• <

Wynik wyszukiwania - "nowoczesne technologie" - Wiadomości

Certyfikat uznania The Nautical Institute dla symulatora CTV z Centrum Nowych Kompetencji

Centrum Nowych Kompetencji (CNK) z Gdyni uzyskało certyfikat uznania The Nautical Institute dla swojego symulatora jednostki Crew Transfer Vessel (CTV). Jest to pierwsza taka certyfikacja w Europie, co stanowi znaczące wyróżnienie dla polskiego ośrodka.
09.05.2024

Logistyka i hokej pod jednym dachem. Nowy Magazyn MAG w Gdańsku otwarty

Nowy, potężny magazyn Morskiej Agencji Gdynia, zlokalizowany w CTPark Gdańsk, został wczoraj oficjalnie otwarty. Przestrzeń wprowadza szereg nowoczesnych rozwiązań logistycznych i okazję do nietypowej integracji załogi. Uroczystość nie ograniczyła się do tradycyjnego przecięcia wstęgi – zamiast tego gospodarz zaskoczył gości dynamicznym pokazem sportowym.
24.04.2024

Otwarto oferty na budowę falochronów w Porcie Gdynia. Wiemy, kto startuje w przetargu

W poniedziałek 18.03.2024 r. o godzinie 10:30 nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym pn. „Budowa falochronów osłonowych, stanowiących wodną infrastrukturę dostępową do Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia, w formule zaprojektuj i wybuduj” prowadzonym wspólnie przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
18.03.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
13.02.2024

Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Członkowie CruiseBritain zakończyli 2023 r. z sukcesami i wysokimi dochodami portów i miast. Port Dover uzyskał tytuł „Best UK Departure Port”, a Port Belfast zakończył rok z tytułem „Best UK & Ireland Port of Call”. Ponad 460 zawinięć statków wycieczkowych i 2,6 miliona pasażerów odwiedzających Southampton przyniosło gospodarce lokalnej i regionalnej ponad 1 mld funtów.
04.02.2024

Nowoczesne technologie dla włoskich okrętów podwodnych. Mają się znaleźć także w propozycji dla programu "Orka"

W stoczni wojskowej Taranto we Włoszech odbyło się, 24 stycznia tego orku, szóste spotkanie Komitetu Programowego, którego jednym z głównych zagadnień było wdrożenie najnowocześniejszego systemu baterii litowo-jonowych na pokładach okrętów podwodnych. Prototyp komponentów LBS przeszedł odpowiedni pakiet testów wydajności i bezpieczeństwa, co stanowi kamień milowy na technicznej ścieżce wdrożenia na pokładzie. Mają znaleźć się na powstających jednostkach typu U212 NFS. Koncern jest jednym z oferentów w polskim programie "Orka".
30.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Konferencja Offshore Wind Poland 2023 - pięć postulatów branży wiatrowej

Już dzisiaj rozpoczyna się czwarta odsłona jednej z najważniejszych w Polsce konferencji dotyczących sektora offshore wind – Offshore Wind Poland 2023. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
21.11.2023

Inwestycje w przyszłość Portu Gdynia – nowe falochrony

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zapowiada ambitne plany związane z rozbudową infrastruktury portowej, kładąc szczególny nacisk na budowę Portu Zewnętrznego. To strategiczne przedsięwzięcie wiąże się z szeregiem inwestycji, z których jednym z kluczowych są nowe falochrony osłonowe.
15.11.2023

Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”

Technologie wodorowe coraz odważniej wchodzą do branży marine. Szczecińska firma właśnie kończy budowę ogniwa wodorowego o dużej mocy dla katamaranu Polskiej Akademii Nauk. Projekt wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu. „Zakończenie prac nad ogniwem planujemy na listopad” – zdradza Marcin Hołub.
16.10.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
01.10.2023

XXII Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
28.09.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Spadki w globalnym handlu a rynek transportowy

Globalny handel odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu i rozwoju światowej gospodarki. Jednak w ostatnim okresie zaobserwowano spadki, które wpływają na poszczególne, kluczowe sektory - w tym branżę transportową. Ta tendencja staje się coraz bardziej niepokojąca dla ekonomistów i przedsiębiorców na całym świecie. Jakie czynniki doprowadziły do obniżenia poziomu światowego handlu? Jakie wyzwania oraz nowe możliwości stoją przed branżą transportową w obliczu tych zmian?
05.09.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Grupa PGE do 2030 r. zakończy wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
29.08.2023

Współpraca transportowa Polski i Arabii Saudyjskiej

28 sierpnia 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu i usług logistycznych Arabii Saudyjskiej Salehem Al-Jasserem. Wizyta ministra ds. transportu Arabii Saudyjskiej w Warszawie jest m.in. wynikiem ustaleń premiera Mateusza Morawieckiego z księciem koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem, które odbyło się 7 marca 2023 r. w Rijadzie.
28.08.2023

Energetyka wiatrowa w Polsce: technologie i regulacje

Energetyka wiatrowa w Polsce staje w obliczu interesujących perspektyw, ale także napotyka na szereg kluczowych wyzwań. Nina Ociepa, Country Manager Energy Consult Polska, podkreśla, że istnieje wiele obszarów do rozwoju, ale wymagają one odpowiedniej uwagi i rozważnego podejścia.
30.07.2023

RelyOn Nutec wchodzi na polski rynek

RelyOn Nutec, globalny lider w dziedzinie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, inwestuje w Polsce i przejmuje GoRopes, cenione trójmiejskie centrum szkoleniowe specjalizujące się w kursach dla sektora energetyki wiatrowej zgodnych ze standardami Global Wind Organization (GWO), szkoleniach dostępu linowego oraz sprzedaży, wynajmie i inspekcjach PPE. Inwestycja w Polsce to pierwszy projekt RelyOn w regionie Morza Bałtyckiego i kolejny krok w rozwoju oferty firmy dla dynamicznie rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej.
20.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego.

W trakcie trzeciej sesji zostały omówione aspekty związane rozbudową marynarki wojennej i pozostałych sił morskich. Przedstawiciele branży stoczniowej, zbrojeniowej, a także instytucji państwowych, w tym mundurowych, omówili stan inwestycji i plany na kolejne.
15.06.2023

Kapitan Olga Sidor. Płynąc pod prąd do celu

Szkołę Morską wybrała z przekory. W branży została z potrzeby wolności. Jubileusz 20-lecia kariery na pokładzie będzie celebrować jako pierwsza kobieta z tytułem kapitana żeglugi wielkiej w szeregach Polferries. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej rozmawiamy z kapitan Olgą Sidor.
17.05.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Nowy wymiar konkurencji. Porty i operatorzy pasażerów w regionie Morza Bałtyckiego stawiają na zasilanie z lądu

