• <

Wynik wyszukiwania - "HERMA" - Wiadomości

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
08.05.2024

Pierwszy RoRo między Gdynią i Södertälje wypłynie 21 maja

21 maja Lakeway Link rozpocznie usługę RoRo pomiędzy Gdynią a Södertälje, z trzema w wypłynięciami w tygodniu w każdym kierunku.
06.05.2024

Czarter na podróż – okres ładowania w formule „sztywnej” [Część 1]

Zgodnie z orzeczeniem „Hulthen v Stewart” [1903] A.C. 389 – ustalony „zamkniętą formułą czasową” laytime musi być określony w sposób jasny i jednoznaczny (zob. „Van Liewen v Hollis” [1920] A.C. 239). Czy przyjęta formuła ujęta jest określoną liczbą dni, czy godzin, czy też precyzyjnie ustaloną, na przykład, dobową czy godzinową ratą załadunkową („Alexander v Aktieselskabet Hansa” [1920]; „Van Nievelt v Forslind” [1925] 30 Com. Cas. 263) nie ma to różnicy prawnej. W obu przypadkach mówimy o „zamkniętej” formule ustalenia lay-time.
29.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

Rybak popłynął po makrele, złapał ważącego 102 kg granika

O wyjątkowym szczęściu może mówić rybak, który u wybrzeży południowego Tajwanu złowił ważącego 102 kg granika wielkiego – podała w środę tajwański nadawca TVBS. To jak wygrana na loterii i świetna premia na koniec roku – powiedział rybak z wyspy Xiaoliuqiu, który sprzedał okaz za niemal 70 tys. dolarów tajwańskich (9 tys. złotych).
07.02.2024

Karstensen przoduje w Wielkiej Brytanii

Spośród 23 największych statków do połowów pelagicznych, jakie posiadają brytyjscy armatorzy, aż 11 dostarczyła stocznia Karstensen.
24.01.2024

Czarter na podróż – liczenie i zawieszenie okresu ładowania

W naszym opracowaniu Czarter na podróż – okres ładowania („laytime”) przedstawione zostały jurydyczne stanowiska interpretacyjne „kalendarzowej” formuły czarterowej, okresu ładowania, opartej na jednostce „godziny” („hour”) i „dnia” (,,day”), przy ewentualnych kwalifikacjach jednostki bazowej (przez określenia „working day/hour” czy „weather working day/hour” itp.).
22.11.2023

Statek PŻM zderzył się z brytyjską jednostką, która zatonęła. Przynajmniej jedna ofiara

Statek Polesie, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, zderzył się dziś rano u wybrzeży niemieckiej wyspy Helgoland z brytyjskim frachtowcem Verity. Angielska jednostka zatonęła, trwa akcja ratunkowa.
24.10.2023

Damen z potwierdzeniem zgody na projekty statków napędzanych metanolem

Począwszy od lata 2022 roku, współpracując z towarzystwem klasyfikacyjnym Bureau Veritas, Damen opracował i uzyskał zgodę na projekty kompaktowych statków napędzanych metanolem. Zbiorniki LNG wyznaczają standardy dla tego rodzaju paliwa, jednak ich wielkość spowodowała, że obowiązują zasady bardzo odmienne od tych wymaganych na znacznie mniejszych statkach. Potrzebne było nowe podejście do projektowania, aby można je było zastosować w jednostkach roboczych.
11.10.2023

Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)

Okres czasu niezbędny do przeprowadzenia pełnego cyklu operacji załadunkowych i wyładunkowych określany jest w czarterze na podróż jako „okres ładowania” („laytime”, ,,lay-time”, „lay-days”).
27.09.2023

ThermaSmart® Marine 2.0 Black - unikalna koncepcja izolacji dla sektora morskiego

ThermaSmart® Marine 2.0 Black to kompletne rozwiązanie izolacyjne od Thermaflex, dedykowane do zastosowań w sektorze morskim. Rozwiązania stworzone z bezpośrednio ekstrudowanego, wysokiej jakości elastomeru termoplastycznego wzmocnionego folią aluminiową, doskonale sprawdzają się tam, gdzie występują wysokie wymagania dotyczące ochrony przed kondensacją – m.in. w przypadku rurociągów (głównie chłodniczych), kanałów wentylacyjnych, a także w systemach HVAC na jednostkach pływających.
17.07.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW. Ramy regulacyjne dla morskich farm wiatrowych zostały ukończone w ubiegłym roku, podczas gdy krajowy plan energetyczno-klimatyczny (NECP) zakłada instalację 2,7 GW do 2030 roku.
31.05.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

Lakeway Link – nowe linie połączą Polskę i Szwecję

Nowa firma żeglugowa Lakeway Link będzie wykorzystywać statki zupełnie nowego typu, by pływać z Gdańska i Gdyni do położonych nad szwedzkim jeziorem Melar portów Södertälje i Västerås.
03.05.2023

Ruszyła budowa rurociągów wodnych dla elektrowni Grupy Orlen w Grudziądzu

Spółka CCGT Grudziądz, należąca do Energi z Grupy Orlen, rozpoczęła budowę rurociągów, którymi przesyłana będzie woda do i z powstającej elektrowni. Generalnym wykonawcą instalacji jest Budimex. Inwestycja ma potrwać do połowy 2024 r. - poinformowała w poniedziałek Energa.
24.04.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Chiński balon miał być częścią szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu

Zestrzelony nad terytorium USA przez myśliwiec F-22 chiński był rzekomo częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach.
08.02.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
06.02.2023

Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?

