• <

Wynik wyszukiwania - "explorer" - Wiadomości

40M Sunreef Explorer Eco: zrównoważony i transatlantycki

Stocznia Sunreef Yachts opracowała nowy model 40M Explorer, zaprojektowany by docierać daleko poza utarte szlaki. Dzięki smukłej i dynamicznej budowie kadłubów, jacht posiada optymalną architekturę do pokonywania długich dystansów przy niewielkim zużyciu energii.
02.05.2024

Statek BYD z dostawą samochodów elektrycznych wkrótce w Europie

Statek typu ro-ro firmy Byd jeszcze w lutym zawita do portów w Holandii i Niemczech z dużą dostawą samochodów elektrycznych. Jest to pierwszy z planowanych ośmiu 200-metrowych transportowców typu ro-ro stworzonych specjalnie dla azjatyckiej firmy motoryzacyjnej.
16.02.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2023 r.

W miesiącu grudniu trwała przede wszystkim kontynuacja olbrzymiego zagrożenia wojennego, a także konkretne ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Uderzenia były dokonywane przez rebeliantów Huti wspieranych przez Iran, którzy stanowczo podkreślili, że pomimo coraz większych zabezpieczeń stosowanych przez organizacje i porozumienia międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa transportu w tamtym regionie nie zaprzestaną takich działań.
03.01.2024

2023 to udany rok dla Sunreef Yachts

Ten rok był dla Sunreef Yachts niezwykle pracowity i jednocześnie pełen sukcesów. Stocznia wprowadziła na rynek nową linię Sunreef Ultima, otrzymała zamówienia na przełomowe elektryczne superjachty i rozpoczęła nowy rozdział w swojej historii, otwierając nowe biuro w Dubaju i nową stocznię w Ras Al Khaimah. Dziś przyglądamy się kluczowym momentom tego niezwykle udanego dla Sunreef Yachts roku.
28.12.2023

Do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach dotarła dostawa propanu

4 grudnia 2023 roku gazowiec Guadalupe Explorer przybył do Portu Morskiego Police z ok. 22 tys. ton propanu. Surowiec jest przeznaczony do produkcji polipropylenu w fabryce należącej do Grupy Azoty.
06.12.2023

Huti zaatakowali zły statek bo korzystają z nieaktualnych informacji?

W niedzielę rebelianci Huti wystrzelili z terenu Jemenu drony w kierunku statków handlowych. Jedną z zaatakowanych jednostek był kontenerowiec Number 9. Huti atakują w statki powiązane z firmami z Izraela, jednak tym razem najwyraźniej bazowali na nieaktualnych informacjach sprzed dwóch lat, bo Number 9 zmienił właściciela w 2021 roku.
04.12.2023

Izrael wysyła siły morskie, w tym okręt podwodny, do ochrony statków na Morzu Czerwonym

Eskalacja działań rebeliantów Huti przeciwko Izraelowi, w tym w postaci ataków na statki związane z tym państwem, wymusiły reakcję władz w Tel Awiwie. W związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi wysyłają zespół okrętów, który ma patrolować trasy morskie i eskortować statki.
04.12.2023

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Służby prasowe Pentagonu podały, że niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG-64) został zaatakowany w trakcie wykonywanych zadań. Ostrzał rakietowy miał spaść także na dwa izraelskie statki. To ponowny akt agresji ze strony rebeliantów Huti, którzy prowadzą działania przeciwko izraelskiej żegludze w tym rejonie.
03.12.2023

Iceman - nowy jacht wspomagający projektu Valerio Rivellini

Valerio Rivellini został wybrany przez Cantiere delle Marche do zaprojektowania Icemana, nowego innowacyjnego jachtu. Statek będzie pełnił funkcję jednostki wspomagającej dla Flexplorer 146 - jachtu zaprojektowanego przez CDM do żeglugi na wszystkich szerokościach geograficznych - wyposażonego we własny jacht towarzyszący.
24.11.2023

Antonini Navi ogłasza sprzedaż jachtu Explorer 32 M

Antonini Navi - producent superjachtów działający na rynku od 2020 roku ogłosił sprzedaż 32-metrowego jachtu Explorer, który został zaprojektowany przez Hydro Tec i Hot Lab. Ten nowy kontrakt jest kolejnym ważnym kamieniem milowym w niezwykłej historii rozwoju Antonini Navi.
18.10.2023

Luksusowy statek pasażerski z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie w rejonie arktycznym

Luksusowy statek wycieczkowy Ocean Explorer z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie u wschodniego wybrzeża Grenlandii, Znajdujący się najbliżej okręt przybędzie na ratunek pasażerom nie wcześniej niż w piątek, podaje w środę dziennik "The Independent".
13.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

USA. Dowódca Straży Wybrzeża: poszukiwania łodzi Titan będą kontynuowane mimo obaw o skończenie się zapasów tlenu

