• <

Wynik wyszukiwania - "oszust" - Wiadomości

Chiński inwestor pozbawiony koncesji na budowę Wielkiego Kanału Interoceanicznego

Zgromadzenie Narodowe Nikaragui w środę odebrało wydaną w 2013 roku koncesję na budowę kanału interoceanicznego i zarządzanie tą drogą wodną przedsiębiorstwu Hong Kong Nicaragua Canal Development Group należącemu do chińskiego inwestora Wang Jinga, którego przedstawiano w nikaraguańskich mediach w chwili zawierania kontraktu jako "jednego z najbogatszych chińskich inwestorów".
09.05.2024

Nowe sankcje na Rosję mają dotyczyć żeglugi i portów

W najnowszej propozycji unijnych sankcji na Rosję znalazł się zakaz przeładunków rosyjskiego LNG i wykorzystywania portów UE przez statki transportujące towary „przyczyniające się do wysiłków wojennych Rosji”. Większa odpowiedzialność za to spada na barki operatorów.
07.05.2024

Do prokuratury w Szczecinie wpłynęło zawiadomienie dot. nieprawidłowości w zarządzie portów

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – przekazał we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Piotr Wieczorkiewicz. Dotyczy ono m.in. niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
30.04.2024

Na Białorusi bez zmian. Dyrektor spółki, która wybuduje białoruski port w Rosji, do niedawna siedział w więzieniu

Białoruś i Rosja przymierzają się do realizacji największej białoruskiej inwestycji zagranicznej – budowy portu morskiego przeznaczonego dla białoruskich towarów na rosyjskim arktycznym wybrzeżu. Niezależne media donoszą, że szef spółki odpowiedzialnej za inwestycję do niedawna jeszcze siedział w więzieniu za oszustwa.
30.04.2024

Odwołanie zarządu i prezesa Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wiceminister Arkadiusz Marchewka, został odwołany zarząd Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" Sp. z o.o. Zapowiedział, że odbędzie się tam audyt i kontrola wszystkich działań, które wcześniej były w niej podejmowane.
22.02.2024

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.
16.02.2024

Rosyjski milioner "zakochał się w morzu" i kupił fińskie wyspy na strategicznym szlaku

W Turku w Finlandii przed sądem stanął rosyjski milioner Paweł Mielnikow, oskarżony o malwersacje księgowe i oszustwa podatkowe. Zakochałem się w morzu, kupiłem łódź, a fiński archipelag jest piękny – tłumaczył Rosjanin, wyjaśniając powody zakupu kilku wysp położonych na strategicznym szlaku morskim do Wysp Alandzkich i Szwecji.
08.01.2024

Włochy w obliczu ogromnej fali migracyjnej. Rośnie zaniepokojenie obywateli

Około 130 tysięcy migrantów przybyło w tym roku drogą morską do Włoch; to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. Sprawa rosnącej fali migracyjnej znalazła się w centrum dyskusji politycznej i, jak wykazują sondaże, budzi coraz większe zaniepokojenie obywateli.
29.09.2023

Komisarz Wojciechowski: pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne

Pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne - przekonywał we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
12.09.2023

Kubańskie tankowce coraz częstszymi gośćmi w meksykańskich portach

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję i ceny kluczowych surowców z niej importowanych oraz przyjmowanych, Meksyk urósł w II kwartale tego roku do jednego z kluczowych dostawców ropy naftowej. To chce wykorzystać Kuba, znajdująca się od dekad pod ciężarem ograniczeń handlu. Zwiększa wykorzystanie własnych tankowców celem zwiększenia importu tego surowca od południowego sąsiada USA, w związku z czym zacieśnia z nim więzi gospodarcze.
11.08.2023

Była prezes PSSE i 21 innych osób z zarzutami o wyłudzenia i niegospodarność

Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżyła 22 osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzanie dotacji unijnych oraz w sprawie nieprawidłowości w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - poinformowała prokuratura.
12.04.2023

Minister Telus: musimy uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski

Musimy zahamować napływ zboża z Ukrainy i uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski - powiedział we wtorek w Programie III Polskiego Radia szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że ma pomysł rozdysponowania tego zboża na całą Europę.
11.04.2023

Baltic Power z Grupy Orlen ostrzega przed finansowymi ogłoszeniami podszywającymi się pod spółkę

Baltic Power ostrzega przed pojawiającymi się w internecie ogłoszeniami finansowymi podszywającymi się pod spółkę. Jej przedstawiciele podkreślają, że spółka nie prowadzi bezpośredniej komunikacji z klientami w zakresie inwestowania, również telefonicznie.
30.03.2023

Skandal korupcyjny w US Navy. "Sprzedali kraj za koktajle i karaoke"

Federalna ława przysięgłych w San Diego skazała kpt. Jesusa Vasqueza Cantu na 30 miesięcy więzienia za rolę w długotrwałym skandalu korupcyjnym Glenn Defense Marine Asia, lepiej znanym jako "afera Grubego Leonarda".
28.02.2023

Konosament – wniesienie uwag („zabrudzenie”) konosamentu

Konosament, jako dokument przewozowy, spełnia niezwykle istotną rolę, między innymi, w ewidencjonowaniu i dokumentacyjnym potwierdzaniu wszelkich danych ładunkowych, towaru, który jest przedmiotem przewozu a szerzej transakcji handlowych w międzynarodowym obrocie gospodarczym.
03.02.2023

Konosament – umowne wyłączenie obowiązku wydania ładunku na podstawie konosamentu

Strony konosamentowej umowy frachtowej (tj. umowy przewozu ładunku morzem na podstawie konosamentu), przewoźnik i frachtujący/legitymowany posiadacz konosamentu, podejmują czasem próbę wprowadzenia do warunków konosamentowych, postanowienia, zgodnie z którym, przewoźnik może być zwolniony z odpowiedzialności odszkodowawczej, nawet w przypadku wydania ładunku bez konosamentu. Czy tego typu postanowienia umowne są skuteczne prawnie w świetle prawa angielskiego?
29.01.2023

Policjanci szukają oszusta sprzedającego kontener morski

Oszusta, który sprzedał mieszkańcowi powiatu wolsztyńskiego (Wielkopolskie) kontener morski poszukują tamtejsi policjanci. Poszkodowany kupił kontener, wpłacił pieniądze, nigdy nie doczekał dostawy towaru.
15.01.2023

Byli członkowie zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police z zarzutami. W tle kwestie złóż

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia m.in. przeciwko byłym członkom zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Główne zarzuty związane są z doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 87 milionów złotych. Oskarżonych w tej sprawie jest 26 osób.
21.12.2022

"FT": Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje

Rosja testuje metody omijania sankcji na eksport ropy i ukrawania tras swoich tankowców poprzez podawanie fałszywych pozycji statków za pośrednictwem Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS) - podał w środę "Financial Times".
07.12.2022

Czy Remontowa Shipbuilding została oszukana w Szkocji?

Gdańska stocznia Remontowa w 2014 roku stawała do przetargu na budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych ogłoszony w Szkocji. Remontowa zajęła w nim drugie miejsce, a zwyciężył krajowy zakład. Stacja BBC twierdzi jednak, że przetarg był ustawiony.
06.10.2022

Podlaskie. 43-latka przekazała pieniądze oszustowi podającemu się za pracownika platformy wiertniczej

Za Anglika pracującego na platformie wiertniczej podał się oszust, któremu 43-letnia mieszkanka okolic Suwałk przelała w sumie ponad 10 tys. zł. Była przekonana, że planują wspólne życie, wysłała mu pieniądze, za które miała być opłacona przesyłka paczki z dolarami.
06.10.2022

Francja. Sąd nakazał służbom celnym zwrot jachtu rosyjskiemu oligarsze

Francuski sąd nakazał w środę krajowej agencji celnej zwolnić objęty europejskimi sankcjami i skonfiskowany jacht, należący do rosyjskiego miliardera Aleksieja Kuźmiczewa. Zdaniem sądu podczas przejmowania jednostki służby celne dopuściły się błędów proceduralnych. O procesie informowaliśmy wcześniej.
05.10.2022

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Managui, cytowane w sobotę przez agencję Reutera. Resort dyplomacji Nikaragui określił Holandię mianem "interwencjonistycznego i neokolonialnego" kraju, który "obraża nikaraguańskie rodziny".
01.10.2022

Zawód: inżynierka. Beata Nepelska-Kula o kobietach w „męskich” zawodach

Beata Nepelska-Kula od początku 2022 roku jest Dyrektorką Zarządzającą w ILF Polska, dużej firmie inżynieryjnej konsultującej projekty z sektorów m.in. takich jak OZE i offshore. Jest zdania, że kobiety nie muszą z niczego rezygnować.
10.08.2022

UOKiK ostrzega konsumentów przed spółką z Portoryko oferującą wycieczki statkiem

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce InCruises International LLC z Portoryko zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów; wydał także w tej sprawie ostrzeżenie konsumenckie - podał UOKiK. Firma oferuje konsumentom z całego świata udział w programie członkostwa w rejsach statkiem.
20.07.2022

Zły stan okrętów powodem odmowy wykonania misji bojowych przez rosyjskich marynarzy

Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.
24.05.2022

[WIDEO] USA zatrzymały rosyjski jacht w Hiszpanii

Hiszpańska policja zajęła w poniedziałek superjacht Tango należący do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga.
05.04.2022

CBA: zarzuty za oszukanie PŻM na 3,5 mln euro

Centralne Biuro Antykorupcyjne podało, że postawiło trzem osobom zarzuty w związku z postępowaniem dotyczącym wyrządzenia szkody Polskiej Żegludze Morskiej w wysokości prawie 3,5 miliona euro. Jedną z nich jest dyrektor finansowy PŻM.
30.11.2021

PŻM: Skarbnik Goleniowa złożył rezygnację w zw. z zarzutami

Skarbnik Goleniowa złożył rezygnację ze swojej funkcji – poinformował we wtorek burmistrz gminy Robert Krupowicz. Ma to związek z zarzutami, które prokuratura postawiła b. skarbnikowi i dwóm innym osobom w śledztwie dotyczącym m.in. wyrządzenia PŻM i jej spółkom szkody na blisko 3,5 mln euro.
30.11.2021

W. Brytania. Media: przemytnicy otwarcie oferują na Facebooku przeprawę przez La Manche

Przemytnicy, którzy wysyłają nielegalnych imigrantów w niebezpieczną podróż do Wielkiej Brytanii małymi łodziami lub pontonami przez kanał La Manche, otwarcie reklamują swoje usługi na Facebooku - ujawniła w czwartek stacja Sky News.
25.11.2021

Marynarze, a wymiana informacji podatkowych

Aktualnie nadrzędnym celem zarówno na świecie, jak i w państwach Unii Europejskiej, stała się walka z nadużyciami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania. Wzajemna pomoc pomiędzy państwami, stworzenie odpowiednich regulacji prawnych stało się kluczowe dla wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych.
22.11.2021

UWAGA-Podatki marynarskie: safety first!

Niestety ostatnie miesiące są bardzo trudne dla wielu marynarzy w związku z coraz bardziej nieprawnymi i opresyjnymi działaniami aparatu skarbowego w Polsce. Z miesiąca na miesiąc marynarze są konfrontowani z bezzasadnymi wezwaniami, decyzjami wymiarowymi oraz zajęciami rachunków bankowych marynarzy na bezprecedensową skalę, co kreuje większą niż zwykle nerwowość w środowisku marynarskim.
18.11.2021

Konosament – fałszywa deklaracja ładunkowa

W dotychczasowych naszych opracowaniach, w szczególności Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych, zajmowaliśmy się wartością dowodową ładunkowych zapisów konosamentowych oraz wynikającą z tego ewentualną odpowiedzialnością kontraktową (contractual liability, ex contractu) zarówno w ujęciu common law, jak i Reguł Hague-Visby (w formie przyjętej w COGSA 1971/1992).
15.11.2021

Inżynier US Navy oskarżony o szpiegostwo

Inżynier marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i jego żona zostali oskarżeni o szpiegostwo. Mieli podjąć próbę przekazania obcemu państwu ściśle tajnych informacji o budowie okrętów podwodnych z napędem jądrowym.
11.10.2021

Konosament – deklaracja dotycząca stanu ładunku – LOI

Reguły Hague-Visby 1924/1968/1979 [w zakresie inkorporowanym w UK – COGSA 1971 oraz Merchant Shipping Act 1981], potwierdziły w Art. III (3) (c) – iż frachtujący (shipper) jest uprawniony do żądania od przewoźnika wydania konosamentu określającego, między innymi, zewnętrzny stan i wygląd ładunku („the apparent order and condition of the goods”).
21.06.2021

"Guardian": blockchainy mogą ograniczyć oszustwa popełniane w rybołówstwie

Nadawanie cyfrowych etykiet blockchain rybom może sprawić, że łatwo będzie prześledzić, kiedy i gdzie zostały złowione, która łódź je wyładowała, kto je przetworzył i czy posiadają wszystkie konieczne certyfikaty - pisze w czwartek "Guardian".
10.06.2021

Chiński biznesman przyznał się, że przemycał do ChRL amerykańską technologię morską

Chiński biznesman i biolog morski przyznał się w środę przed sądem federalnym w Bostonie, że nielegalnie przekazywał amerykańską technologię morską uniwersytetowi wojskowemu w Chinach. Uczelnia ta znana jest m.in. z prac nad podwodnymi dronami.
28.04.2021

UWAGA: Podwyższenie kar za wykroczenia karno-skarbowe: projekt

Aktualnie w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza zmiany w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722, z późn. zm.).
04.02.2021

Najważniejsze postanowienia 107. sesji komitetu prawnego (Leg 107) IMO

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
21.01.2021

UWAGA: karalność za przestępstwa karnoskarbowe bez przedawnienia? - projekt przepisów

W związku z obecną sytuacją w Polsce spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV2 oraz wprowadzonym przez polski rząd stanem zagrożenia epidemiologicznego, ustawodawca planuje, aby Urzędy Skarbowe będą miały więcej czasu na ściganie „przestępców skarbowych” z tytułu niezapłaconych podatków. Proponowane przez rządzących zmiany spowodują, iż upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie będzie miał już znaczenia. Projektowane zmiany przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i prz
21.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Jest kompromis ws. budżetu UE! To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki

Zawarte na szczycie UE w Brukseli porozumienie przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki - skomentował ustalenia czwartkowego szczytu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
10.12.2020

