• <

Wynik wyszukiwania - "Londyn" - Wiadomości

Kryzys na Morzu Czerwonym tematem 108. sesji IMO w Londynie

W dniach 15-24 maja 2024 roku Komitet Bezpieczeństwa na Morzu (Maritime Safety Committee, MSC) zbierze się osobiście na 108. sesji w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Wśród głównych tematów poruszonych podczas wydarzenia będzie rozwiązanie trwającego od listopada 2023 roku problemu kryzysu żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
15.05.2024

Minister obrony Wielkiej Brytanii potwierdza budowę nowych okrętów dla piechoty morskiej

Brytyjski minister obrony Grant Shapps potwierdził we wtorek, że oddziały Royal Marines dostaną do sześciu nowych wielozadaniowych okrętów wsparcia zaprojektowanych do prowadzenia operacji specjalnych. Oświadczył, że zwiększy to liczbę okrętów w budowie lub planowanych do 28.
14.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Brytyjska Partia Pracy utworzy nową formację do walki z nielegalną imigracją

Przyszły rząd Partii Pracy utworzy nową specjalną jednostkę do walki z nielegalną imigracją, która będzie miała uprawnienia takie jak oddziały antyterrorystyczne, za to nie będzie kontynuował programu deportacji do Rwandy - zapowiedział w piątek jej lider Keir Starmer.
10.05.2024

David Cameron: Zachód musi być twardszy i bardziej asertywny

Zachód musi być twardszy i bardziej asertywny w obronie swoich interesów, bo robienie zbyt mało i zbyt późno tylko ośmiela agresora - ostrzeże w czwartek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron. Wezwie wszystkie kraje NATO do wydawania na obronę przynajmniej 2,5 proc. PKB.
09.05.2024

Certyfikat uznania The Nautical Institute dla symulatora CTV z Centrum Nowych Kompetencji

Centrum Nowych Kompetencji (CNK) z Gdyni uzyskało certyfikat uznania The Nautical Institute dla swojego symulatora jednostki Crew Transfer Vessel (CTV). Jest to pierwsza taka certyfikacja w Europie, co stanowi znaczące wyróżnienie dla polskiego ośrodka.
09.05.2024

Falklandy nadal pod brytyjską flagą, Argentyna szuka dyplomatycznego rozwiązania

Prezydent Argentyny Javier Milei przyznał w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie dla BBC, że Falklandy są obecnie "w rękach Wielkiej Brytanii" i mogą minąć dekady zanim jego kraj uzyska zwierzchnictwo nad spornym archipelagiem.
07.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Aresztowano 45 osób blokujących przeniesienie azylantów na barkę

Czterdzieści pięć osób zostało aresztowanych w czwartek w południowym Londynie, gdy grupa aktywistów uniemożliwiła przeniesienie azylantów z hotelu na zacumowaną w porcie w południowej Anglii barkę "Bibby Stockholm". W trakcie trwającego wiele godzin protestu doszło do starć z policją.
05.05.2024

Gangsterzy z Bałkanów zawładnęli przemytem kokainy do Europy

Bałkańscy przemytnicy opanowali przemyt kokainy z Ameryki Południowej do Europy. Policja stara się zwalczać ich zarówno na lądzie, jak i na morzu - pisze agencja Reutera.
03.05.2024

Wielka Brytania rozpoczyna deportację migrantów przybyłych przez kanał La Manche

Przyjęta przez brytyjski parlament ustawa umożliwiająca deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy uzyskała w czwartek formalną aprobatę króla Karola III, co oznacza jej wejście w życie. Rząd tymczasem poinformował, że ma już zarezerwowany termin na pierwszy lot i wytypowanych imigrantów.
26.04.2024

Brytyjski okręt zestrzelił pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Brytyjski okręt wojenny HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez jemeńskich rebeliantów Huti w kierunku płynącego w pobliżu Jemenu statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Grant Shapps.
25.04.2024

Trzech przemytników aresztowano po wywróceniu się pontonu z migrantami

Trzech przemytników, w tym dwóch obywateli Sudanu i obywatela Sudanu Południowego, aresztowano w związku z wywróceniem się na kanale La Manche przepełnionego pontonu z nielegalnymi imigrantami - poinformowała w środę brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA). W wypadku zginęło pięć osób.
24.04.2024

Co najmniej pięciu migrantów zginęło, próbując przepłynąć kanał La Manche

Co najmniej pięcioro migrantów, w tym dziewczynka, zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek podczas próby dostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przepełnioną łodzią - podały lokalne władze.
23.04.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza termin deportacji nielegalnych imigrantów

Brytyjski premier Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze loty deportacyjne do Rwandy wystartują w ciągu 10 do 12 tygodni. Zastrzegł, że nie chodzi o jeden symboliczny lot, lecz chce, by nielegalni imigranci przez całe lato byli tam regularnie wysyłani.
22.04.2024

ABL wykona usługi badania gwarancyjnego dla gazowego projektu Neptun Deep na Morzu Czarnym

OMV Petrom wyznaczył firmę konsultingową ABL do świadczenia usług w zakresie morskich przeglądów gwarancyjnych (Marine Warranty Survey, MWS) przy budowie rumuńskiego projektu pola gazowego Neptun Deep na Morzu Czarnym. Projekt ten jest największym projektem dotyczącym gazu ziemnego na rumuńskich wodach. Oczekuje się, że wydobycie surowca rozpocznie się w 2027 roku, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
19.04.2024

Wśród imigrantów docierających przez Kanał La Manche do Wielkiej Brytanii dominują przybysze z Wietnamu

Wietnamczycy stali się w tym roku największą grupą narodowościową nielegalnych imigrantów przedostających się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche - podał we wtorek dziennik "Daily Telegraph".
16.04.2024

Royal Marines przygotowują ewakuację Brytyjczyków z Izraela. Padają porównania do Dunkierki