W nowej strategii Cruse Baltic preferencje będą miały porty z przyłączami energetycznymi, które zapewnią zasilanie statku pasażerskiego z nabrzeża. Przed rokiem dziewiętnastu wiodących operatorów wycieczkowców działających w regionie Morza Bałtyckiego zobowiązali się do wykorzystania w czasie postoju w porcie zasilania energią z lądu. To wyzwanie dla zarządów portów bałtyckich, również Gdańska, Gdyni i Szczecina.
23.04.2023

Niemcy projektują przyszły system sieciowy. OZE będą zintegrowane z infrastrukturą wodorową

Do 25 kwietnia br. można składać uwagi do najnowszego projektu planu rozwoju sieci w Niemczech w latach 2037-2045. Po raz pierwszy plan uwzględnia system sieciowy będący podstawą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r. Dokument zakłada, że w 2037 r. Niemcy będą dysponować już rozbudowaną infrastrukturę wodorową.
18.04.2023

"Debata terminali". Rusza XI Edycja Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023

W świetle sytuacji międzynarodowej nabiera on szczególnego znaczenia, także dla zapewnienia bezpieczeństwa łańcuchów dostaw. Podczas debaty terminal, która odbędzie się podczas XI Edycji Forum Fracht, zostaną poruszone aktualne wyzwania związane z funkcjonowaniem korytarzy transportowych, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych i łańcuchów dostaw oraz roli terminali we współczesnej wymianie handlowej.
17.04.2023

Austal dostarcza największy okręt nawodny US Navy z możliwością pracy autonomicznej

Australijska firma specjalizująca się w budowie jednostek nawodnych przekazała, że dostarczyła podmiotowi zamawiającemu szybki transportowiec typu Spearhead USNS Apalachicola (EPF 13). To 13 z 16 zaplanowanych jednostek z serii budowanej od 2010 roku.
27.02.2023

Topowa jakość jachtów od Conrad Shipyard

Niedawno przekazany zamawiającemu superjacht ACE C144S wywołał duże zainteresowanie. Z zewnątrz najnowsza jednostka ze stoczni Conrad zachwyca swoim wyglądem oraz rozmiarami. Wnętrze również prezentuje najwyższy poziom wykonania. To wszystko jest efektem kilkuletniego wysiłku licznego zespołu, który na każdym etapie przedsięwzięcia dbał o najdrobniejsze detale.
24.02.2023

Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej. Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów ene
23.02.2023

Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku zawarta

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Niemiecki bank wspiera zielone promy od TT Line

TT-Line otrzymuje wsparcie finansowe dla promu RoPax zasilanego dwoma paliwami. Bank KfW IPEX-Bank zapewni finansowanie w wysokości 30 milionów euro.
29.12.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

Morskie Centrum Nauki wykorzysta nowoczesne technologie w ogrzewaniu i chłodzeniu

W Szczecinie powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza piątej generacji. Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha będzie ogrzewane przy pomocy ciepła odpadowego. Trwa proces przyłączania MCN do sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna rozpoczyna 19 września przygotowania do rozruchu technologicznego w Stacji Bilansującej Ciepło przy ul. Władysława IV. Prace będą prowadzone jednocześnie w obydwu budynkach. Potrwają do wtorku 20 września.
19.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

IRENA chce zwiększyć udział zielonego wodoru w przemyśle morskim

IRENA ustanowiła Zrzeszenie na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu. Ma ambicje stać na czele zmiany gospodarki morskiej i wypełnić zobowiązania klimatyczne Porozumienia Paryskiego. W pierwszej kolejności stawia na wprowadzenie wodoru jako paliwa na statkach.
01.09.2022

Obajtek: rejestracja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji

Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz bardziej większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki – oświadczył w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.08.2022

Grecja liderem na morzach i oceanach. Ponad 5,5 tys. statków o wartości około 180 mld USD wpiera grecką gospodarkę

Grecja jest dziś krajem, którego armatorzy dysponują największą flotą na świecie. Greccy armatorzy z 5514 statkami kontrolują obecnie około 21% światowej floty pod względem nośności. Jej wartość można dzisiaj szacować na 180 mld USD. Grecka żegluga świetnie sobie radzi w okresie pandemii i w czasie wojny. I inwestuje w nowe energooszczędne statki.
31.07.2022

Obajtek: za 1,5 roku start budowy farmy wiatrowej na Bałtyku, w planach inwestycje w wodór

"Za 1,5 roku jako pierwsza spółka Skarbu Państwa rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej na Bałtyku" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w piątek w Krakowie. Zapowiedział także duże inwestycje w technologie wodorowe.
24.06.2022

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

Gaz System ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów – Lwówek i mający 191 km jest gotowy do rozruchu i nagazowania.
22.06.2022

Konferencja PSEW 2022 - Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska musi zacząć poważnie inwestować w nowoczesne technologie zeroemisyjne, inaczej czeka nas regres gospodarczy i ogro
14.06.2022

Gaz-System: pierwszy lądowy odcinek Baltic Pipe z odbiorem technicznym

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w środę o odbiorze technicznym pierwszego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce - gazociągu Ciecierzyce–Lwówek. Odbioru dokonano 15 dni przed terminem założonym w umowie - zaznaczył operator.
08.06.2022

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski

2 czerwca odbyła się konferencja Security Forum Szczecin organizowana przez think tank Nobilis Media. Tytułem przewodnim konferencji był temat ochrony infrastruktury krytycznej, systemów antydronowych i inwestycji w badania oraz zakup technologii rakietowych i rakietowo – artyleryjskich. Patronat honorowy objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
03.06.2022

Porty serwisowe offshore w Polsce mocno napędzą local content

Przez minimum 30 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej. Swoje bazy serwisowe ulokuje tam spółka Baltic Power (należąca do Orlenu i Northland Power) oraz norweski Equinor wraz z Polenergią - w ten sposób Łeba stanie się prawdziwym centrum offshore, zapewniając stabilną współpracę polskich i zagranicznych inwestorów, setki miejsc pracy oraz wzbogacając know-how polskich firm.
27.05.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
21.04.2022

Włoska marynarka wojenna z nowym okrętem z krajowej stoczni Fincantieri

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego – wielozadaniowej jednostce patrolowej dopiero co dostarczonej dla włoskiej marynarki wojennej.
28.03.2022

Debata ministrów transportu państw UE

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. transportu, które odbyło się w dniach 21-22 lutego 2022 r. w Le Bourget pod Paryżem. Tematami poruszanymi w trakcie spotkania były m.in. dekarbonizacja transportu drogowego, innowacje w transporcie, atrakcyjność sektora transportu, a także zmniejszenie emisji ze środków transportu (przesunięcie modalne) i rewizja sieci TEN-T.
23.02.2022

Dzielny i samodzielny – nowy nawodny dron w Polskiej Służbie Hydrograficznej

Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW) właśnie wzbogaciło się o kolejną jednostkę pływającą. Nie jest to jednak okręt, a supernowoczesny autonomiczny pojazd nawodny.
16.02.2022

