• <

Wynik wyszukiwania - "rzeka" - Wiadomości

Pogłębienie rzeki Elbląg. Złożone oferty droższe niż zakładano

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na pogłębienie rzeki Elbląg. Swoje oferty złożyły trzy firmy, których ceny przekroczyły kwotę, jaką Urząd Morski zamierza przeznaczyć na sfinansowanie prac - podała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
25.10.2023

Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej

Według dostępnych analiz światowy rynek statków z napędem elektrycznym, który jeszcze kilka lat temu wart był niespełna 5 mld dolarów, do końca dekady osiągnie wartość ponad 16 mld dolarów. Jego rozwojowi sprzyjać będzie polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku 30%, a do 2050 roku aż 50% transportu towarowego na trasach dłuższych niż 300 km powinno się odbywać koleją lub szlakami wodnymi. W porównaniu z transportem lotniczym lub drogowym łodzie emitują znacznie mniej CO2 na kilometr i przewiezioną tonę.
03.10.2023

Województwo śląskie w najbliższym czasie spodziewa się rządowej dotacji do nowego mostu na Odrze

W najbliższym czasie, w ciągu tygodnia-dwóch, gotowa powinna być umowa ws. rządowej dotacji do budowy nowego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i Ciechowice (pow. raciborski) - poinformował w czwartek członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz.
28.09.2023

Concordia Damen przekształca barkę rzeczną w pogłębiarkę na potrzeby klienta

Do Lagos w Nigerii dotarła specjalna jednostka rzeczna o nazwie Sayonara, którą firma należąca do koncernu Damen przebudowała w związku ze specjalnym projektem. Dotychczasowa barka pływająca po holenderskich rzekach stała się pogłębiarką nasiębierną ssącą ze smokiem wleczonym (Trailing suction hopper dredger, TSHD).
19.09.2023

Brytyjczycy: Ukraina i Rosja walczą o wyspy na dolnym Dnieprze

W pierwszej połowie września kontynuowane były ciężkie walki wokół wysp w dolnym biegu Dniepru w obwodzie chersońskim na Ukrainie, gdzie obecnie przebiega linia frontu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
19.09.2023

Sąd: Teksas może jednak utrzymać pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Federalny sąd apelacyjny orzekł w czwartek, że władze Teksasu mogą utrzymać pływającą barierę na rzece Rio Grande zapobiegającą przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem a USA. Tym samym uchylił środowe orzeczenie sędziego federalnego nakazujące na wniosek Waszyngtonu usunięcia tej przeszkody.
08.09.2023

Strażacy wydobyli ciało 56-latka z Drwęcy

Strażacy wydobyli ciało 56-letniego mężczyzny z rzeki Drwęca w Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie). Sprawę służbom zgłosili kajakarze. Kujawsko-pomorskie służby poszukują cały czas mężczyzn, którzy zaginęli pod wodą w wyrobisku żwirowni w Wojdalu, a także w jeziorze Ostrowskim w Przyjezierzu.
13.08.2023

Kontenerowiec na mieliźnie atrakcją turystyczną w Indiach [WIDEO]

MTT Singapore, kontenerowiec o nośności 10 300 ton, operowany przez MTT Shipping z Malezji utknął a mieliźnie u brzegów rzeki Hooghly w pobliżu Kolkaty. Incydent nie spowodował obrażeń wśród członków załogi, ale za to przyciągnął tłumy gapiów zaintrygowanych tym niecodziennym widokiem.
07.08.2023

"Pogłębienie toru wodnego rzeki Elbląg leży w gestii rządu", a nie miasta, podkreślił Witold Wróblewski

"Ucieszyłem się przedwcześnie", powiedział w piątek prezydent Elbląga Witold Wróblewski po tym, gdy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk stwierdził, że informacja, iż rząd zleci pogłębienie rzeki Elbląg, to "nadinterpretacja". Oświadczył też, że pogłębienie tego toru wodnego należy do rządu.
04.08.2023

Atak wydry rzecznej na pływające kobiety w USA. Trzy zostały ranne

W stanie Montana wydra zaatakowała trzy kobiety pływające na dętkach na rzece Jefferson, dopływie Missouri. Jedna z nich doznała tak bardzo poważnych obrażeń, że musiała zostać przetransportowana helikopterem do szpitala.
04.08.2023

