• <

Wynik wyszukiwania - "quad" - Wiadomości

USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwight D. Eisenhower (IKECSG) przybyła 26 kwietnia do wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z planowanym rozmieszczeniem, które zapowiadał Departament Obrony USA.
29.04.2024

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Wielki pożar we włoskim porcie turystycznym. Spłonął luksusowy jacht [wideo]

Wczoraj w nocy we włoskim porcie San Felice Circeo doszło do pożaru luksusowego jachtu. To nie jedyna jednostka w okolica, która stanęła w tym czasie w płomieniach. Opublikowane nagrania pokazują ogromną skalę pożaru.
11.02.2024

USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii przeprowadziły w środę i czwartek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała agencja AP. Nie ujawniono, czy ćwiczenia były prowadzone w pobliżu spornych wysp i mielizn, do których Chiny roszczą sobie prawa.
08.02.2024

Największy wycieczkowiec na świecie przybył do Miami. Wkrótce rozpocznie komercyjne rejsy

Na Florydę przybył długo wyczekiwany statek wycieczkowy Icon of the Seas. Z tej okazji firma Royal Carribbean zorganizowała mu huczne powitanie. W pierwszy komercyjny rejs jednostka wypłynie 27 stycznia.
11.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Dwie Morskie Jednostki Rakietowe coraz bliżej. Zawarto kluczowe umowy w tej sprawie

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały 26 października br. kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, a także serwisowanie i produkcję rakiet NSM.
27.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Ważny moment dla Royal Navy. Test drona transportowego lądującego na lotniskowcu

Ta wydawałaby się prosta i krótka misja ma zrewolucjonizować lotnictwo morskie. Bezzałogowy pojazd latający W Aoutonomous Systems (WAS) przeleciał z półwyspu Lizard na pokład HMS Prince of Wales (R09) u wybrzeży Kornwalii, dostarczył zaopatrzenie, a następnie wrócił do bazy. Ma być to istotny krok a drodze do bezpiecznego użytkowania dronów wraz z odrzutowcami F-35 Lightning oraz śmigłowcami Merlin i Wildcat, które obecnie stanowią trzon lotnictwa morskiego.
10.09.2023

Trenuj, żeby wiedzieć jak współdziałać

Nadchodzące dekady to będzie czas intensywnych i rewolucyjnych zmian w polskim systemie energetycznym ze względu na rozwój morskiej energetyki wiatrowej i energii jądrowej.
28.08.2023

Fiński "Miecznik" również powstaje. Saab rozpoczyna budowę wyposażenia dla korwety

W zakładzie należącym do szwedzkiego koncernu Saab w Karlskronie odbyła się ceremonia cięcia blach na budowę pierwszej z czterech zaplanowanych korwet dla Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat)
18.08.2023

Ciało mężczyzny wyłowiono z Wisły w Gniazdowie na Pomorzu

W poniedziałek po południu z Wisły w miejscowości Gniazdowo w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie) wyłowiono ciało mężczyzny. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności jego śmierci.
11.07.2023

8-letnia dziewczynka przeszła plażą z Sopotu do Gdańska 4 kilometry

Ratownicy z sopockiego WOPR w sobotę poszukiwali 8-letniej dziewczynki. Zaginięcie dziecka po kilku minutach zgłosiła mama. Dziewczynkę odnaleziono po około 1,5 godziny przy jednym z wejść na plażę w Gdańsku, oddalonym od Sopotu o cztery kilometry.
10.07.2023

Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”

Urząd Morski finiszuje projekt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego" został pomyślnie zakończony.
26.05.2023

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.
06.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
03.05.2023

Admirał US Navy: Autorytarne reżimy zagrażają międzynarodowemu ładowi

Szef dowództwa sił USA w regionie Indo-Pacyfiku (USIDNOPACOM) admirał John Aquilino stwierdził, że świat przechodzi od globalizacji w stronę ponownej rywalizacji mocarstw, a podstawy ładu międzynarodowego są atakowane przez autorytarne reżimy.
16.03.2023

W środę ewakuacja w Baltic Hub. Będą neutralizować bomby lotnicze zalegające na dnie morza

W środę, 22 lutego w godz. 8.00 – 16.00 przeprowadzona zostanie operacja wydobycia, transportu i unieszkodliwienia bomb lotniczych z okresu drugiej wojny światowej. Z tego powodu, w podanym czasie, na terenie Gdańska zamknięte będą plaże na długości linii brzegowej od wejścia 18 Ptasi Raj do wejścia 53 molo w Brzeźnie. W podanym czasie obowiązywać będzie również bezwzględny zakaz przebywania w wodzie.
21.02.2023

Urząd Morski w Gdyni zakończył projekty ochrony brzegu w rejonie Półwyspu Helskiego

Trwający od kilku lat projekt mający na celu wzmocnienie ochrony brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego został ukończony – podał Urząd Morski w Gdyni.
09.02.2023

AquaDuctus – powstaje szkielet infrastruktury wodorowej na Morzu Północnym

Projekt wodorowy AquaDuctus ma być jedną z postaw morskiej infrastruktury wodorowej na Morzu Północnym, która umożliwi import wodoru do Niemiec. Wodór ma być produkowany na bazie energii pochodzącej z offshore wind.
27.01.2023

Pękło największe na świecie akwarium z morską wodą, dwie osoby ranne

W piątek w godzinach porannych pękło akwarium AquaDom w Berlinie, czyli największa na świecie cylindryczna konstrukcja z morską wodą; pobliska ulica została zalana, dwie osoby ucierpiały w wyniku skaleczenia odłamkami szkła - powiadomił niemiecki portal rbb24 za berlińską policją i strażą pożarną.
16.12.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