Akcja poszukiwawczo-ratunkowa załogi łodzi podwodnej Titan będzie kontynuowana przez cały czwartek mimo obaw o skończenie się zapasów tlenu dla załogi - powiedział telewizji NBC dowódca 1. dystryktu amerykańskiej Straży Wybrzeża, kontradmirał John Mauger. Dodał, że ważnym czynnikiem jest wola życia załogi.
22.06.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

Do Morskiego Portu Police dotarła druga dostawa propanu

Na pokładzie Guadalupe Explorer ponownie dostarczono zapasy surowca na potrzeby gazoportu w Policach. Ma to związek z uruchomieniem produkcji w nowym kompleksie "Polimery Police", którego projekt jest realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. To budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację odpowiedniej infrastruktury do produkcji polimerów w postaci propylenu i polipropylenu.
27.04.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
18.04.2023

Stocznia Fincantieri zwodowała kolejny ekologiczny wycieczkowiec

Włoskie przedsiębiorstwo uczyniło kolejny krok związany z budową nowego, ekologicznego wycieczkowca dla Regent Seven Seas Cruises, marki należącej do Norwegian Cruise Line Holdings. Dostawa jest zaplanowana na listopad tego roku.
03.02.2023

Rosyjski statek poszukujący złóż ropy przybył do Kapsztadu. Ekolodzy protestują

Rosyjski statek badawczy poszukujący ropy i gazu ziemnego na Antarktydzie zacumował w sobotę w RPA, co wywołało sprzeciw obrońców przyrody. Twierdzą, że jego działania naruszają traktat zakazujący poszukiwań złóż na Antarktydzie.
28.01.2023

Planetarium Morskiego Centrum Nauki zostało ukończone

Planetarium w Morskim Centrum Nauki jest już ukończone. To rozpięta na trzech kondygnacjach "lewitująca" kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.
12.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w Policach [WIDEO]

22 tys. ton propanu do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu dotarło w czwartek do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach w ramach inwestycji Polimery Police. Projekt obejmuje m.in. budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego.
22.12.2022

Rusza terminal w Porcie Morskim Police

W czwartek, 22 grudnia, odbędzie się uroczyste przyjęcie pierwszej dostawy gazu do terminalu w Policach. Oznacza to, że nowa inwestycha Portu w zachodniopomorskim rozpocznie funkcjonowanie.
20.12.2022

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
11.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”) [Część 2]

https://www.gospodarkamorska.pl/konosament-specjalne-klauzule-ladunkowe-disclaimers-czesc-1-65311
01.09.2022

Marynarka USA udaremniła przechwycenie bezzałogowego okrętu przez Iran

Amerykańska marynarka wojenna uniemożliwiła okrętowi irańskiej marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN) przechwycenie bezzałogowego statku nawodnego operowanego w Zatoce Arabskiej przez V Flotę USA - podała agencja Reutera.
30.08.2022

Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego, który może zasilić Europę

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryte zostało nowe złoże gazu ziemnego - poinformowało w poniedziałek cypryjskie ministerstwo energii. Odkryte pokłady zawierają prawie 80 mld metrów sześc. tego węglowodoru.
22.08.2022

Czarter na czas – warunki zdania (redelivery) statku

Nasze opracowania: Czarter na czas – zakończenie czarteru („in like good order”) - GospodarkaMorska.pl, Czarter na czas – zakończenie czarteru (redelivery range) - GospodarkaMorska.pl, dotyczące warunków prawnych zdania statku po upływie okresu, na który czarter na czas został zawarty, wywołały szereg zapytań i sugestii wyjaśnienia, powstałych w trakcie lektury, wątpliwości.
29.07.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”). Część 1

W naszym opracowaniu Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych dokonaliśmy pogłębionej analizy pierwszej, niezwykle istotnej, funkcji konosamentu – dokumentacyjnego potwierdzenia przez przewoźnika przyjęcia do przewozu określonego (w kategoriach znaków głównych, ilości i stanu zewnętrznego) ładunku.
13.07.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

[WIDEO] Odnaleziono 200-letni wrak statku wielorybniczego

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (National Oceanic and Atmospheric Administration; NOAA) ogłosiła, że w Zatoce Meksykańskiej zidentyfikowano wrak 207-letniego statku wielorybniczego Industry. Jest to jednostka, która zapisała się w historii jako statek, na którym wszystkie grupy etniczne były traktowane na równi.
25.03.2022

Czekając na zakupy. Globalny kryzys łańcucha dostaw nadal w grze

Zatory portowe z Azji przeniosły się do Ameryki, opóźnienia w transporcie nadal są dolegliwe, a świat zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen, zaś końca problemów nie widać.
07.03.2022

Trzy nowe łodzie patrolowe Straży Granicznej na Bugu w lubelskiem

Trzy aluminiowe łodzie płaskodenne o łącznej wartości 300 tys. zł zostały zakupione do Nadbużańskiego Oddziału SG. Jak zaznaczyła rzeczniczka SG por. Anna Michalska, dzięki nim funkcjonariusze będą mogli jeszcze skuteczniej patrolować rzekę graniczną Bug.
05.01.2022