Firma Kyodo Senpaku wystawiła trzy nowe automaty oferujące produkty spożywcze pochodzenia wielorybiego. Na razie tego typu "atrakcje" pojawiły się w Tokio, ale przedsiębiorstwo planuje umieścić kolejne w Osace. Liczy na zwiększenie ich liczby do 100 w ciągu pięciu lat, oczekując na rosnący popyt.
25.01.2023

Dyrektor renomowanej szkoły żeglarskiej oskarżony o molestowanie seksualne uczniów

Prokuratura oskarżyła dyrektora prestiżowej szkoły żeglarskiej Koninklijk Werk IBIS w Bredene na północy kraju o molestowanie seksualne co najmniej dwudziestu uczniów - poinformował w czwartek dziennik „De Staandard”. Śledztwo w sprawie tych przestępstw trwało od początku ubiegłego roku.
12.01.2023

Tworzą designerskie meble z plastiku zanieczyszczającego oceany

Herman Miller stawia kolejny krok w kierunku realizacji celu dotyczącego wykorzystywania 50% materiałów z recyklingu we wszystkich swoich produktach do 2030 r.
12.01.2023

Drugi 240-metrowy statek we flocie Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona otrzymał oficjalną nazwę – Stena Ebba [GALERIA]

W Karlskronie w Szwecji, odbyła się, 11 stycznia br., uroczystość nadania nazwy promowi Stena Ebba, drugiemu z nowych statków typu E-flexer na linii Gdynia-Karlskrona. Butelkę szampana o burtę rozbiła matka chrzestna statku, wojewoda regionu Blekinge w Szwecji, Ulrica Messing.
12.01.2023

Marynarka Wojenna Sri Lanki otrzymała okręt od USA

Sri Lanka zwiększa zdolności swoich sił nawodnych. Podniesiono banderę na SLNS Vijayabahu (P627), która jest trzecią jednostką morską przeznaczoną do zadań patrolowych, przekazaną przez rząd USA.
25.11.2022

Węgry. Nie działa ropociąg „Przyjaźń”; premier Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony

W wyniku wtorkowego ataku rakietowego Rosji na Ukrainie uszkodzona została stacja transformatorowa na granicy białorusko-ukraińskiej, odpowiedzialna za zasilanie ropociągu „Przyjaźń” – poinformował we wtorek wieczorem węgierski publiczny kanał informacyjny M1. Między innymi w związku z tym premier Viktor Orban zwołał wieczorem posiedzenie Rady Obrony.
15.11.2022

Marlinks będzie monitorować kable na farmie morskiej Arcadis Ost 1

Marlinks, belgijski lider na rynku rozwiązań do monitorowania podmorskich połączeń kablowych, wygrał kolejny kontrakt. Tym razem zapewni technologię do monitorowania kabli na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
11.08.2022

Ukraińcy donoszą, że Rosja spala gaz, którego nie sprzedała zachodowi

Rosja spala gaz, którego nie wyeksportowała do Europy - poinformował w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko, powołując się na fińskie media, według których płomień spalanego surowca widać nawet z Finlandii.
04.08.2022

Nord Stream 1. Ukraiński minister energetyki: jesteśmy w stanie zrekompensować ograniczenia dostaw gazu

Ukraiński system przesyłu gazu jest w stanie w pełni zrekompensować ograniczenia dostaw rosyjskiego surowca rurociągiem Nord Stream 1 do Europy Zachodniej - powiedział we wtorek w Brukseli minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
27.07.2022

Gdynia Sailing Days za nami

Trwająca 17 dni 23. edycja Gdynia Sailing Days – jednych z najważniejszych regat w basenie Morza Bałtyckiego – dobiegła w niedzielę końca. Na starcie stanęło ponad 600 zawodników, którzy wzięli udział w 20 żeglarskich wydarzeniach. Do tego doszły imprezy towarzyszące, jak chociażby Polboat Yachting Festival, na plaży w Gdyni Śródmieściu działała strefa KINDER Joy of moving.
24.07.2022

Gdynia Sailing Days. Poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskim sprincie [ZDJĘCIA]

Kolejna grupa żeglarzy zakończyła zmagania w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. W piątek poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski w sprintach w klasach 29er, Optimist, L'Equipe, wczoraj zaś zapadły rozstrzygnięcia w klasie O’pen Skiff. W piątek w Gdyni trwające trzy dni zmagania w ramach Pucharu Europy rozpoczęli ponadto przedstawiciele starej olimpijskiej klasy Flying Dutchman (Latający Holender).
15.07.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizują farmy wiatrowe czujnikami

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
30.06.2022

USA. Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym łodzie patrolowe

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.
24.06.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Francja. Obchody 78. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

W przemowach, wygłoszonych przez merów normandzkich miast i weteranów w poniedziałek podczas uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, dominowała wojna w Ukrainie.
06.06.2022

Zielona Elektra będzie obsługiwać port w Berlinie. Napędzi ją wodór

Po prawie dwóch latach budowy holownika Elektra w stoczni Hermann Barthel w Derben i przeniesieniu g do berlińskiego portu Westhafen, Niemcy rozpoczęli długotrwałe testy bezemisyjnego pchacza. Halownik został wyposażony w napęd akumulatorowo-elektryczny z ogniwami paliwowymi.
27.05.2022

Porty morskie Bałtyku i Morza Północnego ożywi Incone60. Stepnica, Władysławowo i Elbląg na morskim szlaku

W samo południe do nabrzeża polskiego portu we Władysławowie dobił sprawnie duński statek Anita Hagedorn pod niemiecką banderą. To silny akcent projektu Incone60, którego liderem jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego, a partnerami są małe porty z Polski, Litwy i Belgii.
18.05.2022

USA: Rosja blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność

Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, objętego obecnie działaniami wojennymi - przypomniała.
30.03.2022

Amerykański niszczyciel USS Forrest Sherman cumuje w Porcie Gdańsk

Amerykański niszczyciel USS Forrest Sherman w niedzielę zacumował w gdańskim porcie. "To rutynowa wizyta w celu uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi" - powiedział PAP, agent morski obsługujący okręt Michał Czernow.
28.03.2022

Ukraina. Minister energii: jesteśmy gotowi udostępnić swoje podziemne magazyny gazu dla strategicznych rezerw UE

Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę na Facebooku minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.
26.03.2022

