• <

Wynik wyszukiwania - "Opole" - Wiadomości

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).
11.05.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

Jacek Sadaj odwołany z funkcji prezesa Portu Gdynia

We wtorek 6 lutego odwołany został Zarząd Morskiego Portu Gdynia.
06.02.2024

Port Gdańsk przystępuje do Sojuszu Portów Europejskich. W tle walka z przemytem narkotyków

Przedstawiciele największych portów europejskich spotkały się Antwerpii w Belgii w ramach inicjatywy European Port Alliance. To forma partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której największe porty morskie i najważniejsze europejskie instytucje i agencje rozwijają międzynarodową współpracę. Celem spotkania 24 stycznia było omówienie zagrożenia przemytu narkotyków i zwalczania tego procederu. Wśród uczestników wydarzenia byli także reprezentanci Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
25.01.2024

Port Gdynia: oświadczenie w sprawie postępowania na dzierżawę terminalu zbożowego

W reakcji na zamieszanie w związku z przetargiem na dzierżawę terminala zbożowego, Zarząd Morskiego Portu Gdynia opublikował oświadczenie, w którym odnosi się do przekazywanych przez media i polityków informacji.
11.12.2023

Sztorm na Krymie. 500 tys. mieszkańców bez prądu, jedna ofiara śmiertelna

Około 500 tys. mieszkańców okupowanego przez Rosję Krymu pozostało bez prądu z powodu sztormowej pogody - ulew i porywistego wiatru, poinformował w poniedziałek portal Ukraińska Prawda. Zginęła co najmniej jedna osoba.
27.11.2023

Chorwacki jacht, który ukradli rosyjscy turyści, odnaleziony u wybrzeży Brazylii

Ukradziony przez rosyjskich turystów w lipcu br. jacht, należący do firmy chorwackiej, został odnaleziony u wybrzeży Brazylii - powiadomił w niedzielę chorwacki dziennik "Jutarnji list".
26.11.2023

To nie koniec z oligopolem w transporcie liniowym. Żeglugowcy analizują podstawy stanowiska DG COMP

Zapowiedź Komisji Europejskiej, że nie przedłuży po 25 kwietnia 2024 r. ułatwień w funkcjonowaniu konsorcjów w żegludze liniowej „Rzeczpospolita” ogłosiła jako „koniec oligopolu w na rynku kontenerów morskich”. Bliższe rzeczywistości jest stwierdzenie Trans.Info, że to „Koniec przywilejów dla armatorów kontenerowych”. Ale czy na pewno?
16.10.2023

Ukraińska armia: skutecznie zaatakowaliśmy punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej koło Sewastopola

Siły obrony Ukrainy skutecznie zaatakowały punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej koło Werchniosadowego pod Sewastopolem na okupowanym przez siły rosyjskie ukraińskim Krymie – poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy na Telegramie.
20.09.2023

Orlen: Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa

Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa - zapewnił w czwartek Orlen w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na materiał redakcji TVN pt. "Miliardy złotych straty. Znamy ostateczne rozliczenie fuzji Orlenu z Lotosem".
28.08.2023

Hiszpańska policja przechwyciła jacht z 700 kg kokainy, który płynął pod polską banderą

Hiszpańska Gwardia Cywilna przechwyciła na morzu koło Wysp Kanaryjskich jacht Rossio, który płynął pod polską banderą; weszła na jego pokład i znalazła 700 kg kokainy w paczkach. Cztery osoby zostały zatrzymane - dwóch obywateli Włoch, jeden obywatel Chorwacji i jeden - Serbii. Poinformowało o tym we wtorek ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii.
22.08.2023

Portal wojskowy: rosyjska fregata Admirał Essen została przemalowana, by zmylić ukraińskie drony

Fregata rakietowa Admirał Essen, należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, została w ostatnim czasie przemalowana; siły agresora liczą, że ten rodzaj kamuflażu okaże się skuteczny i utrudni ukraińskiej armii atakowanie okrętu przy pomocy dronów - zauważył międzynarodowy portal wojskowy Naval News.
23.06.2023

Rosjanie tworzą „filię” Floty Czarnomorskiej ze sztabem w Mariupolu

Siły rosyjskie tworzą „filię” Floty Czarnomorskiej ze sztabem w Mariupolu – poinformował w środę ukraiński portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.
21.06.2023

Ukraina. Portal wojskowy: rosyjskie okręty wojenne zaczęły krążyć po Morzu Czarnym, co utrudnia nam ich atakowanie

Rosyjskie okręty wojenne zaczęły od niedawna krążyć na zasadzie "ruchu wahadłowego" po Morzu Czarnym, poruszając się pomiędzy Sewastopolem na okupowanym Krymie i Noworosyjskiem; utrudnia to naszym siłom atakowanie tych jednostek - zauważył we wtorek ukraiński portal wojskowy Defense Express.
20.06.2023

Opolskie. WIOŚ ustalił sprawcę śnięcia ryb w Białej Głuchołaskiej

Przyczyną masowego śnięcia ryb w Białej Głuchołaskiej był wyciek substancji żywicznej z jednego z zakładów przemysłowych - poinformowała PAP w czwartek Sylwia Stemplewska, rzecznik WIOŚ w Opolu.
15.06.2023

"Foreign Policy": białucha Hvaldimir mogła być tajną bronią Putina, ssaki morskie są od lat szkolone przez Rosjan

Czy białucha Hvaldimir, pierwszy raz zauważona u wybrzeży Norwegii w 2019 roku, mogła być tajną bronią Władimira Putina? - pyta na łamach magazynu "Foreign Policy" Elisabeth Braw z ośrodka analitycznego American Enterprise Institute.
06.06.2023

Olbrzymia burza piaskowa nad Kanałem Sueskim

Przez Egipt przetoczyła się olbrzymia burza piaskowa, która zmusiła władze Kanału Sueskiego do zamknięcia portów na obu jego końcach.
03.06.2023

Opolskie. Ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wód

Na terenach zlewni dopływów Odry w województwie opolskim możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wód - poinformowało we wtorek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
23.05.2023

Na Odrze możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Od czwartku do soboty na odcinku Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej możliwe są wzrosty stanów wody z przekroczeniem poziomów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
18.05.2023

Zakaz korzystania z wody starorzecza Odry w Januszkowicach

Wojewoda opolski wydał we wtorek rozporządzenie zakazujące używania wody ze starorzecza Odry w Januszkowicach, gdzie kilka dni temu znaleziono ponad sto martwych ryb. Rozporządzenie ma związek ze znalezieniem w próbkach ryb szkodliwych dla ludzi bakterii.
09.05.2023

Morawiecki: fuzja Orlenu i Lotosu obniży koszty paliwa

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos oznacza niższe koszty paliwa dla obywateli - powiedział podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.
20.12.2022

Ziobro: Jestem zwolennikiem jawności umowy o zbyciu udziałów w Rafinerii Gdańskiej

