• <

Wynik wyszukiwania - " Rosja" - Wiadomości

USA prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie dostaw uzbrojenia

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie największego w historii kontraktu zbrojeniowego z tym krajem, obejmującego m.in. dostawy samolotów wielozadaniowych F-16; władze w Hanoi próbują pogłębić współpracę z USA w obawie przed Chinami, z którymi toczą spór terytorialny na Morzu Południowochińskim - ujawniła w sobotę agencja Reutera.
23.09.2023

USA, Rosja i Chiny rozbudowują swoje poligony jądrowe

Największe mocarstwa jądrowe na świecie, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, od kilku lat konsekwentnie rozbudowują swoje poligony do testów atomowych; nie można wykluczyć powrotu tych państw do przeprowadzania prób z użyciem broni nuklearnej - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.
22.09.2023

Biały Dom o polskim embargu na ukraińskie zboże: to są suwerenne decyzje

Blokada importu ukraińskiego zboża na wewnętrzne rynki przez Polskę i inne kraje jest ich suwerenną decyzją i hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA zależy jednak na powrocie do eksportu zboża przez Morze Czarne.
18.09.2023

Komisarz UE: eksport produktów rolnych z Ukrainy najlepiej korytarzami solidarnościowymi przez Morze Czarne

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślił po zakończeniu nieformalnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa, że po wyjściu Rosji w połowie lipca z umowy zbożowej optymalny eksport produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne jest możliwy tylko korytarzami solidarnościowymi.
06.09.2023

Prezydent Turcji: odblokowanie porozumienia zbożowego to najważniejszy temat moich rozmów z Putinem

Odblokowanie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, jest najważniejszym tematem moich poniedziałkowych rozmów z Władimirem Putinem - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który spotyka się z rosyjskim dyktatorem w Soczi.
04.09.2023

Rosja stawia żądania odnośnie do wznowienia umowy o eksporcie ukraińskiego zboża

Wznowienie umowy zbożowej jest ważne, jednak Rosja stawia w tej sprawie żądania - poinformował cytowany przez agencję Reutera minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan po czwartkowej rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Ławrowem w Moskwie.
31.08.2023

Erdogan wybiera się do Rosji na spotkanie z Putinem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan "wkrótce" uda się do Soczi w Rosji, aby omówić z Władimirem Putinem możliwości wznowienia porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - ogłosił w poniedziałek rzecznik rządzącej w Turcji partii AKP Omer Celik.
28.08.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.
26.08.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

Unimot nie spodziewa się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga na paliwa z Rosji

Największy niezależny importer paliw Unimot od prawie roku przygotowuje się do uniezależnienia od rosyjskich produktów - powiedział PAP wiceprezes spółki Robert Brzozowski. Zaznaczył, że nie spodziewa się większych kłopotów na rynku po wejściu unijnego embarga na paliwa z Rosji.
04.02.2023

Ukraina. Prezydent Zełenski: dwa rosyjskie pociski rakietowe przeleciały nad korytarzem zbożowym

Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem w nagraniu wideo, że rosyjski myśliwiec wystrzelił dwa pociski rakietowe, które przeleciały nad korytarzem zbożowym. Każdy z tych ataków Rosjan zagraża eksportowi żywności - oświadczył prezydent Ukrainy.
03.11.2022

ONZ: trzy statki ze zbożem wypłynęły z portów ukraińskich

Trzy statki ze zbożem opuściły porty ukraińskie do południa we wtorek - poinformowało centrum koordynacyjne ONZ. Ruch statków odbywa się we wtorek drugi dzień od wycofania się Rosji z umowy o bezpiecznym eksporcie ukraińskich produktów przez Morze Czarne.
01.11.2022

Prezydent Erdogan: poleciłem resortowi energii rozpoczęcie prac nad utworzeniem w kraju hubu gazowego

Razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poleciliśmy naszym ministerstwom energii i innym instytucjom rozpoczęcie wspólnych badań - poinformował w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, odnosząc się do planu utworzenia w Turcji "hubu gazowego".
14.10.2022

Holenderski Urząd Patentowy zamroził patenty rosyjskich firm gazowych, m.in. Gazpromu

Holandia zamroziła patenty rosyjskich firm gazowych - wynika z ustaleń portalu NOS. Holenderski Urząd Patentowy (OCNL) potwierdza, że dotyczy to takich marek jak Gazprom, Rosnieft i Transnieft.
14.10.2022

Duńska Agencja Energii: gaz z Nord Stream 2 przestał wyciekać

Przestał wyciekać gaz z rurociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu - podała w sobotę Duńska Agencja Energii.
01.10.2022

Truss: wyciek gazu z gazociągów Nord Stream to "akt sabotażu"

Podczas spotkania z premier Danii Mette Frederiksen w Londynie premier Wielkiej Brytanii Liz Truss oceniła, że wyciek gazu z gazociągów Nord Stream był "aktem sabotażu" - poinformowała w sobotę agencja Reutera.
01.10.2022

Francja. Na życzenie Rosji w piątek sesja RB ONZ w sprawie uszkodzenia gazociągów Nord Stream

Na życzenie Rosji w piątek po południu zostanie zwołana w trybie pilnym sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 - poinformowała w środę Francja, która przewodzi Radzie w tym miesiącu.
28.09.2022

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie przekazały KE wspólną propozycję sankcji wobec Rosji

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Chodzi m.in. o embargo na import produktów LPG z Rosji.
23.09.2022

Niemcy. Reuters: złożono zamówienia na gaz z Rosji, choć surowiec nadal nie płynie przez Nord Stream 1

Niemieccy nabywcy zarezerwowali na krótko w poniedziałek przepustowość do odbioru rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1, po raz pierwszy od zamknięcia tego gazociągu trzy tygodnie temu. Niemiecki operator sieci Gascade zapewnił jednak, że gaz nie płynie, a przepustowość Nord Stream 1 wynosi zero - podała agencja Reutera.
19.09.2022

Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty

Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach - poinformował w środę rzecznik Pentagonu William La Plante.
07.09.2022

Rzecznik rządu: propozycja KE wymaga szczegółowej analizy

Przedstawiona w środę propozycja Komisji Europejskiej ws. limitu cenowego na rosyjski gaz wymaga szczegółowej analizy - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
07.09.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Politico: rosyjska inwazja na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej

Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej, uważanej przez lata za formację o kluczowym znaczeniu w rosyjskich planach podboju sąsiedniego kraju; okręty i siły powietrzne floty zostały przetrzebione przez ukraińskie rakiety i drony - ocenił portal Politico.
30.08.2022

Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.
25.08.2022

Węgry. Szef MSZ: nie jesteśmy gotowi na negocjacje ws. kolejnych sankcji energetycznych przeciw Rosji

Nie jesteśmy gotowi na negocjowanie kolejnych sankcji energetycznych przeciw Rosji - poinformował na Facebooku minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po rozmowie telefonicznej z szefem dyplomacji Estonii Urmasem Reinsalu.
24.08.2022

Naukowiec: ponad 5 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ponad 5 tysięcy delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku inwazji Rosji na Ukrainę z powodu rosyjskich ostrzałów i manewrów - uważa ukraiński biolog Iwan Rusew, na którego wypowiedź powołuje się we wtorek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
23.08.2022

Szwecja. Rosyjski statek mógł naruszyć szwedzkie wody na Bałtyku; armia wszczęła dochodzenie

Siły zbrojne Szwecji wszczęły dochodzenie w związku z możliwym naruszeniem szwedzkich wód terytorialnych na Bałtyku przez rosyjski statek. Do incydentu miało dojść w sobotę na południe od Ystad.
21.08.2022

Ukraina. Wojsko: Rosjanie zwiększają liczbę okrętów rakietowych na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym siły rosyjskie zwiększają liczbę okrętów przenoszących rakiety Kalibr – powiadomiło w niedzielę ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. W jego ocenie może to oznaczać, że dojdzie do nasilenia ataków na Ukrainę w okolicach Dnia Niepodległości (24 sierpnia).
21.08.2022

Niemcy. Wicekanclerz Habeck ostrzega przed ustępstwami wobec Putina ws. Nord Stream 2

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w niedzielę w Berlinie ostrzegł przed uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 - podał portal dziennika "Bild". Według polityka uruchomienie niemiecko-rosyjskiego projektu byłoby pośrednim przyznaniem racji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
21.08.2022

Chiny od trzech miesięcy najwięcej ropy sprowadzają z Rosji

Rosja od maja do lipca była nieprzerwanie największym dostawcą ropy do Chin – podała w sobotę agencja Reutera, przytaczając najnowsze oficjalne dane chińskiego urzędu celnego. Chiny są również największym odbiorcą ropy z Rosji.
21.08.2022

Włochy. Szef sztabu marynarki wojennej: zareagowaliśmy na obecność rosyjskich okrętów

Włoska marynarka wojenna miała pod kontrolą rosyjskie okręty, które wpłynęły na Adriatyk i zareagowała na ich obecność - powiedział szef sztabu admirał Giuseppe Cavo Dragone. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" w sobotę wyraził opinię, że w najbliższych latach Rosja będzie chciała zdestabilizować północną Afrykę.
20.08.2022

"NYT": powiązane z Rosją firmy starają się o zakup kluczowego dla NATO portu w Grecji

Firmy powiązane z Rosją i spółki ze Stanów Zjednoczonych rywalizują ze sobą o kontrolę nad portem w Aleksandropolis we wschodniej Grecji, który stał się kluczowym punktem przerzutu sprzętu USA na wschodnią flankę NATO - podaje w czwartek "New York Times". Aktywność w porcie ma też budzić sprzeciw Turcji.
18.08.2022

NATO. Minister obrony Węgier: nasze myśliwce przechwyciły rosyjski samolot nad Bałtykiem

Węgierskie myśliwce Gripen, które od początku sierpnia uczestniczą w NATO-wskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, przechwyciły rosyjski samolot nad Bałtykiem – poinformował w czwartek minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky.
18.08.2022

Syryjski statek przywiózł do portu w Trypolisie zboże skradzione przez Rosjan

Objęty amerykańskimi sankcjami syryjski statek Laodicia zacumował w porcie w Trypolisie na północy Libanu z ładunkiem jęczmienia i pszenicy - poinformowała w czwartek ukraińska ambasada w Bejrucie. Według niej zboże zostało skradzione przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy.
28.07.2022

Ukraińska marynarka wojenna: na Morzu Czarnym trzy rosyjskie okręty z rakietami Kalibr

Na Morzu Czarnym dyżurują trzy rosyjskie okręty, przenoszące rakiety Kalibr – powiadomiła w piątek marynarka wojenna Ukrainy.
22.07.2022

Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji

W odpowiedzi na trwającą agresję Rosji na Ukrainę Rada UE przyjęła w czwartek nowe środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję i wzmocnienie ich skuteczności.
21.07.2022

Europoseł: KE nie przekazała Polsce środków na plan odbudowy i uchodźców z Ukrainy, a chce solidarności ws. gazu

Komisja Europejska nie przekazała Polsce pieniędzy na plan odbudowy po pandemii, nie zauważa też, że nasz kraj "przyjął 4 miliony matek i dzieci z Ukrainy", i nie przekazała mu należnych środków na ich wsparcie; tymczasem teraz, wiedząc, że Polska ma gaz, chce solidarności - mówi w rozmowie z PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
21.07.2022

Most Antonowski nad Dnieprem trafiony przez Ukraińców w okupowanym Chersoniu [WIDEO]

Siły ukraińskie uszkodziły most w okupowanym przez Rosjan Chersoniu, który ma kluczowe znaczenie dla kontroli terenów na zachód od Dniepru; kontrola przepraw przez rzekę będzie istotna dla wyniku walk w tym regionie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2022

Ukrinform: Rosjanie przegrupowali dużą liczbę okrętów wojennych

Duża liczba rosyjskich okrętów wojennych została przegrupowana z Sewastopola na okupowanym Krymie do rosyjskiego portu w Noworosyjsku - poinformował w niedzielę wieczorem portal Ukrinform, cytując szefa odeskiej administracji wojskowej Siergieja Bratczuka.
18.07.2022

KE: zwrot turbiny gazociągu Nord Stream 1 pozbawia Rosję pretekstu dla ograniczania dostaw gazu

Komisja Europejska wyraziła we wtorek zadowolenie w związku z decyzją władz Kanady o zwrocie do Niemiec po serwisowaniu turbiny gazociągu Nord Stream 1. Podkreśliła, że krok ten usuwa jedną z wymówek stosowanych przez Rosję dla ograniczania dostaw gazu do UE.
12.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Biełgorod gotowy do służby. To rosyjski okręt podwodny z napędem jądrowym

W piątek (8 lipca) Rosyjska Marynarka Wojenna przyjęła do służby okręt podwodny specjalnego przeznaczenia K-329 Biełgorod. To jednocześnie pierwszy nosiciel atomowych bezzałogowców podwodnych Posiejdon.
10.07.2022