Minister Gróbarczyk prostuje informacje o pogłębieniu rzeki Elbląg

Informacja o tym, że rząd zleci pogłębienie rzeki Elbląg do portu w tym mieście, była nadinterpretacją moich słów, powiedział PAP w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do publikacji "Dziennika Gazeta Prawna".
03.08.2023

Zakończono modernizację stopnia wodnego Rędzin na Odrze

Zakończono remont i modernizację stopnia wodnego Rędzin na Odrze – podały w poniedziałek Wody Polskie RZGW we Wrocławiu. W wyniku modernizacji stopień spełnia wymogi określone dla 3. klasy drogi wodnej.
31.07.2023

Do tej pory z Odry wyłowiono ponad 1100 kilogramów padłej ryby

Do tej pory z Odry wyłowiono i zebrano już ponad 1100 kilogramów padłej ryby - powiedział w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podkreślił, że w próbkach wody pobranych na terenie Polski nie wykazano obecności tzw. złotej algi oraz, że trwają badania ichtiopatologiczne padłych ryb.
27.07.2023

Prezydent Zielonej Góry: rzeka Gęśnik zanieczyszczona wodami pogaśniczymi

Gęśnik zanieczyszczony wodami pogaśniczymi – poinformował we wtorek wieczorem prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Po pożarze w Przylepie inspektorzy WIOŚ w Zielonej Górze potwierdzili przedostanie się wód pogaśniczych do rzeki Gęśnik.
25.07.2023

Ustawa o rewitalizacji Odry przewiduje budowę zbiorników retencyjnych oraz stopni wodnych

Budowę zbiorników retencyjnych w zlewni Odry oraz dwóch nowych stopni wodny na dolnośląskim odcinku Odry przewiduje ustawa o rewitalizacji tej rzeki – wskazywali w piątek we Wrocławiu przedstawicieli kierownictwa Wód Polskich.
21.07.2023

Most Stągiewny będzie zwodzony tylko na żądanie jednostek pływających

Most Stągiewny może być zwodzony maksymalnie siedem razy w ciągu doby i według ustalonego harmonogramu. Jest to trzeci obok kładki na Ołowiankę i kładki obrotowej na Wyspę Spichrzów obiekt zwodzony na Motławie. Podnoszenie przęsła realizowane będzie tylko po wcześniejszym zgłoszeniu jednostek pływających.
12.07.2023

Ekolodzy zwrócą uwagę na problem ochrony wód; w niedzielę akcja "Big Jump"

Pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki" odbędzie się w niedzielę akcja "Big Jump". Prezes ekologicznego Klubu Gaja powiedział, że miłośnicy przyrody o tej samej porze wejdą do rzek, jezior i mórz, by manifestować zaangażowanie w ich ochronę.
04.07.2023

Ratowniczka wodna: także w rzekach uważanych za bezpieczne czyhają niebezpieczeństwa

Nawet w rzekach uważanych za stosunkowo bezpieczne są miejsca, które stwarzają duże zagrożenia dla życia ludzi. Niektóre z nich już są oznaczone jako tzw. czarne punkty, ale wiele jest lokalizacji jeszcze nieoznakowanych – podkreśliła w rozmowie z PAP ratowniczka wodna Marta Tomczyńska.
02.07.2023

Rusza koszenie dna Łyny - utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy

Od poniedziałku planowane jest rozpoczęcie mechanicznego koszenia dna rzeki Łyny, które obejmie odcinek od Olsztyna do Bartąga - zapowiedziały Wody Polskie. Prace mogą powodować utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy.
02.07.2023

Wykonano już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen kompleksu Olefin III

Wykonaliśmy już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen w Płocku kompleksu Olefin III. Ich realizacja wymagała dostarczenia poszczególnych elementów Wisłą, w tym wielkogabarytowych – powiedział PAP Grzegorz Samoć, dyrektor działu Projects DSV i szef projektu.
24.06.2023

Powstała nowa mapa „miejscówek” nad Wartą

"Jest Życie Nad Wartą" to nowa mapa, na której znajdują się interesujące miejsca nad poznańską rzeką. Na mapie zaznaczono m.in. punkty widokowe, atrakcje, miejsca kultury i zabytki. Bezpłatne egzemplarze dostępne są w kilku miejscach na terenie Poznania.
18.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Cargill chce zrewolucjonizować żeglugę śródlądową czarterując jednostki z napędem elektrycznym

