• <

Wynik wyszukiwania - "przystanie" - Wiadomości

Kryzys na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zakończy się w tym roku? Tak twierdzi prezes Hapag-Lloyd

Rolf Habben Jansen, prezes zarządu Hapag-Lloyd, jednej z największych firm w branży morskiej, twierdzi że wywołany przez jemeńskich bojowników największy od dekad kryzys w żegludze zostanie przezwyciężony do 2024 roku.
30.04.2024

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

Przeszkody na drodze do „Bosforu 2”

Forsowany przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana megaprojekt drugiego kanału żeglugowego przez Turcję, który miałby stanowić alternatywę dla Cieśniny Bosfor, natrafił na pierwsze poważne administracyjne przeszkody.
16.02.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Damen Shipyards podpisuje umowę z Portem Marlborough na dostawę nowego holownika ASD klasy 2111

Port Marlborough New Zealand (PMNZ) i Damen Shipyards podpisały kontrakt na dostawę holownika z napędem azymutalnym 2111. Mierzący zaledwie 21 metrów długości ASD Tug 2111 ma uciąg 50 ton, a jego skeg Twin Fin i pędniki azymutalne zapewniają doskonałą manewrowość.
19.09.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

Most w Nowakowie powstający w związku inwestycją na Mierzeji Wiślanej lada moment będzie przejezdny

W środę, 5 lipca rozpocznie się ruch kołowy przez most nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Most został zbudowany w ramach „Drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. II”, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe w kwietniu, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania.
04.07.2023

Przekop przez Mierzeję: przed wakacjami zostanie oddany do użytku obrotowy most w Nowakowie

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zostanie oddany do użytku przed wakacjami. To trzeci i największy most obrotowy na nowym szlaku do Elbląga - podała PAP rzeczniczka inwestora Urzędu Morskiegow Gdyni Magdalena Kierzkowska.
21.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

Pekin zwiększa wpływy na Pacyfiku. Chińska firma wygrała przetarg na przebudowę portu na Wyspach Salomona

Władze Wysp Salomona podały że państwowa chińska firma wygrała przetarg China Civil Engineering Construction Company (CCECC) na przebudowę międzynarodowego portu w Honiarze, stolicy kraju. Według komentatorów Pekin poszerza swoje wpływy na Pacyfiku, co niepokoi USA i ich sojuszników.
22.03.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
15.01.2023

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Co słychać na budowie? [ZDJĘCIA]

Zakończona we wrześniu 2022 roku część budowy dwudziestotrzykilometrowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, to jak wiadomo jeszcze nie koniec całej inwestycji. Kanał Żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym był pierwszym etapem, jaki został zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni w ramach programu wieloletniego. Cały czas trwają prace, związane z kolejnymi etapami.
13.01.2023

Turcja rośnie w siłę na morzu. Ceny za Bosfor w górę, budowa Kanału Stambulskiego postępuje

Turcja chce funkcjonować jako węzeł komunikacyjny i transportowy o globalnym znaczeniu. Kryzys w Ukrainie zwiększył jej wagę na morzu.
12.09.2022

Latarnia morska Rozewie kończy 200 lat! 10 września br. w południe spotkają się osoby pasjonujące się morską historią

10 września 2022 r. w samo południe przy zabytkowej latarni w Rozewiu Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje obchody 200-lecia tego pięknego, morskiego obiektu. Będzie okazja do poznania jednej z ciekawszych budowli na polskim morzem.
04.09.2022

Błękitna flaga w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu [GALERIA]

W kołobrzeskim Porcie Jachtowym zawisła dzisiaj Błękitna Flaga. To wyróżnienie przyznawane jest w całej Europie za spełnienie rygorystycznych norm czystości.
22.06.2022

Zachodniopomorskie. Kąpieliska i marina w Świnoujściu z Błękitną Flagą

Kąpieliska i marina w Świnoujściu (zachodniopomorskie) otrzymały Błękitną Flagę – wyróżnienie przyznawane za spełnianie najwyższych standardów m.in. w kategorii czystości wody i bezpieczeństwa.
01.06.2022

Żeglarska Łotwa. Poznaj uroki Wschodniego Wybrzeża Bałtyku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urokliwe mariny w portach i niewielkich ujściach rzek, szerokie piaszczyste plaże, rozwijająca się infrastruktura żeglarska oraz otwarci i przyjaźni gospodarze. To wszystko można znaleźć na wybrzeżu Łotwy od którego dzieli nas tylko 150 mil morskich.
30.05.2022

Na Brdzie ruszyły rejsy statkami turystycznymi

W Bydgoszczy na Brdzie rozpoczął się nowy sezon kursowania statków "Słonecznik" i "Słonecznik II", zasilanych energią słoneczną. W czasie rejsów można podziwiać wiele obiektów i malowniczych zakątków miasta z innej perspektywy - od strony rzeki.
01.05.2022

Powstanie statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
27.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
09.04.2022

[WIDEO] Sztorm uszkodził falochron w Ustce

W weekend podczas sztormu uszkodzeniu uległ fragment falochronu w Ustce.
31.01.2022

Resort infrastruktury powoła zespół ds. wypracowania porozumienia na rzecz funkcjonowania i rozwoju portów morskich

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o powołaniu zespołu ds. wypracowania porozumienia sektorowego na rzecz funkcjonowania i rozwoju polskich portów morskich o znaczeniu regionalnym i lokalnym – przekazał z-ca dyr. Departamentu Gospodarki Morskiej w resorcie infrastruktury Paweł Krężel.
27.01.2022

Aker zainwestuje miliony funtów w łańcuch wartości dla pływających farm wiatrowych w Szkocji

Aker Offshore Wind poinformował o uruchomieniu pakietu inwestycyjnego o wartości 235 mln funtów w ramach współpracy z Ocean Winds - spółką joint venture Engie i EDP Renewables, aby wzmocnić łańcuch dostaw na potrzeby nowej fali rozwoju pływających morskich farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji.
21.12.2021

Klub Publicystów Morskich – reaktywacja, nowe wyzwania i obszary działalności. Cała naprzód

2 grudnia br. odbyło się spotkanie wydawców i publicystów morskich, w czasie którego postanowiono reaktywować działalność publicystów morskich. Uczestnicy spotkania postanowili, że będą promować gospodarkę morską na różnych polach. Mateusz Kowalewski i Piotr Frankowski postulowali poszerzanie wiedzy o przemysłach morskich w środowisku uczelni Pomorza, w tym wśród studentów studiów dziennikarskich. Portale i lokalne pisma mogą zadeklarować odbywanie praktyk studenckich.
07.12.2021

James Webb i jego prywatny kontener, czyli jak przetransportować teleskop kosmiczny [WIDEO]