Niemcy. Szef CSU: zagrożenie brakiem energii to odpowiedzialność rządu

Premier Bawarii Markus Soeder (CSU) wyraził w niedzielę zaniepokojenie, że w całych Niemczech wkrótce może zabraknie gazu, a tym samym energii elektrycznej. W jego opinii winny zaistniałej sytuacji jest rząd federalny, który nie przygotował się odpowiednio i prowadzi złą politykę energetyczną.
10.07.2022

Kanada przekaże Niemcom serwisowane turbiny dla Nord Stream 1

Kanada zwróci Niemcom serwisowane u siebie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 czyniąc w ten sposób wyjątek z nałożonych wcześniej na Rosję sankcji - poinformował w sobotę szef resortu zasobów naturalnych. Równocześnie Kanada rozszerzy sankcje na rosyjski sektor energetyczny.
10.07.2022

Na Morzu Czarnym dyżurują rosyjskie okręty przenoszące 20 rakiet Kalibr

Na Morzu Czarnym przy Ukrainie znajdują się rosyjskie jednostki dysponujące w sumie 20 pociskami typu Kalibr – powiadomiło ukraińskie wojsko. Jak podano, ze względu na sztormową pogodę, Rosjanie zmniejszyli ilość okrętów w akwenie.
09.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Resort obrony: trzy rosyjskie okręty przepłynęły pomiędzy japońskimi wyspami

Trzy okręty rosyjskiej marynarki wojennej przepłynęły pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zachód wyspami Japonii, Yonaguni i Iriomote – poinformował w sobotę resort obrony w Tokio. Agencja Kyodo powiązała incydent ze wzrostem napięcia w relacjach Tokio z Moskwą na tle wojny na Ukrainie.
02.07.2022

Rosyjskie tankowce dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji

Rosyjskie tankowce, pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę, dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji Unii i USA - podaje w piątek Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), medialne konsorcjum śledzące przestępczość zorganizowaną i korupcję.
24.06.2022

UE. Szefowa KE: musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu

Musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu i musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie - powiedziała w piątek na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
24.06.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Rosja może całkowicie odciąć dopływ gazu do Europy

Rosja może całkowicie odciąć dopływ gazu do Europy, ponieważ chce wzmocnić swoje polityczne wpływy w obliczu kryzysu na Ukrainie - oświadczył w środę szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol. Podkreślił, że Europa powinna na to przygotować się już teraz.
22.06.2022

"Spiegel": Amerykanie na szczycie G7 chcą ustalić limit cen na rosyjską ropę - 50 USD za baryłkę

Nałożone na Rosję sankcje w niewielkim stopniu ograniczyły jej dochody ze sprzedaży surowców. Rząd USA chce to zmienić i podczas nadchodzącego szczytu G7 naciskać na ograniczenie cen rosyjskiej ropy. Amerykanie mają już plan: nałożenie pułapu cenowego na rosyjską ropę poprzez stworzenie „antyrosyjskiego kartelu” – pisze w środę portal tygodnika „Spiegel”.
22.06.2022

Rosyjskie samoloty wojskowe stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego nad Bałtykiem

Trzy rosyjskie samoloty dokonały w czwartek niewidzialnego dla radarów przelotu nad Bałtykiem na północ od lotniska w Visby na Gotlandii. Maszyny stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego - pisze w sobotę dziennik "Dagens Nyheter".
11.06.2022

Łotwa. Ekspert: inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w krajach bałtyckich duchy przeszłości; możliwe rosyjskie prowokacje na granicach

Inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w krajach bałtyckich duchy przeszłości - mówi PAP łotewski ekspert, profesor Andris Spruds. Jak ocenia, w najbliższej perspektywie Rosja nie zaatakuje żadnego kraju NATO, jednak nie wyklucza przy tym możliwych "incydentów" na granicach, w tym np. na granicy polsko-ukraińskiej.
11.06.2022

Wzrosło ryzyko ataku na Odessę i Mikołajów z Morza Czarnego

Wzrosło niebezpieczeństwo rosyjskich ataków na obwód odeski i mikołajowski z Morza Czarnego – poinformował w czwartek szef władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk w ukraińskiej telewizji.
09.06.2022

Rosjanie rozmieścili na Wyspie Węży okręty desantowe

Żołnierze rosyjscy umacniają swoje pozycje na Wyspie Węży, rozmieścili tam systemy obrony przeciwlotniczej i duże okręty desantowe - powiedziała w środę rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
08.06.2022

Rosja zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych wysp

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych Południowych Wysp Kurylskich - przekazał we wtorek Reuters.
07.06.2022

Horała zarzuca Tuskowi wspieranie Rosji w sprawie ukraińskiego zboża

Polska chce pomóc Ukrainie w eksporcie jej zboża na zachód; Donald Tusk, mówiąc o ewentualnych stratach polskich rolników, "w sposób inteligentny wpisuje się w interes Federacji Rosyjskiej" - uważa wiceminister infrastruktury Marcin Horała. W poniedziałek szef PO wezwał rząd do zadbania o konkurencyjność polskiej produkcji rolnej w obliczu transferu przez nasz kraj tańszego ukraińskiego zboża. Tusk zastrzegł, że sprawa pomocy Ukrainie jest bezdyskusyjna.
07.06.2022

Eksport ukraińskiego zboża drogą morską z Odessy. Na czym polega porozumienie Turcji i Rosji?

Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.
06.06.2022

Okręty Rosji odsunięte na ponad 100 km od ukraińskiego wybrzeża

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w poniedziałek, że w wyniku jej działań grupa okrętów Rosji na Morzu Czarnym została odsunięta na ponad 100 km od wybrzeża. Nadal jednak siły morskie Ukrainy działają w warunkach przewagi wroga - głosi komunikat.
06.06.2022

UE. Sadoś: szósty pakiet sankcji jest wielkim osiągnięciem, bo obejmuje rosyjską ropę

Szósty pakiet unijnych sankcji jest wielkim osiągnięciem z uwagi na objęcie nimi ropy naftowej z Rosji, stanowiącej dla tego państwa główne źródło dochodów do budżetu – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
02.06.2022

Doradca prezydenta Zełenskiego: marynarzami rozwożącymi skradzione zboże zajmie się Interpol

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak ostrzegł w poniedziałek marynarzy, by nie przewozili zboża skradzionego Ukrainie przez wojska rosyjskie. Zapewnił, że na uczestników tego procederu "w każdym porcie czekać będzie Interpol".
30.05.2022

Wizyta okrętów wojennych NATO w Helsinkach

W ten weekend w porcie w Helsinkach cumują cztery okręty wojenne NATO z USA, Francji i Niemiec, m.in. 190-metrowy okręt desantowy i niszczyciel. „To mocny polityczny sygnał, także dla Rosji, że nasi partnerzy są z nami na poważnie” – oświadczył w sobotę szef parlamentarnej komisji obrony Petteri Orpo.
28.05.2022

Mariupol "miastem duchów" - Rosjanie zabili 22 tys. osób. Co się dzieje w porcie?

W wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób; najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza - poinformował w nocy z wtorku na środę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko w rozmowie ze stacją CNN.
25.05.2022

Sankcje na ropę z Rosji. Czy uda się je ustalić przed szczytem UE?

Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
25.05.2022

Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego o przyszłości regionu po inwazji Rosji na Ukrainę

W Kristiansand w południowej Norwegii rozpoczął się we wtorek dwudniowy szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). W spotkaniu, którego tematem jest przyszłość regionu po inwazji Rosji na Ukrainę, nie uczestniczą rosyjscy dyplomaci.
24.05.2022

Zły stan okrętów powodem odmowy wykonania misji bojowych przez rosyjskich marynarzy

Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.
24.05.2022

Niemcy. Embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"?

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".
24.05.2022

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński zmienia rynek surowców

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił krajobraz na globalnym rynku surowców. Zniszczone huty na Ukrainie, embargo na rosyjską ropę, wzrost znaczenia LNG, to wybrane przykłady globalnej układanki będące skutkiem rosyjskiej agresji.
23.05.2022

Sasin na Światowym Forum Ekonomicznym: ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.
23.05.2022

Serbia wśród 10 krajów znad Adriatyku i Morza Jońskiego potępiających agresję Rosji na Ukrainę

Rządy Serbii oraz dziewięciu innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisały w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.
22.05.2022

Jak będą wyglądały sankcje na ropę z Rosji? Polska zgłosiła poprawki

Państwa UE nadal nie mogą dojść do konsensusu w sprawie szóstego pakietu sankcji, który zakłada embargo na dostawy ropy naftowej z Rosji. Polska, w nadziei na przełamanie impasu w Brukseli, zaproponowała do niego poprawki – wynika ze źródeł PAP.
19.05.2022

Część państw UE nie chce objęcia sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
13.05.2022

Rosyjskie okręty podwodne wypłynęły z Sewastopola

Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola – poinformował w piątek korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji.
13.05.2022

Źródło unijne: rozmowy ws. embarga na rosyjską ropę - na spotkaniu szefów MSZ w poniedziałek

Kwestia wprowadzenia embarga UE na rosyjską ropę zostanie poruszona w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej - przekazało w piątek dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło unijne. „Nie potrafię powiedzieć, czy znajdziemy kompromis” – dodała ta osoba.
13.05.2022

Ekspert wojskowy: siły rosyjskie na Wyspie Węży mają zabezpieczyć operację desantową w kierunku Naddniestrza

Jeśli rosyjskie wojska umocnią się na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, to będą mogły rozmieścić tam systemy obrony powietrznej i kontrolować niebo nad południowo-zachodnią Ukrainą; ma to kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia rosyjskiej operacji desantu w kierunku Naddniestrza - ocenił w środę ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
11.05.2022

Komisja Europejska proponuje całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy

Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
04.05.2022

Ukraińskie ministerstwo obrony: celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od mórz

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała w poniedziałek, że celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego i Azowskiego. Wypowiedź Malar przytoczył portal informacyjny RBK-Ukraina.
02.05.2022

Wyspa Węży. Dwa rosyjskie kutry zniszczone przez Ukraińców [WIDEO]

Ukraińskie siły zniszczyły w poniedziałek dwa rosyjskie kutry patrolowe w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
02.05.2022

Zełenski: Rosja kontroluje Morze Czarne, chce całkowicie zablokować naszą gospodarkę

Rosja chce całkowicie zablokować naszą gospodarkę: nie pozwala na przepływ statków, kontroluje Morze Czarne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie, którego udzielił australijskiej telewizji Nine Network.
02.05.2022

Szef MSZ Ukrainy: następny pakiet sankcji UE musi obejmować embargo na ropę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział szefowi unijnej dyplomacji Josepowi Borrelowi, że następny pakiet sankcji wobec Rosji musi zawierać embargo na ropę. Swą rozmowę z wysokim przedstawicielem UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zrelacjonował w niedzielę na Twitterze.
01.05.2022

Ukraińcy zniszczyli rosyjski system obrony przeciwlotniczej na Wyspie Węży na Morzu Czarnym

Siły ukraińskie wykonały uderzenie na pozycje wojsk rosyjskich na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Atak zniszczył zestaw obrony przeciwlotniczej Strieła-10 i uszkodził stanowisko dowodzenia.
27.04.2022

Premier o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu: to bezpośredni atak na Polskę, zemsta za sankcje

Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu to bezpośredni atak na Polskę, która wczoraj pokazała, czym jest realne uderzenie w rosyjskich oligarchów; to zemsta za sankcje - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił też, że Polska była na ten krok przygotowana.
27.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków [AKTUALIZACJA]

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Gorący temat komentują na bieżąco politycy.
26.04.2022

Rząd uspokaja, że gazu dla odbiorców nie zabraknie mimo wstrzymania dostaw z Rosji

Mimo odcięcia dostaw gazu z Rosji, Polska jest na to przygotowana; wszyscy dotychczasowi odbiorcy błękitnego paliwa w kraju otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - zapewniali we wtorek przedstawiciele rządu, minister Anna Moskwa oraz Piotr Naimski.
26.04.2022

PGNiG: lista MSWiA nie wprowadza sankcji w zakresie obrotu gazem z Gazpromem

Decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wprowadza sankcji w zakresie obrotu gazem ziemnym z Gazpromem. Postanowiono zamrozić akcje Gazpromu w spółce System Gazociągów Tranzytowych "EuRoPol Gaz" oraz odsetki i dywidendy - poinformowało we wtorek PAP PGNiG.
26.04.2022

Rosja zakręca kurek z gazem dla Polski? Są nieoficjalne doniesienia

Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet.pl Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Obecnie w Ministerstwie Klimatu trwa narada sztabu kryzysowego. Strona rosyjska nie podała oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Jak donoszą media, jeszcze dziś mają się pojawić oficjalne komunikaty.
26.04.2022