W styczniu ma ruszyć druga tarcza finansowa

Przedstawione założenia tarczy finansowej 2.0 zakładają, że tym razem wsparcie trafi do przedsiębiorców z 38 branż, które najbardziej ucierpiały na skutek pandemii. PFR przeznaczy na pomoc dla mikro-, małych i średnich firm 10 mld zł. Przewiduje również możliwość umorzenia 100 proc. subwencji dla MŚP z pierwszej tarczy. Pomoc uzyskają również duże przedsiębiorstwa. Od początku pandemii w ramach tarczy finansowej do firm trafiło ponad 60 mld zł. Teraz PFR skontroluje wybranych beneficjentów dotacji.
30.11.2020

Wybory prezydenckie w USA: w oczekiwaniu na wyniki

Uwaga inwestorów skupia się dziś na jednej kwestii – wyborach w USA. Jaki rezultat obstawia obecnie rynek i co może się wydarzyć w najbliższych dniach?
04.11.2020

Marynarze rozliczający się z ulgą abolicyjną są „oszustami podatkowymi”?!– niepokojąca praktyka organów skarbowych

Obecnie na Pomorzu organy podatkowe zaczęły stosować bardzo niepokojącą praktykę wobec marynarzy rozliczających się, zgodnie z prawem, z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej. Urzędnicy skarbowi zaczęli wszczynać postępowania podatkowe za lata poprzednie i jednocześnie zarówno przed, jak i po wydaniu decyzji organu I instancji, przedstawiają podatnikom zarzuty karno-skarbowe tj. dopuszczenia się rzekomego „oszustwa podatkowego”.
02.11.2020

Konfederacja: proponując ograniczenie ulgi abolicyjnej, rząd szykuje kolejną falę emigracji z Polski

Proponując w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym ograniczenie ulgi abolicyjnej, rząd szykuje kolejną falę emigracji z Polski - oświadczyli dzisiaj posłowie Konfederacji. Ostrzegają, że wielu Polaków pracujących za granicą rezygnuje z polskiego obywatelstwa.
07.10.2020

Cyfryzacja branży morskiej przyspieszona przez Covid-19

Ostatnie miesiące pokazały jak dużym wyzwaniem dla przemysłu morskiego jest wprowadzenie narzędzi oraz rozwiązań cyfrowych, co zostało wymuszone pandemią Covid-19. Wspomniana cyfryzacja obejmuje wszystkie nowe technologie, które mają na celu zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa procesów transportowych.
05.10.2020

V4 i Trójmorze wzmacniają wspólną tożsamość Europy Środkowej

Grupa Wyszehradzka i inicjatywa Trójmorza wzmacniają wspólną tożsamość Europy Środkowej – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji w wywiadzie dla dziennika „Magyar Hirlap”, który ukazał się dzisiaj.
30.09.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do „Czajki” zbudowane z nieodpowiednich materiałów (wywiad z ekspertem)

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni „Czajka” zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Awaria była wręcz nieuchronna. Warszawa potrzebuje kolejnej oczyszczalni, a żadne sterowanie nie zda egzaminu dopóki nie zostanie zapewniona odpowiednia możliwość oczyszczania ścieków i przepustowość kanalizacji – mówi w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
18.09.2020

W Berlinie rozmawiali ministrowie finansów i gospodarki państw UE

Podsumowanie działań w odpowiedzi na kryzys wywołany COVID-19 i dalsze wspieranie ożywienia gospodarczego w UE, nowe możliwości finansowania budżetu UE - to główne tematy nieformalnego spotkania ECOFIN w Berlinie.
12.09.2020

Michel i Von der Leyen w PE: porozumienie ze szczytu jest przełomem

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa KE Ursula von der Leyen przekonywali w PE, że porozumienie na szczycie jest przełomem dla UE. Przyznali jednak, że w kwestii finansowania nauki i zdrowia nie udało się osiągnąć tyle, ile zakładano.
23.07.2020

Fałszywy marynarz wyłudził 11 tys. zł

Policjanci badają sprawę rzekomego kanadyjskiego marynarza, który od mieszkanki gminy Trzemeszno (Wielkopolskie) wyłudził 11 tys. zł. Dzięki czujności pracownicy banku, kobieta uniknęła jeszcze większej straty finansowej.
09.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

PO złoży wniosek o kontrolę NIK ws. promu dla PŻB

Złożymy do Najwyższej Izby Kontroli wniosek dotyczący zbadania procesu budowy promu dla PŻB – zapowiedział w poniedziałek w Szczecinie poseł PO Arkadiusz Marchewka. Jak wskazał, po trzech latach od położenia stępki prom nadal nie został wybudowany.
22.06.2020

Międzynarodowa automatyczna wymiana informacji podatkowych

W ostatnich latach zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie nadrzędnym celem stała się walka z oszustwami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania o charakterze międzynarodowym. Niebagatelnego znaczenia w tej kwestii przybrała obustronna i wzajemna pomoc pomiędzy poszczególnymi i indywidualnymi administracjami podatkowymi w sektorze wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych. W odpowiedzi na pojawiające się nowe wyzwania związane z tym zjawiskiem podjęte zostały działania ukierunkowane na stworze
28.11.2019

Raport: cyberzagrożenia w 2020 r. to ataki ukierunkowane po wyciekach danych

Do największych cyberzagrożeń w 2020 r. będą należeć wyrafinowane i ukierunkowane ataki, które umożliwiły wycieki danych z ostatnich lat oraz np. rozwój technologii deepfake - wynika z raportu firmy Kaspersky.
20.11.2019

Ropa na giełdach paliw tanieje

Ropa w USA tanieje po tym, gdy prezydent USA Donald Trump podczas swojego wtorkowego wystąpienia nie podał żadnych nowych szczegółów dotyczących możliwego porozumienia handlowego z Chinami - informują maklerzy.
13.11.2019

Split payment w gospodarce morskiej

Z dniem 1 listopada 2019 r. obowiązywać będą nowe przepisy wprowadzające zmiany przy płatnościach za faktury w ramach systemu tzw. split payment.
31.10.2019

Morawiecki: Projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu i zróżnoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł

Projekt budżetu na 2020 r., przyjęty we wtorek przez rząd nie zakłada deficytu, dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
27.08.2019

Podatki marynarskie: Urzędy Skarbowe ścigają marynarzy za przestępstwa skarbowe

W związku z nasileniem się negatywnych praktyk urzędów skarbowych skierowanych przeciwko marynarzom, w szczególności na Pomorzu, w środowisku marynarskim zaczęły pojawiać się niepokojące sygnały, z których wynika, iż wielu marynarzy rozważa czy aby na pewno „opłaca się” ujawnianie przed Urzędem Skarbowym w Polsce. Oczywiście mowa tu o sytuacjach, w których takowy obowiązek faktycznie ciąży po stronie marynarza.
18.07.2019

Chiński resort obrony: Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską

Kanadyjskie okręty przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską – potwierdziło w czwartek ministerstwo obrony ChRL. Wcześniej o przepłynięciu 18 czerwca dwóch kanadyjskich jednostek informowała kanadyjska i amerykańska prasa.
28.06.2019

Rowhani do Amerykanów: obraliście niewłaściwą drogę

Ameryka obrała niewłaściwą drogę - oświadczył w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Z kolei najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei zapowiedział, że Teheran nie cofnie się w obliczu amerykańskich sankcji i "zniewag".
26.06.2019

