• <
urząd_morski_gdynia_2021

Emilewicz: przedsiębiorcy wierzą, że najgorszy okres pandemiczny minął

20.07.2020 13:19 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Emilewicz: przedsiębiorcy wierzą, że najgorszy okres pandemiczny minął
Emilewicz: przedsiębiorcy wierzą, że najgorszy okres pandemiczny minął - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Polscy przedsiębiorcy wierzą w to, że najgorszy, najtrudniejszy okres pandemiczny mają już za sobą – powiedziała w poniedziałek w Nałęczowie (Lubelskie) wicepremier Jadwiga Emilewicz, powołując się na dobre dane dotyczące gospodarki w czerwcu.

„Czerwiec to pierwszy miesiąc od 11 marca, czyli od dnia kiedy wprowadziliśmy narodową kwarantannę, bardzo dobrych danych dla polskiej gospodarki. W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny podał, że w czerwcu liczba ofert pracy była wyższa niż liczba pracowników zwolnionych. To ponad 16 tys. nowych miejsc pracy, które czekają dzisiaj na Polaków” – powiedziała Emilewicz.

Jak dodała, dobre dane dotyczą także indeksu PMI, obrazującego optymizm inwestycyjny. „Widzimy wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy wierzą w to, że najgorszy, najtrudniejszy okres pandemiczny mają już za sobą” – podkreśliła wicepremier.

Emilewicz odwiedziła w Nałęczowie zakład wytwórczy wody mineralnej Cisowianka, należący do spółki Nałęczów Zdrój. Podczas konferencji prasowej zaznaczyła, że w okresie wychodzenia z kryzysu ważne będą wielkie inwestycje, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, czy droga Via Carpatia oraz inwestycje samorządów, wspierane przez uruchomiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy Fundusz Inwestycji Lokalnych, który – jak zapewniła – „już w najbliższych tygodniach trafi na konta wszystkich gmin i powiatów w Polsce”.

„Tym inwestycjom publicznym muszą i chcemy - bardzo nam na tym zależy - aby towarzyszyły inwestycje prywatne” – zaznaczyła wicepremier.

Emilewicz poinformowała, że spółka Nałęczów Zdrój, produkująca Cisowiankę, która działa w ramach starachowickiej specjalnej strefy ekonomicznej, uzyskała kolejne pozwolenia na realizacje inwestycji, które w ciągu najbliższych pięciu mają osiągnąć wartość 0,5 miliarda zł. Mają to być inwestycje dotyczące dwu zakładów produkujących wodę mineralną oraz zakładu wytwarzającego ekologiczne opakowania.

„To dobra informacja w terenie, który dziś kojarzy się przede wszystkim z pięknymi krajobrazami, rolnictwem, ekologicznymi uprawami. Cisowianka wpisuje się w ten krajobraz i pokazuje nowe trendy rozwojowe. Cieszymy się, że możemy wspierać za sprawą takich instrumentów jak polska strefa inwestycji” – powiedziała Emilewicz. Dodała, że to przykład świadczący, iż specjalne strefy ekonomiczne pomagają rozwijać się także polskim przedsiębiorcom, nie tylko zagranicznym.

Emilewicz zapowiedziała pomoc dla gmin uzdrowiskowych, które szczególnie ucierpiały w czasie epidemii. Konkretne rozwiązania mają być wypracowane w porozumieniu z zainteresowanymi samorządami i w szerokim dialogu społecznym.

Rzeczniczka spółki Nałęczów Zdrój Sylwia Mikiel podkreśliła, że planowane inwestycje będą innowacyjne i proekologiczne. „Będziemy też inwestować i reinwestować nasze pieniądze w rozwój lokalnej społeczności, kultywowanie dziedzictwa narodowego, m.in. poprzez troskę i opiekę nad zabytkami, chcemy również rozwijać relacje z lokalną społecznością” – powiedziała Mikiel.

Nowe inwestycje będą polegały m.in. na zainstalowaniu dwu nowych linii technologicznych produkcji wody mineralnej o wydajności 50 tys. butelek wody mineralnej o pojemności 1,5 litra na godzinę.

„Inwestycje są ukierunkowane na utrzymanie istniejących miejsc pracy, ponieważ nowe technologie wymagają mniejszego zatrudnienia. W czasie pandemii nie zwolniliśmy żadnego pracownika, nie mamy takich planów, chcemy naszym pracownikom zaoferować nowe miejsca pracy, w nowej formule i zwiększyć zatrudnienie” – dodała Mikiel. (PAP)

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.