Odnaleziono wrak tankowca zatopionego podczas II wojny światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Amerykańska rządowa organizacja NOAA zlokalizowała wrak. Prawdopodobnie jest to tankowiec Bloody Marsh, który podczas Ii wojny światowej został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną.
03.11.2021

SunStone odbiera trzeci ekologiczny statek ekspedycyjny

Firma SunStone Ships, właściciel ekspedycyjnego statku wycieczkowego z siedzibą na Florydzie, odebrał trzeci z siedmiu statków wycieczkowych klasy Infinity nowej generacji dla China Merchants Heavy Industry (CMHI).
19.10.2021

Powstanie kolejnych farm wiatrowych na lądzie obniży ceny energii. Trwają prace nad ustawą przyspieszającą takie inwestycje

Innowacje w obszarze ochrony środowiska, gospodarki morskiej i technologii poprawiających jakość życia, np. z dziedziny medycyny – polskie firmy już realizują takie projekty w partnerstwie z Norwegami w ramach Funduszy Norweskich. Ich głównym celem jest też stymulowanie współpracy pomiędzy firmami z Polski i Norwegii. Tamtejszy rynek stwarza polskim przedsiębiorcom atrakcyjne możliwości, ale jest także trudny – ze względu na niewielki rozmiar i dużą konkurencyjność.
19.10.2021

Konosament – Shipped in apparent good order and condition

Sędzia Pelling (QC) w swoim orzeczeniu w sprawie Priminds Shipping (HK) Co Ltd v Noble Chartering Inc (The „Tai Prize”) [Hight Court of Justice Business and Property Courts of England and Walles, Commercial Court (QBD)] rozważył niezwykle ważną w praktyce shippingowej kwestię zapisów konosamentowych związanych z uwagami dotyczącymi stanu ładunku przyjętego do przewozu i daleko idącymi skutkami takich zapisów.
02.09.2021

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska–Liskiewicz

W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła w Gdańsku, w wieku 84 lat, kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym - poinformował Polski Związek Żeglarski.
13.06.2021

Kosztowna zeroemisyjność. 1,4 biliona dolarów będzie kosztowała armatorów żegluga ekologiczna

5,1 mld dol. wyniesie koszt przejścia całej floty liniowej na eksploatację zeroemisyjną. Do 2050 r armatorzy wydadzą 1,4 bilion dol. na dostosowanie flot do wymagań narzuconych przez IMO. Te koszty poniosą również porty i terminale, a w ostateczności finalny konsument.
02.05.2021

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers realizuje prace projektowe na statku Earth300

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers jest dobrze znany ze swojego innowacyjnego portfolio projektowania statków i ogromnego doświadczenia w podejmowaniu najtrudniejszych projektów.
11.04.2021

Publiczny Terminal Promowy w idei #greenport

W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - nowy Publiczny Terminal Promowy. To największe przedsięwzięcie od blisko 50 lat w Porcie Gdynia, którego generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Inwestycja jest realizowana na obszarze 6 hektarów. Rozebrane zostało historyczne Nabrzeże Polskie i wykonano na nowo całą linię tego nabrzeża.
09.04.2021

Czarter na czas – efekt „overlap”

Powstała pod koniec 2020 i na początku 2021 roku, bardzo duża (w skali ilości (71) statków i wielkości ładunku) kongestia w portach chińskich, gdzie na skutek decyzji władz Chin, odmawiano przyjęcia i rozładunku statków z węglem z Australii spowodowała, w konsekwencji „lawinę” roszczeń i sporów arbitrażowych i sądowych.
08.04.2021

Norwegia: Brim bezpieczny - po incydencie termicznym zasilania bateryjnego

24-metrowy MS Brim to wielokrotnie nagradzany, w pełni elektryczny, wyposażony w system magazynowania energii Corvus Dolphin Energy statek wycieczkowy, oddany do użytku w 2019 roku. Posiada akumulatory o łącznej mocy 790 kWh. Właściciel Brim, Brim Explorer (lokalna firma oferująca wycieczki krajoznawcze), ma nadzieję na przywrócenie statku do eksploatacji jeszcze tej wiosny.
18.03.2021

Norwegia: Możliwy wybuch statku zasilanego bateriami

Kilka dni temu w południowo-wschodniej Norwegii zgłoszono pożar statku zasilanego bateriami.
14.03.2021

Wycieczkowiec ekspedycyjny nowej generacji zakończył próby morskie

Dwa wycieczkowce klasy Infinity budowane dla SunStone Ships przez chińską stocznię China Merchants Heavy Industry pomyślnie zakończyły próby morskie.
16.02.2021

Vendee Globe - pięciu żeglarzy z szansą na zwycięstwo, finisz w środę

Na dzień przed zakończeniem wokółziemskich regat samotników Vendee Globe szansę na zwycięstwo ma aż pięciu żeglarzy. Nigdy wcześniej wyścig nie był tak zacięty. Pierwszy zawodnik jest spodziewany w porcie Les Sables d'Ollone w Wandei w środę wieczorem.
26.01.2021

