• <

Wynik wyszukiwania - "Korea Północna" - Wiadomości

Siły zbrojne Korei Północnej wystrzeliły pocisk balistyczny

Siły zbrojne Korei Płn. wystrzeliły w poniedziałek pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego; rakieta przeleciała około 300 km - powiadomiła armia Korei Płd. Według władz Japonii pocisk krótkiego zasięgu wpadł do morza poza wyłączną strefą ekonomiczną tego kraju.
22.04.2024

Udany test nowego pocisku hipersonicznego Korei Północnej

Korea Płn. z powodzeniem przetestowała nowy rodzaj hipersonicznego pocisku rakietowego pośredniego zasięgu na paliwo stałe – podała w środę rano czasu miejscowego państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Próbę nadzorował przywódca kraju Kim Dzong Un.
03.04.2024

Korea Płd. nałożyła sankcje na rosyjskie podmioty współpracujące z Pjongjangiem

Władze Korei Południowej nałożyły we wtorek sankcje na dwie rosyjskie firmy pomagające obywatelom Korei Północnej w uzyskiwaniu zatrudnienia w Rosji, a także na statki z tego państwa, dostarczające północnokoreańską broń na potrzeby rosyjskiej armii - poinformowała agencja Yonhap.
02.04.2024

Korea Płn. przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano czasu lokalnego test rakiety balistycznej, która została wystrzelona w kierunku Morza Japońskiego – podała agencja informacyjna Yonhap, powołując się na południowokoreańskie wojsko.
02.04.2024

Minister obrony Korei Płd.: Korea Płn. nadal wysyła uzbrojenie do Rosji

Korea Północna wysłała od ubieglego roku ok. 7 tys. kontenerów z amunicją artyleryjską, pociskami rakietowymi oraz sprzętem wojskowym do Rosji w ramach pomocy dla tego kraju prowadzącego inwazję na Ukrainę na pełną skalę – powiedział w poniedziałek minister obrony Korei Południowej Szin Won Sik.
18.03.2024

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek test rakiety balistycznej – poinformowała armia Korei Południowej. W Seulu przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken, który uczestniczy tam w szczycie na temat demokracji.
18.03.2024

Korea Południowa i USA rozpoczynają manewry w obliczu północnokoreańskiego zagrożenia rakietowego

Siły zbrojne USA i Korei Płd. rozpoczęły w poniedziałek duże wspólne ćwiczenia, służące - jak zakomunikowano - wzmocnieniu potencjału odstraszania przed północnokoreańskimi groźbami nuklearnymi i rakietowymi. Pjongjang może wykorzystać manewry jako pretekst do prowokacji przed zbliżającymi się w obu krajach wyborami.
04.03.2024

Przywódca Korei Północnej nadzorował test nowego pocisku; chce wzmocnienia granic morskich

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował test pocisku manewrującego klasy ziemia-woda w ramach dążenia do wzmocnienia bezpieczeństwa granic morskich – podały w czwartek państwowe media. Południowokoreańska armia oświadczyła, że "pozostaje mocno zaangażowana" w obronę faktycznej granicy morskiej.
15.02.2024

Korea Płn. Kim Dzong Un: modernizacja marynarki kluczowa dla "przygotowań wojennych"

Dyktator Korei Płn. Kim Dzong Un podkreślił znaczenie modernizacji marynarki wojennej, mówiąc, że "jest to najważniejsza kwestia dla niezawodnej obrony suwerenności morskiej kraju i intensyfikacji przygotowań wojennych" – podała w piątek Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA).
02.02.2024

Korea Północna. Kim nadzorował test pocisków manewrujących wystrzeliwanych z okrętu podwodnego

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował w niedzielę test pocisków manewrujących wystrzeliwanych z okrętu podwodnego oraz przeanalizował plany budowy takiego okrętu o napędzie atomowym – ogłosiły państwowe północnokoreańskie media.
29.01.2024

