• <

Wynik wyszukiwania - "identyfikacja" - Wiadomości

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.
07.05.2024

Zielona transformacja przemysłu jachtowego. PG partnerem międzynarodowego projektu

Projekt TECoNaut to europejska inicjatywa związana z branżą budowy jachtów. Jej celem jest wsparcie zielonej transformacji tej gałęzi przemysłu. Partnerem projektu została Politechnika Gdańska.
30.04.2024

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
24.04.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Optonaval nawiązuje współpracę z Damen Naval przy budowie niemieckich fregat nowej generacji

Holenderski koncern poinformował o o współpracy z niemiecką firmą Optonaval przy projekcie budowy fregat określanych jako F126. W ramach budujemy cztery nowe fregaty dla niemieckiej marynarki wojennej. Optonaval z Hamburga w Niemczech zaprojektuje, wyprodukuje i będzie nadzorował system wspomagania lądowania i widoczności dla śmigłowca (Helicopter Visual Landing Aid System, HVLAS), który ułatwi bezpieczne operacje śmigłowców zarówno w dzień, jak i w nocy.
27.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Ukrainiec próbował nielegalnie wwieźć do Polski kieł morsa

Funkcjonariusze z podkarpackiej KAS wykryli kieł morsa podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu. Okaz objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) przewoził bez wymaganych zezwoleń obywatel Ukrainy.
29.02.2024

Remontowa Marine Design & Consulting z nowym projektem jednostki ratowniczej

Biuro projektowe należące do Remontowa Holding zaprezentowało wizualizację oraz parametry statku powstałego z myślą o prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu w ramach SAR (Search and Rescue).
21.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Znamy wykonawcę wstępnej kampanii geotechnicznej dla MFW Baltica 1 i Baltica 1+

Roztrzygnięto przetarg na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 i Baltica 1+. Najkorzystniejszą ofertę złożyła szwajcarska spółka Geoquip Marine Operations AG.
22.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Baltic Power szuka partnerów do serwisu morskiej farmy wiatrowej

Baltic Power wystosował zapytanie o informacje dotyczące świadczenia usług serwisowych dla realizowanej przez siebie inwestycji morskiej farmy wiatrowej. Oferty można składać do 15 grudnia br.
24.11.2023

DNV wie jak optymalizować projektowanie instalacji morskich farm wiatrowych

DNV zakończyło etap 1 wspólnego projektu branżowego, którego celem było ustanowienie standardów podstacji morskich dla rozwijającego się sektora pływającej energii wiatrowej. Wnioski zawarte w raporcie warte są upowszechniania, by uniknąć wpadek firm uczestniczących w budowie zarówno stacjonarnych jak i pływających farm wiatrowych. A jest ich ostatnio zbyt wiele.
08.11.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Coraz większa aktywność rosyjskiego lotnictwa morskiego na Morzu Czarnym

W ostatnich tygodniach komponent lotniczy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przyjął szczególnie ważną rolę w operacjach floty, która zmaga się ze zbiegającymi się zagrożeniami na południowej flance wojny na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
02.10.2023

MAG Offshore & N-Sea z porozumieniem dotyczącym Morskich Centrów Koordynacyjnych (MCC)

N-Sea Polska i MAG Offshore wspólnie rozwijają Morskie Centra Koordynacyjne (MCC) dla Polski i krajów bałtyckich. W ramach takiego podejścia strony udostępnią odpowiednią wiedzę, doświadczenie, sprzęt, statki i obiekty portowe, aby służyć naszym Klientom na etapach rozwoju i eksploatacji ich morskich farm wiatrowych w regionie Morza Bałtyckiego.
14.09.2023

Trenuj, żeby wiedzieć jak współdziałać

Nadchodzące dekady to będzie czas intensywnych i rewolucyjnych zmian w polskim systemie energetycznym ze względu na rozwój morskiej energetyki wiatrowej i energii jądrowej.
28.08.2023

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

"Digital Baltic - Towards common security" już 27 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej

W Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się 27 czerwca br. międzynarodowa Konferencja "Digital Baltic - Towards common security". Głównym celem wydarzenia jest wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.
22.06.2023

Poprawa kolejowego dostępu do portów nad Bałtykiem jednym z tematów posiedzenia Komitetu Sterującego projektu TER

O poprawie kolejowego dostępu do portów nad Bałtykiem dyskutowali uczestnicy warsztatów zorganizowanych podczas posiedzenia Komitetu Sterującego projektu TER, które odbywa się w Gdańsku. Jednym z organizatorów wydarzenia były PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
16.06.2023

PERN kupuje drony służące do nadzoru infrastruktury

PERN publikując postępowanie zakupowe ogłosił, że planuje zakupić bezzałogowe statki powietrzne. Miałyby one służyć do nadzoru infrastruktury, w tym Naftoportu.
15.06.2023

Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Eolus to jeden z wiodących deweloperów energii odnawialnej w krajach nordyckich. Rozwijając morską energetykę wiatrową, chcemy robić to odpowiedzialnie i tym samym chronić wrażliwe środowisko morskie. Dlatego Eolus wraz z Baltic Sea Action Group (BSAG) opracował zobowiązanie na lata 2022-2025, które obejmuje wszystkie nasze projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
29.05.2023

Szwecja chce przyspieszyć wydawanie pozwoleń na budowę MFW

Minister klimatu i środowiska Szwecji - Romina Pourmokhtari, ogłosiła na konferencji prasowej, że rząd rozpoczyna dochodzenie w celu poprawy procesu składania wniosków o pozwolenia na budowę morskich farm wiatrowych. Celem dochodzenia jest identyfikacja problemów, z którymi borykają się inwestorzy, a także zaproponowanie rozwiązań mających na celu ułatwienie procesu inwestycyjnego.
20.05.2023

30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom

Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie instytucja rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych agencji rozwoju regionalnego w Polsce. Powstała z inicjatywy władz województwa oraz przy aktywnym udziale przedsiębiorstw reprezentujących najważniejsze sektory gospodarki regionu tj. portowy, paliwowo-energetyczny, finansowy, budownictwa i konsultingu. Tworząc Agencję skorzystano z doświadczeń państw Unii Europejskiej.
16.05.2023