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
16.03.2022

Dwa niszczyciele US Navy na Morzu Bałtyckim. Są śledzone przez Rosjan

Zagraniczne media podają, że niszczyciele US Navy USS Donald Cook i USS Forrest Sherman z pociskami kierowanymi wypłynęły na Morze Bałtyckie. Śledzi je Rosyjska Flota Bałtycka.
08.03.2022

Ukraina: odbudowa systemu energetycznego pochłonie dziesiątki miliardów euro

Dziesiątki miliardów euro będą potrzebne na odbudowę systemu energetycznego Ukrainy po zakończeniu wojny – ocenił we wtorek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
08.03.2022

Niemcy testują holownik napędzany wodorem

Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia budowy elektryczny holownik Elektra, wykorzystujący ogniwa wodorowe, trafił do Westhafen, największego śródlądowego portu Berlina, gdzie wkrótce rozpoczną się jego testy.
07.01.2022

Czerwona Planeta coraz lepiej poznana. Sonda odkryła mnóstwo wody pod marsjańskim kanionem

Próbnik ExoMars wykrył duże ilości wody pod powierzchnią Marsa, w systemie kanionów Valles Marineris. Bogaty w H2O obszar ma powierzchnię Holandii.
17.12.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

Na wodach Szkocji powstanie pływająca farma wiatrowa o skali GW-owej

Norweski potentat energetyczny Equinor planuje uruchomić w Szkocji pływającą elektrownię wiatrową o mocy powyżej 1 GW (nie wskazano dokładnej mocy). W tym celu stworzył nową koncepcję pływających elektrowni wiatrowych, która umożliwi standaryzację przemysłową.
02.11.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

Stocznia Safe. Położenie stępki pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE [ZDJĘCIA]

29 września Stocznia Safe położyła stępkę pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.
01.10.2021

Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej

Niemieckie media krytykują sposób, w jaki niemiecki rząd zachowuje się w kwestii Nord Stream 2. „W Afganistanie Niemcy przez lata wypierały rzeczywistość – aż było za późno. Podobnie jest z rurociągami Nord Stream” – pisze „Welt”.
24.08.2021

Stocznia Safe wspólnie z Damen buduje jednostkę Shoalbuster dla Fairplay Towage

Stocznia Safe rozpoczęła już prace nad jednostką Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.
16.08.2021

Uruchomienie nowego połączenia przez kanał La Manche [podsumowanie tygodnia 29/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowej ofercie DFDS. Firma wystartowała z serwisem cargo na linii Calais-Sheerness.
20.07.2021

PGE będzie promować na plażach morską energetykę wiatrową

PGE startuje z nowym projektem, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na plażach w Lubiatowie, Łebie, Ustce, Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy, w których będzie można poszerzyć wiedzę na temat OZE - podała spółka.
16.07.2021

Wspólna oferta DFDS i P&O Ferries na popularnej trasie [Podsumowanie tygodnia 22/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o współpracy firm P&O Ferries oraz DFDS. Ma ona zaowocować lepszą ofertą, z której korzystać będą klienci frachtowi na trasie Dover-Calais.
01.06.2021

Barbara Melvin, COO Zarządu Portów w Karolinie Południowej – Kobietą Roku 2021 SCMA

Stowarzyszenie Producentów Karoliny Płd (SCMA) przyznało tytuł Kobiety Roku 2021 Barbarze Melvin. Dyrektor operacyjną Zarządu Portów Karoliny Południowej odznaczono za nieustanne wsparcie sektora produkcyjnego.
07.03.2021

Amerykańska polityczka obiecuje: "zrobię wszystko", by zatrzymać Nord Stream 2

Kandydatka na zastępcę sekretarza stanu USA Wendy Sherman zobowiązała się, że "zrobi wszystko, co może", by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2. Zeznając w czwartek w Senacie nie zgodziła się z oceną, że administracja Joe Bidena "jest miękka" wobec Rosji.
05.03.2021

Port Gdynia staje się hubem przeładunkowym elementów turbin wiatrowych [foto, wideo]

W miniony weekend do Portu Gdynia dotarł, kolejny w tym roku, transport elementów turbin wiatrowych. W terminalu BCT Gdynia rozładowano 30 łopat śmigieł. Za pełną obsługą agencyjną statku i ładunku stoi Morska Agencja Gdynia. Rosnący rynek energetyki wiatrowej w Polsce oraz sprawna obsługa łańcuchów logistycznych powoduje, że Port Gdynia jest liderem w obsłudze elementów turbin wiatrowych w tej części Bałtyku.
26.01.2021

Vendee Globe - wyrównana stawka na tydzień przed zakończeniem regat

Na tydzień przed zakończeniem wokółziemskich regat samotników Vendee Globe sytuacja w czołówce jest otwarta. Prowadzi Francuz Charlie Dalin na jachcie "Apivia", ale pierwszych sześciu żeglarzy dzieli mniej niż 200 mil morskich.
21.01.2021

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Premiera dwóch filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem

W ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem jutro odbędzie się premiera online dwóch filmów wyprodukowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową. Ich autorzy - Aneta Bussold i Sławomir Witek - są absolwentami GSF.
25.11.2020

Niepewna sytuacja z dobrą perspektywą. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 44-46)

Według najnowszej wydanej właśnie publikacji Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD, United Nations Conference on Trade and Development) międzynarodowy handel morski spadnie w roku 2020 o 4,1%. Jednakże rok 2021 ma przynieść wyraźne ożywienie i odbicie, które powinno zaowocować wzrostem na poziomie 4,8%.
16.11.2020

Mimo kryzysu Chipolbrok powiększa flotę. Armator pozyskał kolejne 2 wielofunkcyjne statki

Chipolbrok Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe S.A. nabył od niemieckiego armatora Hermann Buss kolejne dwa wielofunkcyjne statki o nośności 33 000 DWT. Zbudowane w 2010 roku jednostki zmieniły nazwy na „Yongan” (wcześniej znane jako Berlin Trader) i „Changan” (dawniej Rome Trader).
28.10.2020

