• <

Wynik wyszukiwania - "pentagon" - Wiadomości

W Strefie Gazy zakończyła się budowa pływającego portu dla pomocy humanitarnej

Budowa sztucznego i tymczasowego amerykańskiego portu w Strefie Gazy, który ma ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej do palestyńskiego terytorium, została ukończona - poinformował we wtorek Pentagon. Konstrukcji nie można jednak na razie zainstalować ze względu na warunki pogodowe.
08.05.2024

Amerykański port dla pomocy humanitarnej w Gazie zacznie działać w ten weekend

Budowany przez amerykańskie siły zbrojne pływający port, który ma zwiększyć wsparcie humanitarne dla Strefy Gazy, zacznie działać już w najbliższy weekend; pierwsze transporty pomocy mogą rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia - informuje portal Politico, opierając się na źródłach w rządzie USA.
02.05.2024

Media: ukraińskie wojska zaatakowały rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie pociskami ATACMS

Ukraińskie siły ostrzelały lotnisko wojskowe w Dżankoju na okupowanym przez Rosję Krymie, a także m.in. dwa stanowiska obrony powietrznej wroga na tym półwyspie; uderzenie przeprowadzono w nocy z poniedziałku na wtorek prawdopodobnie za pomocą pocisków rakietowych ATACMS - powiadomiły rosyjskie media niezależne.
30.04.2024

Amerykańskie wojsko w Strefie Gazy rozpoczęło budowę molo morskiego dla transportów z pomocą humanitarną

Pentagon poinformował w czwartek, że wojsko amerykańskie rozpoczęło budowę molo morskiego na wybrzeżu Strefy Gazy, które umożliwi dostarczanie drogą morską transportów z pomocą humanitarną do palestyńskiego terytorium. Konstrukcja ma zostać oddana do użytku na początku maja.
26.04.2024

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Ministrowie obrony USA i Chin rozmawiali po raz pierwszy od ponad roku, m.in. o sytuacji na Morzu Południowochińskim

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał we wtorek przez łącze wideo ze swoim chińskim odpowiednikiem Dong Junem, m.in. na temat Tajwanu, Ukrainy oraz sytuacji na Morzu Południowochińskim – poinformował Pentagon. Był to pierwszy kontakt szefów resortów obrony obu krajów od ponad roku.
17.04.2024

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.
15.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

W celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy otwarte zostaną port Aszdod i przejście graniczne Erez

W następstwie ataku na konwój World Central Kitchen i napiętej rozmowy premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Joe Bidenem, izraelski gabinet bezpieczeństwa postanowił podjąć natychmiastowe kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy - podał portal Times of Israel, powołując się na kancelarię premiera Izraela.
05.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Pentagon: Konstrukcja pływającej przystani u wybrzeży Gazy zajmie do 60 dni

Konstrukcja tymczasowej pływającej przystani u wybrzeży Gazy zajmie do 60 dni i zaangażuje ponad tysiąc żołnierzy - poinformował w piątek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Dodał, że jest to część intensywnej presji USA na zwiększenie pomocy do Strefy Gazy.
09.03.2024

USA i Wielka Brytania uderzyły na powiązane z rebeliantami Huti cele w Jemenie

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły w sobotę ataki na 36 celów powiązanych ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti w Jemenie, uderzając w m.in. w magazyny broni i wyrzutnie rakietowe - wynika ze wspólnego oświadczenia obu krajów.
04.02.2024

Siły zbrojne USA przeprowadziły kolejne trzy uderzenia przeciwko ruchowi Huti

Siły zbrojne USA przeprowadziły trzy kolejne uderzenia prewencyjne przeciwko jemeńskim bojownikom z ruchu Huti, przygotowującym się do wystrzelenia rakiet przeciwokrętowych - podal w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, ataków dokonano w samoobronie.
19.01.2024

Niewielkie zmiany cen ropy w USA; obawy o Bliski Wschód utrzymują się

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują niewielkie zmiany. Rynki nadal obawiają się możliwości eskalacji konfliktów w rejonie Bliskiego Wschodu i Azji Zachodniej.
19.01.2024

Huti zaatakowali rakietami amerykański tankowiec

W czwartek wieczorem sprzymierzona z Iranem milicja Huti wystrzeliła dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne w stronę tankowca należącego do USA, które uderzyły w wodę w pobliżu statku, nie powodując żadnych obrażeń ani uszkodzeń, podało Centralne Dowództwo USA.
19.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

USA nałożyły sankcje na irańskiego biznesmena wspierającego rebeliantów Huti

Resorty finansów i dyplomacji USA nałożyły w piątek sankcje na wspieranego przez irańskie służby biznesmena Saida al-Dżamala, który miał być zaangażowany w finansowanie jemeńskich rebeliantów Huti i ich ataków na statki handlowe w regionie Morza Czerwonego.
12.01.2024

Chiny wezwały USA do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu

Ministerstwo obrony Chin w oświadczeniu wydanym w środę, po dwudniowych konsultacjach z USA w Waszyngtonie, wezwały Stany Zjednoczone do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu.
10.01.2024

Przywódca Iranu polecił siłom zbrojnym unikać konfrontacji z armią USA. W tle konflikt na Morzu Czerwonym

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei polecił wojskowym dowódcom unikać bezpośredniej konfrontacji z USA na tle rosnących napięć i ryzyka szerszej wojny na Bliskim Wschodzie - podał w czwartek "New York Times". Według cytowanych przez gazetę oficjeli, zaangażowania w większy konflikt nie chce też libański Hezbollah.
04.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Irański okręt na Morzu Czerwonym. Będzie wspierał Huti?

