W piątek, 9 października, zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie sił 3. Flotylli Okrętów. W rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na Bałtyku ćwiczyły okręty i jednostki brzegowe wchodzące w skład największego związku taktycznego MW.
Manewry rozpoczęły się w poniedziałek, 1 października. Oprócz sił okrętowych (okręt rakietowy, korweta zwalczania okrętów podwodnych, okręty ratownicze, rozpoznania radioelektronicznego, zbiornikowiec oraz jednostki pomocnicze) w ćwiczeniu wzięły udział siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, 43. Batalionu Saperów z Rozewia, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Ustki oraz Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
Przez ostatnie dni okręty flotylli wykonywały szereg zadań bojowych na morzu. W ramach ćwiczenia, siły okrętowe realizowały artyleryjskie zadania ogniowe, ćwiczyły osłonę szlaków komunikacyjnych przed atakami z powietrza i wody, obronę własną przed atakami terrorystycznymi oraz zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika czy operacje uzupełniania zapasów na morzu. Wraz ze śmigłowcami Brygady Lotnictwa MW prowadzone były akcje ratownicze.
Jednostki brzegowe flotylli: Komenda Portu Wojennego Gdynia, 43. Batalion Saperów z Rozewia, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy z Ustki oraz Morska Jednostka Rakietowa z Siemirowic realizowały zadania wsparcia bojowego oraz zabezpieczenia logistycznego ćwiczących sił.
Ćwiczenie pk. OSTROBOK-20 stanowiło podsumowanie całego roku szkolenia i było sprawdzianem wyszkolenia sił w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty