• <
urząd_morski_gdynia_2021

Zawieszenie małego ruchu granicznego z Kaliningradem utrzymane

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Zawieszenie małego ruchu granicznego z Kaliningradem utrzymane
Zawieszenie małego ruchu granicznego z Kaliningradem utrzymane - GospodarkaMorska.pl

MN

08.08.2016 Źródło: własne

Zawieszenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim i Ukrainą zostało wprowadzone przez rząd ze wszględów bezpieczeństwa na czas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Obie imprezy już się skończyły, ale mały ruch graniczny przywrócono jedynie w relacjach z Ukrainą.

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk skierowali w związku z tym pytania do rządu o powody decyzji o dalszym zawieszeniu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Twierdzą oni, że dla polskich regionów przygranicznych utrzymywanie tego rodzaju ograniczeń oznaczać może poważne straty finansowe.

- Kiedy Polska zawiesiła mały ruch graniczny, strona ukraińska nie wystąpiła o zawieszenie umowy, zrobiła to nastomiast strona rosyjska - skomentował sprawę Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak na antenie Radia Gdańsk. - Podczas szczytu NATO strona rosyjska wypowiadała się agresywnie wobec Polski. Państwa Sojuszu zdecydowały o rozmieszczeniu wojsk amerykańskich i NATO. Obwód królewiecki jest zmilitaryzowany, ostatnio zmienił się gubernator. Jest to człowiek z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji, mówi się o nim "były ochroniarz Putina". To za kadencji Putina Rosja napadła na Ukrainę. Pamiętajmy o słowach Lecha Kaczyńskiego: "Dziś Gruzja, potem Ukraina, państwa nadbałtyckie. Kto wie, z czasem może i Polska" - punktował minister.

Bezpieczeństwo kraju to zdaniem Mariusza Błaszczaka kwestia podstawowa, choć minister nie uzasadnia, w jaki sposób mały ruch graniczny miałby szkodzić w Polsce. Dodatkowym argumentem za utrzymaniem ograniczeń jest według ministra wojna na Ukrainie. Zdaniem ministra zmniejszenie przychodów związanych ze zmniejszeniem liczby Rosjan, którzy przyjeżdżają do Polski z obwodu kaliningradzkiego (mają do tego prawo jedynie posiadacze wiz) prawdopodobnie nie będzie też problemem w tym roku.

- Na Pomorzu w sezonie turystycznym mamy dużo więcej turystów niż w zeszłych latach - przekonuje Błaszczak. - Jest to spowodowane tym, że większość mieszkańców naszego kraju wybiera polskie morze, a nie zagraniczne zakątki. Jest tu także wielu turystów z Europy Zachodniej. Przez wiele lat Polska dynamicznie się rozwijała bez MRG z obwodem Królewieckim, teraz też da sobie radę.

Na zapytanie co musiałoby się stać, aby Polska przywróciła ruch na granicy z obwodem kaliningradzkim minister Błaszczak odpowiedział, że musi się zmienić sytuacja w Rosji.

 

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32123,00 $ tona 3,02% 17 maj
 Cynk 2954,00 $ tona 1,03% 17 maj
 Aluminium 2455,00 $ tona 0,70% 17 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.