Korea Północna prowokuje i wystrzeliła serię pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rano ze swojego wschodniego wybrzeża serię pocisków samosterujących - poinformował Komitet Szefów Sztabów armii południowokoreańskiej. Nie sprecyzowano ile pocisków wystrzelono, ich zasięgu ani czy zostały wystrzelone z lądu, czy z morza.
28.01.2024

Korea Płn. wystrzeliła kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego

Korea Północna wystrzeliła w środę kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego – poinformowało południowokoreańskie wojsko. Agencja Yonhap podaje, powołując się na swoje źródła, że były to pociski zdolne do przenoszenia głowicy nuklearnej.
24.01.2024

Rosyjskie statki przewożą z Korei Północnej pociski

Wielka Brytania przekazała ekspertom ONZ zdjęcia satelitarne pokazujące, jak rosyjskie statki zabierają z północnokoreańskich portów kontenery, w których jak się przypuszcza, znajdowały się pociski balistyczne użyte później przeciw Ukrainie - ujawnił w poniedziałek dziennik "The Guardian".
23.01.2024

Korea Płd.: informacje Korei Płn. o udanej próbie podwodnego drona nuklearnego mogą być "sfabrykowane"

Kancelaria prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola oceniła w niedzielę, że twierdzenia Korei Północnej o udanym teście podwodnego drona nuklearnego mogą być „przesadzone i sfabrykowane” – przekazała agencja Yonhap.
22.01.2024

Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną, pocisk spadł do morza

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rakietę balistyczną w kierunku Morza Japońskiego – ogłosiła armia Korei Południowej. Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że pocisk spadł do morza.
14.01.2024

Departament Stanu nałożył sankcje za transfer do Rosji północnokoreańskich rakiet balistycznych

Departament Stanu USA nałożył w czwartek sankcje na trzy rosyjskie podmioty i jedną osobę, zaangażowane w transfer i testowanie północnokoreańskich rakiet balistycznych, wykorzystywanych przez Rosję przeciwko Ukrainie - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.
12.01.2024

Strefy buforowe między Koreami na lądzie i morzu przestały istnieć

Lądowe i morskie strefy buforowe pomiędzy Koreą Północną i Południową, ustanowione w ramach porozumienia wojskowego z 19 września 2018 r., "już nie istnieją" – poinformowało w poniedziałek wojsko Korei Płd. Oznacza to, że Seul będzie mógł prowadzić operacje zwiadowcze w pobliżu granicy w odpowiedzi na trwające prowokacje wojskowe Pjongjangu.
08.01.2024

Korea Północna ponownie ostrzelała sporną granicę morską z Koreą Południową

Korea Północna ponownie ostrzelała w niedzielę ogniem artyleryjskim sporną granicę morską z Koreą Południową, w pobliżu wyspy Daeyeonpyeong - podała agencja Yonhap. To trzeci dzień takich ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji.
07.01.2024

Korea Północna wystrzeliła ponad 60 pocisków w stronę spornej morskiej granicy z Koreą Południową

Dowództwo południowokoreańskich sił zbrojnych poinformowało, że Korea Północna wystrzeliła w sobotę ponad 60 pocisków artyleryjskich w kierunku spornej granicy morskiej z Koreą Południową.
06.01.2024

Eskalacja w Korei? Północ ostrzeliwuje Południe, Seul odpowiada ewakuacją i ćwiczeniami wojskowymi

Korea Północna wystrzeliła w piątek ponad 200 pocisków artyleryjskich w kierunku swojego zachodniego wybrzeża w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południową. W odpowiedzi Korea Płd. zarządziła ewakuację cywilów na okolicznych wyspach i przeprowadziło ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.
05.01.2024

Groźba eskalacji konfliktu? Kim Dzong Un polecił armii przygotować Koreę Północną do ewentualnej wojny