Minister Sprawiedliwości był pytany podczas konferencji prasowej o ewentualne śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, o sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej i o ewentualną odpowiedzialność polityczną za podpisanie umowy z Saudi Aramco.
18.12.2022

Ukraina: uszkodzono strategiczny most pod Melitopolem. Był wykorzystywany przez wroga do transportu wojsk

W poniedziałek uszkodzono strategicznie ważny most na południu Ukrainy, łączący okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol z pobliską miejscowością Kostiantyniwka; przeprawa była wykorzystywana przez wroga do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego - powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
13.12.2022

Na okupowanym Krymie rozległy się wystrzały. Według Rosjan doszło do ataku ukraińskich dronów

Nad Sewastopolem i koło Eupatorii zauważono latające obiekty, do których siły okupacyjne otworzyły ogień z użyciem obrony przeciwlotniczej.
23.11.2022

Zaburzenia w transporcie napędzają europejską inflację. Mimo spadku cen frachtu ten wpływ będzie odczuwalny jeszcze zimą 2023 roku

Koszty stawek frachtowych od kilku miesięcy spadają i są już o ponad 70 proc. niższe niż we wrześniu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że rekordowe szczyty z końcówki poprzedniego i początku tego roku przestały oddziaływać na gospodarkę. Jak szacuje Polski Instytut Transportu Drogowego, konsumenci odczują je w postaci podwyżek cen dóbr dopiero zimą 2023 roku. Według analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego obserwowany w ubiegłym roku wzrost kosztów transportu może obecnie zwiększać inflację o ok. 1,5 pkt. proc. rocznie.
14.11.2022

Tajemnica rosyjskiej ropy: Sprzedaż Vostok ogłoszona, a potem zdementowana

Jak podaje Bloomberg trading house, który posiada część udziałów, w sztandarowym projekcie naftowym Rosji poinformował, że jego udziały zostały zbyte za bezcen na rzecz nowo utworzonej spółki. A następnie oświadczył, że tak nie jest.
06.11.2022

Statkiem z Hiszpanii do Szczecina, barką do Opola. Wyjątkowy transport drogą morską

Za kilka dni rozpocznie się transport drogą kołową elementów maszyny, która będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu. Części maszyny przybyły do Szczecina statkiem z Hiszpanii. Następnie do Opola barkami i pontonami przetransportowane zostały Odrą.
03.11.2022

ISW: atak w Sewastopolu mógł być dziełem Ukrainy; to legalne działanie wojenne

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że za atakiem na rosyjski okręt w Sewastopolu stoją siły ukraińskie. Podkreślono, że takie operacje w czasie konfliktu są uprawnionymi działaniami wojennymi, a nie "terroryzmem", jak twierdzi Rosja.
30.10.2022

PKN Orlen zakończy w styczniu 2023 r. rebranding stacji przejętych od Lotosu

PKN Orlen planuje zakończyć w styczniu 2023 r. rebranding około 100 stacji paliw przejętych od Lotosu - poinformował PAP PKN Orlen. Koncern nie planuje likwidacji żadnych stacji Lotosu ze względu na lokalizację w pobliżu placówek Orlenu - zapewniono.
21.09.2022

Do uzgodnienia trafił projekt rozporządzenia ws. świadczeń w związku z sytuacją ekologicznej na Odrze

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje świadczenie w związku z sytuacją ekologicznej na rzece Odrze. W załączniku do niego zawarto m.in. kody PKD podmiotów, którym będzie przysługiwać świadczenie.
13.09.2022

PKN Orlen analizuje możliwość inwestycji w petrochemię z Saudi Aramco i SABIC

PKN Orlen prowadzi rozmowy z Saudi Aramco i SABIC na temat możliwości współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej - poinformował w piątek PKN Orlen. Dodano, że Orlen i Saudi Aramco analizują możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.
15.07.2022

Akcjonariusze Orlenu i Lotosu zdecydują o połączeniu spółek w dniach 20-21 lipca

20 i 21 lipca akcjonariusze Orlenu i Lotosu podczas NWZA zdecydują o połączeniu spółek. Podejmą też uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez Orlen baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie do Lotos Terminale - poinformowały spółki w poniedziałek.
04.07.2022

Ukraina. Dwa rosyjskie okręty rakietowe w gotowości na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do ataków na obiekty w Ukrainie dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej precyzji rażenia - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
01.07.2022

Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy. Organizacja MSC zaprasza w niezwykłą podróż w głąb oceanów – wirtualną lub w 13 miastach w całej Polsce – podczas której poznamy innowacyjne, a czasem zaskakujące rozwiązania, które pomagają chronić oceany i ich mieszkańców. Dowiemy się także, jak każdy z nas może włączyć się w działania na rzecz naszej Błękitnej Planety.
07.06.2022

Ukraina. Marynarka Wojenna: rosyjskie okręty chowają się za statkami handlowymi i prowadzą ostrzał

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej pod Sewastopolem chowają się za statkami handlowymi i zza nich prowadzą ostrzał celów w Ukrainie rakietami manewrującymi Kalibr – informuje w piątek ukraińska Marynarka Wojenna.
03.06.2022

Na anektowanym Krymie naprawiane są trzy duże okręty desantowe Rosji

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe projektu 775 są naprawiane w stoczni znajdującej się na anektowanym Krymie - podał w niedzielę portal Krym.Realii. Wcześniej armia ukraińska przekazała, że dwa takie okręty: Cezar Kunikow i Nowoczerkask zostały uszkodzone.
29.05.2022

PERN: Siarkopol Gdańsk będzie odbierał dostawy paliw drogą morską

PERN rozważa dostosowanie swej spółki zależnej - Siarkopolu Gdańsk do przyjmowania drogą morską i rurociągiem dalekosiężnym, magazynowania i wydawania koleją oleju napędowego. Spółka ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji oraz kompletnej dokumentacji projektowej. Oferty można składać do 8 czerwca.
27.05.2022

Farmy wiatrowe 2022 – biznes dla monopolistów. Dzielenie tortu już się skończyło

Trwa koncentracja producentów turbin wiatrowych. Następni są dostawcy elementów. Będą również fuzje na rynku inwestorów. Producenci ropy i gazu umocnią swoją pozycję – wynika z ocen ekspertów.
24.02.2022

Schiedel bierze kurs na stal i morze

Schiedel to jeden z czołowych producentów systemów kominowych w Polsce i Europie. Od kilku lat również polski oddział rozszerzył swoją działalność o produkcję kominów stalowych dla branży morskiej. – Dostrzegamy w niej przyszłość i potencjał. Już dziś na koncie mamy kilka spektakularnych projektów – mówi w rozmowie z GospodarkąMorską.pl Krystian Kula, prezes spółki Schiedel z centralą w Opolu.
01.02.2022

Sasin o fuzji Orlenu i Lotosu: zyski z połączenie będą dużo większe niż straty

Zyski z połączenia Orlenu i Lotosu będą dużo większe niż straty spowodowane sprzedażą - decyzją KE - udziałów Lotosu np. części stacji benzynowych - ocenił szef MAP Jacek Sasin. Pytany, kiedy i do kogo trafią aktywa Lotosu, odpowiedział, że będzie to podane w najbliższych dniach.
11.01.2022

KE czeka do 14 stycznia na dokumenty ws. przejęcia przez Orlen Grupy Lotos

Do 14 stycznia 2022 r. PKN Orlen ma przedstawić KE dokumenty związane z przejęciem Lotosu, w tym umowy sprzedaży aktywów wskazanych przez Komisję. W mediach pojawiają się spekulacje dotyczące potencjalnych inwestorów.
11.01.2022

EDF wciąga polskie firmy w łańcuch dostaw dla projektów jądrowych

W Paryżu francuska grupa EDF, jeden z potencjalnych dostawców technologii jądrowych dla Polski, podpisała umowy o współpracy z kilkoma polskimi firmami: Energomontaż-Północ Gdynia, Rafako, Zarmen, Egis Poland i Dominion Polska.
03.12.2021

Rząd planuje uruchomić program budowy 19 dużych zbiorników retencyjnych

Rząd planuje uruchomić program wieloletni budowy w kraju 19 dużych zbiorników retencyjnych kosztem 12 mld zł - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas IX Forum Transportu Intermodalnego Fracht.
18.08.2021

Opole. Wody Polskie: niepokoi spadek zainteresowania samorządów transportem wodnym

Niepokoi spadek zainteresowania tematyką transportu wodnego ze strony samorządu - ocenił w czwartek w Opolu prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.
24.06.2021

Zbliża się Światowy Dzień Oceanów. Nauka i edukacja kluczem do skutecznej ochrony

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Obchodzony 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów jest doskonałą okazją, by zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy korzystać z zasobów mórz i oceanów, aby je chronić, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów i zachęca do wspólnej edukacji oraz podejmowania odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku wyborów.
04.06.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.
30.04.2021

Odpływająca „Błyskawica” zatrzymana w kadrze

Okręt-muzeum ORP „Błyskawica” ponad tydzień temu udał się na zasłużony remont. Przy okazji jego odholowania Muzeum Marynarki Wojennej ogłosiło konkurs na najlepszą fotografię z tego wydarzenia. Wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach.
22.03.2021

Hiszpania: Policja przejęła półzanurzalną łódź do przemytu narkotyków

Hiszpańska policja poinformowała, że we współpracy z Europolem i policją kilku innych krajów rozpracowała międzynarodowy gang handlarzy narkotykami, działający na dwóch kontynentach. W ramach akcji skonfiskowano pólzanurzalną łódź wykorzystywaną przez szajkę do przemytu narkotyków.
14.03.2021

Hiszpańska policja rozbiła komórki marokańskiej mafii imigracyjnej

Hiszpańska policja we wspólnej operacji z Europolem rozbiła działające w tym kraju komórki imigracyjnej mafii marokańskiej. Zatrzymano 19 osób, w tym w większości Marokańczyków, ale i Hiszpanów - podał dziennik „La Razon”, powołując się na wiarygodne źródła.
14.12.2020

Sasin: chcemy, by Polska była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie

Mamy ambicje, by Polska ucierpiała jak najmniej na skutek pandemii i była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie - powiedział wicepremier Jacek Sasin w sobotę w Chełmie (Lubelskie), gdzie przekazał samorządom promesy na wsparcie lokalnych inwestycji.
12.12.2020

STOP SUSZY. STOP POWODZI. Inwestycje Wód Polskich

Wody Polskie realizują kompleksowe inwestycje, zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania wodami. Do najważniejszych należą zadania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą.
25.11.2020

Znamy koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
28.10.2020

Dlaczego nie doszło do powodzi. Podsumowanie akcji na Odrze

Odra płynąca przez Zbiornik Racibórz Dolny wróciła do pierwotnego koryta. Jednak przez miniony tydzień czasza tego największego w kraju suchego zbiornika była częściowo wypełniona wodą. Polder przechwycił nadmiar wód z Odry, co uchroniło przed ryzykiem powodzi tereny położone poniżej, począwszy od Raciborza przez Opole, na Wrocławiu kończąc. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o uruchomieniu tego obiektu była słuszna.
23.10.2020

Fala wezbraniowa na Odrze poniżej stanu alarmowego

Przechodząca przez Opole fala wezbraniowa na Odrze ma wysokość 578 cm i jest niższa o 22 cm od stanu alarmowego - poinformowało biuro prasowe urzędu miasta Opole.
16.10.2020

Prezes Wód Polskich: zbiornik Racibórz skutecznie spłaszcza falę wezbraniową na Odrze

Oddany w tym roku do użytku zbiornik Racibórz Dolny po raz pierwszy zaczął działać i skutecznie spłaszczać falę wezbraniową na rzece Odrze - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który w czwartek wizytował uruchomiony dzień wcześniej zbiornik.
15.10.2020

Prezes Wód Polskich: sytuacja powodziowa jest pod kontrolą

Zdaniem Przemysława Dacy, prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, sytuacja powodziowa jest pod kontrolą, a uruchomienie zbiornika Racibórz pozwoli na zabezpieczenie przed wezbranymi wodami miast na terenie woj. opolskiego.
14.10.2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.
03.09.2020

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu zabezpieczy przed żywiołem 2,5 mln osób z południa Polski. Tego typu inwestycji będzie coraz więcej

W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Na budowie obiektu przez dwa i pół roku pracowało ponad 1 tys. osób i kilka tysięcy jednostek sprzętu. Realizacja inwestycji nie była łatwa m.in. ze względu na powódź i pandemię. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy Budimex, w
02.07.2020

Morawiecki: zbiornik Racibórz Dolny chroni przed wielką wodą, jak ta z 1997 r.

Dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny Śląskowi, Opolszczyźnie i Dolnemu Śląskowi nie grozi już wielka powódź, jak ta z 1997 r. – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził tę inwestycję. Szef rządu i minister środowiska Michał Woś zarzucili poprzednim rządom nieudolność w budowie zbiornika.
24.06.2020

Sektor energii w 2019 r.