Schiedel bierze kurs na stal i morze

Schiedel to jeden z czołowych producentów systemów kominowych w Polsce i Europie. Od kilku lat również polski oddział rozszerzył swoją działalność o produkcję kominów stalowych dla branży morskiej. – Dostrzegamy w niej przyszłość i potencjał. Już dziś na koncie mamy kilka spektakularnych projektów – mówi w rozmowie z GospodarkąMorską.pl Krystian Kula, prezes spółki Schiedel z centralą w Opolu.
01.02.2022

Podpisano porozumienie wodorowe. Branża morska szeroko reprezentowana

Przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października w Warszawie.„Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Dzisiejsze porozumienie podpisało 138 podmiotów. Wśród nich nie zabrało przedstawicieli branży morskiej.
14.10.2021

DCT Gdańsk i Port Gdańsk gotowi na Baltic Hub 3. Terminal za 2 miliardy złotych w 2024 roku [WIDEO]

Rozpoczęcie budowy nowego terminala, Baltic Hub 3, zaplanowano na drugą połowę 2022, a jego uruchomienie - w połowie 2024 roku. Dzięki inwestycji wartej 2 mld zł (około 450 mln euro), DCT Gdańsk stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie, a na terenie Portu Gdańsk powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne o długości 717 m, głębokości 18 m oraz plac o powierzchni 36 hektarów.
26.07.2021

Gaz-System: najdłuższy element Baltic Pipe wkroczył w zaawansowany etap

Najdłuższy element projektu Baltic Pipe w Polsce, gazociąg Goleniów-Lwówek, wkroczył w zaawansowany etap budowlany – poinformował w środę Gaz-System. Trwa spawanie i zasypywanie gazociągu w wykopie, a na trasie powstanie 98 bezwykopowych przejść pod przeszkodami terenowymi.
14.07.2021

Prezydent: przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; ma być także jednym z impulsów prorozwojowych Polski - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na terenie budowy przekopu. Dodał, że inwestycja ta może przyczynić się też do rozwoju turystyki w regionie.
01.07.2021

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei Operator

Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowane są w innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer.
23.06.2021

Nowoczesny terminal kontenerowy w Świnoujściu

Poprzez nowoczesną infrastrukturę, dostępność portu z jednej strony i nowoczesne technologie, zintegrowane systemy cyfrowe typu Port Community System – z drugiej, terminal kontenerowy w Świnoujściu będzie łączyć w sobie wszystkie funkcje budując w ten sposób konkurencyjną jakość. Po to, by sprawnie i szybko obsługiwać ładunki.
05.02.2021

PZŻ objął Patronat Honorowy nad Młodzieżową Akademią Żeglarską

Polski Związek Żeglarski objął Patronat Honorowy nad Młodzieżową Akademią Żeglarską, której inicjatorami są Piotr Tarnacki i klub 77 racing. To projekt skierowany do osób w wieku 15-20 lat, a jego celem jest wyszkolenie profesjonalnych żeglarzy regatowych. Rekrutacja do Akademii rozpocznie się w lutym 2021 roku.
31.12.2020

Inauguracja Młodzieżowej Akademii Żeglarskiej

Energa 77 Racing inauguruje działalność Młodzieżowej Akademii Żeglarskiej. To projekt skierowany do osób w wieku 15-20 lat, których mistrzowie świata będą uczyć w kierunku profesjonalnego, zawodowego żeglarstwa. - Chcemy wyszkolić swoich załogantów, a w przyszłości następców - mówi pomysłodawca i założyciel Akademii 77 Racing, Piotr Tarnacki.
10.12.2020

Prezes PKN Orlen: Spółka finalizuje prace nad strategią [wywiad]

PKN Orlen liczy, że nowa strategia do 2030 roku zostanie zaakceptowana 30 listopada i wtedy też koncern ją ogłosi. Prezes Daniel Obajtek zapewnia, że będzie ona kontynuacją prowadzonych już projektów, a postawione w niej cele finansowe i inwestycyjne będą realne w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach makro.
26.11.2020

Uniwersytet Morski podczas Gdynia E(x)plory Week

Uniwersytet Morski w Gdyni weźmie udział w Gdynia E(x)plory Week 2020. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 listopada i przeprowadzone zostanie w formule online.
30.10.2020

Rusza ORLEN Inventor Tech Day

PKN ORLEN rozpoczął akcję skierowaną do wynalazców z Polski oraz krajów Europy i Azji. Jej celem jest pozyskanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii. Akcja ORLEN Inventor Tech Day wpisuje się w ogłoszony niedawno przez PKN ORLEN plan stopniowego osiągania neutralności emisyjnej oraz wzrostu własnej aktywności w zakresie badań i rozwoju.
28.09.2020

PKN Orlen chce pozyskać od wynalazców innowacyjne, ekologiczne technologie

PKN Orlen rozpoczął akcję Inventor Orlen Tech Day adresowaną do wynalazców z Europy i Azji. Celem jest pozyskanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii. Jak podkreśla koncern, akcja wpisuje się w ogłoszony tam niedawno plan stopniowego osiągania neutralności emisyjnej.
25.09.2020

PKN Orlen przed fuzją z Lotosem: rozmawiamy o partnerstwach na nowych rynkach

PKN Orlen wykorzystuje okres przygotowań do przejęcia Lotosu na rozmowy z globalnymi partnerami, którzy oferują obecność na nowych rynkach i którzy umożliwią technologiczny skok do przodu w zakresie zielonej energii – mówił Robert Śleszyński, dyrektor biura inwestycji kapitałowych PKN Orlen podczas Forum ekonomicznego w Karpaczu (8-10 września 2020 r.).
25.09.2020

Minister klimatu Michał Kurtyka o transformacji klimatyczno-ekologicznej miast

Zrównoważony rozwój miast to główny temat konferencji Eco-Miasto, która odbyła się 21 września 2020 r. w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział minister klimatu Michał Kurtyka oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.09.2020

Poweras: nowoczesne technologie na luksusowych katamaranach (foto, wideo)

Ciche w użytkowaniu, niepowodujące uciążliwych wibracji, wydajne i zaawansowane technicznie - takie silniki to ideał dla właścicieli rekreacyjnych jednostek. Takiego rozwiązania szukają też budowniczy luksusowych i spersonalizowanych katamaranów, w tym doskonale znany w Polsce Sunreef Yachts.
17.09.2020

Rozwój offshore szansą dla polskiej branży stoczniowej

Powstanie warunków dla rozwoju przemysłów typu offshore to szansa dla polskiej branży stoczniowej. Potrzebne są jednak szybkie działania i zdecydowane decyzje rządu – ocenili zgodnie uczestnicy panelu „Flota offshore szansą dla polskich stoczni?”, który odbył się w ramach III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
26.08.2020

Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo)

W Gdyni zakończyła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej odbywało się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej. Podczas Forum dyskutowano m.in. o wpływie koronawirusa na gospodarkę, przekopie Mierzei Wiślanej i bliskiej perspektywie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Dużo miejsca poświęcono także analizie efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.08.2020

