• <

Wynik wyszukiwania - "napad" - Wiadomości

Aresztowano 45 osób blokujących przeniesienie azylantów na barkę

Czterdzieści pięć osób zostało aresztowanych w czwartek w południowym Londynie, gdy grupa aktywistów uniemożliwiła przeniesienie azylantów z hotelu na zacumowaną w porcie w południowej Anglii barkę "Bibby Stockholm". W trakcie trwającego wiele godzin protestu doszło do starć z policją.
05.05.2024

Dania. Ruszył proces w sprawie morderstwa na kutrze

Pięciu mężczyzn w wieku od 29 do 42 lat, członków załogi kutra rybackiego Inger Katrine, stanęło dziś przed sądem w duńskim Holstebro. Są oskarżeni o morderstwa 41-letniego mężczyzny w trakcie połowów na Morzu Północnym.
29.04.2024

USA zaproponowały bojownikom Huti "zachęty" za odstąpienie od ataków na Morzu Czerwonym

Władze USA zaproponowały jemeńskim rebeliantom Huti "zachęty" w zamian za odstąpienie od ataków na statki na Morzu Czerwonym - podał portal wychodzącej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gazety "The National", powołując się na źródła we władzach Jemenu.
25.04.2024

Haiti: port w stolicy przejęty przez gangi, mieszkańcy nie mogą się ewakuować

Port-au-Prince, stolica Haiti, pilnie potrzebuje pomocy - ostrzegła w swym czwartkowym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podkreśliła, że miasto jest praktycznie odcięte od świata: na międzynarodowym lotnisku, opanowanym przez zbrojne gangi, od tygodni nie lądują samoloty, a z zablokowanego przez bandy portu morskiego nie wypływają statki, którymi próbują się ewakuować mieszkańcy i nieliczni pozostali na Haiti cudzoziemcy.
22.03.2024

Uszkodzony przez Huti masowiec Rubymar pozostaje porzucony na Morzu Czerwonym i stanowi zagrożenie dla środowiska

Statek ostrzelany 18 lutego przez Huti, porzucony przez załogę, wciąż dryfuje na Morzu Czerwonym. Znajdujący się na jego pokładzie ładunek 22 000 ton nawozu stanowi poważne zagrożenie ekologiczne dla akwenu.
29.02.2024

Ukraina. Ekspert: w ciągu dwóch lat wojny zmieniły się armie i oblicze konfliktu

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
22.02.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Szlak kolejowy przez Rosję wzbudza zainteresowanie spedytorów

Sytuacja na Morzu Czerwonym spowodowała, że spedytorzy szukają alternatyw dla transportu morskiego z Azji do Europy. Jak donosi branżowy portal The Loadstar, coraz częściej pojawią się zapytania o szlak kolejowy z Chin przez Rosję.
09.01.2024

Piraci porwali członków załogi tankowca

Agencje bezpieczeństwa poinformowały, że w Zatoce Gwinejskiej co najmniej dwóch członków załogi tankowca zostało uprowadzonych przez piratów.
03.01.2024

Halloween na oceanie. Flota „duchów” coraz większa

Technologie satelitarne wspomagają w śledzeniu zbiornikowców z nielegalną ropą. Windward w najnowszych statystykach podaje, że zidentyfikował już około 1100 statków, które stanowią „ghost ships”. Rosnąca ilość „statków duchów” w światowej flocie skoncentrowana jest na obsłudze nielegalnego handlu ropą naftową i zbożami.
01.11.2023

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

Rumuński prezydent: rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne. Potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO i regionu Morza Czarnego – oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE.
04.10.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Tarczyński: na Lampedusie mamy do czynienia z inwazją. Polska przed tym przestrzegała

Sytuacja na włoskiej wyspie Lampedusa to nic innego jak inwazja; doprowadziła do tego szaleńcza polityka europejska. Polska przed tym przestrzegała i okazuje się, że po raz kolejny miała rację - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.
15.09.2023

Brawurowa akcja US Navy. Amerykanie powstrzymali irański okręt przed zajęciem dwóch tankowców

Na obszarze Zatoki Omańskiej siły USA zapobiegły dwóm próbom przejęcia tankowców handlowych przez irańską marynarkę wojenną. Oba incydenty miały miejsce na wodach międzynarodowych.
05.07.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

Poseł Kacper Płażyński na kontroli w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Gdański poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński w piątek przeprowadził poselską kontrolę w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk w sprawie pyłu węglowego pochodzącego z gdańskiego portu. Po jej zakończeniu wraz z gdańskim radnym Andrzejem Skibą zorganizowali konferencję prasową.
19.05.2023

Prezes PKN Orlen: przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG, aby przeprowadzić transformację energetyczną w Polsce

PKN Orlen stworzył koncern multienergetyczny, przejmując Grupę Energa, Grupę Lotos i PGNiG, aby przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną - podkreślił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki tym fuzjom, koncern może stabilizować sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną w kraju.
11.05.2023

Ostre strzelanie ORP Orkan na Bałtyku

W tym tygodniu w morze wyszedł jeden z małych okrętów rakietowych proj. 660M, wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Marynarze sprawdzali w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zadań na Morzu Bałtyckim.
26.04.2023

Piraci zaatakowali statek w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej

Pływając pod singapurską banderą chemikaliowiec Success 9 został zaatakowany 10 kwietnia br. przez piratów. Zdarzenie miało miejsce w Zatoce Gwinejskiej, na południe od Abidżanu, będącego istotnym portem i centrum gospodarczym Wybrzeża Kości Słoniowej.
11.04.2023

Chiny chcą kontrolować statki w Cieśninie Tajwańskiej. Fiasko dyplomacji?

