• <
nauta_2024

Znamy zakres prac jednostki Topaz Tiamat. Na obszarach przyszłych morskich farm wiatrowych szukano niewybuchów

ew

08.10.2020 12:05
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Znamy zakres prac jednostki Topaz Tiamat. Na obszarach przyszłych morskich farm wiatrowych szukano niewybuchów

Partnerzy portalu

Znamy zakres prac jednostki Topaz Tiamat. Na obszarach przyszłych morskich farm wiatrowych szukano niewybuchów - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Equinor zakończył szeroko zakrojone badania dna morskiego w celu przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Prace rozpoczęto w połowie sierpnia i zakończono w ostatnich dniach września.

Equinor, przewodzący projektom morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, przeprowadził wraz ze swoim partnerem Polenergią rozległe badania dna morskiego w celu wykrycia potencjalnych niewybuchów (UXO).

Na zlecenie Equinor badania zostały przeprowadzone przez MMT AB, lidera w branży, przeprowadzającego badania morskie w wysokiej rozdzielczości. Celem badań było wykrycie i neutralizacja potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac związanych z posadowieniem turbin wiatrowych. Jest to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę poszukiwanie niewybuchów w rejonie przyszłych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. O badaniach geologicznych przy użyciu jednostki Topaz Tiamat pisaliśmy TUTAJ.

"W Equinor bezpieczeństwo jest naszym głównym priorytetem. Rozwijając nasze projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, jesteśmy zdeterminowani aby zapobiegać szkodom dla środowiska i zapewnić bezpieczeństwo podczas ich budowy i eksploatacji. Dlatego, podchodzimy zapobiegawczo do potencjalnych zagrożeń wynikających z występowania niewybuchów na obszarach naszych projektów morskich farm wiatrowych i minimalizujemy ryzyko poprzez prowadzenie szeroko zakrojonych badań" -mówi Vidar Martin Birkeland, dyrektor projektów Bałtyk II i Bałtyk III w Equinor.

Szczegółowe badania dna morskiego na obszarze planowanych morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku i zostały zakończone 30 września. Nie wykryto żadnych obiektów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla budowy morskiej farmy wiatrowej. Na obszarze wokół zlokalizowanego w okolicy wraku ustanowiono strefę bezpieczeństwa w celu zapewnienia jego ochrony i spokoju. Do prowadzenia prac MMT wykorzystało dwa statki: Topaz Tiamat i znacznie mniejszy Ping, dla płytszych obszarów. Podczas prac jednostki i załogi korzystały z portów w Gdyni i Gdańsku, które znajdują się najbliżej lokalizacji przyszłych morskich farm wiatrowych.

O niewybuchach

W ramach prac przygotowawczych poprzedzających budowę obiektów morskich konieczna jest właściwa identyfikacja, monitoring i ewentualne usunięcie niewybuchów. Zakres prac obejmuje badania gradiometryczne i magnetometryczne, obrazowanie dna z wykorzystaniem echosondy wilowiązkowej (MBES) i sonaru bocznego (SSS) oraz kontrolę wizualną za pomocą zdalnie sterowanego robota podwodnego (ROV). W celu zwiększenia pewności rozpoznawania znalezionych obiektów, metoda magnetometryczna połączona jest z kontrolą wizualną i obrazowaniem tekstury dna.

Badania poszukiwawcze dostarczają również szczegółowych danych na temat struktury i głębokości dna morskiego w obszarze planowanej morskiej farmy wiatrowej oraz wzdłuż planowanej pozycji kabli podwodnych.

Equinor w Polsce

Equinor jest firmą energetyczną zajmującą się pozyskiwaniem energii z ropy naftowej, gazu, wiatru i słońca. Equinor zasila ponad milion europejskich domów energią odnawialną pochodzącą z morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA i na Morzu Bałtyckim. W Polsce, Equinor wraz z Polenergią realizuje trzy projekty morskich farm wiatrowych: MFW Bałtyk III, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk I. Equinor jest operatorem tych trzech farm w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji.

Polenergia

Polenergia jest największą polską, prywatną, zintegrowaną pionowo grupą energetyczną, składającą się ze spółek działających w obszarze wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych i konwencjonalnych niskoemisyjnych źródeł gazu, a także handlu i dystrybucji energii elektrycznej. Ambicją i misją Grupy jest wspieranie działań na rzecz rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, czystych i odnawialnych źródeł energii, a także dążenia UE do neutralności klimatycznej. Wierzymy, że Polska może odegrać ogromną rolę w transformacji energetycznej Europy Środkowej. W najbliższych latach Polenergia przewiduje dalszy dynamiczny rozwój projektów morskich i lądowych farm wiatrowych, dużych farm fotowoltaicznych oraz rozwój zaawansowanych technologii gazowych, które są podstawą transformacji wodorowej, do której Grupa chce być w pełni przygotowana.

O projektach MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II mają łączną moc do 1 440 MW. Po uruchomieniu, te farmy wiatrowe mogą zasilać ponad dwa miliony polskich gospodarstw domowych.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.