CBA zatrzymało 17 osób w nowym śledztwie w sprawie wyłudzeń dotacji z PARP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 17 osób w nowym śledztwie w sprawie wyłudzeń dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – dowiedziała się PAP. Zatrzymani mieli stworzyć firmę tylko dla wyłudzenia ponad 27 mln zł i zawyżać koszty.
05.06.2019

Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce

INCOTERMS (ang. International Commercial Terms) bądź Międzynarodowe Reguły Handlu to zbiór międzynarodowych reguł oraz zasad określających warunki sprzedaży, które ze względu na globalny charakter transportu towaru są stosowane na całym świecie. Reguły INCOTERMS odnoszą się do Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów sporządzonej w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r. (tzw. Konwencja wiedeńska). Pierwszy zbiór reguł INCOTERMS został opublikowany w 1936 r. przez Międzynarodową Izbę Handlową z siedzib
09.05.2019

Ukraina/Szef Naftohazu: Rosja zaczyna negocjacje ws. przesyłu gazu

Rosjanie nie zakończą do końca bieżącego roku budowy gazociągów omijających Ukrainę, dlatego będą zmuszeni rozmawiać z Kijowem o przesyłaniu gazu przez ukraińskie sieci transportowe - oświadczył prezes ukraińskiego koncernu paliwowego Naftohaz Andrij Kobolew.
02.05.2019

Putin: zaopatrzenie Ukrainy w gaz jest zależne od tranzytu gazu rosyjskiego

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w sobotę, że zaopatrzenie Ukrainy w gaz zależy od tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium tego kraju. Kwestię tranzytu wymienił jako temat ewentualnych rozmów z prezydentem elektem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
27.04.2019

Rosja wypuści zwierzęta z „więzienia dla waleni”

Rosyjskie władze postanowiły uwolnić blisko 100 waleni przetrzymywanych w złych warunkach na Dalekim Wschodzie - poinformował w poniedziałek gubernator Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemiako.
08.04.2019

PiS: Głosowanie nad pakietem mobilności pokazało, że KE nic nie znaczy w PE; zaskarżymy pakiet do TSUE

Głosowanie w PE nad pakietem mobilności pokazało, że PO i szeroko rozumiana Koalicja Europejska nic nie znaczy w Parlamencie Europejskim; zaskarżymy pakiet do TSUE - mówili na konferencji w piątek europosłowie PiS Tomasz Poręba, Karol Karski i Ryszard Czarnecki.
06.04.2019

CBA zatrzymało cztery osoby w związku z wyłudzeniem z ARiMR ponad 9 mln zł na hodowlę ryb

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, które mają być związane z wyłudzeniem ponad 9 mln zł unijnego dofinansowania na hodowlę ryb - dowiedziała się PAP. Środki wypłacił pomorski oddział regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
22.03.2019

Testy DNA produktów rybnych i owoców morza. Wiemy, co jedzą konsumenci

Czy konsumenci jedzą to, co myślą, że jedzą? Oszustwa związane z nieprawidłowo oznakowanymi rybami i owocami morza to duży problem. Szacuje się, że 30% spożywanych na całym świecie ryb i owoców morza jest błędnie oznakowanych. Tymczasem badania DNA pokazują, że w przypadku produktów z certyfikatem MSC jest to mniej niż 1%.
20.03.2019

Nowy zawód w Ligurii: „wypatrywacz waleni”

„Wypatrywacz waleni” - to nowy zawód wykreowany przez władze włoskiego regionu Liguria. Zajęcie ma polegać na towarzyszeniu turystom podczas wycieczek morskich i pokazywaniu im okazów ssaków morskich, żyjących w tamtejszych wodach przybrzeżnych.
10.03.2019

Włochy/Raport: Chemicznie odświeżane stare ryby to tylko niektóre oszustwa w produkcji żywności

Mozzarella wybielana sodą, chemicznie odświeżane stare ryby, mięso z nielegalnego uboju i chleb z pieców opalanych przez toksyczne drewno- takie oszustwa przy produkcji żywności we Włoszech wymieniono w raporcie związku rolników. Przytacza go prasa w piątek.
15.02.2019

Spółka Cenzin ofiarą cyberprzestępstwa. Straty wyniosły ok. 4 mln zł

Jedna ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej stała się ofiarą cyberprzestępstwa; dodatkowe procedury i narzędzia zabezpieczające mają zapobiec podobnym incydentom w przyszłości – poinformował w czwartek PAP departament komunikacji i marketingu PGZ.
08.02.2019

Meksyk: Prezydent zapowiada walkę z gangami kradnącymi ropę naftową na platformach

Prezydent Meksyku oświadczył w czwartek, że państwo, które ma wielki problem z gangami kradnącymi paliwo z rurociągów, musiało obecnie wydać walkę grupom przestępczym, które działają na platformach naftowych u wybrzeży kraju, okradając je i dewastując.
18.01.2019

Azoty: Działalność w Afryce była nieopłacalna

Działalność spółki w Afryce była nieopłacalna - uważa zarząd Zakładów Chemicznych Police należących do Grupy Azoty. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej domaga się od prokuratury zintensyfikowała działań w sprawie śledztw dotyczących inwestycji zachodniopomorskiej spółki w kopalnię w Senegalu.
16.01.2019

W środę wizyta szefa MSZ w Rumunii; wśród głównych tematów współpraca z rumuńską prezydencją w UE

W środę szef MSZ Jacek Czaputowicz złoży wizytę w Rumunii; wśród głównych tematów jego rozmów znajdzie się m.in. współpraca obu krajów w ramach UE w kontekście rozpoczętej w styczniu unijnej prezydencji Rumunii - poinformował we wtorek resort dyplomacji.
08.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

KAS: Kontroli jest mniej, jednocześnie są one bardziej skuteczne

Dzięki trafniejszemu typowaniu podmiotów, kontroli jest mniej, jednocześnie są one bardziej skuteczne - poinformowało PAP biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej, odnosząc się do wyników raportu Grant Thornton i Euler Hermes.
01.12.2018

Siemoniak: mówienie, że rozpoczyna się budowa przekopu przez mierzeję to lipa

Na kilka dni przed wyborami próbuje się wmówić mieszkańcom Elbląga, że coś zaczyna się dziać w sprawie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej; to propagandowa lipa i niepoważne traktowanie ludzi – powiedział w środę wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.
18.10.2018

Podlaskie/ Kaczyński: Rail i Via Baltica, Via Carpatia wśród pomysłów wyborczych dla regionu

PiS jest alternatywą dla obecnie rządzących w województwie podlaskim - zapewniał w piątek prezes tej partii Jarosław Kaczyński na samorządowej konwencji wyborczej w Białymstoku. Podkreślał, że argumentem za tym jest to, co PiS zrobiło w ciągu trzech lat swoich rządów.
06.10.2018

MF: Przepisy o SENT uderzyły w oszustów podatkowych m.in. z rynku paliw

Przepisy o SENT skutecznie uderzyły w oszustów m.in. z rynku paliw, czy oleju rzepakowego - ocenił w rozmowie z PAP Edward Komorowski z MF. Od 1 października br. fiskus będzie mógł monitorować "on line" przewóz tzw. towarów wrażliwych, firmy czekają nowe obowiązki.
28.09.2018

