• <
BOTA_2023

6 najdziwniejszych łodzi świata

05.08.2015 12:05 Źródło: własne
Strona główna 6 najdziwniejszych łodzi świata
6 najdziwniejszych łodzi świata - GospodarkaMorska.pl

Oto zestawienie sześciu, naszym zdaniem, najdziwniejszych łodzi świata. Jak się okazuje, można zaprojektować i zbudować praktycznie wszystko. Wystarczy tylko popuścić wodze fantazji. Poniżej prezentujemy zdjęcia jednostek oraz filmiki z ich udziałem.

Pływający suwak

Nazwa „Zipper”, czyli suwak, pochodzi od jego wymyślnych kształtów. Na pomysł zaprojektowania łodzi o tym specyficznym wyglądzie wpadł japoński artysta Yasuhiro Suzuki. Pływający "Zipper" w połączeniu ze śladem, który zostawia na wodzie, daje efekt otwierania zamka błyskawicznego. Zbudowanie motorówki zajęło Japończykowi 7 lat.

Ekologiczna zabawka

"Quadrofoil" jest pierwszym na świecie w pełni elektrycznym i całkowicie przyjaznym dla środowiska skuterem wodnym. Cichy silnik i zerowa emisja spalin umożliwia mu dostęp do stref ekologicznych. Porusza się z maksymalną prędkością do 40 km/h. W przypadku przewrócenia jednostka samoczynnie powraca do prawidłowej pozycji na wodzie.

Mini łódka podwodna

"Ego" jest 3,5 tonową mini-łodzią, której kabina zanurzona jest w wodzie, dzięki czemu pasażerowie mogą podziwiać podwodne widoki. Mierzy 3,35 metrów długości i jest w stanie udźwignąć 300 kg. Posiada silnik elektryczny i jest bardzo cicha. Jej baterie, w zależności od prędkości wytrzymują 4-8 godzin. Łódź zaprojektowano w koreańskiej firmie Raonhaje. Sterowanie łodzią podobne jest do prowadzenia samochodu. Oprócz kierownicy załoga statku ma do dyspozycji pedał gazu i hamulec. Ego może pływać z maksymalną prędkością czterech węzłów, czyli niecałych 7,5 km/godz. 

Modułowa budowa

WAM-V "Proteus" to łódź modułowa, której projekt sponsorowany między innymi przez koncern Hewlett-Packard. "Proteus" reaguje na ruchy wody i dostosowuje swoją konstrukcję do panujących warunków. Zbudowany jest bowiem z wielu niezależnie od siebie elementów, dzięki czemu w zależności od stopnia wzburzenia morza, może samoistnie się obniżyć czy nieznacznie zmienić kształt.

Kite i skuter wodny w jednym

Mathias Koehler zaprojektował niezwykłą gratkę dla miłośników "latania" na wodzie i nurkowania. Stworzył łódkę "Nereus", która wprawiana jest w ruch dzięki sile wiatru (jest połączona z latawcem). Z wyglądu przypomina motor. Sterowanie Nereusa odbywa się za pomocą stóp, a nurkowanie możliwe jest dzięki umieszczonym w podstawie, sterowanym za pomocą manetek w kierownicy, płetwom.

Najdziwniejsza w zestawieniu?

"Earthrace" została wymyślona i zaprojektowana przez firmę LOMOcean, a wybudowana w nowozelandzkiej stoczni stoczniowej Calibre Boat. Głównym priorytetem projektantów było osiągnięcie przez łódź maksymalnej prędkości bez wpływu na jej stabilność.  Łódź mierzy pond 23 m długości i pływa z maksymalną prędkością oprawie 60 km/godz. Powstało już kilka wersji tego trójkadłubowca.

Dziękujemy za wysłane grafiki.