• <
PZT_1100x200_gif_2020

Operatorzy Polski i Ukrainy podpisali umowę ws. połączenia systemów gazowych

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Operatorzy Polski i Ukrainy podpisali umowę ws. połączenia systemów gazowych
Operatorzy Polski i Ukrainy podpisali umowę ws. połączenia systemów gazowych - GospodarkaMorska.pl
08.12.2016 Źródło: PAP

Operatorzy gazociągów przesyłowych z Polski i Ukrainy podpisali umowę o współpracy przy realizacji połączenia gazowego Polska-Ukraina, które połączy systemy przesyłowe obydwu krajów – poinformował PAP Gaz System.

Polski Gaz System i ukraiński Ukrtransgaz podpisali umowę o współpracy (Agreement on Rules of Cooperation) na realizację połączenia gazowego Polska-Ukraina łączącego systemy przesyłowe obydwu krajów. – Umowa obejmuje współpracę operatorów w zakresie prowadzenia dalszych prac w projekcie obejmujących projektowanie i budowę połączenia – powiedział rzecznik polskiego operatora Tomasz Pietrasieński.

Połączenie gazowe Polska-Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłem Hermanowice po polskiej stronie oraz węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Nowe połączenie pozwoli na zwiększenie możliwości przesyłu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m sześc. rocznie już od 2020 roku, po ukończeniu rozbudowy krajowego systemu przesyłowego w Polsce.

Jak podkreśla operator, połączenie gazowe Polska-Ukraina jest ważne ze względu na plany stworzenia możliwości przesyłu gazu z wykorzystaniem krajowego systemu przesyłowego z planowanej Bramy Północnej, na który składają się tzw. korytarz norweski oraz terminal LNG w Świnoujściu w kierunku Europy Wschodniej.

Realizacja projektu ma poprawić dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Ukrainy, ze względu na dostęp do nowych źródeł gazu, w tym do LNG, zintegrowanie rynku gazu w regionie oraz utworzenie korytarza transportowego wspomagającego integrację regionalnego rynku gazu ziemnego.

– Integracja polskiego i ukraińskiego systemu przesyłowego stanowi element Korytarza Gazowego Północ-Południe i pozwoli na przesyłanie gazu z Terminalu LNG w Świnoujściu z wykorzystaniem połączeń transgranicznych pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Celem nadrzędnym jest zapewnienie elastycznej infrastruktury przesyłowej działającej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalającej na połączenie zachodnich rynków gazowych oraz globalnego rynku LNG z rynkiem środkowoeuropejskim. Uzyskany w ten sposób efekt skali powinien korzystnie wpłynąć na konkurencyjność i atrakcyjność regionu dla potencjalnych uczestników rynku – podkreśla polski operator.

Umowa reguluje współpracę obu operatorów podczas prowadzenia prac projektowych oraz – w zależności od podjęcia decyzji inwestycyjnej – przyszłej realizacji interkonektora. Umowa przewiduje także możliwość przeprowadzania procedury Open Season, która będzie miała na celu weryfikację komercyjnego i biznesowego uzasadnienia dla rozbudowy systemu przesyłowego, w szczególności w zakresie potwierdzenia rzeczywistego zainteresowania rynku. Finalna decyzja inwestycyjna zostanie podjęta na podstawie wyników Open Season, w porozumieniu z właściwymi urzędami regulacji energetyki oraz w oparciu o obowiązujące w Polsce i na Ukrainie prawo.

Jak mówił w październiku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, obecnie mamy możliwość przesłania na Ukrainę 1,5 mld m sześc. – Jeżeli się rozbuduje po ukraińskiej stronie to połączenie – to jest krótki odcinek ok. 120 km, łączący polską granicę, czyli polski system z pierwszym dużym magazynem gazu na Ukrainie (…), będziemy mogli posyłać na Ukrainę 5-6 mld m sześc. gazu. A to oznacza, że będą możliwe kontrakty, także bezpośrednie, między odbiorcami na Ukrainie a dostawcami LNG do Świnoujścia – podkreślił. – To oznacza, że możemy w zasadzie fizycznie przesłać gaz ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Ukrainy i środkowoeuropejskich odbiorców – dodał.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.