W AGH ruszył polsko-norweski projekt EnerGizerS

Wykorzystanie czystej i ekologicznej energii geotermalnej przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnych jest głównym celem projektu badawczego EnerGizerS realizowanego przez polsko-norweskie konsorcjum, na którego czele stoi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
23.10.2020

Polacy odnaleźli wrak okrętu Karlsruhe

Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca "Karlsruhe". Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
30.09.2020

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Nadzwyczajne odkrycie polskich nurków [foto]

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Czy odnalezienie przez nurków Baltictech niemieckiego parowca Karlsruhe – ostatniego statku opuszczającego Piławę (port Królewca) przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan, rozwiążę tajemnicę, którą przez lata próbowano rozwikłać?
30.09.2020

Karpowership wystartował z pierwszym projektem pływającego terminalu LNG w Indonezji

Turecka pływająca elektrownia Karpower International (Karpowership) rozpoczęła swój pierwszy projekt zasilania LNG na morzu w Indonezji.
29.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

GAZ-SYSTEM przedstawił ofertę produktów udostępnionych w ramach aukcji produktów rocznych na Platformie GSA i RBP

GAZ-SYSTEM S.A. jako operator krajowego systemu przesyłowego oraz operator polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa Zachodnia (dalej: gazociąg jamalski) zaoferuje przepustowość połączeń międzysystemowych w aukcjach produktów rocznych.
08.06.2020

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy uruchamiają wirtualne połączenie międzysystemowe “GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz LLC “Gas TSO of Ukraine” zawarli nowe porozumienie międzyoperatorskie, które umożliwia od 1 lipca 2020 r. zastąpienie dwóch dotychczasowych połączeń międzysystemowych – Drozdowicze i Hermanowice jednym wirtualnym punktem -“GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”.
05.06.2020

W stoczni Safe zwodowano specjalistyczny holownik z serii Shoalbuster (foto, wideo)

20 maja, w gdańskiej stoczni Safe, odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego holownika z serii Shoalbuster. Powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Hardinxveld.
20.05.2020

Granty MSC dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone połowy

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) ufundowała granty o łącznej wysokości ponad 650 tys. funtów. Zostały one przyznane w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund rybołówstwom oraz grupom badawczym pracującym na rzecz ochrony oceanów oraz zasobów ryb i owoców morza.
11.05.2020

MFiPR: gazociągiem Hermanowice-Strachocina płynie już błękitne paliwo

Mimo panującej epidemii koronawirusa udało się zakończyć budowę 72-km gazociągu Hermanowice-Strachocina, którym płynie już błękitne paliwo - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
27.04.2020

Trójmiejskie porty razem w walce z koronawirusem (foto, wideo)

Z inicjatywy Marka Gróbarczyka - ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem. Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „dzielmy się dobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałania narastającej fali zachorowań w Polsce, inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, stanowiących wyposażenie laboratoriów.
07.04.2020

Marynarka wojenna USA przejęła na Morzu Arabskim irańską broń

W trakcie operacji ochrony żeglugi w strefie odpowiedzialności kierującego działaniami wojsk USA na Bliskim Wschodzie Centralnego Dowództwa (CENTCOM) krążownik rakietowy USS Normandy przejął w niedzielę ładunek irańskiej broni - podało w czwartek CENTCOM.
13.02.2020

Ukraina rozpoczęła wirtualny import gazu z Polski

Ukraina rozpoczęła wirtualny import gazu z Polski - oświadczył w piątek szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy Serhij Makohon. Polega to na tym, iż Ukraina pozostawia sobie część zakupionego od Polski surowca, który Polska nabyła wcześniej od Rosji.
24.01.2020

Ukraina nie będzie budować nowego interkonektora gazowego z Polską

Ukraina i Polska posiadają dwa połączenia do przesyłu gazu i obecnie nie ma potrzeby budowy nowego interkonektora między nimi - oświadczył w czwartek Serhij Makohon, szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy.
16.01.2020

Port w Charleston z rekordami przeładunków pomimo napiętej sytuacji geopolitycznej

Pomimo wojny handlowej na linii USA-Chiny zarząd Portu Charleston ogłosił, że w 2019 roku obsłużył 2,44 mln TEU, co stanowi wzrost o 5% do poprzedniego rekordowego 2018 roku. Przeładowano wówczas około 2,2 mln TEU.
13.01.2020

W stoczni Montex zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego (foto)

Wczoraj rano, w Montex Shipyard zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego Zuiderkruis (UK 24). Następne etapy prac odbędą się w holenderskiej stoczni Hoekman Shipbuilding.
18.12.2019

Marynarka wojenna USA przejęła transport irańskiej broni i części rakiet

Załoga amerykańskiego niszczyciela, podczas kontroli małego frachtowca na Morzu Arabskim, przejęła znajdująca się na nim irańską broń i części rakiet - poinformował w środę wieczorem czasu miejscowego Departament Obrony USA.
05.12.2019

Ogromny transport LNG z USA do terminala w Świnoujściu

Do terminala LNG w Świnoujściu wpłynął metanowiec z ładunkiem amerykańskiego skroplonego gazu, który PGNiG kupiło i odsprzedało odbiorcy na Ukrainie. Jednostka przywiozła 75 tys. ton LNG, co po regazyfikacji da niemal 100 mln m3 gazu.
20.11.2019

Sea & Art Festival - sztuka wypływa poza schemat

Po raz pierwszy w historii na pokładzie promu Skania, 19 - 20 października, odbędzie się Sea & Art Festival. Jego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, reprezentujących różne dziedziny sztuki m.in.: film, muzykę i literaturę. A wszystko to w unikalnej oprawie bałtyckiego rejsu.
09.09.2019

Amerykański gaz sprzedano z Polski na Ukrainę. Transakcja PGNiG i ERU

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakupiło ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA, a następnie – po regazyfikacji – odsprzedało gaz ziemny firmie Energy Resources of Ukraine (ERU). Dzięki konsekwentnej rozbudowie portfela dostawców LNG PGNiG ma możliwość oferowania gazu ziemnego kolejnym odbiorcom.
29.08.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

