• <

Wynik wyszukiwania - "opakowania" - Wiadomości

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Odpady rybne to mit. Przetwórstwa dostarczają jakościowy surowiec w procesie tworzenia kolagenu

Skóra ryb, często traktowana jako odpad uboczny przemysłu rybnego, skrywa w sobie ogromny potencjał i staje się coraz bardziej cennym surowcem w wielu branżach. Przetwarzanie skór z ryb to ciekawy proces, który przekształca pozornie bezużyteczny materiał w wartościowe produkty o szerokim zastosowaniu.
10.04.2024

Stena Line zwodowała odnowione statki w korytarzu Morza Północnego

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby swoich klientów, Stena Line przeprowadziła gruntowną modernizację dwóch swoich statków, Stena Britannica i Stena Hollandica. Jednostki, odnowione w rekordowym czasie 18 dni na każdy statek, oferują nowe przestrzenie restauracji i barów, nowoczesne i odświeżone miejsca do siedzenia oraz zwiększoną pojemność pasażerską. Renowacja statków jest kolejnym krokiem w dążeniu Stena Line do zmniejszenia emisji CO2 do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2019 roku.
15.03.2024

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podsumowuje ubiegły rok

Ro 2023 był pełen wyzwań dla ratowników działających w ramach polskiej odpowiedzialności SAR (Search and Rescue). Mają za sobą setki wezwań i akcji realizowanych niekiedy w bardzo trudnych warunkach pogodowych, jednak zawsze z nadrzędnym celem, jakim jest niesienie pomocy i ratowanie życia na morzu.
02.02.2024

Zarzuty dla Holendrów, którzy próbowali ukraść kokainę przechowywaną w terminalu w Gdyni

Dziewięciu Holendrów, w tym jedną osobę nieletnią, zatrzymało Centralne Biuro Śledcze Policji w związku z próbą kradzieży 120 kilogramów kokainy, która jest przechowywana w terminalu kontenerowym w Gdyni - poinformowała prokuratura.
13.12.2023

Portowe puzzle oficjalnie zwodowane. Pierwszy tysiąc jest już układany

W pierwsze naprawdę mroźne listopadowe popołudnie tego roku w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wodowanie puzzli Portu Gdynia, których sprzedaż wspiera szczytny cel.
23.11.2023

Akcja charytatywna Portu Gdynia i Trefla – kup jubileuszowe puzzle, wesprzyj hospicjum

Jedna z grafik przygotowanych przez Jana Rutkę na okoliczność zeszłorocznego jubileuszu 100-lecia Portu Gdynia znajdzie się na specjalnych puzzlach, wyprodukowanych wspólnie przez port, firmę Trefl i Fundację Trefl. Część dochodów z ich sprzedaży powędruje na cele charytatywne.
20.11.2023

Genoa Boat Show 2023 - stocznia Lomac zaprezentuje nowe modele wysokiej klasy pontonów

Mediolańska stocznia Lomac - wiodący projektant i producent wysokiej jakości nadmuchiwanych łodzi, będzie jednym z czołowych graczy na nadchodzących targach Genoa Boat Show, gdzie zaprezentuje sześć wysokiej klasy modeli – w tym włoską premierę GranTurismo 14.0 X i Turismo 9.5.
11.09.2023

Rotterdam: rekordowe 8 ton kokainy w kontenerze

Holenderscy celnicy pobili rekord, przechwytując 8 ton kokainy ukrytej w kontenerze na pokładzie jednego ze statków.
20.08.2023

Dziwne zachowanie rekinów na Morzu Karaibskim. Podejrzewa się... kokainę

Naukowcy obserwujący rekiny na Morzu Karaibskim odnotowują dziwne zachowanie tych zwierząt. Przypuszczają, że nieskoordynowane ruchy drapieżników, to efekt pożerania przez nie paczek z kokainą wyrzucanych z łodzi przemytników.
23.07.2023

Orlen zdecydował o większej rozbudowie kompleksu Olefin

Koncern podjął decyzję o zwiększeniu skali rozbudowy kompleksu Olefin w zakładzie produkcyjnym w Płocku - przekazał w czwartek Orlen. Dodano, że według aktualnych szacunków koszt budowy kompleksu Olefiny III wyniesie ok. 25 mld zł.
29.06.2023

Bezpieczeństwo morskie: nowe wnioski wspierające czystą i nowoczesną żeglugę

Komisja Europejska przedstawiła dziś pięć wniosków ustawodawczych służących unowocześnieniu unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa morskiego i zapobiegających zanieczyszczeniu wód przez statki. Biorąc pod uwagę, że 75 proc. handlu zagranicznego UE odbywa się drogą morską, transport morski należy traktować nie tylko jako ważny element krwioobiegu zglobalizowanej gospodarki, ale również podstawowy czynnik rozwoju wysp, regionów peryferyjnych oraz oddalonych regionów przybrzeżnych UE.
01.06.2023

Miasto przypomina, że "śmieci nad Wartą to wspólny problem" i apeluje o segregację odpadów

Co roku nad największą poznańską rzeką wypoczywają tysiące osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o posprzątaniu po sobie i segregacji śmieci przed ich wyrzuceniem. Źle posegregowane odpady mogą zwiększać koszty utrzymania porządku nad Wartą, a także utrudniają ich recykling.
06.05.2023

Na plaże w Apulii morze wyrzuca setki opakowań keczupu i majonezu

Setki plastikowych opakowań keczupu i majonezu amerykańskiej produkcji wyrzuca morze na plaże w Apulii na południu Włoch. Butelki keczupu są już w większości puste, te z majonezem nadal szczelnie zamknięte. Prawdopodobnie ich pokaźny transport zgubił jakiś statek. Na razie sprawa pozostaje zagadką.
12.03.2023

Budowa nowej fabryki Grupy Azoty na finiszu

Polimery Police – jedna z największych inwestycji europejskiego przemysłu chemicznego osiągnęła już ponad 99% zaawansowania.
15.02.2023

Czarter na podróż – kwit sternika („Mate’s receipt”)

Wydanie czy przekazanie ładunku przez frachtującego („shipper”) przewoźnikowi („carrier”) do przewozu w ramach konosamentowej umowy frachtowej (umowy o przewóz ładunku na podstawie konosamentu), często poprzedzone jest wydaniem przez przewoźnika specyficznego dokumentu przewozowego zwanego „kwitem sternika” („mate’s receipt”).
18.01.2023

Ekwador. Przemyt narkotyków w kontenerach wzrósł o 400%

Ekwadorskie kartele narkotykowe, wykorzystujące kontenery morskie do przemytu swoich produktów do Europy, wydatnie szkodzą południowoamerykańskiemu eksportowi m.in. bananów czy krewetek.
01.01.2023

Plastik zakwasza oceany

Zalegający w morzach plastik rozkłada się i uwalnia substancje, które razem z atmosferycznym dwutlenkiem węgla, zakwaszają wodę. To z kolei oznacza zagrożenie dla licznych organizmów.
25.09.2022

Plaża Brzeźno. Zobacz artystyczną odpowiedź na śmiecenie morza [ZDJĘCIA]

Z inicjatywy Fundacji Mare na gdańskiej plaży stanęła niezwykła instalacja artystyczna. Wykonana ze starych sieci rybackich wyłowionych z Bałtyku i ze śmieci zebranych z bałtyckich plaży, instalacja pod hasłem „TO TWOJE?” ma zwracać uwagę na gigantyczny problem jakim jest zanieczyszczenia mórz i oceanów, w tym naszego rodzimego Bałtyku, plastikiem i innymi tworzywami sztucznymi. Instalacja ma za zadanie edukować społeczeństwo i podkreślać niezwykle ważną rolę recyklingu i upcyklingu plastiku we współczesnym świecie.
01.09.2022

