• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Plaga fałszywych ofert pracy na morzu

JK

29.01.2016 11:32 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Plaga fałszywych ofert pracy na morzu

Partnerzy portalu

Plaga fałszywych ofert pracy na morzu - GospodarkaMorska.pl

Kryzys w branży morskiej i wszechobecne zwolnienia stanowią pożywkę dla oszustów wyłudzających dane osobowe i pieniądze. W sieci publikowane są fałszywe oferty pracy, fałszywe informacje o otrzymaniu zatrudnienia przesyłanych na maila, a nawet powstają fałszywe witryny internetowe udające agencje zatrudnienia. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas poszukiwania pracy w internecie, żeby nie dać się oszukać? Odpowiada Irmina Kujawska, ekspertka z Crew Poland, polskiego portalu pracy na morzu.

Co sprawdzać?


Czy znaleziona oferta pracy jest prawdziwa. Czy została wystawiona przez licencjonowaną, sprawdzoną agencję lub czy dany armator rzeczywiście rozpoczął rekrutację

Coraz częściej w sieci pojawiają się fałszywe oferty pracy, zwłaszcza od zagranicznych firm, w których proponowane są kuszące warunki zatrudnienia, nierealne wręcz przy obecnej sytuacji na rynku.

- Zachęcamy do sprawdzenia autentyczności oferty, poprzez kontakt z firmą, która ją wystawiła. W Crew Poland jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami firm i na bieżąco monitorujemy ich oferty – komentuje Irmina Kujawska.

Czy dane kontaktowe agencji/firmy wskazane w ofercie są zgodne z tymi wskazanymi na oficjalnej stronie firmy


Oszuści podszywają się pod znane agencje/ firmy, aby uśpić czujność osób poszukujących pracy. Adresy mailowe, loga są często łudząco podobne do tych oryginalnych. Wiele firm ma na swojej stronie internetowej zamieszczone tzw. Recruitment Fraud Policy ostrzegające przed oszustwami.  

- Zachęcamy do porównania wskazanych w ofercie adresów mailowych i telefonów kontaktowych z tymi, które podane są na oficjalnej stronie internetowej danej firmy. Końcówka adresu, po @ powinna być taka sama.  Crew Poland prowadzi weryfikację firm, które rozpoczynają współpracę z nami. Prowadzimy weryfikację telefoniczną, w miarę możliwości spotykamy się z naszymi Klientami. Dostęp do naszej bazy jest przyznawany po uprzednim potwierdzeniu, że firma jest wiarygodna i rzeczywiście istnieje oraz czy posiada wymagane certyfikaty – mówi ekspertka.

Czy baza, w której decydujemy się pozostawić swoje dane jest zabezpieczona. Czy agencja/ firma rekrutacyjna naprawdę istnieje


Wielu oszustów zdaje sobie sprawę z tego, że ludzi coraz trudniej namówić na dokonanie wpłaty. O ile dość ostrożnie posługujemy się transferem pieniędzy, o tyle dość swobodnie udostępniamy swoje dane, a to one właśnie często stają się towarem, na którym zarabiają wirtualni złodzieje.

- W internecie roi się od ofert sprzedaży baz danych. Zanim pozostawicie swoje dane nieznanej wam agencji/ firmie rekrutacyjnej upewnijcie się, że nie jest to wirtualna atrapa, która zamiast wymarzonej pracy dostarczy wam kolejnej porcji zmartwień. Przypominam, że każda firma podająca się za agencję pośrednictwa pracy lub firmę rekrutującą w Polsce jest zobowiązana do posiadania licencji. Firmy zagraniczne też posiadają tzw. Registry Number lub coraz częściej Certyfikat potwierdzający zgodność z Konwencją MLC 2006. Gwarancją, że nasze dane są bezpieczne są też na przykład certyfikaty bezpieczeństwa. Kiedy po otwarciu witryny, przy adresie domeny zauważymy kłódkę (jak na www.crewpoland.pl) - jest to znak, że połączenie jest szyfrowane czyli zaufane, zabezpieczone – dodaje  Irmina Kujawska.

Czy trzeba wpłacać pieniądze

Jeśli na którymś etapie rekrutacji, a zdarza się to coraz częściej po przesłaniu pozytywnej decyzji o zatrudnieniu, rekrutujący prosi o dokonanie przelewu na poczet np. ubezpieczenia, wizy, szkolenia itp., jest to najprawdopodobniej próba wyłudzenia pieniędzy, a przedstawiona oferta pracy nie jest prawdziwa.

- Kryzys w branży morskiej i popularność internetu, w tym wszelkich portali społecznościowych czy stron oferujących pracę na morzu, zostały zauważone przez oszustów, którzy bogacą się na nieświadomości poszukujących zatrudnienia. Nie twierdzimy, że obecnie nie można znaleźć żadnej oferty pracy, bo z pewnością większość z ofert prezentowanych w sieci to oferty prawdziwe. Zalecamy jednak wzmożoną ostrożność, zarówno podczas odwiedzania stron internetowych, pozostawiania swoich danych jak i odpowiadania na maile pochodzące z nieokreślonego źródła - podsumowuje Irmina Kujawska z Crew Poland.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.