• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów

pc/PG

23.01.2018 04:40 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów
Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów - GospodarkaMorska.pl

Politechnika Gdańska rekrutuje na drugą edycję interdyscyplinarnych studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS), prowadzonych przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny. Pierwszy z nich rekrutuje na specjalność Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, drugi natomiast na specjalność Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej. Na każdą ze specjalności PG przyjmie 30 osób. Studia trwają 3 semestry.

TKiS to nie tylko studia międzywydziałowe, ale także międzyuczelniane. Są one realizowane również przez Akademię Morską w Gdyni (Wydział Elektryczny, specjalność: Morskie systemy satelitarne i kosmiczne) oraz Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni (Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich, specjalność: Aplikacje kosmiczne i satelitarne w systemach bezpieczeństwa).

Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie pg.edu.pl/rekrutacja. Aby wziąć w niej udział, należy zarejestrować się w systemie eRekrutacja. Nabór został otwarty 9 stycznia 2018 r. i zakończy się 12 lutego br. Studia rozpoczynają się od semestru letniego roku akademickiego 2017/2018, tj. od 22 lutego 2018 r.

Dlaczego warto podjąć studia na TKiS?

Poprzednia, pionierska edycja studiów Technologie Kosmiczne i Satelitarne cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem studentów, a jej uczestnicy już mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami. Wystarczy przypomnieć sukces zespołu HEDGEHOG, który zakwalifikował się do programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Młodzi naukowcy, wśród których jest student TKiS Jacek Goczkowski, otrzymają szansę przeprowadzenia eksperymentu związanego z badaniem drgań oraz przepływu ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej. Więcej na temat projektu można przeczytać tutaj.

– Studiowanie Technologii Kosmicznych i Satelitarnych dało mi możliwość udziału w projekcie REXUS i wykonania pracy magisterskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Wziąłem też udział w kilku ciekawych wydarzeniach, takich jak trójmiejskie hackatony i nawiązałem kontakty z przedstawicielami polskich firm działających w sektorze kosmicznym – zaznacza Goczkowski.

Studentów Technologii Kosmicznych i Satelitarnych skupia koło naukowe SpaceCube. Jego członkowie stawiają przed sobą cele wysokich lotów: przyczynienie się do rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce, wyszkolenie kadry przyszłych specjalistów i wreszcie wysłanie w kosmos pierwszego pomorskiego satelity. Studenci opracowują projekt nanosatelity typu CubeSat, uczestniczą w międzynarodowych konferencjach i prowadzą warsztaty dla młodszych pasjonatów lotów międzygwiezdnych. Informacje o kole można znaleźć na jego stronie internetowej oraz na Facebooku.

– Najbardziej jestem zadowolony z możliwości, jakie dają studia Technologie Kosmiczne i Satelitarne, szczególnie jeśli chodzi o bliski kontakt z przedstawicielami przemysłu kosmicznego. W jego nawiązaniu pomaga działalność w Kole Inżynierii Kosmicznej SpaceCube. Bardzo zbliżyliśmy się do trójmiejskich firm z tego sektora i staramy się rozpocząć z nimi współpracę – mówi Krzysztof Czystaw, prezes koła.

Członkowie SpaceCube zajęli drugie miejsce w polskiej edycji European Satellite Navigation Competition 2017 (dawniej Galileo Masters), najważniejszego konkursu na komercyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej. Zespół studentów z kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne w składzie Beata Eckert, Rafał Ciania, Krzysztof Czystaw, Mateusz Krefta, Jakub Michałka i Janusz Sokołow zaprezentował projekt Space Navigation System, pozwalający na precyzyjną nawigację na orbitach okołoziemskich oraz poza nimi. W tegorocznej polskiej edycji konkursu zgłoszono 24 projekty. Najlepsze z nich przeszły do międzynarodowego etapu konkursu z łączną pulą nagród o wartości miliona euro.

Studenci TKiS często biorą udział w warsztatach, konkursach i innych aktywnościach organizowanych przez ESA, jak na przykład ESA Training Week, sesja naukowa poświęcona konstruowaniu i programowaniu satelitów typu CubeSat, czy CubeSat Concurrent Engineering Workshop.

– Dużym plusem studiów Technologie Kosmiczne i Satelitarne jest ich interdyscyplinarność. Studenci TKiS są absolwentami różnych kierunków I stopnia, a dotychczas zdobyta przez nich wiedza stwarza możliwości realizowania bardzo ciekawych projektów – podkreśla Katarzyna Długokęcka, laureatka nagrody dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej w roku akademickim 2016/2017, która z wyróżnieniem ukończyła studia z geodezji i kartografii na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, a obecnie studiuje na TKiS.