PKN Orlen analizuje możliwość inwestycji w petrochemię z Saudi Aramco i SABIC

PKN Orlen prowadzi rozmowy z Saudi Aramco i SABIC na temat możliwości współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej - poinformował w piątek PKN Orlen. Dodano, że Orlen i Saudi Aramco analizują możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.
15.07.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”). Część 1

W naszym opracowaniu Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych dokonaliśmy pogłębionej analizy pierwszej, niezwykle istotnej, funkcji konosamentu – dokumentacyjnego potwierdzenia przez przewoźnika przyjęcia do przewozu określonego (w kategoriach znaków głównych, ilości i stanu zewnętrznego) ładunku.
13.07.2022

DP World zbuduje innowacyjny hub petrochemiczny. Prezentował go na GPCA Supply Chain Conference 2022

DP World, wiodący dostawca inteligentnych systemów logistycznych zaprezentował swój najnowsze projekty, które mogą zostać zastosowane w logistyce ładunków chemicznych. Prezentacja odbyła się w czasie 13. konferencji Gulf Petrochemicals and Chemicals Association (GPCA) Supply Chain Conference.
22.05.2022

Transporty masowe płynów w większym rozmiarze - Hillebrand wprowadza nowy flexitank XL

Największymi wyzwaniami dla łańcuchów dostaw płynnych towarów masowych są dziś zakłócenia w transporcie morskim, niedobór kontenerów, zmiany w rozkładach rejsów i przydział przestrzeni ładunkowych. W odpowiedzi Hillebrand, globalny operator logistyczny dla branży beverage, opracował i wprowadził innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na przetransportowanie w jednym kontenerze aż 27 tys. litrów płynów. To flexitank XL, jeden z największych elastycznych zbiorników typu flexitank dostępnych na rynku.
19.05.2022

USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów

Organizacje ekologiczne The Last Beach Cleanup i Beyond Plastics opracowały nowy raport, z którego wynika, że recykling plastiku w Stanach Zjednoczonych nie wpływa znacząco na ograniczenie ilości plastikowych śmieci, jakie trafiają do oceanów.
10.05.2022

Bałtycka Baza Masowa w Porcie Gdynia rozładowała 1200 ton Saletrosanu 30N [WIDEO]

Około dwunastu godzin trwał rozładunek nawozu mineralnego przez terminal Bałtyckiej Bazy Masowej przy Nabrzeżu Szwedzkim. Towar przyjechał do Portu Gdynia w 22 wagonach typu RILS.
06.04.2022

Kador działa w Porcie Gdańsk. Spece od pakowania i transportu myślą "out of the box"

Zaczynali od produkcji opakowań, z czasem wyspecjalizowali się w kompleksowym pakowaniu ponadgabarytowych i nietypowych towarów oraz ich transporcie. Rodzinna spółka Kador ładunki wielkogabarytowe przygotowuje do przeładunku i transportu morskiego w Porcie Gdańsk. Kolejnym krokiem w rozwoju jest pomysł na wykorzystanie odpadów powstających w procesie pakowania.
11.03.2022

Oceaniczne głębiny pełne plastiku

Pod powierzchnią oceanów kryje się potężna masa zwykle pomijanego dotąd mikroplastiku - „Global Change Biology” . Obejmuje on głównie najmniejsze cząstki, które zdaniem naukowców mogą stwarzać największe zagrożenie dla środowiska, a także dla ludzi.
06.02.2022

Badanie: pozostałości po pigułkach antykoncepcyjnych i plastiku zaburzają rozmnażanie się ryb

Zanieczyszczenie oceanów związkami chemicznymi pochodzącymi z pigułek antykoncepcyjnych (etynyloestradiol - EE2) i bisfenolem A (BPA), używanym do wyrobu opakowań plastikowych, zaburza procesy rozrodcze ryb - potwierdziły kolejne badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign, ogłoszone w grudniu.
30.12.2021

Hillebrand radzi jaki typ kontenera wybrać do transportu wina, napojów czy soków

"Czy mój towar dotrze w dobrym stanie?" To pytanie bardzo często zadają sobie dostawcy towarów wrażliwych na transport, takich jak wina, alkohole i soki. W transporcie wykorzystywane są różnego typu kontenery, a od ich wyboru może zależeć jakość przewożonych ładunków. Istotne jest to zwłaszcza teraz, gdyż planując wysyłkę, trzeba się liczyć z tym, że w obecnej, nieprzewidywalnej sytuacji na rynku transportowym, mogą wystąpić problemy z dostępnością kontenerów.
28.12.2021

Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów

Oceana, międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych opublikowała raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku Amazon wyprodukował ok. 599 mln funtów odpadów plastikowych (ok. 271,7 mln ton).
21.12.2021

USA odpowiadają za znaczne zanieczyszczenie mórz plastikiem

Plastikowe odpady wszelkiego kształtu i rozmiaru przenikają do światowych oceanów. Pojawiają się na plażach, znajdowane są w rybach, a nawet w arktycznym lodzie morskim. Nowy raport National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine jasno pokazuje, że Stany Zjednoczone odpowiadają za dużą część tego problemu.
19.12.2021

Konosament – deklaracja dotycząca znaków głównych ładunku

Konosament, obok określenia ładunku z podaniem jego rodzaju, miary, objętości, liczby sztuk czy wagi oraz określeń zewnętrznego stanu ładunku (lub jego opakowania), zawiera (może zawierać) również podane przez załadowcę tzw. znaki główne ładunku (leading marks).
04.10.2021

Konosament – Shipped in apparent good order and condition

Sędzia Pelling (QC) w swoim orzeczeniu w sprawie Priminds Shipping (HK) Co Ltd v Noble Chartering Inc (The „Tai Prize”) [Hight Court of Justice Business and Property Courts of England and Walles, Commercial Court (QBD)] rozważył niezwykle ważną w praktyce shippingowej kwestię zapisów konosamentowych związanych z uwagami dotyczącymi stanu ładunku przyjętego do przewozu i daleko idącymi skutkami takich zapisów.
02.09.2021

Plastik w oceanie? Starbucks i Ocean Conservancy chcą z tym walczyć

Zanieczyszczenie plastikiem jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka w dużej mierze obszary morskie. Szczególnie przedmioty jednorazowego użytku mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w tych delikatnych ekosystemach. To dlatego tysiące ludzi podjęło zobowiązanie Ocean Conservancy do zmniejszenia ilości odpadów w swoim codziennym życiu poprzez pominięcie słomki i odłożenie sztućców.
05.08.2021

Jedzenie na wynos zaśmieca morza i oceany

Naukowcy i eksperci badający problem zaśmieconych wód i oceanów nie mają już wątpliwości – w większości odpady to plastik używany do jedzenia na wynos. Największym problemem są słomki.
16.06.2021

Konosament (B/L) – funkcja potwierdzająca stan ładunku [„apparent good order and condition”]

Kluczową i historycznie jako pierwszą funkcją konosamentu [zob. Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego] – było i jest potwierdzenie przez przewoźnika przyjęcie ładunku do przewozu.
20.05.2021

Konosament [„bill of lading”] potwierdzający przyjęcie określonej ilości ładunku do przewozu [„receipt as to quantity”]