Rozpoczną się prace nad identyfikacją zagrożeń powojennych na Bałtyku

Komisarz UE ds. środowiska przekazał informację, że rozpoczną się prace nad identyfikacją wszystkich zagrożeń powojennych, środowiskowych, szczególnie na Bałtyku – poinformowała w sobotę na antenie telewizji Trwam minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.05.2023

Zidentyfikowano wyłowione z Wisłoka ciało - to 16-latek, który uciekał przed policją

Ze wstępnej identyfikacji zwłok młodego mężczyzny, które wyłowiono z rzeki Wisłok w Wielką Sobotę wynika, że to 16-latek, który 14 marca wskoczył do rzeki, uciekając przed policją, i porwał go nurt – dowiedziała się w środę PAP w prokuraturze.
12.04.2023

Przełomowe badania prehistorycznych ryb

Po raz pierwszy zidentyfikowano białka w strukturach ucha wewnętrznego ryb sprzed milionów lat – informują naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”. W badaniach brali udział polscy naukowcy.
27.03.2023

Satelity, informatyka i banki w służbie dekarbonizacji żeglugi

Rynek zastosowań informatycznych na rzecz dekarbonizacji osiągnął wartość 11 mld USD i dynamicznie rośnie. Technologie informatyczne mają znaczący wpływ na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania statków na środowisko naturalne – twierdzą eksperci Thetius i Inmarsat Maritime i wytyczają 3 kroki cyfrowej dekarbonizacji.
17.12.2022

PGNiG stał się Zespołem Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A.

PGNiG został przekształcony w Zespół Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. - poinformował PAP w środę PKN Orlen. Spółki byłej grupy PGNiG zmienią nazwy na np. PGNiG Obrót Grupa Orlen czy PSG Grupa Orlen, Exalo Drilling Grupa Orlen - dodał koncern.
23.11.2022

Prokuratura szwedzka: odnaleziono ślady materiałów wybuchowych przy Nord Stream

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym w piątek oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.
20.11.2022

„Kormorany” na półmetku

Do końca tego roku gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. ma przekazać ostatni z trzech zaplanowanych niszczycieli min proj. 258 typu Kormoran II, przyszły ORP Mewa. Jednocześnie przygotowuje się do budowy trzech kolejnych jednostek, zatwierdzonych w czerwcu tego roku przez MON.
02.11.2022

Kolejne zamówienie na podwodne drony od Saab do niszczenia min dla okrętów Kormoran

Saab dostarczy kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich – poinformowała firma w środę. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027 wraz z wprowadzaniem do służby w Marynarce Wojennej drugiej serii okrętów typu Kormoran II.
19.10.2022

Międzynarodowe rozmowy na temat konwencji o prawie morza

W dniach 29-30 września 2022 r. odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa pn. „40 lat konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza – bilans i perspektywy”. Wydarzenie, zorganizowane przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, jest okazją do wymiany poglądów praktyków i specjalistów odpowiedzialnych m.in. za kwestie delimitacji obszarów morskich, gospodarki i bezpieczeństwa morskiego.
02.10.2022

Niszczyciel Albatros już w Porcie Wojennym w Gdyni [ZDJĘCIA]

W środę 17 sierpnia, do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Albatros – drugi z sześciu tego typu okrętów, które wejdą w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednostka została już przekazana Marynarce Wojennej, a oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery.
18.08.2022

Do końca bronili portowego Mariupola. Rosja przekazała ciała żołnierzy z Azowstalu

Rosja zwróciła Ukrainie dziesiątki ciał żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; obecnie trwa identyfikacja ich szczątków w Kijowie - poinformował w poniedziałek były dowódca pułku Azow Maksym Żorin, cytowany przez agencję AP.
06.06.2022

KGHM i Tauron - podpisano list intencyjny ws. współpracy przy reaktorach SMR

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.
21.04.2022

MRiT: KE chce zidentyfikować problemy w łańcuchach dostaw w zw. z wojną na Ukrainie

Do 29 marca aktywna będzie ankieta, w której firmy, zrzeszenia przedsiębiorców czy izby mogą identyfikować zakłócenia w łańcuchach dostaw w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - informuje resort rozwoju i technologii. Ankieta prowadzona jest w imieniu Komisji Europejskiej.
25.03.2022

MON: zamówimy kolejne trzy niszczyciele min

Zamówienie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II zapowiedział we wtorek resort obrony; umowa ma zostać zawarta do połowy tego roku. Marynarka Wojenna dysponuje obecnie trzema jednostkami tego typu.
15.03.2022

Główne trendy na oceanach i morzach w 2022. Polska kontroluje trendy

Rozwiną się nowe technologie, zwiększy zanieczyszczenie środowiska i przekręty. 2022 będzie rokiem intensywnego wprowadzania w gospodarce morskiej nowych technologii – wynika z analizy Su Yin Anand i Tabithy Logan, współzałożycielek The Captain’s Table. Będzie również okazją do wykorzystywania technologii do nielegalnych działań i omijania prawa – ostrzega Windward.
28.01.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku.
27.01.2022

Molo Południowe i skwer Kościuszki w Gdyni czekają zmiany. W konkursie 16 projektów

Rozpoczęły się obrady sądu konkursowego, który wybierze najlepszy projekt dotyczący Molo Południowego. Na konkurs studialno-ideowy na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – Pirs Przyszłości złożonych zostało 16 prac konkursowych.
08.12.2021

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
15.11.2021

Nowa identyfikacja wizualna Costa Cruises: zmiana symbolu "C"

Nowe pozycjonowanie marki Costa zbudowane wokół odkrywania miejsc docelowych poprzez gromadzenie autentycznych doświadczeń obejmuje nie tylko udoskonalenie istniejących produktów, ale także nowy sposób komunikacji, wyznaczający metamorfozę firmy.
18.10.2021

Mars odsłania swoje tajemnice. Potwierdziło się istnienie jeziora oraz rzeki

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek.
17.10.2021

Wspólna Kaczka 2021. Tak się bawiliście! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Za nami XXI edycja spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego. W piątek 8 października w hali Gdynia Arena bawiło się 1505 gości, których zaprosiły na tradycyjną Wspólną Kaczkę firmy szeroko rozumianej branży morskiej. W ten wyjątkowy wieczór wręczono również nagrody za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2019 roku.
11.10.2021

ORP Kormoran współpracował z pakistańską fregatą [ZDJĘCIA]