Teleskop kosmiczny James Webb zakończył swój 16-dniowy rejs na pokładzie statku MN Colibri w Gujanie Francuskiej. Stąd, 18 grudnia, zostanie wystrzelony na rakiecie Ariane 5 w przestrzeń kosmiczną.
17.10.2021

Wyspa Sobieszewska. Nowa przystań jachtowa już dostępna dla żeglarzy

Po zakończonej procedurze odbiorowej przystań trafiła pod zarząd Gdańskiego Ośrodka Sportu. Może tu już zacumować ponad 70 jednostek pływających.
27.09.2021

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

Turystyka kajakowa w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego - tysiące kilometrów pięknych rzek, możliwość obcowania z przyrodą i brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. To wszystko zachęca coraz to kolejne osoby do spróbowania swoich sił w kajaku. I to dosłownie - w końcu wiosłowanie trochę tych sił wymaga!
28.08.2021

Darmowy odbiór ścieków z jachtów. Chce tego burmistrz Mikołajek

Mazurskie samorządy we współpracy z Wodami Polskimi pracują nad systemem powszechnego i bezpłatnego odbierania ścieków z jachtów. W ocenie burmistrza Mikołajek Piotra Jakubowskiego system może zacząć działać za 2-3 lata.
08.08.2021

Gdańskie plaże i przystanie pod błękitną flagą. Gdzie ją spotkamy?

Pełnia sezonu letniego za pasem, już niebawem tysiące mieszkańców Gdańska oraz turystów, będzie odpoczywać na naszych plażach. Charakterystyczna, Błękitna Flaga będzie dla nich potwierdzeniem najwyższej jakości, związanej z bezpieczeństwem czystością oraz ekologią. W nadchodzącym sezonie Gdańsk będzie się szczycił dziesięcioma certyfikatami tego międzynarodowego wyróżnienia.
07.06.2021

Nadmorskie samorządy apelują do premiera Morawieckiego w sprawie portu we Władysławowie

Bez portu we Władysławowie nie będzie energetyki wiatrowej na Bałtyku. Port ten obok Łeby i Ustki jest najbardziej dogodnym miejscem serwisowym dla takich inwestycji.
01.06.2021

Drony poprawiają wydajność podwodnych inspekcji statków

Zdalnie sterowane pojazdy (ROV) to wszechstronne narzędzie pomagające nurkom komercyjnym i innym pracownikom morskim w przeprowadzaniu inspekcji zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na otwartych wodach morskich.
19.04.2021

Gdańsk ma nową, wodną śmieciarkę. Wyłowi śmieci z mariny

“Seabin” to innowacyjny kosz morski, którego zadaniem jest zbieranie pływających śmieci. Szacuje się, że to niepozorne urządzenie może wyłowić nawet 1,5 tony odpadów rocznie. Gdańsk, jako pierwsze i jedyne miasto w Polsce, pozyskało taki kosz w 2019 roku. W czwartek, 8 kwietnia 2021 roku, w Marinie Gdańsk na Szafarni zainstalowano drugiego Seabin’a. Został on podarowany przez Fundację Mare, która swoje działania skupia na ochronie ekosystemów morskich, w szczególności wód Morza Bałtyckiego.
10.04.2021

Projekt ustawy o odbiorze odpadów ze statków już w marcu?

Rząd zamierza jeszcze w pierwszym kwartale tego roku przyjąć projekt ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
09.03.2021

W Gdańsku powstaną nowe przystanie kajakowe

Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na budowę dwóch przystani kajakowych w Gdańsku - w Śródmieściu i na Stogach. Prace przy ich budowie mają zakończyć się latem 2021 r.
25.02.2021

Wróciła nadzieja na "normalny" sezon żeglarski

Żeglarze i przystanie jachtowe z nadzieją patrzą na nadchodzący sezon. Jego możliwie „normalny" przebieg jest potrzebny także całemu Wybrzeżu jako symptom stabilizacji rynku i sfery życia publicznego, ale także wprowadzania w życie nowych standardów zachowania i funkcjonowania obiektów.
17.02.2021

NBP walczy o konkurencyjność polskiego eksportu. Czy to konieczne?

Próby osłabienia złotego przez NBP mogą być pomocne, ale z pewnością nie są niezbędne polskim eksporterom. Z kolei importerom mogą wręcz szkodzić. Dla przedsiębiorców liczą się przede wszystkim: koniunktura na rynkach docelowych oraz możliwie stabilny i przewidywalny kurs walutowy.
26.01.2021

Ebury: czy polscy eksporterzy potrzebują pomocy NBP?

Próby osłabienia złotego przez NBP mogą być pomocne, ale z pewnością nie są niezbędne polskim eksporterom. Z kolei importerom mogą wręcz szkodzić. Dla przedsiębiorców liczą się przede wszystkim: koniunktura na rynkach docelowych oraz możliwie stabilny i przewidywalny kurs walutowy.
26.01.2021

Szczecin chce przekazać świetlicę stoczniową MKiDN za symboliczną złotówkę

Władze Szczecina są gotowe do przekazania historycznej świetlicy stoczniowej Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za symboliczną złotówkę – poinformowało w piątek biuro prasowe magistratu. Według miasta, MKiDN nie podjęło "jakichkolwiek działań", aby utworzyć tam instytucję kultury.
15.01.2021

Przetarg na kolejne przystanie kajakowe w Gdańsku

Ogłoszono przetarg na budowę dwóch przystani kajakowych: przy ul. Wiosny Ludów w Śródmieściu i ul. Tamka na Stogach. Otwarcie ofert planowane jest na pierwszą połowę lutego. Prace przy budowie mają zakończyć się w czerwcu 2021 roku.
09.01.2021

Przetarg na kolejne przystanie kajakowe w Gdańsku

Właśnie ogłoszono przetarg na budowę dwóch przystani – przy ul. Wiosny Ludów i Tamka. Otwarcie ofert planowane jest na pierwszą połowę lutego. Prace przy budowie mają zakończyć się w czerwcu 2021 r.
04.01.2021

W Gdańsku powstaną kolejne przystanie kajakowe

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych trzech przystani kajakowych. W przyszłym miesiącu ogłoszony zostanie przetarg na budowę dwóch przystani – przy ul. Wiosny Ludów i ul. Tamka. W najbliższych dniach ogłoszone będzie także postępowanie na zaprojektowanie przystani Na Szańcach.
25.11.2020

W Gdańsku powstaną cztery nowe przystanie kajakowe

W czerwcu 2021 r. mają być wybudowane w Gdańsku cztery przystanie kajakowe. Koszt inwestycji wyniesie ok. 1,6 mln złotych. Obiekty powstaną na Górkach Zachodnich, Kamiennej Grodzy, Żabim Kruku i Kanale Młynówka.
09.11.2020