Marynarskie inspiracje - konkurs dla dzieci

Katarzyna Wajs, założycielka bloga "Żona Marynarza" oraz Fundacji "Rodzina Marynarza" zaprasza do udziału w konkursie rysunkowym dla dzieci "Marynarskie inspiracje". Konkurs ma celu zwrócenie uwagi na tematykę morza, rodzin marynarskich, statków i pracy na morzu. Dodatkowo, jest formą pomocy dla jednego z podopiecznych Fundacji.L icytacja pracy nagrodzonej w internecie i wystawa reszty prac odbędzie sie na Spotkaniu dla Kobiet Marynarzy.
26.09.2018

Rząd we wtorek m.in. o Funduszu Dróg Samorządowych, modernizacji sił zbrojnych i ubezpieczeniach rolnych

Projekty ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej sił zbrojnych oraz w sprawie zmian zasad ubezpieczeń rolnych znalazły się w porządku wtorkowych obrad rządu. Rada Ministrów zajmie się też Polityką Lekową Państwa.
18.09.2018

Uwaga na e-oszustów

Uwaga na maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej jakoby przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. Plik ten zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze.
13.09.2018

Prezydent: Cieszę się, że obecne władze przywracają Podkarpaciu rozwój infrastrukturalny

Mamy prawo do tego, aby się sami rządzić i decydować o tym, w jaki sposób będziemy naprawiali "zbutwiałe i gryzione jeszcze starymi systemowymi rozwiązaniami" instytucje w Polsce i będziemy to robili - powiedział we wtorek w Leżajsku (Podkarpackie) prezydent Andrzej Duda.
11.09.2018

Dolar kontynuuje wyprzedaż

Ostatnie tygodnie lata zazwyczaj cechują się dość spokojnymi sesjami na rynkach finansowych. Miniony tydzień był podobny. Dominującym tematem okazały się wieści polityczne z Białego Domu. Prezydent Donald Trump w dość niepochlebnych słowach wyrażał się w kwestii polityki monetarnej FED, co spowodowało obniżenie rentowności amerykańskich obligacji, jak i osłabienie dolara amerykańskiego. Rosnący apetyt na ryzyko nie pomógł dolarowi, który osłabił się względem każdej z walut G10 za wyjątkiem jena japońskiego, który też stał się ofi
28.08.2018

Ratownictwo morskie- czyli często zapominane prawo do wynagrodzenia dla marynarzy

Jeżeli ktoś zastanawiał się kiedykolwiek ile statków przepływa dziennie po Morzu Bałtyckim, mógł bez problemu znaleźć informację, że Bałtyk jest jednym z najbardziej zatłoczonych mórz na świecie. W Internecie dostępne są wizualizacje, pokazujące ilość przepływających po Bałtyku statków. Niewątpliwie przy takiej ilości statków przemieszczających się drogą morską istnieje ryzyko powstania wypadków, niebezpieczeństwa na morzu czy szkody dla środowiska. Niewątpliwie, także na całym świecie, każdego dnia na morzu wiele się dzie
27.08.2018

Wydanie ładunku na podstawie konosamentu w świetle prawa angielskiego

Podstawową konsekwencją wystawienia konosamentu w umowie przewozu ładunku jest, fakt iż przewoźnik obowiązany jest wydać ładunek w porcie przeznaczenia wyłącznie legitymowanemu posiadaczowi konosamentu.
17.08.2018

Śmieci w kontenerach w Gdyni – stary proceder, lecz kto tak naprawdę ponosi odpowiedzialność?

Na samym początku warto jedynie przypomnieć, że obrót śmieciami istnieje od dawna, a proceder wwozu śmieci do Polski nie jest tak naprawdę niczym nowym. W sytuacji, która miała miejsce w ostatnich dniach w portach w Gdyni i w Gdańsku głównym zarzutem jest brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej zarówno faktyczną zawartość kontenerów, jak i dokumentacji zezwalającej na wwóz śmieci do naszego kraju. Warto dodać, że w praktyce istnieje także proceder odwrotny, gdy to Polska wysyła śmieci do innych krajów celem ich utylizacji,
16.08.2018

We wrześniu piąty etap wykupu akcji w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA

3 września br. rusza kolejna - piąta transza umarzania akcji pracowniczych w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Tegoroczna akcja dotyczy wszystkich akcjonariuszy, którzy dotychczas nie zostali objęci procedurą wykupu akcji, począwszy od roku urodzenia 1964.
02.08.2018

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą elektroniczne lokalizatory przy przewozie towarów

Uzupełnienie systemu monitorowania drogowego przewozu towarów o lokalizatory albo zewnętrzne systemy lokalizacji - zakłada nowela o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
01.08.2018

8 osób zatrzymanych ws. milionowych wyłudzeń przez spółkę z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Wspólne działania Delegatury CBA w Gdańsku i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Agenci CBA zatrzymali 8 osób – wśród nich jest Wojciech K. - przedstawiciel spółki z siedzibą na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nominalny prezes tej spółki, dwoje naukowców z politechniki oraz inne osoby działające w ramach lub w porozumieniu z członkami zorganizowanej grupy przestępczej.
24.07.2018

„Split payment” w branży morskiej i stoczniowej – metoda podzielonej płatności i dlaczego kurs EURO może się zmienić

W branży stoczniowej i morskiej zagrzmiało od 1 lipca 2018 r., z powodu wprowadzenia metody podzielonej płatności – split payment. Do największych wad tej instytucji przedsiębiorcy zaliczają zamrożenie środków finansowych dotyczących podatku VAT, które są umieszczane na specjalnym rachunku i do których dostęp stał się znacznie utrudniony.
24.07.2018

Czas pracy kierowców pod kontrolą

Kontrolę czasu pracy kierowcy przeprowadza zarówno Państwowa Inspekcja Pracy jak i Inspekcja Transportu Drogowego więc za niedostosowanie się do przepisów właściciel firmy transportowej może zostać ukarany podwójnie. Jakich kar należy spodziewać się za nieprzestrzeganie przepisów i w jaki sposób można ich uniknąć? Odpowiedź w materiale.
19.07.2018

Bez poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej elektroniczne lokalizatory przy przewozie towarów

Uzupełnienie systemu monitorowania drogowego przewozu towarów o lokalizatory albo zewnętrzne systemy lokalizacji - zakłada nowela o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, która idzie do podpisu prezydenta. W piątkowym głosowaniu Senat nie zaproponował do niej żadnych poprawek.
14.07.2018

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o tachografach

Poprawa bezpieczeństwo systemu, zwiększenie sprawności jego kontroli oraz egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym zakłada nowa ustawa o tachografach stosowanych w transporcie drogowym, którą w czwartek wraz z poprawkami Senatu przyjął Sejm.
06.07.2018

Senat: Ustawa o tachografach wraca do Sejmu

Senatorowie w piątek zaproponowali poprawki do ustawy o tachografach. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo systemu, zwiększyć sprawność jego kontroli oraz egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.
30.06.2018

Wietnam/ Tysiące kontenerów z odpadami po zakazie importu w Chinach

Po ogłoszeniu przez Chiny zakazu importu niektórych rodzajów surowców wtórnych wiele z nich trafiło do Wietnamu; w tamtejszych portach zaległy tysiące kontenerów plastiku i papieru, a rozwiązania nie widać – podaje w poniedziałek wietnamski portal VnExpress.
25.06.2018

USA: Aresztowano Chińczyka za przemyt sprzętu do zwalczania okrętów podwodnych

Obywatel Chin zajmujący się dystrybucją sprzętu morskiego został aresztowany w Stanach Zjednoczonych pod zarzutem przemytu urządzeń, które mogłyby zostać użyte do zwalczania okrętów podwodnych - poinformowała w piątek agencja Reutera.
22.06.2018