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ponownie zagroził atakiem nuklearnym na Seul i zlecił przyśpieszenie przygotowań wojskowych do „wojny”, która „może zostać wywołana w każdej chwili” na Półwyspie Koreańskim – podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.
31.12.2023

Północnokoreański port wspiera rosyjskie działania wojenne

Niedawno reaktywowany port w Najin, położony przy granicy północnokoreańsko-rosyjskiej, stał się strategicznym punktem wspierającym agresję Rosji na Ukrainie. Eksperci zwracają uwagę na wzmożony ruch statków w tym regionie, co ich zdaniem ma kluczowe znaczenie dla dostaw broni na fronty ukraińskie, jednocześnie wzmacniając słabnącą gospodarkę Korei Północnej.
27.12.2023

USA, Japonia i Korea Południowa aktywują śledzenie w czasie rzeczywistym rakiet z Korei Północnej

Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa oświadczyły we wtorek, że w pełni uruchomiły system do wykrywania i oceny wystrzeliwanych przez Koreę Północną rakiet w czasie rzeczywistym oraz prowadzą więcej trójstronnych ćwiczeń wojskowych.
19.12.2023

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano czasu miejscowego w kierunku Morza Japońskiego kolejny pocisk, tym razem dalekiego zasięgu; mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) – podała agencja Yonhap, powołując się na komunikat armii Korei Południowej.
18.12.2023

Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego – ogłosiło kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej. O wykryciu pocisku, najprawdopodobniej balistycznego, poinformowało również japońskie ministerstwo obrony.
17.12.2023

Korea Płn. straszy USA. "Kim otrzymał zdjęcia Białego Domu i lotniskowców"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otrzymał „szczegółowe zdjęcia” Białego Domu, Pentagonu i lotniskowców w bazie marynarki USA, wykonane przez wystrzelonego niedawno pierwszego satelitę szpiegowskiego jego kraju – podała we wtorek północnokoreańska agencja KCNA.
28.11.2023

Korea Północna przekazała Rosji drogą morską i lądową ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym

Korea Północna przekazała Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym - powiedziała w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Ostrzegła, że współpraca obu reżimów się pogłębia wbrew ONZ-owskim sankcjom.
27.11.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła dwa niezidentyfikowane pociski balistyczne w kierunku morza - poinformowała w środę południowokoreańska armia.
13.09.2023

Korea Płn. Państwowe media pokazały nowy okręt podwodny zdolny do ataku jądrowego

Korea Północna zbudowała swój pierwszy "okręt podwodny taktycznego ataku jądrowego" i skierowała go do patrolowania wód pomiędzy Półwyspem Koreańskim a Japonią – podały w piątek państwowe media północnokoreańskie.
08.09.2023

Korea Północna wystrzeliła kilka pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła w sobotę rano czasu lokalnego kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego - poinformowała południowokoreańska armia.
02.09.2023

USA. Sankcje za wspieranie północnokoreańskiego programu rakiet balistycznych

W odpowiedzi na nieudane wystrzelenie w zeszłym tygodniu przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego, Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na Rosjanina, Koreańczyka oraz zarejestrowaną w Moskwie firmę. Oskarża się ich o wspieranie północnokoreańskiego programu rakiet balistycznych - podała agencja AP.
01.09.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne, wpadły do morza

Korea Północna wystrzeliła w środę dwa pociski balistyczne, które przeleciały około 360 kilometrów i wpadły do morza - poinformowała agencja Reutera, powołując się na japońskie ministerstwo obrony oraz armię Korei Południowej.
30.08.2023

Korea Płn. Kim Dzong Un wezwał do wzmocnienia marynarki wojennej

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wezwał do wzmocnienia sił morskich kraju, oskarżając Stany Zjednoczone o przekształcenie wód w pobliżu Półwyspu Koreańskiego w "najbardziej niestabilne miejsce zagrożone wojną nuklearną" - podała we wtorek rządowa agencja KCNA.
29.08.2023