Nowe przystanie kajakowe na pomorskich rzekach

Kajakarze mogą już korzystać z kolejnych wygodnych miejsc do slipowania sprzętu wodnego, pomostów i terenów do odpoczynku czy biwakowania. Nowe przystanie powstały na Czarnej Wodzie w Jastrzębiej Górze i Ostrowie(gm. Władysławowo) oraz na Motławie we Wróblewie (gm. Suchy Dąb).
19.10.2020

Stulecie Administracji Morskiej RP (wideo)

W 2020 roku przypada 100. rocznica utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej, którego funkcjonowanie zapoczątkowało współczesną historię Administracji Morskiej RP. Miało to miejsce dokładnie 2 kwietnia 1920 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, urzędy morskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowały w kwietniu tego roku szereg wydarzeń, jednak ich termin i zakres musiały zostać zmienione z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.
25.09.2020

WWF: Jak upłynnić miliard złotych - Odrzańska Droga Wodna

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce wydać ponad miliard złotych na modernizację 15 kilometrów Odrzańskiej Drogi Wodnej! To przepis na zmarnowanie pieniędzy podatników bazujący na błędnych założeniach. Inwestowanie w drogi wodne w XXI wieku jest zupełnie nieopłacalne i miałoby olbrzymie negatywne konsekwencje zarówno dla lokalnych społeczności, jak i środowiska. Wyjaśniamy dlaczego.
17.09.2020

11 mln zł na rozbudowę pirsu pasażerskiego w Krynicy Morskiej

W środę 9 września o godz. 13.30 w Krynicy Morskiej podpisana zostanie umowa na dofinansowanie projektu Urzędu Morskiego w Gdyni pt. „Krynica Morska - rozbudowa pirsu pasażerskiego w morskim porcie rybackim”. Ponad 11,2 mln zł unijnego dofinansowania pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowę z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesławem Piotrzkowskim podpiszą Marszałkowie Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.
07.09.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Gdańsk: Rusza przetarg na budowę czterech przystani kajakowych

Okolica przystanku tramwaju wodnego na Górkach Zachodnich, Kamienna Grodza, Żabi Kruk i Kanał Młynówka to miejsca, w których wybudowane zostaną przystanie kajakowe. Ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie inwestycji. Planowane zakończenie prac określono na czerwiec 2021 r.
03.08.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na kolejne prace przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg i budowa mostu obrotowego w Nowakowie to kolejny etap prac przy powstawaniu nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie tych robót. Chętne firmy mogą zgłaszać oferty do 22 czerwca.
02.05.2020

Policja zaczyna służbę na wodzie, w tym kontrole w związku z epidemią

Wraz z otwarciem sezonu żeglugowego od początku maja na jeziorach Warmii i Mazur zaczynają służbę patrole policyjnych wodniaków. W tym roku mają zwracać uwagę również na przestrzeganie przepisów związanych z epidemią koronawirusa.
30.04.2020

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.
01.01.2020

Ponad 9,3 mln zł na nowe przystanie kajakowe i jachtowe na Pomorzu

Rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej oraz przystani w Rzucewie nad Zatoką Pucką. Do tego nowe pomosty, przystanie i rynny do wodowania kajaków na Redzie. Unijne dofinansowanie pozwoli rozwinąć infrastrukturę żeglarską i kajakową na Pomorzu. Inwestycje powstaną w ciągu najbliższych dwóch lat.
09.12.2019

Będą nowe pomosty, przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe. Co jeszcze powstanie na Pomorzu w ciągu najbliższego roku?

Kajakarze i miłośnicy sportów wodnych już od przyszłego roku będą mogli korzystać z nowych stanic wodnych, miejsc odpoczynku i odnowionych szlaków żeglugi. W środę, 27 listopada 2019 roku marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowy o dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 34 mln zł.
27.11.2019

Nowe inwestycje w turystykę dzięki środkom z Unii Europejskiej. Powstaną przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe

W środę 27 listopada w sali Niebo Polskie (ul. Augustyńskiego 1) o godzinie 12.00 marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpiszą umowy z włodarzami pomorskich gmin i przedstawicielami firm prywatnych, na mocy których projekty otrzymają unijne dofinansowanie na budowę i rozbudowę portów, przystani żeglarskich czy nowej infrastruktury szlaków kajakowych. Inwestycje wchodzą w skład dwóch turystycznych przedsięwzięć strategicznych samorządu województwa pomorskiego: „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli
26.11.2019

PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019

Spotkania ze znanymi żeglarzami, prezentacje premierowych jachtów oraz bezpłatne warsztaty i szkolenia – to główne punkty tegorocznej edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które odbyły się w Łodzi w dniach 9 – 11 listopada. Swoją obecność na targach zaznaczył również Polski Związek Żeglarski.
20.11.2019

Urząd Morski w Słupsku zostanie zlikwidowany

Z dniem 1 stycznia 2020 roku Urząd Morski w Słupsku przestanie funkcjonować. Jego obowiązki przejmą Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie.
13.11.2019

Analityk: W IV kwartale br. oczekiwany jest powrót notowań złotego poniżej 4,30 za euro

Utrwalenie nienajlepszych nastrojów może osłabić złotego powyżej 4,40 za euro i 4 zł za dolara, ale w IV kwartale br. oczekiwany jest powrót notowań złotego poniżej 4,30 za euro - uważa ekspert Biura Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao Arkadiusz Urbański.
23.08.2019

Ekonomista: Frank szwajcarski ma jeszcze pole do umocnienia

Frank szwajcarski ma pole do umocnienia i można oczekiwać jeszcze 6-7 groszy potencjalnego ruchu w górę wobec złotego - uważa główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas. Kurs franka znalazł się we wtorek powyżej 4 zł, ale po godz. 17 notowany był poniżej tego pułapu.
14.08.2019

Przystań w Wiślince już gotowa. Trwają prace nad szlakami wodnymi Pętli Żuławskiej

Nowa przystań została wybudowana przy stanicy wodnej w Wiślince. Mogą tam cumować jachty o zanurzeniu do 2 m. Miejsca wystarczy dla 32 jednostek. To dogodne miejsce dla wodniaków ze względu na naturalną osłonę trzcinowisk koryta Martwej Wisły. Przystań w Wiślince jest częścią szlaku Pętli Żuławskiej, który liczy łącznie 303 km drogi wodnej.
05.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie blisko 4,30/ EUR; rynek długu szuka kierunku

Złoty pozostanie blisko 4,30 za euro w najbliższych dniach, a wahania nie powinny przekroczyć 2 groszy - oceniają ekonomiści. Dodają, że inwestorzy na rynku długu czekają na wyklarowanie się kierunku, o czym mogą zdecydować ewentualne ustalenia ws. brexitu.
27.03.2019