Irański okręt wojenny IRIS Alborz (72) pojawił się na Morzu Czerwonym, arenie zmagań między Huti a międzynarodową koalicją kierowaną przez USA. Ich celem jest zabezpieczenie szlaku żeglugowego. Iran wspiera w konflikcie Huti, ale nie wiadomo jakie zadania ma Alborz.
01.01.2024

Sojusznicy USA wycofują się z operacji Strażnik Dobrobytu

Prezydent Joe Biden miał zamiar zintegrować siły międzynarodowe do reakcji na ataki Huti na Morzu Czerwonym, ale po tygodniu od uruchomienia operacji wielu sojuszników wycofuje swoje wsparcie.
29.12.2023

Amerykańscy nurkowie z pomocą okrętu ratowniczego wydobyli wrak samolotu, który spadł do morza w pobliżu Japonii

Okręt ratowniczy US Navy, USNS Salvor, we współpracy z zespołem nurków, wydobył z dna morza wrak zaginionego przed miesiącem samolotu transportowego V-22 Osprey,, który niespodziewanie runął do morza. Zginęła cała, ośmioosobowa załoga. Teraz specjaliści będą mogli dokładnie przebadać przyczyny katastrofy.
28.12.2023

Marynarka wojenna Indii wysłała okręty na Morze Arabskie aby chronić żeglugę przed atakami terrorystycznymi

Ministerstwo Obrony podało w poniedziałek wieczorem, że indyjska marynarka wojenna wysłała niszczyciele rakietowe na Morze Arabskie po sobotnim ataku na powiązany z Izraelem chemikaliowiec u jej wybrzeży.
26.12.2023

Maersk wraca na Morze Czerwone

Maersk wznowi żeglugę przez Morze Czerwone pod eskortą amerykańskiej marynarki. Decyzja ta następuje po uruchomieniu operacji Strażnik Dobrobytu (Prosperity Guardian), mającej na celu ochronę kluczowych szlaków morskich.
25.12.2023

Pentagon: japoński chemikaliowiec trafiony dronem „wystrzelonym z Iranu”:

Japoński chemikaliowiec został w sobotę trafiony 370 km od wybrzeży Indii przez „dron szturmowy wystrzelony z Iranu” – ogłosił w oświadczeniu Departament Obrony USA.
24.12.2023

Szef Pentagonu udał się na lotniskowiec USS Gerald Ford. Ruch Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty

Minister obrony USA Lloyd Austin udał się w środę nieoczekiwanie na lotniskowiec USS Gerald R. Ford, który wraz ze swą grupą okrętów pozostaje na Morzu Śródziemnym. Przywódca jemeńskiego ruchu Huti Abdel-Malek al-Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty.
20.12.2023

Biały Dom: nie wszystkie państwa chcą publicznie uczestniczyć w koalicji chroniącej statki na Morzu Czerwonym

Są kraje, które uczestniczą w zwołanej przez USA międzynarodowej koalicji, chroniącej statki komercyjne przed atakami jemeńskiego ruchu Hutich, lecz nie czynią tego publicznie - poinformował we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Podkreślił przy tym, że inicjatywę popiera 44 krajów, a ataki wspieranej przez Iran bojówki dotykają wszystkich, w tym m.in. Chiny.
19.12.2023

Szef Pentagonu: wielonarodowe siły będą chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym

Wielonarodowe siły mają chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym w ramach operacji "Prosperity Guardian" - poinformował we wtorek przebywający z Bahrajnie minister obrony USA Lloyd Austin.
19.12.2023

Huti prężą muskuły: "jesteśmy gotowi na wszystko, co wyśle USA"

Przedstawiciel władz jemeńskiej milicji Huti, Mohammed al-Buchaiti, powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira, że jego ruch jest gotów na konfrontację z każdą międzynarodową koalicją, jaką USA mogą wysłać na Morze Czerwone.
18.12.2023

Ceny ropy w USA poszły w górę po atakach na statki na Morzu Czerwonym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i powiększają zwyżki z poprzedniego tygodnia. Uwaga inwestorów koncentruje się na tranzycie towarów przez statki na Morzu Czerwonym - podają maklerzy.
18.12.2023

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford pozostaje na Morzu Śródziemnym

Sekretarz obrony Lloyd Austin wydał rozkaz, by lotniskowiec USS "Gerald R. Ford" pozostał na Morzu Śródziemnym przez kilka kolejnych tygodni, aby utrzymać obecność dwóch lotniskowców w pobliżu Izraela w miarę trwania wojny z Hamasem, poinformowała w sobotę AP.
16.12.2023

Huti zaatakowali statek w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab

Brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) i brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey poinformowały, że jemeńscy bojownicy Huti zaatakowali statek handlowy w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab i nakazali mu skierowanie się do Jemenu. Drugi statek został zaatakowany u wybrzeży Jemenu.
14.12.2023

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił dron bojowników Huti

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił w środę atakujący go dron jemeńskiego ruchu Huti, gdy zmierzał na ratunek tankowcowi Ardmore Encounter, również ostrzelanemu przez Huti - poinformował przedstawiciel amerykańskiej administracji, cytowany przez Reutera.
13.12.2023

Pentagon: Ataki jemeńskiego ruchu Huti na statki są destabilizujące, wymagają międzynarodowej reakcji

Ataki rakietowe jemeńskiego ruchu Huti na statki i okręty są destabilizujące i wymagają międzynarodowej reakcji, stanowią też one "rażące naruszenie prawa międzynarodowego" - ostrzegł we wtorek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.
13.12.2023

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Służby prasowe Pentagonu podały, że niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG-64) został zaatakowany w trakcie wykonywanych zadań. Ostrzał rakietowy miał spaść także na dwa izraelskie statki. To ponowny akt agresji ze strony rebeliantów Huti, którzy prowadzą działania przeciwko izraelskiej żegludze w tym rejonie.
03.12.2023

Korea Płn. straszy USA. "Kim otrzymał zdjęcia Białego Domu i lotniskowców"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otrzymał „szczegółowe zdjęcia” Białego Domu, Pentagonu i lotniskowców w bazie marynarki USA, wykonane przez wystrzelonego niedawno pierwszego satelitę szpiegowskiego jego kraju – podała we wtorek północnokoreańska agencja KCNA.
28.11.2023

Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie

Służby prasowe US Navy i centralnego dowództwa sił zbrojnych USA przekazały, że rankiem 22 listopada niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Thomas Hudner (DDG-116) zestrzelił wiele dronów i innych obiektów latających, kierujących się najprawdopodobniej w kierunku Izraela. Atak mieli przeprowadzić rebelianci Huti, kontrolujący część terytorium ogarniętego wojną domową Jemenu. To już drugi ich autorstwa i także kolejny powstrzymany przez okręt amerykańskiej floty, działającej na Morzu Czerwonym.
27.11.2023

