• <

Wynik wyszukiwania - "3 fo" - Wiadomości

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

Odpieranie ataków z powietrza, patrolowanie czy osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych są częścią z długiej listy zadań, z którymi mierzą się załogi okrętów największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej, 3. Flotylli Okrętów. Kilka jednostek brało udział w scenariuszach ćwiczebnych celem utrzymania gotowości załóg do działania zgodnie z przeznaczeniem.
24.04.2024

Zaawansowanie prac na terminalu T3 Baltic Hub sięgnęło 40%

Powstający w Gdańsku nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub, realizowany przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging osiągnął 40-procentowy poziom zaawansowania budowy. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, jak i całej Europie.
20.02.2024

Czarter na czas – prawo do potrącenia należności z „hire”

W praktyce czarterowej, przy wysokiej złożoności faktycznej i prawnej relacji pomiędzy armatorem i czarterującym, kwestia sprawnego rozliczenia wzajemnych należności staje się często sprawą kluczową. Obok klasycznych „prostych” zasad wyjściowych – obowiązku, zgodnego z umową, zapłaty „hire” (opłaty czarterowej) przez czarterujących oraz prawa do zaprzestania realizacji tego obowiązku, czasowego (w okresie „off-hire”) i stałego po rozwiązaniu umowy, istnieje cała skala sytuacji „pośrednich”.
16.02.2024

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego. Część II

W części I Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego rozpoczęliśmy omawianie orzeczenia w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd.” [2022] EWHC 728 (Q.B). Orzeczenie, odnosi się do warunków wypowiadania umów („contractual termination”) w świetle prawa angielskiego.
08.01.2024

Budimex wspiera ochronę ssaków w Morzu Bałtyckim

Budimex wsparł Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, odpowiedzialną za Stację Morską i Fokarium w Helu. Dzięki współpracy, ośrodek rehabilitacji fok otrzymał zaawansowany analizator biochemiczny, który pomoże w odtwarzaniu populacji ssaków morskich – fok i morświnów. Urządzenie służące do badania krwi znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki, przez co zwiększy szansę na uratowanie tych zwierząt.
18.12.2023

ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach

Do Portu Wojennego Gdynia ponownie weszła fregata typu typu Carlo Bergamini. Od lipca realizuje zadanie wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża, wykonując też obowiązki w zakresie ochrony żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
06.12.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

Akcja informacyjna Marynarki Wojennej o potrzebie posiadania sił morskich

Służby Prasowe jednostek polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowały spot, będący finałem prowadzonej od tygodnia akcji "Czy jesteś na to gotowy", mającej uświadamiać, jakie zagrożenia wiążą się z brakiem sił morskich.
08.06.2023

Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice

Największy lotniskowiec świata, amerykański USS Gerald R. Ford, zawinął we środę do norweskiej stolicy Oslo. To pierwsza tego typu wizyta od ponad sześciu dekad i ważny sygnał w kierunku Rosji, która coraz częściej zerka z niepokojem na Skandynawię, Morze Północne i Bałtyk.
25.05.2023

Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny - Forum Wizja Rozwoju

Konflikt rosyjsko-ukraiński przewartościował dotychczasowy światowy ład. Podczas Forum Wizja Rozwoju eksperci zaprezentują, jak istotne jest tworzenie innowacyjnych systemów zabezpieczeń przed współczesnymi zagrożeniami oraz podyskutują o przyszłości polskiej armii. Polska od wielu lat alarmowała o zagrożeniach ze strony Rosji, a śp. Prezydent Lech Kaczyński wyraźnie podkreślał, że Putin będzie parł w kierunku zachodniej Europy i poszerzał swoje wpływy. Wszyscy doświadczamy jak prorocze były to słowa.
16.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

Ostre strzelanie ORP Orkan na Bałtyku

W tym tygodniu w morze wyszedł jeden z małych okrętów rakietowych proj. 660M, wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Marynarze sprawdzali w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zadań na Morzu Bałtyckim.
26.04.2023

Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023

Polskie realia funkcjonowania operatorów farm wiatrowych są bardzo zmienne, przez co nieustannie dostarczają nowych wątków i tematów do dyskusji. Nie zabrakło ich tym samym podczas tegorocznego Forum Operatorów Farm Wiatrowych, które PSEW zorganizował po raz kolejny w Sopocie.
20.03.2023

Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Zespół prof. Anny Zielińskiej-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracowuje nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
31.01.2023

Czarter na podróż – kwit sternika („Mate’s receipt”)

Wydanie czy przekazanie ładunku przez frachtującego („shipper”) przewoźnikowi („carrier”) do przewozu w ramach konosamentowej umowy frachtowej (umowy o przewóz ładunku na podstawie konosamentu), często poprzedzone jest wydaniem przez przewoźnika specyficznego dokumentu przewozowego zwanego „kwitem sternika” („mate’s receipt”).
18.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Szef MSZ udaje się do Jordanii; weźmie udział w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Jordanii, gdzie jako przewodniczący OBWE weźmie udział w corocznej Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jak zapowiedział rzecznik resortu Łukasz Jasina, głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji będą: bezpieczeństwo energetyczne, terroryzm i uchodźcy.
23.10.2022

Jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race

Wśród 14 członków polskiej załogi znalazło się wielu doskonałych żeglarzy i medalistka olimpijska.
17.10.2022

14 października branża morska spotka się w Gdyni

Trwa rejestracja na 21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022, podczas którego przedsiębiorcy, eksperci z sektora morskiego, samorządowcy, ekonomiści oraz przedstawiciele świata nauki omawiać będą wyzwania i szanse sektora gospodarki morskiej w nowym otoczeniu geopolitycznym.
30.09.2022

Czarter na czas – płatność „hire”

Ustalenie zasad, warunków i form płatności opłaty czarterowej („hire”) za korzystanie (dysponowanie) ze statku w ramach czarteru na czas jest integralną i obowiązkową częścią każdej umowy tego typu.
19.09.2022

Karpacz’22: PFR inwestuje w krajowe firmy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Transformacja energetyczna bez udziału polskich firm nie ma sensu – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w trakcie debaty „Nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego Polski” podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
09.09.2022

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 – ruszyła rejestracja

Ruszyła rejestracja uczestników na Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022, które odbędzie się 14 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
05.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

MOL przelał opłatę za tranzyt ropy "Przyjaźnią"; dostawy ropy na Węgry mogą ruszyć za kilka dni

Węgierski koncern MOL przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", dzięki czemu dostawy surowca mogą ruszyć południowym odcinkiem ropociągu w ciągu kilku dni – poinformowała spółka w środę.
10.08.2022

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.
07.07.2022

Czarter na czas – Inter-Club Agreement

Kl. 8 NYPE 93 form przewiduje w szczególności, iż „The Master shall perform the voyages with due dispatch and shall render all customary assistance with the Vessel’s crew. The Master (…) (although appointed by the Owners) shall be under the orders and directions of the Charters as regards employment and agency and The Charters shall perform all cargo handling, including but not limited to loading, stowing, trimming, lashing, securing, dunnaging, unleashing, discharging and tallying at their risk and expense, under the supervision
24.06.2022

Święto Morza, czyli 10-dniowe świętowanie w morskim klimacie, startuje w Gdyni

W dniach 17-26 czerwca w Gdyni startuje Święto Morza. Jak co roku obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, historyczne i rozrywkowe. Gdynia zaprasza miłośników morskich klimatów na wspólne świętowanie. Bogaty program wydarzeń obejmuje m.in.: żeglarską paradę świętojańską, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, morską strefę aktywności na plażach, święto Marynarki Wojennej, zwiedzanie okrętów, żaglowców i jachtów, a także koncerty, festyny i spacery po mieście z przewodnikiem.
15.06.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

Rozbudowa Urzędu Morskiego w Gdyni. Grunt pod inwestycje przygotowała Soletanche Polska

Grunt pod rozbudowę budynku biurowo – warsztatowo – magazynowego Urzędu Morskiego w Gdyni przygotowany. Na mocy umowy zawartej pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni a Soletanche Polska firma wykonała wzmocnienia pod projektowany budynek wielofunkcyjny. Zadaniem firmy było „Wykonanie pali przemieszczeniowych dla projektowanego budynku”.
28.12.2021

Ukraińskie media twierdzą, że Nord Stream 2 może służyć Moskwie do celów wywiadowczych i dywersyjnych

