podczas Konferencji Dyplomatycznej w Manili w czerwcu 2010 r. Zagadnienie pozornie wydaje się być historycznym, natomiast uzgodnione i wprowadzone przez Manila 2010 zmiany w procesie szkolenia i późniejszej certyfikacji marynarzy, jako kolejna po zmianach w 1995 duża modyfikacja Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht, sporządzonej w Londyn
19.03.2017

Zapiera dech w piersiach (wideo)

Kilka dni temu pojawił się w sieci filmik, na którym widać, jak statek zmaga się z ogromnymi falami. Woda wręcz wdziera się na pokład jednostki. Doświadczenie czegoś takiego musi być niezwykłym przeżyciem.
19.12.2016

Coraz więcej tankowców pod banderą Wysp Marshalla

Republika Wysp Marshalla (RMI) utrzymała status kraju z największą flotą tankowców, po tym jak kolejni armatorzy z Grecji, USA i Azji zdecydowali się właśnie tam zarejestrować swoje jednostki.
10.10.2016

Czy Stena Line zrezygnuje z brytyjskiej flagi na niektórych statkach?

Stena Line rozważa zmianę flag na niektórych ze swoich statków. Chodzi o jednostki, które obecnie pływają pod brytyjską banderą. Całe zamieszanie ma związek z możliwym wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
30.06.2016

ORP Kościuszko wyruszy na Morze Śródziemne

Fregata rakietowa ORP "Kościuszko" w środę opuści port wojenny w Gdyni i wyruszy na Morze Śródziemne, by wziąć udział w misji NATO związanej z kryzysem uchodźczym. Marynarze i lotnicy z pokładowego śmigłowca SH-2G wrócą do Polski we wrześniu.
29.06.2016

Europejska Noc Muzeów także w Narodowym Muzeum Morskim

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 01.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na „Darze Pomorza”, a w Muzeum Rybołówstwa – zupełnie nowa wystawa stała.
19.05.2016

Europejska Noc Muzeów 2016 w morskich klimatach

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 1.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na "Darze Pomorza", a w Muzeum Rybołówstwa w Helu - zupełnie nowa wystawa stała.
04.05.2016

Nowa bandera na Dzień Flagi

Jest imponujących rozmiarów (wys. 2,5 m, dł. 5 m), w dobrym stanie i z ciekawą, jeszcze nie do końca zbadaną, historią. Do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafił właśnie nowy eksponat - bandera Polskiej Marynarki Wojennej z okresu II Rzeczypospolitej.
26.04.2016

Spokojnie, to tylko RV Flip (wideo)

Czyli Floating Instrument Platform. To chyba najosobliwszy statek świata, który jest eksploatowany już od ponad 50 lat. Statek może być użytkowany rufą w dół. Obecnie służy jako pływające laboratorium amerykańskiego instytutu Scripps Institution of Oceanography.
21.04.2016

Związek Agentów i Morskich Przedsiębiorstw Rekrutacyjnych ma pomysł na system ubezpieczeń marynarskich

Kwestia ubezpieczenia marynarzy to szerokie zagadnienie, szczególnie ważne z punktu widzenia ich rodzin. Brak przy tym w Polsce satysfakcjonujących kompleksowych rozwiązań, które pozwoliłby tej grupie zawodowej podlegać przez cały czas ubezpieczeniu zdrowotnemu, emerytalnemu i rentowemu. Pomysł na rozwiązanie tej kwestii opracował Związek Agentów i Morskich Przedsiębiorstw Rekrutacyjnych.
05.03.2016

Wokół ulgi abolicyjnej dla marynarzy robi się nerwowo

Dnia 20.10.2015 r. NSA w Warszawie rozpatrywał kilka skarg kasacyjnych od wyroków WSA w Gdańsku. Przedmiotem ww. skarg były kwestie związane z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek na podatek. Jednakże powody złożenia skargi kasacyjnej do NSA były różne.
05.11.2015

92 lata temu do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski

Dokładnie 13 sierpnia 1923 roku, odrodzona Polska w symboliczny sposób zaakcentowała swoje morskie aspiracje, sięgające zarówno najbliższego Bałtyku, jak i oceanów. Tego dnia dwa wydarzenia mocno zapisały się w historii morskiej Polski. Do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski - parowiec "Kentucky", a na środku Atlantyku, żaglowiec szkolny "Lwów", przeciął linię równika jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą.
12.08.2015

Podatki marynarskie: Norwegia i Singapur w 2015 roku, a wymiana informacji podatkowej z Polską

Wielu marynarzy jest przekonanych, iż urzędy skarbowe nie mają możliwości ustalenia, czy i gdzie polski podatnik osiąga dochody z zagranicy. Wskazać należy, iż jest to twierdzenie bardzo mylne, bowiem praktyka wskazuje na wzmożoną kontrolę podatników ze strony polskich organów podatkowych, których źródłem są informacje pozyskane od obcych administracji podatkowych np. Danii, Holandii lub Norwegii. Działania te zmierzają do poprawienia efektywności wymiany informacji podatkowej pomiędzy państwami i często skutkują wszczęcie
05.02.2015

Ile kosztuje śmierć marynarza? Kto pomoże rodzinom załogi statku „Cemfjord”?

