• <
BOTA_2023

Spokojnie, to tylko RV Flip (wideo)

GospodarkaMorska.pl/Wikipedia

21.04.2016 08:55 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Spokojnie, to tylko RV Flip (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Czyli Floating Instrument Platform. To chyba najosobliwszy statek świata, który jest eksploatowany już od ponad 50 lat. Statek może być użytkowany rufą w dół. Obecnie służy jako pływające laboratorium amerykańskiego instytutu Scripps Institution of Oceanography.

RV Flip nie posiada własnego silnika i musi być holowany do miejsca przeprowadzania badań naukowych. W czasie badań może dryfować lub być zakotwiczony. Statek ma długość 108 metrów, z czego ponad 90 metrów przypada na cylindryczną część rufową (zanurzaną), mieszczącą zbiorniki balastowe. Dziób statku (część wynurzona w pozycji pionowej) mieści wszystkie pomieszczenia i siłownię.

Jednostka może zostać zakotwiczona na głębokości do ok. 5 tysięcy metrów przy użyciu jednego holownika AHTS w ciągu jednego dnia. 3 kotwice zapewniają stabilność pozycji w promieniu kilkunastu do 200 metrów w zależności od prądów.

Do dyspozycji załogi są dwa pomieszczenia laboratoryjne o powierzchni około 45 m². Wyposażanie przystosowane jest do pracy jednostki w położeniu poziomym i pionowym. RV Flip posiada więc podwójne zlewozmywaki (głowice pryszniców są obrotowe),  pionowe i poziome drzwi, lampy są zamontowane na suficie i przedniej ścianie.

Zaprojektowany do badań hydroakustycznych, FLIP jest używany również do pomiarów meteorologicznych, badania wymiany energii między wodą a powietrzem, badań geofizycznych i biologicznych.

RV Flip w liczbach

data wodowania - 1962
data oddania do eksploatacji - 1962
bandera - Stany Zjednoczone
liczba członków załogi - 5
liczba pasażerów - 11 naukowców
długość całkowita - 108 m
szerokość - 7,93 m
zanurzenie - 3,83/90 m

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.