Błyskawiczna wyprzedaż biletów na pierwszy rejs największym wycieczkowcem świata

Pomimo że pierwszy, siedmiodniowy rejs statkiem Icon of the Seas po Karaibach planowany jest dopiero na styczeń 2024 roku, a stępkę pod budowę położono w kwietniu br., nie brakowało chętnych do zarezerwowania sobie miejsca. Pierwsze bilety na podróż mogły nabyć - 24 października - osoby należące do Crown & Anchor Society, klubu zrzeszającego stałych klientów amerykańskiego armatora Royal Caribbean International. Następnego dnia ruszyła pełna sprzedaż rezerwacji, która zakończyła się w ciągu jednego dnia.
27.10.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

Włocławek. Sprzęt za ponad 1,8 mln zł dla policyjnych wodniaków

Policyjni wodniacy z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, na co dzień patrolujący okolice Wisły i kilka jezior, otrzymali niezwykle przydatny w czasie służby sprzęt. To m.in. łódź motorowodna, dron, quady i rowery elektryczne.
08.10.2022

Zachodniopomorskie. Rozpoczyna się faza taktyczna ćwiczenia REKIN-22

Największe w tym roku manewry Marynarki Wojennej RP REKIN-22 wchodzą w fazę taktyczną. Ich celem jest przećwiczenie i doskonalenie elementów zapewniających bezpieczeństwo kraju i Morza Bałtyckiego. W manewrach bierze udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
21.09.2022

Na Bałtyku odbędą się manewry pod kryptonimem Rekin-22

Marynarka Wojenna poinformowała, że w piątek na Bałtyku rozpoczną się manewry pod kryptonimem Rekin-22. W działaniach taktycznych weźmie udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
15.09.2022

Komendant główny PSP: odłowiliśmy z Odry 202 tony martwych ryb

Dotychczas odłowiliśmy z Odry 202 tony martwych ryb – poinformował we wtorek komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przekazał, że w sprawie zanieczyszczenia rzeki przesłuchano ponad 270 osób.
23.08.2022

Dolnośląskie. Strażacy odłowili ponad 420 kg martwych ryb z Odry

Ponad 420 kg martwych ryb z Odry odłowili w piątek dolnośląscy strażacy. Przy neutralizacji skutków masowego śnięcia ryb na dolnośląskim odcinku tej rzeki pracowało 23 zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej.
20.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Na Pomorzu policjanci przez megafony ostrzegają przed zagrożeniem na plażach

Policjanci z Pomorza na plażach, w pasie nadmorskim i w pobliżu jezior rozpoczęli nadawanie komunikatu głosowego ostrzegającego przed zagrożeniem. Jest to związane z rosnącą liczbą utonięć i nieprzestrzeganiem regulaminów kąpielisk.
15.07.2022

Kolejne strajki w Europie – opóźnienia dostaw transatlantyckich

Pracownicy portowi w Hamburgu rozpoczęli niedawno pierwszy strajk od ponad 30 lat. Jednodniowy strajk odbył się też 20 czerwca w porcie Antwerpia-Brugia. Do największego strajku od 1989 roku doszło również w kolejach brytyjskich – rozpoczęty 21 czerwca protest kolejarzy powoduje znaczne utrudnienia w ruchu. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy porty po obu stronach Atlantyku obciążone są niespotykanym wcześniej poziomem zatłoczenia.
28.06.2022

Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku?

Sezon kąpielowy startuje już 24 czerwca. Dla amatorów morskich kąpieli przygotowano 9 kąpielisk, na których każdego dnia pracować będzie ok. 70 ratowników. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z dostępnych obiektów takich jak boiska, siłownie czy place zabaw. W trakcie sezonu letniego realizowane będą też akcje profilaktyczne oraz zawody sportowe.
12.06.2022

Światowa premiera wyprodukowanej w Markos łodzi odbędzie się w Cannes

Łodzie z MARKOS-u będą prezentowane w Cannes – stolicy europejskiego luksusu i filmu. W czasie tegorocznej edycji Cannes Boat Show 2022 turyści oraz dealerzy będą świadkami premiery Axopar 45, której pierwsze egzemplarze właśnie produkowane są w MARKOS. Między innymi te ustalenia zapadły w czasie wczorajszej wizyty w Głobinie ścisłego kierownictwa firmy Axopar – światowego potentata produkcji łodzi motorowych.
10.06.2022

Dowództwo Południe: na Morzu Czarnym pięć rosyjskich okrętów z pociskami manewrującymi

Na Morzu Czarnym znajdują się cztery okręty Floty Czarnomorskiej i jeden okręt podwodny, wyposażone w 36 rakiety manewrujące – podało w sobotę dowództwo operacyjne Południe na Facebooku. Oprócz tego Rosja ma na Morzu Czarnym pięć wielkich okrętów desantowych. Oznacza to, że utrzymuje się zagrożenie atakiem rakietowym i wysadzeniem desantu - wskazano.
04.06.2022

Świnoujście. Powstanie teren rekreacyjny z urobku wydobytego przy budowie tunelu

Miejsce do rekreacji i aktywności fizycznej powstanie z urobku wydobytego przy budowie tunelu pod Świną – poinformował świnoujski magistrat. Zagospodarowany zostanie teren po dawnym wysypisku odpadów.
03.06.2022

USA. W największych na świecie manewrach morskich wezmą udział okręty z 26 krajów

W największych na świecie manewrach morskich RIMPAC, które będą trwać od 29 czerwca do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii oraz z kilku państw leżących nad Morzem Południowochińskim - informuje w środę CNN za oświadczeniem amerykańskiej marynarki wojskowej.
01.06.2022

Siły powietrzne Japonii i USA przeprowadziły wspólne manewry nad Morzem Japońskim

