• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Wody Polskie otrzymały dokumentację budowy polderu Żelazna

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wody Polskie otrzymały dokumentację budowy polderu Żelazna
Wody Polskie otrzymały dokumentację budowy polderu Żelazna - GospodarkaMorska.pl

pc

16.02.2019 Źródło: PAP

W opolskim urzędzie marszałkowskim w piątek przekazano Wodom Polskim dokumentację budowy polderu Żelazna, dzięki której nowy gospodarz może wybudować zbiornik chroniący Opole przed powodziami. Planowany koszt inwestycji to 110 mln złotych.

Prace nad budową polderu w Żelaznej rozpoczęto kilka lat temu. Pierwotnie inwestorem miał być Wojewódzki Zarząd Melioracji i Gospodarki Wodnej. Pieniądze na ten cel zapewniły samorząd wojewódzki (80 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego) i miasto Opole (31 mln złotych). Według planów budowa miała rozpocząć się w 2018, a zakończyć w 202O roku. Na przeszkodzie stanęły zmiany w prawie, zgodnie z którymi nadzór nad gospodarką wodną od samorządu przejęły Wody Polskie.

Po trwającej rok przerwie, w siedzibie marszałka województwa opolskiego uroczyście przekazano dokumentację nowemu inwestorowi.

"Dobrze, że wykonaliśmy ten krok i nowy zarządca przejął od nas całość przygotowanej przez samorząd dokumentacji. Czasu jest coraz mniej, bo żeby uniknąć ryzyka zwrotu dotacji unijnych, prace muszą rozpocząć się jeszcze w listopadzie tego roku. Mamy nadzieję, że się uda, bo to inwestycja niezwykle ważna dla bezpieczeństwa mieszkańców Opola i firm działających w strefie ekonomicznej miasta" - powiedział Stanisław Rakoczy, członek zarządu województwa opolskiego.

Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach powiedział dziennikarzom, że przekazanie dokumentacji to dopiero pierwszy etap inwestycji. Kolejnymi będzie podpisanie umowy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz przygotowanie przetargu. Zdaniem dyrektora Lange, problemem może być zawarcie porozumienia z miastem Opole, które jesienią ub. roku - powołując się na niejasną sytuację prawną - wycofało się z deklarowanego wsparcia budowy.

"Sytuacja jest zaskakująca, bo pan prezydent długo deklarował wsparcie, a pod koniec 2018 roku się z niego wycofał. Tę sytuację musimy wyjaśnić. Regionalna Izba Obrachunkowa jednoznacznie (...) stwierdziła, że nie ma przeciwskazań do tego, by jednostka samorządowa mogła przekazać pieniądze (Wodom Polskim - przypis. red). Mamy informacje, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej również zajmuje stanowisko w tej sprawie" - powiedział Lange.

Polder Żelazna wybudowano sto lat temu. Obecnie ma powierzchnię 200 hektarów i może przyjąć 1,7 mln metrów sześć. wody. Po kolejnych powodziach przełomu XX i XXI wieku, władze województwa wspólnie z miastem Opole postanowiły powiększyć i zmodernizować istniejący obiekt. Według planów, jego powierzchnia powinna się zwiększyć dwukrotnie, a pojemność pięciokrotnie. Na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym przygotowano 79 mln złotych. Kolejne 31 milionów chciało wyłożyć Opole. Budowa miała rozpocząć się w ubiegłym roku, a zakończyć w 2020.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.