Odsłonięcie tablicy poświęconej ORP Dragon we Francji

W sobotę, 8 czerwca br., w Hermanville-sur-Mer w Normandii, w asyście honorowej Marynarki Wojennej RP, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej działania ORP Dragon podczas operacji lądowania Aliantów w Normandii w 1944 roku.
11.06.2019

Inwestycja Gaz-Systemu w Pogórskiej Woli

Oddział Tarnowski Gaz-Systemu będzie miał nową siedzibę. W Pogórskiej Woli (Małopolskie) powstanie m.in. węzeł przesyłowy na gazociągach, które niebawem połączą Baltic Pipe i Terminal LNG ze Słowacją i Ukrainą.
24.05.2019

PŚ w Genui: dobry dzień polskich załóg w klasie 49er, wszystkie klasy rozpoczęły rywalizację

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują jedenaste, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki piętnaste miejsce w klasie 49er po udanym dniu podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Genui. Pomimo słabego wiatru udało się rozpocząć rywalizację w klasach, które do tej pory jeszcze nie pływały.
19.04.2019

Kolejny bezwietrzny dzień na Pucharze Świata w Genui

Zajmujący dziewiąte miejsce w klasie Laser Standard Tadeusz Kubiak nadal jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem po kolejnym bezwietrznym dniu na żeglarskim Pucharze Świata klas olimpijskich w Genui. Pomimo słabego wiatru udało się rozpocząć rywalizację w klasie Laser Radial.
18.04.2019

Tadeusz Kubiak dziewiąty po bezwietrznym dniu na PŚ w Genui

Tadeusz Kubiak zajmuje dziewiąte miejsce w klasie Laser Standard po bezwietrznym dniu podczas żeglarskiego Puchar Świata klas olimpijskich w Genui.
17.04.2019

Kolejny udany dzień naszych żeglarzy w Pucharze Księżniczki Zofii

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zajmują czwarte, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński siódme miejsce w klasie 49er, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda są szóste w klasie 49erFX po kolejnym dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
04.04.2019

Sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce po dwóch dniach Pucharu Księżniczki Zofii

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Agata Barwińska (Laser Radial) oraz Piotr Kula (Finn) znajdują się w pierwszej dziesiątce w swoich klasach po drugim dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
03.04.2019

PE w żeglarstwie – Skrzypulec i Ogar siódme po pierwszym dniu na Majorce

1224 żeglarzy z 67 państw rywalizuje w regatach Pucharu Europy o Trofeum Księżniczki Zofii na Majorce. Z Polaków pierwszego dnia jubileuszowej 50. edycji tej imprezy najlepiej spisały się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, które w klasie 470 zajmują siódmą lokatę.
02.04.2019

Piotr Kula dziewiąty, sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata w Miami

Piotr Kula zajął dziewiąte miejsce w klasie Finn podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich, który w dniach 29 stycznia-3 lutego odbył się w Miami. Dzień wcześniej drugie, czwarte oraz szóste miejsce w klasie RS:X zajęli kolejno Radosław Furmański, Paweł Tarnowski oraz Zofia Klepacka, a na dziesiątej pozycji w klasie 49erFX rywalizację ukończyły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.
04.02.2019

Radosław Furmański zajął drugie miejsce w Pucharze Świata w Miami!

Dla naszych młodych dziewczyn jest to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w pokonanym polu zostawiły złote, a także brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw Europy. Na piątku udział w regatach zakończyły siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które uplasowały się na dwudziestej trzeciej pozycji. Rywalizację w tej flocie wygrały Brazylijki Martine Soffiatti Grael i Kahena Kunze, a na dwóch kolejnych pozycjach znalazły się wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meec
03.02.2019

PŚ w Miami: pięcioro Polaków w sobotnich wyścigach medalowych

Zofia Klepacka, Paweł Tarnowski i Radosław Furmański awansowali do sobotniego wyścigu medalowego w klasie RS:X, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wystartują w nim w klasie 49erFX podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Miami.
02.02.2019

PŚ w żeglarstwie - Tarnowski nowym liderem w klasie RS:X

Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) awansował na pierwsze miejsce w klasie RS:X w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata. Dotychczasowy lider Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) spadł na piątą pozycję.
02.02.2019

PŚ w żeglarstwie - Polacy liderami w trzech konkurencjach

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) w klasie RS:X oraz Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) w klasie 470 prowadzą w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata.
01.02.2019

PŚ w żeglarstwie: Klepacka druga w klasie RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje drugie miejsce po dwóch wyścigach klasy RS:X w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata.
31.01.2019

Zmiany w zarządach w Grupie DB Cargo Polska

Grupa DB Cargo Polska dokonała zmian w wewnętrznych strukturach zarządczych. Paweł Wac, dotychczasowy Prezes Zarządu DB Portu Szczecin, z dniem 1 stycznia 2019 roku powołany został na stanowisko Prezesa Zarządu spółki Infra SILESIA. Zastąpił na tym stanowisku Michała Batko, który od 1 sierpnia 2018 roku objął funkcję Dyrektora Utrzymania w DB Cargo Polska i pełnił ją równolegle ze stanowiskiem Prezesa Zarządu Infra SILESII. Następcą Pawła Waca, został Daniel Saar, który z dniem 1 stycznia 2019 roku powołany został na stano
07.01.2019

Sunreef Yachts na DPS FORUM – Konferencji Nowoczesnych Technologii

Na stadionie PGE Narodowy 17 października odbędzie się XVII edycja DPS FORUM – Konferencji Nowoczesnych Technologii. Jest to jeden z najważniejszych w Polsce eventów poświęconych oprogramowaniu i rozwiązaniom informatycznym dla przemysłu oraz biznesu i największe w Europie spotkanie użytkowników SOLIDWORKS.
09.10.2018