Siły powietrzne Japonii i Stanów Zjednoczonych przeprowadziły wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim - poinformowała armia japońska.
26.05.2022

Chińskie wojsko potwierdza: przeprowadziliśmy manewry nad wodami w pobliżu Tajwanu, by ostrzec USA

Chińskie wojsko ogłosiło w środę, że przeprowadziło niedawno w pobliżu Tajwanu manewry, które mają być „poważnym ostrzeżeniem” dla Waszyngtonu w związku z jego relacjami z Tajpej – podała agencja Reutera, cytując państwowe chińskie media.
25.05.2022

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od początku inwazji na Ukrainę

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje we wtorek Sky News za anonimowym źródłem cytowanym przez "New York Times".
24.05.2022

Biden i Jun Suk Jeol chcą zacieśnić współpracę w celu odstraszania Korei Płn. i utrzymania "wolnego i otwartego" regionu Indo-Pacyfiku

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej Joe Biden i Jun Suk Jeol uzgodnili w sobotę w Seulu dalsze wzmacnianie więzi między obydwoma krajami w celu zapobiegania zagrożeniu ze strony Korei Północnej - podał Biały Dom w komunikacie.
21.05.2022

Ekspert: Kluczowa przy doborze frachtu jest terminowość dostaw w przeszłości [RAPORT]

Jak wynika z najnowszego raportu project44 i Transport Intelligence (Ti), dla co czwartego załadowcy najważniejszym czynnikiem podczas wyboru przewoźnika jest obniżenie kosztów operacyjnych. Ponad 20 proc. firm wskazuje, że kluczowa przy doborze frachtu jest terminowość dostaw w przeszłości. Trzecim najistotniejszym kryterium wyboru okazała się widoczność w czasie rzeczywistym, czyli oprogramowanie typu Real-Time Visibility (RTV).
16.05.2022

Emiracki ro-ro zatonął w Zatoce Perskiej, jedna osoba zaginiona

Statek handlowy pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich zatonął w czwartek na Zatoce Perskiej. Jedna osoba jest uznawana za zaginioną.
18.03.2022

Szczecińskie i zachodniopomorskie WOPR zakupiły nowy sprzęt

Szczecińskie i zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zakupiły nowy specjalistyczny sprzęt: specjalistycznego drona do podwodnych poszukiwań, quady, skuter i łodzie ratownicze.
01.01.2022

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

CEVA Logistics przejmuje Ingram Micro CLS i wzmacnia ofertę w zakresie obsługi e-commerce

CEVA Logistics, spółka zależna CMA CGM Group, przejmuje Ingram Micro CLS i wzmacnia ofertę w zakresie obsługi e-commerce oraz usług omnichannel fulfilment.
14.12.2021

Sopocki WOPR skorzysta z projektów Budżetu Obywatelskiego

W Sopocie ogłoszono wyniki tegorocznego głosowania na projekty, które zostaną sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Dwa ze zwycięskich projektów dotyczą sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
04.10.2021

DCT Gdańsk na straży cennych gatunków. Kompensacja przyrodnicza zdaje egzamin na piątkę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kompensacja przyrodnicza przy DCT Gdańsk to wydzielony fragment plaży na granicy terminala kontenerowego i plaży Stogi. Działania kompensacyjne prowadzone są w tym miejscu z uwagi na występowanie na terenie inwestycyjnym chronionych gatunków ptaków.
16.09.2021

PRS członkiem Komitetu Technicznego przy PKN

Polski Rejestr Statków został członkiem Komitetu Technicznego nr 19 ds. Lotnictwa i Kosmonautyki przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
19.08.2021

W Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja morska do produkcji zielonego wodoru

RWE, Shell, Gasunie i Equinor podpisały list intencyjny w sprawie ściślejszej współpracy w ramach projektu AquaSector, którego celem jest budowy pierwszej w Niemczech wielkoskalowej instalacji morskiej do produkcji zielonego wodoru.
26.07.2021

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej

W zeszłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni dokonał technicznego odbioru zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Krynicy Morskiej.
14.05.2021

Morski rurociąg przetransportuje zielony wodór z Morza Północnego

AquaDuctus to projekt budowy rurociągu, który będzie transportował zielony wodór z Morza Północnego w stronę kontynentu. Wyzwania podjęło się konsorcjum firm GASCADE, Gasunie, RWE i Shell, które podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy projekcie budowy infrastruktury wodorowej.
04.05.2021

Damen zwodował piąty hybrydowo-elektryczny prom dla Kanadyjczyków

Stocznia Damen Shipyards Galati w Rumunii zwodowała piąty z serii sześciu statków klasy Island dla kanadyjskiego armatora promowego – BC Ferries.
26.02.2021

Łeba - Port otwarty. Nie tylko dla żeglarzy

Łeba, znana powszechnie z Słowińskiego Parku Narodowego i ruchomych wydm. Powierzchnia największa wydmy ma 500 hektarów, a najwyższa Łącka Góra jest wysoka na 42 m. Wielu żeglarzy może więc być zaskoczonych cumując w urokliwej, otoczonej lasami marinie. Cumujący tu żeglarze mogą naprawdę czuć się komfortowo, bo jachty nie sąsiadują z dużym czy małym portem. Jakie są zalety mariny w Łebie mówi Julia Tomicka, Prezeska Zarządu Portu Jachtowego w Łebie w rozmowie dla GospodarkaMorska.pl z Markiem Grzybowskim.
06.02.2021

W przyszłym sezonie bez karetki wodnej

Minister zdrowia poinformował prezydenta Sopotu o likwidacji wodnego zespołu ratownictwa medycznego stacjonującego w przystani sopockiego mola i zastąpieniu karetki wodnej karetką kołową. Zamiany wejdą w życie już w przyszłym sezonie.
01.11.2020