W czwartek, 29 lipca, niszczyciel min ORP Kormoran z 13. Dywizjonu Trałowców (8. FOW) współpracował z pakistańską fregatą PNS ZULFIQUAR (nr burtowy 251) w ramach wspólnych ćwiczeń tzw. PASSEX
30.07.2021

Polskie startupy satelitami Neptuna. Z Pomorskiej Strefy na oceany biznesu

30 czerwca dwie pomorskie młode firmy SeaData i REXS.IO otrzymały listy gratulacyjne za wygranie konkursów w ramach projektu GALATEA. Każda z firm otrzyma dotację 60 tys. euro na realizację innowacji w obszarze przemysłów morskich. Wytyczają nowy kurs dla polskich małych firm innowacyjnych działających w światowej branży morskiej.
03.07.2021

Przełom w projektowaniu turbin pływowych

Projekt innowacyjnej technologii turbiny pływowej firmy Orbital Marine Power został doceniony w konkursie iF Design Awards.
18.05.2021

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
28.04.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Koalicja na rzecz Energii Przyszłości przedstawia konkretne plany działania

Rok 2021 to czas konkretnych działań w ramach Koalicji na rzecz Energii Przyszłości. Organizacja przedstawiła właśnie siedem ambitnych projektów i powitała w swoich szeregach trzech nowych członków.
23.02.2021

Trwają poszukiwania w miejscu katastrofy samolotu na Morzu Jawajskim

W poniedziałek (11 stycznia) indonezyjska narodowa agencja poszukiwawczo-ratownicza (Basarnas) kontynuuje poszukiwania w miejscu katastrofy samolotu na Morzu Jawajskim, wyciągając z wody kolejne szczątki ofiar.
11.01.2021

Marzenia o polskiej ropie. 30 lat LOTOS Petrobalticu

Dzisiaj LOTOS Petrobaltic obchodzi jubileusz 30-lecia działalności przedsiębiorstwa.
26.11.2020

Powstanie Główny Urząd Inwestycji Morskich?

Przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych dot. zarządzania drogami wodnymi - m.in. takie zadanie miałby pełnić nowy rządowy pełnomocnik ds. spraw inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Rząd chce też powołać Główny Urząd Inwestycji Morskich.
12.11.2020

Niepodległość klimatyczna według WWF Polska

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – propozycja WWF Polska na naszą niepodległość klimatyczną.
11.11.2020

Morski Instytut Rybacki: znakowanie ryb

W celu uzyskania danych służących do szacowania efektywności zarybiania rybami wędrownymi, bardzo często znakuje się wypuszczane ryby. Zabieg ten dostarcza również cennych informacji pozwalających na uzupełnienie wiedzy na temat ekologii poszczególnych grup ryb. Do najczęściej stosowanych metod zaliczyć można znakowanie fizyczne, polegające na umieszczeniu znaczka zawierającego informacje (m.in. kogo powiadomić o złowieniu ryby) wewnątrz ciała ryby lub na jej powierzchni.
19.10.2020

PGNiG może na Ukrainie utorować drogę innym firmom, również prywatnym

Spółki z udziałem Skarbu Państwa, jak PGNiG mogą na Ukrainie utorować drogę innym, również prywatnym firmom - ocenia dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Paweł Musiałek. PGNiG podpisało kilka dni temu umowę z ukraińską agencją prywatyzacji.
18.10.2020

Znamy zakres prac jednostki Topaz Tiamat. Na obszarach przyszłych morskich farm wiatrowych szukano niewybuchów

Equinor zakończył szeroko zakrojone badania dna morskiego w celu przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Prace rozpoczęto w połowie sierpnia i zakończono w ostatnich dniach września.
08.10.2020

Bakterie w wodach Arktyki - badaczki z Politechniki Gdańskiej na Spitsbergenie

Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa w rejony rezerwatu przyrody na Spitsbergenie, z udziałem badaczek z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem prowadzonych badań jest identyfikacja składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
25.09.2020

Odnaleźć Orła - pierwsze prace i ustalenia w sprawie wyprawy w poszukiwaniu ORP Orzeł

23 września, w środę, o godz. 12:30 - Akademia Morska zaprasza na pokład Nawigatora XXI, który to w przyszłorocznej wyprawie odegra główną rolę, ponieważ to na nim popłyniemy na Morze Północne, w rejon, w którym najprawdopodobniej zatonął legendarny okręt RP.
22.09.2020

Łódź jak katamaran z lądowiskiem dla dronów i bezzałogowce – PERN z nowoczesnym systemem ratownictwa

Aluminiowa łódź z dwoma silnikami i kadłubem wzorowanym na katamaranie, przygotowana do najbardziej skomplikowanych zadań z zakresu ratownictwa, pontony oraz bezzałogowe statki powietrzne – to sprzęt, który wykorzystuje PERN nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych ale także do zabezpieczania rutynowych prac na strategicznej infrastrukturze surowcowej i paliwowej.
09.09.2020

Nowa identyfikacja Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o. rozstrzygnęła konkurs na nową identyfikację wizualną. Zwyciężył Student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
01.09.2020

Specjalistyczne praktyki podchorążych na ORP Kormoran

Lato i wakacje to dla studentów wojskowych czas na zdobywanie doświadczenia na praktykach. Podchorążowie kierunków systemy informacyjne w bezpieczeństwie, nawigacja oraz mechatronika obecnie odbywają praktyki specjalistyczne na okrętach.
16.07.2020

Audyt sieci teleinformatycznych skuteczną receptą na zachowanie bezpieczeństwa danych

Jeszcze nie tak dawno, cyberbezpieczeństwo kojarzyło się z filmami szpiegowskimi i bliżej nieokreśloną przyszłością. Dziś, co raz częściej słyszymy jednak, że jeśli firmy nie zadbają o ten aspekt swojej działalności, to mogą narazić się zarówno na straty finansowe jak i wizerunkowe. W niniejszym artykule, przyjrzymy się audytom bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, dzięki którym, firmy skutecznie zapobiegają niepożądanym działaniom hakerów.
18.06.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

System zarządzania ciągłością działania jako skuteczne narzędzie dla firm w dobie pandemii