Historycznie, w procesie kształtowania się konosamentu („bill of lading”) to właśnie ta funkcja „recipt of the received goods” – była pierwszą, która zapoczątkowała wydawanie dokumentu przewozowego, [zob: Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego].
19.04.2021

Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

"Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.
11.04.2021

Biedronka pomaga oczyszczać Morze Bałtyckie

Już prawie 40 000 koszy na kółkach i ponad 800 wózków sklepowych w sieci Biedronka powstaje z poddanych recyklingowi, wyłowionych z mórz i oceanów lin oraz sieci rybackich z tworzyw sztucznych.
23.03.2021

MSZ: Polski kapitan statku Andrzej Lasota jest już pod opieką konsula

Kapitan Andrzej Lasota osadzony w 2019 r. w Meksyku w związku z oskarżeniami o rzekomy udział w przemycie kokainy został uniewinniony przez sąd w Ciudad Victoria, na północnym wschodzie tego kraju, poinformował w piątek wieczorem PAP polski resort spraw zagranicznych.
20.03.2021

Kapitan Lasota oczyszczony z zarzutów

Kapitan Andrzej Lasota, którego oskarżono o przemyt, został w Meksyku oczyszczony z zarzutów i może opuścić areszt - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
20.03.2021

Konosament (bill of lading) – funkcja potwierdzenia przyjęcia ładunku do przewozu [„receipt for the goods shipped”]

W historycznym rozwoju – konosament („bill of lading”; „B/L”) – jako dokument przewozowy ukształtowany został, jako swoisty dokument realizujący trzy funkcje: 1) potwierdzający przyjęcie ładunku do przewozu; 2) będący dowodem warunków umowy przewozu; 3) stanowiący swoisty papier wartościowy.
18.03.2021

Hiszpania: Dzieci podczas zabawy na plaży znalazły 17 kg narkotyków

Grupa dzieci z prowincji Grenada, na południu Hiszpanii, zakończyła niedzielne wczasowanie na plaży zgłoszeniem policji nietypowego znaleziska - pojemnika zawierającego ponad 17 kg narkotyków.
01.03.2021

Po co sprawdzać certyfikat przed zakupem ryby?

Białe ryby to jedne z najpopularniejszych ryb wśród polskich konsumentów. Wybierając dorsza, mintaja, mirunę, morszczuka czy halibuta warto sprawdzić także czy posiadają one niebieski certyfikat MSC, dzięki czemu nasz wybór przysłuży się zachowaniu zdrowych ekosystemów morskich.
12.02.2021

Plastik NOT fantastic - żegnaj słomko z plastiku

W 2021 r. żegnamy się z plastikowymi mieszadełkami, słomkami czy plastikowymi sztućcami. Na terenie całej Unii Europejskiej wchodzi właśnie w życie zakaz wprowadzania ich na rynek. Jeżeli ktoś poda nam jeszcze posiłek na plastikowym talerzu to tylko dlatego, że zalega on w restauracyjnym magazynie, ale czas na opróżnianie magazynów skończy się 3 lipca 2021 r.
31.12.2020

Ekologiczne opakowania ze skorup owoców morza

Wysokiej jakości opakowanie ma zasadnicze znaczenie dla trwałości produktów z owoców morza. Obecnie większość opakowań jest wykonana z plastiku jednorazowego użytku, co stanowi duże źródło zanieczyszczeń. Dlatego przemysł przetwórstwa spożywczego poszukuje zrównoważonych alternatyw, a finansowany ze środków UE projekt FISH4FISH jest częścią rozwiązania tego problemu.
30.12.2020

Niemiecki ekspert: Zbudowaliśmy Polskę jako kraj taniej siły roboczej

Reinhard Petzold, który od 30 lat zajmuje się wprowadzaniem firm niemieckich na polski rynek, w jednej ze swoich wypowiedzi dla portalu kurt.digital powiedział, że "Niemcy zbudowały Polskę jako kraj taniej siły roboczej". W rozmowie z PAP mówił też, że niemieccy dystrybutorzy wykorzystują popyt Polaków na niemieckie towary i podnoszą ich ceny.
30.12.2020

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu?

Naukowcy umieścili urządzenia śledzące na 25 butelkach, które następnie rozlokowali w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. W ten sposób próbowali dowiedzieć się, jak daleko plastikowe śmieci przemieszczają się po planecie.
03.12.2020

World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award - oddaj głos na proekologiczną inicjatywę

W imieniu World Sailing zachęcamy do głosowania w konkursie World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award. Nagroda przyznana zostanie za podejmowanie działań realnie wpływających na poprawę stanu środowiska. Głosować można do 4 grudnia, zwycięzca zostanie ogłoszony 9 grudnia.
30.11.2020

Konsumenci „głosują widelcami” – nowa fala aktywizmu na rzecz ochrony zasobów morskich

Polscy konsumenci coraz częściej „głosują widelcami”, wybierając ryby i owoce morza ze zrównoważonych źródeł, a troska o nasz ocean napędza nową falę aktywizmu konsumenckiego. Wyniki badania przeprowadzonego przez agencję GlobeScan pokazują, że na przestrzeni ostatnich lat wzrosły obawy Polaków o środowisko, ale także ich chęć do działania na rzecz ochrony zasobów morskich.
05.11.2020

Czas pożegnać się z plastikiem

Już dziś ludzkość tonie w odpadach, a prognozy pokazują, że będzie gorzej. Czy ten negatywny trend można jeszcze odwrócić? Jaką rolę w procesie ma do spełnienia sektor opakowań? Odpowiedzi m.in. na te pytania poszukiwali autorzy raportu pt. „Ziemianie projektują”.
14.10.2020

Wielkie Jeziora w Kanadzie mają zostać oczyszczone z plastikowych śmieci

Instytucja nadzorująca stan północnoamerykańskich Wielkich Jezior postanowiła posprzątać jeziora z tysięcy ton plastikowych śmieci. Zaczęto od współpracy z żeglarzami i instalacji pływających koszy i filtrów w kanadyjskich marinach.
07.10.2020

Zobacz Gdańsk bez plastiku na wielkim formacie

Odsłonięto pierwszy mural w ramach prowadzonej przez miasto akcji Gdańsk bez plastiku. Namalowany na elewacji Szkoły Podstawowej nr 27 chłopiec nakłania przechodniów do pozbycia się z otoczenia plastikowych odpadów. – Gdańsk bez plastiku to nie tylko teoria, to także ważne przesłanie edukacyjne, które realizujemy w praktyce – mówił podczas odsłonięcia muralu Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
25.09.2020

Polska w gronie państw najbardziej zagrożonych deficytem wody

– W Polsce do 2025 roku kryzys wodny będzie się pogłębiał, później będzie już tylko gorzej. Biznesy wodochłonne oczywiście wiedzą o tych analizach i one będą wycofywać się od nas w kierunku krajów, gdzie ten kryzys wodny jest mniejszy – mówi Kamil Wyszkowski, prezes UN Global Compact w Polsce. Jak wskazuje, Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie i na dodatek ma problem z jej magazynowaniem. Poziom retencji oscyluje wokół 6 proc., podczas gdy np. w Hiszpanii przekracza 40 proc. Jednak problem z niedoborem wody g
25.09.2020

Czy przyszłość bez zanieczyszczenia plastikiem jest możliwa?