Liga Morska i Rzeczna otrzymała Grand Prix Nagrody Przyjaznego Brzegu, specjalne podziękowanie dla PZŻ

Jury konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, pod przewodnictwem pomysłodawcy Andrzeja Gordona, przyznało trofea za rok 2018. Grand Prix z nagrodą ministra sportu i turystyki powędrowało do Ligi Morskiej i Rzecznej. Specjalne podziękowanie otrzymał także Polski Związek Żeglarski, a wyróżnienie osobiście odebrał prezes PZŻ Tomasz Chamera.
11.03.2019

W Malborku powstanie przystań, a na Czarnej Wdzie - szlak kajakowy

Budowę nowej przystani wodnej na Nogacie w Malborku i utworzenie na uchodzącej do Bałtyku strudze Czarna Wda szlaku kajakowego przewidują umowy podpisane we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Inwestycje mają być gotowe do końca 2020 r.
26.02.2019

Ponad 12 mln zł z Unii na rozbudowę portu w Pucku

W najbliższy wtorek 5 lutego br. w budynku bosmanatu w Porcie Rybackim w Pucku przy ul. Żeglarzy 1 o godz. 16.00 podpisana zostanie umowa na unijne dofinansowanie projektu Miasta Pucka: „Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla umożliwienia rozwoju jego funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich – ETAP I”. Finansowanie inwestycji pochodzić będzie w 76% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz w 24% z wkładu własnego miasta. Podpisy na umowie złożą marszałek województwa pomors
01.02.2019

Gdańskie nabrzeża w ocenie mieszkańców

Ponad tysiąc osób wypełniło ankietę na temat zagospodarowania gdańskich nabrzeży. Celem badania było określenie, gdzie nad wodą mieszkańcy Gdańska najchętniej spędzają czas wolny i jakiego wyposażenia w tych miejscach brakuje.
05.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwa korekta spadkowa na USD/PLN; źródłem zmienności na FI banki centralne

O ile notowania EUR/PLN powinny zachowywać się względnie stabilnie, o tyle na parze USD/PLN prawdopodobne jest wystąpienie korekty w obowiązującym obecnie trendzie wzrostowym - oceniają eksperci. Na rynku długu spodziewają się stabilizacji wycen, a jako źródło potencjalnej zmienności podają zaplanowane na ten tydzień posiedzenia EBC i Fed.
20.08.2018

Małopolskie: Z powodu ulew nieczynny do odwołania spływ przełomem Dunajca

Wysoki poziom Dunajca spowodowany ulewami zatrzymał popularny spływ przełomem tej rzeki. Spływ najwcześniej ruszy w poniedziałek – powiedział PAP szef pienińskich flisaków.
20.07.2018

Daca: Tzw. podatek denny nie powinien być obciążeniem dla użytkowników wód

Wysokość opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami należącymi do Skarbu Państwa nie powinna stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców i zwykłych użytkowników wód - mówił we wtorek w Giżycku prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
11.07.2018

Dyrektor Nadzorów Przemysłowych PRS S.A. Janusz Dilling został odznaczony Pierścieniem Patriotów

Z przyjemnością i wielkimi wyrazami szacunku - informujemy, że Dyrektor Pionu Nadzorów Przemyslowych PRS S.A., kierujący również Inspektoratem Okrętów Wojennych w Pionie Okrętowym PRS S.A. - Pan kmdr rez. mgr inż. Janusz Dilling, otrzymał „Pierścień Patrioty”. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych oraz Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Odznaczenie honoruje zasłużone osoby i ich wybitny wkład w pracę na rzecz bezpieczeństwa i ochrony informacji oraz znaczący u
01.07.2018

Dar Młodzieży wyrusza na Teneryfę (foto)

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.
28.06.2018

Od piątku kąpiel na gdańskich plażach pod okiem ratowników

Już w najbliższy piątek, 22 czerwca, rozpoczyna się w Gdańsku sezon kąpieliskowy, co oznacza że od tego dnia wszyscy spragnieni morskiej kąpieli będą jej zażywać pod czujnym okiem ratowników. Zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu przygotował osiem kąpielisk, z których można bezpiecznie korzystać.
21.06.2018

Szczecin: Powstanie pięć zakątków kajakowych na Jeziorze Dąbie

Pięć zakątków kajakowych ma powstać pod koniec tego roku na Jeziorze Dąbie w Szczecinie. Przystanie kajakowe stworzą zespół rekreacyjny na Przylądku Czterech Szkieletów.
20.06.2018

Gdańsk: Błękitne Flagi dla przystani żeglarskich i kąpielisk

Sześć kąpielisk morskich i cztery przystanie żeglarskie w Gdańsku otrzymały na najbliższy sezon letni Błękitną Flagę, czyli międzynarodowy certyfikat najwyższych standardów, m.in. czystości wód i bezpieczeństwa – poinformował Gdański Ośrodek Sportu.
16.06.2018

Na Mazurach rozpoczynają się szkolenia z tzw. podatku dennego

Wody Polskie rozpoczynają od czwartku cykl szkoleń dla mazurskich przedsiębiorców i samorządowców na temat opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Chęć uczestnictwa w pierwszym z takich spotkań w Giżycku zgłosiło ponad 60 osób.
26.04.2018

Porty i przystanie morskie mają lepiej funkcjonować

Poprawę funkcjonowania polskich portów i przystani morskich, w tym świadczonych tam usług zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich oraz niektórych innych ustaw.
18.04.2018

Lubuskie: Samorządowe statki wycieczkowe gotowe do piątego sezonu na Odrze

W połowie kwietnia ruszy piąty sezon wodniacki dla samorządowych statków wycieczkowych pływających po Środkowej Odrze w woj. lubuskim i dolnośląskim. Jedną z nowości będą rejsy między 10-oma nowymi przystaniami - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.
31.03.2018

Owocne spotkanie władz portu w Ystad z polskim Ministerstwem Gospodarki Morskiej

Port Ystad jest jednym z największych ”polskich” portów położonych za granicą. Ze względu na duże znaczenie gospodarcze portu dla Polski, Grzegorz Witkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – spotkał się z Dyrektorem Generalnym portu Ystad – Björnem Boström. Tematem spotkania były wspólne plany inwestycyjne oraz możliwości rozwoju ważnych tras promowych w basenie Morza Bałtyckiego.
06.03.2018

Gróbarczyk dla PAP: Kończymy prace nad ustawą o funduszu dla portów i armatorów

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kończy prace nad ustawą, która będzie regulowała działanie funduszu wspomagającego armatorów oraz funduszu wspierającego rozwój portów - poinformował PAP w wywiadzie minister gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.03.2018