W działalności gospodarczej, podobnie jak w życiu, mogą wydarzyć się rzeczy trudne lub niemożliwe do przewidzenia, jak pożar, atak hackerski, utrata kluczowego personelu czy jak teraz - wybuch pandemii koronawirusa, który wstrzymał światową gospodarkę. Zapewnienie ciągłości działania organizacji jest w sytuacji wystąpienia niepożądanych, nieplanowanych zdarzeń jednym z najpoważniejszych wyzwań w zarządzaniu każdą organizacją. Narzędziem, które pomaga w zapewnieniu płynnego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia jest sys
28.05.2020

W ciągu kilku dni banki zaczną przyjmować wnioski od MŚP o wsparcie z Tarczy Finansowej

W ciągu kilku dni 17 banków komercyjnych i większość banków spółdzielczych, zacznie przyjmować wnioski od MŚP o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR - poinformował we wtorek Polski Fundusz Rozwoju. Program o wartości 100 mld zł skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw.
28.04.2020

MON zerwał umowę na budowę okrętu „Ratownik” zawartą z konsorcjum PGZ

Niedotrzymaniem terminu oraz wzrostem kosztów realizacji projektu i budowy okrętu "Ratownik" uzasadnia zerwanie umowy Inspektorat Uzbrojenia. Konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA (lidera), Stoczni Remontowej Nauta SA, Stoczni Wojennej PGZ Sp. z o.o. i OBR CTM SA umowę na budowę prototypowego ratownika zawarło z MON pod koniec grudnia 2017 r.
25.04.2020

Kto dostarczy nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej? MON bada rynek i prowadzi rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej bada rynek i prowadzi rozmowy w celu pozyskania nowych śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Ich głównem celem będzie identyfikacja i zwalczanie jednostek podwodnych.
16.03.2020

Nowe nazwy lodołamaczy dla Szczecina wybrane!

Wybór nazw dla nowych lodołamaczy, które już jesienią 2020 zasilą flotę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie było łatwym zadaniem! W czasie trwającego miesiąc konkursu do Wód Polskich nadesłano blisko 400 zgłoszeń! Wiele z nich się nie kwalifikowało, nie brakowało także nazw bardzo oryginalnych. Ostatecznie komisja wybrała nazwy „Ocelot” i „Tarpan”. Wyróżnione zostały także propozycje „Gazela” i „Maskonur”. Autorzy zwycięskich nazw otrzymają cenne nagrody.
25.02.2020

Stany Zjednoczone ostrzegają jednostki handlowe na Bliskim Wschodzie

Stany Zjednoczone ponownie wystosowały ostrzeżenie dla statków handlowych na Bliskim Wschodzie o zagrożeniu morskim ze strony irańskiego wojska i jego zastępców po zabiciu przez USA irańskiego generała Qassema Soleimaniego.
09.01.2020

50 lat Grupy Nurków - Minerów 12. Dywizjonu Trałowców

Poszukiwanie, identyfikacja i neutralizacja min morskich, improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz wszelkich przedmiotów określanych jako wybuchowe i niebezpieczne – to tylko niektóre z zadań realizowanych przez Grupę Nurków Minerów. W piątek, 6 grudnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyły się uroczystości z okazji 50 rocznicy utworzenia GNM.
09.12.2019

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

BGK podpisał umowę z KE na realizację programu finansowego m.in dla paliw alternatywnych

We wtorek w Gdyni BGK - jako pierwsza w UE instytucja narodowa - podpisał z KE umowę na realizację programu "CEF Blending Facility". To europejski program finansowania projektów dotyczących paliw alternatywnych i Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.
26.11.2019

Logistyka: 10 wskazówek jak dobrze przygotować firmę na brexit

Brexit znacząco wpłynie na łańcuchy dostaw w przemyśle. Opłaty celne, składanie zgłoszeń przywozowych i wywozowych czy też ryzyko opóźnień będą wymagać gotowości do zarządzania zmianami oraz znajomości nowych przepisów. O tym jak przygotować się na ten moment, wyjaśnia międzynarodowa grupa zadaniowa GEFCO ds. Brexitu, która wspiera klientów i analizuje wszystkie możliwe scenariusze dla logistyki branży przemysłowej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
19.11.2019

Ulga na badania i rozwój pozytywnie oceniana przez firmy, choć wciąż mało popularna

Prawie wszystkie firmy, które choć raz skorzystały z ulgi na badania i rozwój, pozytywnie oceniają ten mechanizm. 2/3 wskazuje, że jego największą zaletą jest możliwość wygenerowania dodatkowych oszczędności. Blisko połowa przedsiębiorców przeznacza je na kolejne inwestycje, a co trzeci – na kontynuację działalności badawczo-rozwojowej – wynika z badania Kantar dla firmy doradczej Ayming Polska. Mimo bardzo pozytywnej oceny z funkcjonującej od 2016 roku ulgi wciąż korzysta stosunkowo niewiele firm. Wynika to m.in. z braku
18.11.2019

UWAGA: od 01.01.2020 roku Indywidualny Rachunek Podatkowy dla każdego podatnika

W dniu 29 lipca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W ustawie nowelizującej przewidziano, także stosowne zmiany w Ordynacji podatkowej. Z punktu widzenia wszystkich podatników, w tym także marynarzy najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie w Ordynacji podatkowej regulacji dotyczących Indywidualnego Rachunku Podatkowego (IRP). W ocenie ustawodawcy wprowadzone rozwiązania przyczynią się do wyeliminowania uciążliwości związanych z r
24.10.2019

Dno Bałtyku będą badać autonomiczne roboty

Szczegółowa wiedza na temat kształtu dna morskiego ma kluczowe znaczenie, m.in. dla bezpieczeństwa nawigacji. Autonomiczne rozwiązania są przyszłością mapowania dna morskiego – autonomiczne pojazdy mogą być rozmieszczane i kontrolowane niemal z każdego miejsca. Niedługo będą badać także wybrzeże i dno Bałtyku. Powstaje statek trójkadłubowy, który na pokład zabierze nawet najcięższe urządzenia, będzie w stanie wykonywać badania na wzburzonym morzu, a przy tym będzie działał na systemy ekologicznego napędu.
22.10.2019

Wodowanie i chrzest niszczyciela min w stoczni Remontowa Shipbuilding (foto, wideo)

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się w czwartek uroczystość wodowania i chrztu niszczyciela min ORP "Albatros". Położono też stępkę bliźniaczej jednostki ORP "Mewa". Okręty budowane są na zamówienie MON dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.10.2019