Korea Płn. Przeprowadzono test pocisków manewrujących

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował na pokładzie okrętu marynarki wojennej test strategicznych pocisków manewrujących - podała w poniedziałek rano czasu lokalnego rządowa agencja KCNA.
21.08.2023

Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne u swoich wschodnich wybrzeży. Spadły do morza

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek dwa pociski balistyczne u swoich wschodnich wybrzeży, obydwa spadły do morza; jest to odpowiedź Pjongjangu na przybycie amerykańskiego atomowego okrętu podwodnego do Korei Południowej - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dowództwo armii w Seulu.
24.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła serię pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła serię pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego, czyli na zachód od Półwyspu Koreańskiego - poinformowała w sobotę agencja Yonhap powołując się na armię Korei Południowej.
22.07.2023

Korea Płn. MON: USA przekroczyły czerwoną linię, warunki użycia broni jądrowej mogą być spełnione

Rozmieszczenie amerykańskiego strategicznego okrętu podwodnego zdolnego do przenoszenia broni jądrowej w Korei Południowej może "spełniać warunki do użycia broni jądrowej" – podała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Północnokoreański resort obrony oświadczył, że Waszyngton i Seul "przekroczyły czerwoną linię".
20.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w środę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) typu Hwasong-18. Test odbył się pod osobistym nadzorem przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una, poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap powołując się na północnokoreańskie media.
13.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża, poinformowało w środę Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej oraz japońska armia. Rakieta spadła do morza poza japońską strefą ekonomiczną.
12.07.2023

Korea Północna oburzona z powodu obecności w okolicach półwyspu atomowego okrętu podwodnego z USA

Władze w Pjongjangu potępiły wprowadzenie amerykańskiego okrętu podwodnego z pociskami nuklearnymi na wody w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Zarzuciły, że stwarza to sytuację, która przybliża region do nuklearnego konfliktu.
10.07.2023

Korea Północna grozi, że będzie zestrzeliwać amerykańskie samoloty zwiadowcze

Korea Północna przekazała, że amerykańskie samoloty zwiadowcze naruszyły niedawno jej przestrzeń powietrzną i że nie ma gwarancji, że następnym razem nie zostaną zestrzelone - podała w niedzielę wieczorem rządowa agencja informacyjna KCNA.
10.07.2023

Północnokoreański satelita szpiegowski, który spadł do morza, nie nadawał się do obserwacji wojskowej

Wojsko Korei Południowej poinformowało w środę, że wydobyło wrak północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego, który wpadł do morza w maju br. po nieudanym starcie. Według armii satelita nie nadawał się do obserwacji wojskowej.
05.07.2023

W Korei Południowej wyłowiono z morza część rakiety wystrzelonej przez Koreę Północną

Armia Korei Południowej wyłowiła z morza część rakiety użytej w nieudanej próbie wystrzelenia przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego przeprowadzonej w ostatnim dniu maja, poinformowało w piątek Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.
16.06.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu, wpadły do morza

Korea Północna wystrzeliła w czwartek dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu ze swojego wschodniego wybrzeża - poinformowała agencja Yonhap, powołując się na siły zbrojne Korei Południowej. Rakiety wpadły do morza.
15.06.2023

Testy rakietowe Korei Północnej zagrażają żegludze

Kilka krajów ONZ wystosowało notę ostrzegającą przez testami rakietowymi i satelitarnymi Korei Północnej. Stanowią one zagrożenie dla cywilnej żeglugi na ruchliwych trasach w północno-wschodniej Azji.
03.06.2023

ONZ: Chiny i Rosja popierają nielegalne próby z rakietami balistycznymi Korei Północnej

Podczas piątkowej debaty w Radzie Bezpieczeństwa USA wezwały jej członków do potępienia Korei Północnej za jej realizowane wbrew międzynarodowemu prawu kolejne próby z rakietami balistycznymi. Chiny i Rosja nie poparły tego wezwania.
03.06.2023