Rząd w Pekinie ogłosił bezprecedensowe plany inspekcji i wejścia na pokłady cywilnych statków w Cieśninie Tajwańskiej. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do szeregu groźnych incydentów morskich w związku z napięciami między Państwem Środka z jednej, a Tajwanej i USA z drugiej strony.
07.04.2023

Lockheed Martin dostarcza przeciwlotnicze pociski do obrony Polski. Czy zapewnią ochronę morskiej infrastruktury?

Amerykański koncern zbrojeniowy dostarczył do Polski partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement), wchodzących na wyposażenie polskiego systemu Wisła. Wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill) będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
09.03.2023

Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.
08.03.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Były dowódca sił USA w Indo-Pacyfiku: czas jasno powiedzieć, że będziemy bronić Tajwanu

Były szef Dowództwa Indo-Pacyfiku USA adm. Harry Harris wezwał we wtorek w Kongresie do porzucenia "strategicznej dwuznaczności" wobec Tajwanu i jasnej deklaracji, że Ameryka będzie bronić wyspy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję. Ocenił też, że potrzeba obrony Tajwanu nie powinna oznaczać rezygnacji ze wspierania Ukrainy.
07.02.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

Siemoniak: Zachodniopomorskie jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną

Zachodniopomorskie jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną; gazoport, dojście Baltic Pipe, Elektrownia Dolna Odra i Zakłady Chemiczne w Policach wymagają bardzo szczególnego podejścia – podkreślił w poniedziałek wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
23.01.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Prezydent i szef MON w Porcie Gdynia. Uroczysty odbiór sprzętu dla wojska

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze pierwszej dostawy uzbrojenia zamówionego dla polskiej armii. Wydarzenie miało miejsce w terminalu BCT w Porcie Gdynia, gdzie rozładowane zostały nowe czołgi i armatohaubice.
06.12.2022

Orkany do modernizacji

W najbliższym czasie mają ruszyć prace remontowe i modernizacyjne na trzech małych okrętach rakietowych projektu 660M typu Orkan. Ich wykonawcą będzie PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia planowany jest na lata 2022-2026.
07.11.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO]

Bardzo uroczystym akcentem obchodów 100-lecia Portu Gdynia była specjalna Gala Jubileuszowa przygotowana właśnie z tej okazji. 27 września w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wspólnie świętowali zarówno partnerzy biznesowi, przedstawiciele kultury, pracownicy jak i przedstawiciele współpracujących urzędów.
04.10.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Holandia. „De Telegraaf”: Polska zrywa ostatnie „kajdany zależności” od Rosji przekopem przez Mierzeję Wiślaną

Polska otworzyła kanał, którym statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich, napisał w niedzielę największy dziennik Holandii „De Telegraaf”. Gazeta cytuje w tytule artykułu słowa premiera Mateusza Morawieckiego: „Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".
18.09.2022

Międzynarodowe Biuro Morskie: Najniższy poziom piractwa morskiego od 30 lat

Międzynarodowe Biuro Morskie w najnowszym raporcie przedstawia najniższy poziom piractwa od niemal 30 lat. Zatoka Gwinejska i Cieśnina Singapurska stanowią główne obszary na których statki są szczególnie zagrożone na atak piratów.
30.08.2022

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

Otwarcie skweru im. Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

W piątek przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainaugurowano też wystawę plenerową "Mariupol – bohaterskie miasto" przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
01.07.2022

Portowy skok stulecia. Gang ukradł 20 kontenerów z ładunkiem

W pobliżu portu Manzanillo w Meksyku doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Grupa mężczyzn ukradła... 20 całkowicie załadowanych kontenerów.
15.06.2022

Prezydenci Polski i Egiptu rozmawiali o wojnie, kryzysie żywnościowym, LNG i gazoporcie

Wojna na Ukrainie i wywołany przez nią kryzys żywnościowy oraz możliwe dostawy LNG były tematami spotkania w Kairze prezydentów Polski i Egiptu. Andrzej Duda podkreślił, że przy stole negocjacyjnym nie może zabraknąć Ukrainy; Abd el-Fatah es-Sisi mówił o konieczności pokojowego zakończenia konfliktu.
30.05.2022

Polboat: ponad 30 polskich firm z branży jachtowej zrywa współpracę z Rosją

Ponad 30 polskich firm z branży jachtowej zrywa współpracę z Rosją - poinformował w czwartek zarząd Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty (POLBOAT). Wstrzymano m.in. transakcje i zamrożono zaliczki na nowe jednostki.
17.03.2022

To koniec Nord Stream 2? Niemcy wstrzymują oddanie do użytku gazociągu [POLITYCY KOMENTUJĄ]

W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymuje do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, poinformował we wtorek kanclerz Olaf Scholz. W świetle ostatnich wydarzeń sytuacja musi zostać ponownie oceniona - powiedział Scholz, wyjaśniając swoją decyzję.
22.02.2022

Senat odrzucił projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

Senat USA odrzucił w czwartek projekt ustawy nakładający dodatkowe sankcje na gazociąg Nord Stream 2. Mimo że za projektem głosowała większość senatorów, nie zdobył on wymaganej liczby 60 głosów.
14.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa rozruch urządzeń i instalacji - serce inwestycji prawie gotowe [WIDEO, ZDJECIA]

Trwają rozruchy urządzeń i instalacji obiektów kubaturowych na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Jednym z najważniejszych z nich jest Kapitanat Portu Nowy Świat. To tu znajduje się serce całej przeprawy, czyli nadrzędny system sterowania ruchem statków.
03.12.2021

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Globalne incydenty piractwa spadły do najniższego poziomu od dziesięcioleci

Według Międzynarodowego Biura Morskiego ICC (IMB) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku liczba zgłoszonych przypadków piractwa i rozboju na morzu spadła do najniższej odnotowanej liczby od prawie trzech dekad.
23.10.2021

ORP Orkan i ORP Piorun ćwiczyły w Szwecji

ORP Orkan i ORP Piorun wzięły udział w ćwiczeniach na morskim poligonie rakietowym w Szwecji. W okolicy Härnösand załogi po raz pierwszy ćwiczyły strzelanie pociskami RBS 15 Mk3.
08.09.2021

Ćwiczenie morskie Ostrobok-21 za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zakończyły się największe tegoroczne ćwiczenie sił 3. Flotylli Okrętów Ostrobok-21, które odbywało się we współdziałaniu z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża i Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej - poinformowało w piątek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenie stanowiło podsumowanie całego roku szkolenia i było sprawdzianem wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.
13.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu. Co zyskają marynarze?

