• <

Stoltenberg: dobra rozmowa z prezydentem Dudą m.in. o więzach transatlantyckich

sons

22.06.2020 11:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Stoltenberg: dobra rozmowa z prezydentem Dudą m.in. o więzach transatlantyckich

Partnerzy portalu

Stoltenberg: dobra rozmowa z prezydentem Dudą m.in. o więzach transatlantyckich - GospodarkaMorska.pl

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o odpowiedzi NATO na Covid-19, a także o więzach transatlantyckich przed wizytą szefa polskiego państwa w Waszyngtonie.

"Dobra rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą na temat reakcji NATO na Covid-19 i przygotowań do ewentualnej drugiej fali pandemii. Dyskutowaliśmy o obronie sojuszniczej i znaczeniu więzi transatlantyckiej w nieprzewidywalnych czasach" - napisał na Twitterze Stoltenberg.

Rozmowa telefoniczna prezydenta z sekretarzem generalnym NATO wpisuje się w przygotowania do wizyty głowy państwa w Białym Domu i spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

W minionym tygodniu potwierdzone zostały zapowiedzi o wycofaniu części żołnierzy USA z Niemiec. Sprawa była poruszana przez ministrów obrony państw Sojuszu na wideokonferencji w środę.

Współpraca militarna ma być jednym z tematów spotkania prezydentów USA i Polski w Waszyngtonie. Według agencji AP możliwe jest ogłoszenie podczas tej wizyty, że część sił amerykańskich stacjonujących w RFN trafi do Polski.

Ministrowie obrony państw NATO wyrazili w zeszłym tygodniu mocne poparcie dla amerykańskiej obecności w Europie, natomiast szef Pentagonu Mark Esper zapewnił o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo europejskie.

Stoltenberg, który wcześniej rozmawiał z Trumpem na ten temat, mówił w środę, że nie ma na razie ostatecznej decyzji w sprawie tego, jak i kiedy USA wdrożą swoją decyzję o wycofaniu części swych sił z Niemiec.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.