• <

MSWiA: rząd przekaże działkę na siedzibę Frontexu

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie MSWiA: rząd przekaże działkę na siedzibę Frontexu
MSWiA: rząd przekaże działkę na siedzibę Frontexu - GospodarkaMorska.pl

pc

09.03.2017 Źródło: PAP

Rząd RP zdecydował, że przekaże działkę przy ul. Racławickiej w Warszawie na rzecz agencji Frontex, która wybuduje tam swą siedzibę – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W czwartek podpisano umowę w tej sprawie.

– Ten dzień jest dobrym dniem dla Polski i agencji Frontex, dlatego, że po wielu latach podpisaliśmy umowę, która stanowi o tym, że Frontex na stałe będzie miała swoją siedzibę w Warszawie. Frontex był gościem, bardzo mile widzianym w Polsce, ale tylko gościem, od dzisiaj możemy powiedzieć wprost, że Frontex jest współgospodarzem w Polsce, w Warszawie – powiedział Błaszczak po tym, jak on i dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri podpisali umowę.

Dokument zostanie teraz przekazany do ratyfikacji przez parlament.

Szef MSWiA dodał, że ta umowa powinna zostać zawarta wiele lat temu, ale „rząd PO-PSL nie doprowadził” do podpisania tej umowy. – Negocjacje prowadziliśmy pod presją czasu – mówił.

Błaszczak powiedział, że Frontex jest ważny dla UE i Polski, dlatego że „strzeże granic zewnętrznych UE”. – W czasie kryzysu migracyjnego znaczenie Frontexu jest tym ważniejsze, tym istotniejsze – podkreślił.

– Deklarujemy pełną współpracę z agencją Frontex. Polska poważnie traktuje obowiązek ochrony granic – dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba.

Błaszczak przypomniał, że w ramach dwustronnych umów międzynarodowych funkcjonariusze Straży Granicznej wspierali swoich kolegów m.in. w Słowenii, na Węgrzech i w Macedonii. Kilka dni temu zaś funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczęli kolejną misję w Macedonii. Do 4 kwietnia tego roku 30 pograniczników wspiera policję Macedonii w działaniach związanych z przeciwdziałaniem kryzysowi migracyjnemu.

– Podpisanie z Polską porozumienia w sprawie siedziby ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej agencji. Oznacza ono, że na przestrzeni kolejnych lat Frontex będzie się rozwijać, mając pewność co do swojej przyszłości w Polsce – powiedział Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Frontexu.

Umowa reguluje kwestie związane z siedzibą Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w Warszawie. Rząd przekazał działkę przy ul. Racławickiej 132 w Warszawie, na której agencja wybuduje swoją siedzibę.

Powstać ma także europejska szkoła. – Szkoła będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju agencji. Nasi pracownicy pochodzący z różnych krajów UE będą mieć teraz pewność, że tutaj będą mogli się osiedlić wraz ze swoimi rodzinami. A to oznacza, że dajemy jasny sygnał: Warszawa i Polska są świetnym miejscem dla pracy agencji Frontex – dodał Leggeri.

Poinformował, że w związku z tym agencja będzie zwiększać zatrudnienie z obecnego poziomu 400 pracowników do 600 na koniec 2017 r. i do 1 tys. w 2020 r.

– Nasza rola to poprawianie ochrony zewnętrznych granic UE. To oznacza, że przyczyniamy się do lepszego funkcjonowania strefy Schengen oraz bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej – dodał Leggeri.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej powstała 6 października 2016 r. Do głównych zadań agencji należą: monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie analizy ryzyka, monitorowanie zarządzania granicami zewnętrznymi UE, zapewnianie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej, wspieranie operacji poszukiwawczych i ratowniczych, wspieranie – wraz z innymi agencjami UE – krajowych organów straży przybrzeżnej.

Jednym z zadań agencji jest nadzorowanie i organizowanie przymusowych powrotów z państw członkowskich. – Nie wszyscy z imigrantów, którzy przybywają do naszych granic, są tymi, którzy mogą się ubiegać o azyl, część nich to imigranci zarobkowi, których należy zawrócić do swojego kraju – dodał Leggeri.

Agencja dysponuje także grupą specjalistów ds. powrotów, których zadaniem jest m.in. identyfikacja migrantów i uzyskiwanie dokumentów podróży za pośrednictwem konsulatów państw przyjmujących z powrotem swoich obywateli. Agencja może także przetwarzać dane osobowe dotyczące osób podejrzanych o udział w działalności przestępczej, takiej jak przemyt migrantów, terroryzm lub handel ludźmi.

Budżet agencji ma się zwiększać z 281 mln euro w 2017 r., tak aby w 2020 r. osiągnąć 322 mln euro. Poza funduszami UE, budżet agencji zasilają środki przekazywane przez państwa stowarzyszone w ramach Schengen (ok. 8 proc. rocznej dotacji UE). Agencja ma do dyspozycji rezerwę 1 500 funkcjonariuszy straży granicznej i innych członków personelu przygotowanych do wspierania szybkich interwencji na granicach.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.