Połączone senackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Infrastruktury przyjęły we wtorek nowelę ustawy o pracy na morzu, zakładającą m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte.
03.08.2021

Sejm: Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, został w środę skierowany do trzeciego czytania. Projekt poparły wszystkie sejmowe kluby parlamentarne.
21.07.2021

Globalne piractwo spadło do najniższego poziomu od 27 lat

Piractwo i napady z bronią na morzu spadły do najniższego poziomu od 27 lat w pierwszej połowie 2021 roku. Nie dajmy się jednak zwieść liczbom - ostrzega Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB).
16.07.2021

Sejmowe komisje przyjęły projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, przyjęły w środę w pierwszym czytaniu połączone sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
08.07.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Ukraina. Szef MSW: po uruchomieniu NS2 możliwe prowokacje ze strony Rosji

Po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 możliwe będą prowokacje i próby ataków terrorystycznych ze strony Rosji - uważa szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Jego resort w sobotę poinformował o dużych wspólnych ćwiczeniach Gwardii Narodowej, policji i ratowników.
05.06.2021

ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1

W piątek, 28 maja br., fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski weszła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Przez dwa tygodnie jednostka reprezentowała polską Marynarkę Wojenną podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim.
30.05.2021

Adm. Stavridis: następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym

Następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym – ostrzega za pośrednictwem agencji Bloomerg amerykański emerytowany admirał i były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie James Stavridis. Według niego Rosja i USA „są na kursie kolizyjnym” właśnie w tym regionie.
09.05.2021

Ogień na morskim poligonie [foto]

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
16.04.2021

Szkolenie na morzu

Od poniedziałku, 22 marca, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Grom. Jednostki doskonaliły procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, z którymi załogi mogą się spotkać podczas realizacji zadań na morzu.
29.03.2021

Passex sojuszników na Bałtyku [foto]

Na Bałtyku zakończyło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli, wspierane przez Siły Powietrzne odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
19.03.2021

Ćwiczenia okrętu podwodnego ORP Orzeł

Prowadzenie ćwiczebnych ataków torpedowych, współpraca z okrętami nawodnymi i uchylanie się od ataków przeciwnika to tylko niektóre zadania jakie na wodach Zatoki Gdańskiej wykonywała załoga okrętu podwodnego ORP Orzeł.
01.03.2021

Międzynarodowa Organizacja Morska wzywa do walki z piractwem

W odpowiedzi na rosnącą liczbę ataków piratów na statki w Zatoce Gwinejskiej, Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) powołała grupę ds. Bezpieczeństwa morskiego.
16.02.2021

Międzynarodowe Biuro Morskie: akty piractwa wzrosły w ubiegłym roku o 20 proc.

Liczba ataków piratów na statkach wzrosła w 2020 roku o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Związane jest to z rekordowym wzrostem porwań u wybrzeży Afryki Zachodniej – przekazało Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB) w opublikowanym dzisiaj dorocznym raporcie.
13.01.2021

ORP Pułaski wrócił do domu

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu „ORCA" na wodach Oceanu Atlantyckiego.
12.11.2020

ORP Pułaski w ćwiczeniu ORCA [foto]

We wtorek, 10 listopada, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu pk. ORCA na wodach Oceanu Atlantyckiego.
11.11.2020

Top 10 najbardziej niebezpiecznych rejsów na świecie

Są miejsca, które oprócz swego uroku i kuszących krajobrazów mają drugie oblicze i lepiej trzymać się od nich z daleka, szczególnie w przypadku rodzinnych wycieczek. Przedstawiamy listę rejsowych destynacji, do których podróż warto przemyśleć dwukrotnie.
09.11.2020

Zakończenie szkolenia poligonowego przeciwlotników MW [foto]

W piątek, 16 października, zakończyło się szkolenie 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego w ramach zgrupowania poligonowego pododdziałów aryleryjsko-rakietowych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Rodzajów Sił Zbrojnych. Marynarze przez ostatnie trzy tygodnie szkolili się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.
19.10.2020

OSTROBOK-20 - zakończyło się największe ćwiczenie 3. Flotylli Okrętów [foto]

W piątek, 9 października, zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie sił 3. Flotylli Okrętów. W rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na Bałtyku ćwiczyły okręty i jednostki brzegowe wchodzące w skład największego związku taktycznego MW.
12.10.2020

Prof. Żurawski vel Grajewski: po zawarciu umowy z USA Polska jest silniejsza politycznie

Po podpisaniu umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej z USA agresor, który chciałby zaatakować Polskę, musi się liczyć z odpowiedzią amerykańskiej armii – powiedział politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
18.08.2020

Bielan: atakowanie relacji polsko-amerykańskich jest atakowaniem polskiej racji stanu

Atakowanie przez kontrkandydatów prezydenta Andrzeja Dudy relacji polsko-amerykańskich ze względu na wagę tych relacji dla bezpieczeństwa, jest atakowaniem polskiej racji stanu - mówił rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.
24.06.2020