Rosja może wykorzystywać Nord Stream 2 w celach wywiadowczych i dywersyjnych – ostrzega ukraiński portal Dzerkało Tyżnia. Nadszedł czas prewencyjnych działań ze strony NATO, by Morze Bałtyckie nie przekształciło się w rosyjskie jezioro – uważają autorzy.
20.10.2021

Kosmiczne frachty na morzu. Czy masowce będą wozić kontenery? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 38-41/2021)

Silny post-pandemiczny wzrost gospodarczy, który szacowany jest w 2021 rok na około 6% (-3,2 % w 2020 roku) bardzo sprzyja rozwojowi handlu morskiego. Aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza pozwala również na rozruch turystyki morskiej. Te rozwojowe trendy potwierdzają również i ostatnie tygodnie, które niosły ze sobą kolejne pozytywne wieści z rynków frachtowych dla przewoźników z wielu segmentów żeglugi morskiej. Nie inaczej sytuacja miała się na rynku czarterowym, który również był w bardzo dobrej kondycji.
18.10.2021

20. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia – dyskusje i współpraca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia przez lata wypracowało sobie status jednej z najważniejszych imprez o charakterze gospodarczym w regionie i Polsce. Tegoroczna, 20. edycja, przyniosła po raz kolejny dyskusje na tematy ważne dla branży i wspólne próby poszukiwań rozwiązań aktualnych problemów.
10.10.2021

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Dzień pierwszy za nami

W czwartek (7 października) rozpoczęła się 20. edycja Forum Gospodarki Morskiej. Zaplanowano debaty i spotkania z ciekawymi gośćmi - oczywiście na temat gospodarki morskiej. W programie - trwającego do jutra - wydarzenia jest pięć nowych paneli tematycznych, w których udział weźmie ponad 30 prelegentów.
07.10.2021

Morska Jednostka Rakietowa wraca do kraju

Najmłodsza jednostka Marynarki Wojennej RP powróciła z międzynarodowego ćwiczenia pk. BALTIC FORTRESS 2021, które odbyło się na terytorium Litwy. Dla Morskiej Jednostki Rakietowej było to trzecie tym roku, sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju.
22.06.2021

Dowódca STRIKFORNATO i 6. Floty USA z wizytą w Gdyni

W czwartek, 17 czerwca, wizytę w Marynarce Wojennej złożył dowódca STRIKFORNATO, dowódca 6. Floty Stanów Zjednoczonych Vice Admiral Eugene H. Black. Podczas wizyty roboczej w Gdyni, amerykański admirał zapoznał się z osiągnięciami polskich sił morskich w międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach morskich.
18.06.2021

Zakończyła się jubileuszowa edycja Baltops-50

Do macierzystego Portu Wojennego Gdynia powróciła dziś (19 czerwca br.) korweta patrolowa ORP Ślązak. Okręt brał udział w największych na Bałtyku manewrach morskich pk. BALTOPS, których celem było przećwiczenie procedur reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.
18.06.2021

Praktyki podchorążych AMW na ORP Wodnik

W sobotę, 12 czerwca, w ośmiotygodniowy rejs na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, wyszli podchorążowie drugiego studiów wojskowych. Przed nimi kilkanaście tysięcy mil żeglugi po morskich i oceanicznych akwenach ale przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.
15.06.2021

Rozpoczęły się ćwiczenia morskie Baltic Operations

Osiemnaście państw Partnerstwa dla Pokoju bierze udział w tegorocznym międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. Baltic Operations. Faza morska rozpoczęła się w niedzielę, 6 czerwca i potrwa do 19 czerwca. Okręty i lotnictwo morskie operować będzie na Bałtyku oraz w Cieśninach Bałtyckich. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu korwetę patrolową, trałowce oraz śmigłowce.
07.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska już 19 czerwca!

Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tym razem dziesiątki jachtów i żaglowców przepłyną z Gdyni do Gdańska, a mieszkańcy Trójmiasta będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.
02.06.2021

ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1

W piątek, 28 maja br., fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski weszła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Przez dwa tygodnie jednostka reprezentowała polską Marynarkę Wojenną podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim.
30.05.2021

Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu Spring Storm 2021

Wydzielony pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Spring Storm 2021. Manewry odbędą się na przełomie maja i czerwca na poligonach w Estonii. Dla najmłodszej jednostki Marynarki Wojennej RP będzie to kolejne w tym roku sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju.
24.05.2021

Szkolenia 3. Flotylli Okrętów. Wszystko po to by na morzu było bezpiecznie

Drugi tydzień maja upłynął pod znakiem intensywnego szkolenia morskiego jednostek 3. Flotylli Okrętów. Załogi okrętów, zaliczały zadanie programowe O-2, realizowały zadania ogniowe, a także zabezpieczały szkolenie ogniowe 7. Brygady Obrony Wybrzeża.
14.05.2021

ORP Hydrograf. 45 lat pod biało-czerwoną banderą

408 tysięcy przebytych mil morskich i 2900 dni na morzu to efekt 45 lat służby ORP Hydrograf pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji, w piątek, 7 maja, na okręcie odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. ORP Hydrograf to jedna z dwóch jednostek rozpoznania radioelektronicznego służących w Marynarce Wojennej. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
07.05.2021

Jubileusz 35-lecia ORP Orzeł

Blisko 97 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 800 zejść pod wodę oraz udział w manewrach krajowych i międzynarodowych to efekt dotychczasowej służby okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 29 kwietnia) mija 35 lat od pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na tej jednostce. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
29.04.2021

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka opisującym pokrótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną.
26.04.2021

Przygotowania do sezonu żeglarskiego

W Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęły się przygotowania do tegorocznego sezonu żeglarskiego. W czwartek, 22 kwietnia, odbyło się wodowanie jednostek pływających Ośrodka.
25.04.2021

Szkolenie Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW

Zgrywanie sił Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW w realizacji nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań MW w warunkach wystąpienia nowoczesnych zagrożeń było głównym celem ćwiczenia, które odbywało się w dniach 19-22 kwietnia, w portach, pasie nadbrzeżnym oraz na wodach Zatoki Gdańskiej.
25.04.2021

Ogień na morskim poligonie [foto]

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
16.04.2021

Czarter na czas – efekt „overlap”

Powstała pod koniec 2020 i na początku 2021 roku, bardzo duża (w skali ilości (71) statków i wielkości ładunku) kongestia w portach chińskich, gdzie na skutek decyzji władz Chin, odmawiano przyjęcia i rozładunku statków z węglem z Australii spowodowała, w konsekwencji „lawinę” roszczeń i sporów arbitrażowych i sądowych.
08.04.2021

MJR wraca z Sea Shield 2021

Od 19 do 29 marca 2021 r. wydzielony pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej wziął udział w organizowanym przez rumuńską Marynarkę Wojenną ćwiczeniu pk. Sea Shield 2021. Żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej, w strukturze bateryjnego modułu bojowego, operowali wraz z siłami morskimi Rumunii, Bułgarii, Grecji, Włoch, Turcji, Hiszpanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.
31.03.2021

Szkolenie na morzu

Od poniedziałku, 22 marca, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Grom. Jednostki doskonaliły procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, z którymi załogi mogą się spotkać podczas realizacji zadań na morzu.
29.03.2021

Wspólne strzelania przeciwlotników

We wtorek, 23 marca br., żołnierze 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego (9. dplot) z Ustki we współdziałaniu z jednostkami wojskowymi 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (16. PDZ) realizowali strzelania bojowe na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.
25.03.2021

Sea Shield 21 z udziałem Morskiej Jednostki Rakietowej

Ponad 2400 żołnierzy z ośmiu państw, 18 okrętów i 10 samolotów uczestniczy w manewrach Sea Shield 21 - największym i najbardziej złożonym wielonarodowym ćwiczeniu NATO zorganizowanym przez rumuńską Marynarkę Wojenną. Polskie siły zbrojne reprezentują marynarze Morskiej Jednostki Rakietowej.
23.03.2021

Passex sojuszników na Bałtyku [foto]

Na Bałtyku zakończyło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli, wspierane przez Siły Powietrzne odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
19.03.2021

Czarter na czas – „employment and indemnity (agency) clause”

Mając na względzie fakt, iż na podstawie warunków umowy czarteru na czas, czarterujący uzyskuje niezwykle szeroki zakres uprawnień do dysponowania statkiem i jego załogą, kluczowym zagadnieniem, jawi się kwestia uregulowania charakteru i zakresu ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej czarterujących z tytułu ewentualnych szkód poniesionych przez armatora w związku z realizacją przedmiotowych uprawnień czarterującego.
08.03.2021

