• <
Nauta_top_1100x200

PKN Orlen wdroży system monitorowania szczelności instalacji przemysłowych

pc

06.10.2017 11:42 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PKN Orlen wdroży system monitorowania szczelności instalacji przemysłowych
PKN Orlen wdroży system monitorowania szczelności instalacji przemysłowych - GospodarkaMorska.pl

PKN Orlen uruchomi w zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie), największym w Polsce kompleksie rafineryjno-petrochemicznym, nowoczesny system monitorowania i kontrolowania szczelności instalacji przemysłowych. Koszt przedsięwzięcia to ok. 8 mln zł.

Wdrażany system oparty jest na zaawansowanej technologii LDAR (Leak Detection And Repair - wykryj nieszczelność i napraw), który opracowanej przez Agencję Ochrony Środowiska USA. Najpierw projekt zostanie zastosowany w całym obszarze rafineryjnym, a w kolejnym etapie obejmie także obszar petrochemiczny - poinformował w piątek płocki koncern.

PKN Orlen podał, iż program LDAR obejmie zasięgiem w czwartym kw. 2018 r. wszystkie z ponad 30 instalacji rafineryjnych w zakładzie głównym koncernu w Płocku, w tym m.in. destylacji ropy, komponowanie benzyn silnikowych i olejów, a także hydroodsiarczanie olejów i gudronu, hydrokraking oraz wydział asfaltowy i olejowy, wytwórnię i odzysk wodoru. "Docelowo planowane jest sukcesywne rozszerzenie programu na cały zakład produkcyjny" - wyjaśniła spółka.

Prace projektowe, dotyczące wdrożenia systemu LDAR w PKN Orlen trwały niemal dwa lata. Obecnie płocki koncern podpisał umowę o współpracy przy realizacji projektu przez konsorcjum stworzone przez spółki zależne: Orlen Eko i Orlen Serwis.

"Wdrożenie systemu LDAR i wprowadzenie monitoringu emisji niezorganizowanej lotnych związków organicznych, które występują w wielu branżach przemysłowych, a zwłaszcza w sektorach rafinacji ropy pod postacią par i gazów, wpisuje się w prawodawstwo Komisji Europejskiej. Przepisy te dotyczą zastosowania przez firmy najlepszych dostępnych technik BAT - Best Available Technology w przemyśle" - zaznaczył PKN Orlen.

Celem tych wytycznych, jak przypomniała spółka, poza określaniem wielkości emisji, jest zapobieganie ich powstawaniu, co pozytywnie wpływa m.in. na zwiększenie bezpieczeństwa procesów produkcyjnych i zmniejszenie oddziaływania na lokalne środowisko.

"Realizacja funkcjonowania systemu LDAR, obejmie kilka głównych etapów, które będą sukcesywnie wprowadzane na poszczególnych instalacjach zakładu w Płocku. Będzie to m.in. identyfikacja elementów, zdefiniowanie wycieku, monitorowanie elementów jako potencjalnych źródeł emisji niezorganizowanej, naprawa, a także rejestracja danych" - podał płocki koncern.

PKN Orlen zaznaczył, że stosuje wymagane prawem monitorowanie emisji niezorganizowanej lotnych związków organicznych obejmujące najlepsze techniki BAT, jak m.in. metoda próbkowania wycieku "sniffing", np. z wykorzystaniem ręcznych detektorów, a także metody optycznego obrazowania gazów.

"Szybkie podejmowanie działań naprawczych w sytuacjach wykrycia usterek umożliwia spółce także regularny monitoring prowadzony przez pracowników na instalacji produkcyjnych. Instalacje wyposażone są także w czujniki sygnalizujące stężenia lotnych związków organicznych w powietrzu, zapobiegające powstaniu atmosfery wybuchowej" - podkreślił płocki koncern.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.