• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nowe spojrzenie na symulatory Konsberg

Strona główna Edukacja, praca Nowe spojrzenie na symulatory Konsberg
Nowe spojrzenie na symulatory Konsberg - GospodarkaMorska.pl
06.12.2016 Źródło: własne

W dniach 25-27 października odbyła się w Atenach międzynarodowa konferencja użytkowników symulatorów firmy Kongsberg Maritime A.S. Tematem przewodnim spotkania była „Rola czynnika ludzkiego w symulacji i szkoleniu” (ang. “The Role of Human Factors in Simulation and Training”).

Ideą corocznej konferencji jest umożliwienie uczestnikom wymiany wiedzy, doświadczeń z pracy z symulatorami oraz identyfikacja wspólnych celów i rozwiązań w udoskonalaniu produktów, przeznaczonych do wykorzystania w procesach nauczania, szkolenia i pracach badawczo-rozwojowych

Na zaproszenie Kongsberg Digital, jednego z liderów w branży systemów symulacyjnych dla sektora morskiego, w konferencji udział wzięli przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie, zastępca dyrektora Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego dr inż. Wiesław Juszkiewicz oraz dyrektor Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego dr inż. Rafał Gralak.

W trwających 3 dni sesjach kierownictwo producenta zaprezentowało m.in. główne założenia i trendy, stanowiące kamienie milowe w przyszłym rozwoju firmy. Oprócz doskonalenia systemów w obecnej, znanej użytkownikom formie, wspólnym mianownikiem w przyszłych symulatorach nawigacyjnych, offshore oraz mechanicznych, będzie zastosowana technologia Mieszanej Rzeczywistości (ang. Mixed Reality), zawierającej w sobie m.in. Rozszerzoną Rzeczywistość (ang. Augmented Reality).

Podczas sesji tematycznych prowadzonych w formie dyskusji, użytkownicy systemów symulacyjnych mieli okazję zgłaszać producentowi propozycje swoich rozwiązań, które miały na celu zwiększenia funkcjonalności i stopnia odwzorowania rzeczywistości tych systemów. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w pracy z symulatorami tego producenta, przedstawiciele AM zgłosili swoje sugestie w zakresie prowadzenia asysty holowniczej realizowanej przez instruktora.

Szczególnym zainteresowaniem przedstawicieli AM cieszyła się prezentacja najnowszego systemu implementowanego do symulatorów nawigacyjno-manewrowych – K-Sim Navigation® – będącego następcą systemu Polaris®, który jest zainstalowany m.in. w Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego oraz w nowym symulatorze ARPA. Możliwość przetestowania najnowszych dostępnych rozwiązań, producent umożliwił podczas wizytacji w Centrum Szkoleniowym MARIA TSAKOS TCM z siedzibą w Atenach.
W przerwach między sesjami uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z prototypami aplikacji, w których zastosowano rozwiązania w technologii MR. Z wykorzystaniem okularów Oculus Rift® oraz HTC Vive® producent zaprezentował demo oprogramowania służącego do szkolenia w zakresie akcji SAR oraz obsługi siłowni statku.
Udział w konferencji przedstawicieli AM umożliwił im zapoznanie się z oferowanymi na rynku możliwościami rozbudowy i modernizacji bazy symulatorów naukowo-dydaktycznych znajdujących się w naszej uczelni. Przełoży się on na wypracowanie najkorzystniejszych wariantów działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności szkoleń prowadzonych zarówno dla studentów jak i na kursach specjalistycznych jak i prowadzonych badaniach naukowych.

Poruszana tematyka i treść konferencji wpisała się w ogólnoświatowe trendy rozwoju systemów symulacyjnych. Wydaje się, że przyszłość symulatorów morskich wiązana jest z zastosowaniem technologii MR, co potwierdza założenia i kierunek badań w tym zakresie przyjęty również przez pracowników obu instytutów AM.

Źródło:
własne
 Ropa brent 45,87 $ baryłka  3,47% 14:56
 Cyna 17958,00 $ tona 0,44% 3 sie
 Cynk 2286,00 $ tona -0,57% 3 sie
 Aluminium 1679,00 $ tona -0,36% 3 sie
 Pallad 2196,35 $ uncja  0,73% 14:52
 Platyna 980,00 $ uncja  1,98% 14:56
 Srebro 26,78 $ uncja  2,02% 14:56
 Złoto 2033,40 $ uncja  0,43% 14:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.