Vendee Globe - wyrównana stawka na tydzień przed zakończeniem regat

Na tydzień przed zakończeniem wokółziemskich regat samotników Vendee Globe sytuacja w czołówce jest otwarta. Prowadzi Francuz Charlie Dalin na jachcie "Apivia", ale pierwszych sześciu żeglarzy dzieli mniej niż 200 mil morskich.
21.01.2021

Autonomiczne roboty odkrywają dziwny świat morskiego śniegu

Gdy rośliny i zwierzęta w oceanie umierają i rozkładają się, opadają w kierunku dna morskiego. Rozkładający się materiał nazywany jest „morskim śniegiem”, ponieważ wygląda trochę jak białe, puszyste śnieżynki. „Płatki śniegu” rosną w miarę opadania, osiągając nawet kilka centymetrów średnicy. Niektóre płatki opadają tygodniami, zanim w końcu dotrą na dno oceanu.
30.12.2020

Dzisiaj start Vendee Globe!

Na ten wyścig czeka cały żeglarski świat. Dzisiaj o godzinie 13:02 startuje Vendee Globe - najtrudniejsze okołoziemskie regaty na świecie. Najtrudniejsze, bo samotne i bez zawijania do portów. Na trasie liczącej ponad 21 tysięcy mil morskich rywalizować będzie 33 skiperów, w tym 6 kobiet. Start i meta regat usytuowane są we francuskim Les Sables d’Olonne.
08.11.2020

Nowy koncept superjachtu: 40M Sunreef Explorer

Sunreef Yachts z dumą prezentuje nowy model w swojej ofercie luksusowych katamaranów – 40-metrowy jacht typu explorer. 40M Sunreef Power to wszechstronny superjacht przeznaczony do odkrywania najdalszych zakątków świata. Jednostkę charakteryzować będzie duża dzielność morska oraz potężny napęd umożliwiający transoceaniczny zasięg.
07.09.2020

Ocean Explorer zwodowany w Chinach

Najnowszy wycieczkowiec ekspedycyjny SunStone, Ocean Explorer, został 12 sierpnia zwodowany w chińskiej stoczni China Merchants Heavy Industries. To czwarta jednostka klasy INFINITY, zaprojektowana w myśl projektu X-BOW autorstwa firmy Ulstein.
19.08.2020

Najlepsze polskie jachty w nowej marinie w Gdyni - wkrótce POLBOAT Yachting Festival

Polski przemysł jachtowy jest doceniany na całym świecie. Naszą specjalnością są łodzie motorowe do 11 m z silnikiem zaburtowym. W tym segmencie Polska jest europejskim liderem i zajmuje drugie miejsce na świecie, ustępując tylko Stanom Zjednoczonym. Polski przemysł znany jest również z produkcji jachtów żaglowych oraz jednostek luksusowych, wielokrotnie nagradzanych na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie. Teraz wszystko to, co najlepsze, będzie można zobaczyć w jednym miejscu i czasie — podczas POLBOAT YACHTING FESTIV
13.08.2020

Spór o zabytkowe obiekty z osmańskiego wraku między brytyjską firmą a władzami Cypru

Około 600 przedmiotów wydobytych ze znajdującego się na głębokości dwóch kilometrów wraku siedemnastowiecznego osmańskiego statku jest przedmiotem sporu między prywatną firmą brytyjską a władzami Republiki Cypryjskiej, które skonfiskowały znaleziska.
04.05.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

Chrzest nowego wycieczkowca Regent Seven Seas Cruises w Miami

Armator luksusowych wycieczkowców, Regent Seven Seas Cruises, ochrzcił w Miami swoją najnowszą jednostkę Seven Seas Splendor.
02.03.2020

Ultraluksusowy Seven Seas Splendor dostarczony do stoczni w Ankonie

Seven Seas Splendor czyli ultraluksusowy statek wycieczkowy, który stocznia Fincantieri zbudowała dla Regent Seven Seas Cruises, marki Norwegian Cruise Line Holdings Ltd (NCLH), został wczoraj dostarczony w stoczni w Ankonie.
31.01.2020

Promocja książki o największej katastrofie morskiej w dziejach świata

W 75 rocznicę największej katastrofy morskiej świata Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na premirę książki „Droga Śmierci” autorstwa Tomasza Stachury.
27.01.2020

Położono stępkę pod nowy wycieczkowiec dla Holland America Line

We włoskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod nowy wycieczkowiec klasy Pinnacle dla armatora Holland America Line. Pierwszy blok jednostki o nazwie Ryndam ma 14 metrów długości i waży 500 ton.
21.11.2019

Fincantieri wybuduje dwa wycieczkowce nowej generacji dla Ponanta

Włoska stocznia Fincantieri i francuski armator Ponant podpisały list intencyjny w sprawie zaprojektowania i budowy dwóch luksusowych wycieczkowców ekspedycyjnych nowej generacji. Umowa jest warta 300 mln euro i zawiera opcję budowy kolejnej jednostki.
20.11.2019