Pięciu wojskowych USA zginęło w katastrofie lotniczej nad Morzem Śródziemnym

Pięciu wojskowych amerykańskich zginęło w piątek wieczorem w wypadku podczas szkoleniowego tankowania samolotu; ich maszyna rozbiła się na Morzu Śródziemnym - przekazało w niedzielę ministerstwo (departament) obrony USA.
12.11.2023

Amerykański okręt zestrzelił rakiety i drony nad Morzu Czerwonym. Ich celem był prawdopodobnie Izrael

Na Morzu Czerwonym, w rejonie Zatoki Ormuz nie brakuje groźnych incydentów w związku z działalnością przemytników i piratów. Swój "wkład" w to ma również Iran, którego siły morskie dokonują prób zatrzymania tankowców, niekiedy powstrzymywanych przez okręty należące do koalicji międzynarodowej. Wieczorem 19 października br. władze USA podały, że jeden z niszczycieli US Navy, USS Carney, przechwycił rakiety i drony, które prawdopodobnie leciały celem ataku na Izrael.
20.10.2023

USA wysyłają drugi lotniskowiec na wschodnie Morze Śródziemne

Stany Zjednoczone skierują do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego swój drugi lotniskowiec aby powstrzymać Iran i Hezbollah przed atakiem na Izrael walczącym z terrorystycznym ugrupowaniem palestyńskim Hamas w Strefie Gazy - poinformowała telewizja ABC powołując się na amerykańskie źródła oficjalne.
15.10.2023

Biały Dom: kolejna lotniskowcowa grupa uderzeniowa uda się na Morze Śródziemne

Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
11.10.2023

Port Aszkelon pod ostrzałem Hamasu. Ten jak i terminal naftowy zamknięte do odwołania. Trwa eskalacja konfliktu w Izraelu

Trwająca od soboty eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego spowodowała szereg zniszczeń w kluczowej infrastrukturze Izraela. Blisko 100 rakiet spadło na Aszkelon, gdzie mieści się morska infrastruktura, w tym i terminal naftowy. Z racji na położenie baz Hamasu w Strefie Gazy nad Morzem Śródziemnym istnieje możliwości na wykorzystanie sił morskich Izraela do działań obronnych, jak i ofensywnych.
10.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

USA, Rosja i Chiny rozbudowują swoje poligony jądrowe

Największe mocarstwa jądrowe na świecie, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, od kilku lat konsekwentnie rozbudowują swoje poligony do testów atomowych; nie można wykluczyć powrotu tych państw do przeprowadzania prób z użyciem broni nuklearnej - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.
22.09.2023

Elon Musk kazał wyłączyć sieć Starlink, żeby zablokować ukraiński atak na rosyjskie okręty

Elon Musk w ubiegłym roku wyłączył satelitarną sieć internetową Starlink, by zakłócić atak ukraińskich podwodnych dronów przeciwko flocie rosyjskich okrętów wojennych u wybrzeży Krymu - podała w czwartek CNN, powołując się na nieopublikowaną jeszcze biografię miliardera. Powodem miały być obawy o rosyjski odwet nuklearny.
07.09.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

USA zwiększa swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Celem powstrzymanie Iranu przed atakami na statki

Do amerykańskich baz znajdujących się w zaprzyjaźnionych krajach przybyło ponad 3000 marynarzy i żołnierzy, wspartych techniką wojskową. Wynika to z wcześniej zapowiedzianego rozmieszczenia dodatkowych sił w regionie w obliczu zwiększonego zagrożenia dla żeglugi handlowej ze strony Iranu w pobliżu Cieśniny Ormuz. Władze tego państwa dokonały w ostatnim czasie kilku głośnych prób zatrzymania statków przewożących ropę.
09.08.2023

Marines jako ochrona na statkach handlowych? Irańskie ataki w Zatoce Perskiej wymuszają nowe rozwiązania

Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej mogą wkrótce pływać na statkach handlowych, by bronić ich przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej, podał w czwartek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji USA.
04.08.2023

W odpowiedzi na irańskie ataki Pentagon wyśle więcej okrętów do ochrony statków w rejonie Cieśniny Ormuz

Departament Obrony USA ogłosił plany rozmieszczenia większych sił morskich w obszarze odpowiedzialności Centralnego Dowództwa USA (Centcom) w odpowiedzi na ataki Iranu na statki transportujące m.in. ropę w Zatoce Perskiej i Omańskiej. Dochodziło do przejęć jednostek nawodnych, a także nieudanych akcji dzięki czujności i szybkiemu przybyciu sił koalicyjnych.
21.07.2023

Waszyngton rozmieszcza okręt i samoloty wojskowe na Bliskim Wschodzie, aby zapobiec zajmowaniu statków przez Iran

Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek, że rozmieszczają okręt wojenny typu niszczyciel oraz myśliwce F-35 i F-16 na Bliskim Wschodzie, aby powstrzymać Iran przed przejmowaniem statków w Zatoce Perskiej.
18.07.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Przeciwokrętowe harpuny wzmocnią tajwańską obronę

Tajwan kupi 400 wystrzeliwanych z lądu amerykańskich manewrujących pocisków Harpoon, przeznaczonych do zwalczania celów nawodnych. Jest to wynikiem rosnącego zagrożenia ze strony Chin.
18.04.2023

Morskie farmy wiatrowe przeszkodą dla działań sił morskich. Wielki zgrzyt w USA

Choć administracja prezydenta Bidena ma wielkie plany odnośnie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, pojawili się kolejni krytycy tego pomysłu. Do rybaków dołączyli przedstawiciele sił morskich, których zdaniem postawienie farm wiatrowych wzdłuż środkowego wybrzeża Atlantyku będzie kolidować z operacjami wojskowymi.
17.04.2023

Wywiad amerykański obawia się, że Waszyngton nie zdoła przewidzieć nadchodzącej inwazji Chin na Tajwan

Przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych wyrażają obawy, że USA nie będą w stanie zidentyfikować wczesnych sygnałów ostrzegawczych przed inwazją Chin na Tajwan. W oparciu o wyciekłe do mediów, tajne dokumenty Pentagonu, zwracają też uwagę na nasilającą się agresję Pekinu.
16.04.2023