Na Westerplatte odkryto kolejne szczątki prawdopodobnie polskiego żołnierza

Archeolodzy znaleźli na gdańskim Westerplatte kolejne – trzecie już - szczątki należące ich zdaniem z dużym prawdopodobieństwem do polskiego żołnierza. Znaleziono też około 260 kości. Wszystkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.
10.10.2019

Francuski niszczyciel min Croix du Sud (M646) w Gdyni

W czwartek, 19 września, do Portu Handlowego w Gdyni wszedł francuski niszczyciel min Croix du Sud (M646). Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Angielskim. Wizyta ma charakter roboczy. Gospodarzem wizyty jest 13. Dywizjon Trałowców.
20.09.2019

ASTE zaprasza na BALTEXPO 2019

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów już za tydzień zaprezentuje swoje osiągnięcia, plany, ofertę i potencjał kooperacyjny na jubileuszowych, XX Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2019. Na swoje stoisko 3.09 w Amber Expo. zaprasza również firma ASTE.
05.09.2019

Prokuratura: Zidentyfikowano ciało znalezione w czwartek w jeziorze Kisajno

Identyfikacja potwierdziła, że znaleziono w jeziorze Kisajno ciało mężczyzny, który 18 sierpnia uczestniczył w wypadku, co do którego prokuratura rejonowa w Giżycku prowadzi śledztwo - podała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Od niedzieli poszukiwanym był Piotr Woźniak-Starak.
22.08.2019

Dachser: nowoczesne technologie dla logistyki jutra

Dachser, globalny operator logistyczny, prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania koncepcji takich jak IoT (Internet rzeczy) czy uczenia maszynowego do zarządzania łańcuchami dostaw. Międzynarodowa firma od początku swego istnienia przywiązuje dużą wagę do innowacyjności. Operator odgrywał kluczową rolę m.in. przy wdrożeniu nadwozi wymiennych w latach 70. czy rozpowszechnieniu kodów kreskowych na paletach w ostatniej dekadzie XX wieku. Cel tych działań zawsze jest taki sam: zapewnienie najsprawniejszej obsługi log
06.08.2019

Wydobyte zwłoki z wraku Wilhelma Gustloffa to poszukiwany płetwonurek

To ciało poszukiwanego od lipca 2012 r. Roberta S., płetwonurka z Poznania, zostało ujawnione i wydobyte z wraku „Wilhelma Gustloffa”. Tożsamość mężczyzny została potwierdzona na podstawie odcisku linii papilarnych – poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.07.2019

Polski satelita do śledzenia statków [wideo]

Jaki jest status projektu SAT-AIS-PL, czyli polskiego satelity do śledzenia statków na morzach i oceanach?
14.07.2019

Rada Społeczna ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpoczęła pracę

Robert Pindora z gminy Baranów został przewodniczącym Rady Społecznej do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, a Artur Konarski z Wiskitek i Tomasz Tondera z Teresina wiceprzewodniczącymi - poinformowała spółka CPK. Rada ma m.in. doradzać w procesie przejmowania nieruchomości pod budowę CPK.
26.06.2019

Mortensen stanie na czele nowego morskiego funduszu inwestycyjnego

Carsten Mortensen, były prezes BW Group i D/S Norden, stanie na czele nowego funduszu inwestycyjnego Dee4 Capital mającego na celu zebrać 100 mln dolarów jeszcze w tym roku.
24.06.2019

Węgry: Podniesiono wrak statku, który zatonął w Budapeszcie (wideo)

Podniesiono wrak statku wycieczkowego, który zatonął 29 maja w Budapeszcie i zostanie on przetransportowany do przystani na wyspie Csepel w celu gruntownej inspekcji – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik węgierskiej policji Kristof Gal.
12.06.2019

Węgry: Kapitan statku uczestniczył wcześniej w wypadku; znaleziono kolejne ciała

Ukraiński kapitan statku-hotelu Viking Sigyn, który 29 maja zderzył się na Dunaju ze statkiem wycieczkowym, uczestniczył wcześniej w wypadku w Holandii – podała w czwartek węgierska prokuratura. W wyniku zatonięcia wycieczkowca zginęło co najmniej 16 osób.
07.06.2019

Węgry: Znaleziono już 9 ciał ofiar zatonięcia statku w Budapeszcie

Znaleziono już dziewięć ciał ofiar ubiegłotygodniowego zatonięcia statku wycieczkowego w Budapeszcie – poinformowała w poniedziałek wieczorem węgierska policja na swojej stronie internetowej.
04.06.2019

Pomóż Komisji Europejskiej kształtować misje Horyzontu Europa – zostań ekspertem Rad Misji

KE szuka ekspertów, którzy będą jej doradzać w kształtowaniu misji Horyzontu Europa. – Chcemy, aby Polacy byli częścią tego ambitnego przedsięwzięcia. Dlatego zachęcam do aplikacji w konkursie na członków Mission Boards – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Termin nadsyłana zgłoszeń mija 11 czerwca 2019 r.
03.06.2019

Testy DNA produktów rybnych i owoców morza. Wiemy, co jedzą konsumenci

Czy konsumenci jedzą to, co myślą, że jedzą? Oszustwa związane z nieprawidłowo oznakowanymi rybami i owocami morza to duży problem. Szacuje się, że 30% spożywanych na całym świecie ryb i owoców morza jest błędnie oznakowanych. Tymczasem badania DNA pokazują, że w przypadku produktów z certyfikatem MSC jest to mniej niż 1%.
20.03.2019

Stena Line stawia na równość i integrację

W dniu Międzynarodowego Dnia Kobiet, 8 marca, Stena Line uruchamia nowy obszar poświęcony zrównoważonemu rozwojowi - równość i integracja. Jest to część większego zaangażowania firmy w tworzenie zrównoważonego środowiska pracy i ważny krok w kierunku osiągnięcia pozycji lidera w dziedzinie zrównoważonej żeglugi.
07.03.2019

Podczas Światowego Dnia Wody – ogólnopolska konferencja Stop suszy!