Dworczyk: w Europie powinno stacjonować jak najwięcej żołnierzy USA

W Europie powinno stacjonować jak najwięcej żołnierzy amerykańskich - podkreślił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. W sposób oczywisty chcielibyśmy, żeby ten kontyngent był jak najsilniejszy w Polsce, która jest wschodnią flanką NATO - dodał.
23.06.2020

Piractwo i rozbój na morzu

Piractwo i rozbój zbrojny na morzu, to niektóre ze współczesnych wyzwań przemysłu morskiego i przybrzeżnego. Ostatnie incydenty, szczególnie u wybrzeży Afryki Zachodniej, przypomniały przemysłowi żeglugowemu i ogółowi społeczeństwa o przemocy i okrucieństwie. Przeprowadzane ataki pirackie narażają ludzi na pokładach, powodując znaczne straty, które mogą dotykać nie tylko dóbr materialnych, ale też zdrowia i życia ludzkiego.
19.06.2020

Piractwo coraz większym problemem w Azji

Według ostatniego miesięcznego raportu opublikowanego przez ReCAAP w Azji obserwuje się wzrost liczby przypadków piractwa i rozboju na statkach. Porwanie załogi w celu okupu na wodach regionalnych również pozostaje poważnym problemem.
11.06.2020

Bałtyk pod ostrzałem: szkolenie morskie na pokładzie ORP Grom

Od wtorku, 5 maja, okręt rakietowy ORP Grom, operuje na wodach Zatoki Gdańskiej. Jednostka prowadzi cykl szkolenia morskiego połączony z wykonaniem zadań ogniowych z faktycznym użyciem uzbrojenia.
07.05.2020

Szkolenie ogniowe na morzu

Od poniedziałku, 6 kwietnia, na wodach Bałtyku Południowego operuje okręt rakietowy ORP Piorun. Jednostka wykonuje zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia artyleryjskiego, a także doskonali procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, do których może dojść podczas działań pojedynczego okrętu na morzu.
09.04.2020

Morderstwo kapitana na pokladzie tankowca w Wenezueli

Uzbrojeni napastnicy zamordowali kapitana na pokładzie tankowca, na który udało im się wedrzeć gdy został zakotwiczony u wybrzeży wschodniej Wenezueli.
26.02.2020

Stanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie zadań, stanu i wyposażenia Marynarki Wojennej RP

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wyraża głębokie zaniepokojenie stanem Marynarki Wojennej RP.
22.02.2020

Zarzut kierowania gróźb pozbawienia życia wobec burmistrza Łeby

Prokuratura postawiła 40-letniemu Rafałowi K. zarzut kierowania gróźb pozbawienia życia wobec burmistrza Łeby. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu – poinformował prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
28.01.2020

Rada Bezpieczeństwa ONZ: piractwo morskie zagraża pokojowi i stabilności

Podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego problemom piractwa morskiego, przyjęła ona rezolucję, przedłużającą mandat państw i organizacji regionalnych współpracujących z Somalią do walki z procederem, który - jak podkreśliła - stanowi zagrożenie dla pokoju i stabilności.
05.12.2019

Operacja osłony transportu morskiego

Na poligonach Bałtyku Południowego, jednostki pływające 3. Flotylli Okrętów operują w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. Okręty prowadzą cykl szkolenia morskiego połączony z wykonaniem zadań ogniowych z faktycznym użyciem uzbrojenia. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
20.11.2019

Rosja rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym

Rosja rozpoczęła we wtorek ćwiczenia na Morzu Czarnym, w których bierze udział ponad 10 okrętów Floty Czarnomorskiej i lotnictwo, w tym myśliwce Su-30SM - podały służby prasowe floty. Częścią ćwiczeń będzie strzelanie artyleryjskie i rakietowe.
19.11.2019

Zakończenie szkolenia poligonowego przeciwlotników Marynarki Wojennej

Przeciwlotnicy Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie w ramach zgrupowania poligonowego. Marynarze przez ostatnie cztery tygodnie podnosili poziom wyszkolenia specjalistycznego na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.
30.09.2019

Ćwiczenie taktyczne z wojskami na morzu

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do poniedziałku, 23 września, operują na morzu w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami. Okręty przy wsparciu samolotów i śmigłowców prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
26.09.2019

Uwolniono trzech rosyjskich marynarzy porwanych u wybrzeży Kamerunu

Uwolniono trzech rosyjskich marynarzy, którzy zostali porwani w połowie sierpnia prawdopodobnie przez nigeryjskich piratów u wybrzeży Kamerunu - poinformowało w niedzielę w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Rosji.
22.09.2019

FSB: zmarł jeden z zatrzymanych północnokoreańskich kłusowników (wideo)

Kłusownik z Korei Północnej, zatrzymany przez rosyjską straż graniczną na wodach terytorialnych Rosji na Morzu Japońskim wraz z 161 innymi osobami, zmarł - poinformowała Federalna Służba Bezpieczeństwa.
20.09.2019

ReCAAP: W sierpniu mniej ataków piratów na azjatyckich wodach

W sierpniu 2019 roku odnotowano osiem incydentów z udziałem piratów na azjatyckich wodach. Sześć z nich było zbrojnymi napadami - podał regionalny organ nadzorujący piractwo, ReCAAP. Oznacza to spadek o 11 proc. w porównaniu do liczby incydentów w sierpniu 2018 roku.
15.09.2019

Bercow ostrzega rząd, by nie ignorował ustawy blokującej bezumowny brexit

Spiker brytyjskiej Izby Gmin John Bercow ostrzegł rząd Borisa Johnsona, by nie ignorował przyjętej przez parlament ustawy blokującej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia.
13.09.2019