Pierwszy wycieczkowiec ekspedycyjny SunStone na Antarktydzie

Pierwszy statek wycieczkowy z innowacyjnym kształtem kadłuba X-BOW wyruszył na swoją pierwszą wyprawę na Antarktydę i 1 listopada przekroczył słynną Cieśninę Drake’a.
06.11.2019

Postępuje budowa wycieczkowców dla SunStone Ships w chińskiej stoczni CMHI

China Merchants Heavy Industry (CMHI) poczyniła dalsze postępy w budowie polarnych wycieczkowców ekspedycyjnych dla amerykańskiego armatora SunStone Ships. 5 września odbyły się tam dwie ceremonie: położenia stępki pod statek Ocean Victory i cięcia blach pod jednostkę Ocean Explorer.
05.09.2019

Scotline zamówił trzeci kabotażowiec w holenderskiej stoczni

Brytyjski armator, Scotline Marine Holdings, zamówiły trzeci statek żeglugi przybrzeżnej w holenderskiej stoczni Royal Bodewes. Budowa kabotażowca o nośności 4,785 dwt ma rozpocząć się na początku 2020 roku.
29.07.2019

W czwartek w Gdyni rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”

W Marinie Gdynia w dniach 18-21 lipca 2019 r. odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
17.07.2019

Już za miesiąc czternaste targi „Wiatr i Woda” na wodzie

W dniach 18 – 21 lipca 2019 r. w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
14.06.2019

Zakończyły się targi Nor-Shipping. O tym w tym roku rozmawiano w Oslo

Raz na dwa lata konferencja Nor-Shipping organizowana w stolicy Norwegii przyciąga ponad 35 tysięcy specjalistów reprezentujących wszystkie sektory branży morskiej – armatorów, stocznie, dostawców usług i produktów. W tym roku kluczową kwestią omawianą na Nor-Shipping była ochrona środowiska. Nie bez powodu.
10.06.2019

Podpisano kontrakt na siódmy statek klasy Infinity dla SunStone Ships

Jak poinformował na swojej stronie amerykański armator SunStone, podpisano kolejną umowę na projekt i budowę statku ekspedycyjnego z serii Infinity. Będzie to już siódma jednostka tej klasy, charakteryzująca się m.in. opatentowanym kształtem kadłuba X-Bow.
31.05.2019

Piękna Królowa Wiktoria w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Piękna, elegancka i luksusowa. Tak w kilku słowach można opisać statek pasażerski Queen Victoria, który w piątek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia. To pierwsza wizyta tego wycieczkowca w tym sezonie. Kolejny raz zobaczymy go w Gdyni na początku września.
24.05.2019

Hurtigruten ujawnił projekt elektrycznych katamaranów dla regionów polarnych

Armator statków ekspedycyjnych wspólnie z norweskim start-upem, Brim Explorer, ujawnił projekt katamaranów zasilanych bateriami. Jednostki zostały specjalnie zaprojektowane do rejsów w rejonie polarnym.
15.05.2019

SunStone zamawia szósty wycieczkowiec ekspedycyjny z serii Infinity

Jak poinformował na swojej stronie amerykański armator SunStone, została podpisana umowa na projekt i budowę kolejnego statku ekspedycyjnego z serii Infinity. Będzie to już szósta jednostka tej klasy.
17.04.2019

Wycieczkowce wracają do Gdyni

Sezon wizyt wycieczkowców w gdyńskim porcie tuż, tuż. Pierwszy statek pasażerski zawinie do Gdyni już 24 kwietnia.
04.04.2019

DFDS i ORCA przedłużają współpracę

W dniu dzisiejszym, firma DFDS, wiodący przewoźnik promowy w Europie, oraz organizacja charytatywna ORCA, przedłużyły współpracę na trzynasty rok z rzędu. W ramach partnerstwa eksperci ORCA zajmujący się morską fauną i florą współpracują z pasażerami DFDS w celu edukowania ich o różnorodnym życiu morskim i pracach konserwatorskich prowadzonych na wodach brytyjskich. Rozmowy o ochronie przyrody, morskie obserwacje, a także zabawy związane z dziką przyrodą są bezpłatnie oferowane pasażerom w każdym wieku.
29.03.2019

Ulstein zdobyło kontrakt na zaprojektowanie czwartego statku ekspedycyjnego dla SunStone

Norweski designer statków Ulstein otrzymał kontrakt na zaprojektowanie czwartego wycieczkowca ekspedycyjnego dla armatora SunStone z amerykańskiego Miami. Jednostka Ocean Explorer zostanie zbudowana w stoczni China Merchants Heavy Industries (CMHI).
27.02.2019

Wodowanie Seven Seas Splendor

W ostatni weekend, we włoskiej stoczni Fincantieri odbyła się uroczystość wodowania luksusowego wycieczkowca dla Regent Seven Seas Cruises. Planowana dostawa jednostki jest przewidziana na przyszły rok.
11.02.2019

