• <
escort_980x120_gif_2020

Minister klimatu Michał Kurtyka o transformacji klimatyczno-ekologicznej miast

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Minister klimatu Michał Kurtyka o transformacji klimatyczno-ekologicznej miast
Minister klimatu Michał Kurtyka o transformacji klimatyczno-ekologicznej miast - GospodarkaMorska.pl
fot. MK

sons

22.09.2020 Źródło: Ministerstwo Klimatu

Zrównoważony rozwój miast to główny temat konferencji Eco-Miasto, która odbyła się 21 września 2020 r. w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział minister klimatu Michał Kurtyka oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

- To bardzo symboliczne, że tegoroczna konferencja „Eco-Miasto. Energia zmian” ma miejsce podczas trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka rozpoczynając swoje wystąpienie.

Minister wskazał, że resort klimatu prowadzi działania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Jednym z takich działań jest projekt Miasto z Klimatem – zainaugurowany w marcu tego roku. W ramach tej inicjatywy Ministerstwo Klimatu przeprowadziło od marca do czerwca serię warsztatów miejskich, których celem było wypracowanie wizji oraz konkretnych rozwiązań, w tym inicjatyw legislacyjnych, mechanizmów finansowych oraz innych wspierających miasta.

Realizujemy także kampanię „Dom z Klimatem”. Tytułowy dom generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców – podkreślił minister Kurtyka.

Zaznaczono także, że rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury jest bardzo ważnym elementem realizacji polityki adaptacji do zmian klimatu ponieważ poza zmniejszeniem efektu miejskiej wyspy ciepła oraz zatrzymaniem wody opadowej, zwiększa również dostępność do infrastruktury o charakterze społecznym i rekreacyjnym, co w efekcie pozwala na podniesienie komfortu życia mieszkańców.

W trakcie wydarzenia podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w debacie „Energia (dla) zmian w miastach”.

- Działania miast na rzecz ekologizacji wspierane są bardzo aktywnie przez programy finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dostępne programy, takie jak „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd” czy „Moja woda” mają na celu wsparcie inwestowania w nowoczesne technologie – powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister podkreślił i zadeklarował, że Ministerstwo Klimatu będzie wspierać ekologiczną energię miast, która napędza transformację w kierunku nisko- i zeroemisyjnych gospodarek.

Wyróżnienie Ministra Klimatu

Podczas konferencji minister klimatu Michał Kurtyka wręczył gminie Polkowice wyróżnienie „Laureata 7. edycji konkursu eco-miasto”. Miasto to podjęło aktywność na rzecz rozwoju nisko i zeroemisyjnego transportu w mieście, w tym także zainicjowało opracowanie Strategii rozwoju elektromobilności w gminie Polkowice na lata 2020-2035.

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.