Światowy Dzień Wody to tradycyjnie okazja do zwrócenia uwagi na najważniejsze kwestie w obszarze gospodarki wodnej w Polsce. Nie inaczej będzie w tym roku. 22 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ponad 100 ekspertów będzie dyskutować o jednym z narastających problemów – zjawisku suszy w Polsce. Tematy ogólnopolskiej konferencji Stop suszy! będą przedstawiały zagadnienia planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). To pierwszy tak kompleksowy projekt działań w tej dziedzinie w naszym kraju.
07.03.2019

Prezentacja wyników projektu WIIS pt. Baza przemysłowo-badawcza Marynarki Wojennej RP 2.0

26 lutego odbyła się prezentacja katalogu będącego podsumowaniem projektu Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS) pt. „Baza przemysłowo-badawcza Marynarki Wojennej RP 2.0”. Celem projektu było m.in. opisanie zdolności krajowej bazy przemysłowo-badawczej, identyfikacja luk w krytycznych zdolnościach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych oraz określenie potrzeb importowych niezbędnych z punktu widzenia ograniczeń krajowego przemysłu.
27.02.2019

Partnerstwo dla rozwoju żeglugi śródlądowej

Dobiega końca realizacja międzynarodowego projektu EMMA, którego efektem jest między innymi wspólne opracowanie przez samorząd województwa i władze Bydgoszczy Studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski. Urząd Marszałkowski przystępuje do udziału w kontynuacji tego przedsięwzięcia, w którym planuje organizację kolejnych rejsów promujących korzyści płynące z rozwoju żeglugi śródlądowej. Uczestniczymy też w międzynarodowym projekcie dotyczącym rozwoju transportu kombinowanego, czyli wykorzystując
19.02.2019

Anwil uruchomił nowoczesny system ważenia pojazdów

Anwil z grupy Orlen uruchomił nowoczesny system ważenia pojazdów. Udało się zlikwidować +wąskie gardło+, jakim była przepustowość wag samochodowych na instalacji produkującej nawozy.
06.02.2019

Rozstrzygnięto pierwszy konkurs w ramach INNOSHIP

Kilka miesięcy poprzedniego roku minęło pod hasłem programu INNOSHIP w ramach, którego w pierwszym konkursie do zagospodarowania było 120 mln PLN na projekty badawczo – rozwojowe dedykowane sektorowi stoczniowemu i offshore.
04.02.2019

W PKN Orlen wdrożono projekt LDAR – redukcji niekontrolowanej emisji lotnych związków organicznych

W zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) zakończono wdrażanie projektu Leak Detection And Repair - LDAR, którego celem jest identyfikacja, monitorowanie i redukcja niekontrolowanej emisji lotnych związków organicznych (LZO).
28.11.2018

Francja: Trumna z prochami adm. Unruga rusza do Polski

Powrót adm. Józefa Unruga do Polski stał się możliwy po godnym pochówku jego podwładnych, skazanych i straconych w sfingowanym procesie - podkreślali przedstawiciele BBN, IPN i wojska, którzy wzięli udział w ceremonii pożegnania trumien obrońcy wybrzeża z 1939 r. i jego żony.
25.09.2018

Usuńcie Frankena z dna Bałtyku. Ponad 25 tysięcy głosów poparcia dla apelu w sprawie niemieckiego wraku

Fundacja Mare, która przygotowała raport „Wstępny plan oczyszczania wraku t/s Franken", od 3 lipca 2018 r. zbiera podpisy pod listem poparcia. Potrzebne są pieniądze na oczyszczenie niemieckiego wraku z czasów II wojny światowej, w którym może znajdować się nawet 1,5 mln litrów paliwa. Z raportu wynika, że jego wyciek może spowodować katastrofę ekologiczną Zatoki Gdańskiej. Akcję wsparło już ponad 25 tys. internautów.
03.09.2018

Darłówko: W morzu znaleziono ciało chłopca

Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.
18.08.2018

Darłówko: Zakończono piątkową akcję poszukiwawczą, w sobotę ma być wznowiona

Trwająca niemal 10 godzin akcja poszukiwawcza na Bałtyku dwojga rodzeństwa, które zaginęło w Darłówku 14 sierpnia, została zakończona. Znaleziono ciało dziewczynki, prawdopodobnie poszukiwanej 11-latki. W sobotę akcja ma być wznowiona. W morzu pozostaje ciało 13-latka.
17.08.2018

BGK weźmie udział w finansowaniu infrastruktury w krajach Trójmorza

Bank Gospodarstwa Krajowego weźmie udział w programie finansowania inwestycji infrastrukturalnych w krajach Trójmorza, których koszt szacowany jest na ok. 100 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
27.06.2018

MF przygotowuje projekt, mający służyć poprawie jakości paliw silnikowych

Transport paliw silnikowych z baz magazynowych i ich dostarczanie do stacji paliw będzie podlegać monitorowaniu on line - ma przewidywać projekt ustawy, przygotowywany przez Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie to ma służyć m.in. poprawie jakości paliw.
04.06.2018

Ruszyła rejestracja na Biznesowy Event Morski

Biznesowy Event Morski to wydarzenie promujące i wspierające gospodarkę morską i logistyczną Szczecina i okolic. Powstało w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania mikro, małych i średnich lokalnych przedsiębiorstw działających właśnie w tych branżach. Ma charakter business - to - business - daje możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów z potencjalnymi kontrahentami, prezentacji trendów i dobrych praktyk oraz… całe morze inspiracji!
28.05.2018

Od 13 lipca 2018 roku nowe obowiązki dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy

Z dniem 13 lipca 2018 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, za wyjątkiem przepisów dotyczących tworzonego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Nie jest to akt prawny polskiemu systemowi prawnemu nieznany, zastępuje bowiem dotychczasową analogiczną ustawę z dnia 16 listopada 2000 r. Zakres i powaga zmian normatywnych spowodowała jednak, że zdecydowano się na przygotowanie projektu zupełnie nowej ustawy, a nie gruntowną nowelizację dotychczas
10.05.2018

Wild: W pobliżu CPK powstanie miasto „Airport City”

W pobliżu Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie miasto "Airport City". Nie wykluczone, że będzie ono liczyć kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, nie wykluczone, że około 50 tys. - poinformował w piątek dziennikarzy pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
28.04.2018

Wild: Negocjacje z właścicielami gruntów ws. CPK będą trwały ok. 2 lat

W połowie maja mają zakończyć się badania lokalizacyjne, które pokażą, gdzie może powstać Centralny Port Komunikacyjny - poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że negocjacje z właścicielami gruntów mają potrwać blisko dwa lata, a budowa portu ma ruszyć w 2020 roku.
26.04.2018