Trwa budowa nowego ultra luksusowego wycieczkowca dla linii Regent Seven Seas Cruises

Włoska stocznia Fincantieri otrzymała od armatora Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) zamówienie na budowę ultra luksusowego wycieczkowca dla linii Regent Seven Seas Cruises. Kontrakt jest wart 474 mln euro.
15.01.2019

Zwodowano drugi arktyczny wycieczkowiec dla Norwegów. W jego budowie pomogła stocznia z Gdańska (wideo)

Arktyczny wycieczkowiec Fridtjof Nansen na wodzie. Wodowanie jednostki odbyło się 9 grudnia w stoczni Kleven Verft w Norwegii. Częściowo wyposażone bloki na ten statek pasażerski dostarczył Montex Shipyard z Gdańska.
21.12.2018

Wczoraj - Orchestra, trwa sezon na wycieczkowce

Kolejny luksusowy statek wczoraj rano pojawił się w gdyńskim porcie. Do Nabrzeża Francuskiego przybił MSC Orchestra, który jeszcze tego samego dnia wypłynął w dalszy rejs. Ta sama jednostka w maju otwierała tegoroczny sezon wycieczkowców w Gdyni, a miasto odwiedziła już trzeci raz. Do drugiej połowy października przez port przewinie się jeszcze trzynaście jednostek.
22.08.2018

Brytyjskie kutry patrolowe w 8.FOW

W czwartek, 28 czerwca, z roboczą wizytą do świnoujskiego Portu Wojennego wpłynęły cztery okręty Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii.
03.07.2018

Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec. Bloki dostarczyła stocznia z Gdańska (foto, wideo)

Trwa budowa kolejnego arktycznego wycieczkowca dla Norwegów. Częściowo wyposażone bloki dostarczył Montex Shipyard z Gdańska. W sobotę wyruszyły do Norwegii.
11.06.2018

Nowy wycieczkowiec dołączy do floty Regent Seven Seas Cruises

Jak poinformował na twitterze Regent Seven Seas Cruises - rozpoczęła się właśnie budowa nowoczesnego wycieczkowca all-inclusive: Seven Seas Splendor. Statek stworzy włoska stocznia Fincantieri w Ankonie a wczoraj odbyło się uroczyste cięcie pierwszych blach.
16.03.2018

Klauzule konosamentowe typu „weight and/or quantity unknown” w świetle prawa angielskiego

Art. III (4) Reguł Hague-Visby, potwierdzając zasady common law przewiduje, iż konosament stwarza domniemanie wzruszalne (prima facie evidence) przyjęcia przez przewoźnika ładunku w zakresie opisów deklaracji dotyczących znaków głównych potrzebnych do zidentyfikowania ładunku, liczby, ilości lub ciężaru oraz zewnętrznego stanu i wyglądu ładunku.
25.12.2017

W Orlenie i Lotosie coraz mniej rosyjskiej ropy

Z Nowosyryjska do gdańskiego Naftoportu płynie ropa z Kazachstanu, która zasiali płocki zakład koncernu – poinformował PKN Orlen. Dywersyfikacja dostaw surowca stała się faktem. Nasze spółki paliwowe wzmacniają bezpieczeństwo Polski w sektorze energii.
16.11.2017

Do Gdańska po raz pierwszy przypłynęła amerykańska ropa dla LOTOS-u. Historyczny ładunek zapełniłby ponad 3 000 autocystern (foto, wideo)

Historyczny zakup Grupy LOTOS. W czwartek rano do Naftoportu przypłynęła pierwsza dostawa ropy ze Stanów Zjednoczonych dla tej spółki. To ładunek ważny dla całej Europy Środkowej i Wschodniej.
09.11.2017

Tankowiec z USA dostarczył ropę dla PKN Orlen (wideo)

Do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec Almi Explorer z blisko 100 tys. ton ropy naftowej WTI z USA, która zostanie skierowana do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Surowiec trafi tam rurociągiem, po wyładunku w Naftoporcie.
31.10.2017

W tym roku Helsinki odwiedzi 270 wycieczkowców

Helsinki szykują się na bardziej ruchliwy sezon wycieczkowy niż w zeszłym roku. Fiński port odwiedzi 270 wycieczkowców z 440 tys. pasażerów na pokładzie. To ponad 2 więcej niż we wszystkich trójmiejskich portach.
03.05.2017

Rok 2016 dla szczecińskiego terminalu Cronimet Pl sp. z o.o.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz usprawnieniom technicznym, jak i wysiłkowi załogi, firma Cronimet w 2016 roku na swoim szczecińskim terminalu przeładowała łącznie około 130 tys. ton złomu. W zeszłym roku Cronimet obsłużył około 50 jednostek pływających w tym statki, barki.
20.03.2017

Skutki prawne zmian wprowadzanych do standardowych formularzy umów frachtowych w świetle prawa angielskiego