Błaszczak: 185 mld do 2026 r. na modernizację polskiej armii

Plan modernizacji polskiej armii do 2026 r. jest rekordowy, jeżeli chodzi o zakupy dla wojska, opiewa na 185 mld zł - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że obecnie trwają negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi dot. ceny zakupy samolotów F35.
04.09.2019

Francja: Debata o groźbie wojny po zajęciu kolejnego tankowca przez Iran

Zajęcie przez Iran kolejnego tankowca ożywiło we Francji debatę o zagrożeniu wojną i o ewentualnym przystąpieniu Paryża do koalicji mającej ochraniać statki w cieśninie Ormuz, do czego wzywa francuskie władze prezydent USA Donald Trump.
05.08.2019

Kobiet w transporcie drogowym jest dwa razy więcej

Według danych Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) 98 proc. zawodowych kierowców stanowią mężczyźni. Bardzo powoli w świat męskich ciężarówek wkraczają kobiety, które za kierownicą 40-tonowego pojazdu radzą sobie tak samo dobrze, jak panowie. Panie stanowią już ponad 19 proc. kadry pracowniczej w obrębie całego sektora TSL[1], w tym spedycji, kadry zarządzającej i administracji. Najnowszy raport International Road Transport Union (IRU) pokazuje, że jedynie 2 proc. z nich pracuje za kółkiem.
31.07.2019

Najważniejsze postanowienia z 101. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

101. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego odbyła się w Londynie w dniach 5-14 czerwca br. Podczas obrad Komitet omówił m.in. następujące zagadnienia: przyjęcie poprawek do obowiązkowych instrumentów IMO; autonomiczne nawodne jednostki pływające (MASS) – zatwierdzenie Tymczasowych wytycznych dla prób MASS; standardy konstrukcyjne oparte na celu – zatwierdzenie zmienionych Ogólnych wytycznych dot. opracowania standardów IMO opartych na celu (MSC.1/Circ.1394/Rev.1); bezpieczeństwo statków uprawiających żeglugę na wodach polarnych
22.07.2019

Mniej piratów na azjatyckich wodach w pierwszej połowie 2019 roku

Pomiędzy styczniem a czerwcem tego roku na azjatyckich wodach zanotowano 28 incydentów piractwa lub zbrojnej napaści na statki. Według regionalnego organu nadzorującego piractwo, ReCAAP, te wyniki można uznać za pozytywne, gdyż wyraźnie widać poprawę.
18.07.2019

ReCAAP: W maju wzrosła liczba ataków piratów na azjatyckich wodach

Liczba ataków piratów na azjatyckich wodach zwiększyła się w maju do siedmiu - donosi agencja informacyjna ReCAAP.
16.06.2019

101. sesja komitetu MSC IMO

W Londynie od 5 do 14 czerwca trwa 101. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego IMO (Międzynarodowej Organizacji Morskiej).
07.06.2019

PGZ wyremontuje ORP Kościuszko i ORP Arctowski

Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Stoczni Wojennej zawarło z Komendą Portu Wojennego w Gdyni umowy na naprawę główną i dokową fregaty rakietowej ORP Generał Tadeusz Kościuszko oraz okrętu hydrograficznego ORP Arctowski.
28.05.2019

Międzynarodowa konferencja użytkowników fregat

W Gdyni zakończyła się międzynarodowa konferencja użytkowników fregat. Ponad 120 uczestników z 10 państw debatowało m. in. na temat eksploatacji i wykorzystania oraz przyszłości fregat typu Oliver Hazard Perry.
01.05.2019

Okręty Sił Odpowiedzi NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Bałtyku (foto)

Główne zadania jakie wykonywać będą szkolące się jednostki polegają na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
26.04.2019

Ćwiczenia NATO i gdyńskiej Flotylli na poligonach morskich Morza Bałtyckiego

Okręty Sił Odpowiedzi NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli rozpoczęły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania jakie wykonywać będą szkolące się jednostki polegają na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
24.04.2019

IMB: Spada globalna aktywność piratów, ale zagrożenie porwaniem w Zatoce Gwinejskiej wciąż wysokie

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku odnotowano mniej przypadków piractwa i napadu z bronią na morzu, ale ryzyko porwań nadal stanowi zagrożenie dla statków w Zatoce Gwinejskiej - poinformowało Centrum Raportowania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w swoim pierwszym szczegółowym raporcie.
08.04.2019

Telematyka podstawą bezpiecznego transportu

Zgodnie z danymi Unii Europejskiej, na które powołuje się międzynarodowe Stowarzyszenie TAPA, zajmujące się bezpieczeństwem dostaw, w wyniku kradzieży produktów i rosnącego ryzyka transportu w ramach łańcucha dostaw europejscy przedsiębiorcy ponoszą straty w wysokości ponad 8,2 miliardów euro rocznie. Z jakich rozwiązań mogą skorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo transportu i wysyłanych w trasę pracowników?
22.03.2019

Poroszenko: Liczę na wzmocnienie nacisku na Rosję poprzez sankcje

Jesteśmy silni, gdy jesteśmy razem; budzimy wtedy respekt i trudniej jest zdecydować się na agresję wobec nas - mówił w Lublinie prezydent Andrzej Duda. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podkreśliła, że bezpieczeństwo Ukrainy jest dla całego regionu "kamieniem węgielnym".
22.02.2019

Rosja: Stan nadzwyczajny na Nowej Ziemi z powodu najścia białych niedźwiedzi (wideo)

W miejscowościach rosyjskiego archipelagu Nowa Ziemia na Oceanie Arktycznym wprowadzono stan nadzwyczajny z powodu białych niedźwiedzi, które w niespotykanej liczbie pojawiły się koło ludzkich siedzib. Niektóre wchodzą nawet do domów mieszkalnych.
12.02.2019