Z przeprowadzonych przez Ocean Conservancy & McKinsey Center for Business and Environment badań wynika, że ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem o niemal połowę, choć ambitne, jest wykonalne.
24.09.2020

Bałtycka Baza Masowa: zobacz, jak wygląda załadunek 25 tysięcy ton siarczanu amonu (foto, wideo)

Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.
28.08.2020

Każdego roku marnujemy ogromne ilości wody. Jak i dlaczego należy ją oszczędzać?

Mimo że Ziemia w większości składa się z wody, paradoksalnie jest to surowiec deficytowy. Zasoby słodkowodne stanowią bowiem jedynie 3 proc. globalnych zapasów. Dlatego tak ważne jest, by racjonalnie nimi gospodarować.
13.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Nie dla pożarów, tak dla recyklingu – minister Ozdoba rozmawia z recyklerami

Reprezentanci branży recyklingu spotkali się z ministrem Jackiem Ozdobą postulując o jak najszybsze wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w formie realnego przeniesienia kosztów zbiórki, recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych na wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Bez silnego bodźca finansowego branża recyklingu pozostanie w głębokiej zapaści, a Polska nie wykona obligatoryjnych poziomów recyklingu.
29.07.2020

Bez recyklingu Polska zapłaci miliony. UE zatwierdziła daninę od plastiku

Na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które zakończyło się 21 lipca 2020 r. przyjęto konkluzje związane z wprowadzeniem i zastosowaniem od dnia 1 stycznia 2021 r., podatku od plastiku w wysokości 0,80 EUR za kg tego materiału, który nie został poddany recyklingowi.
22.07.2020

Emilewicz: przedsiębiorcy wierzą, że najgorszy okres pandemiczny minął

Polscy przedsiębiorcy wierzą w to, że najgorszy, najtrudniejszy okres pandemiczny mają już za sobą – powiedziała w poniedziałek w Nałęczowie (Lubelskie) wicepremier Jadwiga Emilewicz, powołując się na dobre dane dotyczące gospodarki w czerwcu.
20.07.2020

Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik”

Foliowe torby, plastikowe opakowania i worki - to wszystko dotarło z nurtem Wisły lub zostało wrzucone do morza, by na koniec trafić na brzeg plaży w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. Kilka dni temu odbyła się akcja sprzątania.
11.07.2020

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania?
18.06.2020

Kryzys dopiero przed polską gospodarką. Fala upadłości firm spodziewana w drugiej połowie roku

– Popandemiczna recesja na dobre rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy skończą się pieniądze z rządowych tarcz, a pierwszej fali upadłości firm można spodziewać się w III kwartale tego roku – oceniają ekonomiści Euler Hermes. Wśród najbardziej zagrożonych branż są m.in. HoReCa i transport międzynarodowy. Branża meblarska i odzieżowa też mogą spisać bieżący rok na straty. Cały handel, w tym także żywność i środki czystości, spowalnia, a konsumenci i firmy ograniczają zakupy, bo czekają na rozwój wydarzeń gospodarczych w obawi
15.06.2020

Prezydent: chcemy, żeby Polska była państwem innowacyjnym, z nowoczesną gospodarką

Chcemy, żeby Polska była państwem innowacyjnym, z nowoczesną gospodarką; by rozwijała się u nas nowoczesna produkcja, nowoczesne technologie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty Centrum Badawczo-Rozwojowym KB Folie Polska.
21.05.2020

ING: po pandemii warto odbudować gospodarkę na zasadach obiegu zamkniętego

Odbudowę gospodarki po pandemii warto oprzeć na zasadach obiegu zamkniętego - wskazują eksperci ING Banku Śląskiego w opublikowanym w środę raporcie "Osiem mitów o gospodarce obiegu zamkniętego”.
13.05.2020

Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu

Artyści przekształcili ponad 130 000 kg plastiku z oceanów w rzeźbę wieloryba naturalnej wielkości. Morski ssak o imieniu Ethyl stanął przy Santa Fe Community College w Nowym Meksyku.
07.05.2020

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi - brak działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury doprowadzi do katastrofy klimatycznej

Zgodnie z prognozami w 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,6 mld i jeśli nasz styl życia, konsumpcji się nie zmieni, to będziemy potrzebowali trzech takich planet jak Ziemia - zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska. Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury to grozić nam będzie katastrofa klimatyczna. Skażemy na zagładę niemal wszystkie obszary występowania rafy koralowej.
22.04.2020

Prezes PKN Orlen: pierwsza partia płynu do dezynfekcji rąk w drodze do Agencji Rezerw Materiałowych

Pierwsza partia płynu do dezynfekcji rąk o działaniu wirusobójczym, którego produkcję rozpoczęła w tym tygodniu spółka Orlen Oil z Grupy Orlen, jest już w drodze do Agencji Rezerw Materiałowych - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
13.03.2020

Pływająca 5-kilometrowa płachta śmieci zaskoczyła płetwonurków (film,zdjęcia)

Używamy i wyrzucamy nadmierne ilości plastiku każdego dnia. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego co potem się z nimi dzieje. Tony plastiku ląduje w oceanach. Fotograf Caroline Power uświadamia społeczeństwom jak ogromnym problemem jest gromadzenie się plastiku w oceanach, a my do znudzenia pokazujemy i opisujemy dlaczego każdy z nas jest za to odpowiedzialny.
18.02.2020

Konopie włókniste mają 50 tys. zastosowań w przemyśle. Mogą zastąpić plastik?

Do 1883 roku nawet 90 proc. papieru na świecie było produkowane z konopi. Na papierze konopnym spisano m.in. Biblię Gutenberga i dwa pierwsze projekty amerykańskiej Deklaracji niepodległości. To tylko jeden z przykładów przemysłowego wykorzystania konopi, a jest ich nawet 50 tys. Mają one najsilniejsze włókno roślinne na świecie i mogą niemal całkowicie zastąpić plastik. Konopie włókniste można uprawiać niemal na każdej glebie, dlatego areał ich upraw rośnie, także w Polsce
17.02.2020

Orka z brzuchem pełnym plastiku znaleziona na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii (foto)

Niemal pięciometrowa, martwa orka została znaleziona na początku stycznia między Lincolnshire a Norfolk na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą naukowcy, duże ilości plastiku w brzuchu zwierzęcia najprawdopodobniej doprowadziły do jego śmierci.
22.01.2020

Ponad pół tony śmieci zebrano podczas I etapu Bałtyckiej Odysei

69 worków śmieci – to efekt I etapu Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w miniony weekend przeszedł i posprzątał wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami wspaniały Woliński Park Narodowy.
20.01.2020

Polscy naukowcy opracowują materiał z roślin, który mógłby zastąpić plastik

Nad stworzeniem roślinnego biopolimeru z kukurydzy, który mógłby zastąpić plastik pracują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Chcą stworzyć materiał, który rozkładałby się około roku.
20.01.2020

Odpowiedzialnośc przewoźnika za przeciążenie pojazdu w transporcie (TSL)

Sporo przedsiębiorców działających na skraju gospodarki morskiej i branży TSL ma do czynienia z przeładowanym transportem (czy to kontener, czy to kamień, czy inny przedmiot przeładowany ze statku w porcie). Reguła jest taka, że odpowiedzialność za przeciążenia ponosi przewoźnik.
20.01.2020

Rok 2019 przełomowy dla Portu Gdynia - podsumowanie [wideo]