"Washington Post": w 2022 roku rosyjskie wojska omal nie zestrzeliły brytyjskiego samolotu nad Morzem Czarnym

Rosyjskie wojska omal nie zestrzeliły brytyjskiego samolotu zwiadowczego niedaleko wybrzeży okupowanego Krymu – powiadomił amerykański dziennik "Washington Post”, powołując się na dokumenty, które miały wyciec z Pentagonu. Do incydentu doszło we wrześniu 2022 roku.
10.04.2023

Chiński koń trojański w amerykańskich portach

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi potencjalnego wykorzystania dźwigów produkcji chińskiej do zbierania informacji o amerykańskim sprzęcie wojskowym, członkowie House China Select Committee, pod przywództwem jej prezesa Mike'a Gallaghera, zebrali się w porcie w Miami, aby zbadać tę kwestię i zaproponować ustawodawstwo mające na celu inspekcję dźwigów portowych i zakazanie używania dźwigów z oprogramowaniem podatnym na chińską kontrolę.
02.04.2023

USA dostarczą Ukrainie łodzie patrolowe

Jak podano w zestawieniu opublikowanym przez Pentagon, nowy pakiet - już 34. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę - zawiera amunicję do zestawów artylerii rakietowej HIMARS, amunicję artyleryjską 155 mm oraz 25-mm amunicję do bojowych wozów piechoty Bradley, rakiety przeciwradarowe HARM, moździerze 81 i 60 mm, granatniki przeciwpancerne AT-4, celowniki laserowe i termiczne, łodzie patrolowe i sprzęt potrzebny do utrzymania pojazdów podarowanych przez USA.
20.03.2023

USA rozważają zakończenie operacji zwiadowczych przy użyciu dronów, realizowanych nad Morzem Czarnym

Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji; nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - powiadomiła w czwartek wieczorem stacja CNN.
17.03.2023

Rosjanie prawdopodobnie próbują wydobyć szczątki drona z Morza Czarnego

Według Pentagonu rosyjskie służby szukają szczątków amerykańskiego drona, który wpadł we wtorek do Morza Czarnego po incydencie, gdy ten zderzył się z myśliwcem Su-27.
16.03.2023

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić atak na zajęte przez Rosję tereny nad Morzem Azowskim

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora; Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - powiadomił portal Politico.
16.03.2023

Ekspertka: incydent nad Morzem Czarnym jest porażką Rosji

Bilans kosztów i korzyści, wynikający ze strącenia drona MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym, jest na niekorzyść Rosji i nie odstraszy USA od dalszych lotów tego typu - powiedziała PAP Caitlin Lee, ekspertka think tanku Mitchell Institute. Jak dodała, nie spodziewa się, że incydent doprowadzi do większej eskalacji między USA i Rosją.
16.03.2023

Amerykańscy wojskowi usunęli wrażliwe dane z drona przed rozbiciem go w Morzu Czarnym

Operatorzy rozbitego w Morzu Czarnym amerykańskiego drona MQ-9 zdołali wcześniej wymazać z niego wrażliwe dane, w tym oprogramowanie używane do zbierania danych wywiadowczych.
15.03.2023

Pentagon ogłasza, że baza w Redzikowie zacznie funkcjonować w tym roku

W poniedziałek Dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) wiceadm. John Hill oznajmił, że konstrukcja w bazie obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie została zakończona i zacznie funkcjonować w tym roku. Powtórzył przy tym, że system nie jest zaprojektowany na ochronę przed rakietami z Rosji.
14.03.2023

Szpiegowska afera w Hamburgu. Dźwigi z Chin mają służyć do zbierania danych

Amerykańskie organy bezpieczeństwa ostrzegły, że chińskie dźwigi kontenerowe są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą zbierać w portach wrażliwe dane, w tym dane o sprzęcie wojskowym.
08.03.2023

"Wall Street Journal": chińskie dźwigi kontenerowe w portach mogą mieć zastosowania szpiegowskie

Chińskie dźwigi kontenerowe, które działają w amerykańskich portach, są wyposażone w zaawansowane czujniki, które mogą rejestrować i śledzić pochodzenie i miejsce przeznaczenia załadunków, co budzi obawy, że ChRL może przechwytywać informacje o wysyłkach dla wojsk USA - pisze w poniedziałek "Wall Street Journal".
06.03.2023

Japońskie władze badają tajemniczą metalową kulę znalezioną na plaży

Na plaży w Japonii znaleziono tajemniczą metalową kulę o średnicy około 1,5 metra. Władze starają się ustalić, czym jest i skąd się wzięła, a mieszkańcy żartują, że może to być „jajo Godzilli”, „smocza kula” z popularnej mangi pt. "Dragon Ball" albo obiekt pozaziemski.
23.02.2023

USA przyznają, że Chiny mają więcej okrętów

Chiny mają więcej okrętów od nas, budują je szybciej; mają ich 340, podczas gdy my mniej niż 300, starają się demonstrować swoją potęgę na morzach i oceanach - oświadczył minister marynarki wojennej USA Carlos Del Toro, cytowany przez portal stacji CNN.
23.02.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Filipiny i USA rozmawiają o wspólnych patrolach na Morzu Południowochińskim

Trwają rozmowy między władzami Filipin i USA w zakresie prowadzenia wspólnych patroli straży wybrzeża, w tym na Morzu Południowochińskim, do którego obszarów roszczą sobie prawa Chiny.
21.02.2023

Media: nad Morzem Żółtym wykryto niezidentyfikowany obiekt latający

Chiny wykryły niezidentyfikowany obiekt latający w pobliżu miasta Rizhao nad Morzem Żółtym – podały chińskie media. MSZ w Pekinie zarzuciło tymczasem USA, że ich balony wielokrotnie wlatywały w chińską przestrzeń powietrzną bez pozwolenia.
13.02.2023

Efektowny desant morskiego poduszkowca US Navy na plażę [WIDEO]

Wśród lokalnych mieszkańców niemałe zaskoczenie musiało wywołać pojawienie się na publicznej plaży w Karolinie Południowej jednostki morskiej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
10.02.2023