Morskie farmy wiatrowe – kluczowy element polskiej transformacji energetycznej

Powstanie farm wiatrowych na morzu jest naszym kluczowym interesem. Są istotnym elementem transformacji polskiego miksu energetycznego i zapewnienia wymaganych dostaw prądu. Ceny tego prądu muszą być jednak rozsądne, bo to ma wpływ na konkurencyjność gospodarki - mówił w trakcie debaty Instytutu Jagiellońskiego wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
04.03.2021

Odwołano XVIII Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

Planowany na 14 lutego XVIII Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie ze względu na obostrzenia związane z pandemią miał zmienić termin, a jego nową datę organizator zamierzał podać po 10 lutego. Ostatecznie odwołał imprezę, o czym poinformował na stronie zlotu.
12.02.2021

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała norwegom prom elektryczny FODNES

W środę, 3 lutego br. w Stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding odbyło się przekazanie norweskiemu armatorowi Norled czwartego promu hybrydowego o napędzie elektrycznym Fodnes (619/4).
05.02.2021

Prom Fodnes odpłynął do Norwegii ze stoczni Remontowa Shipbuilding

W czwartek, 4 lutego br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął Fodnes (B619/4) – czwarty z serii prom hybrydowy o napędzie elektrycznym, zasilanym z baterii. Dzień wcześniej, poprzez wideokonferencję, odbyło się przekazanie promu armatorowi Norled, zaś na jednostce zmieniono banderę na norweską.
05.02.2021

Czarter na czas – klauzula „off-hire”

Rok 2020 obfitował w wydarzenia i zjawiska makroekonomiczne, mające bezpośredni wpływ na światowy shipping i międzynarodowy obrót portowo-morski.
02.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie podsumowuje rok 2020

Rok 2020 był niezwykle zaskakujący i nieprzewidywalny. Wymuszone pandemią ograniczenia podyktowały konieczną reorganizację oraz dostosowanie muzealnych aktywności do niecodziennych warunków. Bez wahania podjęliśmy wyzwanie! Narodowe Muzeum Morskie prężnie działało w internecie, świętowaliśmy 60 urodziny, otworzyliśmy nowe wystawy czasowe, zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia, rozpoczęliśmy realizację nowych projektów, "Sołdek" popłynął na remont, a nasze oddziały – pomimo trzymiesięcznego zamknięcia – odwiedziło ponad 203 000 z
26.01.2021

Pierwsi medycy 3. Flotylli Okrętów zaszczepieni

We wtorek, 5 stycznia, pierwsi medycy 3. Flotylli Okrętów otrzymali szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienia odbyły się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku.
06.01.2021

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Świętuj Tydzień Rekina online

Poznaj całą prawdę o rekinach. Dlaczego są wyjątkowe? Co jest dla nich największym utrapieniem? Pracownicy Akwarium Gdyńskiego uchylą rąbka tajemnicy i opowiedzą o prawdziwej naturze tych zwierząt. A wszystko podczas Tygodnia Rekina, który potrwa od 15 do 22 listopada. Wydarzenie tym razem odbędzie się wyłącznie w sieci.
13.11.2020

Mannheller – prom hybrydowy o napędzie elektrycznym na próbach morskich [wideo]

25 października br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku na próby morskie wypłynął kolejny prom hybrydowy o napędzie elektrycznym dla norweskiego armatora Norled – Mannheller. To trzecia z serii czterech jednostek zamówionych w polskiej stoczni w 2018 roku.
28.10.2020

Polsko – Amerykańskie szkolenie na Bałtyku

Polska fregata rakietowa ORP Gen. Pułaski oraz amerykański niszczyciel rakietowy USS Ross przeprowadziły w sobotę, 26 września, na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.
01.10.2020

Warsztaty plastyczno-fotograficzne w 3. Flotylli Okrętów

Od 30 sierpnia do 6 września na bazie Klubu 3. Flotylli Okrętów oraz Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni odbyły się warsztaty plastyczno-fotograficzne zorganizowane przez Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Uroczystego otwarcia warsztatów dokonał dowódca 3. Flotylli Okrętów, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON Paweł Dycht.
14.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