Rok 2019 był czasem bardzo ważnych wydarzeń dla Portu Gdynia. To rok rekordowych przeładunków, inwestycji oraz kluczowych decyzji dotyczących dalszego rozwoju portu. Port Zewnętrzny, Budowa Publicznego Terminalu Promowego, szereg inwestycji poprawiających dostęp kolejowy i drogowy do portu, przebudowa nabrzeży i pogłębienie akwenów, nowy magazyn wysokiego składowania, zawinięcia rekordowych kontenerowców....w takim tempie Port Gdynia nie rozwijał się od lat.
06.01.2020

Ministerstwo Klimatu chce, by w 2020 r. parlament przyjął przepisy ws. kaucji za plastikowe butelki

Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach - powiedział PAP wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. Resort liczy, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku.
03.01.2020

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Otwarcie Magazynu Wysokiego Składowania w Centrum Logistycznym Portu Gdynia [foto, wideo]

Nowoczesny magazyn wysokiego składowania jest jednym z kluczowych elementów Intermodalnego Centrum Logistycznego w Pocie Zachodnim. Zarząd Morskiego Portu Gdynia mając na uwadze stale rosnące wymagania rynku, szczególnie w obszarze zaplecza logistyczno- magazynowego z powodzenie zakończył wszystkie prace budowlane. Jest to pierwszy z czterech przewidzianych do realizacji tego typu magazynów w Porcie Gdynia, który już w momencie budowania znalazł najemcę.
01.10.2019

Nowy magazyn wysokiego składowania w Porcie Gdynia już gotowy [foto, wideo]

Nowoczesny magazyn wysokiego składowania nr 1, który jest pierwszym elementem planowanego Centrum Logistycznego na terenie Portu Zachodniego w Gdyni dostał pozwolenie na użytkowaniem i już we wrześniu zostanie przekazany najemcy. Jest to jeden z czterech przewidzianych do realizacji tego typu magazynów w tym rejonie Portu Gdynia.
27.08.2019

Stogi. TVN w ten weekend z programem na żywo - atrakcje dla plażowiczów i Gdańsk bez plastiku

W piątek, 9 sierpnia, ekipa TVN zagości na gdańskiej plaży Stogi, by przez trzy dni realizować programy telewizyjne w ramach “Projektu Plaża”. Dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne darmowe atrakcje. Miasto Gdańsk skorzysta z okazji, by promować “Gdańsk bez plastiku” - sposoby na mądre traktowanie spraw ekologii i niezaśmiecanie przyrody jednorazowymi opakowaniami.
09.08.2019

Francja chce do 2025 r. przestać wyrzucać odpady plastikowe do morza

Brune Poirson, francuska sekretarz stanu w ministerstwie ekologii, ogłosiła w poniedziałek kartę walki z odpadkami plastikowymi na plażach. Dalekosiężnym celem tej akcji jest „zero plastiku w morzu w 2025 r.”.
06.08.2019

Danfoss: Można zatrzymać lawinę plastikowych odpadów, gdy każdy zacznie od własnego podwórka

Każdego roku do mórz i oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastikowych odpadów. Jeśli nadal będzie ich przybywać w takim tempie, w 2050 roku śmieci będzie więcej niż ryb. Mamy szansę powstrzymać ten czarny scenariusz, jeśli każdy weźmie na siebie odpowiedzialność za ograniczenie zużycia plastiku. Do tego nawołuje akcja #LessPlasticChallenge, zapoczątkowana przez Danfoss Poland.
06.08.2019

Rewolucja w transporcie i logistyce: nowe technologie dla Przemysłu 4.0

W jaki sposób robotyka wpływa na wydajność operacji logistycznych? Czy internet rzeczy odegra znaczącą rolę w rozwoju branży? Na te i inne pytania dotyczące rewolucji w transporcie i logistyce oraz nowych technologii dla Przemysłu 4.0 odpowiadają eksperci. Thierry Almès, Senior Innovation Manager z GEFCO oraz Vincent Champain, President, GE Digital Services Europe & General Manager w GE Digital oceniają rozwój Przemysłu 4.0 i nowoczesnych technologii stosowanych w logistyce.
24.07.2019

Toskania wolna od plastiku

Toskania chce być regionem wolnym od plastiku jednorazowego użycia. Przepisy w tej sprawie uchwaliła regionalna rada samorządowa. Na ich mocy wprowadzony został zakaz używania naczyń i innych artykułów z plastiku na plażach, w lokalach i masowych imprezach.
26.06.2019

Najbardziej złożony logistycznie transport 953 ton – Fracht FWO dostarczył urządzenia dla 3 elektrowni w Argentynie

Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu, specjalizujący się w organizacji dostaw ładunków ponadnormatywnych, zorganizował transport 953 ton ciężkich urządzeń dla 3 elektrowni geotermalnych w Argentynie. Organizacja tej dostawy, ze względu na bardzo duży stopień skomplikowania, wymagała współpracy pomiędzy różnymi oddziałami Grupy Fracht w Europie – polskiego, czeskiego i włoskiego.
18.06.2019

Niebawem otwarcie nowego magazynu w Porcie Gdynia

W bardzo dobrym tempie powstaje nowoczesny magazyn wysokiego składowania nr 1, który jest pierwszym elementem planowanego Centrum Logistycznego na terenie Portu Zachodniego w Gdyni. Będzie to jeden z czterech przewidzianych do realizacji tego typu magazynów w tym rejonie Portu Gdynia.
06.06.2019

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.
06.06.2019

Portugalia: Policja i armia zarekwirowały tonę kokainy na Atlantyku

W efekcie wspólnej operacji portugalskiej armii oraz policji na Atlantyku zarekwirowano ponad tonę pochodzącej z Kolumbii kokainy. Ładunek znajdował się na pokładzie statku zmierzającego z Brazylii do Portugalii.
06.06.2019

Targi POLFISH w Gdańsku: Przetwórstwo ryb w Polsce dynamicznie się rozwija (foto, wideo)

Przetwórstwo ryb w Polsce dynamicznie się rozwija. Szacuje się, że na koniec 2018 r. wartość produkcji osiągnęła 12,2 mld złotych – wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, największej ogólnopolskiej organizacji skupiającej firmy związane z branżą przetwórstwa ryb. Obecny na targach POLFISH, które w środę rozpoczęły się w Gdańsku, prezes tego stowarzyszenia, Jan Safader, podkreślił, że polski przemysł rybny jest ambitny.
30.05.2019

JF Hillebrand obchodzi 175-lecie działalności

Grupa JF Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów, obchodzi w tym roku 175-lecie działalności. Firma rozpoczyna właśnie globalne świętowanie swojego jubileuszu pod hasłem „175 years&Beyond” – 175 lat i więcej.
13.05.2019

Umowa z wykonawcą Polimerów Police podpisana. Za 3 lata zacznie prace instalacja do produkcji polipropylenu

11 maja 2019 roku PDH Polska S.A., której akcjonariuszami są Grupa Azoty S.A. i Grupa Azoty Police, podpisała z Hyundai Engineering Co., Ltd umowę na kompleksową realizację w formule „pod klucz” inwestycji „Polimery Police”. To milowy krok w tym największym projekcie sektora chemicznego ostatnich lat.
12.05.2019

Norweski producent wzmacnia swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój dzięki certyfikacji MSC

Wszystkie butelki Möller’s Tran Norweski, sprzedawane w ponad 20 krajach, będą oznaczone niebieskim certyfikatem MSC, który jest wiarygodnym znakiem potwierdzającym pochodzenie produktów ze zrównoważonych źródeł i identyfikowalności produktów.
03.05.2019