Brytyjska piechota morska przygotowuje się na przeprowadzenie dużej akcji ewakuacyjnej z Izraela na wypadek, gdyby doszło do dalszej eskalacji konfliktu między tym krajem a Iranem - podał w niedzielę dziennik "The Sun".
14.04.2024

USA i Wielka Brytania wprowadziły zakaz importu rosyjskich metali

USA i Wielka Brytania ogłosiły w piątek zakaz importu aluminium, miedzi i niklu pochodzących z Rosji, by pozbawić Kremla dochodów z handlu metalami. Metale zostały też wycofane z obrotu na giełdach w Londynie i Chicago.
13.04.2024

Personel floty pomocniczej Royal Navy zagłosował za strajkiem

Personel Royal Fleet Auxiliary (RFA), czyli floty pomocniczej Royal Navy, brytyjskiej marynarki wojennej, przegłosował przeprowadzenie pierwszego w jej historii strajku w związku z niesatysfakcjonującą propozycją podwyżek płac.
06.04.2024

IMO prezentuje liderów dołączających do programu szkoleniowego dotyczącego ekologicznej żeglugi

Specjaliści z branży morskiej z 14 małych wyspiarskich państw rozwijających się (small island developing states, SIDS) i krajów najsłabiej rozwiniętych (least developed countries, LDC) dołączą w tym roku do sztandarowego programu szkoleniowego IMO, aby promować globalne przejście na żeglugę o zerowej wartości netto.
05.04.2024

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

"The Guardian": Ukraina planuje przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński

Ukraiński wywiad wojskowy HUR planuje w pierwszej połowie tego roku przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński, łączący okupowany Krym z Rosją - powiedział w środę brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian" jeden z jego agentów.
03.04.2024

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol już w Europie

Brytyjski Port Felixstowe przywitał Ane Maersk, pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem. To także pierwsze zawinięcie tego statku do portu w Europie Zachodniej w ramach ustalonej trasy żeglugowej, która wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi i branży morskiej.
27.03.2024

"Daily Express": kanał przez Mierzeję Wiślaną symbolem determinacji Polski

Kanał przez Mierzeję Wiślaną, którego budowie sprzeciwiała się Rosja, jest symbolem determinacji Polski do wytyczania własnego kursu w stale zmieniającym się krajobrazie międzynarodowego handlu i dyplomacji - pisze w sobotę na swoim portalu brytyjski dziennik "Daily Express".
23.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
22.03.2024

W Wielkiej Brytanii najwyższa w tym roku dobowa liczba nielegalnych imigrantów - 514

Co najmniej 514 nielegalnych imigrantów na 10 łodziach przedostało się w środę do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższą liczbą od 2 grudnia zeszłego roku – podało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych.
21.03.2024

Wielka Brytania: przenoszenie azylantów z hoteli na barki nie zmniejsza kosztów

Alternatywne miejsca zakwaterowania nielegalnych imigrantów, takie jak przystosowana do tego barka czy nieużywane bazy wojskowe, kosztują obecnie nawet więcej niż wynajmowane przez rząd w tym celu hotele - oceniło w środę brytyjskie Krajowe Biuro Audytorskie (NAO).
20.03.2024

Firma Nord Stream pozwała ubezpieczycieli gazociągu Nord Stream 2

Szwajcarska spółka Nord Stream, należąca do rosyjskiego Gazpromu, pozwała Lloyd's Insurance Company i Arch Insurance (EU), które ubezpieczały gazociąg Nord Stream 2. Pozew wpłynął do sądu w Londynie w lutym i dotyczy wybuchu w 2022 r. gazociągu przesyłającego gaz z Rosji do Niemiec - poinformowała we wtorek agencja Reutera.
12.03.2024

W. Brytania. Szef MSZ wzywa Izrael do otwarcia portu dla pomocy humanitarnej dla Gazy

Wielka Brytania od początku jest zaangażowana w amerykańskie plany zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, ale ponieważ budowa tymczasowego portu potrwa, Izrael powinien otworzyć port w Aszdodzie - oświadczył w piątek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.
08.03.2024

Ukraina może czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE

Ukraina jest gotowa czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE w celu załagodzenia ostrego sporu politycznego z Polską, ale chce, aby UE wprowadziła embargo na importu rosyjskiego zboża – powiedział w środę dziennikowi „Financial Times” ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka.
06.03.2024

Armia USA zniszczyła rakietę i drony rebeliantów Huti

Stany Zjednoczone zniszczyły przeciwokrętowy pocisk balistyczny oraz trzy bezzałogowe drony wystrzelone w kierunku amerykańskiego okrętu wojennego na Morzu Czerwonym przez rebeliantów Huti - poinformowała we wtorek armia USA.
06.03.2024

W. Brytania. Kolejne sankcje na osoby i podmioty wspierające ataki rebeliantów Huti

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na trzy jednostki irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz na trzy osoby fizyczne za to, że umożliwiają jemeńskim rebeliantom Huti przeprowadzanie ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym.
28.02.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia, że zerwanie umowy o połowach z Rosją nie wpłynie na fish and ships

Wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka - ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy, czyli fish and chips - zapewniły w czwartek brytyjski rząd i branżowa organizacja NFFF.
22.02.2024

Brytyjski pocisk balistyczny Trident wpadł do oceanu zaraz po wystrzeleniu

Przeznaczony do przenoszenia głowic nuklearnych brytyjski pocisk balistyczny Trident II wpadł do oceanu tuż po wystrzeleniu; do tego zdarzenia doszło podczas testu z okrętu podwodnego - ujawnił w środę dziennik "The Sun". Ministerstwo obrony przyznało, że w trakcie testu "wystąpiła anomalia".
21.02.2024

Canon współpracuje z naukowcami nad projektem odbudowy raf koralowych

Firma Canon Europe ogłosiła podjęcie partnerskiej współpracy z Coral Spawning Lab w Morden w Londynie. Zespół naukowców połączył siły, aby zbadać i lepiej zrozumieć cykle życia raf koralowych, dostarczać informacje i narzędzia potrzebne do regeneracji ekosystemów raf koralowych. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego na świecie programu monitorowania tarła koralowców w całkowicie zamkniętym systemie.
21.02.2024

