ew
Nie lada gratka dla entuzjastów okrętów. Dziś w Gdyni, przy Nabrzeżu Francuskim cumuje brytyjska fregata HMS Monmouth. Jej wizyta jest związana z największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku - BALTOPS 18. Jednostka należy do oddziału 1st Patrol Boat Squadron.
HMS Monmouth to fregata typu Duke, zwodowana w 1991 r., zbudowana w stoczni Yarrow Shipbuilders. Należy do Królewskiej Marynarki Wojennej (marynarka wojenna Wielkiej Brytanii), najstarszej zorganizowanej siły zbrojnej Zjednoczonego Królestwa. Monmouth jest nazywana również "The Black Duke" (Czarny Książę)
W 2015 r., HMS Monmouth przeszła serię testów morskich, po wielomiesięcznym remoncie i modernizacji. Jednostka otrzymała m.in. nową stację radiolokacyjną średniego zasięgu, Artisan 3D typu 997. Producent usprawnił również działanie wyrzutni okrętowych zestawów przeciwlotniczych/przeciwrakietowych Sea Wolf. Modernizacja fregat typu 23 była prowadzona w ramach porozumienia Surface Ship Support Alliance Class Output Management. Według oficjalnych założeń, realizacja programu modernizacyjnego pozwoli na wydłużenie trwałości użytkowej okrętów o co najmniej 10 lat. Jednostki pozostaną w linii do czasu, aż służbę rozpoczną fregaty typ 26, powstające w ramach programu Global Combat Ship.
Do ostatnich zadań HMS Monmouth należało prowadzenie patroli bojowych w rejonie odpowiedzialności, a więc na wodach Zatoki Perskiej i Oceanu Indyjskiego. Brytyjska załoga, zwłaszcza stacjonujące na okręcie zespoły interwencyjne Royal Marines, przeciwdziała przemytowi broni i narkotyków oraz zwalcza bandy piratów morskich i ugrupowania ekstremistyczne działające w regionie. Fregata bierze też udział w ćwiczeniach morskich organizowanych wspólnie z partnerami.
"Czarny Książę" w liczbach:
Klasa i typ: Typ 23 fregaty
Wyporność: 4900 t
Długość: 133 m
Szerokość: 16,1 m
Ćwiczenia BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty szósty.
W ćwiczeniu pk. BALTOPS 18 weźmie udział blisko 40 okrętów z kilkunastu państw. Będą to okręty z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.
Baltops-18 potrwa do 15 czerwca. To 46. edycja tych manewrów. Uczestnicy – państwa NATO i partnerzy sojuszu – ćwiczą według scenariuszy niezakładających uruchomienia artykułu 5. Traktatu waszyngtońskiego, mówiącego o wspólnej obronie.
Great fun beating up the big boys at #BALTOPS18 @HMS_MONMOUTH #1PBS #RoyalNavy pic.twitter.com/n3SRennIrx
— HMSPursuer (@HMS_Pursuer) 8 czerwca 2018
Abordaż! Irlandcy specjalsi zajęli statek wykorzystywany do transportu narkotyków
Włoski rząd zapowiada szybsze wydalanie niebezpiecznych imigrantów
Władze USA zakończyły przegląd przegląd środowiskowy morskiej farmy wiatrowej należącej do Dominion Energy
Nowozelandzkie służby zatrzymały przemyt kokainy w ramach zakrojonej na szeroką skalę akcji w portach morskich
Saab i Mbari zawiązują współpracę w zakresie wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu podwodnego dalekiego zasięgu
Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym