• <
CTM_980X120_gif_2020

Błaszczak: ważne, by żołnierze USA zostali w Europie i byli w Polsce

Strona główna MW, służby morskie Błaszczak: ważne, by żołnierze USA zostali w Europie i byli w Polsce
Błaszczak: ważne, by żołnierze USA zostali w Europie i byli w Polsce - GospodarkaMorska.pl
fot. Capt. Orlandon Howard

ew

25.06.2020 Źródło: PAP

To, dokąd zostaną przeniesieni amerykańscy żołnierze wycofywani z Niemiec, zależy od decyzji amerykańskiej administracji; chodzi o to, by zostali w Europie, a jeśli tak, to by byli w Polsce - powiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.

Pytany w TVP Info o spekulacje, że żołnierze wycofywani z Niemiec mieliby trafić do Polski, Błaszczak, który towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w wizycie w Białym Domu, zaznaczył, że "to jest decyzja prezydenta, amerykańskiej administracji". "My zabiegamy o to. Jesteśmy w bardzo bliskich relacjach, bo przecież amerykańscy żołnierze już stacjonują w Polsce" – dodał.

Przypomniał deklaracje o zwiększeniu trwałego pobytu amerykańskich wojskowych podpisane w ubiegłym roku przez prezydentów USA i Polski. Zwrócił uwagę, że ulokowane w Polsce amerykańskie dowództwo dywizji jest od niedawna kwaterą amerykańskiego generała. Według Błaszczaka bardzo bliskie relacje prezydentów Polski i USA "to dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski".

Przywołał powtórzoną w środę przez prezydenta Donalda Trumpa deklarację wycofania części wojsk USA z Niemiec. "Cała kwestia sprowadza się do tego, żeby ci żołnierze zostali w Europie. Jeżeli zostaną w Europie, to najlepiej, żeby zostali w Polsce" - powiedział Błaszczak.

Według szefa MON amerykańska obecność w Polsce, obok członkostwa Polski w NATO oraz rozbudowy liczebnej i technicznej modernizacji własnego wojska, zwiększają bezpieczeństwo kraju, a przez to "dają gwarancję inwestycji".

"Inwestycje amerykańskie, szczególnie w nowoczesne technologie, stają się faktem" - powiedział minister, dodając, że oznacza to szanse dla polskiej gospodarki i obronności, "bo nowoczesne technologie to na przykład cyberbezpieczeństwo". Przypomniał, że MON powołało wojska obrony cyberprzestrzeni, rozszerzyło też ofertę edukacyjną dla informatyków. Powtórzył zarzut rozwiązywania jednostek wojskowych na wschodzie kraju za rządów PO-PSL i przypomniał decyzje o sformowaniu nowej dywizji z dowództwem w Siedlcach.

Kolejną kadencję prezydencką Andrzeja Dudy uznał za gwarancję dalszego rozwoju WOT, które – jak zapewnił – są gotowe nadal pomagać w usuwaniu skutków podtopień, jeżeli takie będą decyzje wojewodów.

Zwrócił też uwagę, że prezydent Trump zgodził się, żeby włączyć polskich naukowców w amerykańskie badania nad szczepionką i lekarstwem przeciw koronawirusowi. "To też jest niezwykłe osiągnięcie" - ocenił.


Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.