Część II – Bezpieczeństwo statków pasażerskich – ważne zmiany unijnych przepisów

Część II - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji osób podróżujących na pokładach statków pasażerskich.
31.01.2018

Wielka Brytania: Spotkanie rodzin okrętu HMS Narwhal z polskimi odkrywcami wraku

Członkowie rodzin 59 marynarzy, którzy w trakcie drugiej wojny światowej zginęli na pokładzie brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Narwhal, spotkali się z polskimi odkrywcami, którzy na dnie Morza Północnego odnaleźli jego wrak.
13.01.2018

Od 01.01.2018 r - zmiany w płatności składek ZUS

Aktualnie, zgodnie art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnicy składek mają obowiązek opłacania składek na wskazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rachunki bankowe za pomocą odrębnych wpłat. Wspomniane wpłaty dokonywane są przez przypisywane dla opłacania składek dokumenty płatnicze, posiadające dedykowane pola identyfikujące składki i płatnika składek. Płatnik składek zobowiązany jest do podania identyfikatora numerycznego oraz danych dotyczących wskazujących okr
27.12.2017

W MON podpisano umowy na kolejne niszczyciele min i okręt ratowniczy

Dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min projektu Kormoran wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego z opcją zamówienia drugiego zakładają warte blisko 2 mld zł umowy, podpisane w środę w MON. Dostawy przewidziano na lata 2020-22.
27.12.2017

MON: Po świętach umowa na kolejne niszczyciele min

Umowa na dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min oraz nowego okrętu ratowniczego zostanie podpisana w najbliższą środę – poinformowało w piątek MON.
22.12.2017

Najważniejsze postanowienia z 30 sesji Zgromadzenia IMO

W Londynie w dniach od 27 listopada do 6 grudnia br. odbyła się 30 sesji Zgromadzenia IMO. Uczestniczyło w niej 1400 osób, ze 165 Państw Członkowskich, jak również obserwatorzy z rządowych i pozarządowych organizacji oraz przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Prawa Morskiego (IMLI).
20.12.2017

Bp Guzdek: Historia trzech oficerów MW potwierdza, że nie ma zbrodni doskonałej

Niezwykła historia trzech oficerów Marynarki Wojennej jest potwierdzeniem prawdy, że nie ma zbrodni doskonałej - mówił w sobotę biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy pogrzebowej trzech oficerów MW straconych w grudniu 1952 r. przez komunistyczne władze.
16.12.2017

Sztuczna inteligencja pomoże strzec europejskich granic

Anomalie pogodowe, nielegalni imigranci oraz działania terrorystów – to tylko wybrane źródła nietypowych zachowań statków na morzu. W ich monitorowaniu pomoże Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex zaawansowany system informatyczny, którego koncepcję opracuje Asseco. Spółka podpisała właśnie umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia do wykrywania niezgodnych z przepisami oraz podejrzanych działań jednostek morskich.
12.12.2017

Świnoujście: Z dna fosy Fortu Gerharda wydobyto lufę armaty sprzed 200 lat (wideo)

Z dna mokrej fosy Fortu Gerharda w Świnoujściu wydobyto w piątek lufę armaty odprzodowej ważącą ok. 1,5 tony. Obiekt zachowany w idealnym stanie, pochodzi sprzed 1850 r., kiedy to zaniechano produkcji tego typu sprzętu artyleryjskiego.
02.12.2017

ORP Kormoran z dostawą od przedsiębiorstwa Enamor

Podczas obchodów 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej do służby wcielony został nowo wybudowany niszczyciel min – ORP „Kormoran”. Gdyńskie przedsiębiorstwo Enamor dostarczyło na okręt zintegrowany system nawigacyjny, urządzenia kryptograficzne oraz hydrotelefon.
29.11.2017

Kownacki: Przekazanie „Kormorana” ważne także symbolicznie

Przekazanie ORP "Kormoran II" jest ważne nie tylko ze względu na zdolności Marynarki Wojennej, ale i symbolicznie - to pierwsza od dawna nowa jednostka; jest to także wskazówka dla innych zakładów - powiedział w poniedziałek wiceszef MON Bartosz Kownacki.
28.11.2017

Szef MON na rocznicy odtworzenia MW RP i wcieleniu ORP „Kormoran”

We wtorek 28 listopada br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz weźmie udział w uroczystości z okazji 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP i wcielenia do służby najnowszego polskiego okrętu wojennego ORP „Kormoran”.
27.11.2017

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Kormoran

Najnowszy polski okręt wojenny zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej w dniu 99. rocznicy jej utworzenia. Okręt ORP "Kormoran" otrzyma banderę MW już w najbliższy wtorek 28 listopada w Gdyni.
27.11.2017

PKN Orlen wdroży system monitorowania szczelności instalacji przemysłowych

PKN Orlen uruchomi w zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie), największym w Polsce kompleksie rafineryjno-petrochemicznym, nowoczesny system monitorowania i kontrolowania szczelności instalacji przemysłowych. Koszt przedsięwzięcia to ok. 8 mln zł.
06.10.2017

Grupa Tallink wprowadza nową identyfikację wizualną swoich marek

Grupa Tallink wprowadza nową identyfikację wizualną swoich czołowych marek: Tallink i Silja Line. Zmiany mają być widoczne dla pasażerów oraz klientów, ale – jak zaznaczyli przedstawiciele firmy - podczas przygotowania nowej oprawy starano się uniknąć rewolucji.
30.08.2017

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy z agencją Frontex

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy ws. siedziby w Warszawie agencji Frontex. Umowa zakłada, że nasz kraj przekaże działkę przy ul. Racławickiej 132 w Warszawie, na której agencja wybuduje swoją siedzibę.
03.08.2017

Senat bez poprawek do ustawy o ratyfikacji umowy z agencją Frontex

Senat nie wprowadził w czwartek poprawek do ustawy o ratyfikacji umowy w sprawie siedziby w Warszawie unijnej agencji Frontex. Umowa zakłada, że Polska przekaże działkę przy ul. Racławickiej w Warszawie, na której agencja wybuduje swoją siedzibę.
27.07.2017

Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji umowy z agencją Frontex

Sejm w czwartek uchwalił ustawę o ratyfikacji umowy w sprawie siedziby w Warszawie agencji Frontex. Umowa zakłada, że nasz kraj przekaże działkę przy ul. Racławickiej 132 w Warszawie, na której agencja wybuduje swoją siedzibę.
21.07.2017