Gdynia rezygnuje z plastiku

Gdyński ratusz oficjalnie żegna się z plastikiem. W odstawkę idą m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. To kolejny krok urzędników w kierunku ograniczenia wykorzystywania materiałów, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.
17.04.2019

Bułgaria: Wysokiej jakości kokaina wyłowiona z Morza Czarnego (foto)

Bułgarska policja graniczna wyłowiła z Morza Czarnego 169 kilogramów kokainy bardzo wysokiej czystości. Według wstępnych szacunków jej wartość wynosi 71 mln lewów (36 mln euro). Poinformował o tym na środowym posiedzeniu rządu szef MSW Mładen Marinow.
11.04.2019

Testy DNA produktów rybnych i owoców morza. Wiemy, co jedzą konsumenci

Czy konsumenci jedzą to, co myślą, że jedzą? Oszustwa związane z nieprawidłowo oznakowanymi rybami i owocami morza to duży problem. Szacuje się, że 30% spożywanych na całym świecie ryb i owoców morza jest błędnie oznakowanych. Tymczasem badania DNA pokazują, że w przypadku produktów z certyfikatem MSC jest to mniej niż 1%.
20.03.2019

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.
18.03.2019

Dachser rozbudował poznański oddział

Dachser, globalny operator logistyczny, powiększył swój poznański oddział, rozbudowując dotychczasowy cross-dock o ponad 2,6 tys. mkw. W efekcie firma dysponuje obecnie terminalem przeładunkowym o powierzchni 5,6 tys. mkw., co umożliwia dalszy rozwój biznesu i obsługę coraz większej liczby przesyłek eksportowych, w jakich specjalizuje się operator w Polsce. Łącznie z usługami logistyki kontraktowej obiekt zajmuje teraz ponad 10 tys. mkw. z 57 bramami przeładunkowymi.
31.01.2019

Deloitte: Gospodarka w obiegu zamkniętym da Polsce 19,5 mld wartości dodanej rocznie

19,5 mld zł rocznie dałaby jednoprocentowa redukcja zużycia materiałów i energii we wszystkich sektorach w ramach modelu gospodarki obiegu zamkniętego - oceniła we wtorek firma Deloitte.
23.01.2019

Ambasadorowie UE zatwierdzili porozumienie ws. zakazu plastikowych sztućców i słomek

Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili w piątek porozumienie PE i państw unijnych w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć ilość plastikowych śmieci trafiających do mórz. W UE zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki czy patyczki higieniczne.
19.01.2019

Szykują się zmiany w pakowaniu żywych ryb?

Opinię prof. Elżanowskiego ws. wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb przekazałem m.in. do PAN oraz Instytutu Rybactwa Śródlądowego; zmienię te wytyczne w zależności od opinii tych instytucji - poinformował PAP w czwartek główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.
20.12.2018

UE uzgodniła wprowadzenie zakazu plastikowych sztućców i słomek

Negocjatorzy z PE i państw członkowskich porozumieli się w środę w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć liczbę plastikowych śmieci trafiających do mórz. W UE zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki, czy patyczki higieniczne.
19.12.2018

Niepokój konsumentów i problemy krajów w zakresie ograniczenia wykorzystania plastiku na świecie

Orb Media ocenia cztery aspekty problemu z plastikiem: odpady w morzu, mikroplastiki, chemikalia i odzysk.
14.12.2018

W Porcie Gdynia powstaje nowoczesny magazyn wysokiego składowania [foto, wideo]

Na terenie Portu Zachodniego powstaje nowoczesny magazyn wysokiego składowania. Postęp prac budowlanych jest imponujący a planowy termin zakończenia realizacji robót to już IV kwartał 2019 r.
05.12.2018

Ponad 6 kg śmieci w brzuchu martwego wieloryba. Wśród nich plastikowe kubki i plażowe klapki

O znalezieniu sześciu kilogramów śmieci w brzuchu martwego kaszalota poinformowali pracownicy indonezyjskiego parku narodowego. Na razie nie wiadomo jeszcze czy plastik był bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia, ale ekolodzy po raz kolejny alarmują, ze plastik w oceanach jest ogromnym zagrożeniem dla zwierząt.
24.11.2018

Państwa UE za restrykcjami ws. plastiku; chcą zakazu sztućców, słomek itp.

Państwa UE uzgodniły w środę stanowisko w sprawie przepisów mających na celu wyeliminowanie z obiegu m.in. sztućców, talerzy i słomek z plastiku. Kraje UE chcą obciążenia producentów i importerów produktów zawierających plastik kosztami sprzątania.
01.11.2018

UE: PE poparł zakaz plastikowych opakowań i sztućców

Parlament Europejski poparł w środę wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.
24.10.2018

Interpretacja pojęcia „package or unit” w świetle Reguł Hague-Visby

Przedmiotem niniejszego opracowania jest wydane w dniu 17.04.2018 r. przez Sąd Apelacyjny (Court of Appeal) orzeczenie w sprawie „Kyokuyo Co. Ltd. v AP Moller – Maersk A/S trading as „Maersk Line” ‘[2018] EWCA Civ 778-17 (Sędziowie Gloster i Floux LJJ].
21.10.2018

Akademia Morska w IMO – 5 sesja Podkomitetu ds. Przewozu Ładunków i Kontenerów

W dniach 10-14 września 2018 roku odbyła się 5 sesja Podkomitetu ds. Ładunków i Kontenerów (CCC - Carriage of Cargoes and Containers) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w siedzibie głównej w Londynie.
20.09.2018

Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku

Przewóz ładunków niebezpiecznych to transport szczególny, który wymaga nie tylko odpowiednich warunków dla danego towaru, lecz także specjalistycznej wiedzy dotyczącej przepisów prawnych.
18.09.2018

Portugalia: Policja przejęła na jachcie ponad 840 kg kokainy

Policja morska Portugalii przejęła w środę na wodach terytorialnych tego kraju ponad 840 kg kokainy na jachcie, którym udający turystów przemytnicy płynęli z Karaibów do Europy. Funkcjonariusze zajęli łódź u brzegów archipelagu Azorów.
06.09.2018

Duże zmiany w prawie na rynku odpadów. Do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają się nadawać do recyklingu

Branżę tworzyw sztucznych czeka wiele zmian związanych z prawodawstwem unijnym. Komisja Europejska chce, by do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu. Realizując założenia ogólnoeuropejskiej strategii na temat tworzyw sztucznych, KE zgłosiła projekt dyrektywy ograniczającej stosowanie niektórych wyrobów jednorazowego użytku, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza i oceany, w tym m.in. plastikowych słomek, jednorazowych kubeczków, sztućców i patyczków kosmetycznych. Eksperci pozostają sc
05.09.2018

Do 2050 roku w oceanach będzie już więcej plastiku niż ryb. W walkę z zanieczyszczeniem włącza się duży biznes

Każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Według ONZ jeśli to tempo zostanie utrzymane, to do 2050 roku w oceanach może być już więcej plastikowych odpadów niż ryb. W walkę o czystsze środowisko coraz aktywniej włącza się duży biznes. Sieć restauracji McDonald’s do 2025 roku wymieni wszystkie swoje opakowania na takie, które pochodzą z recyklingu bądź certyfikowanej produkcji i będą w 100 proc. biodegradowalne. Do końca przyszłej dekady obniży również emisję gazów cieplarnianych o jedną trzecią. Z badań wynika
30.08.2018

Śmieci w kontenerach w Gdyni – stary proceder, lecz kto tak naprawdę ponosi odpowiedzialność?