Norweski resort obrony: wiosną rozpoczynamy szkolenie ukraińskiej piechoty morskiej

Norwescy wojskowi rozpoczną wiosną w Holandii szkolenie ukraińskiej piechoty morskiej w zakresie operowania małymi łodziami - poinformował w czwartek resort obrony Norwegii.
15.02.2024

Z powodu ataków Huti na statki Brytyjczykom grozi niedobór herbaty

Brytyjczykom grozi niedobór ich narodowego napoju - herbaty. Przyczyną są ataki jemeńskich rebeliantów Huti na statki przepływające przez Morze Czerwone, przez które transportowana jest większość trafiającej do Wielkiej Brytanii herbaty.
13.02.2024

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć 20% udziałów SK Earthon w spółce Peru LNG

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu ostatecznej umowy z SK Earthon („SK”) w sprawie objęcia 20% udziałów SK w spółce Peru LNG („PLNG”).
09.02.2024

Wielka Brytania dokonuje wymiany okrętów odpowiedzialnych za ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym

Royal Navy kontynuuje misję zabezpieczania żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. W związku z tym, że trwa to już od wielu miesięcy, pojawia się potrzeba wymiany okrętów wykonujących związane z tym zadania, celem dokonania przeglądu na jednostkach, uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Stąd fregata typu 23 HMS Richmond (F239) przejmuje funkcję w ramach operacki pk. "Prosperity Guardian" od okrętu tej samej klasy, typu 45 HMS Diamond (D34).
08.02.2024

PGZ Stocznia Wojenna angażuje się w Program Strefa Akceleracji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna PR, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz PGZ Stocznia Wojenna po raz kolejny będą współpracować w związku z wydarzeniem, jakim jest Program Strefa Akceleracji.
06.02.2024

Brazylia wysyła siły zbrojne na granicę z Wenezuelą i Gujaną. Konflikt o Essequibo wciąż możliwy?

Jak podały służby prasowe sił zbrojnych Brazylii, armia wysłała komponent, w skład którego weszło m.in. 28 pojazdów opancerzonych. Rozmieszczenie techniki wojskowej wiąże się z zakusami rządu w Caracas wobec wschodniego sąsiada, aby odebrać jego morskie i lądowe złoża surowców, w tym ropy naftowej.
05.02.2024

BBC: mimo sankcji trwa import produktów z rosyjskiej ropy naftowej

Miliony baryłek paliwa wyprodukowanego z rosyjskiej ropy naftowej są nadal importowane do Wielkiej Brytanii pomimo sankcji nałożonych na Kreml w związku z wojną na Ukrainie - podała w poniedziałek stacja BBC, przywołując dwa udostępnione jej raporty.
05.02.2024

Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Członkowie CruiseBritain zakończyli 2023 r. z sukcesami i wysokimi dochodami portów i miast. Port Dover uzyskał tytuł „Best UK Departure Port”, a Port Belfast zakończył rok z tytułem „Best UK & Ireland Port of Call”. Ponad 460 zawinięć statków wycieczkowych i 2,6 miliona pasażerów odwiedzających Southampton przyniosło gospodarce lokalnej i regionalnej ponad 1 mld funtów.
04.02.2024

Brytyjski lotniskowiec nie weźmie udziału w NATO-wskich manewrach z powodu awarii

Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth nie weźmie udziału w NATO-wskich manewrach Steadfast Defender z powodu wykrytych przed jego wypłynięciem w morze problemów ze śrubą napędową; jednostkę zastąpi HMS Prince of Wales - poinformowała w niedzielę brytyjska marynarka.
04.02.2024

Sky News: ataki mogą zmniejszyć zasoby Huti, ale na razie ich nie odstraszają

Niewiele wskazuje na to, że działania podejmowane przez Wielką Brytanię i USA usuwają zagrożenie, jakie stanowią jemeńscy rebelianci Huti. Ogranicza się ich zasoby, jednak na razie koalicjanci nie odstraszają Jemeńczyków - ocenia w niedzielę brytyjska telewizja Sky News.
04.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski: za medalem stoi ciężka praca i charakter wojownika

Paweł Tarnowski uważa, że za zdobytym na Lanzarote srebrnym medalem mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil stoi ciężka praca i charakter wojownika. „Ten sukces dedykuję mojej żonie i małemu synkowi Heniowi” – powiedział żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot.
03.02.2024

Ten jacht korzysta z każdej energii odnawialnej. Energy Observer z misją samowystarczalności energetycznej w żegludze

Przeszło osiem lat na różnych akwenach świata spędził zeroemisyjny i i samowystarczalny jacht wykorzystujący na swoim pokładzie wszelkie możliwe źródła odnawialne. Celem tego ekologicznego przedsięwzięcia jest stanie się wzorem dla innowacji w transporcie morskim, z myślą o postępie technologicznym jak i zadbaniu o środowisko.
23.01.2024

Wielka Brytania nie dąży do konfrontacji z Huti, ale będzie reagować na ich agresję

Wielka Brytania nie dąży do konfrontacji z jemeńskimi rebeliantami Huti, ale uderzy ponownie, jeśli ich ataki na statki na Morzu Czerwonym nie ustaną - oświadczył we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak.
23.01.2024

Rosyjskie statki przewożą z Korei Północnej pociski

Wielka Brytania przekazała ekspertom ONZ zdjęcia satelitarne pokazujące, jak rosyjskie statki zabierają z północnokoreańskich portów kontenery, w których jak się przypuszcza, znajdowały się pociski balistyczne użyte później przeciw Ukrainie - ujawnił w poniedziałek dziennik "The Guardian".
23.01.2024

Dwa brytyjskie trałowce zderzyły się w porcie

Dwa brytyjskie trałowce, okręty przeznaczone do usuwania min morskich, zderzyły się w porcie w Bahrajnie i prowadzone jest dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny tego incydentu - przekazała w sobotę Królewska Marynarka Wojenna.
20.01.2024