Firma będzie korzystać z zeroemisyjnych pchaczy i barek Kotug International do transportu ziaren kakaowych z portu w Amsterdamie do fabryki kakao w Zaandam. W pełni zelektryfikowane jednostki nawodne mają nie tylko eliminować emisję CO2, jak i hałas w transporcie rzecznym.
12.06.2023

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz w sprawie Odry

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku, powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

W Święto Warszawy m.in. regaty na Wiśle

Choć Święto Warszawy przypada w niedzielę, to mieszkańcy stolicy będą mogli celebrować je przez cały weekend – zaczynając w sobotę Paradą Syrenki, a kończąc w niedzielę Regatami o Puchar Prezydenta Warszawy - poinformował stołecznych ratusz.
03.06.2023

Wydano kartkę pocztową z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Poczta Polska w sobotę wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę poświęconą 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego, łączącego Wisłę i Odrę przez ich dopływy - Brdę, Noteć i Wartę. Na kartce przedstawiono m.in. jedną ze śluz.
28.05.2023

Ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na Wieprzu

Do godz. 9 w sobotę ważne będzie ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na rzece Wieprz (Lubelskie), które wydało Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. Stan ostrzegawczy został przekroczony już w Krasnymstawie.
19.05.2023

Wielka Brytania. Firmy wodociągowe przeznaczają 10 mld funtów na modernizację kanalizacji

Firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii publicznie przeprosiły w czwartek za nagminne dokonywanie zrzutu nieoczyszczonych ścieków do morza i rzek oraz zapowiedziały zainwestowanie dodatkowych 10 mld funtów w modernizację infrastruktury.
18.05.2023

Na Odrze możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Od czwartku do soboty na odcinku Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej możliwe są wzrosty stanów wody z przekroczeniem poziomów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
18.05.2023

Na południu województwa śląskiego ubywa wody w rzekach

Opada poziom wody w rzekach na południu województwa śląskiego. Z danych IMGW wynika, że w czwartek rano stany ostrzegawcze nie były już nigdzie przekroczone. Na znaczniej części subregionu deszcz już nie pada. W Bielska-Białej rano padała zanikająca mżawka.
18.05.2023

Wysokie stany rzek w województwie małopolskim. Interweniuje straż pożarna

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce notowane są wysokie stany wód na rzekach. Straż pożarna była wzywana w ciągu minionej doby 59 razy, głównie do wypompowywania wody z zalanych posesji, dróg oraz piwnic.
18.05.2023

GDDKiA: ponad 46 mln zł ma kosztować projekt i budowa nowego mostu na Narwi koło Wizny

Projekt i budowa nowego mostu na Narwi w rejonie Wizny (Podlaskie) na drodze krajowej 64 z Łomży do Białegostoku ma kosztować 46,4 mln zł - poinformowała GDDKiA. Dodała, że most powinien być gotowy pod koniec 2025 r.
25.04.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Naukowcy będą prowadzić badania archeologiczne i przyrodnicze nad Biebrzą

Badanie przemian kulturowych i środowiskowych na obszarach doliny Biebrzy od czasów najdawniejszych po współczesne - to główne założenie projektu "Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek". Naukowcy będą prowadzić badania dotyczące m.in. ostatnich łowców-zbieraczy czy analizować dno rzeki.
18.04.2023

Na dopływach Odry możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Od niedzieli do poniedziałku na dopływach Odry w województwie opolskim możliwe są wezbrania z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, punktowo alarmowych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
16.04.2023

Wiceszef MI: nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, choć część musimy dokończyć

Zgodnie z decyzją WSA i później NSA nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, ale te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może to skończyć się katastrofą budowlaną - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
28.03.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuński port w Konstancy. To ważne wsparcie dla przewozu towarów z i do Ukrainy, ograniczonego przez trwającą wojnę. Wykorzystuje przy tym nie tylko możliwości przeładunkowe w Rumunii, ale też szansa na rozwój transportu rzecznego.
24.03.2023

Poza Odrą nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

W żadnej badanej rzece Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Bugu i Wiśle czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
13.02.2023

Wieloryb uwięziony w ujściu rzeki w Bretanii wrócił do morza

Wieloryb uwięziony od czwartku w ujściu rzeki w Bretanii w zachodniej Francji, znalazł w końcu drogę powrotną do morza - poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na stowarzyszenie odpowiedzialne za akcję ratunkową.
10.02.2023