Stacja Morska w Helu: badawczo-edukacyjna jednostka UG, która przyciąga turystów

Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry – naukowo-badawcza stacja terenowa Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje się głównie badaniami i dydaktyką dotyczącą przyrody i ochrony Morza Bałtyckiego. Poza aktywnością wynikającą z działalności statutowej, zespół Stacji Morskiej realizuje też projekty czynnej ochrony morskiej przyrody oraz podejmuje liczne inicjatywy o charakterze informacyjno–edukacyjnym. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w czasie letnim, cieszy się też prowadzone przez stację Fokarium.
12.08.2020

Drugi prom elektryczny dla Norleda na próbach morskich

W sobotę, 1 sierpnia próby morskie rozpoczął Solavågen (B619/2), drugi z serii czterech promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding dla norweskiego armatora Norled.
03.08.2020

Ostatni z serii hybrydowy prom dla Norled został zwodowany

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano czwarty i ostatni z serii hybrydowy prom pasażersko-samochodowy o napędzie elektrycznym. Jednostki budowane są dla norweskiego armatora Norled.
24.07.2020

Pierwszy prom elektryczny dla Norled przekazany (wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding przekazała armatorowi pierwszy (B619/1) z czterech dwustronnych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii – prototypowy prom Festøya. W pełni wyposażone jednostki budowane są w stoczni dla przewoźnika promowego Norled, jednego z największych w Norwegii.
27.06.2020

Próby morskie pierwszego z czterech promów elektrycznych dla Norled

Ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w próby morskie wypłynął dziś pierwszy z czterech hybrydowych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii budowalnych dla norweskiego armatora Norled.
02.06.2020

Czy zagraniczny przedsiębiorca może skorzystać z rozwiązań polskiej Tarczy Antykryzysowej?

Epidemia wirusa SARS-CoV-2, potocznie określanego koronawirusem, drastycznie wpłynęła nie tylko na życie prywatne milionów ludzi na całym świecie, ale również ma ogromne znaczenie dla gospodarki - tej międzynarodowej, jak i gospodarki każdego państwa dotkniętego epidemią. Już teraz szereg przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia działalności gospodarczej i wielkości zakładu, odczuwa skutki wprowadzonych przez władze ograniczeń i zakazów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.
15.05.2020

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
14.05.2020

W czerwcu odbędzie się zmodyfikowane ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus

Od 5 do 19 czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się zmodyfikowane polsko-amerykańskie ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus - poinformowało w środę MON. Dodało, że jest to wspólna decyzja resortu i Departamentu Obrony USA.
13.05.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Trzeci dwustronny prom elektryczny dla Norled zwodowany (wideo)

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano dziś trzeci dwustronny prom elektryczny dla norweskiego armatora Norled. Tym razem było to wodowanie boczne.
31.03.2020

Podsumowanie konkursu „Logistyczne migawki. Cztery pory roku 2019”

Za nami II edycja Konkursu fotograficznego ‘Logistyczne migawki’. Pierwsza zaskoczyła nas bardzo pozytywnym przyjęciem, a tegoroczna pokazała nam, że konkurs rozwija się i cieszy coraz większym zainteresowaniem.
13.12.2019

Legenda Morska – uchwyć ją w obiektywie

Agencja Rozwoju Gdyni zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego Legenda Morska Gdyni. Z zapałem uwieczniacie nadmorskie życie Gdyni, wycieczkowce, żaglowce, zachody i wschody słońca, codzienne życie i niecodzienne wydarzenia? Warto już teraz przejrzeć swoje fotozasoby, bo 8 lipca mija termin zgłoszeń w pierwszej kategorii – „Święto Morza”.
03.07.2019

PSSE powołała Radę Rozwoju Obszaru Gospodarczego (foto, wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powołała Radę Rozwoju Obszaru Gospodarczego (RROG). Forum biznesowo-samorządowe rozpoczęło działalność w poniedziałek w Gdyni. Tworzy je 62 członków oraz dwóch członków honorowych: wojewoda pomorski i wojewoda kujawsko-pomorski. To dotychczas najbardziej reprezentatywna Rada w kraju.
10.06.2019

Zabójstwa fok na polskim wybrzeżu – czy są traktowane poważnie?