Na samym początku warto jedynie przypomnieć, że obrót śmieciami istnieje od dawna, a proceder wwozu śmieci do Polski nie jest tak naprawdę niczym nowym. W sytuacji, która miała miejsce w ostatnich dniach w portach w Gdyni i w Gdańsku głównym zarzutem jest brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej zarówno faktyczną zawartość kontenerów, jak i dokumentacji zezwalającej na wwóz śmieci do naszego kraju. Warto dodać, że w praktyce istnieje także proceder odwrotny, gdy to Polska wysyła śmieci do innych krajów celem ich utylizacji,
16.08.2018

Na ulicy Logistycznej ruszy budowa nowego magazynu

Inwestycje w Porcie Gdynia realizowane są zgodnie ze strategią rozwoju portu do roku 2030 – zawarte w strategii zamierzenia inwestycyjne opiewają na jeden miliard złotych.
09.08.2018

Podpisanie umowy na pierwszy z czterech magazynów wysokiego składowania na terenie Portu Zachodniego

Realizując strategię rozwoju Portu Gdynia do roku 2030 Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. 31 lipca br. podpisał umowę z firmą BUDIMEX S.A. na budowę pierwszego z czterech magazynów wysokiego składowania na terenie Portu Zachodniego.
01.08.2018

Ograniczenie odpowiedzialności przewoźnika – interpretacja pojęcia „jednostka ładunku”

Angielski Sąd Apelacyjny przyniósł ciekawe rozstrzygniecie prawne w sprawie „Vinnlustodin HF and another v Sea Tank Shipping A S” („The Aqasia”) – Court of Appeal [2018] EWCA Civ 276-22.02.2018 r.
01.07.2018

Gdynia: Ujawniono próbę wywozu 23 ton fałszywego proszku do prania (foto)

Funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili ciężarówkę, na naczepie której próbowano przewieźć z Polski do Szwecji 23 tony fałszywego proszku do prania. Zamiast środka piorącego znanej marki opakowania zawierały głównie sól przemysłową.
08.06.2018

Zrób coś dobrego dla oceanu - już w piątek!

Chcesz zrobić coś dobrego dla oceanu i naturalnego środowiska wodnego? A może pomóc w ochronie podwodnej fauny i flory, a przy tym poszerzyć wiedzę i dobrze się bawić? Już w najbliższy piątek, 8 czerwca przy Akwarium Gdyńskim oraz na plaży śródmiejskiej wyjątkowe atrakcje z okazji Światowego Dnia Oceanu.
05.06.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część I

Wśród wydanych w 2016 roku przez angielski Sąd Apelacyjny [Court of Appeal – Civil Division] orzeczeń na szczególną uwagę zasługuje doniosły dla praktyki obrotu morskiego wyrok w sprawie „VOLCAFE LTD. V COMPANIA SUD AMERICANA DE VAPORES SA” (T/A „CSAV”).
03.06.2018

UE: KE chce ograniczyć liczbę plastikowych śmieci, które trafiają do mórz

Komisja Europejska alarmuje, że ilość szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. W poniedziałek KE zaproponowała nowe przepisy dotyczące 10 produktów jednorazowego użytku najczęściej zaśmiecających plaże i morza.
28.05.2018

Prawie 300 amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia (foto)

Amerykański sprzęt w Porcie Gdynia. Około 270 różnego rodzaju pojazdów wojskowych przypłynęło do BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w piątek. Zostaną wykorzystane podczas ćwiczenia Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie pod kryptonimem Saber Strike-18 (SbS18), które zaplanowano na 3-15 czerwca w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.
23.05.2018

To szokujące, czym wypełnione są żołądki tych morskich ptaków

Oceany pełne śmieci to zagrożenie nie tylko dla ryb, ale także morskich ptaków. Dowodem na to są te poruszające zdjęcia martwych albatrosów, których żołądki wypełniają plastikowe śmieci. Fotografie powstały na wyspie Midway na północy Pacyfiku podczas kręcenia filmu „Albatros”. Jego reżyserem jest amerykański fotograf Chris Jordan.
11.05.2018

GEFCO publikuje raport CSR

Grupa GEFCO opublikowała raport dotyczący społecznej odpowiedzialności biznesu. W dokumencie spółka potwierdziła swój zrównoważony rozwój oraz zaangażowanie firmy w ochronę środowiska, ochronę praw człowieka, przestrzeganie międzynarodowych standardów pracy i walkę z korupcją, co jest zgodne z 10 Zasadami United Nations Global Compact. Raport odzwierciedla również wartości GEFCO ujęte w nowym haśle „Partners, unlimited”.
07.05.2018

Konosamentowe klauzule typu „master to sign B/L as presented” w świetle prawa angielskiego

Standardowe formularze umów czarterowych (np. NYPE form 1946 czy 1995 itp.) zawierają klauzule typu:„master to sign bills of lading as presented”, czy„master is to sign bills of lading [at any rate of freight] as presented by the charterer without prejudice to the charter”.
06.05.2018

Tetra Pak wprowadza papierowe słomki

Warszawa, 30 kwietnia 2018 - Tetra Pak, producent opakowań kartonowych do płynnej żywności, do końca bieżącego roku wprowadzi do swojej oferty papierowe słomki. Takie rozwiązanie jest jednym z elementów szerszego programu, który ma na celu wsparcie globalnych działań na rzecz rozwiązania problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego tworzywami sztucznymi.
30.04.2018

Olbrzymi kontenerowiec w Porcie Gdynia. Tysiące kontenerów na pokładzie (foto, wideo)

W BCT – Bałtyckim terminalu kontenerowym trwa rozładunek MSC Paris. To jeden z największych kontenerowców, jakie kiedykolwiek zawinęły do Portu Gdynia. Zaplanowane na statku przeładunki to prawie 7,5 tys. TEU (import/eksport) – takie przypadki obecnie zdarzają się w Gdyni bardzo rzadko.
27.04.2018

Dachser i Rembrandtin: chemia podstawą biznesu

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, prowadzi dostawy na terenie całej Europy dla Rembrandtin – austriackiego producenta lakierów i materiałów powłokowych. Tylko w 2017 roku firma dostarczyła na jego zlecenie około 20 tys. przesyłek, stanowiących towary chemiczne i niebezpieczne. W przypadku transportu takich produktów liczy się bezpieczeństwo i efektywność, dlatego logistykę powierzono operatorowi z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze branży chemicznej.
11.04.2018

GEFCO - nowe połączenie drobnicowe między Polską a Francją

GEFCO rozwija częstotliwość i zakres połączeń drogowych między Polską a Francją. Do mocnych stron nowego serwisu można zaliczyć konsolidowanie ładunków od 1 do 17 palet oraz własną sieć terminali drobnicowych we Francji. Takie rozwiązania powodują, że towary dostarczane są w maksymalnie krótkim czasie i przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym łańcuchu transportowym. A wszystko to na stałym poziomie cenowym.
28.03.2018

Podkarpackie: Udaremniony przemyt kawioru za ponad 1,2 mln zł

Dwóch Ukraińców chciało przemycić na Ukrainę 160 kg kawioru o wartości ponad 1,2 mln zł. Kawior pochodził z Włoch. Był przewożony w nieoznakowanych pojemnikach, a mężczyźni nie mieli wymaganych zezwoleń – podała w poniedziałek PAP Straż Graniczna. Towar został zatrzymany.
05.03.2018

Przez tony plastiku ginie milion zwierząt w oceanach rocznie! (wideo)