Zdaniem brytyjskiego resortu obrony Rosja nie będzie atakować przez Dniepr

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii jest zdania, że od czasu wycofania się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w delcie tej rzeki trwają potyczki, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by Rosja podjęła próbę szturmu w celu przekroczenia rzeki.
08.02.2023

Z Odry wyłowiono ciało poszukiwanego od soboty mężczyzny

Służby ratownicze i policja wyłowiły w poniedziałek z Odry w centrum Wrocławia ciało poszukiwanego od soboty mężczyzny. 24-latek w nocy z piątku na sobotę bawił się w jednym z wrocławskich klubów; informował bliskich, że wraca do domu.
06.02.2023

Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy

Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie trwającej rewitalizacji Opływu Motławy w Gdańsku. Twierdzi, że obecnie rewitalizacja polega na wycince drzew i niszczeniu roślinności. Miasto odpiera zarzuty przekonując, że posiada wszystkie wymagane prawem decyzje oraz dokumenty pozwalające na realizację inwestycji.
01.02.2023

Ostrzeżenie przed wezbraniami wody na Widawie

Na odcinku rzeki Widawa pomiędzy Namysłowem a ujściem do Odry możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
23.01.2023

Małopolskie. Wody Polskie odtwarzają ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie przebudowują siedem przepławek oraz cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 56 mln zł ma zapewnić m.in. swobodną migrację zwierząt żyjących w wodzie, a tym samym pomóc w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
21.01.2023

Ostrzeżenie przed wysokim stanem wód na Widawie

Od czwartku do piątku na obszarze rzeki Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
19.01.2023

Kanał żeglugowy na Wiśle czasowo otwarty

Z uwagi na klimat od 9 do 15 stycznia jest możliwa ograniczona żegluga kanałami Wisły oraz Martwej Wisły. Są chętni do korzystania z tej możliwości.
11.01.2023

Badania dowodzą, że Odra nie jest zanieczyszczona fenolem

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Szczecin pobrali próbki wody z dolnego biegu Odry i dokonali badania pod kątem obecności trujących substancji.
06.01.2023

Wiceszef MKiŚ: w Odrze może dojść do dalszego wyrzutu toksyn i śnięcia ryb

W przypadku bardzo wysokiego zasolenia w Odrze może dojść do dalszego wyrzutu toksyn, które powodują śnięcie ryb - przyznał w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
23.12.2022

Odra nadal z wysoką zawartością soli

Zasolenie Odry jest nadal wysokie – wynika z nowych badań, przeprowadzonych przez specjalistów ds. ekologii wodnej i rybołówstwa śródlądowego w Instytucie Leibniz (IGB).
15.12.2022

Polski prototypowy poduszkowiec dotarł z Krakowa do Góry Kalwarii

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650, najnowszy projekt inżynierów z |Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz, przeszedł kolejne testy – przepłynął Wisłą z Krakowa do Góry Kalwarii. Nadzór nad jednostką sprawuje PRS.
13.12.2022

Powódź błyskawiczna w Johannesburgu. Są ofiary

Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku tzw. powodzi błyskawicznej, która porwała ze sobą wiernych zebranych na spotkaniu religijnym nad rzeką Jukskei w Johannesburgu w RPA - podały w niedzielę wieczorem służby ratunkowe.
05.12.2022

Wody Polskie: zapora na Wiśle we Włocławku i stacjonujące tam lodołamacze przygotowane na zimę

Zapora na Wiśle we Włocławku oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze - osiem jednostek - są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze, chroniąc Zbiornik Włocławski i zaporę, pełniły będą tzw. „dyżur lodowy” od 1 grudnia. Potrwa on do 15 marca 2023 r.
29.11.2022

76 osób zginęło w katastrofie łodzi na rzece Niger

76 osób zginęło po zatonięciu przeciążonej łodzi na rzece Niger w południowo-wschodniej Nigerii - poinformował w niedzielę późnym wieczorem prezydent tego kraju Muhammadu Buhari.
10.10.2022