Zachodniopomorskie: Porty w Policach i Stepnicy z dofinansowaniem z UE

Poprawa dostępu do portów w Policach i Stepnicy będzie wsparta środkami europejskimi. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował, że obie inwestycje otrzymają dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
02.03.2018

Porty i przystanie morskie, a przepisy unijne Rozporządzenia 2017/352

W marcu 2017 r. Komisja Europejska opublikowała Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/352 z dnia 15 lutego 2017 r. ustanawiające ramy w zakresie świadczenia usług portowych oraz wspólne zasady dotyczące przejrzystości finansowej portów. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 23 marca 2017 roku. Natomiast ma być stosowane od dnia 24 marca 2019 r.
14.02.2018

Podpisano kolejne umowy na zabezpieczenie zagrożonych odcinków zachodniego wybrzeża

Modernizacje i powstanie nowych ostróg brzegowych, a także sztuczne zasilanie plaż obejmują prace na zachodnim wybrzeżu, na które umowy z wykonawcami podpisał Urząd Morski w Szczecinie.
05.01.2018

Pomorze zmieni się nie do poznania. Ponad 216 milionów złotych na pomorskie szlaki rowerowe, kajakowe i żeglarskie

Powstaną międzynarodowa trasa rowerowa, nowe stanice dla żeglarzy i bazy kajakowe na najwyższym poziomie. Umowy na dofinansowanie projektów podpisali 11 grudnia 2017 r. marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski oraz partnerzy 32 projektów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel ponad 130 mln zł.
11.12.2017

216 mln zł na infrastrukturę rowerową i kajakową w pomorskim

Ponad 216 mln zł ma być przeznaczone w najbliższych latach na rozbudowę infrastruktury rowerowej, kajakowej i żeglarskiej w woj. Pomorskim, m.in. na nowe trasy rowerowe, szlaki kajakowe, porty i przystanie żeglarskie. Ponad połowa tej kwoty pochodzi z UE.
11.12.2017

Szczecin: Przetarg na budowę przystani „Przylądek Czterech Szkieletów”

Urząd Miasta w Szczecinie ogłosił w środę przetarg na budowę „Przylądka Czterech Szkieletów”, czyli pięciu przystani kajakowych na jeziorze Dąbie Małe. Szacowany koszt inwestycji to ponad 1 mln zł.
29.11.2017

Na Wyspie Sobieszewskiej zagospodarują nabrzeże

To była jedyna dzielnica w Gdańsku, w której do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, zgłoszono i zakwalifikowano tylko jeden projekt. Wystarczyłby w zasadzie tylko jeden głos poparcia, by pomysł trafił do realizacji. Tymczasem zdobył on aż 887 głosów. Projekt, który realizowany będzie w ramach BO na gdańskiej wyspie, nazwano: "Vistula - zagospodarowanie nabrzeża Martwej Wisły wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej".
06.10.2017

Znamy już nazwę budowanej w stoczni Crist jednostki

Spółka Acta Marine ujawniła nazwę swojej najnowszej jednostki do obsługi farm wiatrowych (WFSV). Statek o nazwa Acta Auriga obecnie znajduje się w fazie budowy w stoczni Crist.
14.09.2017

Turystyka jachtowa na rzekach staje się popularna. To dobry sposób na zwiedzanie i kontakt z przyrodą

Rzeki coraz częściej stają się miejscem turystyki jachtowej. Z roku na rok zainteresowanie tego typu rejsami rośnie – Mazury niektórym już się przejadły, dla innych są zbyt zatłoczone, a Wisła i Odra są jeszcze nieodkrytą atrakcja. Rejs po największych polskich rzekach to nie tylko sposób na zwiedzanie mijanych po drodze miast, lecz także na obcowanie z naturą.
18.07.2017

RZGW: kąpiele w niekończonym zalewie Świnna Poręba - nielegalne i niebezpieczne

Zbiornik wodny Świnna Poręba na rzece Skawie koło Wadowic przyciąga wakacyjnych plażowiczów, mimo że to wciąż plac budowy. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega, że kąpiele tam są nielegalne i niebezpieczne.
05.07.2017

Kukiz'15 za powstaniem Urzędu Morskiego w Elblągu

Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz'15) postuluje utworzenie w Elblągu samodzielnej jednostki Urzędu Morskiego. Obecnie elbląska instytucja jest delegaturą Urzędu Morskiego w Gdyni.
06.06.2017

Gdańsk ponownie liderem Błękitnej Flagi

Aż 10 Błękitnych Flag będzie powiewało w zbliżającym się sezonie na gdańskich plażach oraz przystaniach żeglarskich. To duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa dla turystów oraz gdańszczan odpoczywających nad wodą. Międzynarodowe wyróżnienie jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów.
25.05.2017

Rozpoczyna się sezon wycieczkowców - efekt skali nas nie pieści

Na Bałtyku rozpoczął się sezon turystyki morskiej – pierwsze wycieczkowce cumowały już w Kilonii i Goteborgu a niebawem dopłyną i do polskich portów. Gdynia oczekuje 45 statków i około 80 tysięcy pasażerów, Gdańsk na 67 statków i 30 tysięcy gości. Dla Gdyni będą to liczby dalekie od rekordowych (125 tys. pasażerów w 2010 roku), natomiast Gdańsk w obu kategoriach pobije swoje najlepsze wyniki. Dzięki temu znów, po dwóch latach przerwy, łączna liczba morskich turystów w portach Trójmiasta przekroczy 100 tysięcy.
12.04.2017

Prezydent Filipin mówi o zajmowaniu spornych wysp, resort obrony prostuje

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zapowiedział zajmowanie niezamieszkanych wysp na Morzu Południowochińskim. Słowa prezydenta sprostowało w piątek ministerstwo obrony. Plan Duterte spotkał się z krytyką władz chińskich.
07.04.2017

Jachtem do Nowego Dworu Gdańskiego. Powstanie dwanaście kilometrów nowego szlaku wodnego

„Żeglarski raj" się powiększy. Kolejne inwestycje na Pętli Żuławskiej będą kosztować 92 miliony złotych. Dzięki temu powstaną nowe szlaki wodne oraz przystanie i mosty zwodzone.
29.03.2017

Ministerstwo Środowiska proponuje obniżenie podatku dennego

Stawka opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami ma wynieść 89 groszy, a nie jak wcześniej zapowiadano 8,90 zł, czyli 10-krotnie mniej - proponuje Ministerstwo Środowiska. Chodzi tzn. podatek denny, który mają wnosić prowadzący porty, przystanie i mariny śródlądowe.
22.03.2017

W województwie pomorskim powstaną 34 szlaki kajakowe o długości ok. 1,2 tys. km

Utworzenie 34 szlaków kajakowych na pomorskich rzekach o łącznej długości ok. 1,2 tys. km jest głównym celem realizacji projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. W najbliższych kilku latach mają powstać m.in. przystanie, miejsca biwakowe i tzw. przenoski.
16.12.2016

Denna opłata - co oznacza?