Komandor Zygmunt Białogłowski żegna się z 8.FOW

Komandor Zygmunt Białogłowski po ponad 30 latach służby w strukturach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, żegna się ze świnoujską flotyllą by objąć kolejne wyższe stanowisko służbowe w Centrum Operacji Morskich - Dowództwie Komponentu Morskiego. Od ponad 5 lat był Zastępcą Dowódcy Flotylli, wcześniej przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia w Dowództwie 8.FOW oraz 12. Dywizjonie Trałowców.
25.09.2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.
03.09.2020

Wzmocnienia w Ekstraklasie! - 3 runda Polskiej Ligi Żeglarskiej

Temperatura rośnie przed trzecią, przedostatnią rundą Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend 12 klubów walczyć będzie o kolejne punkty do rankingu. Na czele tabeli znajduje się YKP Gdynia przed Yacht Club Gdańsk i KS Iskra Gdynia.
14.08.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Trwa akcja poszukiwawcza 42-latka na Bałtyku (wideo)

Policja kontynuuje akcję poszukiwawczą 42-letniego mężczyzny, który w czwartek wszedł do Bałtyku przy plaży w Helu - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka puckiej policji st. sierż. Ewa Bresińska. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła działania.
24.07.2020

DB Schenker w Luksemburgu rozszerza działalność, otwierając nowe centrum logistyczne

DB Schenker w Luksemburgu rozszerza swoją działalność, otwierając nowy obiekt w pobliżu terminala cargo na lotnisku w Luksemburgu, które jest jednym z głównych portów lotniczych Europy. Powstanie tam nowe centrum logistyczne, które będzie powiązane z europejską i światową siecią DB Schenker, zapewniając bezpośrednie połączenia ze wszystkimi głównymi rynkami konsumenckimi. Nowy obiekt o powierzchni ponad 7000 mkw. pozwoli na stworzenie 100 miejsc pracy.
16.07.2020

Ratownicy w większej obsadzie na plażach w Gdańsku. Z początkiem wakacji ruszają wszystkie kąpieliska

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się już 1 czerwca, na strzeżonej plaży przy molo w Brzeźnie. W szczycie sezonu ratownicy strzegą 1400 m linii brzegowej. Kolejne kąpieliska są uruchamiane przez zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie. Kolejny - 1 lipca.
30.06.2020

Pierwsze próby strzelania z użyciem Saab Lightweight Torpedo z korwety i okrętu podwodnego zakończone sukcesem (wideo)

Saab wraz ze Swedish Defence Materiel Administration (FMV) oraz Siłami Zbrojnymi Szwecji przeprowadził pierwsze próby strzelania z użyciem lekkich torped nowej generacji (Saab Lightweight Torpedo – SLWT), które zostały wystrzelone z korwety rakietowej oraz okrętu podwodnego.
10.06.2020

55 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej wojny minowej Marynarki Wojennej RP. Jej okręty co roku uczestniczą w najważniejszych ćwiczeniach krajowych oraz międzynarodowych manewrach zarówno na Bałtyku, jak i poza nim. Regularnie wydziela siły do pełnienie służby w morskim komponencie Sił Odpowiedzi NATO. Dzisiaj, 29 kwietnia, świnoujska 8. Flotylla Obrony Wybrzeża obchodzi 55. rocznicę utworzenia.
03.05.2020

Amerykańska marynarka zaakceptowała odbiór niszczyciela USS Zumwalt

Amerykańska marynarka wojenna zaakceptowała dostawę USS Zumwalt, niszczyciela wielozadaniowego nowej generacji.
27.04.2020

BC Ferries ochrzciło duet promów hybrydowo-elektrycznych (wideo)

Kanadyjski operator promów BC Ferries zaprezentował nazwy swoich dwóch promów klasy Island podczas ceremonii w Point Hope Maritime w Wiktorii.
20.02.2020

Hiszpańska policja przejęła ponad 600 kilogramów metamfetaminy

Hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional) przejęła rekordową w historii kraju ilość metamfetaminy – 631 kg. Podczas sobotniej akcji ujęto też część przywódców międzynarodowej grupy przemytników narkotyków.
30.11.2019

BC Ferries zamówiło cztery nowoczesne promy od Damen Shipyards Group

Kanadyjski armator i operator promów BC Ferries, podpisał kontrakt na budowę czterech statków napędzanych elektryczno-hybrydową baterią klasy Island z holenderską Damen Shipyards Group. Zamówione jednostki, zgodnie ze strategią "Clean Futures" firmy, mają wejść do użytku w 2022 roku. Mowa o modelu Damen Road Ferry 8117.
07.11.2019

Saab otrzymał zamówienie w programie Squadron 2020

Saab podpisał kontrakt z Dowództwem Logistycznym Fińskich Sił Zbrojnych oraz otrzymał zamówienie na dostawę i integrację systemów walkidla nowych korwet klasy Pohjanmaa w ramach programu Squadron 2020.Umowa i zamówienie są konsekwencją wyboru rozwiązań Saab przez rząd Finlandii, ogłoszonego 19 września br.
27.09.2019

Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin (foto, wideo)

Port Gdynia świętuje 97. urodziny. Z tej okazji w poniedziałek w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni uruchomiono nowoczesne symulatory PortMaster. Dzięki nim będzie można bliżej poznać pracę terminali przeładunkowych i kierować ruchem statków w Porcie Gdynia.
23.09.2019

Saab wybrany jako dostawca systemów zarządzania walką w fińskim programie Suqadron 2020