Marynarze byli krezusami w czasach PRL. Zarabiało się na czarnorynkowym kursie dolara, na ekskluzywnych towarach przywożonych z Zachodu. Obecnie pieniądze są naprawdę przeciętne. W przypadku śmierci można wywalczyć dobre odszkodowanie, ale nikt przecież tego sobie nie życzy. Jaka rodzina zamieniłaby swojego męża, ojca, brata na odszkodowanie?
19.01.2015

Podatki marynarskie: Norwegia i ulga abolicyjna w 2014 dla polskich marynarzy, a praktyczne problemy w stosowaniu przepisów prawa przez polskie organy podatkowe–podsumowanie

Niniejszy artykuł ma na celu podsumowanie szeroko opisywanych w tym roku przez autora problemów praktycznych dotyczących ograniczania poboru zaliczek w przypadku marynarzy zatrudnionych na statkach/jednostkach, w roku 2014, u armatorów norweskich (z wyjątkiem pracy na szelfie norweskim lub pod banderą NOR). Głównym celem tej publikacji jest chęć wskazania niektórych problematycznych kwestii w stosowaniu wydawałoby się „technicznych” przepisów prawa podatkowego, które dość nieoczekiwanie przysporzyły pewnych poważnych kompl
29.12.2014

Flota handlowa pod duńską banderą silniejsza niż kiedykolwiek

Duńska flota handlowa wzrosła o 13% od początku 2014 roku. Rekordowy jast tonaż brutto statków wynoszący obecnie 13,8 mln GT, łączna nośność statków wynosząca 15,9 mln TDW, przypadające na łącznie 647 jednostek.
09.12.2014

Żeglarski Puchar Trójmiasta pod banderą Marynarki Wojennej

Trzecia edycja regatowych zmagań o Żeglarski Puchar Trójmiasta zostanie w tym roku wzbogacona przez obecność jednostek 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej RP. Wojskowe jachty szkoleniowe będą reprezentowały miasta województwa pomorskiego. Regaty, których gospodarzami są Gdynia, Sopot i Gdańsk odbędą się w dniach od 29 do 31 maja 2015.
09.12.2014

Złote Kompasy po raz siódmy

Co roku 6 grudnia ludzie morza w Szczecinie spotykają się na "Mikołajkach morskich". W minioną sobotę zorganizowano je po raz siódmy. Tradycyjnie już wręczono Złote Kompasy.Organizatorami imprezy są: Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenie Starszych Mechaników Morskich oraz Związek Zawodowy Kapitanów i Oficerów.
08.12.2014

77 lat ORP „Błyskawica”

25 listopada 1937 roku, w mieście Cowes w Wielkiej Brytanii, podniesiona została biało-czerwona bandera na jednym z najnowocześniejszych na świecie niszczycieli. Otrzymał on imię ORP „Błyskawica” i wszedł w skład Polskiej Marynarki Wojennej. Dzisiaj mija dokładnie 77 lat od tego historycznego dnia. Co roku, w rocznicę tego wydarzenia na okręcie podnoszona jest wielka gala banderowa, a po zapadnięciu zmroku zapalana jest gala świetlna.
26.11.2014

Duży ruch wycieczkowców w Porcie Gdynia

W piątek, 1 sierpnia przy Nabrzeżu Francuskim cumowały jednocześnie dwa statki wycieczkowe: MV Ocean Majesty (135m), który cumował w godz. 15.30 – 21.00 oraz MS Hamburg (144,13m), który cumował w godz. 08.30 – 18.00. W poniedziałek 4 sierpnia natomiast w godz. 13.00 – 21.00 przy tym samym nabrzeżu cumować będzie dużo większy wycieczkowiec MSC Orchestra (293,8m), która w tym roku zawinie aż 8 razy do gdyńskiego portu.
04.08.2014

Remont zbiornikowca AGATH w SMW

12 Lipca na dok Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni przyjęty został należący do szczecińskiego armatora Unibaltic zbiornikowiec m/t „Agath”. Zakres prac wykonywanych przez stocznię obejmuje przede wszystkim prace konserwacyjne kadłuba, wymianę cynków ochrony korozyjnej na kadłubie.
18.07.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.