Pomysł nowego prawa wodnego budzi emocje. Według żeglarzy jeśli ten przejdzie, zapłacą za niego wszyscy korzystający z usług marin i przystani.
07.12.2016

O portach mniejszych od podstawowych dla gospodarki narodowej

O ustawie o portach i przystaniach morskich z dnia 20 grudnia 1996 r. (dalej: „Ustawa”) jeżeli się mówi w środowisku morskim, to przede wszystkim w kontekście portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, a zatem portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu – nic dziwnego, ustawa dedykowana jest przede wszystkim pod działalność tych największych portów w Polsce i zdecydowana część jej przepisów się do nich odnosi (taka konkluzja nasuwa się także, a może przede wszystkim po przeczytaniu uzasadnienia do Ustaw
27.10.2016

Obchody 70-lecia działalności Urzędu Morskiego w Szczecinie

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dziś bierze udział w obchodach 70-lecia działalności Urzędu Morskiego w Szczecinie.
22.09.2016

Gróbarczyk: najbliższe trzy lata będą fatalne dla polskiego rybołówstwa

Przez trzy najbliższe lata rybacy muszą być przygotowani na niskie limity połowowe i problemy w rybołówstwie. Będzie tak do czasu, aż zmieniony zostanie unijny program wsparcia dla rybołówstwa. Słowa te wypowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Posiedzenie komisji odbyło się w Ustce. Rozmawiano tam na temat problemów polskiego rybołówstwa a także stanu aktualnego i rozwoju małych portów morskich.
19.09.2016

Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich

Zbiór dawnych narzędzi i sprzętów używanych w tradycyjnym rybołówstwie łodziowym stanowi jedną z cenniejszych kolekcji Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obecnie liczy ona prawie 700 muzealiów, które w ponad 80 procentach zostały zgromadzone w okresie powojennym.
18.07.2016

Historia pomorskiego rybołówstwa w muzeum w Szczecinie

Przeszło 350 eksponatów związanych z pracą rybaków można od najbliższego piątku oglądać w szczecińskim muzeum. Ostatnia taka ekspozycja była prezentowana przeszło ćwierć wieku temu.
14.07.2016

Flisacy promują żeglugę śródlądową

Przeszło 650 km z Kędzierzyna Koźla do Szczecina przepłynęli żeglarze w ramach XXI Flisu Odrzańskiego. W sobotę w Szczecinie zakończył się dwutygodniowy rejs promujący żeglugę śródlądową.
10.07.2016

WaterWays EXPO 2016 – tematyka konferencji towarzyszących targom gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej

Są już znane założenia programowe konferencji towarzyszących tegorocznym międzynarodowym targom żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej WaterWays EXPO
23.03.2016

Wybudowany w Polsce statek już ochrzczony

Acta Orion, jednostka do obsługi farm wiatrowych (WFSV) został 22 października ochrzczony w holenderskim porcie Harlingen. Kadłub statku został wybudowany wcześniej w polskiej Partner Stoczni z Polic.
28.10.2015

Czy rosyjskie embargo doskwiera polskim portom?

Wciąż nie widać końca wojny gospodarczej między Rosją a Zachodem. Kolejne sankcje nakładane z obu stron nie pozostają bez wpływu na polskie porty. Sprawdzamy, jak nasze przystanie radzą sobie z obecną sytuacją.
08.10.2015

Mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego z gwarancją jakości

Bursztynowe Kotwice to system certyfikacji marin, który objął porty jachtowe Pomorza Zachodniego. Dwanaście przystani Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego przeszło wnikliwy audyt, na podstawie którego przyznano odpowiednie wyróżnienia.
22.09.2015

Wpływ polskiego systemu podatkowego na rozwój gospodarki morskiej

Niewątpliwie ostatnie 25 lat to okres intensywnych zmian w procesach gospodarczych, zachodzących w Polsce. Skutkiem tych przemian jest konieczność ciągłego dostosowywania przepisów prawnych, w tym w zakresie prawa podatkowego, do zmieniającego się otoczenia biznesowego.
18.09.2015

Porty na świecie prześcigają się w inwestycjach

Budowa coraz większych kontenerowców prowadzi do wzrostu inwestycji w portach na całym świecie – wynika z raportu Global Container Terminal Operators Annual Report 2015 opublikowanego przez agencję Drewry.
28.08.2015

Indonezyjskie rybołówstwo i przemysł stoczniowy oczekują na polskie inwestycje

Możliwości współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa to główny temat spotkania sekretarza stanu Kazimierza Plocke z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti.
26.08.2015

Włochy pozbywają się swoich portów

Na sprzedaż wystawionych jest pięć morskich portów i przystani sportowych, m.in. na Capri, Portisco na Sardynii, Grazie w Roccella Jonica i Porto Lido w Trieście. Łączna wycena transakcji wynosi 50 milionów euro. Włosi chcą w ten sposób przyciągnać nowych inwestorów.
21.08.2015

Nowy port na mapie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego

Już jutro do sieci przystani Pomorza Zachodniego oficjalnie dołączy port jachtowy na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. Marina oraz 10 innych inwestycji projektu: „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego” powstały dzięki 35 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka.
07.08.2015

Rozbudowa przystani żeglarskiej w Błotnikach

Żeglarstwo staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Nie dziwi więc, że gmina Cedry Wielkie zdecydowała się na rozbudowę przystani żeglugowej w Błotniku. Przepełniony turystami obiekt ma dwukrotnie zwiększyć swoją powierzchnię.
21.07.2015

Niemieckie porty okiem drona (WIDEO)

Grupa Eurogate zamieściła wczoraj ciekawe nagranie niemieckich portów nagrywane z drona. To okazja, by przyjrzeć się jak wyglądają przystanie w Hamburgu, Wilhelmshaven i Bremerhaven oraz poznać podstawowe informacje na ich temat.
15.07.2015

Decyzja Unii w sprawie pogłębiania rzek może zatrzymać rozbudowy portów w Hamburgu i Bremie

Wczorajszy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ECJ) może utrudnić rozbudowę niemieckim portom w Hamburgu i Bremie. ECJ nakazał bowiem władzom unijnych krajów zwracanie większej uwagi na jakość wody i zagrożenia życia morskiego przy wydawaniu decyzji na pogłębianie kanałów rzek.
02.07.2015

Nie tylko dla jachtów - inwestycje wodne w Trójmieście

Wielomilionowe projekty sprzyjające rozwojowi żeglarstwa i turystyki wodnej, takie jak Program Ożywienia Dróg Wodnych, rozbudowa Narodowego Centrum Żeglarstwa, czy Nowa Marina Gdynia to szansa dla wielu przedsiębiorców związanych nie tylko z branżą morską.
18.06.2015