Utrzymanie częściowo zamrożonych cen prądu, kryzys z zanieczyszczoną ropą z Rosji, nowe plany rządu związane z polityką UE, uruchomienie nowych bloków w Elektrowni Opole, rozbudowa systemu gazowego - to najważniejsze wydarzenia 2019 r w sektorze energii.
31.12.2019

PGNiG z monopolem na użytkowanie stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

PGNiG podpisało w piątek 5-letnią umowę na pełną przepustowość stacji przeładunku LNG na ciężarówki w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki wynajętej infrastrukturze polski koncern będzie sprowadzać drogą morską LNG z różnych źródeł i sprzedawać go odbiorcom.
29.11.2019

Kandydat PiS chce kontroli NIK ws. portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu

Kandydat PiS do Sejmu w woj. opolskim Janusz Kowalski domaga się skontrolowania przez NIK sprzedaży prywatnemu funduszowi zamkniętemu portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu. "Uwolniłem Opole od SLD, uwolnię Kędzierzyn od Platformy Obywatelskiej" - zadeklarował polityk.
08.10.2019

Ponad 1,2 mld złotych na inwestycje wodne w opolskim

Ponad 1,2 mld złotych przeznaczyły Wody Polskie na inwestycje związane z województwem opolskim - poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.
18.09.2019

Ekologiczna ofensywa PGE: Morskie farmy wiatrowe, fotowoltaika, i samochody zasilane zieloną energią

PGE Polska Grupa Energetyczna ogłosiła kolejne trzy znaczące projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). PGE zapowiedziała współpracę z KGHM i PKP przy budowie farm fotowoltaicznych oraz z Orlenem – przy tworzeniu morskich farm wiatrowych. Ponadto grupa zadeklarowała, że należące do niej 52 stacje ładowania aut elektrycznych zasilane będą z OZE.
13.09.2019

Rosja: Flota Czarnomorska wzmocniona eskadrą dronów

Ministerstwo obrony Rosji włączyło eskadrę dronów dalekiego zasięgu do pułku lotnictwa Floty Czarnomorskiej, stacjonującego pod Sewastopolem - poinformował w środę dziennik "Izwiestija".
14.08.2019

Od piątku w Szczecinie Dni Odry

Zwiedzanie historycznych jednostek, koncerty nad rzeką czy spływy kajakowe przygotowano dla mieszkańców i turystów w ramach szczecińskich Dni Odry. Impreza rozpocznie się w piątek.
10.07.2019

Wrocław: Drugi etap remontu autostrady A4 w rejonie PPO Karwiany

Od wtorku 4 czerwca rozpoczyna się drugi etap remontu nawierzchni autostrady A4 w rejonie Punktu poboru Opłat Karwiany. Służby drogowe apelują do kierowców aut osobowych i dostawczych, by korzystały z objazdów w kierunku na Opole i Katowice.
04.06.2019

Trwa realizacja projektu Trans Tritia. Rozwiną się m.in. intermodalne centra logistyczne

Rozwinięcie intermodalnych centrów logistycznych na obszarze Trans Tritia, zdolność żeglugowa pomiędzy rzekami Orda i Váh oraz transport kolejowy pomiędzy Katowicami a Ostrawą, Opolem a Ostrawą oraz Ostrawą a Żyliną. To rezultaty projektu Trans Tritia realizowanego obecnie przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju. Działania w tym zakresie planowane są do 31 sierpnia 2020 r.
28.05.2019

Wiceprezes Węglokoksu: Na rynku co najmniej 8 mln ton węgla za dużo

Na skutek "histerii importowej" na polskim rynku jest obecnie co najmniej 8 mln ton węgla energetycznego za dużo w stosunku do zapotrzebowania odbiorców - oszacował we wtorek wiceprezes katowickiego Węglokoksu Tomasz Heryszek. Jego zdaniem wielkość importu węgla w kolejnych latach zmaleje.
14.05.2019

Najdłuższy przewiert w Polsce zakończony (foto)

Przejście pod Odrą wykonano na odcinku gazociągu DN 1000 Brzeg – Zębice – Kiełczów. To najdłuższy dotychczas taki przewiert HDD – wynosi 1180 metrów. Inwestycja to ważny fragment gazociągu Zdzieszowice-Wrocław, będącego elementem gazowego korytarza Północ-Południe.
26.03.2019

20 pikników na 20–lecie Polski w NATO – świętuj razem z Wojskiem Polskim

Samolot F-16, Rosomak, Krab, czołg Leopard, Langusta, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na wszystkich, którzy 9 marca przyjdą na pikniki wojskowe. W sobotę o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, rozpoczną się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. To część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.
05.03.2019

Wody Polskie otrzymały dokumentację budowy polderu Żelazna

W opolskim urzędzie marszałkowskim w piątek przekazano Wodom Polskim dokumentację budowy polderu Żelazna, dzięki której nowy gospodarz może wybudować zbiornik chroniący Opole przed powodziami. Planowany koszt inwestycji to 110 mln złotych.
16.02.2019

Stocznia z Kędzierzyna-Koźla dostarczy kadłuby łodzi dla policji w Holandii

Stocznia Damen Shipyards z Kędzierzyna-Koźla wykona kadłuby dwóch łodzi patrolowych dla holenderskiej policji – poinformował PAP prezes firmy Jacek Małek.
30.12.2018

Wartsila zaprezentowała SceneScan, pierwszy beztargetowy czujnik laserowy dla morskich farm wiatrowych

SceneScan Monopole jest pierwszym czujnikiem laserowym opracowanym do stosowania na morskich farmach wiatrowych, gdzie wyeliminowano potrzebę instalowania stałych celów odbijających światło.
17.11.2018

PGE chce uniknąć 60 mln ton emisji CO2 w latach 2016-26

Polska Grupa Energetyczna chce w ramach transformacji w kierunku niskoemisyjnym uniknąć emisji CO2 na poziomie 60 mln ton w latach 2016-2026 - poinformowała PGE w komunikacie prasowym.
14.11.2018

Bitwa o Gotland 2018 zakończona!

W piątek wieczorem linię mety Bitwy o Gotland przeciął ostatni jacht, Double Scotch, prowadzony przez Aleksandrę Emche oraz do ostatnich kabli asystowany przez jacht osłonowy Estrella, ze względu na trudne warunki pogodowe.
24.09.2018

Pierwsi zawodnicy już na mecie Bitwy o Gotland!

Środowy wieczór, noc oraz czwartkowy poranek to powroty z morza zawodników Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland. Pierwszym zawodnikiem na mecie był Jacek Chabowski na Blue Horizon. Drugie miejsce zajął niewidoczny w środę na monitoringu Jerzy Matuszak na Dancing Queen, a trzeci zameldował się Ryszard Drzymalski na Konsal II.
20.09.2018

Opole: I Kongres Żeglugi Śródlądowej rozpoczął się w Opolu

W Opolu rozpoczął się dwudniowy, I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Tematem dyskusji specjalistów z różnych branż będą m.in. inwestycje na polskich rzekach, których celem jest przywrócenie im cech szlaków komunikacyjnych.
19.09.2018

Złamany maszt, nieznany lider i zaciekła walka o ostatnie miejsce w Bitwie o Gotland

Trzecia doba regat, czyli wtorkowe popołudnie oraz środowy poranek na trasie żeglarskich regat Bitwa o Gotland nie były wcale spokojne. Wprawdzie pogoda nie była sztormowa, ale awarie zdarzają się nie tylko w ekstremalnych warunkach. Jeden z zawodników stracił maszt, lider regat pozostaje nieznany, a dwa jachty żeglujące na końcu stawki zderzyły się ze sobą w środę nad ranem.
19.09.2018

10 mln zł wadium przepadło konsorcjum Astaldi za rezygnację z budowy tunelu pod Świną

