• <

Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski

pc/gdynia.pl

07.06.2018 04:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski

Partnerzy portalu

Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski - GospodarkaMorska.pl

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania. Z takiego założenia wyszli Polacy mieszkający na obczyźnie, którzy 31 sierpnia przybędą do Gdyni. Zlot 100 potrwa kilka dni. W jego trakcie uczestnicy wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej czy odwiedzą trójmiejskie muzea.

Miejsce zlotu żeglarskiego z okazji stulecia niepodległości Polski nie zostało wybrane przypadkowo. Gdynia to miasto ściśle związane z odrodzeniem naszego państwa po I wojnie światowej. W tym okresie przeżyło swój wielki rozkwit i stało się chlubą II Rzeczpospolitej. Jego dynamiczny rozwój sprawił, że w kilka lat stało się jednym z najważniejszych ośrodków w kraju, także żeglarskich.

Obecnie, miasto z morza i marzeń, nazywane jest żeglarską stolicą Polski. Świadczyć mogą o tym rozgrywane tu imprezy rangi mistrzowskiej czy prestiżowe regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Mieszkańcy uwielbiają podziwiać zmagania toczone na Zatoce Gdańskiej spacerując bulwarem Nadmorskim lub odpoczywając na plaży. Nadmorski klimat i przyjazna atmosfera Gdyni sprawiają, że żeglarze chcą tu wracać co roku.

– Historia i kultura Gdyni nierozerwalnie związane są z morzem. To miasto z żeglarskim DNA. Oczywistym argumentem potwierdzającym naszą „stołeczność”, poza nagromadzeniem imprez żeglarskich, jest lokalizacja. W gdyńskiej marinie cumuje kilkaset jednostek. Dbamy też o to, by mieszkańcy nasiąkali żeglarstwem od najmłodszych lat – mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który jak sam zapowiada, z otwartymi ramionami przyjmie wszystkich uczestników Zlotu 100.

Gdynia jest miejscem wyjątkowym dla żeglarzy z jeszcze jednego powodu. To właśnie jeden z mieszkańców miasta – Władysław Wagner wyruszył w pierwszy polski rejs dookoła świata. Wyprawa trwała niecałe 7 lat i pomimo przeciwności losu zakończyła się sukcesem. Niestety, Wagnerowi nie dane było wrócić do Polski, na którą 1 września 1939 roku napadli Niemcy.
W przeddzień 79. rocznicy tego wydarzenia rozpocznie się Zlot 100, podczas którego dojdzie do spotkania żeglarzy krajowych oraz tych mieszkających poza granicami naszego kraju. Udział w imprezie zapowiedziało już ponad 150 uczestników.

– Chętni wciąż mogą dołączyć do imprezy. Możemy już potwierdzić, że w Marinie Gdynia będziemy gościć co najmniej 17 jachtów z załogami z m. in.:  Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Niemiec oraz Hiszpanii – wymienia prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski.

Zlot 100 ma potrwać kilka dni i być wielką integracją całego środowiska „wilków morskich”. Centralnym miejscem wydarzenia będzie Gdynia, ale żeglarze odwiedzą także inne porty Zatoki Gdańskiej. Atrakcji nie zabraknie również na suchym lądzie.

– Chcemy, aby przedsięwzięcie miało charakter historyczny. Stąd też zaplanowaliśmy wizyty w Muzeum Emigracji w Gdyni czy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Żeglarze wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przewidziane jest również spotkanie integracyjne wszystkich uczestników, które odbędzie się w Górkach Zachodnich. To jednak tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji  – zapowiada Andrzej Radomiński, zastępca Krajowego Kapitana Polskiego Bractwa Wybrzeża, które jest organizatorem Zlotu 100.

Polskie Bractwo Wybrzeża to stowarzyszenie należące do międzynarodowego Hermandad de la Costa, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę. Polskie Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyli członkowie załogi jachtu „Śmigły”.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,14% 23 maj
 Cynk 3776,00 $ tona 0,59% 23 maj
 Aluminium 2962,00 $ tona 1,09% 23 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.