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.
25.08.2020

Elektrownia atomowa kosztowna i czasochłonna. W Polsce lepiej sprawdzi się OZE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kosztować ok. 30 mld dol. Fizyk jądrowy i ekspert ds. klimatu Marcin Popkiewicz podkreśla, że to bardzo kosztowna i czasochłonna technologia, a nasz kraj potrzebuje szybkiej redukcji emisji CO2, by wypełnić unijne zobowiązania. Lepszym rozwiązaniem mogłaby być inwestycja w nowoczesne technologie OZE, które w większości powstałyby w Polsce, a nie zostały zakupione.
06.08.2020

Premier: Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania

Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania: wojskowego i cywilnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku Kamiennej.
09.07.2020

Duda: cel to ambitna polityka gospodarcza w oparciu o nowoczesny rozwój i tradycję

Prezydent Andrzej Duda mówił we wtorek w Suwałkach (Podlaskie), że ambitna i odważna polityka gospodarcza, dynamiczny rozwój oparty o nowoczesne technologie, ale i tradycje, kulturę i wartości to cel jego działań, jeśli zostanie prezydentem na drugą kadencję.
07.07.2020

Morawiecki: nasz plan to przenosić do Polski coraz więcej ogniw produkcji z innych krajów

Nasz plan to przenosić do Polski coraz więcej ogniw produkcji z innych krajów - mówił we wtorek w firmie Berotu sp. z o.o. w Glinnie (Wielkopolska) premier Mateusz Morawiecki. Ocenił też, że "najgorszy dołek" spowodowany kryzysem jest już za Polską.
07.07.2020

HES Gdynia Bulk Terminal świętuje 25 - lecie (foto, wideo)

W czerwcu 2020 roku mija 25 lat od momentu powołania spółki MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o. (obecnie HES Gdynia Bulk Terminal Sp z o.o.). Terminal rozpoczął swoją działalność w trudnych warunkach, dysponując zdekapitalizowanym wyposażeniem technicznym oraz starymi technologiami przeładunkowymi. W czasie 10-letniej restrukturyzacji terminal został przystosowany do potrzeb rynku i swoich klientów, a spółka zbudowała silną pozycję na rynku, ugruntowaną w kolejnych latach.
29.06.2020

Błaszczak: ważne, by żołnierze USA zostali w Europie i byli w Polsce

To, dokąd zostaną przeniesieni amerykańscy żołnierze wycofywani z Niemiec, zależy od decyzji amerykańskiej administracji; chodzi o to, by zostali w Europie, a jeśli tak, to by byli w Polsce - powiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.
25.06.2020

Prezydent: inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju; wierzę, że ten rytm przyspieszy

Wielkie inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju i wierzę w to, że w najbliższych latach ten rytm bardzo znacząco przyspieszy - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w należącym do Grupy Orlen zakładzie spółki Anwil we Włocławku.
09.06.2020

MR: 2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

Od 4 do 30 czerwca firmy z sektora MŚP będą mogły składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. W ramach projektu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przewidziała sto nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł. Konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
03.06.2020

Łańcuch dostaw a międzynarodowy transport drogowy w Europie w 2020 roku

Wzrost z 2734 do 3215 miliardów dolarów, co stanowi 17,6 proc. w skali roku. O tyle ma wzrosnąć światowy rynek logistyki i łańcucha dostaw w 2020 roku. Takie szacunki przedstawione są w najnowszym raporcie o wpływie COVID-19 na rynek logistyczny według branż, rodzaju transportu oraz regionu[1]. To prognoza globalna. Czy się sprawdzi? Najbliższe miesiące pokażą, jakie długotrwałe skutki dla sektora TSL miało zamykanie się gospodarek poszczególnych państw oraz jak szybko przemysł będzie się stabilizować. Jednak eksperci nie
25.05.2020

Prezydent: chcemy, żeby Polska była państwem innowacyjnym, z nowoczesną gospodarką

Chcemy, żeby Polska była państwem innowacyjnym, z nowoczesną gospodarką; by rozwijała się u nas nowoczesna produkcja, nowoczesne technologie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty Centrum Badawczo-Rozwojowym KB Folie Polska.
21.05.2020

Forum Energii i Lewiatan apelują o impuls finansowy dla polskiej energetyki

Mobilizacja dodatkowych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju może pobudzić inwestycje warte ponad 580 mld zł i stworzyć blisko ćwierć miliona nowych miejsc pracy - przekonują Forum Energii o Konfederacja Lewiatan.
11.05.2020

Analitycy: nowe technologie mogą pomóc w przeciwdziałaniu skutkom suszy

Nowoczesne technologie mogą okazać się pomocne w przeciwdziałaniu skutkom suszy – uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków szczególnie istotna jest teledetekcja satelitarna.
01.05.2020

Rozwój transportu drogowego po koronawirusie

Wiele wskazuje na to, że wychodzenie ze spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa będzie miało charakter litery U. W ekonomii i dla transportu oznacza to wzrost liczby zleceń, wyższą rentowność kontraktów oraz nowe możliwości biznesowe po okresie stabilizowania się gospodarek narodowych państw Unii Europejskiej. Po tym procesie powrotu do „normalności” możemy spodziewać się jeszcze większego niż dotychczas zapotrzebowania na międzynarodowe usługi transportowe, a w tym sektorze polscy przedsiębiorcy nad
29.04.2020

Gowin: nie możemy przedłużać hibernacji gospodarki - potrzebny Plan Nowego Otwarcia

Nie możemy pozwolić sobie na nieustanne przedłużanie stanu hibernacji polskiej gospodarki. Potrzebny jest Plan Nowego Otwarcia – napisał w środę lider Porozumienia Jarosław Gowin dla portalu Onet.pl. "Odmrażanie" polskiej gospodarki powinno się jego zdaniem zacząć 4 maja.
29.04.2020

Meyer Turku rozpoczął montaż kadłuba wycieczkowca Costa Toscana

Fińska stocznia Meyer Turku rozpoczęła pracę nad wycieczkowcem Costa Toscana, statkiem wycieczkowym napędzanym LNG o tonażu brutto 185 000 t.
12.02.2020

Greta Thunberg odwiedziła Bełchatów. Burza wśród związkowców

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która kilka dni temu wraz z ekipą filmową odwiedziła Bełchatów, podczas swojej wizyty w Polsce była też na Śląsku. Przekazana w środę informacja o jej pobycie w Zabrzu wywołała emocje wśród części górniczych związkowców.
22.01.2020

PKN Orlen rozważa budowę innowacyjnej instalacji do produkcji biopali

PKN Orlen rozważa budowę instalacji uwodornienia olejów roślinnych HVO – Hydrotreated Vegetable Oil i zużytych tłuszczów UCO – Used Cooking Oil. Produkt końcowy, czyli biopaliwo, byłby stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET - podał koncern.
18.12.2019

Innowacyjność i niskoemisyjność OZE to główne cele polskich koncernów energatycznych