10 mln zł wadium, jakie przystępując do przetargu wpłaciło konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. - Ghella S.p.A. właśnie wpłynęło na konto Miasta Świnoujście. Wadium przepadło Włochom po tym, jak zrezygnowali z podpisania umowy na zaprojektowanie i zbudowanie tunelu pod Świną.
23.08.2018

Wild: Zatwierdzono nowe linie kolejowe łączące Polskę z CPK

W piątek zatwierdzono przebieg linii kolejowych, dzięki którym pasażerowie z całej Polski będą mieli łatwiejszy dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że ok. 1300 km nowych linii kolejowych przyczyni się m.in. do rozwoju kolei.
20.07.2018

Wild: ok. 40 mld zł ma kosztować rozbudowa sieci kolejowej przebiegającej przez CPK

Ok. 40 mld zł będzie potrzebne na rozbudowę sieci kolejowej, które będę przebiegały przez Centralny Port Komunikacyjny - powiedział w środę PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że kwota ta nie wchodzi w projekt realizacji CPK, który według szacunków ma kosztować ok. 35 mld zł.
05.07.2018

Bittel: Cyfrowa łączność dla kolei, CPK i Via Carpatia to najważniejsze projekty infrastrukturalne

Budowa cyfrowego systemu łączności dla kolei, Centralny Port Komunikacyjny i budowa trasy Via Carpatia, to najważniejsze prowadzone obecnie projekty infrastrukturalne w Polsce - ocenia wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
14.06.2018

Polska nie wykorzystuje potencjału współpracy z Ukrainą. Gospodarka tego kraju powoli wychodzi na prostą

Postrzegamy Ukrainę przez pryzmat kryzysu ekonomicznego, konfliktu zbrojnego czy korupcji. Tymczasem wiele już się tam zmieniło, sytuacja jest znacznie bardziej przyjazna dla inwestycji zagranicznych – mówi Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. W ubiegłym roku PKB Ukrainy zwiększyło się o 2,5 proc., tegoroczne prognozy oscylują już wokół 3 proc. Sytuacja gospodarcza powoli się poprawia, ale Polska nie wykorzystuje potencjału współpracy z Ukrainą.
12.06.2018

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2018 za nami!

Bardzo szybko i intensywnie minęły trzy dni (25-27 maja) wyjątkowych żeglarskich zmagań. Idealne warunki pozwoliły w pełni na realizację planów, czyli pięciu wyścigów – trzech w sobotę i dwóch w niedzielę. Neoprofil i Piotr Adamowicz zwycięzcą Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, a Puchar Portu Gdańsk zostaje w Gdańsku i trafia do rąk Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie „Globe”.
28.05.2018

PŚ w kajakarstwie - Walczykiewicz nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Kajakarka Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) po wygranej w zawodach Pucharu Świata na dystansie 200 m nie ukrywała satysfakcji. "Cieszę się ogromnie, bo od ostatniego mojego zwycięstwa w tej imprezie upłynęło dużo czasu" - powiedziała PAP.
27.05.2018

Rekordowa frekwencja podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Jubileuszowy X Europejski Kongres Gospodarczy miał rekordową frekwencję - wynika z informacji organizatorów tego zakończonego w środę w Katowicach wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 11 tys. gości z wielu krajów świata. Towarzyszące kongresowi Dni startupów przyciągnęły ok. 2,5 tys. osób.
16.05.2018

PŚ w kajakarstwie - Polacy zaczynają sezon w Szegedzie

Polscy kajakarze wystąpią w najbliższy weekend w zawodach Pucharu Świata w węgierskim Szegedzie. Będzie to pierwszy tegoroczny sprawdzian biało-czerwonych w międzynarodowych regatach.
16.05.2018

Grupa Kapitałowa OT Logistics w 2018 r. planuje przewieźć 250 tys. ton węgla z Gliwic do Wrocławia (foto)

Grupa Kapitałowa OT Logistics podpisała umowę na przeładunek węgla w porcie w Gliwicach ze Śląskim Centrum Logistyki S.A. (ŚCL). Umowa pozwoli na kontynuację śródlądowych przewozów węgla z Gliwic do Wrocławia. W połowie 2017 roku, po kilkuletniej przerwie, barki wróciły na tę trasę. Grupa Kapitałowa OT Logistics planuje w 2018 roku przewieźć Odrą 250 tys. ton węgla.
09.04.2018

Adamczyk: PKP PLK podpisały umowy na łączność GSM-R za ponad 2 mld zł

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy o wartości ponad 2 mld zł na budowę systemu łączności cyfrowej dla kolejnictwa - GSM-R - poinformował w czwartek dziennikarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
29.03.2018

Opole: były wiceprezydent Opola został prezesem Orlen Centrum Serwisowe

Pełniący do końca lutego funkcję wiceprezydenta Opola Mirosław Pietrucha został powołany przez radę nadzorczą Orlen Centrum Serwisowe na prezesa zarządu spółki.
12.03.2018

816 mln euro na inwestycje kolejowe w III naborze CEF

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały kolejne umowy o dofinansowanie inwestycji kolejowych z programu „Łącząc Europę” (CEF). Unijne wsparcie dla realizacji czterech projektów m.in. Białystok – Ełk i Kędzierzyn Koźle – Opole Zachodnie wynosi 816 mln euro. To kolejne środki z programu, które trafiły do zarządcy infrastruktury.
27.11.2017

Co z tym Chopolem?

Polski biznes z Koreą Północną w ramach Koreańsko-Polskiego Towarzystwa Żeglugowego Chopol jest zamrożony. Strona polska wycofuje się ze współpracy – o sprawie czytamy w „Rzeczpospolitej”.
14.11.2017

Ani tak dobrze, ani tak źle

SEA Europe, organizacja zrzeszająca większość europejskich stoczni oraz producentów wyposażenia okrętowego, wydała niedawno druk pod tytułem „Głos cywilnych i wojskowych przemysłów morskich w Europie”. Ten wspólny, cywilno-zbrojeniowy „głos” jest skierowany – najprawdopodobniej – do polityków, bo inne gremia wolą, gdy informacje z obu tych branż nie mieszają się ze sobą, tak jak nie mieszają się ich rynki.
30.10.2017

Straż graniczna: z Rosji przemycono łodzią ponad 70 osób

Kanałem wodnym przez granicę z Rosją nielegalnie przetransportowano do Finlandii kilkudziesięciu imigrantów pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu. O przemyt podejrzewana jest międzynarodowa grupa przestępcza kierowana z Rosji - podała fińska straż graniczna.
27.10.2017

CBŚP zapobiegło przemytowi i zabezpieczyło narkotyki warte 7 mln zł

Udaremnienie przemytu haszyszu do Skandynawii, zatrzymanie czterech osób i zabezpieczenie 138 kilogramów narkotyków, których czarnorynkową wartość oszacowano na około 7 milionów złotych, to sukces gdańskich policjantów CBŚP. W sprawie policjanci współpracowali z Morskim Oddziałem Straży Granicznej, Europolem, policją norweską i Urzędem Celnym w Szwecji. Śledztwo nadzoruje pomorski wydział Prokuratury Krajowej.
13.10.2017