ONE również stawia na metanol i zamawia kontenerowce z ekologicznym napędem

Japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe Ocean Network Express (ONE), podpisało 17 stycznia w Singapurze kontrakty na budowę nowoczesnych kontenerowców z chińskimi stoczniami Jiangnan Shipyard i Yangzijiang Shipbuilding. W ramach umowy wykonawcy dostarczą zamawiającemu do 2027 roku 12 kontenerowców o pojemności 13 000 TEU. Będą one zasilane metanolem.
17.01.2024

Szef Vestas apeluje w Davos o "nową epokę" w aukcjach dla energetyki wiatrowej

Podczas trwającego od wczoraj Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Henrik Andersen, dyrektor generalny Vestas, podniósł kwestię aukcji w sektorze energetyki wiatrowej. Jego zdaniem niezbędne jest przeprowadzenie globalnych reform, które zakończą destrukcyjną konkurencję cenową i stworzą bardziej sprzyjające warunki dla rozwoju branży.
16.01.2024

Sunak o atakach na Huti: nie zawahamy się zaatakować ponownie

Wspólne ataki USA i Wielkiej Brytanii na cele rebeliantów Huti w Jemenie były w założeniu "ograniczoną, pojedynczą akcją" - wyjaśnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak, składając w Izbie Gmin sprawozdanie na temat zeszłotygodniowej operacji.
15.01.2024

Opuścił prom w Świnouściu i trafił w kajdanki

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej osiągnęli 13 stycznia podwójny sukces w kwestii poszukiwania i aresztowania osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości celem skierowania ich do odbycia kar pozbawienia wolności zgodnie z wyrokiem sądu. Akcje miały miejsce podczas kontroli drogowej w Świnoujściu i granicznej prowadzonej w Gdańsku Rębiechowie.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Szef MSZ W. Brytanii: jeśli ataki Huti nie ustaną, podejmiemy dalsze działania

Wielka Brytania jest gotowa ponownie uderzyć na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie, jeśli nadal będą oni atakować statki handlowe przepływające przez Morze Czerwone - zapowiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych David Cameron.
14.01.2024

Do Wielkiej Brytanii przypłynęli pierwsi w tym roku nielegalni imigranci - po 27 dniach przerwy

Pierwsi od początku tego roku nielegalni imigranci przedostali się w sobotę rano do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche. Tym samym skończył się najdłuższy od ponad pięciu lat, trwający 27 kolejnych dni okres, w którym nie zarejestrowano ani jednej łodzi z migrantami.
13.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Sunak: nie można było pozwolić, by ataki Huti trwały nadal

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak potwierdził w nocy z czwartku na piątek, że siły powietrzne tego kraju biorą udział - wraz z amerykańskimi - w atakach na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie. Wyjaśnił, że nie można pozwolić, by destabilizujące ataki Huti trwały dalej.
12.01.2024

Do Wielkiej Brytanii od 25 dni nie przypłynęła żadna łódź z nielegalnymi imigrantami - to najdłuższy okres od 2020 roku

Przez ostatnie 25 dni do Wielkiej Brytanii nie przypłynęła przez kanał La Manche ani jedna łódź z nielegalnymi imigrantami, co jest najdłuższym takim okresem od przełomu lutego i marca 2020 roku - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa spraw wewnętrznych.
11.01.2024

Beata Daszyńska-Muzyczka odwołana z funkcji prezesa BGK

Beata Daszyńska-Muzyczka została z dniem 11 stycznia odwołana ze stanowiska prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformował BGK w komunikacie giełdowym. Daszyńska-Muzyczka byłą prezesem BGK od 2016 roku.
11.01.2024

Brytyjski minister obrony sugeruje, że atak odwetowy przeciw Huti jest nieuchronny

Brytyjski minister obrony Grant Shapps zasugerował w środę, że atak odwetowy przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti za ostrzeliwanie przez nich statków handlowych i okrętów wojennych jest nieuchronny - informują brytyjskie media.
10.01.2024

Mimo ukraińskich sukcesów, w tym na morzu, to Rosja utrzymuje przewagę w wojnie elektronicznej

Rosja utrzymuje przewagę nad Ukrainą w wojnie elektronicznej (EW), która pozwala na neutralizowanie działań przeciwnika i była jedną z przyczyn fiaska zeszłorocznej ukraińskiej kontrofensywy - pisze we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".
09.01.2024

Raport: Francja ma trudności we współpracy z W. Brytanią w zakresie zapobiegania nielegalnej migracji

Wielka Brytania w niewystarczającym stopniu koordynuje wysiłki z Francją na rzecz zmniejszenia liczby nielegalnych migrantów, przepływających przez kanał La Manche na małych łódkach - wynika z opublikowanego w czwartek raportu francuskiego Trybunału Obrachunkowego.
05.01.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

Dymisje członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Kielocha oraz Joannę Strzesak-Rochewicz.
02.01.2024

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Izrael jest gotowy pozwolić statkom na "natychmiastowe" dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach proponowanego korytarza morskiego z Cypru - oznajmił w niedzielę izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Jego zdaniem w projekcie mają brać udział Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia.
02.01.2024

Hiszpański kurort Benidorm gotowy na noworoczną imprezę na plaży dla 10 tys. turystów

W kurorcie Benidorm w Walencji wszystko jest już gotowe do wielkiej imprezy noworocznej – poinformowały władze tej hiszpańskiej gminy. Według radnej Marilo Cebreros, w zabawie sylwestrowej na plaży Levante weźmie udział ok. 10 tys. turystów krajowych i zagranicznych. Rezerwacje w hotelach oferujących kolację i zabawę zbliżają się do 90 proc.
31.12.2023

Prezydent Wenezueli ostro reaguje na przybycie okrętu Royal Navy w okolice Gujany. "To wbrew porozumieniu"