Dla każdego uczestnika obrotu morskiego, formularze typu Barecon 2001 Charter, Gencon 94 Charter, Shellvoy 6 Charter, Baltime 1939 Charter (revis. 2001), NYPE 46 czy NYPE 93 Charter – to niemal „codzienność” eksploatacyjno-operacyjna kreująca i wyznaczająca ramy prawne praw, obowiązków i zakres odpowiedzialności stron danej umowy.
29.01.2017

Jules Verne Trophy – załoga Joyona ustanowiła rekord opłynięcia globu

Załoga francuskiego trimarana Idec Sport, kierowana przez Francisa Joyona, wynikiem 40 dni 23 godziny 30 minut 30 sekund ustanowiła rekord opłynięcia kuli ziemskiej i tym samym zdobyła Jules Verne Trophy.
26.01.2017

Kajakarz Doba przed startem do atlantyckiej wyprawy: wezmę byka za rogi

Aleksander Doba ruszył w niedzielę zgodnie z planem o godz. 13.07 z Jersey City w podróż przez Atlantyk. Przewiduje, że w sezonie huraganów warunki atmosferyczne podczas wyprawy mogą być trudne, co uznaje za tym ciekawsze. "Wezmę byka za rogi" – powiedział PAP.
28.05.2016

Dawna duma Stena Line znów idzie na sprzedaż

Należący w przeszłości do Stena Line szybki prom znów idzie na sprzedaż. Potencjalnego kupca ma skusić atrakcyjna cena.
13.05.2016

Czarter na czas - konsekwencje wadliwego złożenia notyfikacji o zakończeniu czarteru i oddaniu statku armatorowi – analiza sprawy „The Great Creation”[1]

Jednym z klasycznych problemów „obrosłych” ogromną ilością orzeczeń sądowych i stanowisk doktryny jest kwestia ustalenia zasad i wysokości odszkodowania z tytułu wcześniejszego lub późniejszego, niż przewidzianego w umowie czarteru na czas, oddania statku przez czarterującego przed lub po upływie okresu czarteru (tzw. ,,redelivery”).[2]
03.04.2016

Ekskluzywne jachty i ciekawe rozrywki. Jedne z największych targów żeglarstwa już za nami (FOTO)

Dziś zakończył się boot Dusseldorf 2016 – jedne z największych targów żeglarstwa i sportów wodnych (boatshow) na świecie. Przez dziewięć dni goście z całego świata mogli przejrzeć ciekawe projekty jachtów, łodzi, systemów morskich u ponad 1,8 tys. wystawcó
31.01.2016

Ekskluzywne jachty, łodzie i polskie akcenty. Boot Dusseldorf 2016 za nami (FOTO)

Dziś zakończył się Boot Dusseldorf 2016 – jedne z największych targów żeglarstwa i sportów wodnych (boatshow) na świecie. Przez dziewięć dni goście z całego świata mogli przejrzeć ciekawe projekty jachtów, łodzi, systemów morskich u ponad 1,8 tys. wystawców.
29.01.2016

Rosyjska łódź podwodna u wybrzeży Szwecji. „Załoga nie żyje”

Miniokręt podwodny został odkryty w szwedzkich wodach terytorialnych. Jednostka mierzy około 20 metrów i ma 3,5 m szerokości. Może pomieścić około 6 osób. Nie wiadomo, jak długo pozostała na dnie morza, prawdopodobnie jendak jest to nowoczesny okręt. Umieszczony na kadłubie napis cyrylicą wskazuje, że jest to łódź rosyjska.
28.07.2015

Wycieczkowiec Caribbean Princess po raz pierwszy w Gdyni (FOTO)

Wczoraj o godz. 7 do portu w Gdyni po raz pierwszy wpłynął statek pasażerski Caribbean Princess. Pływająca pod banderą Bermudów jednostka o długości 289,56 m jest jednym z największych wycieczkowców zawijających do Gdyni.
09.07.2015

Stena Line skupia usługi promowe w porcie Dublin

Stena Line ogłosiła, że będzie koncentrować się na rozbudowie istniejącego połączenia promowego z portu Dublin, podczas gdy w tym samym czasie potwierdziła , że wycofuje swoje usługi z portu Dun Laoghaire świadczone za pomocą HSS Stena Explorer.
05.02.2015

Stena Line rezygnuje z historycznej trasy

Stena Line nie zaoferuje w obecnym sezonie połączenia z Dun Laoghaire do Holyhead. Armator nie ukrywa, że decydujący przy podejmowaniu decyzji był rachunek ekonomiczny.
05.02.2015

Podatki marynarskie: Norwegia i ulga abolicyjna w 2014 dla polskich marynarzy, a praktyczne problemy w stosowaniu przepisów prawa przez polskie organy podatkowe–podsumowanie