PLK w 2017 r. zawarły umowy za ponad 14 mld zł

Wartość umów podpisanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w 2017 roku przekroczyła 14 mld zł. W ramach Krajowego Programu Kolejowego zostanie zrealizowanych ponad 220 projektów na 9 tys. km torów o wartości ponad 66 mld zł. Podpisane w ostatnich dniach przez PLK umowy to: modernizacja linii Kędzierzyn-Koźle - Opole (412 mln zł), linii Siemiatycze - Czeremcha - Hajnówka (173 mln zł) oraz linii Działdowo - Olsztyn (267 mln zł).
22.09.2017

Opole: Podpisano Deklarację Odrzańską

Blisko dwadzieścia podmiotów - instytucji, firm i samorządów województwa opolskiego - podpisało w środę "Deklarację Odrzańską", wspierającą ideę odtworzenia szlaku transportowego na Odrze.
14.09.2017

Po drugiej dobie – wszyscy za boją zwrotną

Pierwsza doba regat minęła spokojnie, ale druga przyniosła serię awarii, które zmusiły kolejnych zawodników do wycofania się z rywalizacji. Część żeglarzy zdecydowała się również wejść do portów na Gotlandii, aby przeczekać zapowiadany w prognozach sztorm.
12.09.2017

ST3 Offshore w trudej sytuacji. Oświadczenie zarządu MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych

W związku z licznymi publikacjami prasowymi na temat spółki ST3 Offshore Sp. z o.o., w której MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest mniejszościowym udziałowcem, zarząd MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych opublikował informacje na temat aktualnej sytuacji w spółce.
06.09.2017

Szczecińska spółka w złej sytuacji finansowej?

ST3 Offshore ma znajdować się na skraju upadłości – donosi portal Niezależna.pl. W firmie zajmującej się produkcją fundamentów do konstrukcji morskich udziały ma Fundusz Inwestycyjny MARS spółki MS TFI SA, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
31.08.2017

Finlandia: Kanałem przy granicy z Rosją przemycano ludzi

Przez kanał wodny łączący największe fińskie jezioro Saimaa z Rosją odbywał się nielegalny transport ludzi. Przemycono już dziesiątki osób. Los większości z nich nie jest znany - poinformowało w środę radio Yle.
16.08.2017

Fiński rząd kończy z monopolem państwa na kolei

Fiński rząd zdecydował o otwarciu rynku kolejowych przewozów pasażerskich na konkurencję - poinformowała w środę minister transportu Anne Berner. Od 2020 r. operatorzy będą mogli wejść na fiński rynek i stopniowo zakończy się monopol państwowej spółki VR.
10.08.2017

VII morskie SailBook Cup za nami - podsumowanie i wyniki

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup odbyła się pod hasłem “lekcja cierpliwości”. Zmienne warunki - ponad 20 godzin totalnej flauty po mocne 7B, wiązało się ze wcielaniem przez kapitanów strategii (mniej lub bardziej wyszukanych), przynoszących większe lub mniejsze sukcesy.
26.07.2017

10 cudów polskiej gospodarki morskiej: Pochylnia Wulkan (foto, wideo)

Pochylnia Wulkan to obiekt o bardzo bogatej historii i dużym znaczeniu w polskiej gospodarce morskiej. Choć dzisiejsza pochylnia wraz z suwnicą to dosyć młode inwestycje, to historia nazwy tego miejsca sięga aż 1851 roku.
20.07.2017

Turystyka jachtowa na rzekach staje się popularna. To dobry sposób na zwiedzanie i kontakt z przyrodą

Rzeki coraz częściej stają się miejscem turystyki jachtowej. Z roku na rok zainteresowanie tego typu rejsami rośnie – Mazury niektórym już się przejadły, dla innych są zbyt zatłoczone, a Wisła i Odra są jeszcze nieodkrytą atrakcja. Rejs po największych polskich rzekach to nie tylko sposób na zwiedzanie mijanych po drodze miast, lecz także na obcowanie z naturą.
18.07.2017

Regiony z Polski, Czech i Słowacji współpracują m.in. w dziedzinie transportu i jakości powietrza

Projekty służące doskonaleniu systemu kontroli jakości powietrza, koordynacji transportu towarowego czy digitalizacji obiektów historycznych znalazły się wśród najnowszych przedsięwzięć realizowanych wspólnie przez przygraniczne regiony z Polski, Czech i Słowacji.
13.07.2017

Gliwicki port przygotowuje pierwszy od pięciu lat załadunek barek węglem

Operację pierwszego od pięciu lat próbnego załadunku barek rzecznych węglem przygotowuje operator portu w Gliwicach, Śląskie Centrum Logistyki SA w Gliwicach. Ładunek ma popłynąć Kanałem Gliwickim i Odrą do wrocławskiej elektrociepłowni.
10.07.2017

Materna: chcemy w tym roku znaleźć 50 mln zł na udrożnienie Kanału Gliwickiego

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zrobi wszystko, aby znaleźć w tym roku 50 mln zł na przywrócenie żeglowności Kanału Gliwickiego w podstawowym zakresie – zapowiedział w piątek w Sejmie wiceszef tego resortu Jerzy Materna.
09.07.2017

Gróbarczyk: Jesienią pierwszy węgiel popłynie z Gliwic Odrą do Opola i Wrocławia

Do końca tego roku, kosztem ok. 50 mln zł, przywrócona zostanie żeglowność Kanału Gliwickiego. Jesienią pierwsze barki z węglem popłyną Odrą z Górnego Śląska do Opola i Wrocławia – zadeklarował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
04.07.2017

Port Gdański Eksploatacja na dobrej drodze rozwoju (foto,wideo)

Nowoczesne maszyny, dźwigi i magazyny. Główny operator przeładunkowy na terenie Portu Gdańsk w najbliższych miesiącach planuje kolejne inwestycje. – Port Gdański Eksploatacja jest na dobrej drodze rozwoju – mówi Piotr Karczewski, prezes PGE.
03.07.2017

PLK są największym beneficjentem programu „Łącząc Europę”

Komisja Europejska pozytywnie oceniła 4 wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. złożone w III naborze CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020. Unijne wsparcie dla PLK na realizację 4 projektów wynosi ponad 3 mld złotych, to jest ponad 816 mln EUR. PLK są największym beneficjentem środków instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF).
28.06.2017

Opolskie: W Brzegu gotowy odcinek wału przeciwpowodziowego na Odrze

W Brzegu oddano w środę odcinek wału przeciwpowodziowego, który ma chronić przed zalaniem dzielnicę Rataje i zabytkowy park przylegający do Zamku Piastów Śląskich.
21.06.2017

Resort gospodarki morskiej zaczyna prace nad programem dla śródlądowych dróg wodnych