PKN Orlen wdroży mechanizm split payment

PKN Orlen prowadzi intensywne prace w celu dostosowania się do nowych przepisów w zakresie podatku VAT, wprowadzających tzw. mechanizm podzielonej płatności - split payment. Ustawa w tym zakresie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.
18.06.2018

Policja bada port w Pireusie. Mogło dochodzić tam do oszustw podatkowych

Władze Unii Europejskiej i Włoch badają podejrzane o oszustwa podatkowe na szeroką skalę przez chińskie gangi przestępcze importujące towary za pośrednictwem największego greckiego portu w Pireusie, stanowiącego bramę handlową między Chinami a Europą.
17.06.2018

Premier dla Gazety Polskiej: propozycja unijnego budżetu KE głęboko niezadowalająca

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" ocenił propozycję Komisji Europejskiej wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 jako "głęboko niezadowalającą i nieakceptowalną". Jednocześnie dodał, że nie obawia się powiązania budżetu z kwestią praworządności.
12.06.2018

KE chce ściślejszej współpracy służb celnych i podatkowych państw UE

W ramach nowego budżetu Komisja Europejska proponuje pogłębienie współpracy organów podatkowych i celnych państw członkowskich. Na unijny program "Cła" chce przeznaczyć 950 mln euro, a na program "Fiscalis2027" - 270 mln euro.
08.06.2018

Sejm uchwalił ustawę o tachografach

Sejm uchwalił w środę nową ustawę o tachografach stosowanych w transporcie drogowym. Ustawa ma poprawić bezpieczeństwo systemu, zwiększyć sprawność jego kontroli oraz egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.
07.06.2018

Od 30.04.2018 r. – możliwa blokada rachunków bankowych przez organy podatkowe

Konsekwentność i zaangażowanie rządu w celu wzmocnienia i zabezpieczenia systemu podatkowego w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi. Dotychczas zmiany w ustawodawstwie polegały na przekształceniu i reorganizacji przepisów podatkowych, które w opinii aparatu skarbowego były nadmiernie wykorzystywane przez nieuczciwych podatników. Skarb państwa usatysfakcjonowany dotychczasową aprecjacją dochodów budżetowych został wyposażony w kolejne narzędzie lustracyjne pozwalające na całodobową kontrolę i podgląd przepływu środków pienięż
23.05.2018

Rzeczpospolita: fiskus zablokuje konto

Podatnik może stracić pieniądze w banku na 72 godziny, a nawet na 3 miesiące. Wystarczy, że komputer fiskusa wytypuje go jako oszusta, a urzędnik uzna, że blokada zapobiegnie wyłudzeniom skarbowym - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
07.05.2018

KE chce, żeby wszystkie kraje UE rejestrowały firmy online

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które mają pomóc firmom działać za granicą. Ma temu pomóc m.in. wprowadzenie we wszystkich krajach możliwości rejestracji spółki online. Obecnie tylko 17 państw UE zapewnia elektroniczną procedurę rejestracji.
25.04.2018

Oszustwa podatkowe w największym greckim porcie? Unia podejrzewa chińskie gangi

Władze Unii Europejskiej i Włoch badają podejrzane o oszustwa podatkowe na szeroką skalę przez chińskie gangi przestępcze importujące towary za pośrednictwem największego greckiego portu w Pireusie, stanowiącego bramę handlową między Chinami a Europą.
22.04.2018

Cała Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną?

Aktualnie funkcjonujący mechanizm udzielania wsparcia dla nowych inwestycji w formie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy, uprawniający do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia od podatku dochodowego, jest związany z podejmowaniem przez przedsiębiorców działalności na wyodrębnionych terenach kraju, które stanowią Specjalne Strefy Ekonomiczne (dalej „SSE”), które funkcjonują na podstawie ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U.2017.1010
21.03.2018

KE proponuje utworzenie w 2019 r. Europejskiego Urzędu ds. Pracy

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy oraz zmiany prawa, dzięki czemu wszyscy pracownicy i osoby samozatrudnione będą miały dostęp do ochrony socjalnej. Urząd ma zacząć działać w 2019 r.
13.03.2018

Lewandowski: fuzja Lotosu i Orlenu to decyzja polityczna

Planowana fuzja Grupy Lotos z PKN Orlen to decyzja polityczna, bardzo nieudolnie osłaniana argumentami ekonomicznymi – ocenił w piątek w Gdańsku, europoseł Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski. Jego zdaniem wynika ona z niechęci rządu do Pomorza.
02.03.2018

Nieprawidłowa data na konosamencie – analiza w świetle prawa angielskiego

W 1886 r. w orzeczeniu „Stumore, Weston & Co. v Breen” (1886) 12 App Cas, przyjęto, iż w sytuacji, w której wpisano do konosamentu datę, która miała potwierdzić ostateczny termin załadunku towaru na statek – a data ta okazała się datą nieprawidłową, wówczas takie oświadczenie konosamentowe w stosunku do legitymowanego nabywcy konosamentu nie jest wiążące dla przewoźnika. Innymi słowy, w ślad za precedensem „Grant v. Norway” uznano, iż taka fałszywa deklaracja kapitana wykracza poza zakres jego upoważnień, a tym samym nie może wią
25.02.2018

USA: Nowy Jork pozywa koncerny naftowe w związku z ociepleniem klimatu

Miasto Nowy Jork pozwało w środę pięć globalnych koncernów naftowych o odszkodowanie za wywołane przez nie i spodziewane szkody związane z ociepleniem klimatu. Miasto ogłosiło też wycofanie się funduszy emerytalnych z inwestycji w paliwa kopalne.
11.01.2018

Jak pseudoagencje oszukują marynarzy i ich rodziny?

Coraz więcej podmiotów próbuje oszukać marynarzy. Postaramy się krótko omówić najbardziej typowe i popularne przykłady próby oszustw, których ofiarami padają marynarze i ich rodziny.
14.12.2017

Modzelewski krytykuje pomysł „kodeksu dobrych praktyk” dot. „należytej staranności” w VAT

Wprowadzenie "kodeksu dobrych praktyk" dot. „zachowania należytej staranności” przez podatników VAT, gdy czyn może mieć znamiona przestępstwa pospolitego, świadczy o niezrozumieniu problemu lub odwracaniu uwagi od prawdziwych przyczyn oszustw karuzelowych - uważa prof. Witold Modzelewski.
21.11.2017

„Cyfrowa Polska”: Konstytucja Biznesu ułatwi przedsiębiorcom działalność

Przyjęty we wtorek przez rząd pakiet ustaw mających na celu wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców zawartych w tzw. Konstytucji Biznesu ułatwi przedsiębiorcom działalność w Polsce - ocenił związek importerów i producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego „Cyfrowa Polska”.
15.11.2017

Konosament jako dowód przyjęcia ładunku

Bazowy opis ładunku sprowadza się do opisu zewnętrznego stanku ładunku, jego ilości, charakteru, znaków głównych niezbędnych do stwierdzenia tożsamości ładunku lub jego opakowań. Reguły Hague-Visby 1924/1968 – potwierdzając i systematyzując niejako dotychczasową praktykę w tym zakresie – przewidziały w Art. III (3), iż przewoźnik powinien, po przyjęciu ładunku w swoją pieczę, wydać na żądanie frachtującego („shipper”) konosament określający
10.11.2017