Ilość śmieci pływających w oceanach przeraża. Według szacunków naukowców z "Science", co roku topimy ich ponad 8 milionów ton! Przez nasz brak dbałości o ekologię, rocznie w oceanach ginie ponad milion zwierząt.
03.02.2018

Klauzule konosamentowe typu „weight and/or quantity unknown” w świetle prawa angielskiego

Art. III (4) Reguł Hague-Visby, potwierdzając zasady common law przewiduje, iż konosament stwarza domniemanie wzruszalne (prima facie evidence) przyjęcia przez przewoźnika ładunku w zakresie opisów deklaracji dotyczących znaków głównych potrzebnych do zidentyfikowania ładunku, liczby, ilości lub ciężaru oraz zewnętrznego stanu i wyglądu ładunku.
25.12.2017

Dane ładunkowe zawarte w konosamencie – Art. III (3) Reguł Hague-Visby

Art. III (3) Reguł Hague-Visby 1924/1968 (w ujęciu COGSA 1971) wyznacza pewien bazowy zakres informacji, który winien być zawarty w konosamencie wydanym przez przewoźnika na żądanie frachtującego w ramach zawartej umowy przewozu ładunku (umowy frachtowej).
18.12.2017

UOKiK o handlu rybami: nieprawidłowości w ponad 70 proc. sklepów i hurtowni

W ponad 70 proc. sklepów i hurtowni sprzedających ryby wykryto nieprawidłowości, najwięcej zastrzeżeń kontrolerzy Inspekcji Handlowej mieli do ryb mrożonych - poinformował w środę w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
13.12.2017

To nie jest reklama świąteczna Pepsi

U wybrzeży Kanady wyłowiono homara z „wytatuowanym” logo Pepsi na jednym ze szczypiec. Zdjęcie, które opublikowano w sieci może z powodzeniem stać się symbolem naszych czasów. Śmieci rocznie zabijają ponad milion zwierząt.
07.12.2017

Gefco uruchamia dedykowane połączenie kolejowe na Nowym Jedwabnym Szlaku

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, odebrało załadunek ze swojego pierwszego dedykowanego połączenia kolejowego z Chin do Francji. Pociąg przejechał 11 000 km i po mniej niż 3 tygodniach dotarł z chińskiego Wuhan do Dourges w północnej Francji. Transport 12-metrowych kontenerów został zrealizowany dla firmy PSA.
28.11.2017

GEFCO otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, rozpoczyna oficjalną działalność swojego oddziału w Grecji.
20.11.2017

Konosament jako dowód przyjęcia ładunku

Bazowy opis ładunku sprowadza się do opisu zewnętrznego stanku ładunku, jego ilości, charakteru, znaków głównych niezbędnych do stwierdzenia tożsamości ładunku lub jego opakowań. Reguły Hague-Visby 1924/1968 – potwierdzając i systematyzując niejako dotychczasową praktykę w tym zakresie – przewidziały w Art. III (3), iż przewoźnik powinien, po przyjęciu ładunku w swoją pieczę, wydać na żądanie frachtującego („shipper”) konosament określający
10.11.2017

We wtorek rząd m.in. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem uchwały ws. przyjęcia Koncepcji dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ministrowie omówią również projekt nowelizacji ustawy o odpadach, zakładający możliwość niezwłocznego usuwania odpadów ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia.
06.11.2017

To nie jest zwyczajny szczupak. Szokujące zdjęcia!

Adam Turnbull wyłowił dziwnie wyglądającego szczupaka w kanadyjskiej rzece Saskatchewan w Albercie. Po jego wyciągnięciu okazało się, że w jego ciało wrosła foliowa część opakowania napoju Powerade. W tej chwili post ze zdjęciami z połowu, które umieścił na portalu społecznościowym, ma już ponad 11 tysiecy udostępnień.
31.10.2017

Katamaran solarny SOLLINER Produktem roku 2017

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu Dobry Wzór 2017 przyznała nagrodę specjalną w kategorii Produkt Roku. Laur dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu otrzymał katamaran solarny SOLLINER, zaprojektowany i wyprodukowany przez gdańską spółkę Green Dream Boats. Dodatkowe wyróżnienie otrzymały Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” za serwis porcelanowy do kawy i herbaty Czaj marki ZACZYN.
27.10.2017

Europejski operator logistyczny otwiera w Polsce nowy magazyn

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, uruchamia nowy magazyn w Plewiskach k. Poznania. Atutami nowego obiektu są nieograniczona odporność ogniowa oraz dobra lokalizacja, sprzyjająca optymalizacji kosztów dystrybucyjnych. Magazyn został otwarty 1 października, a klientami w tym obiekcie będą firmy z różnych branż, m.in. chemicznej, meblarskiej i motoryzacyjnej.
02.10.2017

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Zajmie się m.in zwiększeniem wydatków na obronność

W czwartek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy dot. zwiększenie wydatków na obronność oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK; możliwe, że zajmie się też przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe.
21.09.2017

W Senacie m.in. o finansowaniu sił zbrojnych i organizacjach pozarządowych

Senat zacznie w czwartek dwudniowe posiedzenie. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy przewidującą zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w 2030 r., przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK.
20.09.2017

Stena Line wprowadza biodegradowalne torby na pokładach wszystkich statków

Na pokładach 36 statków Stena Line, operujących na 20 trasach w Europie, rocznie sprzedawało się blisko milion plastikowych toreb na zakupy. Teraz są one zastępowane torbami z w pełni biodegradowalnego, innowacyjnego tworzywa. To krok do tego, aby stopniowo wycofać wszystkie jednorazowe plastikowe torby z pokładów statków.
13.07.2017

W MIR-PIB pracują nad europejską normą dotyczącą etykietowania palet i opakowań dystrybucyjnych produktów rybnych

Z inicjatywy norweskiej organizacji normalizacyjnej Standards Norway obecnie są prowadzone prace nad przygotowaniem europejskiej normy CEN dotyczącej wymagań dla etykietowania opakowań produktów rybnych takich jak palety i opakowania dystrybucyjne, np. skrzynki lub kartony z opakowaniami jednostkowymi.
13.07.2017

To się nazywa pościg (wideo)

Ponton, który pędził z prędkością prawie 65 km na godzinę przez wody Morza Adriatyckiego, stał się obiektem zainteresowania helikoptera włoskiej Straży Obywatelskiej. Jak się później okazało, mała nadmuchiwana łódź, w której znajdowało się dwóch mężczyzn, miała na pokładzie ponad tonę marihuany, wartą około milion zł.
12.06.2017

Regaty ERGO Hestia Żeglarski Puchar Trójmiasta za nami

Finałowy dzień ERGO Hestia Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta przyniósł słoneczną pogodę i doskonałe warunki na wodzie. Załogi ścigały się na trasie, która wiodła z Górek Zachodnich do Gdyni, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie regat. W klasie OPEN do 9 metrów zwyciężyła załoga jachtu Opakowania z Tektury, od 9 do 11 metrów – Bigger Johnka, powyżej 11 metrów – Blagodarnost’2, w klasie KWR załoga – Litwinka 2, natomiast w ORC triumfowała załoga Neoprofil z kapitanem Piotrem Adamowiczem na czele. W ręce tej samej załogi trafiła
29.05.2017

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą monitorowanie przewozu towarów

Prezydent podpisał w piątek ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ma ona służyć uszczelnieniu systemu podatkowego przez wprowadzenie monitorowania drogowego przewozu m.in. paliw płynnych.
02.04.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.