Sekretarz generalny ONZ wzywa Pjongjang do wznowienia dialogu w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował w środę Koreę Północną za wystrzelenie jej pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego i wezwał Pjongjang do szybkiego wznowienia dialogu, mającego na celu denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
31.05.2023

Korea Północna: nasza próba wystrzelenia satelity szpiegowskiego zakończyła się niepowodzeniem

W oświadczeniu opublikowanym w mediach państwowych Korea Północna przyznała, że jej rakieta z satelitą szpiegowskim spadła do morza u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia.
31.05.2023

US Navy wysyła do Korei Południowej okręt podwodny z bronią jądrową na pokładzie

Stany Zjednoczone po raz pierwszy od ponad 40 lat wyślą do Korei Południowej okręty podwodne wyposażone w pociski z głowicami jądrowymi, by zademonstrować wsparcie w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej.
26.04.2023

Minister obrony Korei Północnej uważa, że "broń atomowa to twarda rzeczywistość"

Minister obrony Korei Północnej Choe Son Hui nazwała w piątek Grupę Siedmiu "narzędziem do zapewnienia hegemonii Stanów Zjednoczonych", krytykując niedawne wezwanie G7 do denuklearyzacji Północy. Zapowiedziała "zdecydowane przeciwdziałanie" w przypadku naruszeniu interesów władz w Pjongjangu.
21.04.2023

Marynarka wojenna Korei Południowej oddała strzały ostrzegawcze, aby odstraszyć łódź patrolową z Północy

Południowokoreańska marynarka wojenna oddała strzały ostrzegawcze, aby odstraszyć północnokoreańską łódź patrolową, która przekroczyła sporną granicę morską między obydwoma krajami.
16.04.2023

Korea Północna dalej strzela, Amerykanie dalej potępiają

Korea Północna wystrzeliła w czwartek pocisk balistyczny średniego lub dalekiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej. Według władz Japonii mógł być to międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM).
13.04.2023

Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.
03.04.2023

Wspólne ćwiczenia Korei Południowej i USA z udziałem amerykańskiego lotniskowca

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Nimitz uczestniczyła w poniedziałek we wspólnych manewrach armii USA i Korei Południowej w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Wcześniej w akcie protestu Korea Północna odpaliła dwa pociski balistyczne.
27.03.2023

W Korei Północnej przetestowano nowy podwodny dron bojowy o napędzie atomowym

Północnokoreańskie media państwowe poinformowały o przetestowaniu nowego, zdolnego do ataku nuklearnego podwodnego drona, który ma być zdolnym do wygenerowania "radioaktywnego tsunami".
24.03.2023

Korea Południowa i USA przeprowadziły ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji koło granicy z Koreą Północną

Wojska południowokoreańskie wraz z amerykańskimi przeprowadziły duże, wspólne ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji niedaleko granicy z Koreą Północną, by pokazać „olbrzymią” siłę ognia w obliczu gróźb Pjongjangu.
23.03.2023

Korea Północna wystrzeliła do morza liczne pociski manewrujące

Agencja Yonhap podała, powołując się na południowokoreańskie siły zbrojne, że Korea Północna wystrzeliła w środę liczne pociski manewrujące w kierunku Morza Japońskiego. To kolejny pokaz siły Pjongjangu w odwecie za wspólne manewry Korei Południowej i USA.
22.03.2023

Korea Północna ćwiczyła atak jądrowy

Północnokoreańska agencja prasowa KNCA ogłosiła, że niedzielna próba rakietowa Korei Północnej była "symulacją taktycznego ataku jądrowego na wrogów" krytykując przy tym trwające, wspólne manewry wojskowe USA i Korei Południowej.
20.03.2023

Korea Płn. przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę test rakiety balistycznej krótkiego zasięgu, która spadła do Morza Japońskiego - poinformowała armia Korei Południowej. To czwarty w tym tygodniu pokaz siły północnokoreańskiego reżimu.
19.03.2023