Do 2030 roku grupa Enea chce być innowacyjnym i niskoemisyjnym koncernem energetycznym – wynika z nowej, długoterminowej strategii rozwoju firmy. To odpowiedź na główne trendy na rynku energii. Wśród głównych zmian są m.in. nowe produkty i usługi dla klientów oparte na internecie rzeczy i technologii blockchain, wzrost wydatków na działalność innowacyjną i B+R oraz duże inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła energii. Tylko na rozwój OZE grupa przeznaczy 14,7 mld zł, a zarządzaniem i rozwojem tych projektów zajmie się sp
18.12.2019

NCBR: 197 milionów złotych na nowoczesne technologie materiałowe

NCBR ogłasza trzeci konkurs TECHMATSTRATEG. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, po raz trzeci poszukuje innowacyjnych projektów z zakresu technologii materiałowych. Na wsparcie zgłoszonych rozwiązań przeznaczy 197 milionów złotych.
19.11.2019

KPMG: cyfrowa spedycja, analiza kosztów głównymi innowacjami w transporcie morskim

Transport morski, odpowiadający za ok. 90 proc. światowego handlu, przechodzi szybki proces cyfryzacji; obszary największych cyfrowych innowacji to spedycja towarów i analiza kosztów logistyki - ocenia KPMG w raporcie "Transport tracker".
07.11.2019

Amerykański armator zbuduje 17 dużych etanowców

American Ethane Company z amerykańskiego Houston ujawnił plan budowy 17 bardzo dużych jednostek do transportu etanu (VLEC) do Chin. Statki o pojemności 150 tys. m3 powstaną w chińskiej stoczni Hudong-Zhonghua and Jiangnan.
24.09.2019

ASTE zaprasza na BALTEXPO 2019

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów już za tydzień zaprezentuje swoje osiągnięcia, plany, ofertę i potencjał kooperacyjny na jubileuszowych, XX Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2019. Na swoje stoisko 3.09 w Amber Expo. zaprasza również firma ASTE.
05.09.2019

Adamczyk w Krynicy: Mamy już wytyczony ruszt komunikacyjny Trójmorza, teraz realizacja

Praktycznie mamy już wytyczone szlaki, które utworzą ruszt komunikacyjny Trójmorza, przed nami realizacja - mówił w środę w Krynicy-Zdroju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wezwał, by zaplanowane połączenia drogowe i kolejowe uzupełnić połączeniami energetycznymi.
04.09.2019

Karczewski i Szijjarto dyskutowali m.in. o bezpieczeństwie i konkurencyjności w Europie

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa, dalszy wzrost gospodarczy i zwiększenie konkurencyjności - to niektóre z priorytetów dla Europy, o których mówili marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MSZ Węgier Peter Szijjarto podczas jednej z sesji plenarnych Forum Ekonomicznego w Krynicy.
04.09.2019

Fala ścieków na Wiśle dotarła do Płocka

Fala ścieków, spływająca Wisłą od Warszawy, po awarii kolektorów tamtejszej oczyszczalni "Czajka", dotarła w piątek przed południem do Płocka. Obecnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta - poinformował PAP dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta Jan Piątkowski.
30.08.2019

BIEC: Czwarty miesiąc wzrostu Wskaźnika Rynku Pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w sierpniu ponownie wzrósł; to czwarty miesiąc wzrostu jego wartości - podało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci biura wskazali na tendencję do skracania czasu pracy.
30.08.2019

Dachser: nowoczesne technologie dla logistyki jutra

Dachser, globalny operator logistyczny, prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania koncepcji takich jak IoT (Internet rzeczy) czy uczenia maszynowego do zarządzania łańcuchami dostaw. Międzynarodowa firma od początku swego istnienia przywiązuje dużą wagę do innowacyjności. Operator odgrywał kluczową rolę m.in. przy wdrożeniu nadwozi wymiennych w latach 70. czy rozpowszechnieniu kodów kreskowych na paletach w ostatniej dekadzie XX wieku. Cel tych działań zawsze jest taki sam: zapewnienie najsprawniejszej obsługi log
06.08.2019

Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży morskiej i logistycznej na konferencji SeaTech w Gdańsku (foto, wideo)

Najnowsze rozwiązania technologiczne, dotychczasowe doświadczenia i wyzwania na przyszłość w branży morskiej i logistycznej. To główne tematy konferencji SeaTech, która we wtorek odbyła się w Gdańsku. Eksperci rozmawiali o przemianach w czterech głównych obszarach: portach, offshore, branży stoczniowej i logistycznej. Autorskie rozwiązania zaprezentowały także startupy z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
19.06.2019

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu a
21.05.2019

Raport: Wyniki oraz perspektywy rozwoju globalnego rynku morskich przewozów kontenerowych

Zgodnie z szacunkami wzrost światowego rynku kontenerowego w 2018 roku wyniósł 4,6% (rok do roku), co oznacza przewozy na poziomie 154,8 mln TEU (ekwiwalent kontenera o długości 20 stóp). Najbardziej aktywnymi obszarami rynku były azjatyckie przewozy wewnętrzne (41,6 mln TEU), przewozy transpacyficzne (18,7 mln TEU) oraz transatlantyckie (12,8 mln TEU). Wzrost przewozów przełożył się również na obroty przeładunkowe morskich portów kontenerowych, które wyniosły 790 mln TEU (+4,7%) w 2018 roku. W kolejnych latach oczekiwany
14.05.2019

Katowice: Rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek Europejski Kongres Gospodarczy - jedno z największych wydarzeń biznesowych w Europie środkowej. Organizatorzy spodziewają się, że 11. edycja kongresu będzie rekordowa pod względem frekwencji - udział zapowiedziało ponad 12 tys. gości.
13.05.2019

Wiceminister Kościński: Powiązania biznesowe między firmami z Polski i Japonii są coraz silniejsze

Pomimo odległości geograficznej Polska i Japonia są bliżej niż kiedykolwiek; wzmacnia się współpraca gospodarcza i technologiczna, a także powiązania biznesowe między firmami z obu krajów" – podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.
15.04.2019

Water Expo Poland 2019

Water Expo Poland 2019 to nowa odsłona organizowanych od 2012 roku targów WaterWays Expo poświęconych żegludze śródlądowej i gospodarce wodnej, wzbogacona o cały szereg aktualnych zagadnień związanych z gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi aspektami wykorzystania wody. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia w Warszawie.
09.04.2019

Najdłuższy przewiert w Polsce zakończony (foto)

Przejście pod Odrą wykonano na odcinku gazociągu DN 1000 Brzeg – Zębice – Kiełczów. To najdłuższy dotychczas taki przewiert HDD – wynosi 1180 metrów. Inwestycja to ważny fragment gazociągu Zdzieszowice-Wrocław, będącego elementem gazowego korytarza Północ-Południe.
26.03.2019

Technologie przyszłości podczas II Forum Wizja Rozwoju

Sztuczna inteligencja, przemysł kosmiczny i ekomobilność. To tylko kilka z tematów paneli, które planują organizatorzy II Forum Wizja Rozwoju w ramach bloku poświęconego technologiom przyszłości.
21.03.2019