Już pół roku mija od kiedy sprawa zabijanych na polskim wybrzeżu fok wstrząsnęła opinią publiczną. Od kwietnia do sierpnia tego roku na polskim wybrzeżu znaleziono 20 martwych fok z obrażeniami wskazującymi na ingerencję człowieka, takimi jak rozcięte powłoki brzuszne, uszkodzenia głowy i inne. Wśród nich przeważały młode, niedoświadczone foki, m.in. foka o imieniu Helenka, która wcześniej w ciężkim stanie trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.
14.11.2018

Uniwersytet Morski gotowy na nowy rok akademicki

Już nie Akademia, a Uniwersytet Morski – formalnie od 1 września gdyńska uczelnia zgodnie z zapowiedziami zmieniła swoją nazwę i tym samym podniosła rangę. O tym informuje już zresztą nowy napis na budynku. Jedyny uniwersytet w Gdyni nowy rok akademicki rozpocznie w uroczystej atmosferze w sobotę, 6 października na Skwerze Kościuszki. Dzień wcześniej w Teatrze Muzycznym odbędzie się też uroczysta ceremonia.
28.09.2018

Angielskie orzecznictwo morskie w 2017 r. – wybrane zagadnienia

Zanim przejdziemy do omówienia kluczowych orzeczeń roku 2017, jedna ważna uwaga interpretacyjna. Pisząc „orzecznictwo angielskie” – należy pamiętać, iż obejmuje ono, niezależnie od swoich „lokalnych”, daleko często idących, rozbieżności szeroką gamę „common law jurisdictions” Anglii, Walii, Singapuru, Australii, Hongkongu czy wreszcie Kanady i USA.
03.08.2018

Węgry: Znaczne wzmocnienie kursu forinta wobec euro

Kurs węgierskiego forinta znacznie się wzmocnił po rekordowych spadkach z ostatnich dni – poinformowała w piątek prasa węgierska, upatrując przyczyn m.in. w szansie na bardziej restrykcyjną politykę monetarną.
06.07.2018

Pamięci weteranów misji poza granicami kraju

W blisko 65-letniej historii polskich misji zagranicznych było ich ponad 115 tys. z czego 800 zostało rannych, a 120 nigdy nie wróciło do domu. Dzisiaj żołnierze i pracownicy wojska obchodzą Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Gdyni ich pamięć uczczono przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”.
30.05.2018

Do Gdyni będą zawijały dwa oceaniczne kontenerowce w tygodniu! MSC przedłuża swoje serwisy

Dobre wieści dla Portu Gdynia. Jak poinformował MSC (Mediterranean Shipping Company SA), funkcjonowanie rozpoczną 2 cotygodniowe serwisy oceaniczne, dla których Gdynia będzie jednym z portów bezpośrednich zawinięć.
28.04.2018

Interpretacja czarterowej klauzuli dotyczącej liczenia przestoju statku („demurrage”)

Orzeczenie arbitrażu w Londynie Nr 23/17 przyniosło ciekawe rozważania dotyczące aktualnie obowiązujących w prawie angielskim zasad interpretacji czarterowych postanowień umownych dotyczących liczenia „demurrage”.
18.02.2018

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie (foto, wideo)

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie, ale to jest utrzymanie także pewnego rodzaju gotowości na wypadek różnych sytuacji, to jest doskonalenie zachowań ludzi, przygotowanie ich do różnego rodzaju zagrożeń – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jarosław Chodnicki, kierownik Zakładowej Służby Ratowniczej w Gdańskiej Stoczni Remontowa, podczas I Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które w środę odbyło się w Gdyni. Podkreślił, że przemysł stoczniowy generuje wiele niebezpieczeństw, m.in. pożarowych, eko
25.01.2018

Nowy Dowódca 43. Batalionu Saperów

W poniedziałek, 15 stycznia 2018 roku w Rozewiu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy 43. Batalionu Saperów i Garnizonu Władysławowo.
16.01.2018

Największe farmy wiatrowe na świecie: Greater Gabbard (5. miejsce)

Morska energetyka wiatrowa w obecnej dekadzie jest prawdopodobnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku morskiego. Jej popularność jest w szczególności wysoka w Europie, która jest absolutnym liderem w budowie tych obiektów. Sprawdźmy jak wyglądają największe z nich.
24.11.2017