Korea Płn. przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w czwartek rano czasu lokalnego test rakiety balistycznej, która spadła do morza między Półwyspem Koreańskim a Japonią - poinformowała armia Korei Południowej.
16.03.2023

Korea Południowa się zbroi. Zapowiada zakup kolejnej partii myśliwców F-35A i pocisków SM-6

Władze w Seulu zdecydowały o wzmocnieniu potencjału sił zbrojnych Korei Południowej. Południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo" poinformował, że rząd zakupi kolejnych 20 amerykańskich myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35A oraz pociski obrony powietrznej SM-6 w związku z zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.
14.03.2023

Korea Północna znów strzela

Korea Północna wystrzeliła we wtorek testowo dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku swoich wschodnich wód we wtorek jako demonstrację siły , poinformowała Korea Południowa.
14.03.2023

Korea Płn. wystrzeliła dwie rakiety z okrętu podwodnego

Korea Płn. wystrzeliła w niedzielę rano dwie rakiety manewrujące z okrętu podwodnego do celu położonego również pod wodą - poinformowała w poniedziałek, czasu lokalnego oficjalna agencja prasowa Pjongjangu KCNA.
13.03.2023

Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Żółtego

Korea Północna wystrzeliła w czwartek pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w kierunku Morza Żółtego – poinformowała armia Korei Południowej. To kolejny pokaz siły Pjongjangu przed planowanymi na przyszły tydzień wspólnymi ćwiczeniami wojsk USA i Korei Płd.
09.03.2023

Korea Południowa i USA rozpoczną wielkie manewry mimo gróźb Pjongjangu

Wojskowi USA i Korei Południowej zapowiedzieli w piątek na konferencji prasowej, że w dniach 13-23 marca przeprowadzą doroczne manewry, tym razem na wyjątkowo dużą skalę, mimo gróźb północnego sąsiada. Pjongjang zapowiedział podjęcie "bezprecedensowych" posunięć jeśli manewry się odbędą.
03.03.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale Rosja i Chiny, które dysponują prawem weta, wciąż blokują jakąkolwiek silną reakcję na prowokacje Pjongjangu – podała japońska stacja NHK.
21.02.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano, dwa dni po wznowieniu testów z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi, dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, poinformowało wojsko Korei Południowej.
20.02.2023

Korea Płn. potwierdziła wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego

Korea Północna potwierdziła w niedzielę rano (czasu lokalnego), że w sobotę przeprowadziła test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Hwasong-15 w ramach ćwiczeń, których celem było sprawdzenie niezawodności tej broni.
19.02.2023

USA uruchamia jednostkę Sił Kosmicznych w Korei Południowej

W południowokoreańskim mieście Pjeongtaek uroczyście zainaugurowano działalność jednostki Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF); to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony reżimu w Korei Północnej - poinformowała w środę agencja Reutera.
14.12.2022

Siostra Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ

Siostra przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała we wtorek USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ za posiedzenie w sprawie prób rakietowych Pjongjangu. Zagroziła Waszyngtonowi „najtwardszą odpowiedzią” i „fatalnym kryzysem bezpieczeństwa”.
22.11.2022

G7 wzywa do "zdecydowanej" reakcji ONZ na wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną

Rada Bezpieczeństwa ONZ musi podjąć "poważne działania" w odpowiedzi na ostatnie wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej przez Koreę Północną, oświadczyli w niedzielę ministrowie spraw zagranicznych Grupy Siedmiu (G7)
21.11.2022

USA zwołało spotkanie kryzysowe w związku z wystrzeleniem rakiety przez Koreę Północną

USA zwołały w piątek spotkanie kryzysowe z udziałem liderów Japonii, Korei Południowej, Kanady, Australii i Nowej Zelandii w Bangkoku w związku z przeprowadzeniem przez Koreę Północną testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który spadł u wybrzeży Japonii - podała agencja Kyodo.
18.11.2022

Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Północna przeprowadziła w piątek test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który spadł u wybrzeży Japonii - poinformowała armia Korei Południowej i japoński minister obrony Yasukazu Hamada.
18.11.2022

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

Korea Płn. wystrzeliła w czwartek pocisk balistyczny, ktory spadł do morza na wschodzie tego kraju - poinformowało dowództwo armii południowokoreańskej. Nie podano rodzaju pocisku, jego trajektorii ani miejsca upadku.
17.11.2022

USA zwiększą obecność militarną w regionie w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Korei Północnej

Podczas rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem prezydent USA Joe Biden zamierza oświadczyć, że jeśli zagrożenie ze strony Korei Płn. będzie coraz większe to Stany Zjednoczone będą zmuszone rozszerzyć swoje zaangażowanie militarne nie tylko na Półwyspie Koreańskm, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku - powiedział w piątek doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
12.11.2022

Korea Płn. wystrzeliła kolejny pocisk, prawdopodobnie balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w środę w kierunku Morza Japońskiego pocisk balistyczny – poinformowało wojsko Korei Południowej. To kolejna z prowokacji Pjongjangu, które nasiliły się w ubiegłym tygodniu.
09.11.2022

Korea Płn. wystrzeliła trzy rakiety, w tym jedną dalekiego zasięgu

Korea Płn. wystrzeliła w czwartek trzy rakiety, w tym jedną dalekiego zasięgu i dwie krótkiego w kierunku Morza Japońskiego - poinformował w czwartek komitet szefów sztabów armii południowokoreańskiej. Władze japońskie podały, że wbrew wcześniejszym doniesieniom, pocisk dalekiego zasięgu nie przeleciał nad Japonią.
03.11.2022

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego

Korea Płn. wystrzeliła w piątek dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego – ogłosiła armia Korei Płd. i rząd Japonii. Napięcia na Półwyspie Koreańskim podsyca groźba kolejnej próby jądrowej Pjongjangu.
28.10.2022

Korea Płn. wysłała samoloty bojowe nad granicę z Koreą Płd., wystrzeliła też kolejny pocisk balistyczny

Korea Płn. wysłała w czwartek samoloty bojowe nad granicę z Koreą Płd., która w odpowiedzi poderwała myśliwce F-35 i inne maszyny. Pjongjang wystrzelił też wcześnie rano w piątek (czasu lokalnego) kolejny pocisk balistyczny - poinformowały południowokoreańskie siły zbrojne.
13.10.2022

Japonia. Resort obrony: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę lokalnego czasu (w sobotę w Polsce) najpewniej dwa pociski rakietowe - podała stacja NHK, powołując się na źródła w ministerstwie obrony Japonii. Początkowo informowano o jednym pocisku. Według straży przybrzeżnej tego kraju rakieta balistyczna spadła do Morza Japońskiego poza japońskimi wodami terytorialnymi.
08.10.2022

Seul przeprowadził manewry bombowe z USA

W odpowiedzi na wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną wojska Korei Południowej przeprowadziły we wtorek razem z siłami USA ćwiczenia z wykorzystaniem bombowców - poinformowała armia Korei Płd.
04.10.2022

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny nad Japonią

Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) i japońska straż przybrzeżna zaalarmowali we wtorek swoje rządy o wystrzeleniu przez Koreę Północną pocisku balistycznego skierowanego najprawdopodobniej w przestrzeń powietrzną Japonii.
04.10.2022

Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża - poinformowało wojsko Korei Południowej.
29.09.2022

Wojsko Korei Południowej: Korea Płn. wystrzeliła ze stolicy dwie rakiety balistyczne

Wojsko Korei Północnej wystrzeliło w środę ze stolicy Pjongjangu dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku wschodnich wód morskich kraju - przekazały siły zbrojne Korei Południowej. Wcześniej informowano o jednym pocisku.
28.09.2022

