• <

Gdańsk: Błękitne Flagi dla przystani żeglarskich i kąpielisk

pc

16.06.2018 16:24 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Gdańsk: Błękitne Flagi dla przystani żeglarskich i kąpielisk

Partnerzy portalu

Gdańsk: Błękitne Flagi dla przystani żeglarskich i kąpielisk - GospodarkaMorska.pl

Sześć kąpielisk morskich i cztery przystanie żeglarskie w Gdańsku otrzymały na najbliższy sezon letni Błękitną Flagę, czyli międzynarodowy certyfikat najwyższych standardów, m.in. czystości wód i bezpieczeństwa – poinformował Gdański Ośrodek Sportu.

Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu poinformował, że zbliżający się sezon wakacyjny i turystyczny będzie kolejnym, podczas którego w Gdańsku będzie powiewało dziesięć Błękitnych Flag. Cztery z nich otrzymały przystanie żeglarskie. Sześć wyróżnień zostało przyznanych kąpieliskom morskim. Dodatkowo kąpielisko Klipper Jelitkowo rozpoczęło pilotaż programu, który w przypadku spełnienia wymogów w nadchodzącym sezonie letnim, pozwoli na uzyskanie certyfikatu w przyszłości.

Błękitne Flagi otrzymały kąpieliska: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Wśród wyróżnionych przystani znalazły się: Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Sienna Grobla oraz Tamka. Certyfikat jest przyznawany kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie: jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego oraz bezpieczeństwa i jakości prowadzonych usług.

Błękitna Flaga jest symbolem międzynarodowego wyróżnienia poświadczającego najwyższą jakość. „Jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów” – tłumaczy Pawelec. Ocenił, że „to duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa dla turystów oraz gdańszczan odpoczywających nad wodą”. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz tłumaczy, że miasto z Gdańskim Ośrodkiem Sportu „od wielu lat konsekwentnie pracują nad tym, żeby gdańskie plaże były najczystszymi i najbezpieczniejszymi plażami w kraju”. Uważa, że „potwierdzeniem tego są kolejny raz przyznane Błękitne Flagi oraz tłumy mieszkańców i turystów spędzających wolny czas w Brzeźnie, Jelitkowie, na Stogach czy też na Wyspie Sobieszewskiej”.

Poinformowano, że gdańskie kąpieliska morskie w programie "Błękitna Flaga" uczestniczą od ponad 10 lat. Jest to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) z siedzibą w Kopenhadze. Jego celem jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin. W ciągu ostatnich lat program Blue Flag stał się certyfikatem rozpoznawanym oraz respektowanym na arenie międzynarodowej.

Kąpielisko Molo Brzeźno było pierwszym w Gdańsku, które w 2006 r. otrzymało certyfikat. Cztery lata później certyfikat został przyznany kąpielisku Stogi. Od 2015 r. certyfikat jest przyznawany każdego roku sześciu gdańskim kąpieliskom. W 2017 roku, podczas audytu przedstawicieli Błękitnej Flagi, kąpielisko Gdańsk Stogi otrzymało rzadko przyznawaną notę „excellence”. Dzięki temu Gdańsk znalazł się w gronie najlepszych plaż na świecie.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.

Międzynarodowe Jury przyznało Błękitne Flagi na sezon 2018 dla 33 kąpielisk i przystani w województwach, pomorskim i zachodniopomorskim.

Portal ekologia.pl informuje, że idea Błękitnej Flagi narodziła się we Francji, gdzie kilka miejscowości położonych na Lazurowym Wybrzeżu w 1985 roku przyznało certyfikaty znajdującym się tam kąpieliskom.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.