W Sejmie wszystkie kluby za tzw. split payment

Wszystkie kluby opowiedziały się podczas środowej debaty za wprowadzeniem w podatku VAT mechanizmu tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Mechanizm zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego firma ma ograniczony dostęp.
08.11.2017

Europejski biznes krytykuje porozumienie ws. pracowników delegowanych

To zły kompromis napędzany przez politykę - tak o porozumieniu państw UE, dotyczącym zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych wypowiedziała się organizacja zrzeszająca przedsiębiorców BusinessEurope.
25.10.2017

Zastosowanie technologii blockchain przełomowym krokiem w rozwoju branży certyfikacji

Grupa DNV GL przeniosła 90 000 wydanych przez siebie certyfikatów do własnego systemu opartego na technologii blockchain, będącego pionierskim wykorzystaniem tej technologii w branży certyfikacji. Każdy certyfikat jest opatrzony cyfrowym znacznikiem i przechowywany w indywidualnym łańcuchu bloków. Rozwiązanie to blokuje fałszywe certyfikaty, umożliwiając organizacjom informowanie o posiadanej certyfikacji w przejrzysty i bezpieczny sposób.
24.10.2017

Różnice w warunkach umownych przewidziane w konosamencie i umowie czarteru – analiza w świetle prawa angielskiego

W przypadku, w którym na podstawie umowy czarteru (lub kolejnych podczarterów) wystawiony zostaje konosament, mamy do czynienia z dwiema odrębnymi umowami. Pierwsza - umowa czarteru (czarteru na podróż, na czas lub umowy czarteru typu hybrydowego) – jest umową, której warunki kontraktowe wiążą armatora („shipowner”) oraz czarterującego („charterer”).
22.10.2017

Z lotniska i promu trafili do aresztów

Trzech poszukiwanych listami gończymi mężczyzn zatrzymali 29 i 30 września na gdańskim lotnisku oraz w Świnoujściu funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Jeden z nich był poszukiwany aż trzema listami gończymi.
03.10.2017

Morawiecki: Ponad 50 uproszczeń sprawi, że firmy zaoszczędzą 3,8 mld zł przez 10 lat

Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu, natomiast status „małego podatnika CIT” uzyskają firmy o dochodach do 2 mln euro rocznie, obecnie jest to 1,2 mln euro - takie m.in. mają być skutki ustawy, której projekt MR skierowało do konsultacji i uzgodnień.
29.09.2017

Za miesiąc rusza kolejny wykup akcji w ZMPSiŚ

1 września rusza kolejna, czwarta transza umarzania akcji pracowniczych w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Tegoroczną akcją objętych jest blisko 1 500 osób urodzonych w latach od sierpnia 1951 r. do końca 1959 roku. Wartość jednej akcji to 100 złotych.
02.08.2017

Od 04.04.2017 roku - automatyczna wymiana informacji w sprawach podatkowych

Informacje o rachunkach finansowych prowadzonych dla nierezydentów będą gromadzone przez instytucje finansowe, które następnie zostaną przekazane do Krajowej Administracji Podatkowej. Następnie informacje te zostaną przekazane do zagranicznej administracji podatkowej właściwej dla miejsca zamieszkania/rezydencji podatkowej posiadacza rachunku.
04.07.2017

Od 1 września 2017 roku rachunki bankowe przedsiębiorców pod stałą kontrolą polskiego fiskusa?

W ciągu ostatnich lat do polskiego porządku prawnego wprowadzony został szereg przepisów mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Osiągnięciu tego założenia ma pomóc zaproponowany ostatnio przez Ministerstwo Rozwoju projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku — Ordynacja podatkowa, nakładający na sporą grupę polskich przedsiębiorców obowiązek codziennego ujawniania wyciągów z posiadanych rachunków bankowych. Zgodnie z zamierzeniami Ministerstwa, omawiane zmiany mają wejść w życie w dniu 1 wrześn
06.06.2017

Olsztyn: Ruszył proces ws. nieprawidłowości przy projekcie rozrodu ryb

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się w piątek proces pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który jest oskarżony o działanie na szkodę uczelni przy realizacji projektu dotyczącego rozrodu ryb i finansowanego ze środków unijnych.
26.05.2017

Od 1 marca 2017 roku rewolucja w kontroli celno-skarbowej

1 marca 2017 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej wraz z ustawą wprowadzającą te przepisy, która połączyła zadania administracyjne sprawowane dziś przez administrację podatkową, celną i kontrolę skarbową
16.05.2017

Ustawa o automatycznej wymianie informacji podatkowych coraz bliżej wejścia w życie

W ostatnich czasach jednym z głównych priorytetów polityki podatkowej prowadzonej przez społeczność międzynarodową jest walka z uchylaniem się od opodatkowania oraz przeciwdziałanie oszustwom podatkowym o charakterze transgranicznym. Wzrost popularności agresywnej optymalizacji podatkowej polegającej na wykorzystywaniu przez podatników struktur kapitałowych opartych na spółkach ulokowanych w rajach podatkowych, zmusił państwa i organizacje międzynarodowe do opracowania i wdrożenia nowych narzędzi prawnych służących zapobie
13.03.2017

PE za przejrzystymi regulacjami ws. połowów poza wodami UE

Parlament Europejski zagłosował w czwartek za wprowadzeniem bardziej przejrzystych przepisów ws. zezwalania statkom unijnym na połowy poza wodami UE oraz statkom rybackim z państw trzecich na prowadzenie działalności na wodach unijnych.
02.02.2017

Skutki prawne zmian wprowadzanych do standardowych formularzy umów frachtowych w świetle prawa angielskiego

Dla każdego uczestnika obrotu morskiego, formularze typu Barecon 2001 Charter, Gencon 94 Charter, Shellvoy 6 Charter, Baltime 1939 Charter (revis. 2001), NYPE 46 czy NYPE 93 Charter – to niemal „codzienność” eksploatacyjno-operacyjna kreująca i wyznaczająca ramy prawne praw, obowiązków i zakres odpowiedzialności stron danej umowy.
29.01.2017

Na Pomorzu wykryto ponad 55 000 l nielegalnego paliwa

Ponad 55 tys. litrów nielegalnego paliwa nie trafi do dystrybucji na Pomorzu. To efekt ostatnich intensywnych działań pomorskiej Służby Celnej.
18.01.2017

Naukowcy oskarżeni o nieprawidłowości przy projekcie rozrodu ryb

Dwaj pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odpowiedzą przed sądem za nadużycia finansowe przy realizacji projektu dotyczącego rozrodu ryb, finansowanego ze środków unijnych. Według prokuratury, przez błędy UWM stracił 2,5 mln zł. refundacji.
17.01.2017

Uwaga: Od 1 stycznia 2017 roku ważne zmiany w ustawach podatkowych

W dniu 1 stycznia 2017 roku weszły w życie ustawy przygotowane przez Ministerstwo Finansów, które w sposób doniosły zmieniają najważniejsze akty prawne w polskim systemie podatkowym, regulujące takie podatki jak PIT, CIT czy VAT. Głównym celem wprowadzonych zmian w założeniach Ministerstwa Finansów jest uszczelnienie systemu podatkowego, zapobieganie oszustwom podatkowym i tym samym zwiększenie efektywności organów państwa w egzekwowaniu należności podatkowych. W związku z powyższym, nowe regulacje z całą pewnością odnios
03.01.2017