Morski jednorożec? Niezwykłe stworzenie uchwycone na zdjęciach

Ma około 3 metrów długości i 10 centymetrów średnicy. Przypomina galaretowatą rurę oraz oświetla ocean różowym i niebieskim światłem. To niezwykłe stworzenie zostało zaobserwowane w wodach Port Douglas w Australii a jego zdjęcie zostało umieszczone na facebooku przez miejscowych nurków. Internauci szybko rozwiązali zagadkę i pomogli w identyfikacji błyszczącego organizmu.
16.09.2018

Gdynia połączyła polskich żeglarzy z całego świata

W piątek, punktualnie o godzinie 9.00, zainaugurowano Międzynarodowy Zlot Żeglarski zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gdyni zameldowali się Polonusi z całego świata, którzy zostaną tu do 5 września. Organizatorami wydarzenia są członkowie Polskiego Bractwa Wybrzeża.
01.09.2018

Zlotem jachtów uczczą stulecie Niepodległej

19 jachtów z 11 państw zagości w gdyńskiej marinie już w najbliższy piątek. Tym samym żeglarze upamiętnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Zlot 100” potrwa kilka dni. Jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania. Przewidziano także paradę jachtów.
28.08.2018

Norwegia - kapitan statku oskarża Izrael o łamanie prawa międzynarodowego

Kapitan norweskiego statku tzw. Flotylli Wolności, który zmierzał do Strefy Gazy, oskarżył w czwartek władze Izraela o łamanie prawa międzynarodowego, po tym gdy w niedzielę armia izraelska weszła na pokład jednostki na otwartym morzu i użyła siły wobec załogi.
02.08.2018

Senator A.M. Anders: Zakup amerykańskiego LNG przez Polskę to więcej niż transakcja

Senator Anna Maria Anders na łamach dziennika "Houston Chronicle" argumentuje, że podpisana przez spółkę PGNiG w ubiegłym miesiącu umowa o zakupie amerykańskiego LNG to więcej niż zwykła biznesowa transakcja.
14.07.2018

Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania. Z takiego założenia wyszli Polacy mieszkający na obczyźnie, którzy 31 sierpnia przybędą do Gdyni. Zlot 100 potrwa kilka dni. W jego trakcie uczestnicy wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej czy odwiedzą trójmiejskie muzea.
07.06.2018

W Katowicach rozpoczął się X Europejski Kongres Gospodarczy

Panelem zatytułowanym "Nasza nowa Europa" rozpoczął się w poniedziałek w Katowicach dziesiąty Europejski Kongres Gospodarczy. Podczas panelu głos zabierze m.in. szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, b. premier Jerzy Buzek oraz b. premierzy Grecji, Słowacji, Belgii i Finlandii.
14.05.2018

O 33 akwarele Stefana Szmaja ukazujące życie portu wzbogaci się Muzeum Miasta Gdyni

O 33 akwarele Stefana Szmaja wzbogaci się Muzeum Miasta Gdyni. Prace, zmarłego przed 48 laty, artysty dokumentują działalność gdyńskiego portu i pojawiające się w nim statki. Szmaj, który na co dzień był cenionym okulistą, przez wiele lat mieszkał w Gdyni.
13.04.2018

Szczecin: Powstanie obwodnica Przecławia i Warzymic

Podszczecińskie Przecław i Warzymice będą miały obwodnicę. W piątek podpisano umowę na jej realizację w ciągu drogi krajowej nr 13. Dzięki inwestycji Szczecina ma zyskać nowe połączenie z A6. Inwestycja ma zostać ukończona w 2021 r.
10.03.2018

PGNiG: Pilne dostawy surowca dla Naftogazu

Naftogaz i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały kontrakt na pilne dostawy gazu, po tym jak Gazprom odmówił rozpoczęcia dostaw na Ukrainę. Decyzja Gazpromu nastąpiła dzień po wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze Naftogaz-Gazprom.
02.03.2018

Kolekcja ryb zombie rosyjskiego rybaka (foto)

Rosyjski rybak Roman Fiodorow podzielił się niedawno kolekcją niezwykłych zdjęć. Przedstawiają one bardzo rzadko spotykane ryby, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak z filmu science fiction. Jego połowy wywołały jednak sporo kontrowersji.
22.02.2018

Delphia Yachts na międzynarodowych targach boot Düsseldorf 2018

Stocznia Delphia Yachts weźmie udział w 49-tej edycji międzynarodowej wystawy boot Düsseldorf. W dniach 20-28 stycznia 2018 w halach targowych Messe Düsseldorf zwiedzający zobaczą 4 jednostki żaglowe i motorowe wyprodukowane w Olecku oraz dowiedzą się więcej o nowej linii jachtów żaglowych Delphia zaprojektowanych przez Tony Castro Design.
17.01.2018

Zakończył się przewiert pod rzeką San

Sukcesem zakończył się przewiert HDD pod rzeką San, stanowiący część realizowanej przez GAZ-SYSTEM inwestycji budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina. Dzięki niemu, bez szkody dla środowiska naturalnego, udało się położyć pod dnem rzeki prawie 1 kilometr gazociągu.
31.12.2017

Holenderski koncern żeglugowy tonie w długach

Jedno z największych holenderskich przedsiębiorstw żeglugowych, Vroon, jest zadłużona na 1,1 mld euro – czytamy w oświadczeniu firmy.
11.12.2017

Prawie 240 mln zł dofinansowania na gazociąg Strachocina-Pogórska Wola

237 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymał projekt budowy gazociągu Strachocina-Pogórska Wola. W przyszłości rura ta ma się stać elementem gazowego korytarza Północ-Południe.
07.12.2017

Około 450 gatunków ryb może zmieniać swoją płeć

Zjawisko zmiany płci w ciągu życia osobniczego występuje u ok. 450 gatunków ryb, głównie morskich. W zależności od okoliczności osobnik może stać się raz samicą, a raz samcem by przystąpić do rozrodu, a gdy jest "singlem" nawet sam zaplemnić jaja.
19.11.2017