VIII edycja międzynarodowej konferencji Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicznych DMiUT 2019

Międzynarodowa konferencja pn. Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicznych DMiUT 2019 już za dwa miesiące. VIII edycja wydarzenia odbędzie się w Gdańsku w dniach 29-31 maja. W tym roku wśród prelegentów m.in.: prof. Afrodyta Ktena z Narodowego Uniwersytetu Kapodrystyjskiego w Atenach, dr hab. Bolesław Augustyniak z NNT, dr hab. inż. Grzegorz Golański, prof. Politechniki Częstochowskiej, Evangelos Hristoforou z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach, prof. Yasuhiro Kamada z Iwate University w Japonii oraz Gabor Verte
18.03.2019

Pierwsze międzynarodowe warsztaty morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Łódzka (DMCS) we współpracy z onsite hv solutions Central Europe (członek grupy Onsite HV, Szwajcaria) serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na dwudniowe warsztaty poświęcone najnowszym osiągnięciom w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z naciskiem na podmorskie kable zasilające.
14.03.2019

J. Kurella: Energetyczna strategia rządu zbyt mało ambitna. Potrzebny większy nacisk na innowacyjne źródła

Opieranie polskiej energetyki w 60 proc. na węglu to mało ambitny cel na 2040 rok – ocenia Jerzy Kurella, były prezes Tauronu i PGNiG. Jak podkreśla, projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040” kładzie zbyt mały nacisk na pozyskiwanie energii z innowacyjnych technologii i odnawialnych źródeł, a zbyt duży – na samowystarczalność energetyczną. – Dla gospodarstw domowych i przemysłu ważniejsza staje się efektywność energetyczna i niższe ceny energii, a nie wyłącznie kwestia bezpieczeństwa energetycznego – podkreśla eksper
30.01.2019

Tak zmienia się Wyspa Ostrów (foto)

Wyspa Ostrów w Gdańsku już wkrótce jak nowa. Od 9 miesięcy trwają tam prace rewitalizacyjne prowadzone przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Inwestycje pozwolą nie tylko na produkcję okrętową, ale również na realizację projektów typu offshore, m.in. budowę stacji transformatorowych dla bałtyckich projektów wiatrowych.
12.01.2019

II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego: Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r.

Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r. dla branży morskiej. O tym, jak bezpiecznie prowadzić biznes i skutecznie minimalizować ryzyko ataków hakerskich za pomocą m.in. nowoczesnych technologii rozmawiali uczestnicy II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które odbyło się w Gdyni. W wydarzeniu wzięło udział ok. 140 osób ze świata biznesu, nauki i administracji.
10.01.2019

Agility zainwestuje 100 mln USD w cyfrową platformę logistyczną Shipa

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje 100 mln USD w projekt uruchomienia Shipa.com, cyfrowej platformy logistycznej umożliwiającej przedsiębiorcom oraz konsumentom zarządzanie transportem, sprzedażą oraz dostawami przez Internet.
03.01.2019

Rada nadzorcza PKN Orlen przyjęła aktualizację strategii na lata 2019-22

Rada nadzorcza PKN Orlen przyjęła w czwartek aktualizację strategii koncernu na lata 2019-22. Zakłada ona m.in. rozwój i zwiększenie produkcji petrochemicznej, dalszą integrację aktywów rafineryjnych, zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną i zrównoważony rozwój obszaru poszukiwań i wydobycia.
21.12.2018

Liderzy PPNT wybrani

Mają innowacyjne pomysły, odnoszą sukcesy, inspirują, a poprzez swoją działalność biznesową wyróżnili się w branży. W piątek, 14 grudnia, odbyła się gala rozdania nagród Lidera PPNT 2018. Statuetki wręczono w pięciu kategoriach. Dyrekcja Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przyznała też nagrodę specjalną za szczególne osiągnięcia w ostatnich dwunastu miesiącach.
17.12.2018

Port Service wspiera edukację. W Gdańsku otwarto „Grotekę” – nowoczesną pracownię multimedialno-interaktywną (foto, wideo)

Port Service wspiera edukację. Spółka zajmująca się utylizacją odpadów niebezpiecznych ufundowała nowoczesną pracownię multimedialno-interaktywną w Szkole Podstawowej nr 72 w Gdańsku. „Groteka”, bo taką otrzymała nazwę, została otwarta w środę. To w tym miejscu dzieci przez zabawę będą rozwijały m.in. umiejętność logicznego myślenia.
13.12.2018

MPiT: Jest porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej w obszarze Przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i polskie spółki Grupy Bosch podpisały porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej w obszarze Przemysłu 4.0 - poinformowało w środę Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
29.11.2018

Polska Konferencja LNG – ruszamy za dwa tygodnie

Już za dwa tygodnie, w dniach 14-15 listopada, w Hotelu Novotel w Warszawie, dojdzie do spotkania przedstawicieli europejskiej branży LNG. Analiza sytuacji rynkowej, nowoczesne technologie czy kwestie niezależności energetycznej to tylko niektóre z tematów, które zostaną poruszone.
29.10.2018

Rosja: MSZ zarzuciło Polsce „upolitycznianie współpracy” energetycznej

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, komentując wypowiedzi przedstawicieli władz Polski o Nord Stream 2, oznajmiła, że Polska zajmuje się "upolitycznianiem współpracy" i że przeciwnicy Nord Stream 2 nie kierują się kwestiami bezpieczeństwa energetycznego UE.
26.10.2018

Morawiecki: Biura PAIH mają służyć polskim firmom w zwiększeniu eksportu

Biura PAIH mają służyć polskim firmom w zwiększeniu eksportu - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wręczenia nagród Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu dla wyróżniających się w 2018 r. aktywnością eksporterów i inwestorów zagranicznych.
16.10.2018

Potwory morskie górą!

Nowoczesne technologie kierunkiem rozwoju gospodarki morskiej na świecie i w Polsce były tematem tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej. W ramach forum już po raz trzeci Miasto Gdynia oraz Pomorska Fundacja Filmowa zorganizowała konkurs filmowy na scenariusz i realizację filmu krótkometrażowego promującego gospodarkę morską w Polsce. Tym razem zwycięzcą został Adrian Apanel.
13.10.2018

BGK: Mikro, małe i średnie firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty mogą dostać do 6 mln zł

MŚP oraz mikro firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi mogą wnioskować do Banku Gospodarstwa Krajowego o premię technologiczną do 6 mln zł - poinformował w poniedziałek bank. Pula dofinansowania to 350 mln zł.
09.10.2018

Światowe standardy w Akademii Morskiej w Szczecinie. Powstanie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Akademia Morska w Szczecinie to kolejna zachodniopomorska uczelnia, która inwestuje w sektor naukowo-badawczo-rozwojowy. Dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających. Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. Umowę gwarantującą przekazanie wsparcia podpisali 2 października – marszałek Olgierd Geblewicz oraz rektor AM prof. Wojciech Ślączka. Budowa CEOP-u ruszy w styczniu 2019 r.
04.10.2018

