Na rynku przewozów masowych trwa najgorszy w historii kryzys. W konsekwencji słabsze wyniki przewozowe zanotowała w 2015 roku Polska Żegluga Morska. Armator przewiózł w ubiegłym roku 15,2 mln ton ładunków, o 2,7 mln ton mniej niż w 2014 roku.
Niższy wolumen przewozów to wynik nie tylko fatalnej kondycji rynku i trudności w dostępie do ładunków, ale także skutek sprzedaży przez PŻM w 2015 roku sześciu statków, w tym grupy panamaxów o nośności 74 tys. DWT. każdy. Gorsze statystyki wynikają również w faktu wydłużenia średniej podróży jednostek.
W strukturze przewozowej floty PŻM w 2015 dominowało zboże, którego przetransportowano 4,6 mln ton (w 2014 - 5,7 mln ton).
Kolejną pozycją w statystykach za ubiegły rok były wyroby stalowe - towar szczególnie cenny, przewożony przez statki szczecińskiego z Holandii na Wielkie Jeziora Amerykańskie. Przewieziono ich 847 tys. ton (w 2014 - 796 tys. ton).
Około 800 tys. ton ładunków stanowiły fosforyty, głównie te przywożone do Polic z północnej Afryki na zlecenie Grupy Azoty, Zakładów Chemicznych Police (podobny poziom w 2014).
Z kolei ok. 600 tys. ton przewieziono nawozów sztucznych (duży spadek o połowę w stosunku do 2014) a ok. pół miliona ton stanowiły różne minerały określane w statystykach przewozowych jako "inne masowe".
Z roku na rok PŻM wozi coraz mniej węgla, co jest tendencją obserwowaną u większości światowych armatorów masowców. W 2015 roku w ładowniach polskich statków było 358 tys. ton tego surowca, przy 421 tys. ton w 2014 roku.
Dzięki podpisaniu stałego kontraktu przewozowego z Siarkopolem z Grupy Azoty, w przewozach PŻM w ubiegłym roku pojawiła się (po latach przerwy) nowa pozycja - sucha siarka. W ciągu 12 miesięcy 2015 roku statki armatora przewiozły na ten rachunek ok. 300 tys. ton tego ładunku, z Gdańska do portów północnej Afryki.
Ponad 7 mln ton różnego rodzaju ładunków PŻM przewiozła w 2015 roku w ramach umów czarterowych.
Największe na świecie logo z kontenerów. Port Khalifa bije rekord Guinnessa [WIDEO]
Pożar w Iskenderun opanowany
Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki
TT-Line rozwija się, dodając szwedzki port Karlshamn do swojej siatki połączeń promowych
W porcie w Iskenderun, leżącym na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi, drugi dzień trwa pożar
[WIDEO] Duży pożar w tureckim porcie Iskenderun