Zgodnie z rekomendacją fińskiego Ministerstwa Obrony rząd Finlandii wybrał Saab jako dostawcę i integratora systemu zarządzania walką dla czterech nowych korwet klasy Pohjanmaa w ramach programu Squadron 2020.
20.09.2019

Gdyńscy WOPRowcy do zadań specjalnych

Wiedząc, że woda nie wybacza błędów, postanowili zająć się ratowaniem osób, które na wodzie znalazły się w opresji. W Gdyni, w ramach Pomorskiego WOPR powstała Pomorska Specjalistyczna Grupa Ratownicza. To zespół świetnie wyszkolonych ludzi, którzy wykorzystując nowoczesny sprzęt, pomagają w interwencjach na morzu i wodach śródlądowych.
10.09.2019

Z technologii polskiego koncernu zbrojeniowego korzystają m.in. marines

Korpus Marines, polska i malezyjska armia oraz kilkanaście innych państw korzysta z technologii tworzonych przez polski koncern zbrojeniowy WB. Grupa projektuje je pod indywidualne potrzeby klientów, dzięki czemu z sukcesem konkuruje z globalnymi graczami. Na 27. targach MSPO w Kielcach producent zaprezentował m.in. rozwiązania dla służb publicznych, jak policja i straż pożarna, czy swoje flagowe technologie takie, jak kolejna generacja amunicji krążącej Warmate.
06.09.2019

Prawie 100 interwencji na gdańskich kąpieliskach. Pracowite lato ratowników

70 ratowników czuwa codziennie na ośmiu gdańskich plażach nad bezpieczeństwem plażowiczów. Dzięki nim wypoczynek na Gdańskich Kąpieliskach Morskich jest bezpieczny. Co nie zmienia faktu, że w minionym miesiącu ratownicy mieli pełne ręce roboty i musieli interweniować kilkadziesiąt razy.
10.08.2019

WWF: Na ratunek sieweczkom

Sezon wakacyjny w pełni. Chętnie korzystamy z uroków wypoczynku na bałtyckich plażach. Warto mieć świadomość, że wśród zgiełku i tłumów turystów toczy się dzikie życie.
29.07.2019

Od 1 lipca wszystkie kąpieliska w Gdańsku otwarte

Gdański Ośrodek Sportu 1 lipca uruchamia już wszystkie gdańskie kąpieliska, co oznacza że sezon kąpieliskowy w Gdańsku rusza w pełni. Bezpiecznego korzystania z kąpielisk pilnować będzie 70 ratowników, mających do dyspozycji profesjonalny sprzęt aratowniczy. GOS przypomina: bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu strzeżonym.
01.07.2019

Wakacyjna przygoda nad morzem? Letnia Szkoła Ratownictwa dla dzieci

Jak w praktyce korzystać z desek ratowniczych, kajaków, pojazdów quad czy łodzi motorowych? Tego wszystkiego można dowiedzieć się podczas Letniej Szkoły Ratownictwa Wodnego. Od 30 czerwca rusza kolejna edycja zajęć dla młodych plażowiczów.
25.06.2019

Gdynia gotowa na wakacje!

Zaczynamy wakacje na gdyńskich plażach! Babie Doły, Śródmieście, Redłowo i Orłowo – to cztery kąpieliska, które 21 czerwca rozpoczynają sezon letni. Tego samego dnia na maszt zostają wciągnięte także Błękitne Flagi dla plaży Śródmieście i Mariny Gdynia. To potwierdzenie najwyższych standardów czystości i bezpieczeństwa.
22.06.2019

Pierwsi ratownicy już na stanowiskach. Kolejne kąpieliska będą otwierane sukcesywnie

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się wcześniej, niż w latach ubiegłych. Pierwsza strzeżona plaża - w Brzeźnie - otwarta została już 1 czerwca 2019 r. Wraz z rozpoczęciem wakacji otwierane będą pozostałe.
20.06.2019

Saab wybrany jako dostawca systemów zarządzania walką w fińskim programie Squadron 2020

Fińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Saab został wybranyjako dostawca i integrator systemów zarządzania walką dla czterech nowych korwet klasy Pohjanmaa w programie Squadron 2020.
10.04.2019

Jest praca! Zostań ratownikiem na gdańskiej plaży

Ponad 100 ratowników wodnych znajdzie zatrudnienie na ośmiu kąpieliskach w Gdańsku. Ruszyła rekrutacja na tegoroczny sezon letni. Dołącz do drużyny!
26.03.2019

Unijne, rybackie wsparcie płynie do mieszkańców Pomorza Zachodniego

Budowa i wyposażenie ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej i turystycznej, edukacja w zakresie fauny i flory środowiska wodnego skierowana do najmłodszych mieszkańców województwa czy rozwój działalności gospodarczych to tylko przykłady działań, które zostaną zrealizowane przy pomocy środków z PO „Rybactwo i Morze” 2014-2020. 17 stycznia br. wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa podpisał z 10-ma beneficjentami umowy gwarantujące unijne wsparcie o łącznej wartości blisko 1,7 mln zł.
17.01.2019

Samochodowiec Heritage Leader dopłynął do Peru. Na pokładzie sprzęt uczestników Rajdu Dakar

Organizatorzy 41. Rajdu Dakar potwierdzili, że samochodowiec Heritage Leader, który przewoził sprzęt uczestników, dopłynął do Callao, największego portu Peru, oddalonego o 12 km od stolicy kraju Limy, gdzie 7 stycznia 2019 rozpocznie się rywalizacja.
25.12.2018

Piknik marynarski z okazji 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej

Już w najbliższą niedzielę, 25 listopada, świnoujscy marynarze zapraszają do wspólnego świętowania. Z okazji 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej na terenie Świnoujścia odbędzie się piknik marynarski.
22.11.2018