ReCAAP: Najmniej ataków piratów od dekady

W całym zeszłym roku zanotowano 76 wypadków z udziałem piratów na azjatyckich wodach – donosi agencja ReCAAP. Według danych, 62 wypadków dotyczyło udanych ataków, reszta to nieudane próby w wykonaniu piratów. Za to aż 72 incydentów zaklasyfikowano jako napad z bronią w ręku.
15.01.2019

Bandyci napadli na dwa tankowce u wybrzeży Lagos w Nigerii

Uzbrojeni złodzieje zaatakowali 2 tankowce u wybrzeży Nigerii 7 stycznia, zgodnie z danymi dostarczonymi przez IMB Piracy Reporting Center.
10.01.2019

Czechy: Od północy wstrzymany ruch ciężarówek przez przejście Harrachov-Jakuszyce

Z powodu spodziewanych trudnych warunków jazdy władze czeskiego kraju (województwa) libereckiego wstrzymają od północy z poniedziałku na wtorek ruch samochodów ciężarowych o masie ponad 3,5 tony przez przejście graniczne Harrachov-Jakuszyce.
07.01.2019

Wodowanie książki na ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu - muzeum ORP Błyskawica, w piątek 21 grudnia, odbyło się uroczyste wodowanie książki pod tytułem Zwalczanie środków napadu powietrznego przez Marynarkę Wojenną.
21.12.2018

Rosja: MSZ zarzuca Ukrainie prowokację

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarzuciło w poniedziałek Ukrainie, że umyślnie sprowokowała niedzielny incydent w Cieśninie Kerczeńskiej w celu doprowadzenia do zaostrzenia sankcji przeciw Rosji. MSZ napisało o tym w oświadczeniu.
27.11.2018

Polskie Lobby Przemysłowe zabiera głos w sprawie powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego opracowuje opinie, analizy, stanowiska oraz ekspertyzy dotyczące polskiej gospodarki, poszczególnych branż polskiego przemysłu lub konkretnych jego problemów, a także obronności. Tym razem, wystosowało pismo dotyczące powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej RP i jej odbudowy z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego. Otrzymali je najwyżsi decydenci i dowódcy wojskowi w kraju. Są to między innymi: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister gospodarki m
07.11.2018

ReCAAP: Najmniej ataków piratów na azjatyckich wodach od 10 lat

Od stycznia do września 2018 roku zanotowano 64 wypadków z udziałem piratów na azjatyckich wodach – donosi agencja ReCAAP. Według danych, 50 wypadków dotyczyło udanych ataków, reszta to nieudane próby w wykonaniu piratów. Za to aż 61 incydentów zaklasyfikowano jako napad z bronią w ręku.
15.10.2018

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 8 października, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
08.10.2018

Ćwiczenie OSTROBOK-18 (foto)

Ćwiczenie pk. OSTROBOK to największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów. Odbywają się one we współdziałaniu z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża i Brygadą Lotnictwa MW. W rejonie Zatoki Gdańskiej oraz środkowego Bałtyku ćwiczą okręty i jednostki pomocnicze wchodzących w skład największego związku taktycznego MW.
04.10.2018

Świnoujście: Podpisano umowy na budowę tunelu pod Świną

W poniedziałek podpisano umowy na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Będziemy pilnować każdego dnia, żeby za cztery lata tunel został rzeczywiście otwarty - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
17.09.2018

Imigranci przenoszą się z Calais do innych portów

Uwaga kierowcy podróżujący do Wielkiej Brytanii! Nasilają się ataki imigrantów we Francji. Brytyjskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych RHA poinformowało o rosnącym niebezpieczeństwie w rejonie Caen we Francji.
04.09.2018

ORP Pułaski: Rakiety w celu

Po raz kolejny marynarze 3. Flotylli Okrętów udowodnili swój profesjonalizm. Załoga fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski pełnym sukcesem zakończyła strzelanie rakietowe do celów powietrznych z faktycznym wykorzystaniem uzbrojenia - rakiet SM-1.
31.08.2018

Piractwo na najniższym od 10 lat poziomie

Liczba ataków piratów zgłoszona do centrum informacyjnego ReCAAP w pierwszej połowie 2018 roku była najniższa od 10 lat.
19.07.2018

Błaszczak: Inicjatywa 4x30 wzmacnia nasze bezpieczeństwo

Inicjatywa 4x30 pokazuje, że państwa NATO są gotowe odpowiedzieć szybko i zdecydowanie w przypadku ataku; ta decyzja wzmacnia nasze bezpieczeństwo - powiedział w czwartek w TVP szef MON Mariusz Błaszczak.
12.07.2018

Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania. Z takiego założenia wyszli Polacy mieszkający na obczyźnie, którzy 31 sierpnia przybędą do Gdyni. Zlot 100 potrwa kilka dni. W jego trakcie uczestnicy wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej czy odwiedzą trójmiejskie muzea.
07.06.2018

Bezpieczeństwo żeglugi morskiej

Żegluga morska jest sferą działalności człowieka obarczoną dużym ryzykiem. Ogromne przestrzenie do pokonania, zmienne, często ekstremalnie niekorzystne, warunki atmosferyczne, rosnący ruch statków w kanałach i portach, nie zawsze bezpieczny ładunek do przewiezienia, wreszcie takie zjawiska jak piractwo czy terroryzm morski, to tylko część z zagrożeń jakie, związane są z transportem morskim. A jednak do tragedii i wypadków statków dochodzi stosunkowo rzadko. To głównie zasługa działalności Międzynarodowej Organizacji Morski
06.06.2018

Transport międzynarodowy: jak zadbać o bezpieczeństwo przewożonych towarów

Straty w wyniku kradzieży towarów, naprawy szkód czy kary za opóźnienia w dostawie - to tylko niektóre z kosztów, generowanych w wyniku okradania samochodów ciężarowych. W jaki sposób zabezpieczyć transport, by zadbać o bezpieczeństwo pracowników i przewożonych towarów?
22.04.2018