Kolejne kraje zamykają porty dla rosyjskich statków

Estonia i Bułgaria to kolejne kraje Unii Europejskiej, które zamknęły swoje porty dla rosyjskich statków. Wcześniej podobny zakaz wydały Włochy, Belgia i Rumunia, zgodnie z pakietem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za inwazję na Ukrainę.
18.04.2022

W rumuńskich portach w niedzielę wejdzie w życie zakaz wstępu dla rosyjskich statków

W niedzielę wejdzie w życie zakaz wstępu dla rosyjskich statków do portów rumuńskich - podała w sobotę ukraińska agencja Ukrinform.
16.04.2022

Rosyjski krążownik Moskwa trafiony dwoma rakietami. W wyniku pożaru wybuchła amunicja

Jak podało w czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony, na krążowniku rakietowym Moskwa na Morzu Czarnym w wyniku pożaru zdetonowała amunicja. Załoga została ewakuowana, przyczyna pożaru jest badana, poinformowało ministerstwo.
14.04.2022

Ukraina apeluje o broń, w tym pociski przeciwokrętowe, by odbić okupowane terytoria

12.04.2022

Amerykańscy eksperci: rosyjskie wojska w Mariupolu wdarły się do portu rybackiego i przecięły linię obrony miasta

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach – ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.04.2022

Ewakuacja rannych drogą morską z Mariupola? Turcja chce mediować między Rosją a Ukrainą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że toczą się obecnie rozmowy na temat roli Turcji jako pośredniczki w sprawie ewakuacji rannych z oblężonego Mariupola. Wyjaśnił, że chodziłoby o ewakuację drogą morską z wykorzystaniem tureckich statków.
06.04.2022

Kary pozbawienia wolności za łamanie embarga na węgiel z Rosji. Ratunkiem Baltic Pipe?

Za łamanie zakazu importu węgla mogą grozić kary pozbawienia wolności – przewiduje projekt ustawy przeciwdziałającej agresji na Ukrainę, którego pierwsze czytanie miało miejsce w środę. W Sejmie trwają dyskusje o rekompensatach dla firm, które poniosą straty w wyniku embarga.
06.04.2022

Polski rząd podtrzymuje swoje stanowisko ws. zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego

Polska podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie wprowadzenia sankcji w postaci natychmiastowego zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE.
04.04.2022

Kraje bałtyckie zrezygnowały z importu rosyjskiego gazu

Kraje bałtyckie nie będą już importować rosyjskiego gazu ziemnego – poinformował w niedzielę szef łotewskiego operatora magazynów gazu ziemnego prezes Zarządu Conexus Baltic Grid Uldis Baris.
03.04.2022

Morawiecki: Polska nie podda się szantażowi Putina w sprawie płatności za gaz

Polska nie podda się szantażowi prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie płatności za gaz – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował m.in. do kanclerzy Niemiec i Austrii, aby także mu nie ulegli.
02.04.2022

Abramowicz jest właścicielem pięciu jachtów o wartości prawie miliarda dolarów

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz posiada lub jest powiązany z kolekcją pięciu jachtów, których wartość szacuje się na prawie 1 mld dolarów, w tym trzech, o których do tej pory nie było wiadomo, że są jego - ujawnił w piątek dziennik "Financial Times".
02.04.2022

Obajtek: 70 proc. ropy w systemie rafineryjnym Orlenu spoza kierunku rosyjskiego

70 proc. ropy w systemie rafineryjnym Orlenu pochodzi spoza kierunku rosyjskiego - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że w rafinerii w Możejkach od wybuchu wojny 100 proc. ropy pochodzi spoza Rosji.
31.03.2022

Katar pomoże uniezależnić się Berlinowi od Rosji dzięki LNG

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, Niemcy dążą do ​​zmniejszenia swojej zależności energetycznej od surowców oferowanych przez Putina. Berlin prowadzi negocjacje kontraktowe z Katarem związane z długoterminowym dostawami LNG.
31.03.2022

Ukraińskie siły zbrojne: wciąż istnieje ryzyko rosyjskiego desantu w Odessie

Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.
30.03.2022

Lewica o deklaracji uniezależnienia od paliw z Rosji: potrzebne OZE i inwestycje w sieci energetyczne

Premier Morawiecki i minister Moskwa przedstawili ogólne założenia; czekamy na dokumenty ws. terminów i kosztów - powiedział poseł Lewicy Dariusz Wieczorek o deklaracji o uniezależnieniu Polski od rosyjskich paliw. Posłanka Anita Sowińska wskazała, że w tym procesie konieczne są inwestycje w OZE.
30.03.2022

Rząd: aktualizacja PEP2040 ma przewidywać uniezależnianie się od paliw z Rosji

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.
29.03.2022

Rzecznik rządu: w tym tygodniu przedstawiony zostanie plan odchodzenia od importu z Rosji m.in. ropy

W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu Anna Moskwa przedstawią plan odchodzenia od dostaw z Rosji m.in. ropy - zapewnił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
29.03.2022

Jacht rosyjskiego oligarchy utknął w Norwegii. Nikt nie chce go zatankować

Jacht Ragnar należy do rosyjskiego oligarchy Władimira Strzałkowskiego. Ta luksusowa jednostka utknęła w Norwegii i obecnie znajduje się w problematycznej sytuacji: nikt nie chce jej zatankować.
24.03.2022

KE analizuje scenariusz potencjalnego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do UE następnej zimy

Komisja Europejska analizuje scenariusz całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do UE przyszłej zimy - powiedział w czwartek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.
24.03.2022

TotalEnergies przestanie kupować ropę od Rosji

TotalEnergies poinformował, że do końca roku przestanie kupować ropę naftową z Rosji - pisze dziennik "New York Times". Francuski koncern paliwowo-energetyczny wskazał, że jest oskarżany o "współudział w zbrodniach wojennych" za to, że kontynuuje współpracę z tym krajem.
23.03.2022

Mariupol ostrzelały okręty rosyjskie

Mariupol został ostrzelany przez cztery okręty rosyjskiej marynarki wojennej - podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie siły Azow, biorące udział w obronie miasta.
20.03.2022

Czy UE rozszerzy sankcje wobec Rosji m.in. na transport morski?