Gdańscy ratownicy o swojej pracy i niebezpiecznych zachowaniach plażowiczów

Praca ratownika na kąpielisku to nie “plażowa sielanka”. Wymaga nieustannej czujności i nieraz wykłócania się z tymi, którzy wbrew czerwonej fladze wchodzą do wody. Z drugiej strony - o ratowników, których w Polsce brakuje, nadmorskie miejscowości muszą mocno zabiegać. Co ratownicy mówią o swojej pracy, czemu warto kąpać się tam, gdzie są i dlaczego warto zdobyć ten pożądany zawód?
30.07.2018

Warszawa: Patrole ratowników medycznych nad Wisłą

Od piątku w Warszawie ratownicy medyczni będą patrolować prawobrzeżny odcinek Wisły od Mostu Gdańskiego do mostu Poniatowskiego. To działanie w ramach projektu "Bezpiecznie nad Wisłą", który ma zwiększyć bezpieczeństwo osób spędzających czas nad rzeką.
06.07.2018

Od piątku kąpiel na gdańskich plażach pod okiem ratowników

Już w najbliższy piątek, 22 czerwca, rozpoczyna się w Gdańsku sezon kąpieliskowy, co oznacza że od tego dnia wszyscy spragnieni morskiej kąpieli będą jej zażywać pod czujnym okiem ratowników. Zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu przygotował osiem kąpielisk, z których można bezpiecznie korzystać.
21.06.2018

Brytyjska fregata HMS Monmouth w Gdyni (foto)

Nie lada gratka dla entuzjastów okrętów. Dziś w Gdyni, przy Nabrzeżu Francuskim cumuje brytyjska fregata HMS Monmouth. Jej wizyta jest związana z największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku - BALTOPS 18. Jednostka należy do oddziału 1st Patrol Boat Squadron.
10.06.2018

Nowa siedziba komisariatu wodnego w Poznaniu jesienią 2019 r.

4 mln zł kosztować będzie nowa siedziba Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu. Obiekt ma być oddany do użytku w październiku 2019 roku.
03.06.2018

Brudziński: Straż Graniczna dba o bezpieczeństwo Polski i całej UE

Na Straży Granicznej spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej - mówił w środę szef MSWiA Joachim Brudziński na centralnych obchodach święta Straży Granicznej, podczas których odbyła się promocja funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski.
16.05.2018

Gowin: Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie ma pomagać polskim firmom

Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie będzie pomagać polskim firmom w znajdowaniu nowych rynków zbytu oraz partnerów w Stanach Zjednoczonych - powiedział w poniedziałek podczas uroczystego otwarcia izby wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
23.04.2018

Gowin: W poniedziałek umowa między Polską a USA o współpracy naukowo-technicznej

W poniedziałek w Waszyngtonie ma być podpisana umowa między Polską a USA o współpracy naukowo-technicznej - powiedział w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
20.04.2018

Pociski CAMM przechodzą próby kwalifikacyjne – odpalenia z trójkomorowej wyrzutni ExLS

Firmy MBDA i Lockheed Martin wspólnie zakończyły kwalifikację pocisku MBDA Common Anti-air Modular Missile (CAMM), w zakresie odpaleń z wyrzutni Lockheeda Extensible Launching System (ExLS) 3-Cell Stand Alone Launcher, po udanej serii prób.
09.04.2018

BAE Systems z kontraktem na dostawę armat morskich 40 Mk4 do Finlandii

BAE Systems wyprodukuje i dostarczy armaty morskie Bofors 40 Mk4 dla okrętów rakietowych Squadron 2000 typu Hamina marynarki wojennej Finlandii, w ramach kontraktu z Patrią, głównym wykonawcą programu wydłużenia trwałości użytkowej i przeglądów naprawczych jednostek. W ramach kontraktu armaty 40 Mk4 dołączą do fińskiego arsenału armat morskich produkcji BAE Systems, który obejmuje dwie poprzednie wersje – L/70 kalibru 40 milimetrów i Mk3 kalibru 57 mm.
30.01.2018

Peugeot, quad i silniki zatrzymane w Świnoujściu

Skradzione w Szwecji pojazdy, peugeot 508 i quad polaris o wartości przeszło 70 tys. zł oraz nieznanego pochodzenia silniki zaburtowe z poodcinanymi przewodami warte ponad 10 tysięcy złotych zatrzymali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu.
29.01.2018

Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów

Politechnika Gdańska rekrutuje na drugą edycję interdyscyplinarnych studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS), prowadzonych przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny. Pierwszy z nich rekrutuje na specjalność Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, drugi natomiast na specjalność Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej. Na każdą ze specjalności PG przyjmie 30 osób. Studia trwają 3 semestry.
23.01.2018

Najnowszy brytyjski lotniskowiec rozpoczął próby współpracy z lotnictwem

Nowy brytyjski superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth rozpoczął szkolenie z udziałem śmigłowców pokładowych
18.01.2018

Saab głównym dostawcą w programie modernizacji okrętów fińskiej Marynarki Wojennej

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab została wybrana przez fińską spółkę Patria jako kluczowy dostawca sprzętu i wyposażenia w ramach programu modernizacji mid-life upgrade okrętów Squadron 2000 fińskiej Marynarki Wojennej. Zakres dostaw i zleconych szwedzkiej grupie prac, wyznaczonych przez głównego wykonawcę programu (Patria), obejmuje dostawy kompletnych rozwiązań i modernizację czterech ścigaczy rakietowych typu Hamina. Wartość kwoty zamówienia przekazanego Saab wynosi 960 mln koron szwedzkich, a jego realizacja rozpocznie się w b
05.01.2018