Jeszcze przed świętami Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o wysłaniu patrolowca HMS Trent do Ameryki Południowej w związku z napięciami między Gujaną a Wenezuelą. Sprawujący autorytarną władzę Nicolas Maduro oskarżył Londyn, że to "narusza ducha porozumienia", jakie rzekomo miały osiągnąć oba państwa.
29.12.2023

Wielka Brytania. Zakłócenia w transporcie z powodu przechodzącego orkanu Pia

Przechodzący w czwartek przez Wyspy Brytyjskie orkan Pia powoduje poważne zakłócenia w transporcie lotniczym, kolejowym i drogowym. Odwołano m.in. kilkadziesiąt lotów na trasach krajowych i europejskich.
21.12.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część II)

W pierwszej części naszego opracowania Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I) podjęliśmy próbę omówienia wybranych zagadnień prawnych, związanych z transakcjami sprzedaży statku używanego („second-hand”) w świetle prawa angielskiego. Transakcje te opisane są zazwyczaj na uznanych międzynarodowych formularzach typu „NSF” z 1993 lub 2012, „Nipponsale” „SSF” czy „SHIPSALE form”.
20.12.2023

Premier W. Brytanii: nie ma konkretnej daty na zatrzymanie przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział we wtorek, że nie ma "konkretnej daty" na spełnienie jego obietnicy zatrzymania przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami, choć na początku stycznia uczynił z tego jeden z pięciu priorytetów na ten rok.
19.12.2023

Po atakach Huti koncern naftowy BP zawiesza transport ropy przez Morze Czerwone

Koncern naftowy BP poinformował w poniedziałek, że w związku z niedawnymi atakami rebeliantów Huti na statki tymczasowo wstrzymuje wszystkie dostawy ropy naftowej przez Morze Czerwone.
18.12.2023

Ukraiński minister obrony zaprosił Turcję do brytyjsko-norweskiej koalicji na rzecz rozwoju ukraińskich sił morskich

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow zaprosił Turcję do przyłączenia się do brytyjsko-norweskiej koalicji na rzecz rozwoju ukraińskich sił morskich. Celem koalicji jest przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu na Morzu Czarnym.
16.12.2023

Bunker Holding: nowe paliwa zmienią żeglugę do 2030 roku

Podczas konferencji Argus Biofuels Europe w Londynie Valerie Ahrens, senior director – new fuels and carbon market w Bunker Holding, ogłosiła, że firma przewiduje, iż do 2030 roku nowe rodzaje paliw stanowić będą 20% miksu paliwowego w żegludze.
13.12.2023

Wielka Brytania i Norwegia utworzyły koalicję na rzecz rozwoju sił morskich Ukrainy

Wielka Brytania i Norwegia powołały w poniedziałek Koalicję na rzecz Zdolności Morskich Ukrainy, której celem jest dostarczanie temu krajowi okrętów i innego sprzętu, a także zapewnianie szkoleń ukraińskiej marynarce wojennej - ogłosiło brytyjskie ministerstwo obrony.
11.12.2023

Napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche potrwa co najmniej do 2030 roku

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych przeznaczyło co najmniej 700 mln funtów na zarządzanie napływem migrantów przez kanał La Manche do 2030 roku - wynika z informacji o zamówieniach publicznych, które opisuje w poniedziałek stacja BBC.
11.12.2023

Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa okręty do wykrywania min

Brytyjska marynarka wojenna przekaże Ukrainie dwa okręty do wykrywania min morskich, by wzmocnić jej możliwości na Morzu Czarnym, a Wielka Brytania wraz z Norwegią stworzy koalicję w celu zapewnienia Ukrainie długoterminowego wsparcia - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony.
11.12.2023

Wielka Brytania zapłaciła Rwandzie za przyjęcie imigrantów, ale jeszcze żaden tam nie trafił

Wielka Brytania przekazała w tym roku Rwandzie dodatkowe 100 mln funtów - poza 140 mln, o których było już wcześniej wiadomo - z tytułu umowy o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów, przedostających się przez kanał La Manche, choć do Rwandy nie trafiła jeszcze ani jedna osoba.
08.12.2023

"Financial Times": UE da państwom członkowskim uprawnienia do blokowania importu gazu z Rosji

Unia Europejska zamierza nadać państwom członkowskim uprawnienia do zaprzestania importu gazu z Rosji i Białorusi, aby w ten sposób ułatwić i przyspieszyć odejście od rosyjskich paliw kopalnych - podał w piątek "Financial Times".
08.12.2023

IMO decyduje się na poważniejsze działania w sprawie zwalczania "floty cieni"

W środę Międzynarodowa Organizacja Żeglugi (International Maritime Organization’s, IMO), będąca agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję dotyczącą prowadzonych od lat nielegalnych praktyk żeglugowych ze strony tak zwanej „floty cieni” (zwanej też "flotą widmo" oraz "flotą zombie"). Działające nieregulaminowo, w sposób nierejestrowany state statki transportowe są zmorą żeglugi i metodą dla państw objętych sankcjami, aby omijać międzynarodowe przepisy. Organizacja chce wreszcie ukrócić ten proceder.
07.12.2023

Wielka Brytania zawarła z Rwandą nową umowę o deportacji nielegalnych imigrantów z kanału La Manche

Wielka Brytania zawarła we wtorek nowy traktat z Rwandą o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów - niezależnie od ich narodowości - którzy przedostają się przez kanał La Manche. Brytyjski rząd liczy, że traktat rozwieje obiekcje Sądu Najwyższego, a deportacje ruszą na wiosnę.
05.12.2023

Międzynarodowa Organizacja Morska nie dla Rosji - tego chce Ukraina

W Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) nie ma miejsca dla Rosji; w ciągu dziesięcioleci nikt nie wyrządził większej szkody wolnej żegludze niż Rosja – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym przemówieniu do członków 33. zgromadzenia IMO.
27.11.2023