Chiński balon miał być częścią szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu

Zestrzelony nad terytorium USA przez myśliwiec F-22 chiński był rzekomo częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach.
08.02.2023

Chińczycy przeprosili za wejście balonu w przestrzeń powietrzną... ale nie Amerykanów

Chiny przeprosiły Kostarykę za to, że chiński balon wleciał w jej przestrzeń powietrzną, ogłosiło w poniedziałek MSZ tego kraju w Ameryce Środkowej. Wcześniej inny chiński balon, uznany przez Waszyngton za szpiegowski, wywołał spięcie dyplomatyczne na linii USA-Chiny.
07.02.2023

Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin

Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zażądał zwrotu szczątków balonu. Według władz w Waszyngtonie był to balon szpiegowski.
07.02.2023

Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego

Nurkowie marynarki wojennej USA poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego, który został zestrzelony nad Atlantykiem u wybrzeży Południowej Karoliny - poinformował w niedzielę Pentagon.
06.02.2023

Filipiny przyznały USA większy dostęp do baz wojskowych

Władze Filipin przyznały Stanom Zjednoczonym poszerzony dostęp do baz wojskowych – ogłosiły oba kraje w czwartek podczas wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Manili. Według BBC pozwoli to USA na „domknięcie łuku” sojuszników wokół Chin.
02.02.2023

Chiny prowokują, ale nie zaatakują? Pentagon o sytuacji wokoło Tajwanu

Chiny nasiliły prowokacyjne działania wokół Tajwanu, ale poważnie wątpię, by oznaczało to rychłą inwazję – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii. Austin zapowiedział też m.in. wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu na japońskiej wyspie Okinawa.
12.01.2023

Korea Południowa rozmawia z USA o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych

Prezydent Jun Suk Jeol oświadczył, że w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej Seul i Waszyngton dyskutują o możliwości przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń z udziałem elementów amerykańskich sił nuklearnych.
02.01.2023

Szef Pentagonu: Chiny mogą wyciągnąć wnioski z reakcji świata na wojnę na Ukrainie

Chiny mogą wyciągnąć wnioski z tego, jak społeczność międzynardowa zareagowała na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie w kontekście zamiarów ChRL wobec Tajwanu - oznajmił w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak ocenił, Pekin będzie myślał jak ochronić się przed podobnymi konsekwencjami.
23.11.2022

Europa otoczona parasolem ochronnym lotniskowców

Pentagon ogłosił, że przez najbliższe dni aż pięć lotniskowców należących do państw NATO będzie w najbliższych dniach operować jednocześnie wokół Starego Kontynentu.
22.11.2022

Nuklearne okręty podwodne Chin otrzymały nowe uzbrojenie balistyczne

Atomowe okręty typu 094 zostały wyposażone w międzykontynentalne pociski balistyczne, o większym zasięgu niż dotychczas używane. US Navy przygląda się temu z uwagą.
21.11.2022

Szef Pentagonu: Ukraina jest w stanie odbić Chersoń

Ukraińcy mają zdolności, by w całości odbić Chersoń i terytoria na zachodnim brzegu Dniepru - powiedział w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak dodał, spodziewa się, że siły zbrojne Ukrainy będą kontynuować swoją ofensywę w regionie.
03.11.2022

Tajemnicza bezzałogowa łódź znaleziona u wybrzeży Krymu

Niezidentyfikowana czarna łódź została znaleziona u wybrzeży okupowanego Krymu. To, co wygląda na zaimrpowizowany bezzałogowy dron morski, zostało zniszczone w okolicach Sewastopolu – podały rosyjskie władze.
23.09.2022

Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty

Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach - poinformował w środę rzecznik Pentagonu William La Plante.
07.09.2022

"Washington Post": Pentagon coraz częściej dostarcza Ukrainie broń drogą morską

Pentagon zaczął coraz częściej dostarczać Ukrainie broń drogą morską – poinformował w sobotę dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony.
28.08.2022

Manewry USA, Japonii i Korei Południowej w obronie przed rakietami na Hawajach

Siły morskie USA, Japonii i Korei Południowej uczestniczyły w ćwiczeniach ostrzegania przed rakietami oraz poszukiwania i monitorowania rakiet balistycznych. Pentagon poinformował w poniedziałek, że przeprowadzono je w ramach manewrów Pacific Dragon na Hawajach.
16.08.2022

Bloomberg: Rosjanie sprowadzali swoje uzbrojenie z Syrii objętym sankcjami statkiem handlowym

W lipcu rosyjski statek handlowy Sparta II odbył rejs z Syrii do Rosji. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie, sam statek jest objęty sankcjami USA - informuje Bloomberg. To pokazuje skalę strat Rosji na Ukrainie i potrzebę sięgania po rezerwowy sprzęt - komentuje agencja.
10.08.2022

Pentagon: nie spodziewamy się, by Chiny spróbowały siłowego przejęcia kontroli nad Tajwanem w najbliższych 2 latach

Podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl ocenił w poniedziałek, że mimo nowych napięć Pentagon nie zmienił zdania co do możliwości chińskiej próby siłowego przejęcia kontroli na Tajwanem i nie zdecyduje się na taki krok w ciągu najbliższych dwóch lat.
08.08.2022

Ratyfikowane przez Polskę dokumenty w sprawie rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię złożone w USA

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz złożył w środę w Departamencie Stanu USA ratyfikowane przez Polskę protokoły akcesyjne dotyczące rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Dyplomata prowadził też rozmowy na temat wzmocnienia bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.
03.08.2022

Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.
29.06.2022

USA. Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym łodzie patrolowe

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.
24.06.2022

W niedzielę rozpoczyna się Baltops 2022, ćwiczenia państw NATO na Bałtyku

W niedzielę rozpoczynają się BALTOPS 2022 - ćwiczenia państw NATO na Morzu Bałtyckim, które potrwają do 17 czerwca. Będą dotyczyły m.in. operacji desantowych, artyleryjskich, działań przeciw okrętom podwodnym i obrony powietrznej. W manewrach wezmą udział także Finlandia i Szwecja.
05.06.2022

Pentagon: nie możemy potwierdzić doniesień o uderzeniu na rosyjską fregatę Admirał Makarow