Mogą „podpalić” pół Lotosu i nic za to im nie grozi. Rozmawiamy z Grzegorzem Trzeciakiem i Dariuszem Czajką z firmy Squadron

Patrzą z góry i wiedzą co widzą. Mogą „podpalić” rafinerię lub elektrownię i nic za to im nie grozi. Wszystko w celu doskonalenia procedur awaryjnych. Rozmawiamy z Grzegorzem Trzeciakiem i Dariuszem Czajką z firmy Squadron. Założyciele firmy Squadron, którzy wiedzę o bezzałogowych statkach powietrznych mają w małym palcu, przekonują dlaczego warto postawić na sprawdzonych zawodowców, którzy wdrażają profesjonalny system pracy z dronami w przedsiębiorstwach.
25.12.2017

Sezon letni 2018 r. z „korytarzami życia” na polskim wybrzeżu

Na polskim wybrzeżu w nadchodzącym sezonie letnim pojawią się tzw. korytarze życia, dzięki którym ratownicy będą mogli w sposób łatwy i szybki dotrzeć do potrzebujących – zapowiedział prezes Związku Miast i Gmin Morskich Andrzej Bojanowski. Podczas tegorocznych wakacji pilotażowy projekt był realizowany na plaży we Władysławowie.
18.11.2017

Sezon letni na gdańskich plażach zakończony. Było błękitnie i bezpiecznie

Aż dziesięć Błękitnych Flag powiewało w tym roku na gdańskich plażach (Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy, Stogi, Sobieszewo, Orle) oraz przystaniach żeglarskich (Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Tamka, Sienna Grobla). Międzynarodowe wyróżnienie jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów.
03.09.2017

Deltamarin zaprojektuje rozwiązania dla fińskiej marynarki

Deltamarin podpisał kontrakt z Rauma Marine Constructions (RMC) na wykonanie podstawowego projektu wyposażenia pokładowego oraz systemów siłownianych statków w ramach programu Squadron 2020 w Finlandii. Prace będą wykonywane na terenie klienta w Rauma i Turku i potrwają do wiosny 2018 roku.
25.08.2017

Największy na świecie żaglowy statek towarowy będzie hybrydą

Lloyd's Register (LR) będzie nadzorował budowę projektu Quadriga z inicjatywy Sailing Cargo z Hamburga, która ma na celu zbudowanie największego na świecie towarowego statku żaglowego.
22.08.2017

Puchar Ameryki – żeglarze Emirates Team New Zealand zdobyli trofeum

Żeglarze Emirates Team New Zealand zdobyli Puchar Ameryki. W 35. edycji regat o najstarsze trofeum sportowe na świecie pokonali na wodach zatoki Great Sound na Bermudach Oracle Team USA 7:1 i udanie zrewanżowali się za porażkę sprzed czterech lat.
27.06.2017

Pisklęta sieweczki powracają na bałtyckie plaże

W trzeciej dekadzie maja w Darłówku i w Mikoszewie wykluły się pisklęta sieweczek obrożnych z dwóch pierwszych lęgów, znalezionych i chronionych przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, którzy zabezpieczyli gniazda, umożliwiając ptakom bezpieczne wysiedzenie jaj. Niestety, przyszłość ptaków gniazdujących na plażach jest zagrożona. Ich populacje zmniejszają się, a liczba bezpiecznych siedlisk lęgowych stale maleje. Tylko czynna ochrona może pomóc w zatrzymaniu tego procesu.
31.05.2017

Rozszerzenie Grupy ASE o firmę produkcyjną C&T Elmech

Do Grupy ASE 16 marca 2017 r.dołączyła firma produkcyjna C&T Elmech specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i realizacji dostaw systemów zasilania gwarantowanego oraz urządzeń do poprawy jakości energii dla każdego segmentu rynku.
28.03.2017

Polski trałowiec w międzynarodowym ćwiczeniu SQUADEX 17

23 lutego trałowiec ORP WIGRY ze składu 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) udał się na międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem SQUADEX 17. Przez najbliższe dwa tygodnie polscy marynarze współpracując z kolegami z Sił Morskich Niemiec i Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji przećwiczą szereg epizodów na wodach Zatoki Kilońskiej i Cieśnin Duńskich. Wypływający w morze okręt pożegnał komandor porucznik Piotr Sikora, dowódca dywizjonu.
23.02.2017

Szybkie odzyskanie quada

Quada skradzionego kilkanaście godzin wcześniej w Szwecji zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świnoujścia. Wartość pojazdu szacuje się na około 20 tys. zł.
09.01.2017

Portugalia: pływająca farma wiatrowa

Portugalski rząd zatwierdził budowę pilotażowej, pierwszej na świecie farmy wiatrowej na morzu, której elektrownie nie będą przymocowane na stałe do morskiego dna.
09.12.2016

Promy z Gdańska będą transportowały londyńczyków

Kolejny zagraniczny kontrakt stoczni Remontowa Shipbuilding. Tym razem zbuduje dwa promy pasażersko-samochodowe dla londyńskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego Transport for London. Obie jednostki będą wyposażone w nowoczesny napęd hybrydowy.
05.12.2016

Japonia testuje pływające turbiny wiatrowe. Konkurencja dla Europy?