Kolejny atak na statek powiązany z Izraelem. Tym razem w Zatoce Adeńskiej

Grupa niezidentyfikowanych uzbrojonych osób przejęła w niedzielę w Zatoce Adeńskiej tankowiec do przewozu ropy naftowej Central Park zarządzany przez izraelską firmę - przekazał amerykański urzędnik obrony, cytowany przez agencję Reutera.
26.11.2023

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa - A23a - porusza się po ponad 30 latach - poinformowała w piątek stacja BBC.
24.11.2023

MAG otrzymał prestiżową nagrodę międzynarodowego magazynu branżowego

Morska Agencja Gdynia została uhonorowana nagrodą IBJ Award podczas gali, która odbyła się w poniedziałek w Londynie.
23.11.2023

Brytyjski okręt podwodny był blisko katastrofy z powodu awarii głębokościomierza

Jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wyposażonych w pociski z głowicami nuklearnymi, na którego pokładzie znajdowało się 140 osób, był o krok od katastrofy z powodu awarii głębokościomierza; ta sytuacja spowodowała, że okręt zaczął schodzić na niebezpieczną głębokość – ujawnił w poniedziałek dziennik "The Sun".
20.11.2023

Nad Irlandię i Wielką Brytanię nadciąga sztorm Debi

Irlandzkie i brytyjskie służby meteorologiczne wydały w niedzielę ostrzeżenia w związku z kolejnym sztormem nadchodzącym nad Wyspy Brytyjskie - Debi. Ma on uderzyć w zachodnie wybrzeże Irlandii w poniedziałek przed świtem, a następnie przesuwać się na wschód.
12.11.2023

Brytyjski rząd zamierza co roku wydawać nowe licencje na wydobycie ropy i gazu

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza regularnie, co roku, wydawać nowe licencje na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Wydobyciu paliw kopalnych sprzeciwiają się aktywiści klimatyczni, ale rząd przekonuje, że zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne.
06.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

W. Brytania. Nielegalni imigranci wrócą na budzącą kontrowersje barkę Bibby Stockholm

Na zacumowaną w porcie w Portland na południu Anglii - i budzącą duże kontrowersje - barkę Bibby Stockholm wróci prawdopodobnie w czwartek pierwsza grupa nielegalnych imigrantów, których po zaledwie kilku dniach pobytu trzeba było ewakuować z powodu bakterii legionelli.
19.10.2023

Wielka Brytania wyśle dwa okręty i rozpocznie loty patrolowe nad Izraelem

Wielka Brytania wyśle dwa okręty marynarki wojennej do wschodniej części Morza Śródziemnego i rozpocznie loty obserwacyjne nad Izraelem, aby w ten sposób wesprzeć ten kraj po atakach Hamasu - podał w czwartek po południu dziennik "The Times".
12.10.2023

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją – zadeklarowali premierzy obu krajów Giorgia Meloni i Rishi Sunak w artykule opublikowanym w piątek na łamach dzienników „Corriere della Sera” i „The Times". W ten sposób, ich zdaniem, chroni się zaufanie obywateli.
06.10.2023

Rosja może używać min morskich do ataków na cywilne statki na Morzu Czarnym

Rosja może wykorzystywać miny morskie do atakowania statków cywilnych na Morzu Czarnym i obarczać winą za to Ukrainę – ostrzegło brytyjskie MSZ.
05.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

Branża morska rozświetlona na niebiesko z okazji Światowego Dnia Morza

W ostatni czwartek września w portach, stoczniach i instytucjach związanych z morzem wiele budynków zostało podświetlonych niebieskim światłem. Miało to związek z obchodzonym na całym świecie od 1978 roku Światowym Dniem Morza, którego inicjatorem była Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization, IMO).
02.10.2023

Zdaniem ONZ tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy

Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy; nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
27.09.2023

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.
22.09.2023

BBC: rosyjski pilot próbował w 2022 roku zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym

Rosyjski pilot próbował we wrześniu zeszłego roku zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, błędnie uważając, że ma pozwolenie na oddanie strzału, ujawniła w czwartek stacja BBC.
14.09.2023

Wielka Brytania ma problem z migrantami pokonującymi kanał la Manche. "Bez deportacji do Rwandy nie da się zatrzymać nielegalnej imigracji"

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) uważa, że problemu nielegalnych imigrantów przeprawiających się przez kanał La Manche nie da się rozwiązać bez programu ich deportacji do Rwandy lub innego bezpiecznego kraju, podaje w środę dziennik "Daily Telegraph".
13.09.2023

Premier Wielkiej Brytanii: 24 sierpnia Rosja zaatakowała statek handlowy na Morzu Czarnym

24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym; atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - ujawnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak.
11.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

BBC: nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza nawet w dni bez deszczu

Przez ponad 3500 godzin w zeszłym roku w dni, w których nawet nie było deszczu, trzy czołowe firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii zrzucały prosto do rzek i morza nieoczyszczone ścieki, co jest zakazane - ujawniła we wtorek stacja BBC.
05.09.2023

Rosyjscy hakerzy zdobyli dane o zabezpieczeniach brytyjskiej bazy okrętów podwodnych

Rosyjska grupa hakerska LockBit zdobyła i opublikowała w darknecie informacje na temat zabezpieczeń szeregu brytyjskich obiektów wojskowych i wywiadowczych, w tym między innymi bazy okrętów podwodnych – podał w niedzielę "Sunday Mirror".
03.09.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

Brytyjski premier: zatrzymanie łodzi z migrantami priorytetem, ale trudne

Brytyjski premier Rishi Sunak zasugerował w poniedziałek, że może mu się nie udać zatrzymać łodzi z nielegalnymi imigrantami na kanale La Manche nie tylko do końca roku, jak obiecywał, ale nawet do najbliższych wyborów do Izby Gmin, które zapewne odbędą się w przyszłym roku.
22.08.2023

„Le Monde”: uczynienie Sekwany zdolnej do pływania wyzwaniem przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku

Przed organizatorami igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku stoi poważne wyzwanie uczynienia z Sekwany rzeki zdolnej do przeprowadzenia planowanych zawodów pływackich – napisał francuski dziennik „Le Monde”. Najpoważniejszym zagrożeniem są w tym przypadku obfite opady deszczów.
16.08.2023

"Financial Times": mimo limitu cen Rosja zarabia na eksporcie ropy zawyżając koszty frachtu

Rosyjskie firmy, zawyżając koszty transportu, zarabiają na eksporcie ropy naftowej do Indii znacznie więcej, niż do tej pory sądzono - podał w poniedziałek dziennik "Financial Times". Według gazety, w ciągu ostatnich trzech miesięcy mogło to być 1,15 mld dolarów.
14.08.2023

W. Brytania. Ponad 100 tys. nielegalnych imigrantów przepłynęło przez La Manche od 2018 r.

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy na małych łodziach i pontonach przedostali się do Wielkiej Brytanii od 2018 r., gdy po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko, przekroczyła 100 tys., z czego ponad 60 proc. przypada na ostatnie półtora roku - podały w czwartek brytyjskie media.
11.08.2023

Wielka Brytania i Turcja chcą uderzyć w dostawy łodzi na potrzeby gangów szmuglujących ludzi

Wielka Brytania zawarła porozumienie z Turcją o zwalczaniu nielegalnej imigracji i rozbijaniu gangów, zajmujących się przemytem ludzi - ogłosił w środę brytyjski rząd. Umowa nie obejmuje jednak odsyłania do Turcji nielegalnych imigrantów z tego kraju, których jest coraz więcej.
09.08.2023

W. Brytania. Tylko 15 nielegalnych imigrantów przeniesiono na barkę, ok. 20 odmówiło zgody

Tylko 15 nielegalnych imigrantów udało się w poniedziałek zakwaterować na barce Bibby Stockholm, zacumowanej w porcie w Portland w południowo-zachodniej Anglii - potwierdziło brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Kolejnych ok. 20 osób odmówiło przeniesienia się na jednostkę.
08.08.2023

W. Brytania. Pierwsi nielegalni imigranci trafili na zacumowaną w porcie wielką barkę

Pierwsza mała grupa nielegalnych imigrantów została zakwaterowana w poniedziałek na zacumowanej w porcie w Portland w południowej Anglii barce Bibby Stockholm, a do końca dnia mają tam trafić kolejni. Docelowo na barce ma być umieszczonych ponad 500 osób.
07.08.2023

Ależ olbrzym! Jest nowy kandydat na najcięższe zwierze w historii Ziemi. To prehistoryczny wieloryb

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.
03.08.2023

Burmistrz włoskiego Monfalcone wypowiada wojnę islamskim burkom na plażach i kąpielom w ubraniach

Anna Maria Cisint, burmistrz Monfalcone, miasta w okolicy Gorycji, zapowiedziała wprowadzenie zakazu plażowania i kąpieli w burkach, muzułmańskim stroju kobiecym zasłaniającym całe ciało. Ucoii (Unia Społeczności i Organizacji Islamskich we Włoszech) podejmie batalię prawną przeciw zakazowi, podają w piątek włoskie media, m. in. portal „donnamoderna”.
21.07.2023

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni. Drugi tydzień Gdynia Sailing Days za nami

Medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwycięzcy regat Pucharu Świata, a do tego najzdolniejsza, perspektywiczna żeglarska młodzież – taką obsadę miały w ten weekend regaty w ramach festiwalu Gdynia Sailing Days. Z medali cieszyli się m.in. Mateusz Kusznierewicz i Agnieszka Skrzypulec.
17.07.2023

RWE, Mitsui i Port of Tilbury zdekarbonizują operacje portowe zielonym wodorem

RWE - największy wytwórca energii na terenie Wielkiej Brytanii i światowy gracz na rynku OZE, Mitsui - globalna firma handlowa i inwestycyjna o zróżnicowanym portfelu biznesowym obejmującym około 63 kraje oraz Port of Tilbury - centrum logistyczne Londynu i południowo-wschodniej części kraju, opracowują innowacyjny projekt wodorowy w Porcie Tilbury w Essex w ramach niedawno podpisanego protokołu ustaleń (MoU) dotyczącego dwóch projektów związanych z zielonym wodorem.
14.07.2023

IMO krytykowane za zmienioną strategię dekarbonizacji

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) w zeszłym tygodniu przyjęła zmienioną strategię dekarbonizacji globalnej żeglugi na szczycie klimatycznym Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC 80) w Londynie. Nowa strategia zakłada dostosowanie sektora do celu porozumienia paryskiego w zakresie ocieplenia klimatu o 1,5ºC, ale grupy ekologiczne skrytykowały "niejasne zobowiązania", które zostały uzgodnione.
11.07.2023

Polscy żeglarze pamiętali o gen. Sikorskim

W dniach 3-5 lipca 2023 roku odbył się w Gibraltarze międzynarodowy zlot żeglarski pod nazwą Sikorski Memorial Rally 2023 by uhonorować pamięć Władysława Sikorskiego, generała, premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.
05.07.2023

W. Brytania. Władze Orkadów zbadają rozluźnienie relacji z resztą kraju

Radni szkockiego archipelagu Orkadów przyjęli we wtorek wniosek o zbadanie alternatywnych form ustrojowych, co ma być odpowiedzią na frustrację związaną z ich niedofinansowaniem i niemożnością wykorzystania potencjału wysp.
05.07.2023

Sekretarz Generalny ONZ wzywa do zawarcia umowy o zerowej emisji dla żeglugi do 2050 roku

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał w poniedziałek do osiągnięcia porozumienia w sprawie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku podczas kryzysowych rozmów żeglugowych w Londynie w tym tygodniu i wezwał do przyspieszenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji.
04.07.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Marynarka Wojenna Irlandii zatrudnia rekruterów, aby werbować ochotników