Współpraca ze specjalistami

W wyniku przemian cywilizacyjnych oraz dynamizującego się rozwoju polskiej gospodarki w sektorze kosmicznym i jej integracji na poziomie międzynarodowym powstaje zarówno wiele nowych krajowych podmiotów działających w tej branży, jak i polskich oddziałów korporacji zachodnich mających ugruntowaną w niej pozycję. Dzieje się tak również na Pomorzu, które ma szansę stać się jednym z liderów w rozwoju Krajowego Programu Kosmicznego – obecnie działa tu m. in. Black Pearls VC, Flextronics International Poland, Boeing Jeppesen Poland, Lufthansa Systems Poland, OPEGIEKA, Blue Dot Solutions, Space Forest, SiGarden, Squadron czy ABM Space. W skali kraju firm i innych podmiotów z sektora kosmicznego jest ponad 60, m.in. Astri Polska, CreoTech Instruments , Hertz Systems czy Centrum Badań Kosmicznych PAN.  Z niektórymi z nich Politechnika Gdańska już współpracuje realizując kształcenie na TKiS.

Dzięki projektowi współfinansowanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pt. „Dostosowanie kierunku studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne do potrzeb rynku pracy” realizacja programu studiów TKiS odbywa się w ścisłej współpracy z pracodawcami z sektora kosmicznego, w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych, jak również realizacji projektów studenckich, w tym prac dyplomowych.

Program studiów

Studenci kierunku TKiS nabywają specjalistyczną wiedzę z zakresu telekomunikacji, teledetekcji i nawigacji satelitarnej, misji kosmicznych, mechanizmów i konstrukcji kosmicznych czy kosmicznych technologii bezpieczeństwa, a także m.in. umiejętności obsługi oraz projektowania zaawansowanej aparatury kosmicznej.

Specjalność „Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej”


Absolwenci specjalności Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej będą posiadali specjalistyczną wiedzę z zakresu zastosowań zaawansowanych technologii elektronicznych, informatycznych i telekomunikacyjnych w nawigacji, teledetekcji i komunikacji satelitarnej. Zdobędą również m. in. wiedzę na temat narzędzi do analizy wielkoskalowych zbiorów danych przestrzennych (big data) oraz będą potrafili implementować dedykowane oprogramowanie do zastosowań kosmicznych i satelitarnych.Więcej informacji na temat specjalności Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, w tym jej program, można znaleźć tutaj.

Specjalność „Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej”

Osoby, które wybiorą specjalność: Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej poznają tajniki wiedzy dotyczące autonomicznych robotów mobilnych używanych do eksploracji kosmosu, mechaniki płynów, w tym przepływów w warunkach braku grawitacji, mechaniki analitycznej, robotyki, materiałoznawstwa czy też zasad modelowania konstrukcji mechanicznych. Absolwenci będą potrafili dobrać odpowiedni materiał oraz zaprojektować strukturę kinematyczną konstrukcji kosmicznych i satelitarnych. Będą także posiadali wiedzę na temat systemów nawigacji satelitarnej.

Dołącz do studentów Technologii Kosmicznych i Satelitarnych. Studia na tym kierunku to:

  • Możliwość zdobycia wykształcenia w elitarnej dziedzinie jaką są technologie kosmiczne, w której prowadzą badania i wdrażają rozwiązania najwyżej rozwinięte kraje świata.
  • Możliwość realizacji interesujących projektów inżynierskich oraz naukowo-badawczych, również interdyscyplinarnych, a także uczestniczenia w międzynarodowych warsztatach organizowanych przez ESA.
  • W przypadku specjalności oferowanej przez Wydział ETI, posiadający kategorię naukową A+ i cieszący się od wielu lat renomą wśród pracodawców na Wybrzeżu, możliwość nabycia wiedzy i umiejętności z dziedziny ICT, dających absolwentom szerokie i atrakcyjne możliwości zatrudnienia, a jednocześnie zdobycia elitarnej wiedzy z dziedziny technologii kosmicznych.
  • W przypadku specjalności oferowanej przez Wydział Mechaniczny, posiadający kategorię naukową A, możliwość nabycia kompetencji w interesującej dziedzinie kosmicznych zastosowań mechaniki i mechatroniki, a także możliwość uzyskania dyplomu Inżyniera Europejskiego EUR-ING.
  • Możliwość nawiązania kontaktów i integracji ze społecznością studencką innych uczelni Trójmiasta w związku z międzyuczelnianym charakterem kierunku.
SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.