Wybudowany w Polsce kadłub staranował pilotówkę

Kadłub wybudowanego w Polsce statku Acta Orion zderzył się z pilotówką Reiger podczas holowania statku do Holandii, do portu w Harlingen. Na razie nie wiadomo, do jakich uszkodzeń doszło wskutek wypadku.
13.06.2015

Partner Stocznia przekazała kadłub statku Holendrom (WIDEO)

Partner Stocznia z Polic zbudowała statek do obsługi farm wiatrowych. Częściowo wyposażona jednostka - Acta Orion została w środę przekazana holenderskiej stoczni CIG Shipbuiling gdzie zostaną przeprowadzone ostatnie prace wyposażeniowe przed oddaniem statku właścicielowi – Acta Marine.
09.06.2015

W Trójmieście powstaną nowe mariny

Kolejny etap rozbudowy Pętli Żuławskiej potrwa pięć lat. Planowana jest m.in. budowa nowych marin na Wiśle, Zalewie Wiślanym oraz w rejonie Zatoki Gdańskej. - Rozwój Pętli Żuławskiej ma być kolejną wizytówką regionu. Już w zeszłym roku trasę Pętli Żuławskiej odwiedziło 30 tysięcy wodniaków - powiedział na antenie Radia Gdańsk Ryszard Świlski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
18.05.2015

Żegluga Gdańska wygrała przetarg na obsługę dwóch linii tramwaju wodnego

Przetarg na obsługę linii F5 i F6 miejskiego tramwaju wodnego w Gdańsku już zakończony. Trzyletni kontrakt wygrała Żegluga Gdańska, dotychczasowy operator tych linii. Trasy będą obsługiwać te same statki co poprzednio: bliźniacze jednostki "Sonica" i "Sonica I", sprowadzone w 2005 roku z Sankt Petersburga.
14.04.2015

W Szczecinie zwodowano kadłub statku do obsługi farm wiatrowych

We wtorek, 7 kwietnia w Szczecinie zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku do obsługi farm wiatrowych. Konstrukcja została wykonana przez szczecińską spółkę Partner Stocznia na zamówienie CIG Shipbuilding. Statek o nazwie Acta Orion będzie teraz wykończony przez ten koncern i przekazany właścicielowi - Acta Marine z Holandii.
08.04.2015

Enamor i Techno Marine dostarczą zestaw pogłębiarski dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

Konsorcjum dwóch firm: Enamor z Gdyni (lider) i Techno Marine z Malborka wygrało przetarg i dostarczy zestaw pogłębiarski, składający się z:
25.03.2015

Zakorkowane porty w Rotterdamie i Antwerpii. Będą dodatkowe opłaty

Od początku roku barki odwiedzające te dwie przystanie muszą się liczyć z długim czasem obsługi. Co więcej, prawdopodobnie w najbliższej przyszłości wcale nie będzie lepiej – ostrzega Contargo, niemiecki operator logistyczny.
16.03.2015

Uwarunkowania prawne wykonywania urządzeń wodnych w pasie technicznym

W poniższym artykule zostanie poruszonych kilka kwestii związanych z prowadzeniem inwestycji budowlanych urządzeń wodnych w tzw. pasie technicznym. Na wstępie należy wyjaśnić szereg definicji ustawowych, którymi należy się posłużyć chcąc przeanalizować to zagadnienie prawne.
11.03.2015

Tramwaj wodny - przed przetargiem

Koszt usług przewozowych świadczonych przez należące do prywatnej spółki Żegluga Gdańska jednostki Sonica i Sonica I, które pływały jako tramwaje wodne linii F5 i F6 na gdańskiej Motławie, wyniósł w 2014 roku ponad dwa miliony złotych. Niebawem Urząd Miasta ogłosi przetarg na obsługę kolejnego, czwartego już sezonu ich funkcjonowania.
27.01.2015

„Rozwój gospodarki morskiej hamują absurdy minionej epoki” - przypominamy naszą ostatnią rozmowę z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem

Publikujemy nasz ostatni wywiad, który przeprowadziliśmy w marcu 2014 roku z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem. Profesor Witold Andruszkiewicz 1917-2014 pomysłodawca budowy Portu Północnego – Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
30.10.2014

Szlakiem żeglarskiej inwestycji

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego to kompleksowy ponadregionalny produkt turystyczny tworzony na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. Jego liderem jest Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna w Szczecinie.
14.10.2014

Świadczenie usług remontowych i konserwacyjnych statków, a „0” stawka VAT

W praktyce często zdarza się, iż przedsiąbiorcy wystawiając fakturę (zwłaszcza pierwszą) stają przed dylematem jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować. Wskazać należy, iż to wlaśnie na sprzedawcy ciąży obowiązek prawidłowego zastosowania właściwej stawki podatku. Zastosowanie błędnej stawki podatku VAT przez sprzedawcę może niekiedy wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami w podatku VAT.
30.07.2014

Przebudują przystań rybacką w Chłopach

Modernizacja przystani w Chłopach znacznie poprawi warunki pracy rybaków, ale i dzięki niej to miejsce zyska turystycznie. Podobnie mam być w Ustroniu Morskim, w którym umowę z wykonawcą Urząd Morski zawarł przed tygodniem.
05.06.2014

Piła ma pierwszy tramwaj wodny

Pierwszy tramwaj wodny w Pile (Wielkopolskie) ma pływać od soboty po rzece Gwdzie. Statek, który może jednorazowo przewozić 12 osób, kupiono za 271 tys. zł. Projekt tramwaju wodnego jest współfinansowany przez UE.
02.06.2014

Gdańskie plaże z błękitnymi flagami. „Spełniliśmy najwyższe kryteria”

Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Sobieszewo, Orle na Wyspie Sobieszewskiej i kolejny rok z rzędu przystań jachtowa Marina Gdańsk – wszystkie te gdańskie kąpieliska zostały odznaczone międzynarodowym znakiem Błękitnej Flagi. To certyfikat najwyższych standardów, m.in. czystości wód i bezpieczeństwa. Wyróżnienie przyznawane jest tylko na jeden sezon.
02.06.2014

DI SRT 2020: Inwestycje na Odrze i Wiśle, kanału Odra-Dunaj na razie nie będzie

Liczną grupę uwag zgłoszonych na etapie konsultacji społecznych nad Dokumentem Implementacyjnym do „Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku)” stanowiły postulaty dotyczące rozwoju infrastruktury dedykowanej żegludze śródlądowej.
21.05.2014

„Rozwój gospodarki morskiej hamują absurdy minionej epoki” - rozmowa z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem

Prof. Witold Andruszkiewicz, pomysłodawca budowy Portu Północnego – Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
15.03.2014