Widzieliśmy doniesienia o ukraińskim uderzeniu na rosyjską fregatę i przyglądaliśmy się temu przez cały dzień, ale nie możemy potwierdzić tych informacji - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby.
06.05.2022

Amerykańskie media: USA pomogły Ukraińcom namierzyć Moskwę, Pentagon zaprzecza

Amerykańskie stacje telewizyjne NBC i CNN oraz dziennik „New York Times” podały, że dane wywiadowcze przekazane przez władze USA pomogły siłom ukraińskim zatopić rosyjski krążownik Moskwa. Pentagon jednak zaprzecza.
06.05.2022

Ukraińskie wojsko: rosyjskie okręty odpłynęły na prawie 200 km od naszych brzegów

Rosyjskie okręty wojenne odpłynęły na prawie 200 km od brzegów Ukrainy, ale ryzyko ataków rakietowych nie minęło – poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.
19.04.2022

Pentagon potwierdza powód zatonięcia krążownika Moskwa

Rosyjski krążownik Moskwa zatonął na skutek uderzenia dwiema ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun - powiedział w piątek amerykańskim mediom przedstawiciel władz USA, cytowany przez Reutersa. Dodał, że w ataku ucierpieli rosyjscy marynarze, ale ich liczba jest nieznana.
15.04.2022

Pentagon: Utrata krążownika Moskwa to "cios" dla rosyjskiej floty na Morzu Czarnyma

Utrata krążownika Moskwa, okrętu flagowego na Morzu Czarnym, który zatonął w czwartek, jest "ciosem" dla rosyjskiej floty w regionie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.
15.04.2022

Portal Defence Express: na krążowniku Moskwa mogą być głowice nuklearne

Na uszkodzonym rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, który według Ukrainy został trafiony przez ukraińskie rakiety, mogą znajdować się głowice nuklearne – poinformował w czwartek portal wojskowy Defence Express, powołując się na konstruktorów i oficerów marynarki.
14.04.2022

Pentagon: krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony

Krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony i popłynął do portu na naprawy - poinformował w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN. Jak dodał, na pokładzie okrętu doszło do co najmniej jednej eksplozji, ale USA nie mają informacji na temat tego, co było jej przyczyną.
14.04.2022

Biden: Razem z UE i G7 zawiesimy normalne stosunki handlowe z Rosją

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i państwami G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego (MFN). Ogłosił też, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek MFW i Banku Światowego, oraz zapowiedział zakaz importu rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza.
11.03.2022

Odessa szykuje się na inwazję z morza. Ludzie ustawiają na plaży blokady z worków z piaskiem [WIDEO]

Mieszkańcy położonej nad Morzem Czarnym Odessy przygotowują się na inwazję wojsk rosyjskich - wynika z nagrań krążących w poniedziałek w mediach społecznościowych. Na wideo opublikowanym na profilu portalu Ukraińska Prawda widać, jak tłumy ludzi przenoszą worki z piaskiem do budowania zapór.
03.03.2022

[AKTUALIZCJA] Pentagon: na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych żołnierzy, w inwazję zaangażowano połowę zgromadzonych wojsk

W ciągu ostatniej doby na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych rosyjskich żołnierzy, a w inwazję zaangażowano już około połowy wojsk zgromadzonych przy granicy - poinformował w sobotę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, najcięższy bój toczy się pod Charkowem.
26.02.2022

Pentagon: mamy dane sugerujące, że Rosja rozpoczęła desant morski pod Mariupolem

Mamy informacje wskazujące na to, że Rosja rozpoczęła desant morski z udziałem tysięcy żołnierzy na zachód od Mariupola nad Morzem Azowskim - podał w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Resort ocenia jednak, że rosyjska ofensywa na Kijów straciła impet, a Ukraińcy stawiają większy opór, niż spodziewali się Rosjanie.
25.02.2022

Pentagon: rosyjski atak przebiega z trzech stron - odpalono ponad 100 pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu z okrętów na Morzu Czarnym

Widzimy obecnie początkowe stadium rosyjskiej inwazji na Ukrainę na wielką skalę i przebiega ona z Krymu, Białorusi i z północnego wschodu - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Zaobserwowano też wojska na północny zachód od Kijowa. Celem jest obalenie władz Ukrainy.
24.02.2022

CNN: "Ekstremalnie bliskie" spotkanie samolotów USA i Rosji nad Morzem Śródziemnym

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
16.02.2022

USA. Kongresmen Demokratów dla PAP: powinniśmy nałożyć sankcje na NS2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje obecny kryzys. Uważam jednak, że powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział PAP kongresmen Demokratów Mike Quigley.
25.01.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się na Covid-19

Korpus piechoty morskiej USA poinformował w czwartek, że 206 marines zostało zwolnionych ze służby za odmowę szczepienia się na Covid-19. Pentagon zaostrzył ostatnio kary za unikanie szczepienia, ze względu na rosnącą ponownie liczbę zakażeń - podaje portal Axios.
30.12.2021

Pentagon zatrzymuje na Morzu Śródziemnym lotniskowiec USS Harry S. Truman

Minister obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zdecydował we wtorek o zatrzymaniu na Morzu Śródziemnym lotniskowca USS Harry S. Truman, który miał rozpocząć misję w Zatoce Perskiej. Agencja AFP pisze, że Pentagon w ten sposób chce "uspokoić" europejskich sojuszników w obliczu napięć z Rosją.
29.12.2021

Huby z Gdyni pracują na sukces polskich firm. W Polsce i na świecie

Wyspecjalizowane zespoły projektowo-produkcyjne działają w ramach sześciu hubów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia około 60 polskich innowacyjnych firm. Dzięki aktywnej współpracy najlepsze polskie inicjatywy, mają szansę na komercjalizację w branży morskiej. Powstał już m.in. hub statku bezemisyjnego, hub ICT & AI czy pomysł na hybrydowy system produkcji energii odnawialnej.
20.12.2021

Na chińskim poligonie stanęły makiety amerykańskich okrętów

Chińskie wojsko postawiło makiety amerykańskiego lotniskowca i innych okrętów na poligonie na pustyni Takla Makan w regionie Sinciang, być może jako cele do testów rakiet balistycznych – podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na zdjęcia satelitarne.
08.11.2021

