• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

„Cyfrowa Polska”: Konstytucja Biznesu ułatwi przedsiębiorcom działalność

pc

15.11.2017 03:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska „Cyfrowa Polska”: Konstytucja Biznesu ułatwi przedsiębiorcom działalność

Partnerzy portalu

„Cyfrowa Polska”: Konstytucja Biznesu ułatwi przedsiębiorcom działalność - GospodarkaMorska.pl

Przyjęty we wtorek przez rząd pakiet ustaw mających na celu wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców zawartych w tzw. Konstytucji Biznesu ułatwi przedsiębiorcom działalność w Polsce - ocenił związek importerów i producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego „Cyfrowa Polska”.

"Liczymy, że Sejm przychyli się do propozycji wicepremiera Mateusza Morawieckiego i Konstytucja Biznesu wkrótce wejdzie w życie" - zaznaczył w komentarzu prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE)„Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.

Przyjęta na wtorkowym posiedzeniu rządu Konstytucja Biznesu wprowadza kluczowe zasady, takie jak „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie niewinności przedsiębiorcy oraz przyjazna interpretacja przepisów prawa. "Z punktu widzenia przedsiębiorców będą to bardzo istotne zasady. Bo do tej pory urzędnicy powszechnie uznawali, że jak coś nie jest dozwolone prawem, to musi być zabronione. Do tego mnogość przepisów powodowała, że przedsiębiorca zwyczajnie się w nich gubił i nie miał pewności, co może zrobić a czego nie, by nie narazić się później na bolesne konsekwencje" – wskazał cytowany w komunikacie Kanownik.

Zdaniem Kanownika "sporą rewolucją" będzie również wpisanie zasady stałości prawa. "Teraz niemal każda decyzja może zostać podważona, bo różne instytucje wydają sprzeczne interpretacje w tej samej sprawie. Dlatego najwyższa pora uregulować kwestię wydawanych interpretacji, w tym tych skarbowych" – ocenił Kanownik. Jak dodał, dla przedsiębiorców najważniejsza jest gwarancja bezpieczeństwa prowadzenia biznesu oraz możliwość obrony w kontaktach z urzędnikami. "Bo nie ma nic gorszego jak sytuacja, kiedy przedsiębiorca chce udowodnić swoją niewinność, ale nie ma jak, bo urzędnik z góry traktuje go jak oszusta" - ocenił.

Jak zauważył prezes ZIPSEE, Konstytucja Biznesu przewiduje też pakiet ułatwień dla przedsiębiorców, którzy chcą dopiero rozpocząć swój biznes. Np. poprzez tzw. działalność nierejestrowaną wykonywaną przez osobę fizyczną, której przychód w każdym miesiącu nie przekracza 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, która nie będzie ujawniana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. "To dobra propozycja zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy niekoniecznie jeszcze wiedzą, co chcą robić w życiu i próbują swoich sił w różnych dziedzinach" - zaznaczył.

W jego ocenie im szybciej zawarte w Konstytucji ustawy wejdą w życie, tym łatwiej i szybciej będą rozwijać się polskie firmy, a z nią cała gospodarka.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska” to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca firmy z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.

Wiceszef Ministerstwa Rozwoju Mariusz Haładyj zapytany przez PAP, kiedy realnie pięć projektów składających się na pakiet Konstytucji Biznesu wejdzie w życie, odpowiedział: "Przewidujemy, że 1 marca 2018 r.

Według niego, w grudniu tego roku mogłoby się odbyć pierwsze czytanie w Sejmie, "więc ten termin jest jak najbardziej realny".

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.