Wody Polskie: nie betonujemy i nie pogłębiamy Odry; przywracamy jej równowagę

Inwestycje na Odrze mają sprawić, by nie wypłycała się i nie pogłębiała, nie zmieniła koryta, a woda miała swobodny przepływ; poprawi to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi PAP wiceszef Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Rzeka nie będzie pogłębiana ani betonowana - dodaje.
07.10.2022

Minister Maląg: musimy chronić firmy, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze

Musimy chronić firmy, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze. Projekt ustawy o szczególnym wsparciu tych podmiotów będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Według szacunków resortu, ze wsparcia w wysokości 3010 zł skorzysta ponad 62 tys. osób.
25.08.2022

W Szczecinie i na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze

W okolicach Mostu Cłowego w Szczecinie oraz w przesmyku na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze – poinformował we wtorek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Wpływ na sytuację mają głównie warunki atmosferyczne m.in. zmniejszenie temperatury, wiatr oraz opady deszczu.
23.08.2022

Łódzki Urząd Wojewódzki: śnięcie ryb na Nerze wywołała najprawdopodobniej tzw. przyducha

Analizy próbek pobrane po znalezieniu śniętych ryb na rzece Ner nie wskazują podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych. Zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy - podał w komunikacie Urząd Wojewódzki w Łodzi.
17.08.2022

Rzeczniczka wojewody łódzkiego: analizy nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie Neru

Analizy próbek zarówno wody, jak i ryb nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie rzeki Ner - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sobotę z Neru, na granicy powiatów łęczyckiego i poddębickiego, wyłowiono ponad 200 kg śniętych ryb.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Niemieckie media: w Odrze pływa już tylko śmierć

Tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry; śmierdzi rozkładem, a władze "pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki - zauważa w piątek "Bild. "W Odrze pływa tylko śmierć" - konstatuje dziennik. W rzece widziano również martwe bobry i ptaki.
12.08.2022

Trwa sztab kryzysowy związany z sytuacją na Odrze

"Nasi pracownicy, po kilkudziesięciu minutach pływania, mają tę ilość wyciągniętą z wody [ryb – red.], którą wczoraj mieli po 2-3 godzinach. Widać, że rzeczywiście skala jest coraz większa” – poinformowały Wody Polskie. W Szczecinie obraduje sztab kryzysowy związany z sytuacja w Odrze.
12.08.2022

Ekspert: woda w Odrze staje się bombą biologiczną

Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
12.08.2022

Premier: zrobimy wszystko, aby sprawa zanieczyszczenia Odry została wyjaśniona, a winni surowo ukarani

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

Niski stan wody na Renie powoduje problemy z ruchem towarowym

Niski poziom wody na Renie budzi duże obawy operatorów żeglugi śródlądowej. Sytuacja znacznie utrudnia transport np. węgla i podnosi koszty frachtu, ponieważ towary muszą być rozdzielone na większą liczbę statków o mniejszej ładowności - informuje w środę „Tagesschau”.
10.08.2022

Żegluga śródlądowa w Polsce płynie na mieliznę

Szlaki wodne w Polsce od lat utrzymują się na zbliżonym poziomie. Z roku na rok ograniczany jest transport ładunków za pomocą żeglugi śródlądowej. Jest to skutek złego stanu dróg wodnych w Polsce, a także stanu technicznego taboru, który jest zdekapitalizowany i wymaga odtworzenia ze względu na wiek statków, który w zdecydowanej większości przekracza 50 lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
02.08.2022

Premier Wielkiej Brytanii: G7 bada możliwość transportu zboża z Ukrainy przez Dunaj

Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
04.07.2022

Rosyjska korweta wycofana z Morza Czarnego do stoczni rzeką

Ukraińskie media opublikowały zdjęcia rosyjskiej korwety, która jest holowana do stoczni na Wołdze.
20.06.2022

Hiszpania. W delcie rzeki Ulla znaleziono 300-kilogramowego rekina

W delcie rzeki Ulla, w północno-zachodniej Hiszpanii, znaleziono 300-kilogramowego rekina piaskowego. Zwierzę zostało przypadkowo złowione przez jeden z lokalnych statków rybackich.
03.06.2022

Miny na Morzu Czarnym zagrażają żegludze na Dunaju

Ukraińska straż graniczna zamknęła szlaki żeglugowe u ujścia Dunaju z powodu zagrożenia minami dryfującymi w Morzu Czarnym – podała firma analityczna APK-Inform.
26.04.2022

