• <
SAR_2022

Marynarka wojenna USA przejęła na Morzu Arabskim irańską broń

mb

13.02.2020 22:33 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Marynarka wojenna USA przejęła na Morzu Arabskim irańską broń

Partnerzy portalu

Marynarka wojenna USA przejęła na Morzu Arabskim irańską broń - GospodarkaMorska.pl

W trakcie operacji ochrony żeglugi w strefie odpowiedzialności kierującego działaniami wojsk USA na Bliskim Wschodzie Centralnego Dowództwa (CENTCOM) krążownik rakietowy USS Normandy przejął w niedzielę ładunek irańskiej broni - podało w czwartek CENTCOM.

Według komunikatu zgodnie z prawem międzynarodowym zatrzymano i przeszukano dau (niewielki żaglowy statek towarowy), znajdując na nim 150 przeciwpancernych pocisków kierowanych Dehlavieh, które są wytwarzaną w Iranie kopią rosyjskich rakiet Kornet (oznaczenie zachodnie AT-14 Spriggan).

Statek przewoził także inną broń zaprojektowaną i produkowaną w Iranie, w tym trzy pociski kierowane ziemia-powietrze, celowniki noktowizyjne oraz komponenty dla bezzałogowych aparatów latających i pojazdów lądowych, jak też innego rodzaju amunicję i części do broni zaawansowanej technicznie.

Jak informuje komunikat, znaczna część tego ładunku jest identyczna z zaawansowanym technicznie uzbrojeniem i częściami do niego, jakie 25 listopada ubiegłego roku przejął na Morzu Arabskim amerykański niszczyciel rakietowy USS Forrest Sherman. Jak się przypuszcza, chodziło wtedy o irańską broń dla jemeńskich rebeliantów Huti, którzy na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie mogą jej otrzymywać.

Komunikat nie wyjaśnia, czy niedzielna akcja miała miejsce również na Morzu Arabskim.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.