• <
urząd_morski_gdynia_2021

Premier: Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Premier: Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego
Premier: Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego - GospodarkaMorska.pl

pc

27.04.2017 Źródło: PAP

Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego, oś naszych relacji stanowią kwestie gospodarcze - mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z wiceprezydentem Indii Mohammadem Hamindem Ansarim. Wiceprezydent podkreślił, że Polsce i Indiom udało się zbudować silne relacje gospodarcze.

W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i przedstawiciel Ministerstwa Małych i Średnich Przedsiębiorstw Indii podpisali umowę o współpracy w dziedzinie rolnictwa między MR a Ministerstwem Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Indii.

Celem umowy jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnym. Istotnym elementem jest również identyfikacja barier i ograniczeń występujących we współpracy handlowej oraz podejmowanie działań w celu ich likwidacji. Umowa ma też wzmacniać bilateralną współpracę naukowo-techniczną w dziedzinie rolnictwa.

Na briefingu po ceremonii podpisania umowy premier Szydło podkreśliła, że Polska zawsze utrzymywała z Indiami bliskie i przyjazne relacje. "Pragnę podkreślić, że Indie to tradycyjnie jeden z kluczowych, pozaeuropejskich partnerów Polski" - powiedziała szefowa rządu.

Zaznaczyła, że Polska docenia "rosnącą rolę Indii na arenie międzynarodowej i postęp, jaki dokonał się w tym kraju w ostatnich latach".

Premier podkreśliła, że Polska postrzega dzisiaj Indie, jako istotnego gwaranta stabilizacji, bezpieczeństwa i równowagi na kontynencie azjatyckim. "Polska i Indie to kraje, które mają ze sobą wiele wspólnego. Wielokrotnie współpracowaliśmy ze sobą na arenie międzynarodowej, w tym na Forum Organizacji Narodów Zjednoczonych" - zaznaczyła. "Obecnie to kwestie gospodarcze stanowią główną oś naszych relacji i wokół tych tematów kontynuowana będzie nasza rozmowa" - dodała szefowa rządu.

Podkreśliła też, że z satysfakcją odnotowuje bardzo dobry stan polsko-indyjskich relacji handlowych. "Cieszę się, że w ostatnim roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Indiami osiągnęła rekordową wartość ponad 2,7 mld dolarów" - poinformowała. "Mam nadzieję, że polski deficyt obrotów handlowych będzie stopniowo redukowany w kolejnych latach" - dodała premier.

Jak dodała, w czwartek przedstawiciele polskiego i indyjskiego biznesu spotkają się w Ministerstwie Rozwoju na Forum Biznesu, żeby prowadzić rozmowy o potencjalnej współpracy. Szefowa rządu podkreśliła, że podziękowała wiceprezydentowi Indii za ułatwienia, jakie wprowadził rząd indyjski dla polskich produktów rolno-spożywczych. "Mamy nadzieję, że strona indyjska będzie przychylna dalszemu otwieraniu swojego rynku na polskie towary" - dodała.

Szydło stwierdziła także, że polski rząd jest zainteresowany bliską współpracą z Indiami w dziedzinie górnictwa; dodała, że rozmowa z wiceprezydentem Indii dotyczyła także lotnictwa cywilnego i współpracy wojskowej. "Zaprosiliśmy przedstawicieli sił zbrojnych Indii do udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach" - poinformowała premier.

Wiceprezydent Ansari zauważył, że relacje polsko-indyjskie są starsze niż niepodległość Indii. "Nadal serdecznie wspominamy dzieci z Polski, które stały się dziećmi maharadży Nawanagaru w czasie II wojny światowej" - powiedział. "Te silne więzi kontynuowane były po odzyskaniu niepodległości przez Indie" - dodał.

Według Ansariego w ciągu ostatnich dekad Polsce i Indiom udało się zbudować silne relacje gospodarcze. Ocenił, że czwartkowe rozmowy z premier Beatą Szydło były bardzo owocne.

Poinformował, że uzgodnił z premier Szydło, iż silne relacje dwustronne powinny być rozwijane jeszcze bardziej. "Uważamy, że jest ogromny obszar do współpracy w takich sektorach, jak przetwórstwo żywności, energia słoneczna, odnawialna, czy technologie węglowe oraz gospodarka odpadami i przetwarzanie odpadów" - zaznaczył wiceprezydent Indii.

Poinformował, że tematami rozmów były m.in. kwestie bilateralne, regionalne i globalne. Zadeklarował, że Polska i Indie są gotowe "wzbogacać i rozwijać” bilateralne stosunki, również w sektorze rolnictwa. Ansari podkreślił też, że Polska jest krajem o tradycyjnie silnych relacjach z Indiami. "Cieszymy się, że kultura indyjska cieszy się tak wielkim zainteresowaniem w Polsce" - dodał.

Zapowiedział, że w drugiej połowie roku 2017 będzie wdrażany "ambitny i zróżnicowany festiwal kultury indyjskiej w różnych polskich miastach Polski. "Będziemy chcieli przedstawić obywatelom Polski różne elementy kultury indyjskiej, w szczególności będziemy zwracać się do ludzi młodych" - powiedział Ansari.

Wiceprezydent Indii stwierdził, że Indie podzielają pogląd Polski, że trzeba przyjąć wszechstronne rozwiązania jeśli chodzi o walkę z terroryzmem. "Uważamy, że potrzebne jest przyjęcie konwencji dot. międzynarodowego terroryzmu na form Organizacji Narodów Zjednoczonych" - oświadczył.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.