• <
escort_980x120_gif_2020

Będą nowe pomosty, przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe. Co jeszcze powstanie na Pomorzu w ciągu najbliższego roku?

Strona główna Jachty, żeglarstwo Będą nowe pomosty, przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe. Co jeszcze powstanie na Pomorzu w ciągu najbliższego roku?

ew

27.11.2019 Źródło: własne
Będą nowe pomosty, przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe. Co jeszcze powstanie na Pomorzu w ciągu najbliższego roku? - GospodarkaMorska.pl

Kajakarze i miłośnicy sportów wodnych już od przyszłego roku będą mogli korzystać z nowych stanic wodnych, miejsc odpoczynku i odnowionych szlaków żeglugi. W środę, 27 listopada 2019 roku marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowy o dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 34 mln zł.

Wartość wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi 23 233 928,13 zł. Umowy o dofinansowanie podpisywali włodarze miast, gmin, a także podmioty prywatne, które są odpowiedzialne za realizację zadań z zakresu rozwoju pomorskich szlaków kajakowych oraz turystyki wodnej. To między innymi przedstawiciele Gdańska, Redy, Wejherowa oraz gmin Potęgowo i Czarna Dąbrówka.

Delta Wisły i wody zatoki Gdańskiej

Pierwsze trzy umowy dotyczą rozwoju turystyki wodnej na Pętli Żuławskiej oraz na Zatoce Gdańskiej. – Dzięki realizacji wielu inwestycji w województwie pomorskim powstanie nowoczesna infrastruktura żeglarska – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Nowe przystanie żeglarskie połączą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej. Chcemy tym samym udostępnić mieszkańcom i turystom dziedzictwo kulturowe i naturalne delty Wisły oraz zatoki – tłumaczy Struk. Powstaną m.in. nowe pomosty z trapami i umocnieniami brzegu, wygodne drogi dojazdowe z miejscami postojowymi, oświetleniem hybrydowym i monitoringiem.

Dzięki nowym inwestycjom zostanie rozbudowany już istniejący Port Jachtowy w Górkach Zachodnich. Docelowo do końca grudnia 2021 roku w porcie będzie mogło cumować 235 jednostek. Zbudowana zostanie także nowa przystań żeglarska w Sobieszewie z nowoczesnym hangarem i bosmanatem. Natomiast Akademicki Klub Morski Gdańsk odnowi przystań klubową w Górkach Zachodnich. Do dyspozycji żeglarzy będą nowe pomosty cumownicze i nabrzeża. Łącznie te trzy inwestycje będą kosztowały prawie 32 mln zł, a unijne dofinansowanie to prawie 20 mln zł.

Na terenie województwa pomorskiego znajduje się ponad 30 rzek i tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. – Od kilku lat konsekwentnie pracujemy nad poprawieniem jakości naszych szlaków kajakowych – informuje Mieczysław Struk. – Dobór beneficjentów nie jest przypadkowy. Mamy tu projekty z Łupawy i Redy. One wszystkie łączą się ze sobą. To projekty sieciowe. Podobnie, jak przystanie jachtowe. Razem tworzą wspaniały produkt turystyczny – podkreślił Struk.

W ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe nowe stanice i przystanie zostaną wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery oraz lampy solarne. Szlaki zostaną prawidłowo oznakowane, dzięki czemu będą bezpieczniejsze.

Na rzece Reda powstaną nowe miejsca wyjmowania i wodowania kajaków, schody terenowe o rynny do spuszczania kajaków. Powiększy się też przystań kajakowa w Miejskim Parku Rodzinnym w Redzie. – Kwota naszego projektu może nie jest wielka, to prawie 223 tys. zł – mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. – Ale pracy jest naprawdę dużo. Powstanie wspaniałe miejsce. Dzięki takim inwestycjom nasza Reda staje się coraz piękniejsza – podkreślił Krzemiński.

Z kolei Wejherowo zainwestuje w nową przystań, podest, dwie wiaty, pięć stojaków dla rowerów z zestawem naprawczym oraz miejsca postojowe dla rowerów. Będzie można z nich korzystać już od końca przyszłego roku.

Rozbudowane zostaną także szlaki kajakowe na rzece Łupawa poprzez postawienie nowych przenosek i przystani. Gmina Czarna Dąbrówka oznakuje łącznie 20 km szlaku. W miejscowości Kozin przy Łupawie powstanie nowa, ogólnodostępna przystań z budynkiem, wiatą, miejscami parkingowymi i oświetleniem. Przystań będzie punktem etapowym spływów nad Łupawą. Nowa stanica powstanie także nad jeziorem Jasień i będzie to punkt początkowy spływów Łupawą.

Inwestycje w ramach tych umów opiewają na kwotę ponad 4,2 mln zł, a dofinansowanie ze środków programu operacyjnego wynosi prawie 3,4 mln zł.

Wszystkie te inwestycje wchodzą w skład dwóch turystycznych przedsięwzięć strategicznych samorządu województwa pomorskiego: Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej oraz Pomorskie Szlaki Kajakowe. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego koordynuje realizację przedsięwzięć strategicznych i udziela dotacji ze środków unijnych, a ich rzeczowa realizacja oraz wkład własny jest po stronie pomorskich gmin lub inwestorów prywatnych. Łącznie będzie 50 projektów za około 300 mln zł.

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.