Sejmowe komisje za projektem ustawy o ratyfikacji umowy z agencją Frontex

Połączone sejmowe komisje we wtorek poparły projekt ustawy o ratyfikacji umowy w sprawie siedziby w Warszawie agencji Frontex. Umowa zakłada, że nasz kraj przekaże działkę przy ul. Racławickiej 132 w Warszawie, na której agencja wybuduje swoją siedzibę.
18.07.2017

MSWIA: Rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji umowy z agencją Frontex

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji umowy w sprawie siedziby w Warszawie agencji Frontex - podało w komunikacie we wtorek MSWiA. Rząd przekazał działkę przy ul. Racławickiej 132 w Warszawie, na której agencja wybuduje swoją siedzibę.
28.06.2017

Popłynęli na Generale Zaruskim: oldschoolowe żeglowanie szkołą charakteru

Należący do Miasta Gdańska żaglowiec “Generał Zaruski” wypłynął rano we wtorek, 27 czerwca, na regaty Tall Ship Races do szwedzkiego portu Halmstad. Na jego pokładzie 20 licealistów i licealistek uczy się, czym jest morze, żegluga i jak właściwie ludzie odnajdywali drogę na morzu bez GPS-a.
27.06.2017

Manewry „Neptun 2017” zakończone

Na wodach kołobrzeskiego portu zakończono dziś kurs „Zapobieganie zagrożeniom w zakresie bezpieczeństwa morskiego – Neptun 2017”. Jego organizatorami byli: Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku i Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.
25.05.2017

Premier: Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego

Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego, oś naszych relacji stanowią kwestie gospodarcze - mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z wiceprezydentem Indii Mohammadem Hamindem Ansarim. Wiceprezydent podkreślił, że Polsce i Indiom udało się zbudować silne relacje gospodarcze.
27.04.2017

GAVIA poszukuje niebezpieczeństw

Na wodach Zatoki Pomorskiej nurkowie – minerzy ze świnoujskiej flotylli szkolili się w wykrywaniu podwodnych niebezpieczeństw. Marynarze 12. Dywizjonu Trałowców (12.DTR) trenowali wykorzystując m.in. autonomiczny pojazd podwodny typu GAVIA.
04.04.2017

Polacy chcą wykorzystać potencjał morskiej „Neostrady”

Kosmiczna firma z Piaseczna rozpoczyna projekt, którego celem jest zdefiniowanie najbardziej skutecznych i opłacalnych usług opartych na nowym standardzie łączności na morzu. Ma on umożliwić transmisję danych 32 razy szybszą niż dotychczas. Projekt powiązany jest z najbardziej zaawansowanym przedsięwzięciem kosmicznym realizowanym przez polskie podmioty – budową pierwszego polskiego satelity przemysłowego SAT-AIS-PL.
27.03.2017

MSWiA: rząd przekaże działkę na siedzibę Frontexu

Rząd RP zdecydował, że przekaże działkę przy ul. Racławickiej w Warszawie na rzecz agencji Frontex, która wybuduje tam swą siedzibę – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W czwartek podpisano umowę w tej sprawie.
09.03.2017

Mols-Linien zmienia nazwę

Popularny duński przewoźnik, firma Mols-Linien, zmienia nazwę. Wprowadzane zmiany mają związek z realizowaną przez operatora ekspansją.
07.03.2017

Sea waybill a strony umowy przewozu towarów drogą morską

Sea waybill (nazywany również konosamentem ekspresowym lub przyspieszonym), jest jednym ze szczególnych rodzajów morskiego listu przewozowego, którego istota polega na tym, iż nie musi być on przedstawiony w oryginale przewoźnikowi, aby ten wydał towar odbiorcy. W ostatnim czasie, w jurysdykcji włoskiej, zapadły dwa istotne orzeczenia sądu w Genui, które poruszały, w tym kontekście, kwestie związane z identyfikowaniem stron umowy przewozu oraz bierną legitymacją procesową.
12.02.2017

Warsztaty szkoleniowe w COM-DKM

9 grudnia w COM-DKM odbyły się warsztaty doskonalące proces dowodzenia siłami Komponentu Morskiego w wymiarze narodowym i sojuszniczym.
12.12.2016

Nowe spojrzenie na symulatory Konsberg

W dniach 25-27 października odbyła się w Atenach międzynarodowa konferencja użytkowników symulatorów firmy Kongsberg Maritime A.S. Tematem przewodnim spotkania była „Rola czynnika ludzkiego w symulacji i szkoleniu” (ang. “The Role of Human Factors in Simulation and Training”).
06.12.2016

Trudno zarządzać Bałtykiem

Środowisko, ekonomia oraz wyzwania jakie stoją przed krajami nadbałtyckimi omówione zostały na konferencji „Bałtyk - małe morze, którym trudno zarządzać”. Zorganizował ją Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy.
05.10.2016

ORP Kormoran wyszedł w morze

Po trzech latach od podpisania umowy między Inspektoratem Uzbrojenia, a konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding, budowa polskiego niszczyciela zbliża się ku końcowi. ORP Kormoran rozpoczął właśnie próby morskie.
13.07.2016

Praktyka podchorążych zagranicznych na pokładzie ORP „Iskra”

11.07.2016 r. o godzinie 10:00, podchorążowie zagraniczni Akademii Marynarki Wojennej wyszli w rejs na okręcie szkolnym ORP „Iskra”. Studenci wojskowi z Kuwejtu i Kataru odbędą praktykę marynarską, szkoląc się głównie w zakresie żeglarskiego rzemiosła. Poznają organizację życia na okręcie, jego budowę, ożaglowanie i olinowanie. Będą wykonywać przypisane czynności podczas alarmów i pełnić wachty morskie, na przykład wachtę sternika, przy trapie, czy wachtę na śródokręciu. ORP „Iskra” do Portu Wojennego w Gdyni powróci za m
11.07.2016

Thales na Balt Military Expo: Zaawansowane rozwiązania na morzu i w strato-sferze

Trzy kluczowe produkty dla marynarki wojennej: TACTICOS, SEEMAPPER, ASTT (ACTION SPEED TACTICAL TRAINER) oraz STRATOBUS (projekt platformy stratosferycznej), to oferta, którą Thales wraz z Thales Alenia Space prezentują w czasie targów BALT MILITARY EXPO.
20.06.2016

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.