• <
Baltexpo2023_duży

Brytyjska fregata HMS Monmouth w Gdyni (foto)

ew

10.06.2018 17:07 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Brytyjska fregata HMS Monmouth w Gdyni (foto) - GospodarkaMorska.pl

Nie lada gratka dla entuzjastów okrętów. Dziś w Gdyni, przy Nabrzeżu Francuskim cumuje brytyjska fregata HMS Monmouth. Jej wizyta jest związana z największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku - BALTOPS 18. Jednostka należy do oddziału 1st Patrol Boat Squadron.

HMS Monmouth to fregata typu Duke, zwodowana w 1991 r., zbudowana w stoczni Yarrow Shipbuilders. Należy do Królewskiej Marynarki Wojennej (marynarka wojenna Wielkiej Brytanii), najstarszej zorganizowanej siły zbrojnej Zjednoczonego Królestwa. Monmouth jest nazywana również "The Black Duke" (Czarny Książę)

W 2015 r., HMS Monmouth przeszła serię testów morskich, po wielomiesięcznym remoncie i modernizacji. Jednostka otrzymała m.in. nową stację radiolokacyjną średniego zasięgu, Artisan 3D typu 997. Producent usprawnił również działanie wyrzutni okrętowych zestawów przeciwlotniczych/przeciwrakietowych Sea Wolf. Modernizacja fregat typu 23 była prowadzona w ramach porozumienia Surface Ship Support Alliance Class Output Management. Według oficjalnych założeń, realizacja programu modernizacyjnego pozwoli na wydłużenie trwałości użytkowej okrętów o co najmniej 10 lat. Jednostki pozostaną w linii do czasu, aż służbę rozpoczną fregaty typ 26, powstające w ramach programu Global Combat Ship.

Do ostatnich zadań HMS Monmouth należało prowadzenie patroli bojowych w rejonie odpowiedzialności, a więc na wodach Zatoki Perskiej i Oceanu Indyjskiego. Brytyjska załoga, zwłaszcza stacjonujące na okręcie zespoły interwencyjne Royal Marines, przeciwdziała przemytowi broni i narkotyków oraz zwalcza bandy piratów morskich i ugrupowania ekstremistyczne działające w regionie. Fregata bierze też udział w ćwiczeniach morskich organizowanych wspólnie z partnerami."Czarny Książę" w liczbach:

Klasa i typ: Typ 23 fregaty
Wyporność: 4900 t
Długość: 133 m
Szerokość: 16,1 m

Ćwiczenia BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty szósty.

W ćwiczeniu pk. BALTOPS 18 weźmie udział blisko 40 okrętów z kilkunastu państw. Będą to okręty z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Baltops-18 potrwa do 15 czerwca. To 46. edycja tych manewrów. Uczestnicy – państwa NATO i partnerzy sojuszu – ćwiczą według scenariuszy niezakładających uruchomienia artykułu 5. Traktatu waszyngtońskiego, mówiącego o wspólnej obronie.

Dziękujemy za wysłane grafiki.