Na takich łodziach Słowianie rywalizowali z wikingami

Specjaliści z Narodowego Muzeum Morskiego rozpoczęli w Tczewie rekonstruowanie XII-wiecznej łodzi słowiańskiej, wydobytej z dna Zatoki Puckiej.
08.04.2018

Nasilają się ataki na ciężarówki w okolicy Dunkierki

Brytyjska Międzynarodowa Organizacja Transportu (BIFA) odnotowała w ostatnich tygodniach wzrost przypadków napadów na kierowców ciężarówek w sąsiedztwie Dunkierki i Calais, które związane są ze zwiększoną aktywnością migrantów.
30.03.2018

Polskie okręty wróciły z międzynarodowego ćwiczenia Passex

Razem z siłami NATO ćwiczyli operację osłony transportu morskiego. Ich zadaniem było bezpieczne przeprowadzenie przez Bałtyk strategicznego konwoju. A wszystko w ramach międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem Passex. W piątek polskie okręty zakończyły swoje zadania i wróciły do portu wojennego w Gdyni.
23.03.2018

Zgrupowanie poligonowe przeciwlotników z 8.FOW

Na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce do piątku potrwa zgrupowanie poligonowe przeciwlotników z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego.
22.03.2018

Operacja osłony transportu morskiego

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do piątku, 23 marca, będą tworzyć na morzu Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ). Równocześnie na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX.
19.03.2018

18 lat pod biało-czerwoną banderą

Brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, operował w Siłach Odpowiedzi NATO, funkcjonował jako Polski Kontyngent Wojskowy. Na morzu spędził 949 dni przebywając ponad 149 tysięcy mil morskich.
15.03.2018

Mniej ataków piratów w Azji

W zeszłym roku agencja ReCAAP zanotowało 76 incydentów z udziałem piratów na azjatyckich wodach. To najniższy od 10 lat wynik.
12.03.2018

Putin: Rosja dba o swoje interesy w Arktyce

Prezydent Władimir Putin poinformował w czwartek o opracowanych przez Rosję rodzajach nowoczesnej broni i oznajmił, że nie powiodły się próby powstrzymywania rozwoju Rosji, także w sferze militarnej. Zapewnił, że jego kraj nie zamierza nikogo atakować.
01.03.2018

Manewry wojskowe Passex na Bałtyku

Do piątku potrwają na Bałtyku manewry Passex z udziałem Marynarki Wojennej. Załogi okrętów wraz z lotnictwem morskim ćwiczą poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obronę przed atakami z powietrza, niszczenie celów nawodnych, akcje embarga i kontroli żeglugi.
25.01.2018

Za oceanem jest tak zimno, że zamarzają nawet rekiny (foto)

Syberyjskie mrozy w Stanach Zjednoczonych doskwierają nie tylko ludziom. W środę spacerowicz na plaży nad zatoką Cape Cod w stanie Massachusetts znalazł martwego rekina. Wstępne oględziny wykazały, że zamarzł na śmierć.
29.12.2017

Nigeryjscy piraci zaatakowali kontenerowiec. Tak to robią (wideo)

Kolejny atak piratów w Nigerii. W miniony czwartek uzbrojona grupa ośmiu mężczyzn napadła na kontenerowiec na Zatoce Bonny. Załodze statku udało się odeprzeć atak.
13.12.2017

Spada liczba ataków piratów w Azji

Od stycznia do października 2017 roku agencja ReCAAP zanotowało 60 incydentów z udziałem piratów na azjatyckich wodach. To najniższy od 10 lat wynik.
01.12.2017

Piractwo wciąż dużym problemem

Ponad 90 proc. wszystkich napadów piratów w regionie Azji Południowo-Wschodniej zakończyła się skutecznym abordażem – wynika ze statystyk Oceans Beyond Piracy (OBP). W tym regionie w tym roku współcześni korsarze ranili lub zabili aż 500 marynarzy.
16.11.2017

Zakończenie szkolenia poligonowego przeciwlotników MW

W piątek 27 października, kończy się zgrupowanie poligonowe przeciwlotników Marynarki Wojennej. Marynarze przez ostatnie cztery tygodnie szkolili się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.
28.10.2017

Narada szkoleniowo-metodyczna w 3FO

Narada szkoleniowo-metodyczna dla kierowniczej kadry 3. Flotylli Okrętów oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęła się niedzielę. Przewodniczył jej dowódca 3. FO kontradmirał Krzysztof Jaworski.
05.10.2017

Okręty Gdyńskiej Flotylli w Szczecinie

Trzy okręty polskiej Marynarki Wojennej z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni przybiją w najbliższy poniedziałek do szczecińskich nabrzeży. Jeden z nich ORP Wodnik udostępni swój pokład zwiedzającym.
30.09.2017

Srebrny jubileusz ORP Orkan

Należy do najszybszych i jednych z najlepiej uzbrojonych okrętów w polskiej Marynarce Wojennej. Z dumą kontynuuje tradycje polskich okrętowych sił rakietowych. Dzisiaj, 15 września, ORP Orkan obchodzi 25 lat służy pod biało-czerwoną banderą.
15.09.2017

Ćwiczenie PASSEX na Bałtyku

5 września na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Okręty z Norwegii, Portugalii, Kanady, Niemiec, Holandii oraz Polski, wspierane przez lotnictwo morskie prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
05.09.2017

Włochy: Polscy turyści napadnięci w Rimini, fala oburzenia w kraju

Falę oburzenia we Włoszech wywołała wiadomość o napaści na dwoje młodych turystów z Polski na plaży w Rimini. W nocy z piątku na sobotę kobieta została zgwałcona przez grupę napastników, a jej mąż pobity. Są w szpitalu. Sprawcy to prawdopodobnie cudzoziemcy.
27.08.2017