Gazowiec B Gas Lotta opuścił Gdynię. To może być jego ostatnia podróż

W Gdyni gościł prawie 3 lata, a w niedzielę opuścił ten port. Mowa o wyłączonym z eksploatacji gazowcu LPG B Gas Lotta, który cumował przy Nabrzeżu Kutrowym. Statek na holu jednostki Vitus popłynął do Esbjerg w Danii, gdzie znajduje się siedziba jego obecnego dysponenta – stoczni złomowej Smedegaarden A/S.
07.11.2017

PGNiG będzie korzystać z ukraińskich sieci gazowych

PGNiG zawarło umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów gazu Ukrtransgazem na przesył gazu na terytorium Ukrainy - poinformowała w środę spółka. Dzięki temu PGNiG będzie mogła korzystać z ukraińskich sieci gazowych.
18.10.2017

Szef MSZ: Integracja europejska krajów Partnerstwa Wschodniego to sukces polskiej dyplomacji

Postępująca integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską to autentyczny sukces polskiej dyplomacji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski przed wizytą w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Ocenił jednocześnie, że w sferze kontaktów z Kaukazem Polska ma "sporo do nadrobienia".
18.10.2017

Wydatki inwestycyjne Gaz-Systemu w 2018 r. wyniosą ok. 1,9 mld zł

Wydatki inwestycyjne Gaz-Systemu w 2018 r. wyniosą ok. 1,9 mld zł - powiedział PAP wiceprezes spółki Artur Zawartko. Jak dodał, Gaz-System koncentruje się na rozbudowie systemu na potrzeby Baltic Pipe oraz na elementach gazowego korytarza Północ-Południe.
14.10.2017

Naimski: Po 2022 r. satysfakcjonujący poziom dywersyfikacji źródeł gazu

Poziom zróżnicowania źródeł dostaw gazu dla Europy Środkowo-Wschodniej około 2022 r. będzie satysfakcjonujący - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak podkreślił, Polska konsekwentnie dąży w tym kierunku.
06.09.2017

Gaz-System rozpoczął wiercenie pod Sanem otworu dla nowego gazociągu

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System rozpoczął wiercenie otworu, którym pod rzeką San pobiegnie gazociąg Hermanowice-Strachocina. Poziomy otwór ma liczć ok. 1 km, będzie jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.
14.08.2017

Z dna morza Barentsa wyciągnięto dwa amerykańskie czołgi (wideo)

Niezwykła operacja. Kilkunastu dni potrzebowali rosyjscy żołnierze sił Foty Północnej, aby podnieść z dna Morza Barentsa dwa amerykańskie czołgi M4 Sherman. Zatonęły 72 lata temu wraz z przewożącym je statkiem Thomas Donaldson niedaleko Murmańska.
24.07.2017

Ruszyła budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina

W Dydni w województwie podkarpackim ruszyły prace budowlane gazociągu Hermanowice-Strachocina - poinformował w piątek PAP Gaz System. Gazociąg to ważny element wschodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe.
07.07.2017

Malta: Kiedyś uchodźcy przybywali na łodziach, teraz samolotami

Ze względu na położenie geograficzne, blisko Afryki, na Maltę jeszcze kilka lat temu regularnie dopływały drewniane łodzie z uchodźcami. Dziś liczba osób chcących uzyskać tu azyl jest podobna, tyle że docierają one samolotami, a nawet jachtami. Inne są też narodowości.
04.07.2017

Australijski naukowiec złowił rybę potwora (wideo)

Ma dużą spłaszczoną głową i mnóstwo ostrych zębów wystających nawet przy zamkniętej paszczy. To tzw. ryba jaszczurka (łac. Bathysaurus Ferox). Przedstawiciela tego gatunku złowił australijski naukowiec.
24.06.2017

Holenderski gigant żeglugowy tonie w długach

Jedno z największych holenderskich przedsiębiorstw żeglugowych, Vroon, jest zadłużona na 1,1 mld euro – czytamy w oświadczeniu firmy.
19.06.2017

M. Woźniak: Gazociąg Polska-Ukraina powinien powstać jak najszybciej

Gazociąg Polska-Ukraina powinien powstać jak najszybciej - przekonywał we wtorek wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak. Dzięki tej inwestycji gaz na Ukrainę mógłby płynąć ze wszystkich kierunków.
06.06.2017

MSC pierwszym programem certyfikacji ryb i owoców morza uznanym przez GSSI

Marine Stewardship Council (MSC) jest pierwszym na świecie programem certyfikacji ryb i owoców morza, który został uznany przez Global Sustainable Seafood Initiative (GSSI) jako spełniający międzynarodowe wymogi w zakresie wiarygodności i rygoru.
15.03.2017

Ruszają prace budowlane gazociągu Hermanowice-Strachocina

GAZ-SYSTEM wybrał wykonawcę odpowiedzialnego za budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina. Połączenie stanowi ważny element w integracji polskiego systemu przesyłowego z systemami Słowacji i Ukrainy.
23.02.2017

Szef SG zapowiada rozbudowę systemu wież obserwacyjnych i zakup samolotów

Do końca 2018 roku Straż Graniczna chce wybudować przy wschodniej granicy kolejnych 13 wież obserwacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do monitoringu. – Dziś wykorzystujemy 25 wież, docelowo ma być ich 48 – mówi PAP komendant główny SG płk Marek Łapiński.
21.02.2017

Gaz-System podpisał umowy na ponad 1 mld zł dofinansowania z UE

Gaz-System w 2016 r. podpisał umowy na ponad miliard złotych dofinansowania z unijnych funduszy - podaje operator. Ostatni z pięciu projektów dotyczy budowy gazociągu Zdzieszowice-Wrocław. Unijne wsparcie tej inwestycji to 340 mln zł.
09.01.2017

Ponad 110 mln zł na budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina

Ponad 110 mln złotych otrzymał operator systemu przesyłu gazu Gaz System na budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina. To ważny fragment Korytarza Gazowego Północ-Południe – poinformował w czwartek Gaz System.
26.12.2016