Wizyta przedstawicieli MW Niemiec w 3 FO

W ramach dwustronnego spotkania roboczego przedstawiciele Dowództwa Marynarki Wojennej Niemiec, przebywali dzisiaj (25 października) z wizytą w 3. Flotylli Okrętów.
26.10.2017

Kolejne zadania Marynarki Wojennej

Zaplanowane na jesień br. ćwiczenia taktyczne z wojskami Ostrobok-16 i Wargacz-16 są kolejnymi, ważnymi przedsięwzięciami szkoleniowymi dla 3 Flotylli Okrętów i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Koncepcje obu ćwiczeń, po rekomendacji Inspektoratu Marynarki Wojennej, zatwierdził dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.
27.07.2016

Klauzula „ITL” – ubytki ładunkowe – akt piractwa – analiza sprawy „The Valle di Cordoba”

Omawiane w niniejszym artykule orzeczenie angielskiego Sądu Apelacyjnego (Court Appeal),[2] stanowi dopiero drugie[3] znane w systemie angielskim - dotyczące interpretacji tzw. „in transit loss („ITL”) clause”.
03.07.2016

Wigilia Studentów Akademii Marynarki Wojennej

Podniosła atmosfera, serdeczne życzenia i tradycyjne polskie dania towarzyszyły spotkaniu wigilijnemu ze studentami wojskowymi. W poniedziałek 21 grudnia, z podchorążymi przy świątecznym stole spotkali się dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał dr Stanisław Zarychta, szef Szkolenia 3 FO komandor dr Kazimierz Pulkowski, przedstawiciele duchowieństwa i zaproszeni goście.
22.12.2015

GAUDEAMUS IGITUR 2015

W czwartek 1 października, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2015/2016. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 11:00 w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego (gmach Biblioteki Głównej AMW, ul. Grudzińskiego). Naukę na I roku rozpocznie ponad tysiąc studentów. Podczas uroczystości rektor – komendant kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht wręczy także wyróżnienia wybitnym nauczycielom akademickim i najlepszym studentom.
29.09.2015

40. rocznica ORP Nawigator

Dzisiaj, 17 lutego, okręt rozpoznawczy ORP Nawigator obchodził swoje 40. urodziny. W uroczystym podniesieniu bandery wzięli udział byli dowódcy okrętu, załoga, kadra sztabu Grupy Okrętów Rozpoznawczych oraz innych JW MW, a także zaproszeni goście.
17.02.2015

Bliżej ropy, bliżej gazu

Tele -€“ Fonika Kable konsekwentnie rozwija swoje produkty dedykowane do zastosowań w przemyśle wydobywczym ropy i gazu. Po kablach uszczelnionych wykorzystywanych w morskich platformach wydobywczych, teraz dostarczyła kable zasilające szyby wiertnicze odporne na ekstremalnie niskie temperatury pracy. Kable Torsionflex Mine – TEMC – NSSHÖU znajdą zastosowanie na syberyjskich i tiumeńskich polach wydobywczych ropy naftowej.
15.04.2014

Na Śląsku powstała ogromna fabryka śmigieł do wiatraków energetycznych. Oznacza to 300 miejsc pracy

Eksportowane na cały świat łopaty do wiatraków o długości 56 metrów będą produkowane w Żorach-Warszowicach. Polski oddział niemieckiej firmy Euros otwiera tam nową halę produkcyjno-magazynową za 40 mln złotych.
24.06.2013

Jotun Polska dla Gdańskich Amazonek

Jotun Polska, światowy lider w produkcji specjalistycznych farb antykorozyjnych, proszkowych kolejny raz wspiera Gdańskie Stowarzyszenie Kobiet „Amazonki”. Firma wydała kalendarz, którego kilka wyjątkowych egzemplarzy zlicytowano, a dochód z licytacji zasilił konto Stowarzyszenia.
23.01.2013

Minister Obrony Narodowej w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni

Minister Obrony Narodowej Tomasz SIEMONIAK złożył dzisiaj (środa, 27 czerwca) wizytę w Porcie Wojennym Gdyni. Szef resortu Obrony Narodowej spotkał się z dowództwem 3 Flotylli Okrętów, aby zapoznać się ze stanem realizacji zadań i projektów modernizacyjnych oraz przedsięwzięciami planowanymi na kolejne miesiące.
29.06.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.