• <
BOTA_2023

40. rocznica ORP Nawigator

17.02.2015 14:00 Źródło: własne

Partnerzy portalu

40. rocznica ORP Nawigator - GospodarkaMorska.pl

Dzisiaj, 17 lutego, okręt rozpoznawczy ORP Nawigator obchodził swoje 40. urodziny. W uroczystym podniesieniu bandery wzięli udział byli dowódcy okrętu, załoga, kadra sztabu Grupy Okrętów Rozpoznawczych oraz innych JW MW, a także zaproszeni goście.

Okręt zbudowano w Stoczni Północnej w Gdańsku i wcielono do powstałej w 1974 roku do Grupy Okrętów Hydrograficznych, wchodzącej w skład 3 FO. Od tej pory kolejne pokolenia marynarskie uczestniczyły w wielu ćwiczeniach o charakterze narodowym i międzynarodowym oraz licznych szkoleniach na morzu. Obecnie okręt wchodzi w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych. Matką chrzestną jest Pani Maria Kiszczak, a okrętem dowodzi kmdr ppor. Wiktor Charytanowicz.

Okręt ORP Nawigator jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego w obszarze działań polskiej Marynarki Wojennej. Jest to jednostka o nieograniczonej dzielności morskiej i długiej autonomiczności. Może operować praktycznie na wszystkich akwenach świata. Okręt wchodzi w skład systemu rozpoznania Sił Zbrojnych RP.

Dziękujemy za wysłane grafiki.