• <
gryfia_70lat

Bałtycka Baza Masowa w Porcie Gdynia rozładowała 1200 ton Saletrosanu 30N [WIDEO]

06.04.2022 20:21
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Bałtycka Baza Masowa w Porcie Gdynia rozładowała 1200 ton Saletrosanu 30N [WIDEO]

Partnerzy portalu

Bałtycka Baza Masowa w Porcie Gdynia rozładowała 1200 ton Saletrosanu 30N [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Około dwunastu godzin trwał rozładunek nawozu mineralnego przez terminal Bałtyckiej Bazy Masowej (BBM) przy Nabrzeżu Szwedzkim. Towar przyjechał do Portu Gdynia w 22 wagonach typu RILS.

Producentem nawozu mineralnego o nazwie handlowej Saletrosan jest Grupa Azoty S.A. Z uwagi na silne właściwości utleniające substancja ta należy do ładunków niebezpiecznych klasy 5.1. 

– Tak jak inne nawozy kwalifikowane do wyżej wspomnianej klasy, obsługiwane są przez Bałtycką Bazę Masową wyłącznie w opakowaniach zjednostkowanych - mówi Roman Małow, dyrektor ds. eksploatacji w Bałtyckiej Bazie Masowej.

Towar, który rozładowano w BBM został zapakowany przez producenta w worki typu BigBag - 600 kilogramów każdy.

– Ładunek dotarł do portu transportem kolejowym w wagonach typu RILS, których charakterystyczną cechą są przesuwne osłony brezentowe. Złożenie towaru w magazynie nastąpiło z wykorzystaniem samojezdnego żurawia z napędem hydraulicznym, wyposażonego w trawers o nośności 3600 kilogramów, a także dwóch wózków widłowych, których specjalistyczny osprzęt umożliwia szybki odwóz towaru do magazynu – wyjaśnia. – Złożony w magazynie towar jest składowany tymczasowo w maksymalnie trzech warstwach.

Jak się dowiedzieliśmy, gromadzony sukcesywnie w magazynie terminalu BBM shipment 3000 ton tego nawozu zostanie załadowany na statek M/V Thopaz w terminie 7-8 kwietnia. Następnie popłynie do Kłajpedy z przeznaczeniem do odbioru przez klienta litewskiego.

Rozładowywany w gdyńskim porcie Saletrosan ma zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie. Tak jak pozostałe nawozy mineralne, aplikuje się go do gleb uprawnych w celu zwiększenia wydajności plonów.

Warto podkreślić fakt, że terminal BBM przeładował w ubiegłym roku blisko 80 tys. ton nawozów w opakowaniach zjednostkowanych typu BigBag, co stanowi najwyższy wolumen od 2015 roku, gdy spółka wdrożyła i dodała serwis tego typu ładunków do wachlarza oferowanych usług.

Spółka obecnie wchodzi w intensywny sezon tego typu przeładunków, który trwa od kwietnia do końca września.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.