• <

Koniec Izby Celnej w obecnej formie. Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa (wideo)

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Koniec Izby Celnej w obecnej formie. Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa (wideo)
Koniec Izby Celnej w obecnej formie. Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

01.06.2016 Źródło: własne

Harmonogram działań w zakresie stworzenia Krajowej Administracji Skarbowej na bazie projektu ustawy opracowanego jeszcze w 2007 roku, zapowiedzieli w Gdyni Minister Finansów Paweł Szałamacha i Podsekretarz Stanu Szef Służby Celnej Marian Banaś, którzy odwiedzają placówki służby celnej w różnych miastach Polski, omawiając z pracownikami nadchodzące zmiany strukturalne.

- Usprawnienie funkcjonowania aparatu skarbowego jest konieczne – stwierdził Marian Banaś, Podsekretarz Stanu Szef Służby Celnej. - Powodem są choćby rosnące zobowiązania egzekucyjne. W 2007 r. wynosiły one ok. 20 mld zł, a dziś przekraczają 65 mld zł. Oszustwa, zwłaszcza te związane z podatkiem VAT, przybrały niebezpieczne rozmiary, a Polska jest pod tym względem na czwartym miejscu od końca spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Potrzebna jest w związku z tym radykalna zmiana w działaniu służb odpowiedzialnych za ściąganie należności budżetowych, dzięki której w ciągu 2-3 lat będziemy w stanie osiągnąć średni poziom unijny.

Obecnie każda ze służb zajmujących się przestępstwami skarbowymi (urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej i urzędy celne), działa oddzielnie i ma odrębny systemy informatyczny. W oczywisty sposób utrudnia to szybką wymianę danych, które są dziś kluczem do sprawności całego systemu. Działania służby często też pokrywają się i nie wymieniały one informacji operacyjnych.

- W efekcie oszuści podatkowi działają szybciej niż poszczególne służby skarbowe – zdiagnozował  Szef Służby Celnej. - Chcemy połączyć te struktury, by skutecznie walczyć z nieprawidłowościami

Dzięki planowanej od 1 stycznia 2017 roku reformie i integracji, powstaną urzędy skarbowo-celne, których zadaniem będzie głównie ściganie przestępstw skarbowych oraz urzędy administracji skarbowej, zajmujące się poborem uczciwie wpłacanych podatków. Wszystkie one będą jednak tworzyły jedną strukturę. W efekcie urzędnicy zajmujący się zwalczaniem przestępstw skarbowych będą mieć zarówno wiedzę, jak i kompetencje, by skuteczniej wykonywać swoje zadania. Jednocześnie Minister zapewnił, że służba celna nie straci swojego mundurowego charakteru, zapowiedział też odmrożenie płac i podwyżki dla jej funkcjonoriuszy.

- Polska skarbówka była głodzona przez osiem lat, a dokładniej rzecz ujmując objęta powszechnym zamrożeniem płac obejmującym niemal całą sferę budżetową – stwierdził Paweł Szałamacha, Minister Finansów. -  W efekcie doszło do sytuacji, w której te wynagrodzenia przestały być konkurencyjne. Nie jesteśmy w stanie dziś przyciągać absolwentów ekonomii, prawa najlepszych polskich uczelnik, po to by angażowali się w pracę dla dobra wspólnego. Przez lata nie byliśmy wręcz w stanie nawiązać równorzędnej gry z oszustami, którzy żądali zwrotu podatku VAT za bezpodstawnie wystawione faktury.

Dziś 60% urzędników aparatu skarbowego otrzymuje wynagrodzenie poniżej 3 tysięcy złotych brutto.

Reforma w służbach skarbowych najprawdopodobniej będzie wiązać się także z redukcją etatów, która zgodnie z zapowiedziami nie będzie jednak większa niż 10%. Odejść mają jednak głównie pracownicy, którzy i tak przechodzą na emeryturę.

Według zapowiedzi Ministra urzędy obsługujące uczciwych podatników będą też od przyszłego roku działały w bardziej przyjaznej dla nich formie.

Ze strony przedstawicieli Izby Celnej w Gdyni uzyskaliśmy zapewnienie o profesjonalizmie jej pracowników i wynikającej stąd gotowości do podjęcia zadań w nowym, zreformowanym systemie zadań. Na zamkniętym dla mediów spotkaniu z Ministrem i Podsekretarzem Stanu funkcjonariusze wyjaśnili też kilka istotnych kwestii merytorzycznych, związanych między innymi z planowanymi zmianami w zakresie odwołań od decyzji po kontroli karnoskarbowej.

Podczas spotkania z miediami obok Ministra Finansów Pawła Szałamacha i Podsekretarza Stanu Szefa Słuzby Celnej Marian Banasia, obecni byli również; Dyrektor Izby Celnej w Gdyni, młodsza inspektor Beata Kosk, Zastępca Szefa Służby Celnej inspektor Jerzy Chrobak i Dyrektor Departamentu Reformy Administracji Skarbowej Honorata Łopianowska.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.