• <
BOTA_2023

Rusza druga faza ćwiczeń Defender-Europe w Polsce

14.07.2020 14:27 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rusza druga faza ćwiczeń Defender-Europe w Polsce

Partnerzy portalu

Rusza druga faza ćwiczeń Defender-Europe w Polsce - GospodarkaMorska.pl
fot. wojsko-polskie.pl

Rozpoczyna się druga faza trwających od kilkunastu tygodni manewrów amerykańskich wojsk Defender-Europe. Kolejny etap obejmuje transport żołnierzy i sprzętu z amerykańskiej ciężkiej jednostki pancernej do Polski.

4 czerwca w Polsce rozpoczęły się odroczone z powodu pandemii koronawirusa ćwiczenia wojskowe Defender Europe 2020 w przerzucie wojsk USA do Europy. Szef MON Mariusz Błaszczak wielokrotnie podkreślał, że Polska jest bezpieczniejsza, dlatego, że relacje polsko-amerykańskie są silniejsze.

W ramach drugiej fazy ćwiczeń minister obrony Mariusz Błaszczak spotka się dzisiaj z sekretarzem sił lądowych USA Ryanem McCarthym.

Tym razem na polskich poligonach pojawią się m.in. wozy Bradley i ciężkie czołgi Abrams. Większość sprzętu dotrze na poligon w Drawsku Pomorskim dzisiejszej nocy. Dowodzenie nad ćwiczeniami przejmie amerykańska Pierwsza Dywizja Kawalerii Pancernej.

Pierwotnie w manewrach miało brać udział kilkadziesiąt sztuk amerykańskiego sprzętu na terenie Niemiec. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała jednak plany. W marcu jednak Europejskie Dowództwo USA (EUCOM) informowało, że z powodu epidemii Pentagon zatrzymał przerzut żołnierzy do Europy. Wcześniej dowództwo informowało także, że ​​Stany Zjednoczone zmniejszają liczbę żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniach.

W pierwszej fazie zmodyfikowanego Defender-Europe 20 na drawskim poligonie szkoliło się około sześciu tysięcy amerykańskich i polskich żołnierzy. Manewry odbywały się przez prawie cały czerwiec.

Źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.