Resort gospodarki morskiej rozpoczyna prace nad szczegółowym programem dla żeglugi śródlądowej; jego opracowanie potrwa ok. 2 lata - poinformowała dyrektor Departamentu Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Monika Niemiec-Butryn.
19.06.2017

Wspólny rynek gazu i hub gazowy strategicznym celem Polski i Ukrainy

Stworzenie wspólnego, polsko-ukraińskiego hubu gazowego i wspólnego rynku gazu powinno być strategicznym celem działań władz i firm z obydwu krajów – oceniali uczestnicy wtorkowej 2. Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej w Warszawie.
06.06.2017

Specjaliści na rynku elektrycznym – rozmowa z Pawłem Cholewą, członkiem zarządu i dyrektorem handlowym Elektromontażu Gdańsk

Bycie najlepszym na rynku, realizacja coraz trudniejszych projektów na jak najwyższym poziomie, w trosce o środowisko i społeczność. To główne zadania, jakie stoją przed Elektromontażem Gdańsk, najbardziej rozpoznawalną na Pomorzu firmą związaną z branżą elektryczną. O najnowszych projektach i wyzwaniach rozmawiamy z Pawłem Cholewą, członkiem zarządu i dyrektorem handlowym Elektromontażu Gdańsk.
04.05.2017

Kochalski: Współpraca polsko-chińska w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku może przynieść wymierne korzyści

Współpraca polsko-chińska w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku może przynieść wymierne korzyści obydwu państwom – powiedział doradca prezydenta Cezary Kochalski podczas polsko-chińskiej konferencji „One Belt One Road” w Opolu.
26.04.2017

Moduł największej w kraju turbiny dotarł do Opola

Moduł największej w kraju turbiny już w Opolu. Jego przeładunek odbył się w poniedziałek w Parku Przemysłowym Metalchem. Element będzie teraz składowany w firmie Famet, gdzie poczeka na montaż w Elektrowni Opole.
28.03.2017

Moduł największej w Polsce turbiny parowej dotarł do Szczecina (wideo)

Moduł największej w kraju turbiny już w Szczecinie. Przypłynął z Gdańska statkiem Saturn, a w weekend w Szczecińskim Parku Przemysłowym odbył się jego przeładunek. Teraz element turbiny popłynie Odrą do Opola.
20.03.2017

W Brukseli o rozwoju transportu multimodalnego w regionie Łaby i Odry

Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, uczestniczył w konferencji, pt. Rola żeglugi śródlądowej w rozwoju transportu multimodalnego w Europie Centralnej, w Brukseli. Organizatorem konferencji było Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Transportu landu Saksonii-Anhalt i Sekretariatu Generalnego Unii Izb Łaby Odry z Magdeburga. Konferencja odbyła się 15 i 16 marca 2017 r.
17.03.2017

Moduł gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole dotarł do Gdańska (foto, wideo)

Waży 167 t i ma prawie11 metrów długości. To moduł średnioprężny gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole. Jego przeładunek z barki na statek odbył się w Gdańsku w środę. Stamtąd moduł popłynie do Szczecina, a następnie Odrą do Opola.
16.03.2017

Debata w sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej

W siedzibie Sejmiku Województwa Lubuskiego odbyła się debata w sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej (ODW).
17.02.2017

Szydło: trzeba ożywić gospodarczo północ Polski i dalej informatyzować kraj

Projekty, których celem jest ożywienie gospodarcze północnej Polski czy usprawnienie kontaktów na linii obywatel-państwo oraz koordynacja systemów informatycznych administracji rządowej i samorządowej, to cele, jakie premier Beata Szydło wyznacza ministrowi gospodarki morskiej oraz szefowej resortu cyfryzacji.
01.02.2017

Żegluga dopełnieniem sieci korytarzy transportowych

Rozmowa z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
31.01.2017

Gróbarczyk: za dwa lata poznamy miejsce przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Decyzja o wyborze dokładnej lokalizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną zapadnie za dwa lata; opóźnia ją konieczność oceny oddziaływania inwestycji na środowisko - powiedział w czwartek wieczorem minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
26.01.2017

Węgiel popłynie Odrą do Elektrowni Opole

Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, oraz przedstawiciele tego resortu oraz Ministerstwa Energii, Polskiej Grupy Energetycznej, jak również wojewoda opolski tym razem w Warszawie spotkali się, aby uzgodnić kolejne warunki dotyczące wznowienia przewozu towarów na Odrze.
26.01.2017

710 mln zł unijnego dofinansowania dla transportu

Wartość całkowita pięciu podpisanych we wtorek umów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to ponad 1 mld zł, przy czym dofinansowanie z UE wyniesie 710 mln zł - poinformował we wtorek wiceminister rozwoju Witold Słowik.
20.12.2016

Węgiel wróci na Odrę

Krytycy projektu przywrócenia żeglowności na polskich rzekach podnoszą wątpliwości dotyczące rzeczywistych potrzeb transportu. Podczas Kongresu Samorządowego, zorganizowanego w Opolu, podpisano list intencyjny w sprawie wznowienia żeglugi towarowej na Odrze. Tą drogą ma wprzyszłości trafiać do Elektrowni Opole węgiel ze ślaskich kopalń.
18.10.2016

List intencyjny w sprawie wodnego transportu węgla dla PGE

List intencyjny ws. zapewnienia wodnego transportu węgla dla należącej do PGE, rozbudowywanej Elektrowni Opole, podpisali w poniedziałek podczas Kongresu Samorządowego w Opolu m.in. szefowie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz spółki.
17.10.2016

Bilfinger Mars Offshore z nowym właścicielem i nazwą

Szczecińska fabryka fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych ma nowego właściciela. Większościowy pakiet 62,5% udziałów w fabryce nabyła spółka Europoles z Grupy VTC. Nowy współwłaściciel chce utrzymać profil produkcyjny fabryki i prognozuje dynamiczny rozwój rynku związanego z budową morskich farm wiatrowych.
07.08.2016

PKP PLK moderniuje 16 mostów i wiaduktów

Trwa modernizacja 16 obiektów inżynieryjnych na Centralnej Magistrali Kolejowej, na odcinku Biała Rawska – Strzałki, która pozwoli zwiększyć prędkość pociągów do 200 km/h. Koszt tej inwestycji to ponad 29 mln zł. To część prac, których efektem od grudnia 2017 r. będzie szybsza podróż z Warszawy m.in. do Wrocławia, Katowic i Krakowa.
24.05.2016

Żegluga na Odrze – ruszył sezon 2016

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zrealizował w tym roku już dwa duże transporty obiektów wielkogabarytowych, które prowadzone były Odrzańską Drogą Wodną. Przed nami realizacja kolejnych transportów, zatem sezon żeglugowy na Odrze już się rozpoczął.
25.03.2016

Niższe przewozy PŻM

Na rynku przewozów masowych trwa najgorszy w historii kryzys. W konsekwencji słabsze wyniki przewozowe zanotowała w 2015 roku Polska Żegluga Morska. Armator przewiózł w ubiegłym roku 15,2 mln ton ładunków, o 2,7 mln ton mniej niż w 2014 roku.
11.03.2016