400-metrowy kontenerowiec Maersk na mieliźnie w Niemczech

Pływający pod duńską flagą kontenerowiec Mumbai Maersk osiadł na mieliźnie w ujściu rzeki Wezery.
03.02.2022

Port w Hamburgu głębszy

W Porcie Hamburg zakończyło się pogłębianie toru wodnego na rzece Łaba.
01.02.2022

Tunel pod Świną. Budują elementy pod jezdnię i sufit [ZDJĘCIA]

Galeria ewakuacyjna, sufit z kanałem wentylacyjnym i wreszcie płyta z jezdnią, po której będą jeździć samochody - wszystko to powstanie w tunelu pod Świną dzięki zamontowanym tam prefabrykatom. W zakładzie prefabrykacji wykonano już ponad połowę z nich. A to nie jedyne wieści z budowy.
07.12.2021

Tankowiec z 1300 tonami oleju napędowego utknął na Renie w Niemczech

Tankowiec załadowany prawie 1300 tonami oleju napędowego utknął w niedzielę wieczorem na Renie w pobliżu miejscowości St. Goar (Nadrenia-Palatynat) – informuje w poniedziałek „Der Spiegel”.
11.10.2021

61 ofiar zatonięcia barki na rzece Kongo

W poniedziałkową noc na rzece Kongo w Demokratycznej Republice Konga zatonęła prowizoryczna barka. Wiadomo już o 61 ofiarach. Służby wciąż poszukują około 50 osób, 39 pasażerów zostało uratowanych.
09.10.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

Straż przybrzeżna zamyka odcinek rzeki Mississippi w pobliżu Memphis z powodu pękniętego mostu

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zamknęła część rzeki Mississippi w pobliżu mostu I-40 Hernando DeSoto w Memphis w stanie Tennessee po wykryciu „znaczącego pęknięcia” w pobliżu środkowego przęsła.
13.05.2021

Kanada: Rzeka uzyskała osobowość prawną - może "swobodnie płynąć" i być reprezentowana przed sądem

Lokalne władze przyznały osobowość prawną Magpie River, znanej rzece w północnej części prowincji Quebec. To pierwsza taka decyzja w Kanadzie, a wypracowały ją wspólnie lokalna rada Inuitów i władze administracyjne.
14.03.2021

Rosja: Wyciek produktów naftowych i pożar na syberyjskiej rzece Ob

W Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym na Syberii Zachodniej doszło do wycieku z rurociągu firmy SiburTiumeńGaz i na rzece Ob wybuchł pożar. Władze Rosji oceniły w niedzielę, że w tej części podwodnego rurociągu mogło być około 700 ton produktów naftowych.
08.03.2021

Pod grenlandzkim lodowcem może płynąć wielka rzeka

Wielka rzeka długości Wisły płynąć może pod grenlandzkim lodowcem - poinformowali naukowcy na łamach pisma „The Cryosphere”.
16.11.2020

Dziwne plamy na syberyjskiej rzece

Na powierzchni jednej z syberyjskich rzek w Kraju Krasnojarskim mieszkańcy okolicznych miejscowości zauważyli zagadkowe plamy o dziwnym kolorze. Sprawą zajęła się prokuratura, a stan wody zbadali specjaliści.
29.09.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.

nurkowanie,budownictwo podwodne,prace podwodne,pogłębianie w portach,budowa falochronów,układanie rurociągów,prace hydrotechniczne,ochrona brzegów morskich,prace na rzekach,prcip,prace hydrotechniczne w portach,budowa i remont nabrzeży portowych,roboty konstrukcyjne betonowe,żelbetowe i rozbiórkowe,roboty z zakresu budownictwa lądowego- zmechanizowane,roboty ziemne,kubaturowe i instalacyjne,pogłębianie,inwestycyjne w basenach portowych,pogłębianie konserwacyjne portów i torów wodnych,falochrony,pirsy itd.,tworzenie lądu pod zabudowę przemysłową,ochrona brzegów,zasilanie plaż,wykopy/prace zasypowe przy układaniu rurociągów gazowych o dużych średnicach,układanie rurociągów na dnie morza,układanie kabli podwodnych,wykonanie i układanie wylotów morskich rurociągów z oczyszczalni ścieków i związane z tym wykopy i prace zasypowe,pogłębianie dna rzek,budowa wałów i ochrona przeciw powodziowa,niewybuchy,wydobycie niewybuchów,raporty ferromagnetyczne,oczyszczanie dna morza z niewybuchów