Irlandzka Służba Morska (The Naval Service lub An tSeirbhís Chabhlaigh) boryka się od lat z falą odejść i niedostateczną liczbą chętnych do służby w morskich siłach zbrojnych, co jest pokłosiem polityki państwa w kwestii neutralności oraz niedoinwestowania w siły zbrojne. Aby zapewnić sobie wykwalifikowane kadry, planuje rozpocząć wielką akcję rekrutacyjną z udziałem specjalistów.
03.07.2023

W. Brytania. Władze archipelagu Orkadów rozważą odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przejście pod zwierzchnictwo Norwegii

Władze szkockiego archipelagu Orkadów będą we wtorek debatować nad wnioskiem o "zbadanie alternatywnych form zarządzania", co może obejmować zmianę statusu w ramach Wielkiej Brytanii, a nawet przejście pod zwierzchnictwo Norwegii - podała w niedzielę stacja BBC.
03.07.2023

Kanada wysyła dwa okręty na Atlantyk, dołączą do grupy NATO

Kanada wyśle na Atlantyk dwa okręty, które dołączą do grupy NATO specjalizującej się w rozminowywaniu – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand podczas wizyty w Londynie.
30.06.2023

Zawody w klasach ILCA 4,6 i 7 podczas II etapu Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Za nami trzy dni ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał w każdy.
29.06.2023

W. Brytania. Rząd liczy, że mimo wysokich kosztów plan deportacji migrantów do Rwandy się opłaci

Choć koszt deportacji pojedynczego nielegalnego imigranta do Rwandy jest znacząco wyższy niż utrzymywania go w Wielkiej Brytanii, rząd liczy, iż perspektywa deportacji będzie na tyle silnym czynnikiem zniechęcającym, że w ogólnym rozrachunku to się opłaci - piszą we wtorek brytyjskie media, w tym "The Times".
27.06.2023

"The Sunday Times" przypomina o 66 Polakach imigrantach na pokładzie Empire Windrush

Celebrując 75. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii pierwszych imigrantów z Karaibów, warto pamiętać, że na pokładzie statku Empire Windrush znajdowało się także 66 Polaków i ich losy też zasługują na wspomnienie - pisze w niedzielę "The Sunday Times".
26.06.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

W. Brytania. Upamiętniono 75. rocznicę przybycia imigrantów z Karaibów

75. rocznicę przybycia statku Empire Windrush, na pokładzie którego znajdowała się pierwsza duża grupa imigrantów z Karaibów, upamiętniono w czwartek w Wielkiej Brytanii, choć jak przyznawali sami organizatorzy jubileuszowych wydarzeń, mają one słodko-gorzki smak.
23.06.2023

Zatrzymano Egipcjanina podejrzanego o przemyt ludzi przez Morze Śródziemne

40-letni obywatel Egiptu, podejrzany o kierowanie gangiem przestępczym, który przemycił tysiące ludzi przez Morze Śródziemne do Europy, został aresztowany w Londynie - poinformowała w czwartek brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA).
22.06.2023

Dowódca Royal Navy: brak chętnych do służby na okrętach podwodnych to wyzwanie

Wyzwaniem dla brytyjskiego odstraszania nuklearnego jest spadająca liczba chętnych do służby na okrętach podwodnych - przyznał w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dowódca Royal Navy, admirał Ben Key.
19.06.2023

Shell miał ograniczyć produkcję ropy ale tego nie zrobi

Shell rezygnuje z zamiaru ograniczenia wydobycia ropy, poinformowało w środę kierownictwo naftowego koncernu. Firma zamierza utrzymać jej produkcję na tym samym poziomie do 2030 r.
14.06.2023

Francja zatrzymała ponad połowę nielegalnych imigrantów na wybrzeżu kanału La Manche

Francuska policja i straż graniczna zatrzymują ponad połowę nielegalnych imigrantów przed próbą przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co przyczyniło się do spadku o 20% liczby tych, którym się to udało, informują we wtorek brytyjskie media.
06.06.2023

Konosament a umowa frachtowa

W rozwoju historycznym konosamentu, jako specyficznego dokumentu przewozowego, funkcja dowodu na okoliczność warunków umowy przewozu (umowy frachtowej – „contract of affreightment”), na jakich strony umowy (frachtujący – „shipper” – przewoźnik - „carrier”) uzgodniły przewóz morzem danego ładunku, ukształtowała się jako druga w kolejności (po funkcji „receipt for the goods shipped”).
31.05.2023

W. Brytania. Pierwszy kwartalny spadek liczby nielegalnych imigrantów przybywających przez kanał La Manche

3793 nielegalnych imigrantów przedostało się w pierwszych trzech miesiącach tego roku do Wielkiej Brytanii, co jest spadkiem o 20 proc wobec analogicznego okresu zeszłego roku - podało w czwartek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
25.05.2023

Sądowa walka o zajęty w ramach sankcji luksusowy rosyjski jacht

58-5 metrowy luksusowy jacht Phi został zajęty w ramach sankcji przeciwko Rosji w marcu 2022 roku i od tamtego czasu jest w Londynie. Tymczasem swoje pozwy w sprawie jednostki przeciwko rządowi Wielkiej Brytanii złożyło trzech różnych powodów, którzy chcą odzyskać jacht.
19.05.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

Polska oficjalnym kandydatem do Rady IMO na lata 2024-2025

W londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) promowała się delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie trwania sesji NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) podczas promocji potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich odbyło się także zgłoszenie polskiej kandydatury do Rady IMO.
16.05.2023

Ponad stuletni żaglowiec handlowy powraca na morze w roli statku transportowego

Mający 111 lat De Tukker wyruszył w rejs z Holandii do Portugalii w ramach nowej, komercyjnej roli. Obsługiwany przez holenderski startup Eco Clipper ma otworzyć drogę dla rozwoju transportu morskiego z użyciem jednostek wyposażonych w żagle.
11.05.2023

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.
06.05.2023

Najemnicy z Grupy Wagnera uczestniczą w walkach w Sudanie

Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera działa w Sudanie i jest aktywnie zaangażowana w toczące się w tym kraju walki - ujawnił w sobotę brytyjski dziennik "i".
30.04.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.