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną w stronę swoich wschodnich wód morskich

Korea Północna wystrzeliła w środę rakietę balistyczną w kierunku swoich wschodnich wód morskich - poinformowały siły zbrojne Korei Południowej.
28.09.2022

Próba rakietowa Korei Północnej. Korea Południowa i USA odpowiedziały morskimi manewrami

Korea Południowa i USA rozpoczęły w poniedziałek pierwsze od pięciu lat wspólne ćwiczenia morskie w pobliżu Półwyspu Koreańskiego – podała agencja Yonhap, podkreślając, że dzień wcześniej Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną.
26.09.2022

Korei Płn. robi testy rakietowe m.in. w kierunku Morza Japońskiego? USA interweniuje w ONZ

Stany Zjednoczone wezwały do zorganizowania w środę nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, które miałoby być poświęcone testom rakietowym Korei Północnej - poinformowała AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.
09.05.2022

Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w stronę Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła w sobotę „przynajmniej jeden pocisk w kierunku Morza (Japońskiego)”. Obiekt nie został jeszcze zidentyfikowany, ale jest to „prawdopodobnie rakieta balistyczna”, poinformowały w komunikacie południowokoreańskie siły zbrojne.
07.05.2022

Minister obrony Japonii: pocisk balistyczny Korei Północnej spadł do morza w naszej strefie ekonomicznej

Na morzu należącym do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii spadł pocisk balistyczny Korei Północnej, możliwe, że był to nowy typ pocisku międzykontynentalnego - poinformowało w czwartek japońskie ministerstwo obrony. Północnokoreańską próbę rakietową potwierdziła również armia Korei Południowej.
24.03.2022

Korea Płn. wystrzeliła rakiety w kierunku Morza Japońskiego. To szósty w tym roku test rakietowy

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu lokalnego dwie rakiety. Jak podaje agencja Kyodo, były to prawdopodobnie pociski balistyczne krótkiego zasięgu. To już szósta próba rakietowa Pjongjangu w tym roku.
27.01.2022

Japonia. Minister obrony: sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku niestabilna i coraz trudniejsza

Sytuacja związana z bezpieczeństwem w regionie Indo-Pacyfiku staje się niestabilna i coraz trudniejsza – ocenił w czwartek szef japońskiego resortu obrony Nobuo Kishi w początkowej części wirtualnego spotkania z ministrami z Francji w formule „2+2”.
20.01.2022

Korea Północna wybudowała pierwszy od 5 lat statek towarowy

Państwowe media w Korei Północnej podają, że w kraju ukończono konstrukcję pierwszego od 5 lat statku cargo wybudowanego własnymi siłami. Prawdopodobnie jest to także największa jednostka handlowa zarejestrowana w tym kraju.
29.12.2021

Korea Płn. KCNA: udany test pocisku wystrzeliwanego z okrętu podwodnego

Korea Północna przeprowadziła udany test "nowego typu pocisku" balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego - poinformowała w środę rano czasu miejscowego oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
20.10.2021

Południowy Koreańczyk złapany na próbie przekroczenia granicy morskiej z Koreą Północną

Południowy Koreańczyk został złapany na próbie przekroczenia zachodniej granicy międzykoreańskiej na Morzu Żółtym, na pokładzie łodzi – poinformowały w piątek źródła rządowe w Seulu, na które powołuje się południowokoreańska agencja Yonhap.
18.06.2021

Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.
12.04.2021

Japonia: Straż przybrzeżna: z terytorium KRLD wystrzelono rakietę

Japońska straż ochrony wybrzeża podała w czwartek, że Korea Północna najprawdopodobniej wystrzeliła ze swego terytorium pocisk balistyczny. Wydano zalecenie dla jednostek pływających, by nie zbliżały się do podejrzanych obiektów, które spadły do morza.
25.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.