Sankcje UE wobec Rosji muszą być rozszerzone na jej system bankowy i energetyczny – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Przekazał, że we wtorek przyjedzie do Polski zespół KE, który będzie pracował wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
18.03.2022

Equinor wycofuje się z handlu rosyjską ropą

Norweski koncern Equinor ogłosił rezygnację z handlu ropą rosyjską. To odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę. W ten sposób spółka dołączył ado największych koncernów naftowych i gazowych, w tym Shell, BP , TotalEnergies i włoskiej grupy energetycznej ENI, które zaprzestały zakupów surowców od agresora.
18.03.2022

Ukraina. Obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski pocisk wystrzelony z okrętu

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w piątek trzy rosyjskie pociski manewrujące nad obwodem winnickim i jeden, wystrzelony z okrętu, nad obwodem odeskim – poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikaty władz i wojska.
18.03.2022

Francuski premier: do 2027 roku zakończymy importowanie ropy i gazu z Rosji

Francja zakończy importowanie ropy i gazu z Rosji do roku 2027 - oświadczył w środę na konferencji prasowe premier Francji Jean Castex.
16.03.2022

Dwa niszczyciele US Navy na Morzu Bałtyckim. Są śledzone przez Rosjan

Zagraniczne media podają, że niszczyciele US Navy USS Donald Cook i USS Forrest Sherman z pociskami kierowanymi wypłynęły na Morze Bałtyckie. Śledzi je Rosyjska Flota Bałtycka.
08.03.2022

Zakaz eksportu technologii morskich do Rosji. UE ogłasza nowe sankcje

Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę.
08.03.2022

Czy dojdzie do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1? Niemcy zabierają głos

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv we wtorek wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. Nie spodziewam się, by do tego doszło - powiedział.
08.03.2022

Kupowanie "ropy w worku". Kto zarabia na napaści Rosji na Ukrainę. Czy tylko rosyjska ropa nie pachnie ukraińską krwią?

Shell kupił w piątek 4 marca ropę od Rosji po obniżonej cenie i wydał komunikat, że decyzja o zakupie paliwa po obniżonej cenie była „trudna”. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaatakował firmę energetyczną, pytając na Twitterze: „Czy rosyjska ropa nie pachnie ukraińską krwią?”
07.03.2022

USA nie sądzą, że atak Rosji na Odessę od strony morza jest nieunikniony

Stany Zjednoczone nie uważają, że atak Rosjan na ukraińskie miasto Odessa od strony Morza Czarnego jest nieunikniony - przekazał Reuters w niedzielę, cytując amerykańskiego urzędnika z ministerstwa obrony USA.
07.03.2022

Czy w obliczu wojny na Ukrainie i sankcji Niemcy opóźnią odejście od atomu?

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
06.03.2022

Szef MSZ Turcji: mamy kontakt z Rosjanami, by zapewnić powrót naszych statków z Morza Czarnego

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział w piątek po spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO, że jego kraj pozostaje w kontakcie na szczeblu wojskowym z Rosjanami, aby zapewnić tureckim statkom bezpieczny powrót z Morza Czarnego.
04.03.2022

Niemcy: To był dobry moment, żeby wstrzymać Nord Stream 2

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
03.03.2022

Siemens wstrzymuje nowe rosyjskie projekty i dostawy do Rosji

Koncern Siemens ogłosił w środę, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wstrzymuje wszystkie swoje nowe projekty w Rosji, a także wszystkie swoje dostawy do Rosji. Firma zaznaczyła, że w pełni popiera nałożone na Rosję sankcje.
02.03.2022

Unijne porty z zakazem wstępu dla rosyjskich statków?

Państwa UE rozważają zakaz zawijania rosyjskich statków do europejskich portów - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Byłyby to kolejne, po lotniczych, sankcje mające na celu utrudnienie rosyjskich dostaw handlowych. Swoje porty dla rosyjskich statków zamknęła już Wielka Brytania.
01.03.2022

Rosyjski Arctic LNG 2 już bez włoskiego finansowania. Projekt warty 21 mld dol.

Włochy wstrzymały swoją część finansowania dla wartego 21 mld dol. projektu terminalu Arctic LNG 2, prowadzonego przez prywatną rosyjską firmę Novatek. Wartość włoskiej pożyczki, której miał udzielić m.in. państwowy bank, to ok. 500 mln euro - poinformowała we wtorek agencja Reutera.
01.03.2022

Amerykański pilot odmawia wejścia na pokład rosyjskich statków

Jak relacjonuje portal gCaptain starszy pilot jednego z głównych amerykańskich portów poinformował dzisiaj władze, że odmawia wejścia na pokład jakichkolwiek statków pod banderą Rosji, które wpływają do portu. Dzieje się to w tym samym dniu, w którym brytyjski minister transportu wezwał wszystkie brytyjskie porty do odmowy dostępu do rosyjskich „statków pływających pod banderą, zarejestrowanych, będących w posiadaniu, kontrolowanych, czarterowanych lub eksploatowanych”.
01.03.2022

Maersk protestuje przeciw agresji Putina. Zawiesza wysyłki kontenerów do i z Rosji

W odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji, która zaatakowała Ukrainę, Maersk czasowo zawiesza wszystkie wysyłki kontenerów do i z Rosji - poinformowało we wtorek duńskie przedsiębiorstwo, światowy potentat żeglugi kontenerowej.
01.03.2022

Kanada blokuje porty i wody terytorialne dla rosyjskich statków

Rosyjskie statki nie będą mogły wpływać na kanadyjskie wody terytorialne oraz zawijać do kanadyjskich portów – poinformował we wtorek minister transportu Kanady Omar Alghabra. Zakaz wejdzie w życie w tym tygodniu. „Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za swoją inwazję na Ukrainę. Dziś podejmujemy decyzje w sprawie zamknięcia akwenów i portów kanadyjskich dla statków należących do rosyjskich podmiotów lub zarejestrowanych w Rosji. Nadal będziemy działać na rzecz wsparcia Ukrainy” - napisał Alghabra na Twitterze.
01.03.2022

Polski głos o Nord Stream 2 w Brukseli. Projekt zawieszony i zakończony?

Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
28.02.2022

UE. Czy uda się uniezależnić od rosyjskiej ropy i gazu?

