• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Święto Flagi RP

Święto Flagi RP - GospodarkaMorska.pl

pc/Marynarka Wojenna RP

02.05.2017 Źródło: własne

Marynarze wzięli udział w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godzinie 12:00 przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni uroczyście została podniesiona Flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów oraz defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Na okrętach flotylli stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i w Gdyni podniesiono małe gale banderowe. Odczytano także okolicznościowe rozkazy, w których przypomniano rodowód dzisiejszego święta oraz wyróżniono kadrę.

Dzień Flagi świętowano także w Polskim Kontyngencie Wojskowym Czernicki, realizującym zadania na Morzu Tyrreńskim. Dla marynarzy biało-czerwona bandera ma szczególne znaczenie. Jej prezentacja podczas manewrów, a także w trakcie wizyt w portach innych krajów to jedno z istotnych zadań morskiego rodzaju sił zbrojnych.

Tym razem obok uroczystej zbiórki na okręcie w szczególny sposób Dzień Flagi uczcili nurkowie PKW Czernicki, rozwijając banderę Marynarki Wojennej RP pod okrętem, w trakcie treningu z pozostałymi nurkami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Przygotowania do tego elementu obchodów trwały od kilku dni.

– Z wielką satysfakcją przyjmuję fakt, że to właśnie nasz kontyngent ma zaszczyt i okazję prezentować polskie barwy na akwenach Morza Śródziemnego, Egejskiego i Czarnego, w rejonie stanowiącym kluczowy obszar zarówno dla kultury, tradycji jak i bezpieczeństwa naszego kontynentu. Prezentując banderę w tych odległych miejscach nie sposób zapomnieć o naszych rodakach pozostających z dala od ojczystej ziemi, którym w obchodzonym dzisiaj Dniu Polonii i Polaków za Granicą życzę wszelkiej pomyślności oraz zadowolenia i dumy z faktu pozostawania istotnym elementem biało-czerwonej społeczności – powiedział podczas zbiórki dowódca PKW Czernicki kmdr por. Aleksander Urbanowicz.

Od wyjścia okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki z macierzystego portu w Świnoujściu minęło 117 dni. Z tego przez 83 dni polscy marynarze realizowali zadania na morzu, uczestnicząc w ćwiczeniach i manewrach z okrętami aż 10 państw: Czarnogóry, Egiptu, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Rumunii, Turcji oraz Ukrainy. Polski okręt pokonał już ponad 9 tysięcy mil morskich, odwiedził także 14 portów w 8 krajach, demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład naszego kraju w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych dla światowego transportu  akwenach.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony jest na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma świętami państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreślać ma także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ma on także swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.

Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam, gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.