Japonia dołączyła do walki o rynek pływających farm wiatrowych, na którym dominują firmy z Europy, takie jak portugalski EDP i norweski Statoil. Mitsubishi Heavy Industries oraz Hitachi rzucają im jednak wyzwanie.
02.09.2016

Usuwanie niewybuchu z dna Martwej Wisły

Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, 24 stycznia przeprowadzona zostanie operacja usuwania z dna Martwej Wisły niewybuchu pochodzącego z okresu II wojny światowej. Usunięcie ładunku jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.
21.01.2016

6 najdziwniejszych łodzi świata

Oto zestawienie sześciu, naszym zdaniem, najdziwniejszych łodzi świata. Jak się okazuje, można zaprojektować i zbudować praktycznie wszystko. Wystarczy tylko popuścić wodze fantazji. Poniżej prezentujemy zdjęcia jednostek oraz filmiki z ich udziałem.
05.08.2015

Wypadek na lotniskowcu

Dwa dni temu samolot F/A-18F Super Hornet rozbił się zaraz po wystrzeleniu w powietrze. Do zdarzenia doszło w Zatoce Perskiej, po wzbiciu się jednostki z amerykańskiego lotniskowca USS Theodore Roosevelt.
14.05.2015

Od poniedziałku dalszy ciąg operacji rozminowywania gdyńskiego portu

Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia, podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A., wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej o bardzo dużej mocy rażenia. Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie. Kolejny etap prac zaplanowano na okres 20 – 24 kwietnia. W tych dniach znów będzie obowiązywał zakaz kąpieli na trójmiejskich plażach, które będą zabezpieczały mobilne patrole Policji, Straży Miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziac
19.04.2015

Pierwsza mina znaleziona przy falochronie w gdyńskim porcie już zdetonowana. W kolejce czekają następne

Sukcesem zakończyła się akcja 60 saperów Marynarki Wojennej. Pierwsza z pięciu min, które znaleziono przy falochronie w gdyńskim porcie, została podniesiona przez nurków, przeholowana w rejon Zatoki Gdańskiej i tam zdetonowana.


20.03.2015

60 saperów będzie rozminowywać dno gdyńskiego portu

Akcja rozpocznie się prawdopodobnie już w czwartek o godz. 9. Niewybuchy z okresu II Wojny Światowej znaleziono przy okazji badań zleconych przez port w Gdyni. Siła rażenia niewypałów jest bardzo duża, więc niezbędne jest ich usunięcie. Termin akcji może się jeszcze przesunąć, w zależności od warunków pogodowych.
17.03.2015

Podsumowanie tegorocznych targów Wiatr i Woda z perspektywy firmy Marine Works.

Wojciech Ziółkowski- specjalista od części zamiennych w firmie Marine Works opowiada jak ocenia tegoroczne targi Wiatr i Woda , które odbyły się w dniach 12-15 lutego.
09.03.2015

Masowiec PŻM uratował francuskich żeglarzy

Statek Polskiej Żeglugi Morskiej m/s „Polesie”, na środku Atlantyku, uratował załogę francuskiego jachtu „Zinzolin” (typ - Pogo 8,50). Rozbitkami okazali się obywatele francuscy Benoit Amalric oraz Eric Mezieres. Żeglarze brali udział w regatach Transquadra na trasie z Madery na Martynikę.
03.02.2015

Z Wiatrem i Wodą w Gdyni

Od trzydziestego pierwszego lipca do trzeciego sierpnia w Gdyni odbywać się będą 9. Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA - na wodzie. Tym razem najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny przez cztery dni można będzie oglądać w przystani jachtowej „Marina Gdynia”.
31.07.2014

Intermodalnie na Transport Week

Konferencja poświęcona transportowi intermodalnemu odbywała się pod przewodnim tytułem – w poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania przyszłości i efektywność usług transportowych.
06.03.2014

50 firm chce zawojować Brazylię

Lotos, Stocznia Nauta, Stocznia Crist, Energomontaż Północ Gdynia — te firmy, i ponad 50 innych było w środę w Brazylii na forum gospodarczym organizowanym z okazji oficjalnej wizyty Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych.
29.11.2012

BCT Gdynia Marathon już w najbliższą sobotę

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy po 35 latach maraton pływacki na trasie Hel – Gdynia. Czternastu pływaków pokona ekstremalny, ponad 18 kilometrowy dystans Zatoki Puckiej w niespełna 5 godzin. W tym czasie zapraszamy kibiców do spędzenia czasu w plażowym miasteczku, które powstanie tego dnia na plaży miejskiej w Gdyni. Wśród atrakcji znajdą się m.in. występ finalistki olimpijskiej w gimnastyce artystycznej Joanny Mitrosz, gry sportowe i ścianka wspinaczkowa. Pierwszych zawodników na mecie w Gdyni spodziewamy się ok.
22.08.2012

Zanurz się w błękicie

Na całym świecie należą do największych atrakcji turystycznych. Najnowszy trend to oceanaria interaktywne, w których turystom proponuje się wirtualny lub rzeczywisty kontakt z delfinami, rekinami i płaszczkami.
08.08.2012

Euro 2012 nad morzem. Ratownicy, żywe boje i całodobowe patrole będą strzegły kąpielisk

Będą pilnować turystów z wody, lądu i powietrza - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku wraz z całą armią ratowników jest już gotowy, by gościć na plażach kibiców. Bezpieczeństwa nad morzem w czasie Euro 2012 będzie strzegło ponad 110 osób.
05.06.2012

Jacht żaglowy w kosztach firmy?

W celu obniżenia podstawy opodatkowania, przedsiębiorcy starają się jak najwięcej z dokonywanych zakupów zaliczyć w ciężar kosztów firmy. Powinni oni przy tym wykazać, że zakup luksusowego samochodu, jachtu czy motorówki ma związek z uzyskiwanymi przychodami. Jednak organy skarbowe nie zawsze podzielają opinie przedsiębiorców co do zasadności zaliczenia w ciężar kosztów danego wydatku.
12.10.2011

Galeon 400 Fly

Galeon 400 Fly, którego premiera odbędzie się w połowie 2011, został zaprojektowany przez Tonyego Castro tak aby oferować jedno z najbardziej przestronnych wnętrz w swojej klasie.
25.05.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.