• <
PZT_1100x200_gif_2020

Kandydat PiS chce kontroli NIK ws. portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kandydat PiS chce kontroli NIK ws. portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu
Kandydat PiS chce kontroli NIK ws. portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu - GospodarkaMorska.pl

pc

08.10.2019 Źródło: PAP

Kandydat PiS do Sejmu w woj. opolskim Janusz Kowalski domaga się skontrolowania przez NIK sprzedaży prywatnemu funduszowi zamkniętemu portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu. "Uwolniłem Opole od SLD, uwolnię Kędzierzyn od Platformy Obywatelskiej" - zadeklarował polityk.

Kowalski kandyduje z opolskiej listy PiS do Sejmu. W przeszłości był prezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia Stop Korupcji, zaangażowanego m.in. w sprawę ujawnienia afery korupcyjnej polityków lewicy rządzących miastem Opole. Ostatecznie sprawą zajęła się prokuratura i sąd. W sprawie lewicowych notabli zapadły prawomocne wyroki, a prezydentem Opola został związany z PO Ryszard Zembaczyński.

W poniedziałek Kowalski na konferencji prasowej przed urzędem miasta Kędzierzyn-Koźle zapewnił, że zrobi wszystko w sprawie wyjaśnienia okoliczności sprzedaży terenów portu rzecznego na Odrze prywatnemu funduszowi zamkniętemu. Zdaniem polityka, do tej pory związane z PO władze miasta nie udzieliły jasnych odpowiedzi na pytania dotyczące przekazania przez samorząd terenu portu spółce Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, który następnie sprzedał go prywatnemu funduszowi.

Polityk oczekuje od samorządu Kędzierzyna-Koźla odpowiedzi na pytania, dlaczego dopiero po sprzedaży portu, samorząd zaczął inwestować w otaczającą go infrastrukturę i czy władze miasta we właściwy sposób zabezpieczyły interes publiczny. Domaga się również informacji, czy władze miasta wiedzą, kto jest udziałowcem prywatnego funduszu zamkniętego, który kupił port od KKPP.

"Afera portowa związanej z PO prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej musi być wyjaśniona do samego końca. Nadal nie wiemy komu Platforma Obywatelska sprzedała w 2017 r. za cenę działki pod supermarket strategiczny dla polskiej żeglugi śródlądowej port w Koźlu. Jeżeli Sabina Nowosielska nadal będzie w tej bulwersującej sprawie milczeć, konieczne będzie zorganizowanie referendum w sprawie odwołania jej z funkcji prezydenta Kędzierzyna-Koźla" - powiedział Kowalski.

Kowalski skierował do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o sprawdzenie przez NIK sprzedaży portu pod kątem dbałości o interesy samorządu i państwa. W swoim wniosku zwrócił uwagę, że Port Rzeczny w Koźlu jest częścią Odrzańskiej Drogi Wodnej, a także znajduje się na terenie planowanego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.

"Prawo i Sprawiedliwość tym różni się od Platformy Obywatelskiej, że dbamy o strategiczne interesy państwa i jego obywateli. Dlatego sprzeciwiam się prywatyzacji firm ciepłowniczych, świadczących usługi komunalne czy infrastruktury istotnej ze względu na rację stanu" - powiedział Kowalski.

Polityk zapewnił, że w przypadku uzyskania mandatu poselskiego, otworzy w Kędzierzynie-Koźlu swoje biuro, które stanie się miejscem konsolidującym środowiska będące w opozycji do obecnych władz miasta. "Dwadzieścia lat temu podjąłem zobowiązanie, że uwolnię Opole od SLD. W 2002 roku udało mi się to zrobić. Teraz deklaruję, że odsunę od władzy w Kędzierzynie-Koźlu prezydent Nowosielską i związaną z nią Platformę Obywatelską" - powiedział Kowalski. 

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28060,00 $ tona 1,15% 9 kwi
 Cynk 2807,00 $ tona -0,71% 9 kwi
 Aluminium 2250,00 $ tona -0,75% 9 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.