Jesteśmy zależni od rosyjskiej ropy i gazu, będziemy zmniejszać tę zależność tak szybko, jak będzie to możliwe. Nadeszła pora to poważnie zredukować - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zastrzegł, że będziemy musieli ponieść koszty uniezależnienia się od rosyjskich paliw.
28.02.2022

Brytyjski gigant energetyczny BP zaprzestaje współpracy z rosyjskim Rosnieftem

Brytyjski koncern BP poinformował w niedzielę, że po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się wycofać z posiadanych udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosnieft.
28.02.2022

Wywiad USA: wojska białoruskie jeszcze w poniedziałek mogą dołączyć do inwazji na Ukrainę

Białoruskie wojska najprawdopodobniej dołączą do sił rosyjskich dokonujących inwazji na Ukrainę i może do tego dojść już w poniedziałek - poinformował cytowany przez agencję AP przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.
28.02.2022

Ranny marynarz po uderzeniu rakiety w japoński statek na Morzu Czarnym

Jeden członek załogi został ranny w wyniku uderzenia rakiety w pływający pod panamską banderą statek transportowy Namura Queen – przekazał w sobotę japoński właściciel jednostki. Według ukraińskiej agencji spedycyjnej Stark Shipping rakietę wystrzelili Rosjanie.
26.02.2022

Gen. Skrzypczak: Europejscy ochotnicy mogą ruszyć na odsiecz Ukrainie [WYWIAD]

Nabór ochotniczy ludzi, którzy będą chcieli bronić wolności Ukraińców, jest możliwy, jestem przekonany, że ochotników nie zabraknie. Mogą się zaciągać do oddziałów, które będą formowali Ukraińcy, bo tam nie może być innego dowodzenia, niż ukraińskie – mówi w rozmowie z PAP generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.
26.02.2022

Prawo dżungli w praktyce. Konflikt rosyjsko-ukraiński a sektor morski

Sektor morski żywo reaguje na wszelkie incydenty geopolityczne, zaś obecny konflikt rosyjsko-ukraiński jest tego typu przykładem. Wyższe stawki transportu morskiego, wzrost cen paliw to potencjalne scenariusze dalszego rozwoju niepewnej sytuacji.
24.02.2022

Rosja zamyka znaczną część przestrzeni powietrznej nad Morzem Azowskim

Rosja zamknie znaczną części przestrzeni powietrznej nad Morzem Azowskim od 21 lutego do 26 lutego - podał w niedzielę dziennik "Moskowskij Komsomolec", powołując się na ministerstwo obrony Rosji.
21.02.2022

Rosyjski eksport kolejowy przez porty morskie wzrósł o 5,8% r/r w 2021 roku

Transport towarów koleją przeznaczonych na eksport przez rosyjskie porty morskie wyniósł w 2021 r. 351,1 mln ton. To oznacza wzrost o 5,8% rok do roku. To rekord wszechczasów – informują Koleje Rosyjskie.
17.02.2022

CNN: "Ekstremalnie bliskie" spotkanie samolotów USA i Rosji nad Morzem Śródziemnym

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
16.02.2022

Ukraina. MSZ: rosyjskie manewry na Morzu Azowskim i Czarnym uniemożliwiają żeglugę

MSZ Ukrainy protestuje w czwartek przeciwko zablokowaniu przez Rosję części Morza Czarnego i Azowskiego oraz Cieśniny Kerczeńskiej w związku z przeprowadzeniem manewrów. "Praktycznie uniemożliwia to żeglugę na obu morzach" - dodano.
10.02.2022

Sondaż: 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2

W związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim 53 proc. Niemców boi się wybuchu wojny - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Niemniej 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2.
03.02.2022

Irlandia. Rybacy uzgodnili z ambasadą Rosji strefę buforową w czasie rosyjskich manewrów

Irlandzcy rybacy, którzy planowali zakłócić ćwiczenia rosyjskich okrętów wojennych na wodach u wybrzeży Irlandii, poinformowali w czwartek, że na spotkaniu z ambasadorem Rosji uzgodnili utworzenie na czas trwania ćwiczeń stref buforowych.
28.01.2022

USA. Kongresmen Demokratów dla PAP: powinniśmy nałożyć sankcje na NS2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje obecny kryzys. Uważam jednak, że powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział PAP kongresmen Demokratów Mike Quigley.
25.01.2022

Ekspert: przecięcie podwodnych kabli może być częścią wojny podprogowej

Zagrożenie dla podwodnych kabli telekomunikacyjnych może stanowić element wojny podprogowej i wiadomo, że Rosja kontynuuje rozwój okrętów do głębokiego zanurzenia, ale nie ma na to monopolu - mówi PAP dr Sidharth Kaushal z londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI).
23.01.2022

Hiszpańskie okręty wojenne wzmocnią siły morskie NATO na Morzu Czarnym

W odpowiedzi na apel dowództwa NATO hiszpańskie ministerstwo obrony podjęło decyzję o wysłaniu trzech okrętów wojennych na Morze Czarne w związku ze wzrostem napięcia i ryzykiem rosyjskiej napaści na Ukrainę. Hiszpańskie myśliwce trafią zaś do Bułgarii.
22.01.2022

Marynarki wojenne Iranu, Rosji i Chin przeprowadziły ćwiczenia na Morzu Arabskim

Okręty wojenne Iranu, Rosji i Chin przeprowadziły w piątek wspólne manewry na Morzu Arabskim; ćwiczono m.in. ostrzał celów powietrznych i morskich - podał irański dziennik "Tehran Times". Manewry odbywały się na akwenie o powierzchni 17 tys. km kwadratowych.
21.01.2022

Rosja zapowiada manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych

Ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało w czwartek manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych. Zostaną one przeprowadzone w styczniu i lutym na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.
20.01.2022

Eksperci: rozmowy z Rosją nie będą nową Jałtą; szanse na przełom niewielkie

Administracja prezydenta USA Joe Bidena nie wpadnie w pułapkę Rosji i przyszłotygodniowe rozmowy nie będą nową Jałtą - mówi PAP były ambasador USA na Ukrainie Steven Pifer. Według byłego ambasadora USA przy NATO Ivo Daaldera pole do porozumienia jest niewielkie, ale może nim być kwestia kontroli zbrojeń i stworzenia "gorącej linii" między NATO i Rosją.
09.01.2022

Niemcy. Wicekanclerz zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

Wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) zagroził zatrzymaniem kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Wszelka dalsza agresja militarna nie może pozostać bez poważnych konsekwencji” – zaznaczył Habeck w rozmowie z FAZ.
18.12.2021

Rosja. Gazprom zaczął zapełniać gazem drugą nitkę gazociągu Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2, poinformowała w piątek, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Zapełnianie surowcem pierwszej nitki zaczęło się 4 października.
18.12.2021

"Niezawisimaja Gazieta": Putin i Biden mogli "wymienić" Ukrainę na Nord Stream 2

Rozmowy prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena wydają się porozumieniem w sprawie "wymiany Ukrainy na Nord Stream 2" - ocenia w czwartek rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta", wskazując na wycofanie w USA poprawek o sankcjach wobec Rosji.
09.12.2021

