• <

Portugalia: Policja przejęła na jachcie ponad 840 kg kokainy

pc

06.09.2018 00:38 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Portugalia: Policja przejęła na jachcie ponad 840 kg kokainy

Partnerzy portalu

Portugalia: Policja przejęła na jachcie ponad 840 kg kokainy - GospodarkaMorska.pl

Policja morska Portugalii przejęła w środę na wodach terytorialnych tego kraju ponad 840 kg kokainy na jachcie, którym udający turystów przemytnicy płynęli z Karaibów do Europy. Funkcjonariusze zajęli łódź u brzegów archipelagu Azorów.

Jak poinformowała policja, na pokładzie jednostki znaleziono ponad 840 kg kokainy. Narkotyki znajdowały się w 700 foliowych opakowaniach w pięciu schowkach.

"Jachtem płynęło czworo młodych ludzi: dwóch mężczyzn oraz dwie kobiety. Mają oni od 21 do 36 lat. Wszyscy są obcokrajowcami" - ujawniło źródło policyjne.

Akcja, prowadzona u brzegów azorskiego Faial, zakończyła się w Horta, największym mieście portowym tej wyspy. Przemytników zmuszono do zacumowania jachtu i poddania jednostki rewizji.

Z szacunków policji, której funkcjonariusze byli podczas tej operacji wspierani przez żołnierzy portugalskich sił powietrznych, w ramach akcji udało się przejąć ładunek o wartości szacowanej na ponad 35 mln euro.

Portugalia jest obok Hiszpanii głównym kierunkiem wysyłania do Europy kokainy z Ameryki Południowej. W 2017 r. portugalska policja zarekwirowała blisko 2,8 tony tego narkotyku. Towar przejęto w efekcie blisko 1,6 tys. akcji podjętych przez portugalskie służby, głównie na morzu.

Najczęściej rekwirowanym w Portugalii narkotykiem jest haszysz, który zazwyczaj trafia tam z Maroka. W ubiegłym roku portugalska policja w prawie 7 tys. operacji przejęła ponad 15,2 tony tego narkotyku.

W całym 2017 r. z powodu przemytu narkotyków na terytorium Portugalii zatrzymanych zostało łącznie 7256 osób, czyli o 24 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ponad 1,1 tys. ujętych osób stanowili cudzoziemcy.

Z danych MSW w Lizbonie wynika, że od 2007 r. sukcesywnie rośnie w Portugalii liczba przestępstw narkotykowych. W 2017 roku zanotowano ich 8215, podczas gdy dziesięć lat wcześniej – 4083.

Dziękujemy za wysłane grafiki.