Najważniejsze postanowienia z 98. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

98. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej odbyła się w Londynie w dniach 7-16 czerwca b.r. Polskę reprezentowali przedstawiciele Administracji: Wacław Bielawski - Stały Przedstawiciel RP przy IMO - Przewodniczący Delegacji, Marta Grabowska – Zastępca Przewodniczącego delegacji, Tadeusz Wojtasik - Zastępca Przewodniczącego delegacji, Przemysław Lenard i Magdalena Kierzkowska - członkowie delegacji oraz Jacek Poturalski (PRS) - ekspert.
02.08.2017

Piractwo w Azji i na afrykańskich wybrzeżach dużym problemem

Ponad 90 proc. wszystkich napadów piratów w regionie Azji Południowo-Wschodniej zakończyła się skutecznym abordażem – wynika ze statystyk Oceans Beyond Piracy (OBP). W tym regionie w tym roku współcześni korsarze ranili lub zabili aż 400 marynarzy.
26.06.2017

Nigeria: Piraci uwolnili 8 marynarzy z Rosji i Ukrainy

Nigeryjscy piraci uwolnili siedmiu rosyjskich marynarzy i jednego ukraińskiego. Zostali oni porwani 5 lutego ze statku towarowego BBC Caribbean należącego do niemieckiej spółki Brise Schiffahrt, który znajdował się na wodach terytorialnych Nigerii.
07.03.2017

W Porcie Gdynia otwarto nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych (foto,wideo)

Około 5 000 m2 powierzchni użytkowej, 3 komory magazynowe oraz wydzielona część biurowa. Tak wygląda nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych otwarty w poniedziałek w Gdyni przy ulicy Polskiej 19-23. Dzięki tej inwestycji zwiększył się potencjał składowy gdyńskiego portu.
13.02.2017

U wybrzeży Nigerii piraci porwali 8 marynarzy z Rosji i Ukrainy

Piraci uprowadzili u wybrzeży Nigerii siedmiu rosyjskich marynarzy i jednego ukraińskiego – podały w środę ministerstwa spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy. Porwani płynęli frachtowcem z Duali w Kamerunie do Las Palmas na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich.
08.02.2017

Na Filipinach piraci zaatakowali drobnicowiec

6 uzbrojonych mężczyzn zaatakowało drobnicowiec na Filipinach. Do zdarzenia doszło 3 stycznia 21 mil morskich od wyspy Basilan. Załodze statku udało się uciec.
04.01.2017

Piraci uwolnili porwanych rosyjskich marynarzy

Rosyjscy marynarze na wolności. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, trzech mężczyzn zostało uwolnionych, po tym, jak w listopadzie zostali porwani ze statku handlowego Saronic Breeze.
23.12.2016

Przeciwlotnicy z Dziwnowa kończą ćwiczenia w Ustce

Ponad 60 marynarzy z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa kończy jutro szkolenie na obiektach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.
20.10.2016

Remonty okrętów rakietowych w Stoczni Nauta

W Stoczni Remontowej Nauta przebywają dwa okręty rakietowe należące do Marynarki Wojennej – ORP „Orkan” i ORP „Piorun”. Na jednostkach stocznia prowadzi naprawę główną i dokową.
18.10.2016

Kolejny okręt celem ataku na wodach Jemenu

Niszczyciel rakietowy amerykańskiej marynarki był w niedzielę celem ataku rakietowego z terytorium Jemenu kontrolowanego przez grupę rebeliantów Houthi. Na szczęście żaden z dwóch pocisków nie trafił w amerykański okręt.
10.10.2016

Dwie fregaty w Stoczni Nauta

W Stoczni Nauta w Gdyni trwają prace na dwóch fregatach rakietowych typu Oliver Hazard Perry – ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko.
29.09.2016

Z promu w ręcę policji - międzynarodowa współpraca służb

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji ze Świnoujścia zatrzymali dwóch sprawców napadu rabunkowego na sklep jubilerski w Finlandii i odzyskali ich łup: 70 luksusowych zegarków o łącznej wartości 200 tysięcy euro.
15.09.2016

Zawieszenie małego ruchu granicznego z Kaliningradem utrzymane

Zawieszenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim i Ukrainą zostało wprowadzone przez rząd ze wszględów bezpieczeństwa na czas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Obie imprezy już się skończyły, ale mały ruch graniczny przywrócono jedynie w relacjach z Ukrainą.
08.08.2016

Anakonda-16: zadania ogniowe

Siły 3 Flotylli Okrętów już od tygodnia biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu Anakonda-16. Zgodnie z założeniami manewrów jednostki ćwiczą prowadzenie morskiej operacji obronnej w celu niedopuszczenia do blokady morskiej państwa w obliczu konfliktu. Na wodach Zatoki Gdańskiej, okręty wykonują również zadania ogniowe.
14.06.2016

Kajakarz Doba przed startem do atlantyckiej wyprawy: wezmę byka za rogi

Aleksander Doba ruszył w niedzielę zgodnie z planem o godz. 13.07 z Jersey City w podróż przez Atlantyk. Przewiduje, że w sezonie huraganów warunki atmosferyczne podczas wyprawy mogą być trudne, co uznaje za tym ciekawsze. "Wezmę byka za rogi" – powiedział PAP.
28.05.2016

Most kolejowy nad Cieśniną Kerczeńską będzie gotowy rok później

Rosja przesunęła o rok datę zakończenia budowy kolejowej części mostu nad Cieśniną Kerczeńską, który połączy Rosję z anektowanym Krymem. Powodem jest konieczność rewizji pierwotnego planu pod kątem większych obciążeń. Most drogowy ukończony będzie w terminie.
14.04.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.