Otwarto nowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk

Zakończyła się rozbudowa intermodalnego terminalu kontenerowego w rejonie Nabrzeża Szczecińskiego. W ramach kontraktu przebudowany został tam m.in. plac składowania kontenerów, zewnętrzny i wewnętrzny układ komunikacyjny, przedłużone torowisko żurawi portowych oraz powiększona powierzchnia parkingowa.
13.01.2016

Koniec robót budowlanych w tunelu pod Martwą Wisłą

Coraz bliżej końca budowy tunelu pod Martwą Wisłą. Do końca roku zakończą się roboty budowlane. W przyszłym do wykonania pozostaną roboty instalacyjne, rozruch systemów i odbiory.
22.12.2015

Gdańsk: Rekordowy przemyt narkotyków w kontenerze

Kontener wypełniony ponad 3 tonami narkotyków to widok, który może zaskoczyć nawet policjantów na co dzień zajmujących się walką z narkobiznesem. Taką ilość przemycanych środków odurzających udało się zabezpieczyć dzięki profesjonalnej pracy funkcjonariuszy krakowskiego CBŚP. Jest to rekordowy wynik w walce z przestępczością narkotykową. Do sprawy zatrzymanych zostało pięć osób, obywateli krajów afrykańskich.
23.11.2015

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Rafał Zahorski (Nowoczesna)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Rafał Zahorski, kandydat do Sejmu Nowoczesnej.
21.10.2015

Farby morskie do roku 2020 – raport TMR

Zgodnie z prognozami Transparency Market Research rynek farb dla przemysłu morskiego będzie się w najbliższych latach szybko rozwijał. Jest to jednak przede wszystkim zasługa państw azjatyckich.
30.07.2015

Port Koźle znów podbije Europę?

Port Koźle, którego właścicielem jest gmina Kędzierzyn-Koźle, po latach dewastacji ma szansę na reaktywację. Wszystko dzięki inwestycjom publicznym i prywatnym - o sprawie informuje wnp.pl.
28.05.2015

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej ws. nielegalnych emigracji na Morzu Śródziemnym - Oświadczenie członków RE

W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami na Morzu Śródziemnym Donald Tusk zwołał 23 kwietnia 2015 r. nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Celem spotkania było ustalenie na najwyższym szczeblu, co państwa członkowskie i instytucje unijne mogą wspólnie natychmiast zrobić, aby zaradzić zaistniałej sytuacji.
24.04.2015

Program ostatniej szansy dla bałtyckiego morświna

Już ponad 17 000 Polaków podpisało się pod apelem wspierającym ochronę morświna na stronie godzinadlaziemi.pl. Wszyscy, którzy tego jeszcze nie zrobili, mogą złożyć swój podpis do końca marca. Jednak poza poparciem społecznym potrzebna jest również wola polityków, urzędników i użytkowników morza, którzy właściwymi decyzjami mogą przyczynić się do skutecznej ochrony tego gatunku.
20.03.2015

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie!

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która rozpoczyna dziś kampanię Godzina dla Ziemi WWF, dedykowaną w tym roku ochronie tego jedynego walenia, krewniaka delfina, stale występującego w Bałtyku. 3 marca morświn rozpocznie podróż po Polsce i odwiedzi ponad dwadzieścia miast. Przypomni w ten sposób o swoim istnieniu, o tym, że żyje również w Bałtyku i co mu zagraża. Wspólnie z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF będzie zachęcał do podpisania apelu na rzecz jego ochrony na
03.03.2015

Greenpeace: Projekt ustawy o OZE nadaje się do recyklingu

W dniu obrad parlamentarnej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), w sejmowych toaletach można było znaleźć niecodzienne rolki gazetowego papieru toaletowego z nadrukiem „Jaka ustawa, taki papier. Projekt ustawy o OZE w obecnym kształcie powinien zostać odrzucony”. W ten niestandardowy sposób Greenpeace zwraca uwagę na fakt, iż mimo kosmetycznych poprawek, nowa regulacja nie będzie wspierać obywateli, a jedynie duże spółki energetyczne.
03.12.2014

Strabag rozbuduje intermodalny terminal kontenerowy w Porcie Gdańsk

STRABAG podpisał umowę z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. na rozbudowę intermodalnego terminalu kontenerowego w rejonie Nabrzeża Szczecińskiego. W ramach kontraktu przebudowany zostanie m.in. plac składowania kontenerów, zewnętrzny i wewnętrzny układ komunikacyjny, przedłużone torowisko żurawi portowych oraz powiększona powierzchnia parkingowa. Rozbudowa zwiększy zdolność przeładunkową terminalu i konkurencyjność Portu Gdańsk.
20.06.2014

Elektromont wykona prace przy budowie portu jachtowego w Szczecinie

Elektromont otrzymała od firmy Energopol Szczecin umowę na wykonanie kompleksowych robót elektrycznych, teletechnicznych, światłowodowych oraz automatyki i ogrzewania przy budowie portu jachtowego w Szczecinie. Wartość kontraktu to blisko 2 mln zł netto.
03.04.2014

W ciągu miesiąca będzie decyzja ws. losów sojuszu P3

Choć organy antymonopole kilku krajów jeszcze nie wypowiedziały się w sprawie tworzenia nowych sojuszy wśród armatorów kontenerowców, akces wstąpienia do jednego z nich zgłaszają kolejni przewoźnicy.
18.03.2014

Do uruchomienia tranzytowych korytarzy już blisko

Jeszcze w tym roku na terenie Unii Europejskiej ma zacząć funkcjonowanie pierwszych sześć międzynarodowych korytarzy transportowych dla przewozów towarowych. Mają one zostać stworzone do dnia 10 listopada 2013 r. Kolejne trzy korytarze, w tym dwa przebiegające przez Polskę, mają zacząć funkcjonować dwa lata później - pisze Paweł Rydzyński.
30.12.2013

Wykonawca mariny: Na budowie nie dzieje się nic niepokojącego

Budowa żeglarskiej mariny na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie zakończy się w terminie, o ile "poprawimy pewne elementy projektu" - deklaruje szef firmy Energopol, która jest wykonawcą inwestycji. W ten sposób komentuje doniesienia prasowe.
10.12.2013

30 mln zł na modernizację portu i drogi w Dziwnowie

30 mln zł ma kosztować modernizacja infrastruktury portu w Dziwnowie (Zachodniopomorskie) oraz głównej arterii tego miasta. W poniedziałek podpisano w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim w Szczecinie umowę z wykonawcą inwestycji - Energopolem Szczecin.
10.12.2013

Terminal LNG: minister Karpiński w roli sapera

Był LOT, memorandum gazowe, Opole. A teraz jest terminal LNG. Minister skarbu wie już jednak, jak rozwiązać problem - informuje"Puls Biznesu".
22.08.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.