Święto Szkoły 2016

Tegoroczne obchody tradycyjnego Święta Szkoły zapoczątkowało uroczyste podniesienie bandery przed frontem uczelni oraz msza św. w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów Akademii, koncelebrowana przez JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Uroczyste posiedzenie Senatu AMG poprzedziło otwarcie w holu uczelni wystawy pt. "Kpt.ż.w. Tadeusz Meissner 1902-1966" w 50 rocznicę śmierci. W wernisażu uczestniczył syn oraz rodzina kapitana.
13.12.2016

Operatorzy Polski i Ukrainy podpisali umowę ws. połączenia systemów gazowych

Operatorzy gazociągów przesyłowych z Polski i Ukrainy podpisali umowę o współpracy przy realizacji połączenia gazowego Polska-Ukraina, które połączy systemy przesyłowe obydwu krajów – poinformował PAP Gaz System.
08.12.2016

Wady oświadczenia woli („misrepresentation”) w systemie prawa angielskiego. Część II.

W pierwszej części opracowania omówione zostały skutki prawne tego typu wadliwych oświadczeń woli, które złożone zostały przed zawarciem umowy frachtowej i które de facto skłoniły strony do jej zawarcia, ale jednocześnie, które to oświadczenia woli nigdy nie stały się elementem składowym warunków umownych.
30.10.2016

W Świnoujściu łodzie desantowe, spadochroniarze i czołgi na widowisku

Łodzie desantowe, spadochroniarze i czołgi opanują w sobotę świnoujską plażą podczas widowiska "Operacja Nie do Pomyślenia". Planowane przez Brytyjczyków "uderzenie" na Europę Wschodnią, które jednak nie doszło do skutku, odtworzy około stu rekonstruktorów.
09.09.2016

XVI Regaty Unity Line – morska przygoda dla wilków morskich i nowicjuszy

W dniach 12-14 sierpnia na trasie Świnoujście – Kołobrzeg – Świnoujście odbędą się kolejne, XVI Regaty Unity Line. Impreza z dużą tradycją i wyjątkową frekwencją. Ponad 70 zgłoszonych jachtów to tegoroczne statystyki na kilka dni przed startem zawodów.
03.08.2016

Uroczyste posiedzenie Rady Naukowej MIR-PIB

16 czerwca 2016 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego zwołane z okazji obchodów 95-lecia Morskich Badań Rybackich w Polsce oraz Jubileuszu Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego 1921-2016 pod Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka.
22.06.2016

MSR Gryfia broni się przed kryzysem - stanowisko Zarządu Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia ws. aktualnej sytuacji spółki

W związku z informacjami na temat sytuacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA, które w ostatnim czasie pojawiły się w mediach, Zarząd MSR Gryfia Stoczni przedstawił swoje stanowisko na temat bieżącej sytuacji stoczni.
13.01.2016

Czy fracht morski dobrze ocenia kondycję gospodarczą Chin?

Inwestorzy wierzący w to, że prawie nieskończony popyt Chin na surowce napędzi globalną gospodarkę, powinni przez jakiś czas omijać wiadomości płynące z rynku morskiego.
11.12.2015

Stawki masowców bliskie kolejnego załamania

W przyszłym tygodniu może dojść do spadku stawek frachtowych masowców z powodu katastrofy w kopalni żelaza Samarco w Brazylii. Wciąż ciężko określić także, jak duże zapotrzebowanie na towary suche będzie w Chinach.
19.11.2015

Kolejny spadek zarobków masowców tuż za progiem

Stawki frachtowe za przewóz towarów masowych znów spadną w przyszłym tygodniu – donoszą brokerzy z całego świata. Powodem jest, jak łatwo przewidzieć, zbyt wielka liczna dostępnego tonażu w stosunku do towarów.
29.10.2015

Indeks BDI w górę. Rosną zarobki masowców

Indeks BDI, śledzący zarobki masowców, wzrósł w obecnym tygodniu o 6 punktów i osiągnął poziom 786 pkt.
23.10.2015

Czy zarobki dużych masowców sięgną dna w przyszłym tygodniu?

Stawki frachtowe masowców capesize mogą osiągnąć dno w przyszłym tygodniu. Armatorzy bowiem opierają się przyjmowaniu kontraktów od czarterujących za mniejsze pieniądze, przewidując wzmożony ruch w transporcie masowców pod koniec roku.
16.10.2015

Kryzys na rynku masowców będzie obecny także w przyszłym roku

Armatorzy masowców muszą się liczyć z niższymi zarobkami także w 2016 roku, głównie z powodu małego popytu na towary suche oraz nadpodaży jednostek – stwierdzili liderzy rynku na środowej konferencji Capital Link w Londynie.
08.10.2015

Małe ożywienie na rynku przewozów masowych może nastąpić w drugim kwartale tego roku

Tak dużego kryzysu na rynku ładunków masowych nie było od lat. Stawki często spadają poniżej kosztów operacyjnych, przez co rekordowo rośnie złomowanie statków. Sytuacja jednak powinna się poprawić w drugim kwartale tego roku – przewiduje Herman Billung, prezes przedsiębiorstwa żeglugowego Golden Ocean.
24.03.2015

MRS GRYFIA doceniona przez klienta

Morska Stocznia Remontowa Gryfia w Świnoujściu została uhonorowana przez Reederei Hermann Buss GmbH & Cie KG tytułem Dostawca roku 2014.
16.03.2015

Donald Tusk został wybrany nowym przewodniczącym Rady Europejskiej. Obejmie stanowisko 1. grudnia.

„Polskie dziedzictwo, jego doświadczenie, mogą stać się bardzo istotnym źródłem energii, której UE potrzebuje i będzie potrzebowała w przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział premier Donald Tusk po wyborze na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej.
01.09.2014

Statki nie mogą być dłuższe niż 400 metrów

Wzrost pojemności statków kontenerowych osiągnął na razie nieprzekraczalną wielkość 19 tys. TEU, wynika z obserwacji rynku i zamówień armatorów.
16.04.2014

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.