Komisja cyfryzacji: Polskie firmy potrzebują wsparcia na unowocześnienie

Polskim firmom potrzebne jest wsparcie, by mogły stawić czoło wyzwaniom transformacji cyfrowej i automatyzacji, apelowali dyskutanci na wtorkowym posiedzeniu Komisji Cyfryzacji, gdzie MPiT prezentowało posłom koncepcję Polskiej Platformy Przemysłu 4.0.
25.09.2018

innoSHIP 4.0 – nowoczesne rozwiązania dla okrętownictwa (foto, wideo)

Robotyzacja procesu produkcyjnego oraz jego inteligentne planowanie za pomocą nowoczesnych narzędzi, które znaczne ułatwiają pracę dzisiejszych przedsiębiorstw okrętowych. To tylko niektóre rozwiązania zaprezentowane podczas konferencji innoSHIP 4.0: #SmartFactory w okrętownictwie, która odbyła się we wtorek w Gdyni. Jej celem było m.in. wprowadzenie do tematyki wytwarzania przyszłości – Smart Factory.
14.09.2018

„Ta łódka to Formuła 1 na morzu”. Jacht I LOVE POLAND wystartuje w regatach i będzie promował Polskę (foto, wideo)

Ta łódka to Formuła 1 na morzu – powiedział o jachcie I LOVE POLAND Filip Rdesiński, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. Nowoczesna jednostka i projekt o tej samej nazwie zostały zaprezentowane w środę w Gdyni. Za kilka miesięcy jacht weźmie udział w prestiżowych regatach.
13.09.2018

Statki autonomiczne przyszłością przemysłu promowego?

Automatyzacja, pojazdy autonomiczne i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego to cele strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej we wszystkich dziedzinach gospodarki. W ostatnich latach coraz więcej o niej w kontekście przepraw promowych.
16.08.2018

PKN Orlen i Litewskie Koleje rozszerzają współpracę, odbudowa torów do Renge do końca '19

PKN Orlen i Koleje Litewskie podpisały we wtorek porozumienie o rozszerzeniu współpracy. Równocześnie ruszyła odbudowa torów z rafinerii Orlenu w Możejkach do łotewskiego Renge. Orlen zapowiedział budowę w Możejkach nowej instalacji petrochemicznej.
14.08.2018

Ruszyła kampania Pomorze Zachodnie. Biznes w dobrym położeniu

Konkurs dla przedsiębiorców, w którym o nagrodzie będą decydować mieszkańcy, a także akcje reklamowe promujące Pomorze Zachodnie jako region sprzyjający biznesowi – to główne elementy projektu "Pomorze Zachodnie. Biznes w dobrym położeniu". Kampania ruszyła we wtorek.
07.08.2018

Rośnie znaczenie nowych technologii w transporcie

Usprawnienie pracy kierowców, łatwiejsze zarządzanie transportem, a w rezultacie oszczędność czasu i pieniędzy to tylko niektóre z powodów, skłaniających firmy logistyczne do inwestowania w nowoczesne i efektywne technologie.
16.07.2018

Matematyka dla maturzystów oraz rekrutacja w Akademii Morskiej w Szczecinie

Podobnie, jak w latach poprzednich, po ogłoszeniu wyników tegorocznych matur, na Akademii Morskiej w Szczecinie, podjęto decyzję o organizacji bezpłatnego kursu przygotowawczego do poprawkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Tegoroczny "poprawkowy" Pitagoras w Akademii Morskiej w Szczecinie odbędzie się między 6 a 17 sierpnia w godz. 10:00-12:30 w sali nr 19 w gmachu AM przy Wałach Chrobrego.
05.07.2018

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018

Nowoczesne technologie kierunkiem rozwoju gospodarki morskiej na świecie i w Polsce to motyw przewodni tegorocznej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.
26.06.2018

Nowy magazyn agro w OT Port Świnoujście (foto, wideo)

W OT Port Świnoujście należącym do Grupy Kapitałowej OT Logistics oddano do użytku nowy elewator zbożowy, który zwiększy możliwości Grupy w zakresie przeładunku produktów agro. Całkowity koszt inwestycji na Nabrzeżu Chemików w Świnoujściu, współfinansowanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście, wyniósł blisko 47 mln zł.
22.06.2018

Wiceminister transportu RPA: postęp wyzwaniem dla gospodarki morskiej

Postęp technologiczny jest wspólnym wyzwaniem dla gospodarki morskiej na całym świecie – powiedziała PAP wiceminister transportu RPA Sindisiwe Chikunga, która jest gościem na Światowych Dniach Morza w Szczecinie.
14.06.2018

Elektryczne pojazdy przyszłością transportu w miastach. Wkrótce na drogach pojawiają się elektryczne samochody dostawcze

Rowery hybrydowe i elektryczne skutery to coraz bardziej popularna alternatywa dla samochodu. Pozwalają uniknąć miejskich korków, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Elektryfikacja dotyczy również środków komunikacji miejskiej – coraz więcej samorządów stawia na autobusy zasilane prądem. Na polskich drogach wkrótce pojawią się też pierwsze elektryczne samochody dostawcze rodzimej produkcji.
12.06.2018

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk: Chcemy pozyskiwać kontrahentów z Azji, Czech, Słowacji czy Białorusi

W tym roku Port Gdańsk notuje wzrost kwartał do kwartału o 44 proc.; chcemy pozyskiwać kontrahentów na rynkach azjatyckich i dotrzeć do partnerów z naszego naturalnego zaplecza, czyli Czech, Słowacji czy Białorusi - mówi w wywiadzie dla PAP prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
05.06.2018

Kwieciński: Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne miejsca pracy

Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne pod względem rozwoju i wynagrodzenia miejsca pracy - powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński po wizycie w Podstrefie PSSE w Brześciu Kujawskim (Kujawsko-Pomorskie). Dodał, że konieczna jest współpraca stref ekonomicznych z firmami i szkołami.
29.05.2018

Współpraca STARTERA oraz Rady Inteligentnej Specjalizacji ISP1 na rzecz branży portowo-logistycznej

Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości wesprze rozwój i zaangażuje się w działania na rzecz Inteligentnej Specjalizacji Pomorza z obszaru Technologie offshore i portowo-logistyczne (ISP1). List intencyjny został podpisany dziś przez Tomasza Szymczaka – Prezesa Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Jowitę Zielinkiewicz – Przewodniczącą Rady ISP1 – Dyrektor Działu Innowacji i Pozyskiwania Funduszy w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A.
25.05.2018

Polenergia sfinalizowała umowę z Equinor

Polenergia SA („Polenergia”) największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna, podpisała umowę z Equinor (dawny Statoli) umożliwiającą wspólną realizację projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku o planowanej mocy 1200 MW.
23.05.2018

Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic

24 maja, w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się po raz czternasty Międzynarodowa Konferencja i Wystawa "Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic".Wezma w niej udział przedstawiciele m.in. Norwegii, Francji, Szwecji, Niemiec, Rumunii czy Estonii.
21.05.2018

Ian Brzeziński: Zachód powinien nałożyć sankcje sektorowe na Rosję

Rosja dokonała inwazji na terytorium Ukrainy; jeśli Europa chciałaby właściwie odpowiedzieć, to powinna nałożyć sankcje sektorowe, inaczej będzie przyzwalać na inwazję - ocenił ekspert ds. polityki zagranicznej Ian Brzeziński, który jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
14.05.2018

W Katowicach rozpoczął się X Europejski Kongres Gospodarczy

Panelem zatytułowanym "Nasza nowa Europa" rozpoczął się w poniedziałek w Katowicach dziesiąty Europejski Kongres Gospodarczy. Podczas panelu głos zabierze m.in. szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, b. premier Jerzy Buzek oraz b. premierzy Grecji, Słowacji, Belgii i Finlandii.
14.05.2018

O bezpiecznym jachtingu w Akademii Morskiej

Blisko 200 uczestników z całej Polski szczelnie wypełniło, w sobotę, 24 marca, Auditorium Maximum na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, na IV Żeglarskiej Konferencji Bezpieczeństwa zorganizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski. Współorganizatorem konferencji, pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, była Akademia Morska w Gdyni.
26.03.2018

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej (foto, wideo)

Rozmawiamy z wieloma klientami i perspektywy są całkiem dobre, tak jak są dobre dla całego segmentu morskiej energetyki wiatrowej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Podkreślił, że szczecińska ST3 Offshore to najnowsza i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie. Obecnie trwa tam realizacja głównego kontraktu dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie fundamenty kratownicowe trafią na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 zlokalizowaną na Morzu Północnym.
05.03.2018

Starczewska-Krzysztoszek: Brak możliwości zatrudniania nowych pracowników wpłynie na poziom inwestycji

Brak możliwości zatrudniania nowych pracowników wpłynie na poziom inwestycji - tak piątkowe dane GUS na temat bezrobocia i zatrudnienia komentuje dla PAP Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
24.02.2018

Włoscy przedsiębiorcy w Polsce: ponad 2,5 tys. firm i 82 tys. miejsc pracy

„Z ziemi włoskiej do Polski” - pod takim hasłem odbyło się seminarium poświęcone osiągnięciom i wyzwaniom w zakresie współpracy gospodarczej Polski i Włoch. Głównym partnerem wydarzenia zorganizowanego w Warszawie był Fiat Chrysler Automobiles (FCA).
15.02.2018

5 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy przez firmy transportowe

Jeżdżą „na pusto”, robią długie przerwy, niepotrzebnie wydłużają trasy, pokonując dodatkowe kilometry i trwoniąc paliwo. Jak sprawić, by praca kierowców była efektywna i przynosiła firmom zyski? Rozwiązaniem może być eco-driving, a także nowoczesne technologie.
02.02.2018

Port Gdynia – brama do Pomorza

Coraz większe znaczenie w świecie ma innowacyjność i dlatego w ostatnich latach stawia się na rozwój wysokich technologii oraz innowacji, które już obecnie stają się podstawowym czynnikiem konkurencji pomiędzy krajami rozwiniętymi.
20.01.2018

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Akademii Przemysłów Morskich zainauguruje Remontowa Shipbuilding

W sali 410 Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w najbliższą środę o godz. 15:15 odbędzie się pierwsze spotkanie w tym roku w ramach Akademii Przemysłów Morskich pt. „Nowoczesne technologie na przykładzie zastosowań w Remontowa Shipbuilding S.A.”.
19.01.2018

60 proc. polskich firm ma problem z zatrudnieniem pracowników

Rekordowo niski poziom bezrobocia w Polsce powoduje, że coraz więcej przedsiębiorstw ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. To stawia przed działami HR wiele nowych wyzwań. Rekrutacja i motywowanie pracowników stają się coraz ważniejsze dla rozwoju firm.
16.01.2018

MSC Cruises odebrał nowoczesny wycieczkowiec. Będą kolejne (foto, wideo)

MSC Seaside już w rękach MSC Cruises. Armator odebrał nowoczesną jednostkę w środę we włoskiej stoczni Fincantieri w Monfalcone. Wycieczkowiec wejdzie do eksploatacji jeszcze w tym roku.
01.12.2017

BIEC: Wskaźnik koniunktury spadł; gospodarka osiągnęła maksimum mocy

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) w listopadzie tego roku spadł o 0,9 pkt. - poinformowało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Dodano, że ostatnie miesiące wyraźnie wskazują, że gospodarka osiągnęła maksimum swych mocy.
28.11.2017

Technologie jutra – podsumowanie Targów SyMas/Maintenance

Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 190 wystawców z 12 krajów Europy, których w ciągu 2 dni odwiedziło ponad 2600 odwiedzających. Został pobity również kolejny rekord zajętej przez wystawców powierzchni wystawienniczej, bowiem targi po raz pierwszy były organizowane w obydwu halach EXPO Kraków.
27.11.2017

Prezydent: W relacjach gospodarczych z Grecją jest wiele do zrobienia

W relacjach gospodarczych z Grecją jest jeszcze wiele do zrobienia - oświadczył we wtorek w Atenach prezydent Andrzej Duda na forum z udziałem polskich i greckich przedsiębiorców. W jego ocenie, wzajemna wymiana handlowa może osiągnąć poziom 2 mld dolarów.
21.11.2017

Możdżanowska: MŚP - najistotniejszy element całej gospodarki; chcę wzmacniać ich działanie

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa są jednym z najistotniejszych elementów całej gospodarki, dlatego też chcę wzmacniać ich działanie oraz wypracować ułatwienia w tym sektorze - powiedziała PAP Andżelika Możdżanowska, nowa wiceminister rozwoju odpowiedzialna za małe i średnie firmy.
18.10.2017

Powstał Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej - kolejny krok konsolidacji

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przygotowała Kodeks, którego celem ma być taka konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, by mógł on skuteczniej wdrażać nowoczesne technologie i efektywniej konkurować o zamówienia zagraniczne - poinformowano w czwartkowym komunikacie Grupy.
05.10.2017

W Śródmieściu Morskim Gdyni zamieszka 15 tysięcy osób, a 11,5 znajdzie pracę. Rozmowa z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni

Gdynia postawiła na rozwój miasta oraz portu i konsekwnetnie się tego planu trzyma. W porcie za chwilę rozpocznie się budowa obrotnicy, w mieście już ruszyła budowa Morskiego Śródmieścia Gdyni i waterfrontu, gdzie zamieszkać może 15 tysięcy osób, a kolejne 11,5 tysiąca znajdzie zatrudnienie. A już za dwa tygodnie rusza gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej, jedno z najważniejszych "morskich" wydarzeń w Polsce. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek zapewnia, że jest do doskonała okazja do poznania problemów sektora morskiego i pos
03.10.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.