• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Abramowicz jest właścicielem pięciu jachtów o wartości prawie miliarda dolarów

AK

02.04.2022 10:33
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Abramowicz jest właścicielem pięciu jachtów o wartości prawie miliarda dolarów

Partnerzy portalu

Abramowicz jest właścicielem pięciu jachtów o wartości prawie miliarda dolarów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Bertrand Greaux/marinetraffic.com

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz posiada lub jest powiązany z kolekcją pięciu jachtów, których wartość szacuje się na prawie 1 mld dolarów, w tym trzech, o których do tej pory nie było wiadomo, że są jego - ujawnił w piątek dziennik "Financial Times".

Władze Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej starają się zidentyfikować wszystkie aktywa należące do oligarchów objętych sankcjami w związku z ich powiązaniami z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Jak pisze "FT, już wcześniej wskazywano, że Abramowicz jest właścicielem dwóch luksusowych jachtów "Solaris" i "Eclipse", które według serwisu VesselsValue są warte odpowiednio 474 mln i 437 mln dolarów, jednak jak ustaliła gazeta, należą do niego również dwa jachty zacumowane na Antigui - "Halo" i "Garcon".

Wartość tych jachtów szacowana jest na odpowiednio 38 mln i 20 mln dolarów. Oba formalnie należą do spółki Wenham Overseas Limited, która zarejestrowana jest na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, i jak ustalił "FT", należy do Abramowicza. "FT" ujawnia, że rząd Antigui nie wiedział o tym, kto jest właścicielem tych dwóch jachtów, co jak zaznacza, pokazuje skalę wyzwania, przed jakim stoją władze Wielkiej Brytanii i UE w egzekwowaniu sankcji.

Ponadto jak pisze "FT", oligarcha może być też właścicielem "Sussurro", pierwszego jachtu, jaki kupił - w 1998 roku - pomimo doniesień, że oddał go byłej żonie w ramach uzgodnień rozwodowych. Osoba, która poprawnie zidentyfikowała dwa jachty na Antigui jako należące do Abramowicza, powiedziała "FT", że oligarcha nadal jest właścicielem "Sussurro". Wartość tego jachtu szacowana jest na 11 mln dolarów, a obecnie jest on zacumowany w porcie La Ciotat na południu Francji.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.