Czas na HUBy w polskiej gospodarce morskiej. W Stoczni CRIST powolano HUBy produkcji statkow zeroemisyjnych oraz ICT & IT

W czasie hybrydowej konferencji, która miała miejsce 29 października w stoczni CRIST poinformowano o powołaniu przez Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny BSSC dwóch HUBów. Koordynatorem Bałtyckiego HUBu produkcji statków zeroemisyjnych (Baltic ZEV HUB) jest stocznia CRIST. Koordynatorem Bałtyckiego HUBu informatycznego i sztucznej inteligencji (Baltic ICT & AI HUB) jest CADOR. Obie firmy działają w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
01.11.2021

Politico: USA monitorują irańskie okręty wojenne mogące płynąć do Wenezueli

Amerykańskie służby bezpieczeństwa narodowego monitorują dwa irańskie okręty wojenne, których ostatecznym celem może być Wenezuela. Płyną na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki.
31.05.2021

Amerykański okręt oddał strzały ostrzegawcze w Cieśnienie Ormuz

Okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych oddał strzały ostrzegawcze po tym, jak kilkanaście irańskich łodzi motorowych zbliżyło się do amerykańskiej łodzi podwodnej w Cieśninie Ormuz - poinformował w poniedziałek Pentagon.
11.05.2021

Nikłe nadzieje na uratowanie 53-osobowej załogi okrętu podwodnego

Nadzieje na uratowanie 53 członków załogi zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego, którym w sobotę nad ranem czasu lokalnego prawdopodobnie zabrakło tlenu, są nikłe - pisze Reuters. USA wysłały samolot P-8 Poseidon do pomocy w akcji poszukiwawczo-ratunkowej na północ od Bali.
24.04.2021

Biden: Nord Stream 2 od dawna budzi mój sprzeciw

Nord Stream 2 to "złożony problem", który dotyczy sojuszników USA w Europie - powiedział w czwartek prezydent Joe Biden, podkreślając że od dawna jest przeciwny budowie tego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami i innymi krajami Europy Zachodniej.
16.04.2021

Niemcy i Europa poradzą sobie bez Nord Stream 2

Kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 ponownie znalazła się w centrum zainteresowania w związku z gromadzeniem się rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz wtorkową wizytą szefa Pentagonu w Berlinie. Czy Nord Stream 2 jest absolutnie konieczny? - pyta dziennik "Tagesspiegel".
14.04.2021

Rosja potrząsa szablą, gromadzi bezprecedensową siłę militarną w Arktyce

Rosja wzmożyła swoje potrząsanie szablą w Europie Wschodniej i Arktyce - stwierdził amerykański serwis The Hill. Z kolei CNN, opisując w poniedziałek zdjęcia satelitarne z Arktyki, ocenił, że Rosja gromadzi tam "bezprecedensową" siłę militarną.
05.04.2021

Parlament Danii za wzmocnieniem obecności wojskowej w Arktyce i na Atlantyku

Partie duńskiego parlamentu uzgodniły w środę wzmocnienie obecności wojskowej Danii w Arktyce oraz na Północnym Atlantyku - podała telewizja TV 2. Porozumienie przewiduje m.in. budowę dronów oraz przywrócenie radarów na Wyspach Owczych.
11.02.2021

Komisja Europejska: Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie Europy

Komisja Europejska komentując planowane wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć rosyjski Wyborg i niemiecki Greifswald stwierdza krótko: nie jest to we wspólnym interesie Europy.
20.01.2021

Fałszywy alarm w amerykańskiej bazie w Ramstein

Incydent w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech pokazuje, że USA nie wykluczają, że Europa może zostać zaatakowana ze wschodu z użyciem broni hipersonicznej. Ta niezwykle szybka i zwrotna broń to zupełnie nowy rodzaj zagrożenia - pisze we wtorek dziennik "Die Welt".
22.12.2020

Niszczyciel rakietowy US Navy w Cieśninie Tajwańskiej: bronimy wolnego Indo-Pacyfiku

W sobotę w godzinach porannych przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazało Ministerstwo Obrony Tajwanu. US Navy podkreśla, że to element działań "na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
19.12.2020

Kreml o nowych sankcjach USA wobec Nord Stream 2: będziemy bronić naszych interesów

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył dziś, komentując plany nowych sankcji USA wobec gazociągu Nord Stream 2, że Rosja będzie czynić wszystko w celu obrony swoich interesów. Zaznaczył, że powstrzyma się od ujawnienia, jakie będą to konkretnie kroki.
04.12.2020

Projekt budżetu Pentagonu: sankcje ws. NS2 i zmiany dotyczące wycofania wojsk z Niemiec

Obie izby Kongresu (Senat i Izba Reprezentantów) ustaliły w czwartek wspólny tekst ustawy o budżecie obronnym (NDAA). Projekt zmienia plany w sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec oraz Afganistanu i zawiera dodatkowe sankcje w sprawie Nord Stream 2.
04.12.2020

Pierwsza udana próba zestrzelenia rakiety balistycznej pociskiem wystrzelonym z okrętu w USA (wideo)

Pentagon poinformował we wtorek o pierwszej w historii udanej próbie zestrzelenia rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym za pomocą pocisku przechwytującego, wystrzelonego z okrętu. Do przechwycenia rakiety doszło w przestrzeni kosmicznej.
18.11.2020

Tajwan kupuje amerykańskie drony i przygotowuje się na możliwy atak Chin

Tajwan kupuje amerykańskie drony oraz inną broń o łącznej wartości 4,8 mld dol., która ma pomóc Tajpej przygotować się na możliwy atak ze strony Chin - informuje dziennik "Financial Times". Drony MQ-9B Sea Guardian są wykorzystywane m.in. w Iraku i Afganistanie.
04.11.2020

USA potępiły tureckie testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400

Departament Obrony USA "z całą stanowczością" potępił przeprowadzone przez turecką armię testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400. To może mieć "poważne konsekwencje" dla współpracy wojskowej USA i Turcji - oświadczył wczoraj rzecznik Pentagonu.
24.10.2020