Opuszczenie banery na dwóch okrętach rakietowych MW

We wtorek, 3 grudnia o godzinie 11:00, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia ostatniego opuszczenia bandery na dwóch okrętach rakietowych Marynarki Wojennej - ORP „Metalowiec” i ORP „Rolnik”. W uroczystości udział wziął Zastępca Dowódcy Marynarki Wojennej – Szef Sztabu MW kontradmirał Jarosław Zygmunt, przedstawiciele dowództwa 3 Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Bojowych, załogi obu okrętów oraz zaproszeni goście.
04.12.2013

Koniec sezonu rekreacyjnego żeglowania

Ostatni dni października upłynęły pod znakiem huraganowego wiatru, który siał spustoszenie w północno – zachodniej Europie. Na szczęście oszczędził on Polskę. Jesienna aura powoduje, że mało kto myśli już o rekreacyjnym pływaniu, a nadmorskie przystanie zapełniają się jednostkami… zapadającymi w zimowy sen.
04.11.2013

Już nie będzie „dzikich plaż”?

Polskie wybrzeże traci swój naturalny wygląd z powodu prowadzonych i planowanych na ponad połowie jego długości prac realizowanych pod hasłem „ochrona brzegu”, na które zaplanowano wydać w sumie 911 milionów złotych. W większości przypadków działania takie nie mają nic wspólnego z „ochroną”. Co więcej przekształcają naturalne wybrzeże wzmagając presję na środowisko oraz przyspieszając zjawisko erozji na sąsiednich odcinkach brzegu. To z kolei tworzy błędne koło coraz większych nakładów finansowych – wynika z raportu przygo
09.09.2013

Właściciel Stoczni Gdańsk podważa stanowisko ARP

Gdańsk Shipyard Group zarzuca Agencji Rozwoju Przemysłu wprowadzanie w błąd opinii publicznej przy okazji odrzucenia ostatniej propozycji dofinansowania Stoczni Gdańskiej z prywatnych źródeł, jaką przedstawiła spółka. Propozycja była oparta o sprzedaż i leasing zwrotny hali K1.
23.07.2013

Firma Dobre Jachty- między biznesem a przygodą

O ile zakup statku jest bardzo skalkulowany, podyktowany praktycznymi pobudkami, o tyle z zasady kupno jachtu wiąże się z silnymi emocjami. Przyjemność i działalność biznesowa nie muszą się jednak wykluczać. O tym, że Gdynia czy przystanie jachtowe mazurskich ośrodków żeglarskich nie ustępują atmosferą francuskiej Riwierze czy chorwackim kurortom przekonują Mateusz Kusznierewicz, żeglarz sportowy, złoty medalista olimpijski i współwłaściciel spółki oraz Maciej Stompór, partner w Dobrych Jachtach.
05.07.2013

Przemysł jest zainteresowany transportem wodnym

- Zainteresowanie transportem wodnym jest duże. O możliwość transportu ładunków drogą wodną dopytuje się: przemysł kamieniarski i wydobywczy, huty, przemysł samochodowy, przemysł stoczniowy, przemysł chemiczny, przemysł elektroniczny, elektrownie, porty, centra logistyczne, linie pasażerskie, izby gospodarcze – zapewnia dr Jan Pyś, kpt. żegl. śródl., dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
26.06.2013

Portami i przystaniami na Żuławach Wiślanych będzie zarządzać jedna spółka

Pętla Żuławska, projekt turystyczny powstały w oparciu o zmodernizowane porty i przystanie w rejonie Delty Wisły i Zalewu Wiślanego doczekał się nowej odsłony.
05.06.2013

Gdańskie plaże dumą Polski. Aż 5 Błękitnych Flag

Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Sobieszewo i kolejny rok z rzędu przystań jachtowa Marina Gdańsk – wszystkie te gdańskie kąpieliska zostały odznaczone międzynarodowym znakiem Błękitnej Flagi. To pierwszy taki sezon w Gdańsku.
29.05.2013

Zarządy portów morskich będą ponosić takie same opłaty

Minister transportu chce naprawić błąd w przepisach, powodujący, że zarząd portów w Świnoujściu i Szczecinie płaci od lat 10-krotnie wyższą opłatę za użytkowanie wieczyste, niż zarządy portów w Gdańsku i Gdyni. Jest już gotowy projekt w tej sprawie.
04.04.2013

Ruszyła modernizacja Portu Rybackiego Mrzeżyno

W piątek 26 października wmurowano kamień węgielny w projekcie modernizacji portu rybackiego w Mrzeżynie. W 2014 roku będzie to jeden z najnowocześniejszych portów na zachodnim wybrzeżu polskiego Bałtyku.
29.10.2012

Mamy aż cztery Błękitne Flagi!

Jest nam miło poinformować o przyznaniu Błękitnej Flagi dla Kąpielisk Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi oraz przystani jachtowej Marina Gdańsk. Tym samym możemy się pochwalić największą ilością Błękitnych Flag przyznanych jednemu miastu w Polsce.
25.05.2012

Jarosław Wałęsa odpowiada, inni milczą, dlaczego?

Odzew na List Rady Interesantów Portu Szczecin do Polskich Posłów Parlamentu Europejskiego
15.12.2011

Żeglarska Stolica Polski 2012

Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Mikołajki, Puck, Sopot czy Szczecin? A może Świnoujście? Które miasto zasługuje na tytuł Żeglarskiej Stolicy Polski 2012? Zapraszamy do głosowania na stronie internetowej magazynu „Wiatr”. Podzielcie się swoimi opiniami i sprawdzajcie, która miejscowość cieszy się największym uznaniem.
07.12.2011

Polscy Posłowie do Parlamentu Europejskiego

Szanowni Państwo,W ostatnim okresie pojawiły się w nowe - bardzo poważne- zagrożenia dla funkcjonowania gospodarki morskiej.
28.11.2011

Razem łatwiej

Na statku "Bembridge" cumującym w szczecińskim porcie odbyła się wczoraj konferencja inaugurująca działalność Stowarzyszenia Związku Portów i Przystani Jachtowych - Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
02.08.2011

Od Berlina po Bałtyk

Niemieckie stowarzyszenie i uczelnia oraz polska organizacja klastrowa podpisały porozumienie o współpracy. Był to istotny punkt programu VI Forum Historii Odrzańskiej Drogi Wodnej, które odbyło się 25-26 czerwca br. w przygranicznym Oderbergu (powiat Barnim w Brandenburgii). Spotkanie przebiegało pod hasłem: "Odra - rzeka, która łączy".
04.07.2011

Trzeba wykorzystać te 5 minut

„Morza i Oceany” rozmawiają ze Zbigniewem Jagniątkowskim, prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego “POMOST” oraz wiceprezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie
08.03.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.