Niniejszy artykuł ma na celu podsumowanie szeroko opisywanych w tym roku przez autora problemów praktycznych dotyczących ograniczania poboru zaliczek w przypadku marynarzy zatrudnionych na statkach/jednostkach, w roku 2014, u armatorów norweskich (z wyjątkiem pracy na szelfie norweskim lub pod banderą NOR). Głównym celem tej publikacji jest chęć wskazania niektórych problematycznych kwestii w stosowaniu wydawałoby się „technicznych” przepisów prawa podatkowego, które dość nieoczekiwanie przysporzyły pewnych poważnych kompl
29.12.2014

Promy do Szwecji: Stena Jutlandica wraca do służby

Stena Line, operator promowy świadczący usługi w całej Europie Północnej, w tym na trasie Göteborg (Szwecja) – Frederikshavn (Dania) przywrócił do służby prom pasażersko-towarowy Stena Jutlandica, który w ostatnim czasie był poddawany pracom konserwacyjnym.
12.11.2014

Załoga Anakondy ewakuowała pasażerkę statku

W poniedziałek, 18 sierpnia załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebowała pasażerka ze statku pasażerskiego znajdującego się około 5 mil morskich na północ od Czołpina. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że u poszkodowanej obywatelki Stanów Zjednoczonych wystąpiły objawy udaru.
19.08.2014

Nowoczesne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo na kolejnym promie Stena Line

Kolejny prom należący do naszego strategicznego partnera, armatora Stena Line doczekał się nowoczesnych rozwiązań, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Operator otrzymał właśnie dużą partię filtrów przeciwsłonecznych Solasov. Zostaną one zainstalowane na mostku kapitańskim jednostki Stena Feronia.
04.07.2014

Jeden z promów do Szwecji już nie wyruszy w tym roku

Szybki prom HSS Stena Carisma, należący do armatora Stena Line, który co roku w sezonie letnim operował pomiędzy portami Frederikshavn i Goteborgiem nie wyruszy na szlak morski tego lata. Decyzja armatora została podjęta tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego.
06.06.2014

Chorwacja odkryła duże złoża gazu i ropy

Jak poinformował chorwacki minister gospodarki Ivan Vrdoljak na szelfie Adriatyku należącym do Chorwacji zostały odkryte znaczne złoża gazu i ropy naftowej. - Mamy szansę stać się drugą, choć mniejszą nieco Norwegią - powiedział Vrdoljak.
22.01.2014

Zła passa kontenerów Maersk-a

Podczas załamania pogody na północnym Pacyfiku kontenerowiec Arnold Maersk należący do MaerskLine zgubił 18 kontenerów, a 58 uszkodził.
25.11.2013

Nietypowa akcja ratunkowa w porcie w RPA.

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do nietypowej akcji ratunkowej w porcie w Kapsztadzie. Młody, około jednoroczny humbak, mierzący 8 metrów długości utknął między nabrzeżem portowym i cumującym statkiem.
30.10.2013

National Geographic Explorer- śladami historii po bałtyckim wybrzeżu

National Geografic Explorer- statek pasażerski należący do linii Lindblad Expedicions złożył wizytę w gdańskim porcie. Cumował przy Basenie Władysława IV wchodzącym w skład słynnego Wolnego Obszaru Celnego. Do Gdańska sprowadziło go ślady hanzeatyckiej przeszłości oraz wartości i dziedzictwo Solidarności.
19.09.2012

Sprawa bałtyckiego UFO. Czy kiedyś poznamy prawdę?

Dziesiątki hipotez, setki analiz ekspertów, a mimo to wydaje się, że wciąż jesteśmy daleko od poznania tajemnicy tzw. bałtyckiego UFO - tajemniczego obiektu, który w ubiegłym roku został odnaleziony na dnie naszego morza. Jak to możliwe, że pomimo zaangażowania ekip badawczych oraz najnowocześniejszej aparatury, wciąż nie udało się rozwikłać sekretu, jaki skrywa Bałtyk? A może komuś zależy na tym, by prawda nie wyszła na jaw?
30.08.2012

OCEANA zakończyła drugą ekspedycję bałtycką

Oceana zakończyła drugą już ekspedycję badawczą na Morzu Bałtyckim. W kwietniu, maju i czerwcu br., podczas trwającego niemal 2 miesiące rejsu po Morzu Bałtyckim, Oceana dokumentowała obszary ważne z punktu widzenia różnorodności biologicznej, które powinny zostać objęte ochroną. Podczas ekspedycji statek Hanse Explorer przepłynął w sumie 4500 mil morskich a nurkowie i naukowcy z organizacji Oceana przeprowadzili 112 operacji przy użyciu robota podwodnego ROV oraz 30 nurkowań. Pobrano także 41 próbek dna morskiego z użyciem próbn
14.06.2012

Holenderska Damen Shipyards wdrożyła IFS Applications

Stocznia Damen Shipyards w Gorinchem w Holandii wdrożyła IFS Applications, aby zoptymalizować procesy biznesowe przedsiębiorstwa. W rozwiązaniu wykorzystano interfejs IFS Enterprise Explorer, który pozwala zwiększyć wydajność pracy.
03.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.