Nord Stream 2 największym problemem niemieckiej polityki

Gazociąg Nord Stream 2 i wiążąca się z nim zależność energetyczna od Rosji to największy problem niemieckiej polityki zagranicznej - pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, podkreślając, że Niemcy muszą uwolnić się od "od zgubnej zależności" od rosyjskiego gazu.
09.11.2021

Putin: na okręt USA na Morzu Czarnym możemy spojrzeć przez celownik

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że na okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Mount Whitney, który wpłynął na Morze Czarne można popatrzeć przez lornetkę "albo przez celownik odpowiednich systemów obrony".
01.11.2021

Gazprom zapewnił, że może pokryć 1/3 wzrostu konsumpcji gazu na świecie

Rosyjski koncern Gazprom oświadczył w czwartek, że w warunkach silnego popytu zwiększył wydobycie gazu o ponad 16 proc. w ciągu pierwszych 9,5 miesiąca br. i że wzrost wydobycia będzie mógł pokryć około jednej trzeciej wzrostu konsumpcji gazu na świecie.
28.10.2021

Szef Gazpromu: dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się 1 października

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział w środę, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się od 1 października, jak prognozowały media. Wcześniej w środę MSZ Rosji wyjaśniło, że wciąż trwa uzyskiwanie zezwoleń od regulatora niemieckiego.
15.09.2021

Rosyjski atomowy okręt podwodny bez napędu na wodach Danii

Orioł, rosyjski atomowy okręt podwodny stracił napęd na duńskich wodach terytorialnych, po czym zaczął dryfować z prędkością 1,5 węzła w kierunku wyspy Sejero. Informację podał portal Thebarentsobserver. Rosja zaprzeczyła, że do takiego wydarzenia doszło.
09.08.2021

Kreml: nie rozumiemy podejścia Polski do projektu Nord Stream 2

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że władze Rosji nie rozumieją negatywnego stosunku Polski do projektu Nord Stream 2. Przekonywał, że jest to projekt ważny dla bezpieczeństwa energetycznego krajów europejskich.
27.07.2021

Przydacz: porozumienie USA i Niemiec ws. NS2 to porażka jedności europejskiej

Porozumienie Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2 to przede wszystkim porażka jedności europejskiej, to porażka Niemiec, które odpowiadają za decyzję o budowie gazociągu, decyzją rozbijają spójność europejską - uważa wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
23.07.2021

Zełenski: manewry Sea Breeze pokazują, że nie jesteśmy sami w obliczu agresji Rosji

Odbywające się na Morzu Czarnym międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Sea Breeze 2021 demonstrują, że Ukraina nie jest sama w obliczu rosyjskiej agresji - oświadczył w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W tym roku manewry te są największe z dotychczasowych.
04.07.2021

Komisja Izby Reprezentantów przyjęła poprawkę unieważniającą zwolnienie NS2 z sankcji

Komisja ds. środków budżetowych Izby Reprezentantów jednogłośnie przyjęła w czwartek poprawkę do ustawy o pomocy zagranicznej, która ma na celu odwrócić decyzję Departamentu Stanu o odstąpieniu od sankcji przeciwko firmie Nord Stream 2 AG i jej szefowi.
04.07.2021

Ukraina. Szef MSZ o incydencie na Morzu Czarnym: działania Rosji zagrożeniem

Incydent na Morzu Czarnym potwierdza stanowisko Ukrainy, zgodnie z którym agresywne i prowokacyjne działania Rosji na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim stanowią trwałe zagrożenie dla Ukrainy i jej sojuszników - oświadczył w środę szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.
23.06.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

USA. Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w środę, że sankcje są tylko jednym z narzędzi, by zapewnić, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie wykorzystywany przez Moskwę jako "broń geopolityczna". Innym narzędziem jest dyplomacja - dodał.
09.06.2021

Ukraina. Szef MSW: po uruchomieniu NS2 możliwe prowokacje ze strony Rosji

Po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 możliwe będą prowokacje i próby ataków terrorystycznych ze strony Rosji - uważa szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Jego resort w sobotę poinformował o dużych wspólnych ćwiczeniach Gwardii Narodowej, policji i ratowników.
05.06.2021

Rosja. "Rossijskaja Gazieta": Polska może stracić na uruchomieniu Nord Stream 2

Uruchomienie Nord Stream 2 może zaszkodzić tranzytowi gazu nie przez Ukrainę, a dostawom przez terytorium Polski, która "może stracić" na skutek zmniejszenia dostaw poprzez gazociąg Jamał-Europa - przekonuje rządowy rosyjski dziennik "Rossijskaja Gazieta".
04.06.2021

Kreml: przyjmujemy z zadowoleniem zamiar zrezygnowania z sankcji wobec Nord Stream 2

Rosja przyjmuje z zadowoleniem zamiar Stanów Zjednoczonych, by zrezygnować z sankcji wobec projektu gazociągu Nord Stream 2 - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że Rosja nie przerwie tranzytu gazu przez Ukrainę.
01.06.2021

Prezydent Duda: decyzja USA, w tym zmiana stanowiska prezydenta ws. Nord Stream 2 była zaskakująca

Decyzja USA o braku sankcji w związku z budową Nord Stream 2, w tym zmiana stanowiska prezydenta USA Joe Bidena, była zaskakująca; byliśmy jednak przygotowani na to, że może to nastąpić - powiedział w poniedziałek w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
31.05.2021

Nord Stream 2 zostanie ukończony w 2021 roku

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) Manuela Schwesig wizytowała wraz z ambasadorem Rosji w Niemczech Siergiejem Nieczajewem stację przeładunkową gazociągu Nord Stream 2 w Lubminie koło Greifswaldu. Nieczajew oznajmił po spotkaniu, że Rosja oczekuje, że NS2 będzie ukończony w tym roku.
30.04.2021

Północna Droga Morska alternatywą dla Kanału Sueskiego?

W 2020 r. Północną Drogą Morską w tranzycie przepłynęły 64 statki, w 2019 r. – 37 jednostek, a w 2018 – 27 statków. Kanał Sueski dziennie pokonuje około 500 jednostek. Czy wobec tego Północna Droga Morska może stanowić alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Pacyfik, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne?
28.03.2021

Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.

Port Elbląg jest największym polskim portem Zalewu Wiślanego.
port ,porty ,port elbląg ,elbląg ,port morski ,port rzeczny ,port śródlądowy ,magazynowanie ,składowanie ,transport morski ,przeładunki ,handel z Rosją ,turystyka wodna ,mariny żeglarskie

Dziękujemy za wysłane grafiki.