Rosyjski okręt podwodny u wybrzeży Alaski

Rosyjski okręt podwodny, który wypłynął na powierzchnię w pobliżu wybrzeży Alaski, to atomowy okręt podwodny „Omsk”, na pokładzie nie doszło do żadnej sytuacji awaryjnej, powiedziało Sputnikowi źródło we Flocie Oceanu Spokojnego.
28.08.2020

USA oskarżają Pekin o "destabilizujące" działania na Morzu Południowochińskim

Niedawny ostrzał rakietowy chińskiej armii na Morzu Południowochińskim sprzyja destabilizacji regionu, w którym kilka państw rywalizuje o kontrolę nad wyspami o strategicznym znaczeniu - oświadczył w czwartek Departament Obrony USA.
28.08.2020

USA chcą przewodzić w regionie Pacyfiku

Stany Zjednoczone muszą przewodzić w regionie Pacyfiku i Indo-Pacyfiku i "nie odpuszczą tam ani cala" innym krajom - oznajmił w czwartek amerykański minister obrony Mark Esper. Zapowiedział też globalną rywalizację z Chinami i Rosją.
27.08.2020

Szef Pentagonu: umowa USA z Polską "zwiększy odstraszanie" Rosji

Szef Pentagonu Marek Esper poinformował w poniedziałek o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do "zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO".
03.08.2020

Szef MON: informacje dot. zasad stacjonowania wojsk USA w Polsce - nieprawdziwe

Informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy USA w Polsce są nieprawdziwe - tak szef MON Mariusz Błaszczak odniósł się do poniedziałkowych doniesień medialnych o zasadach stacjonowania tych wojsk w Polsce. Doniesienia zdementowała też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
03.08.2020

Media: Negocjacje ws. kosztów stacjonowania wojsk USA - Japonia na celowniku

Spodziewana nominacja Donny Welton na stanowisko szefowej wydziału negocjacji i porozumień w DS to zapowiedź, że po Korei Płd., już wkrótce i Japonia będzie musiała porozumieć się z USA ws. podziału kosztów stacjonowania wojsk - pisze w niedzielę agencja Kyodo.
02.08.2020

Morawiecki w Atlantic Council: Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie online w think tanku Atlantic Council zapewniał, że Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE. Mówił też, że polskie władze chcą minimalizować zagrożenie epidemiczne przy jednoczesnym dbaniu o gospodarkę.
31.07.2020

MON: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej Polską i USA uzgodniona politycznie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi została uzgodniona politycznie; niebawem planowane jest podpisanie umowy, która ułatwi rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA – poinformowało MON.
31.07.2020

Prezydent: udało się utrzymać amerykańską obecność w Europie; dowództwo V Korpusu wraca do Europy

Moim celem było utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie, i to się udało, a dowództwo V Korpusu, wycofane z Europy do USA, teraz wraca i jego siedzibą będzie Polska - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
31.07.2020

Pentagon przedstawia koncepcję relokacji sił USA z Niemiec

29 lipca br. Departament Obrony USA przedstawił koncepcję zmniejszenia obecności wojskowej w Niemczech z ok. 36 tys. do 24 tys. żołnierzy. Część redukowanych sił ma być relokowana w Europie, a część wycofana do USA, przy jednoczesnym zwiększeniu rotacji do Europy. Pentagon podkreśla, że działania te posłużą wzmocnieniu NATO i odstraszania Rosji, choć faktycznie są w dużej mierze pokłosiem czerwcowej decyzji prezydenta Donalda Trumpa o ukaraniu Niemiec za zbyt niskie wydatki obronne i mają minimalizować jej negatywne skutki.
31.07.2020

Kreml: im mniej żołnierzy USA w Europie, tym jest tam spokojniej

W ocenie Rosji im mniej jest w Europie żołnierzy amerykańskich, tym na kontynencie jest spokojniej - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rzecznik skomentował w ten sposób planowane wycofanie z Niemiec około 12 tysięcy żołnierzy USA.
30.07.2020

Błaszczak: wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA, powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
29.07.2020

Pomimo niemieckich protestów USA nie rezygnują z sankcji wobec Nord Stream 2

Po tym, jak w poniedziałek amerykański Kongres przegłosował poprawkę nakładającą dodatkowe sankcje na firmy zamieszane w konstrukcję gazociągu Nordstream 2, restrykcjami zajmie się Senat. Według ekspertów może to wykoleić rosyjsko-niemiecki projekt. Nie pomógł apel o porzucenie sankcji jaki wystosował do USA szef jednej z komisji w Bundestagu.
23.07.2020

Rusza druga faza ćwiczeń Defender-Europe w Polsce

Rozpoczyna się druga faza trwających od kilkunastu tygodni manewrów amerykańskich wojsk Defender-Europe. Kolejny etap obejmuje transport żołnierzy i sprzętu z amerykańskiej ciężkiej jednostki pancernej do Polski.
14.07.2020

Chiny: USA celowo prężą muskuły na Morzu Południowochińskim

USA celowo wysłały okręty wojenne na Morze Południowochińskie, by pokazać siłę militarną i wywoływać podziały pomiędzy krajami regionu – ocenił w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, odnosząc się do ćwiczeń lotniskowców USA na spornym akwenie.
06.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
26.06.2020

Stoltenberg: dobra rozmowa z prezydentem Dudą m.in. o więzach transatlantyckich

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o odpowiedzi NATO na Covid-19, a także o więzach transatlantyckich przed wizytą szefa polskiego państwa w Waszyngtonie.
22.06.2020

MSZ: Polska zdecydowanym orędownikiem amerykańskiej obecności w Europie, w tym na terytorium Polski

Polska jest zdecydowanym orędownikiem amerykańskiej obecności w Europie, w tym także na terytorium Polski; we współpracy z USA realizujemy ten cel i stale podnosimy zdolności obronne naszego kraju - podkreśliło w stanowisku przekazanym PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
06.06.2020

Lotniskowiec, na którym wykryto ognisko epidemii, powrócił do służby

Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt, którego kapitan Brett Crozier został zwolniony ze swojej funkcji za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ogniska epidemii Covid-19, powrócił do służby na Pacyfiku - poinformowały służby prasowe marynarki.
05.06.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.