P.P.H.U. UNISUW Paweł Karbownik

CZĘŚCI DO SUWNIC PRZEMYSŁOWYCH
części elektryczne,styczniki SLA,cewki,styki,styczniki Id,przekaźniki,suwnice,części do suwnic

BIURO INŻYNIERSKIE AUTOMATYKI

automatyka,budowa systemów automatyki,systemy zabezpieczeń biuro inżynierskie,czujniki,łączniki,przekaźniki,projektowanie systemów zabezpieczeń,systemy mikroprocesorowe,

ARNET Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe

Materiały i urządzenia elektrotechniczne na okręty
osprzęt elektroinstalacyjny,oświetleniowy i halogenowy,aparaturę modułową,przewody,obudowy i rozdzielnie elektryczne,oprawy okrętowe,materiały elektryczne okrętowe,elektryka,przekaźniki,styczniki,drabiny okrętowe,akumulatory okrętowe,oświetlenie okrętowe,źródła światła,zakuwanie węży hydraulicznych,hydraulika siłowa,rurowa (KGS,PGS,KS)

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednostka o numerze budowy NB 315 powstała na zamówienie stoczni Ulstein Verft AS. Do Norwegii wyruszyła w czwartek.
13.09.2019

Portowa Straż Pożarna ZMPG otrzymała nowy samochód ratownictwa chemicznego

Nowy samochód ratownictwa chemicznego dla Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się w miniony piątek w ramach przypadających w maju obchodów Dnia Strażaka. Nowoczesny wóz strażacki poprawi bezpieczeństwo w Porcie Gdynia.
03.06.2019

Stocznia Safe przekazała kolejny statek rybacki dla Norwegów

Stocznia Safe z Gdańska przekazała Norwegom kolejny statek rybacki. To częściowo wyposażony sejner TBN Trondskjær wykonany na zamówienie stoczni Stadyard AS, która dokończy jego budowę. Jednostka trafi do właściciela w marcu przyszłego roku.
16.10.2018

Stocznia CRIST przekazała nowoczesny statek do przewozu ryb

Aqua Tromøy w drodze do Norwegii. W czwartek ze stoczni CRIST w Gdyni wypłynął nowoczesny statek do przewozu ryb. Trafi do norweskiego klienta Artic Shipping AS.
14.09.2018

Statek rybacki ze stoczni Safe przekazany Norwegom

TBN Støttfjord w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony sejner stocznia Safe zbudowała na zamówienie stoczni Stadyard AS, która dokończy jego budowę. Przekazanie gotowego statku właścicielowi Brødrene Bakken AS planowane jest na grudzień tego roku.
17.07.2018

SAR z nowym systemem łączności. Będzie bezpieczniej

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z nowym systemem łączności. TETRA, czyli bezpieczny standard łączności dla przemysłu i służb państwowych, wykorzystywany szczególnie w sytuacjach krytycznych, umożliwi skuteczniejsze przeprowadzanie akcji poszukiwawczych i ratowniczych na morzu. W Polsce operatorem systemu jest Energa, która we wtorek w Gdyni oficjalnie udostępniła go ratownikom morskim.
19.12.2017

Nowoczesny żaglowiec z Polski w drodze do Algierii. Jest wyjątkowy

El Mellah w drodze do Algierii. Nowoczesny żaglowiec ze stoczni Remontowa Shipbuilding w piątek opuścił Gdańsk. Przed nim długi pierwszy rejs i sprawdzian dla algierskiej załogi.
18.11.2017

Piret przekazany armatorowi

Piret w drodze do Estonii. Nowoczesny prom zbudowany w Gdańsku przez stocznię Remontowa Shipbuilding został przekazany armatorowi TS Laevad OÜ w sobotę. Będzie obsługiwał linię na wyspy Saaremaa i Hiiumaa.
04.04.2017

Nowoczesny prom Motława 2 już niedługo będzie kursował w Gdańsku. Wiemy, jak wygląda

Nowy prom dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nowoczesna i ekologiczna jednostka o nazwie Motława 2 ma przez cały rok wozić pasażerów po Motławie, między siedzibami NMM położonymi na Ołowiance oraz Długim Pobrzeżu. Prom zaprojektowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej.
21.12.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.