Rewolucja w organizacji i działaniu fiskusa - powstaje Krajowa Administracja Skarbowa

Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz towarzysząca jej ustawa wprowadzająca KAS z dniem 1 marca 2017 roku przyniosą rewolucję w strukturach organów podatkowych, skarbowych i celnych oraz modyfikują sposób prowadzenia przez nie postępowań. Reforma ma na celu skuteczniejszą walkę z oszustwami podatkowymi, zwiększenie skuteczności poboru należności podatkowych i celnych oraz obniżenie kosztów funkcjonowania administracji skarbowej.
14.12.2016

Wady oświadczenia woli („misrepresentation”) w systemie prawa angielskiego

Teoria wad oświadczenia woli, mogącej skutkować uznaniem zawartej umowy (umowy frachtowej) za nieważną, możliwością odstąpienia od umowy, jej rozwiązaniem czy też możliwością wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym z tego tytułu – mając niezwykle istotne znaczenie praktyczne, została bardzo szczegółowo rozbudowana w systemie prawa angielskiego.
23.10.2016

Obniżenie podatku od nieruchomości dla terminalu LNG - „kpina i oszustwo”

W ten sposób w Radiu Szczecin politycy komentowali próbę obniżenia o połowę podatku od nieruchomości dla gazoportu w Świnoujściu. Polskie LNG zwróciło się z taką propozycją do władz miasta. Mniejszy podatek dla terminala oznacza niższe wpływy do budżetu miasta i zagrożony wkład własny w budowę tunelu pod Świną, łączącego wyspy Uznam i Wolin.
20.09.2016

Insurance Act 2015 – reforma prawa ubezpieczeniowego już obowiązuje

12 sierpnia 2016 r. wszedł w życie Insurance Act 2015, stanowiący nową regulację w zakresie ubezpieczeń komercyjnych. Jest to pierwsza od ponad stulecia istotna zmiana normatywna dotycząca tych ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii.
14.08.2016

Projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami

7 czerwca 2016 r. zakończyły się konsultacje publiczne w przedmiocie projektu ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami („Projekt”). Istotą Projektu jest ograniczenie narastającej liczby oszustw podatkowych oraz trudności w określaniu wysokości zobowiązań podatkowych, wynikających z wzrastającej liczby rokrocznie przeprowadzanych transakcji transgranicznych.
13.06.2016

Protest Służby Celnej przeciwko reorganizacji administracji skarbowej

Służba Celna w całym kraju protestuje przeciwko planom zmian w administracji skarbowej i utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej – podał związek zawodowy Celnicy PL. Wszystkie obiekty Służby Celnej są oflagowane; w Wielkopolsce i w Opolu odbyły się pikiety.
02.06.2016

Koniec Izby Celnej w obecnej formie. Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa (wideo)

Harmonogram działań w zakresie stworzenia Krajowej Administracji Skarbowej na bazie projektu ustawy opracowanego jeszcze w 2007 roku, zapowiedzieli w Gdyni Minister Finansów Paweł Szałamacha i Podsekretarz Stanu Szef Służby Celnej Marian Banaś, którzy odwiedzają placówki służby celnej w różnych miastach Polski, omawiając z pracownikami nadchodzące zmiany strukturalne.
01.06.2016

Rozpoczęły się prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, ograniczającej nadużycia w podatku od towarów i usług

W dniu 8 kwietnia 2016 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów opublikowano komunikat dotyczący rozpoczęcia przez Radę Ministrów prac nad projektem nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw („Projekt”). Przedmiotem projektowanej nowelizacji ma być przede wszystkim ograniczenie wyłudzeń oraz nadużyć w podatku od towarów i usług.
18.04.2016

W Wärtsili fałszowano wyniki testów silników

Po przeprowadzeniu audytu wewnętrznego, pojawiły się informacje, że Wärtsilä – fiński producent silników okrętowych, wiodący prym w technologii typu dual-fuel, dopuścił się oszustw związanych z wynikami testów swoich silników. Przypuszcza się, że sprawa może dotyczyć 2 proc. silników wyprodukowanych przez firmę. Za nadużycia prawdopodobnie odpowiedzialni są pracownicy.
07.03.2016

Plaga fałszywych ofert pracy na morzu

Kryzys w branży morskiej i wszechobecne zwolnienia stanowią pożywkę dla oszustów wyłudzających dane osobowe i pieniądze. W sieci publikowane są fałszywe oferty pracy, fałszywe informacje o otrzymaniu zatrudnienia przesyłanych na maila, a nawet powstają fałszywe witryny internetowe udające agencje zatrudnienia. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas poszukiwania pracy w internecie, żeby nie dać się oszukać? Odpowiada Irmina Kujawska, ekspertka z Crew Poland, polskiego portalu pracy na morzu
29.01.2016

Automatyczna wymiana informacji podatkowych

Aktualnie Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o obowiązkowej automatycznej wymianie informacji w dziedzinie opodatkowania. Projekt ustawy z dnia 24 września 2015 r. został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji celem przeprowadzenia konsultacji społecznych i finalnego zaopiniowania projektu.
08.12.2015

Insurance Act 2015 – nowe brytyjskie prawo ubezpieczeniowe, cz. 2

Dla przypomnienia - 12 lutego 2015 r. po kilku latach prac legislacyjnych sankcję królewską otrzymał Insurance Act 2015, stanowiący nową regulację w zakresie ubezpieczeń komercyjnych. Jest to pierwsza od ponad stulecia istotna zmiana normatywna dotycząca tych ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii.
23.08.2015

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ostrzega przed oszustami, którzy próbują nielegalnie nabyć akcje spółki

W ostatnim czasie akcjonariusze Spółki ZMPSiŚ S.A. otrzymują pisma, w których anonimowe osoby proponują im możliwość wykupu akcji Spółki. Pisma nie są sporządzone na papierze firmowym Spółki ani opatrzone podpisem, zawierają jedynie telefoniczne numery kontaktowe.ZMPSiŚ S.A. informuje, że nie jest nadawcą pism i przestrzega swoich akcjonariuszy przed oszustami, którzy w nielegalny sposób próbują nabyć akcje Spółki.
28.07.2015

6 miesięcy po wprowadzeniu dyrektywy siarkowej

Od wprowadzenia dyrektywy siarkowej w północnej Europie i Ameryce Północnej minęło już sześć miesięcy. Duński Urząd Morski komentuje, że patrzy na ten okres z poczuciem ulgi i satysfakcji.
05.07.2015

Większość przewoźników przestrzega dyrektywy siarkowej

Od wprowadzenia dyrektywy siarkowej w północnej Europie i Ameryce Północnej minęło już sześć miesięcy. Duński Urząd Morski komentuje, że patrzy na ten okres z poczuciem ulgi i satysfakcji.
02.07.2015

Reformy systemu podatkowego w Chinach - znaczenie dla globalnej żeglugi, cz. 2

Dla przypomnienia – pierwsza część artykułu miała na celu przybliżyć zmiany zaistniałe w systemie podatkowym Chińskiej Republiki Ludowej, które mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw żeglugowych mających styczność z tym obszarem prawnym. Zmiany te dotykają zarówno działalności stricte żeglugowej prowadzonej przez nie-rezydentów, jak również dokonywanych przez nich pośrednich transferów aktywów chińskich. W drugiej części przybliżamy kolejną regulację, mogącą mieć znaczenie dla żeglugi.
29.03.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.